Івано-Франківськ, який ми втрачаємо: вулиця Січових Стрільців та готель «Дністер» (фоторепортаж)

Під впливом часу вигляд Станіславова, а нині – Івано-Франківська, неминуче змінюється. Деякі культові місця вже зовсім не впізнати, проте вони досі перебувають у німому очікуванні – відреставрують, знесуть, перероблять, забудують?

Часто на подібні запитання ніхто не може толком відповісти. Але поки унікальні історичні родзинки ще існують, вони своїм існуванням продовжують нагадувати нам про минуле – таке різне і завжди важливе.

WestNews пропонує цикл розмов із відомим художником та архітектором-реставратором, який свого часу очолював Відділ охорони культурної спадщини Івано-Франківська Ігорем ПАНЧИШИНИМ.

Отже, говоримо про минуле та сьогодення, про Франківськ, який ми втрачаємо щодня, і який, якщо встигнемо, таки зможемо врятувати!

21397405_1518293848226645_1352651802_n

Довкола готелю “Дністер” ведуться дуже неоднозначні розмови. Проте, ніхто так і не може дати конкретної відповіді. Чи збережеться ця архітектурна пам’ятка чи влада грошей її таки поглине.

–Оскільки це пам’ятка, то відповідно будь яка дія на ній мусить бути обґрунтована з огляду на безумовну вимогу збереження основних конструктивів і стилістичних характеристик, що власне і визначають споруду, як такою, яку необхідно запам’ятати і зберегти її автентичність. Час приносить вимоги змін функціонування будівель, нових технологій в експлуатації, нові вимоги життя. Отож всі ці корективи і доповнення мусять відбуватись за правилами і реставраційними нормами. Реставраційні проекти часом громіздкі, оскільки там присутня наукова складова, але тим реставрація і відрізняється від просто архітектури.

Все в реставраційних проектах мусить бути зроблено як діагноз в лікарні. Наскільки я знаю, і всі зрештою також, в проекті реставрації фасадів готелю «Дністер», а також реставрації першої черги – пристосування першого поверху та загальної концепції реставрації та пристосування споруди разом ідеєю з відновленням вежі було зроблено таке загальне обстеження, обміри, на першому поверсі проведені детальні. Все було ніби більш-менш в нормі. Але тепер прийшла нова команда і вона просто за цим не слідкує. Всі чули що архбудконтроль наклав якийсь штраф. Все, що там робиться з одного боку, це мусить бути на контролі охорони спадщини. Проекту остаточного (а там мусило бути їх кілька, бо робота була розбита на кілька етапів) я не бачив.

Ще одне –  в цього будинку кілька власників. В тому числі управління культури міста, там же розміщено і Народний дім – всередині зал, а фасади пам’ятки це все їхнє спільне. На скільки я знаю управління культури не виготовляло якихось проектів реставрації. А власник «Дністра» розробив проект відновлення дерев’яних автентичних вітрин і свого часу була певна домовленість з Департаментом культури (ще в кінці 15 року) про те, що вітрини будуть все ж виготовлятись за проектом власника готелю, оскільки проект Департаменту культури не відповідав вимогам реставрації, але тепер невідомо як розгортається ця колізія. Розібратися в цій ситуації складно. Всі переводять стрілки, мовляв, це не ми робимо або це чутки. В будь якому випадку координувати ці роботи мусить Департамент архітектури, чи обласна охорона спадщини.

21360955_1518293818226648_1688276698_n

Вулиця Січових Стрільців. Будинок 16. Нещодавно там встановлена знак в’їзд заборонено. Оскільки рух транспорту шкодить будівлі, яка є архітектурною пам’яткою.  Проте машини і далі продовжують заїжджати у двір. Мешканці б’ють на сполох, адже будинок все більше і більше руйнується.

– Це будинок, в якому багато мешканців, орендарів, якихось установ. Для розв’язання всіх конфліктних і проблемних питань по цій пам’ятці доцільно було б створити ОСББ, або якусь іншу форму будинкового комітету. Кожен пам’яткоутримувач мусить укласти Охоронний договір з відповідною службою з охорони спадщини. Там кожен власник своєї квартири, чи магазину, чи орендар. Будинок не на балансі міста. Це пам’ятка і  за неї вони всі відповідають, або колективно, або в будь який інший спосіб   – такий закон. Вони повинні разом зібратися визначитися з проблемами, виготовити відповідні документи оцінки стану пам’ятки на основі яких замовити і погодити проект ремонту-реставрації.

Вони мають закликати архітектора-реставратора і замовити такий проект. Якщо існує проблема з проїздом, наприклад, вони самі для себе вирішують, як вони цю проблему вирішують. Якщо наприклад, є ідея його  замурувати – звертаються до архітектури і там вирішують це питання. Якщо треба просто не пустити туди машину, то мешканці і орендарі спільно мають вирішити влаштовувати там стоянку чи ні. Чи зібратися і зробити браму, до прикладу. Якщо вони вже це вирішили, тоді треба йти в охорону спадщини. Їм говорять, яка брама має бути і коли треба вона має, наприклад, відкриватися. Це все на відповідальності жильців. Те, що поставили знак – це влада такого відчіпного поставила. Мовляв, ми поставили знак. Хоча в цьому випадку вона й справді не в стані іншого чогось запропонувати.

Але насправді ця пам’ятка «Програмою охорони спадщини на 2016-18 роки», прийнятою Сесією міської, ради включена до переліку першочергових (серед кількох інших памяток) реставраційних робіт і за два останніх роки місто за рахунок бюджету мусило вже б виготовити хоча б проект реставрації пам’ятки. На це закладались кошти в бюджеті міста як у 2016 так і в 2017 роках.

В поганому стані будинок 26 – він тріщить там. Наступний будинок, також тріщить його треба терміново робити. Імперіал, Січових Стрільців 1 – двори там пороблені, але все одно треба його досліджувати – куди вода дівається, адже стіни там в поганому стані. Ну, до прикладу, день постоїть, тиждень, через зиму, а потім впаде, а це вже взагалі “гаплик”. Воно сипеться, гниє. В 16 і 18 будинках йшла магістральна труба, була зламана – текла вода. Колись, років десять тому, була ідея на Січових Стрільців зробити всі підвали – почистити і між собою позв’язувати. Тоді почалося освоєння підвалів, а це в свою чергу укріплення будинків. 

А вже у наступній розмові ми поговоримо про міську Ратушу та ринковий квартал. Дізнаємося, які будинки там потребують ремонту, реставрації, а які вже давно перестали існувати. Це наше місто, це наша історія, кожен будинок несе у собі пам’ять та спогади. Давайте берегти Івано-Франківськ разом!

Підготувала Люся ГРИБИК

 Якщо ви помітили помилку виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Додати новий коментар
Останні новини з категорії Фоторепортаж: