Немає згоди – немає ладу: У Франківську “помирає” пам’ятка архітектури

У центрі Франківська роками руйнується пам’ятка архітектури – триповерхова будівля в австрійському стилі на вул. Січових Стрільців, 16. Зведена на початку ХІХ ст. та відома як «Пасаж Єгера» споруда потерпає і від невблаганного часу, і від відсутності згоди між мешканцями, підприємцями-орендарями та міською владою.
news-image: Немає згоди – немає ладу: У Франківську "помирає" пам’ятка архітектури

Передісторія

15 березня 2017 р. мешканці цього будинку прийшли на сесію Івано-Франківської міської ради та попросили врятувати їх будинок. За їхніми словами, посадовці, начебто діючи в інтересах будівельних компаній, постійно кажуть, що на ремонт немає грошей. Насамкінець люди подарували міському голові Руслану Марцінківу закон про охорону культурної спадщини, пише Галицький кореспондент

Згодом, 28 вересня того ж року в арці «Пасажу Єгера» вантажівка провалилася в яму. Повідомила про це власниця одного з комерційних приміщень, розміщених у пам’ятці архітектури, Світлана Пронь.

«Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак та його підлеглий видали якомусь ПП «Альфа Енерго Груп» ордер на земляні роботи для прокладання кабелю через аварійний арочний проїзд будинку. Такої підлості, тупості та дебілізму, я думаю, зараз вже навіть у Африці немає! Вантажівка, заїхавши у вириту траншею, мало не провалилася у підвал, повідбивала великі шматки штукатурки та погнула ринви», – розповіла жінка.

14 січня 2018 р. у будинку стався обвал штукатурки зі сходової клітки. На сходах утворилася тріщина, шматок покриття впав униз. На щастя, ніхто не постраждава

Гарячі слухання в холодному дворі

24 січня, через десять днів після обвалу, мешканці та орендарі будинку зібрались у своєму дворі, щоб спробувати взяти долю споруди у свої руки. На збори прийшов також виконавчий директор ТОВ «Балтія-Сервіс» Максим Сирлик. Ця управляюча компанія керує будинком, мешканці якого свого часу так і не змогли створити ОСББ.

«Якщо хтось буде мене перебивати, я перепрошую, але буду підвищувати голос, щоб ця людина перестала говорити, – попередив управитель. – У нас є порядок, і якщо ми зараз не досягнемо згоди більше 75% жителів, то заявляю: в будинку нічого ніхто не зробить, в т. ч. і міська рада. Якщо до кінця цих зборів не буде загального положення, то не буде і ніяких дій».

Втім, на людей цей ультиматум особливого враження не справив. Під час обговорення здіймалися бурхливі суперечки на підвищених тонах, через що збори затягнулися майже на дві години.

«Між незгодою, яка існує поміж жителями, і жахливим станом будинку є прямий зв’язок. Ця незгода триває вже довгий час. Нагадую, що ми пробували організуватися в ОСББ з 2010 року, але так нічого й не вийшло. Коли був перехідний період зникнення ЖЕКів, слід було діяти активніше, а тепер кожен тягне у свою сторону і не хоче слухати інших. Ви говорите, що руйнується будинок і хтось повинен зробити ремонт. Але коли я заїхав сюди 15 років тому, то в підвалі був жах – і я зробив там ремонт, все висушив, виніс сміття і замінив труби. Тепер маю сухий підвал», – розповів нотаріус Олег Юрчак, орендар офісу в «Пасажі Єгера».

Власники квартир поскаржилися на те, що у дворі паркуються сторонні люди, руйнуючи арку і проїзд під нею. Була внесена пропозиція заборонити в’їзд будь-яких транспортних засобів у двір до проведення нової експертизи будинку. Втім, це сподобалось не всім підприємцям.

Одна з радикально налаштованих мешканок, Тетяна, навіть запропонувала знести цей «наполовину тріснутий будинок без фундаменту» та віддати територію під забудову. Втім, цю пропозицію з обуренням зустріли як орендарі та власники квартир, так і управитель та начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Володимир Ідак. Підприємець, Богдан, у свою чергу, висловився за збереження права заїзду у двір, що теж обурило мешканців будинку.

«У 2012 році по моїх стінах пішли грибок та тріщини. І я почала з’ясовувати, хто винен і що робити, – розповіла Світлана Пронь. – У мене тепер ціла папка документів – в основному це відписки. Я єдина з будинку маю охоронний договір, де чітко прописано дії у всіх можливих випадках. І все це я виконала до букви. У 2015 році мною та ще кількома людьми була створена ініціативна група «Врятуймо спадок Єгера», адже ми живемо у безцінній пам’ятці архітектури. Маємо багато обіцянок – зокрема, що у 2017 році ми будемо відремонтовані. Як то кажуть, обіцянка – цяцянка».

Жінка показала звіт про технічний стан будинку, підготовлений у 2015 році філіалом ДП «НДІ Проектреконструкція». У ньому є кілька цінних висновків. Зокрема, про те, що фізичний знос споруди становить 57,35%, будівля перебуває у незадовільному (не в аварійному) стані та підлягає негайному проведенню капітального ремонту. Також у тексті є рекомендації щодо робіт, які слід провести, щоб запобігти руйнуванню будівлі. Це заборона проїзду автотранспорту, підсилення стін та стелі підвалу, очистка від сміття, відновлення продухів для провітрення, ліквідація замокання стін, облаштування покриття над каналізаційними колодязями та інші нагальні речі.

Начальник міськвідділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак зазначив, що його відділ «налічує не 10, не 50 і не 100 чоловік», а лише його одного, і сказав: «Ви проявляєте тут безкультурну і безграмотну позицію, згадавши навіть про знесення будинку, і з тими, хто це підтримує, взагалі говорити не хочу. Треба думати, як зберегти будівлю, а не як відселитись, бо це якась колгоспна мораль. Тут працювали і ЖЕКи, і комунгоспи, і ЄРЦ – і хоч щось зробили? Ні! Відповідно, чуда не буде і зараз. Управитель не витягне з кишені мільйон гривень і не виділить його на ремонт. Якби у вас, до прикладу, було ОСББ, то ніякий сусід навіть не спробував би прокопати тут траншею для кабелю. Один дзвінок і тому, хто взяв кирку, дали б по руках».

Втім, В.Ідак вважає, що шлях до спасіння споруди все одно є. Він системний, тривалий, але в нього треба включатися і по ньому треба йти. «Програма захисту культурної спадщини є, і вона якимось чином – косо, криво – але реалізується. Цим питанням я опікуюсь, обстеживши всі ваші підвали і зробивши висновки. За кошти міської ради ми зараз замовляємо проект реставрації фасадів будинку. Дай Бог, щоб ми ще якось долучилися до цього проїзду. Крім того, потрібен експертний висновок від інституту – і він буде, я прийду сюди з експертом», – пообіцяв він.

За словами М.Сирлика, у нинішній ситуації винні всі, тож некоректно звинувачувати когось одного – проблему створила сукупність причин.

Перший крок до примирення

Після майже двох годин гарячих дискусій у холодному дворі орендарі офісних приміщень та власники квартир все-таки дійшли певного консенсусу. Згідно з рішеннями зборів, продихи у підвалі будуть відкриті (це зменшить рівень вологості у приміщенні), а заїзд у двір – закритий (до отримання нового експертного висновку від НДІ «Проектреконструкція» про технічний стан будинку).

З другим пунктом охоче погодились мешканці будинку та пан Ідак, а от підприємці назвали його неконструктивним. Втім більшістю голосів проїзд під аварійною аркою вирішили перекрити бетонним блоком.

Також збори створили ініціативну групу, до якої увійшли, зокрема, Світлана Пронь, Людмила Жинкова та Олег Юрчак.

Під кінець зборів у двір спробував заїхати мікроавтобус, до якого одразу ж кинулись розпалені суперечками люди. З нього вийшов відомий художник Сергій Григорян, послухав аргументи мешканців та слухняно поїхав на вул. Шевченка. Звідти він з другом заніс у двір свою розібрану на частини скульптуру «Гуцулозавр Карпатський», яка свого часу перемогла на конкурсі сучасного візуального мистецтва у Вінниці. Проте символізм моменту та химерне поєднання сучасного з історичним, здається, ніхто з мешканців не помітив.

Як відомо, немає згоди – немає ладу. Схоже, власники квартир та підприємці, яких доля звела в одній старовинній споруді, нарешті починають розуміти цю неспростовну істину. Однак попереду в них – довгий та тернистий шлях кабінетами міської ради, не рекомендоване мером міста бродіння департаментом архітектури та спротив тихому і непомітному впливу забудовників, охочих знести аварійну кам’яницю і звести чергову десятиповерхову коробку.

 

(Visited 131 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5223

В Коломиї помітили велику групу скандальних хасидів (фоторепортаж) 21:00

В Коломиї помітили велику групу скандальних хасидів . Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомив відомий прикарпатський фотограф-портретист Ярема Проців "Хасиди вже в Коломиї !!! (вул. Оренштайна, де і...

В Івано-Франківську провели майже професійні дитячі футбольні змагання (фоторепортаж) 20:56

14 червня відбулося свято футболу та нагородження учасників чемпіонату Дитячо-юнацької футбольної ліги Івано-Франківської області в віковій категорії U-11. В змаганнях приймали участь 14 команд, близько 300 дітей були задіяні у...

Кримінальний Станиславів: як піхотний підофіцер обікрав штаб кавалеристів 19:54

115 років тому під час «цісарських» військових навчань у місті Станиславові (тепер – Івано-Франківськ) сталася резонансна крадіжка: зі штабу восьмої дивізії кавалерії зникли секретні документи та гроші.   У 1903...

"Не дамо забудувати", – БК "Вертикаль" не змогла домовитися із мешканцями щодо будівництва поблизу школи №24 19:27 1 коментар

Люди погрожують перекрити територію, щоб не допустити техніку забудовника до будівельного майданчика.   Як писали ЗМІ, на Пасічній – конфлікт із забудовою. Біля школи №24 БК "Вертикаль" збирається будувати дві...

Івано-Франківськ: біля народного дому «Княгинин» відбулось родинне свято (фоторепортаж) 17:09

16 червня 2018 року на літньому майданчику біля Народного дому «Княгинин» відбулось родинне свято «Квітуй у пісні й добрих справах, чарівна молодість моя. В програмі брали участь творчі колективи Народного...

Хмари під ногами, ніби море – лісівники відзняли неймовірне відео у Карпатах (відео) 16:23 2 коментарі

Закарпаття - це подорож горами та лісами, яка ніколи не закінчується. Закарпаття – край, вкритий горами і густим лісом, який оберігають закарпатські лісівники. Ліс – це найцінніше багатство нашої країни. Він дає...

Історії успіху: як художник-постановник із Коломиї працює на Євробаченні та проекті “Холостяк” 15:44

Коломиянин Роман Копейко працює в Києві художником-постановником на телеканалі СТБ та в багатьох продакшенах України, отримує безліч пропозицій, знімає кліпи, шоу та кіно. 29-річний хлопець поділився з Дзеркало медіа своєю історією успіху....

В Івано-Франківську розшукують водія «євроблях», який утік із місця ДТП (фото+відео) 15:12

Аварія трапилась в Івано-Франківську 17 червня. Впізнати водія, який втік з місця ДТП, просить відомий франківський байкер Сергій Дорош. Друзі! Хто знає цього водія, або має якусь інформацію? В ДТП...

Замість багатоповерхівок – озеленення: франківці просять влаштувати сквер на Пасічній 14:58

На сайті електронних петиції до влади Івано-Франківська з’явилось прохання щодо влаштування скверу біля школи №24. Автор петиції просить скасувати дозвіл на скандальне будівництво житлового комплексу від будівельної компанії “Вертикаль”. Компанія збирається...

Головний лікар ОКЛ каже, що постіль в них чиста, а дописи в інтернеті - замовлення 14:50 1 коментар

Як повідомляли ЗМІ, пацієнти обласної лікарні лежать на брудній постелі, а за чисту їх змушують платити. Крім того, зазначила, що в лікарні не працює пральня.   У коментарі Фіртці головний лікар...

В одному із озер Франківська з’явився бетонний лебідь (фотофакт) 14:27

Таким чином автори скульптури хочуть привернути увагу до стану озера на вулиці Слави Стецько. Відповідні фото з’явилась на фейсбук-користувача Євгенія Бабешко. Авторкою художньої роботи під назвою “Орігамі” є киянка Жанна...

Міська влада популяризуватиме професію водія тролейбуса серед дітей 13:43

У міських тролейбусах КП “Електроавтотранс” встановить на передньому сидінні дитяче кермо. Таким чином чиновники хочуть популяризувати професію водія тролейбуса серед франківських дітей. Зараз працюємо над встановленням дитячого керма на панелі...

До Букачівецької ОТГ приєдналося ще одне село (фотофакт) 13:11

Мешканці села Луковець-Вишнівський підтримала входження до Букачівської ОТГ.   Більшість мешканців села Луковець-Вишнівський Рогатинського району на громадських слуханнях підтримали створення громади, інформує  Івано-Франківський Центр розвитку місцевого самоврядування. Цього ж дня...

У Калуші стерилізували 13 безпритульних тварин (фоторепортаж) 12:56

У Калуші стерилізували 13 безпритульних тварин,  інформує WestNews. На підставі підписаного Меморандуму «Про співпрацю щодо скорочення кількості безпритульних тварин в м. Калуші на 2017-2020 роки шляхом етичного ставлення до них та регулювання...

Більше тисячі франківських школярів дивували своїми талантами у центрі міста (фоторепортаж) 11:13

З ініціативи Департаменту освіти та науки та підтримці міського голови Руслана Марцінківа в місті пройшов ІІ міжшкільний мистецький фестиваль “Злива мрій”. Головною метою є представлення школами міста талановитих дітей.  Незважаючи на те,...

На Коломийщині встановили хрест на місці хатини, де народився Довбуш (фотофакт) 10:29

Від дня народження славетного опришка Олекси Довбуша минуло три століття, але пам’ять про нього не стирає час. Жителі села Печеніжин  пишаються, що герой широко відомої пісні “Ой, попід гай зелененький”...

Підгорецький замок вперше за 79 років відкрили для туристів (фото) 09:47

Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького вперше з 1939 року відчиняє двері Підгорецького замку для відвідувачів Про це повідомила галерея у Facebook. Відтепер туристи зможуть потрапити до Китайського кабінету,...

Прикарпатець виграв забіг на 10 кілометрів у Тернополі (фоторепортаж) 09:39

У Тернополі відбувся спортивний забіг “Півмарафон-2018”. У заході взяли участь понад 500 осіб із 15 областей України, а також гості із Білорусі, Азербайджану, США, Франції. Забіги для дорослих пройшли на...

Коломиян просять упізнати садиста, який жорстоко знущається над своїм собакою (фото+відео) 08:54 4 коментарі

Коломиян просять упізнати садиста, який жорстоко знущається над своїм собак   Про неймовірного жорстокого чоловіка, який мало не щодня лупить свого добермана повідомляє у соціальних мережах коломиянка Дарья Денисюк "Кожного...

Маленька Соломійка з Франківська, яка потерпає від приступів мігрені, потребує лікування за кордоном (реквізити) 02:23

Маленька Соломійка з Івано-Франківська у трьохмісячному віці була направлена на обстеження, під час якого було встановлено невірний діагноз та призначене лікування, після якого дитина почала завмирати і у дитини стався...
  • ріел ІФ виринаюча