Немає згоди – немає ладу: У Франківську “помирає” пам’ятка архітектури

У центрі Франківська роками руйнується пам’ятка архітектури – триповерхова будівля в австрійському стилі на вул. Січових Стрільців, 16. Зведена на початку ХІХ ст. та відома як «Пасаж Єгера» споруда потерпає і від невблаганного часу, і від відсутності згоди між мешканцями, підприємцями-орендарями та міською владою.
news-image: Немає згоди – немає ладу: У Франківську "помирає" пам’ятка архітектури

Передісторія

15 березня 2017 р. мешканці цього будинку прийшли на сесію Івано-Франківської міської ради та попросили врятувати їх будинок. За їхніми словами, посадовці, начебто діючи в інтересах будівельних компаній, постійно кажуть, що на ремонт немає грошей. Насамкінець люди подарували міському голові Руслану Марцінківу закон про охорону культурної спадщини, пише Галицький кореспондент

Згодом, 28 вересня того ж року в арці «Пасажу Єгера» вантажівка провалилася в яму. Повідомила про це власниця одного з комерційних приміщень, розміщених у пам’ятці архітектури, Світлана Пронь.

«Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак та його підлеглий видали якомусь ПП «Альфа Енерго Груп» ордер на земляні роботи для прокладання кабелю через аварійний арочний проїзд будинку. Такої підлості, тупості та дебілізму, я думаю, зараз вже навіть у Африці немає! Вантажівка, заїхавши у вириту траншею, мало не провалилася у підвал, повідбивала великі шматки штукатурки та погнула ринви», – розповіла жінка.

14 січня 2018 р. у будинку стався обвал штукатурки зі сходової клітки. На сходах утворилася тріщина, шматок покриття впав униз. На щастя, ніхто не постраждава

Гарячі слухання в холодному дворі

24 січня, через десять днів після обвалу, мешканці та орендарі будинку зібрались у своєму дворі, щоб спробувати взяти долю споруди у свої руки. На збори прийшов також виконавчий директор ТОВ «Балтія-Сервіс» Максим Сирлик. Ця управляюча компанія керує будинком, мешканці якого свого часу так і не змогли створити ОСББ.

«Якщо хтось буде мене перебивати, я перепрошую, але буду підвищувати голос, щоб ця людина перестала говорити, – попередив управитель. – У нас є порядок, і якщо ми зараз не досягнемо згоди більше 75% жителів, то заявляю: в будинку нічого ніхто не зробить, в т. ч. і міська рада. Якщо до кінця цих зборів не буде загального положення, то не буде і ніяких дій».

Втім, на людей цей ультиматум особливого враження не справив. Під час обговорення здіймалися бурхливі суперечки на підвищених тонах, через що збори затягнулися майже на дві години.

«Між незгодою, яка існує поміж жителями, і жахливим станом будинку є прямий зв’язок. Ця незгода триває вже довгий час. Нагадую, що ми пробували організуватися в ОСББ з 2010 року, але так нічого й не вийшло. Коли був перехідний період зникнення ЖЕКів, слід було діяти активніше, а тепер кожен тягне у свою сторону і не хоче слухати інших. Ви говорите, що руйнується будинок і хтось повинен зробити ремонт. Але коли я заїхав сюди 15 років тому, то в підвалі був жах – і я зробив там ремонт, все висушив, виніс сміття і замінив труби. Тепер маю сухий підвал», – розповів нотаріус Олег Юрчак, орендар офісу в «Пасажі Єгера».

Власники квартир поскаржилися на те, що у дворі паркуються сторонні люди, руйнуючи арку і проїзд під нею. Була внесена пропозиція заборонити в’їзд будь-яких транспортних засобів у двір до проведення нової експертизи будинку. Втім, це сподобалось не всім підприємцям.

Одна з радикально налаштованих мешканок, Тетяна, навіть запропонувала знести цей «наполовину тріснутий будинок без фундаменту» та віддати територію під забудову. Втім, цю пропозицію з обуренням зустріли як орендарі та власники квартир, так і управитель та начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Володимир Ідак. Підприємець, Богдан, у свою чергу, висловився за збереження права заїзду у двір, що теж обурило мешканців будинку.

«У 2012 році по моїх стінах пішли грибок та тріщини. І я почала з’ясовувати, хто винен і що робити, – розповіла Світлана Пронь. – У мене тепер ціла папка документів – в основному це відписки. Я єдина з будинку маю охоронний договір, де чітко прописано дії у всіх можливих випадках. І все це я виконала до букви. У 2015 році мною та ще кількома людьми була створена ініціативна група «Врятуймо спадок Єгера», адже ми живемо у безцінній пам’ятці архітектури. Маємо багато обіцянок – зокрема, що у 2017 році ми будемо відремонтовані. Як то кажуть, обіцянка – цяцянка».

Жінка показала звіт про технічний стан будинку, підготовлений у 2015 році філіалом ДП «НДІ Проектреконструкція». У ньому є кілька цінних висновків. Зокрема, про те, що фізичний знос споруди становить 57,35%, будівля перебуває у незадовільному (не в аварійному) стані та підлягає негайному проведенню капітального ремонту. Також у тексті є рекомендації щодо робіт, які слід провести, щоб запобігти руйнуванню будівлі. Це заборона проїзду автотранспорту, підсилення стін та стелі підвалу, очистка від сміття, відновлення продухів для провітрення, ліквідація замокання стін, облаштування покриття над каналізаційними колодязями та інші нагальні речі.

Начальник міськвідділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак зазначив, що його відділ «налічує не 10, не 50 і не 100 чоловік», а лише його одного, і сказав: «Ви проявляєте тут безкультурну і безграмотну позицію, згадавши навіть про знесення будинку, і з тими, хто це підтримує, взагалі говорити не хочу. Треба думати, як зберегти будівлю, а не як відселитись, бо це якась колгоспна мораль. Тут працювали і ЖЕКи, і комунгоспи, і ЄРЦ – і хоч щось зробили? Ні! Відповідно, чуда не буде і зараз. Управитель не витягне з кишені мільйон гривень і не виділить його на ремонт. Якби у вас, до прикладу, було ОСББ, то ніякий сусід навіть не спробував би прокопати тут траншею для кабелю. Один дзвінок і тому, хто взяв кирку, дали б по руках».

Втім, В.Ідак вважає, що шлях до спасіння споруди все одно є. Він системний, тривалий, але в нього треба включатися і по ньому треба йти. «Програма захисту культурної спадщини є, і вона якимось чином – косо, криво – але реалізується. Цим питанням я опікуюсь, обстеживши всі ваші підвали і зробивши висновки. За кошти міської ради ми зараз замовляємо проект реставрації фасадів будинку. Дай Бог, щоб ми ще якось долучилися до цього проїзду. Крім того, потрібен експертний висновок від інституту – і він буде, я прийду сюди з експертом», – пообіцяв він.

За словами М.Сирлика, у нинішній ситуації винні всі, тож некоректно звинувачувати когось одного – проблему створила сукупність причин.

Перший крок до примирення

Після майже двох годин гарячих дискусій у холодному дворі орендарі офісних приміщень та власники квартир все-таки дійшли певного консенсусу. Згідно з рішеннями зборів, продихи у підвалі будуть відкриті (це зменшить рівень вологості у приміщенні), а заїзд у двір – закритий (до отримання нового експертного висновку від НДІ «Проектреконструкція» про технічний стан будинку).

З другим пунктом охоче погодились мешканці будинку та пан Ідак, а от підприємці назвали його неконструктивним. Втім більшістю голосів проїзд під аварійною аркою вирішили перекрити бетонним блоком.

Також збори створили ініціативну групу, до якої увійшли, зокрема, Світлана Пронь, Людмила Жинкова та Олег Юрчак.

Під кінець зборів у двір спробував заїхати мікроавтобус, до якого одразу ж кинулись розпалені суперечками люди. З нього вийшов відомий художник Сергій Григорян, послухав аргументи мешканців та слухняно поїхав на вул. Шевченка. Звідти він з другом заніс у двір свою розібрану на частини скульптуру «Гуцулозавр Карпатський», яка свого часу перемогла на конкурсі сучасного візуального мистецтва у Вінниці. Проте символізм моменту та химерне поєднання сучасного з історичним, здається, ніхто з мешканців не помітив.

Як відомо, немає згоди – немає ладу. Схоже, власники квартир та підприємці, яких доля звела в одній старовинній споруді, нарешті починають розуміти цю неспростовну істину. Однак попереду в них – довгий та тернистий шлях кабінетами міської ради, не рекомендоване мером міста бродіння департаментом архітектури та спротив тихому і непомітному впливу забудовників, охочих знести аварійну кам’яницю і звести чергову десятиповерхову коробку.

 

(Visited 118 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:Учасник АТО та гірський рятувальник наводять лад та шукають цікаві поховання на старому міському кладовищі Калуша (фото) 00:211 коментар

Ряди могил попри дорогу, яка веде вгору. Дорогою мчать легковики та вантажівки, через постійний шум важко абстрагуватися від буденності. Між поховань лунають голоси. Попри пекучий морозний вітер та дошкульну сирість…

У Франківську відбувся вечір пам’яті упівця Марка Боєслава (фото) 22:18

У п‘ятницю, 23 лютого, у Івано-Франківському обласному музеї визвольної боротьби відбувся творчо-історичний вечір пам’яті Михайла Дяченка — поет УПА, що родом з Калущини.   Михайло Дяченко відомий під ім’ям Марко Боєслав,…

Як починалося місто. Літопис Станиславова 1918-1919 років 21:58

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Станиславова, які сталися у 1918-1919 роках, пише “Репортер”. 15 листопада 1918 року до Львова виїхав інженер Іван Мирон — його призначили на посаду державного секретаря…

Івано-франківці просто неба читали твори Лесі Українки (фотрепортаж) 21:13

Сьогодні, 25 лютого, в Івано-Франківську у день народження Лесі Українки зачитали її твори. На Вічевому майдані читали твори великої поетеси громадські активісти, науковці, письменники і студенти. Захід “Лесені читання-2018” організували…

Легенди Станиславова. Брати Майданські 20:54

Деякі райони Франківська мають народні назви, у походженні яких без пляшки чи краєзнавчої довідки не розібратись. Наприклад мікрорайон – Брати, що попри вулицю Хоткевича. Колись чув, як у маршрутці один…

Минулої ночі на Прикарпатті трапилася трагедія. Внаслідок перекидання екскаватора загинув його водій (фото) 19:57

25 лютого вночі на Надвірнянщині трапився нещасний випадок. На водозаборі в техводоймі перевернувся екскаватор. Очевидці стверджують, що екскаваторник загинув. Про це вони повідомили у Facebook-спільноті, інформує WestNews. “Сьогодні вночі на…

Від посвяти в опришки до першої шлюбної ночі: у телешоу “Громада на мільйон” Печеніжинська ОТГ організувала гуцульське весілля для громад-конкурентів (відео) 18:55

У телешоу “Громада на мільйон” Печеніжинська ОТГ вже у другій програмі поспіль найкраще справляється із завданням. Сьогодні на “1+1” вийшов п’ятий випуск соціального бізнесово-розважального проекту “Громада на мільйон”. Інвестори дали завдання…

Бойові мистецтва на Франківщині: В Угорниках відбувся турнір з таеквон-до (фоторепортаж) 18:04

В Івано-Франківській області відбувся турнір серед дітей з таеквон-до.   Захід відбувається вже вдруге. Про це повідомив Руслан Марцінків у соцмережі Фейсбук, інформує WestNews. “Разом з сільським головою Угорників Любов’ю…

Маршрутка з “сюрпризом”: в Івано-Франківську вкотре жаліються на міські автобуси 17:4215 коментарів

Скарги на стан міських маршруток в Івано-Франківську, мабуть, давно вже нікого не здивують. Так трапилося і цього разу. В офіційній групі Управління транспорту і зв’язку Andriy Endry опублікував фото з неприбраним автобусом,…

Як Франківськ на три дні став волейбольною столицею України (фото) 17:271 коментар

В Івано-Франківську проходив V тур чемпіонату України з волейболу серед жіночих команд Вищої ліги сезону 2017-2018. Про це в моцмережі Фейсбук розповів міський голова Руслан Марцінків: Франківськ на три дні…

Для любителів гір: рятувальники радять утриматись від виходів у високогір’я (фото) 16:08

Рятувальники Чорногірського гірського пошуково-рятувального посту радять утриматись від виходів у високогір’я, інформує WestNews. “Неділя, 25-те лютого. Станом на 8:15 погода на г.Піп Іван Чорногірський : хмарно, видимість обмежена, вітер північно-східний 16м/с, температура повітря…

Станиславівські оголошення: втечі й погоні старого міста 15:561 коментар

Багато хто полюбляє дивитися трилери, наповнені сенсаційними втечами й захопливими погонями. Але не всі знають, що в історії нашого міста були такі випадки, які прикрасили би будь-який гостросюжетний фільм. Коритовський…

На Прикарпатті кобила врятувала свого сильно п’яного фірмана (фото+відео) 14:43

Кобила Мишка стала героїнею позаминулого вечора.   Про незвичний випадок повідомили на сторінці Патрульна поліція Івано-Франківської області. Привернувши до себе увагу патрульних у селі Глибока, кобила врятувала і власника.   П’яного…

В Карпатах, на зйомках фільму, перебуває зірка світового кіно Жан Рено (фотофакт) 14:094 коментарі

Всесвітньо відомий французький актор Жан Рено приїхав на зйомки до Карпат. Про це на своїй сторінці у Facebook написав голова ДержКіно України Пилип Ілленко, інформує WestNews з посиланням на УНН….

У мережі просять відгукнутися свідків масштабної аварії, що трапилась 19 лютого на тисменицькій трасі (відео) 10:43

Прохання відгукнутися свідків аварії, в якій зіткнулися “Ауді А6” та ще три автомобіля оприлюднили у соціальній мережі Фейсбук:   Друзі, величезне прохання!!! Можливо знайдуться свідки ДТП на тисменицькій трасі 19.02,…

Прикарпатські правоохоронці боролися на турнірі з рукопашного бою в Маріуполі (фоторепортаж) 23:264 коментарі

У четвер, 22 лютого, відбувся другий турнір, участь у якому взяли команди територіальних відділів поліції Донеччини, а також команда правоохоронців Івано-Франківської області. Перед початком змагань відбулось урочисте відкриття турніру, під…

У міському перинатальному центрі відкрили відремонтований операційний блок (фоторепортаж) 22:17

23 лютого у гінекологічному відділенні 1 міського клінічного перинатального центру відкрили відремонтований операційний блок. У першу чергу приміщення та обладнання освятили, а потім представники влади та медики урочисто перерізали стрічку….

На Прикарпатті знайшли жінку, яка зникла безвісти 17 лютого (фото) 22:04

На Прикарпатті розшукували зниклу безвісти 53-річна Ірину Пліш. 17 лютого вона вийшла з дому та пішла на автобусну зупинку, щоб поїхати у Франківськ, проте так і не повернулась. Сьогодні, 24…

Відомий франківський письменник Юрій Андрухович: «Я не залишаю питань без відповідей» 21:491 коментар

Чоловік, про котрого можна розповідати до посивіння. Його творчість настільки багатогранна, що пізнавати все, що виходить з-під пера – забракне й часу. Юрій Андрухович, один із найзнаніших франківців в Україні….

“У мене немає розчарування і не буде”, – майданівець, який опікується Центром для учасників АТО, що розташовується під Франківськом (фото) 21:36

“У мене немає розчарування і не буде. Розумієте, багато різних джерел, знайомих, друзів, які служили й служать нині, підтверджують, що план розчленування України був би реалізований і без Майдану”, ‒…