Немає згоди – немає ладу: У Франківську “помирає” пам’ятка архітектури

У центрі Франківська роками руйнується пам’ятка архітектури – триповерхова будівля в австрійському стилі на вул. Січових Стрільців, 16. Зведена на початку ХІХ ст. та відома як «Пасаж Єгера» споруда потерпає і від невблаганного часу, і від відсутності згоди між мешканцями, підприємцями-орендарями та міською владою.
news-image: Немає згоди – немає ладу: У Франківську "помирає" пам’ятка архітектури

Передісторія

15 березня 2017 р. мешканці цього будинку прийшли на сесію Івано-Франківської міської ради та попросили врятувати їх будинок. За їхніми словами, посадовці, начебто діючи в інтересах будівельних компаній, постійно кажуть, що на ремонт немає грошей. Насамкінець люди подарували міському голові Руслану Марцінківу закон про охорону культурної спадщини, пише Галицький кореспондент

Згодом, 28 вересня того ж року в арці «Пасажу Єгера» вантажівка провалилася в яму. Повідомила про це власниця одного з комерційних приміщень, розміщених у пам’ятці архітектури, Світлана Пронь.

«Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак та його підлеглий видали якомусь ПП «Альфа Енерго Груп» ордер на земляні роботи для прокладання кабелю через аварійний арочний проїзд будинку. Такої підлості, тупості та дебілізму, я думаю, зараз вже навіть у Африці немає! Вантажівка, заїхавши у вириту траншею, мало не провалилася у підвал, повідбивала великі шматки штукатурки та погнула ринви», – розповіла жінка.

14 січня 2018 р. у будинку стався обвал штукатурки зі сходової клітки. На сходах утворилася тріщина, шматок покриття впав униз. На щастя, ніхто не постраждава

Гарячі слухання в холодному дворі

24 січня, через десять днів після обвалу, мешканці та орендарі будинку зібрались у своєму дворі, щоб спробувати взяти долю споруди у свої руки. На збори прийшов також виконавчий директор ТОВ «Балтія-Сервіс» Максим Сирлик. Ця управляюча компанія керує будинком, мешканці якого свого часу так і не змогли створити ОСББ.

«Якщо хтось буде мене перебивати, я перепрошую, але буду підвищувати голос, щоб ця людина перестала говорити, – попередив управитель. – У нас є порядок, і якщо ми зараз не досягнемо згоди більше 75% жителів, то заявляю: в будинку нічого ніхто не зробить, в т. ч. і міська рада. Якщо до кінця цих зборів не буде загального положення, то не буде і ніяких дій».

Втім, на людей цей ультиматум особливого враження не справив. Під час обговорення здіймалися бурхливі суперечки на підвищених тонах, через що збори затягнулися майже на дві години.

«Між незгодою, яка існує поміж жителями, і жахливим станом будинку є прямий зв’язок. Ця незгода триває вже довгий час. Нагадую, що ми пробували організуватися в ОСББ з 2010 року, але так нічого й не вийшло. Коли був перехідний період зникнення ЖЕКів, слід було діяти активніше, а тепер кожен тягне у свою сторону і не хоче слухати інших. Ви говорите, що руйнується будинок і хтось повинен зробити ремонт. Але коли я заїхав сюди 15 років тому, то в підвалі був жах – і я зробив там ремонт, все висушив, виніс сміття і замінив труби. Тепер маю сухий підвал», – розповів нотаріус Олег Юрчак, орендар офісу в «Пасажі Єгера».

Власники квартир поскаржилися на те, що у дворі паркуються сторонні люди, руйнуючи арку і проїзд під нею. Була внесена пропозиція заборонити в’їзд будь-яких транспортних засобів у двір до проведення нової експертизи будинку. Втім, це сподобалось не всім підприємцям.

Одна з радикально налаштованих мешканок, Тетяна, навіть запропонувала знести цей «наполовину тріснутий будинок без фундаменту» та віддати територію під забудову. Втім, цю пропозицію з обуренням зустріли як орендарі та власники квартир, так і управитель та начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Володимир Ідак. Підприємець, Богдан, у свою чергу, висловився за збереження права заїзду у двір, що теж обурило мешканців будинку.

«У 2012 році по моїх стінах пішли грибок та тріщини. І я почала з’ясовувати, хто винен і що робити, – розповіла Світлана Пронь. – У мене тепер ціла папка документів – в основному це відписки. Я єдина з будинку маю охоронний договір, де чітко прописано дії у всіх можливих випадках. І все це я виконала до букви. У 2015 році мною та ще кількома людьми була створена ініціативна група «Врятуймо спадок Єгера», адже ми живемо у безцінній пам’ятці архітектури. Маємо багато обіцянок – зокрема, що у 2017 році ми будемо відремонтовані. Як то кажуть, обіцянка – цяцянка».

Жінка показала звіт про технічний стан будинку, підготовлений у 2015 році філіалом ДП «НДІ Проектреконструкція». У ньому є кілька цінних висновків. Зокрема, про те, що фізичний знос споруди становить 57,35%, будівля перебуває у незадовільному (не в аварійному) стані та підлягає негайному проведенню капітального ремонту. Також у тексті є рекомендації щодо робіт, які слід провести, щоб запобігти руйнуванню будівлі. Це заборона проїзду автотранспорту, підсилення стін та стелі підвалу, очистка від сміття, відновлення продухів для провітрення, ліквідація замокання стін, облаштування покриття над каналізаційними колодязями та інші нагальні речі.

Начальник міськвідділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак зазначив, що його відділ «налічує не 10, не 50 і не 100 чоловік», а лише його одного, і сказав: «Ви проявляєте тут безкультурну і безграмотну позицію, згадавши навіть про знесення будинку, і з тими, хто це підтримує, взагалі говорити не хочу. Треба думати, як зберегти будівлю, а не як відселитись, бо це якась колгоспна мораль. Тут працювали і ЖЕКи, і комунгоспи, і ЄРЦ – і хоч щось зробили? Ні! Відповідно, чуда не буде і зараз. Управитель не витягне з кишені мільйон гривень і не виділить його на ремонт. Якби у вас, до прикладу, було ОСББ, то ніякий сусід навіть не спробував би прокопати тут траншею для кабелю. Один дзвінок і тому, хто взяв кирку, дали б по руках».

Втім, В.Ідак вважає, що шлях до спасіння споруди все одно є. Він системний, тривалий, але в нього треба включатися і по ньому треба йти. «Програма захисту культурної спадщини є, і вона якимось чином – косо, криво – але реалізується. Цим питанням я опікуюсь, обстеживши всі ваші підвали і зробивши висновки. За кошти міської ради ми зараз замовляємо проект реставрації фасадів будинку. Дай Бог, щоб ми ще якось долучилися до цього проїзду. Крім того, потрібен експертний висновок від інституту – і він буде, я прийду сюди з експертом», – пообіцяв він.

За словами М.Сирлика, у нинішній ситуації винні всі, тож некоректно звинувачувати когось одного – проблему створила сукупність причин.

Перший крок до примирення

Після майже двох годин гарячих дискусій у холодному дворі орендарі офісних приміщень та власники квартир все-таки дійшли певного консенсусу. Згідно з рішеннями зборів, продихи у підвалі будуть відкриті (це зменшить рівень вологості у приміщенні), а заїзд у двір – закритий (до отримання нового експертного висновку від НДІ «Проектреконструкція» про технічний стан будинку).

З другим пунктом охоче погодились мешканці будинку та пан Ідак, а от підприємці назвали його неконструктивним. Втім більшістю голосів проїзд під аварійною аркою вирішили перекрити бетонним блоком.

Також збори створили ініціативну групу, до якої увійшли, зокрема, Світлана Пронь, Людмила Жинкова та Олег Юрчак.

Під кінець зборів у двір спробував заїхати мікроавтобус, до якого одразу ж кинулись розпалені суперечками люди. З нього вийшов відомий художник Сергій Григорян, послухав аргументи мешканців та слухняно поїхав на вул. Шевченка. Звідти він з другом заніс у двір свою розібрану на частини скульптуру «Гуцулозавр Карпатський», яка свого часу перемогла на конкурсі сучасного візуального мистецтва у Вінниці. Проте символізм моменту та химерне поєднання сучасного з історичним, здається, ніхто з мешканців не помітив.

Як відомо, немає згоди – немає ладу. Схоже, власники квартир та підприємці, яких доля звела в одній старовинній споруді, нарешті починають розуміти цю неспростовну істину. Однак попереду в них – довгий та тернистий шлях кабінетами міської ради, не рекомендоване мером міста бродіння департаментом архітектури та спротив тихому і непомітному впливу забудовників, охочих знести аварійну кам’яницю і звести чергову десятиповерхову коробку.

 

(Visited 145 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8500

В Тлумацькому районі відбудеться “Свято Неба: october flight” 00:16

7 жовтня в селі Одаїв Тлумацького району відбудеться “Свято Неба: october flight”. Традиційними для цього свята стануть польоти на дельтапланах, змагання серед спортсменів у цьому виді спорту. У програмі передбачені...

В ізоляторі тимчасового тримання Калуша відсутня гаряча вода, вентиляція та право на приватність (фоторепортаж) 23:28 1 коментар

Калуський ізолятор тимчасового тримання (ІТТ) відвідала моніторингова група, щоб перевірити як там утримують осіб, затриманих за підозрою у вчиненні злочину. Монітори зазначили, що ІТТ розміщено на 1 поверсі п’яти поверхової...

Студенти-іноземці торкнулися прикарпатської нафти (фоторепортаж) 21:44

21 вересня в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу для першокурсників провели церемонію посвяти у нафтовики. На неї завітала “Королева нафти”, яка принесла з собою нафту, щоб початківці змогли її побачити...

Пухлина росте. То що там із церквою на Валах у Франківську (фоторепортаж) 20:57

Якщо ще два роки тому купа люду виступала проти будови церкви на Валах, то нині про конфлікт ніхто й не згадує. Може, франківці змирилися з втратою добрячого шматка землі, де мала...

На Івано-Франківщині в закладі стаціонарного догляду два роки немає опалення (відеосюжет) 20:35

На це важко дивитися і ще важче повірити у цей жах. Люди не гуляють на повітрі місяцями. На місці цих людей може опинитися кожен, показують “Надзвичайні новини”. Необхідний догляд мешканці...

Легенди Станиславова. Іменний бастіон 19:51

Станиславівська фортеця мала вісім бастіонів. Тобто, шість повноцінних фортечних споруд і два напівбастіони, які утворились після добудови магнатської резиденції у 1680-х. Цікаво, чи мали вони власні назви? В інших містах таке...

Молодь створила нове розважальне шоу про Івано-Франківськ (відео) 19:20

В Івано-Франківську створили оригінальне інтернет-шоу про місто “ІФ шоу”. Відеопроект розважального характеру, націлений на молоду аудиторію. Днями вийшов перший випуск, присвячений початку осені і навчального року в студентів. “Я давно...

Вересень у Карпатах очима фотографа з Коломиї (фоторепортаж) 18:48

Стежка на гору Маковиця та стежка легендарного опришка Довбуша. Яскраві світлини з цих туристичних принад поблизу Яремче у мережі показав коломийський фотохудожник Василь Іваночко. Джерело

У Коломиї шукають помічників для вчительки літнього віку, яка залишилася без опіки 17:02

Допомогти літній жінці не складно, потрібно навести лад у її помешканні, підключити газ і телебачення. Таку пропозицію запропонувала місцева жителька Олена Марусяк у соцмережі фейсбук. Прошу відреагувати всіх небайдужих і...

“Дрібнота”: у Франківську відкрили новий навчальний простір для дітей (фоторепортаж) 16:17

Мета “Дрібноти” навчити школярів того, чого не навчать в школі. Участь у проекті можуть взяти дітки, яким уже виповнилося 9 років. Вчора, 22 вересня, в Івано-Франківську команда дитячого проекту “Дрібнота” презентувала...

Чи на законних підставах івано-франківці обмежують в’їзд транспорту двори своїх багатоповерхівок? 13:21 1 коментар

Численні порушення державних будівельних норм при будівництві нових багатоповерхівок і, як результат, ущільненість міста призводять до транспортного колапсу, коли припаркувати авто – проблема. У намаганні вирішити її франківці вдаються до...

Як калушанин на “Зважених та щасливих” заспівав із The Hardkiss (фото+відео) 12:58 1 коментар

25-річний калушанин Олександр Валігурський разом із мамою намагаються боротися із зайвою вагою у телешоу "Зважені та щасливі". За час проекту калушанину, вага кого була 190 кг, вдалося скинути близько 20...

Хатіко по-Станіславівськи: Зворушлива історія собачої вірності 11:52

У пресі та художній літературі можна знайти немало прикладів дивовижної відданості собак. Проте вони не перестають вражати нас, коли ми стикаємося з ними у повсякденному житті. У січні 1935 р....

У Богородчанах створили сквер із зонами відпочинку та велопарковками (фоторепортаж) 10:41 1 коментар

У центрі Богородчан завершилися ремонтні роботи по облаштуванню скверу. Благоустрій скверу перед Домініканським костелом обійшовся у 600 тис. гривень. Проектом передбачалося облаштування брукованих доріжок, декоративні ліхтарі, зони відпочинку з лавочками,...

У Білоберізькій ОТГ очікують на врожай кедрових горіхів 09:38

Громада Білоберізької ОТГ знайшла спосіб заробляти гроші: вони вкладають кошти у власну справу на території громади. Маленькі кедри – майбутній бізнес у Білоберізькій об’єднаній територіальній громаді Івано-Франківської області. Ідею вирощування...

Молода прикарпатка потребує коштів на лікування 01:03

21-ти річна Оля Ільницька з Івано - Франківської області більше двох років бореться з сепсисом, що розвинувся на фоні рідкісного важкого природженого імунодефіциту (хронічна грануломатозна хвороба). Внаслідок неспроможності імунної відповіді...

Чотири підрозділи прикарпатської поліції отримали нові службові авто (фоторепортаж) 00:14 8 коментарів

Вчора, 21 вересня, начальник Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області полковник поліції Володимир Голубош вручив ключі від нових службових автомобілів “Nissan Patrol” працівникам Яремчанського, Долинського, Верховинського та Надвірняського відділів...

Ректор медуніверситету Микола Рожко показав студентам, як потрібно підтягуватись (фоторепортаж) 23:11 13 коментарів

У четвер, 20 вересня, студенти Івано-Франківського національного медичного університету мали особливе заняття з фізичного виховання. На спорткомплексі кафедри фізичної реабілітації, ерготерапії та фізичного виховання відбувся яскравий флешмоб, присвячений Міжнародному дню...

Міст на Пасічну: на будівництво привезли багатотонні металеві елементи майбутньої переправи (фоторепортаж) 22:47 5 коментарів

Будівництво Галицького мосту, який має з’єднати Пасічну та вулицю Надрічну, переходить в нову фазу.  Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків. Протягом вересня в Івано-Франківськ доставили металеві конструкції вагою 100...

У Франківську презентували навчальне вогняне шоу для дітей і дорослих «Allхімія» та атракціон «Енергетичне колесо» (фотореопртаж) 21:55

У п‘ятницю, 21 вересня, у науковому містечку „Нова Енергія” до дворіччя проекту презентували нове шоу вогню «Allхімія», пише Репортер. «Allхімія» – перформанс як для малечі, так і для дорослих, шоу...
  • ріел ІФ виринаюча