Нереабілітовані: З життя однієї з родин Угринова – родини Вівчаренків

Навесні 1947 р. родина Вівчаренків з Угринова прихистила сім’ю з голодуючої Бессарабії – Марію Савкоч з дітьми: чотирнадцятирічним Федором і дванадцятирічною Вірою. Їм дали невеличку кімнатку, а біженці із вдячності допомагали по господарству й одночасно робили собі деякі запаси з врожаю.
news-image: Нереабілітовані: З життя однієї з родин Угринова – родини Вівчаренків

Пізньої осені Савкочі повернулися додому, а в 1953 р. Вівчаренки отримали вдячного листа за порятунок від голоду від Федора Савкоча. Але тепер колишній біженець служив у військах МВС, а Вівчаренки за іронією долі були вивезені на Сибір цими ж органами МВС, пише Галицький кореспондент.

Оскільки опір радянській владі в 40-х рр. ХХ століття в Західній Україні, незважаючи на масові виселення людей, продовжувався, 4 жовтня 1948 р. Рада міністрів СРСР ухвалила постанову №5728-1524, яка давала право органам МВС-МДБ у відповідь на «скоєні бандитами диверсійно-терористичні акти» виселяти на спецпоселення родини «бандитів, націоналістів та бандпособників із західних областей України».

На початок грудня 1948 р. в усіх західних областях уже було облаштовано дев’ять збірних пунктів, на яких одночасно могло перебувати 10550 осіб. У Станіславській області збірні пункти були організовані в Коломиї на 600 осіб та в Брошнів-Осаді на 500 осіб. І за весь період проведення акції у 1949-1950 рр. було виселено із західних областей 20016 сімей, у складі 69159 осіб.

А депортація в Угринові стала наслідком того, що 31 липня 1950 р. в селі пострілом з карабіна був вбитий дільничний міліціонер. Наступного дня приїхали уповноважені з району і заявили, що за вбитого відправлять сто осіб до Сибіру.

Не забарилися приїхати вантажні машини без лавок, на які, мов дрова, завантажили людей, подали команду рушати, і загуділи мотори до залізничної станції в с. Ямниці (виселили 27 угринівських родин). Там угринівчан завантажили в три товарні вагони і завезли до селища Брошнів.

Орест Вівчаренко, якому на той час було шість років, згадує: «У хату енкаведисти увірвалися о третій годині ночі, розбудили, зачитали указ про виселення сім’ї і перегнали до школи. Там мама намагалася відчинити вікно, щоб чотирирічному Олежику подихати повітрям (а ще були – десятирічна Дарія), але енкаведист різко гвинтівкою зачинив вікно і розчавив братові палець на руці…» Невідомо, чи тоді, чи пізніше, але в Олега зародилося бажання спротиву режиму, несправедливості, жорстокості. І він, попри неблагонадійність до радянської влади (5 разів вступав на навчання на юридичний факультет Львівського державного університету, але його не зараховували через минуле), став правником, стояв коло витоків незалежної держави, отримав звання заслуженого юриста України, захистив докторську дисертацію з права.

У Брошневі, де з 1946 по 1953 рр. був пересильний пункт для відправлення людей у Сибір, вивезених утримували в колишньому таборі для військовополонених. Табір розташовувався на вулиці Лесі Українки, але попри назву вулиці, вона асоціюється в людей з жахливими спогадами. За твердженням очевидців, на території табору було приблизно 10 бараків, у кожному з них поміщалося стільки людей, скільки було потрібно адміністрації табору. Всередині табору стояв великий мурований котел, в якому варили людям «похльобку», і табір був обнесений довкола густим колючим дротом. Cпали всі на долівці, як оселедці в бочці.

Так, уродженець села Верхня Липиця Рогатинського району Антон Голембйовський потрапив у Брошнівський концтабір у п’ятирічному віці разом з матір’ю і кількамісячною сестрою у квітні 1951 р. через репресованого батька – вояка УПА. Він згадував, що «харчування було дуже поганим…, тому моя рідна сестра померла і була похована під наглядом кількох совітів зі зброєю в руках на місцевому цвинтарі. Коли мама засвітила свічку для прощання з померлою сестрою, то ці совіти вибили її з рук матері». Антону Голембйовському також чітко врізалося в пам’ять, як чотирирічний Федір Коп’як підійшов ближче до колючого дроту, де цвіла кульбаба, а його з іншого боку дроту совіти облили киплячою водою.

Братське водосховище. Сучасний вигляд.

А далі всіх вивозили на Схід. Сім’ю Вівчаренків транспортували залізницею до Томська, Іркутська, звідти – до Братська. Під час транспортування, як згадує Орест Вівчаренко, угринчани бачили через заґратовані віконця ешелони за такими ж виселенцями. З усіх вагонів махали руками, перекрикувалися.

Везли залізницею, баржами, вантажівками. Нарешті 15 родин українських страждальців привезли в далеке село Шаманово, з якого їх погнали пішки ще 18 кілометрів до поселення Стрілка в межиріччі рік Оки й Ія. До поселення доправляли на човнах місцеві. Люди з переляку молилися, хрестилися, плакали, коли сідали в човни, але треба було плисти на другий бік ріки.

Спочатку жили у військових наметах по шість-сім сімей, а на другу зиму побудували бараки з дощок, засипали трачиною, мохом. З угринчанами проживали ще 20 сімей зі Львівщини та Дрогобича. Взимку до виселенців через замерзлу річку приїжджали селяни з с. Шаманово. Привозили морожене молоко, квашену капусту й огірки, хліб.

Усі дорослі працювали на лісоповалі, готували площу під майбутнє озеро для Братської ГЕС. Люди важко переносили спекотне літо з комарами, мушкою і люту зиму з морозом 50-60 градусів, а ще були величезні таргани, блощиці по бараках і т.д.

Батько Вівчаренків працював бригадиром столярів, його неодноразово викликали в КДБ, катували. Особливо дітям запам’ятався випадок, коли тата викликали в КДБ на самий святвечір. Мама працювала сторожем у конторі, різала дерева на кубанці і колола їх на «чурку» для автомобілів, а ще довгий час працювала пекарем. Олег Вівчаренко згадує, що якось він, тоді восьмирічний, насипав у тісто в процесі випікання хліба пачку патефонних голок, і добре, що покарання обмежилося штрафом і сім’ї знову не пришили політику.

У 1951 р. у Стрілці побудували школу, і діти пішли на навчання, де їх вчили з «Родной речи» і «Букваря» з портретом Сталіна на обкладинці, який тримав на руках дівчину-бурятку.

У перший період після приїзду на Сибір всі дорослі виселенці ходили до коменданта на реєстрацію кожного дня, потім один раз на тиждень. Після смерті Й.Сталіна й арешту Л.Берії у 1953 р. реєстрацію відмінили, дозволили виїжджати за межі поселення. Коменданта зняли і влаштували працювати до батька родини Вівчаренків у бригаду. Тепер він вже ввічливо казав батьку: «Антон Андрійович».

Більшість виселенців завели собі господарства, доглядали худобу, обробляли землю, збирали дари лісу. Депортовані трималися дружно, разом відзначали релігійні свята, переживали радості і біди. Як згадує Орест Вівчаренко, молитви, віра і надія допомогли дочекатися свободи.

Не всі дожили до повідомлення 31 липня 1958 р. про дострокове звільнення, але без права проживати в рідному селі. Спецпоселенці все-таки з часом повернулися в Україну і в рідний Угринів, а село Стрілка затоплене сьогодні Братським водосховищем.

Повернення додому не було райдужним. Так, будинок Вівчаренків одразу після виселення купив собі голова колгоспу. Коли один житель села приніс родині мішок картоплі в поміч, то батько плакав. Сім’я три роки перебивалася без прописки, батько змушений був поїхати на заробітки на Донбас. До того ж деякі українці непривітно зустріли повернення вивезених, обзивали їх бандерівцями і т.д. Однак Вівчаренки вижили і дочекалися незалежності України. Натомість у Брошневі у травні 2010 р., на місці, звідки тисячі сімей розпочинали виселення, з ініціативи Олега Вівчаренка було відкрито капличку, а в майбутньому постане й Музей пам’яті.

Сергій АДАМОВИЧ

(Visited 286 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Ну і толку с тої “незалежності ” ? Крім постійно гвавтування про патріотизм і віз і далі там …
  ….” і діти пішли на навчання, де їх вчили з «Родной речи» і «Букваря» з портретом Сталіна на обкладинці” – зато навчили безкоштовно читати-писати і здобути освіту …. Он зара при “незалежності” сучасне покіння і в 20 років піше слова з граматичними помилками і дипломи “купують” в інстітутах, потім маємо дибільних фахівців в кожній галузі , не кажу вже за лікарів ….

  Гість,

  “толку с тої”, “гвавтування”, ” зара “, “сучасне покіння”, “піше слова”, “в інстітутах”, “дибільних” – судячи з твоєї грамотності, про дебільних фахівців ти писав, маючи себе на увазі. Тебе так ніхто і не спромігся навчити грамотності. Клінічний випадок.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7397

загрузка...

Станиславів перед Першою світовою війною: галицьке футбольне дербі, показові змагання з джіу-джітсу, втеча курокрада та пожежа на ватній фабриці 08:24

За два тижні до початку Першої світової війни галицьке місто Станиславів (тепер — Івано-Франківськ) жило розміреним, спокійним життям: громада готувалася до призначених на жовтень 1914 року виборів до Сейму за...

Відомий український телеведучий Віталій Гайдукевич підтримав у Івано-Франківську кандидата від "Європейської солідарності" Олексія Петечела (фото+відео) 21:15 2 коментарі

Сьогодні на зустріч з громадою міста завітали тележурналіст Віталій Гайдукевич, відомий політичний відеоблогер Андрій Луганський та військові ветерани командир взводу Гліб Бабіч та сержант десантно-штурмової бригади Олександр Погребиський. Вони приїхали...

В Івано-Франківську провели перший Фестиваль української родини (фоторепортаж) 19:15

З ініціативи Комісії у справах родини, Молодіжної комісії Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, за підтримки Служби у справах дітей, спільно з БФ «Карітас-Івано-Франківськ-УГКЦ», ГО «Родина Кольпіга в Україні», Департаменту культури та КП...

З'їзд Аграрної партії обрав Михайла Поплавського лідером партії 15:55 1 коментар

З’їзд Аграрної партії України офіційно обрав народного депутата Михайла Поплавського лідером політичної сили. Про це повідомили на офіційній сторінці партії у Facebook. «Михайло Поплавський обраний лідером Аграрної партії України на...

Відома співачка прийшла на світський захід без спідньої білизни: гарячі фото 12:03

Американська співачка Сіара приголомшила учасників урочистої церемонії ESPY Awards. Зірка прийшла на подію у розкішній сукні без спідньої білизни. У Лос-Анджелесі відбулась довгоочікувана подія року – церемонія нагородження ESPY Awards. Захід...

Українська тенісистка викликала фурор сексуальною світлиною (фото) 11:02

Одна з найкращих тенісисток України Леся Цуренко у соціальній мережі Instagram опублікувала гаряче фото з відпочинку. Друга ракетка країни знялася з турніру у Лозанні і вирушила до Італії. 30-річна спортсменка потішила своїх...

На центральній площі Калуша встановили нову фотозону (фоторепортаж) 19:51

У п’ятницю, 12 липня, на площі Героїв у Калуші поставили елемент для фотозони «Я люблю Калуш». Він стоятиме на площі протягом вихідних, коли святкуватимуть 582-річницю Калуша, інформує КалушФМ. Знак «Я люблю...

На Прикарпатті відкрили будинок підтриманого проживання для сиріт з інвалідністю (фоторепортаж) 14:47 2 коментарі

Будиночок сиріт з інвалідністю “Оселя Віри, Надії та Любові” – перший в Україні будинок підтриманого проживання, що створюється у співпраці волонтерів, влади обласного рівня та місцевої громади. У п’ятницю, 12...

Калушанам до Дня міста подарують «медову» історію вагою 500 кілограмів (фоторепортаж) 14:17

13-14 липня у Калуші відбудуться святкові заходи з нагоди Дня міста. Цьогоріч, як і обіцяли організатори, калушан здивують цікавим кулінарним виробом у вигляді концерного залу, який є архітектурною пам’яткою міста....

У приміському селі Вовчинці на вулицях облаштували “лежачі поліцейські” (фоторепортаж) 13:55

У приміському селі Івано-Франківська Вовчинці на ряді вулиць облаштували “лежачі поліцейські” і нові нові дорожні знаки. За зверненням жителів села Вовчинець, було встановлено на вулицях Є. Коновальця, С. Бандери, Патріарха Володимира,...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль агітує за партію скандального кума Путіна Віктора Медведчука? (фотофакт) 08:39 4 коментарі

У місті Бахмут на Донеччині кандидат від «Опозиційної платформи — за життя» кличе на концерт «Дяді Жори», Тіни Кароль і Наталки Могилевської. Місцева влада розібрала плитку на площі, де має...

Кандидат по 87 окрузі Андрій Голинський продовжує агітаційні візити населеними пунктами (фоторепортаж) 20:34 1 коментар

Андрій Голинський, кандидат у народні депутати України у ТВО № 87 на свято Петра і Павла відвідав селище Отинію Коломийського району. Поспілкувавшись із місцевими жителями Андрій Голинський ще раз переконався,...

Храм Благовіщення в Коломиї можуть занести до Світової спадщини (фоторепортаж) 18:17

Церква Благовіщення Пречистої Діви Марії УГКЦ належить до пам’яток архітектури національного значення області. Ця будівля – найстаріша у місті, храм збудований 1587 року та має вагоме історичне значення для Покуття....

2,95 проміле алкоголю: Франківський суд взяв під варту депутата, через якого загинуло двоє малих дітей (фоторепортаж) 16:31 12 коментарів

12 липня в Івано-Франківській міський суд таки доставили Богдана Проціва – депутата сільської ради з Долинщини, який є підозрюваним у смертельній ДТП, що сталася 10 липня. Тут йому визначали запобіжний захід....

Українська співачка блиснула глибоким декольте та червоними панчохами (фото) 15:06 2 коментарі

Українська співачка і телеведуча Ольга Цибульська розбурхала мережу пікантним знімком, зробленим у перший день музичного фестивалю Atlas Weekend-2019 у Києві. На фото, опублікованому в акаунті зірки в Instagram, вона позувала перед виходом на сцену...

Влад Яма у костюмі зайченя замилував фанатів дитячою світлиною з мамою (фото) 13:36

Український хореограф Влад Яма замилував шанувальників черговою архівною світлиною. Цього разу танцівник опублікував в Instagram дитяче фото з мамою, на якому позує у костюмі зайченя разом зі своїм старшим братом. "З...

«Чорна п'ятниця» - за розкладом: Марцінків проінспектував місто на велосипеді (фоторепортаж) 12:59 5 коментарів

Міський голова Руслан Марцінків привітав франківців зі Святом Петра і Павла та вирушив інспектувати місто на велосипеді. "Вітаю з великим святом апостолів Петра і Павла! Зранку об’їзд, потім служба Божа!", -...

Даша Астаф'єва завела мережу еротичною фотосесією (фото) 12:35

Українська секс-бомба, співачка і актриса Даша Астаф'єва завела шанувальників еротичними знімками і коротким відео. На своїй сторінці в Instagram зірка анонсувала вихід кліпу на пісню "Основний інстинкт".   Астаф'єва вирішила залишити інтригу...

Команда «Слуги народу» приїхала підтримати Едуарда Прощука (фоторепортаж) 12:25

Команда «Слуги народу» приїхала підтримати Едуарда Прощука – кандидата в депутати до Верховної Ради України. Представники партії зустрілись з волонтерами та мешканцями Калуського, Рогатинського та Галицького районів, де єдиним кандидатом...

Найбільше мешканці Калуського, Рогатинського, Галицького районів потребують нових доріг, – Едуард Прощук (фототепортаж) 10:46

Села Калуського, Рогатинського, Галицького районів потребують капітальних ремонтів та побудови нових доріг. Гостро не вистачає мешканцям і дитячих садочків, медичних та діагностичних інструментів у ФАПи та навчального приладдя у школи....
 • ріел ІФ виринаюча