Німці у Станиславові

Німці для українців асоціюються з порядком та пунктуальністю, проте мало хто знає, що не одне століття цей народ жив поряд з нами і ми від нього теж чогось вчилися. Для вас, дорогі читачі, сьогодні розповімо про німців в історії життя нашого міста та краю.

На землях Східної Галичини німці з’явилися на запрошення галицьких князів. Так, Данило Галицький і його син Лев запрошували їх для розвитку різних ремесел і торгівлі у містах. Таким чином німецькі поселенці опинилися у містах Галицько-Волинської держави, як-от Львів, Холм, Перемишль та Самбір. Після входження Східної Галичини до Польської держави німці прибували на наші терени як на запрошення польських королів, так і самостійно. Причому у другому випадку частіше. Під час другої хвилі, як і під час першої, німці не створили своїх окремих поселень. Вони поселялися у вже сформованих населених пунктах, пише ГК.

Теодор Цьоклер

Третя хвиля прибуття німців накотилася в період Австрійської імперії, під час йосифінської і богемської «колонізації», коли в Галичину направлялися німці-чиновники, ремісники, торговці, а на сільську місцевість – німецькі селяни, яким давали державні землі. Тоді таких переселенців найбільше осіло у Львові, Дрогобичі, Любачеві, Самборі, Стрию та ін. Проте, на відміну від попередніх хвиль, вже значна частина німців осідала у спеціально створених для них колоніях. Це була свідома політика, щоб підняти рівень сільського господарства в одній з найбідніших провінцій монархії Габсбургів. Зрозуміло, що німці також ставали опорою влади Відня на місцях. Австрійці хотіли бачити в Галичині міцного селянина-господаря, тому їх програма міграції містила дотації з державного бюджету. Поселенці отримували гроші, продукти на дорогу, а з прибуттям на місце – без оплати або в кредит землю, худобу, будівельні матеріали. Для німців-поселенців намагались підібрати найкращі землі. Також їм часто надавались різні пільги, на відміну від місцевого населення.

Внутрішній інтер’єр німецької кірхи, поштова листівка

Прибувши до Галичини, німці принесли свої традиції, релігію, світогляд тощо. Організовували окремі німецькі поселення із школами, молитовними будинками, костелами, кірхами, були у них навіть пошти і будинки поліції.

Поселенці принесли з собою багато нового не тільки у спосіб господарювання чи в архітектуру, але й у духовне життя. Велика частина німців була протестантами, що заслуговує на окреме серйозне дослідження.

Не був винятком і Станиславів, до якого теж прибули мігранти. Перша згадка про німців у Станиславові австрійського періоду датується 1784 р. Станом на 1819 р. у Станиславові жило 29 німецьких сімей. Серед них були як католики, так і протестанти. Останні у 1806 р. створили свою релігійну громаду.

В 1860-х роках німці почали більш масово осідати у Станиславові. Це було пов’язано з будівництвом колії Львів-Чернівці й необхідністю залучити багато кваліфікованих робітників. Залізничні спеціалісти різного рівня компактно оселилися в районі, окресленому сучасними вулицями Бандери, Височана, Шухевичів та Незалежності, аж до вул. Київської.

Німецька протестантська кірха в Станиславові. Підірвана військовими саперами у 1971 р.

Та далеко не всі представники станиславівської громади німців були заможними, що, відповідно, сприяло і поступовій їхній полонізації, адже через бідність вони часто змушені були посилати дітей на виховання до католицьких монастирів.

Нове життя у німецьку громаду влив Теодор Цьоклер (нім. Theodor Zockler, 1867-1949) – німецький священник-євангеліст та філантроп, який 48 років свого життя посвятив діяльності в Станиславові. А тому радимо усім любителям місцевої минувшини почитати прекрасну книгу про Т. Цьоклера «Ви мусите жити!» в чудовому перекладі з німецької Галини Петросаняк, що не так давно з’явилася у світ у видавництві «Лілея-НВ».

Народившись у сім’ї університетського професора і здобувши хорошу освіту на теологічному факультеті Лейпцизького університету, він їде до Станиславова із наміром поширювати християнство серед євреїв. Проте молодому та сповненому ентузіазму проповідникові один охрещений галицький єврей, що став швидко його другом, сказав таке: «Займіться спочатку представниками власного народу на Сході, вони не мають духовної опіки, вони ж занепадають. Ви й справді вважаєте, що мій народ може вірити в Ісуса, в Євангеліє, не бачачи, щоб євангелістські християни в цих краях вели по-справжньому християнське життя? Вони ж якраз засвідчують протилежне до життєвої сили Євангелія, про яку ви твердите… Отож ідіть туди, започаткуйте там нове життя, якщо зможете, а тоді побачите, чи в змозі ви зробити щось для Ізраїлю».

Ця розмова вплинула на молодого німецького теолога, і він вирішив дійсно зайнятися німцями. Він вирішує залишитися у Станиславові, а невдовзі до нього з Німеччини переїжджає і його молода дружина Лілі. Її підтримка теж була важлива в житті Теодора і його починаннях.

У 1904 р. німецька община почала видавати німецькою мовою газету «Євангельський общинний листок», що дає нам тепер можливість уявити різні аспекти життя німців Станиславова. Газета проіснувала аж до приходу «перших совітів» у 1939 р.

Німецька школа, збудована за ініціативи та матеріальної допомоги Цьоклерів, теперішня школа №11

У 1896 р. Цьоклер з дружиною відкрили неподалік кірхи сиротинець «Вифлеєм». А в 1898 р. німецька громада під його керівництвом зуміла збудувати школу, в приміщенні якої зараз розміщена ЗОШ №11 по вул. Лепкого.

Також серед активних соціальних проектів Цьоклера потрібно згадати будинок «Сарепта», де доглядали малих дітей, притулок для гімназисток «Елім», дім для літніх людей «Сунем», притулок для молодих вікаріїв «Паулінум». Вони усі отримали назву «станиславівські заклади» та були широко відомі серед громадськості. Ці заклади не отримували жодної державної допомоги та були благодійними. Пожертвування надходили з усієї Європи та Америки. Приготування їжі, пошиття одягу для дітей, шкільні приладдя забирали чималі кошти.

Поряд з активною роботою Теодор терпів і свій фізичний біль. У 37 років він оглух, що стало важкою ношею на все подальше життя. Лікування у Відні не давало відчутного ефекту, тому з часом він почав користуватися слуховим апаратом, який можна помітити на деяких його фотографіях.

У його закладі виховувалися, навчалися та лікувалися не тільки німецькі, а й польські, українські та єврейські діти. Оскільки Т. Цьоклер здобув величезний авторитет, то у 1924 р. його обрали очільником Союзу Церков євангельсько-аугсбурзького і гельвецького визнання (СЦАГ). Наступного року у Станиславові і Коломиї із СЦАГ відокремилася Українська Євангельсько-Реформована Церква (УЄРЦ), що ставила за мету поширювати євангельське християнство в Галичині (з акцентом на кальвінізмі). Єпископом УЄРЦ обрали саме Теодора Цьоклера! Відомо, що він проповідував до українців їхньою рідною мовою. Гадаємо, це було важливим і потрібним жестом поваги німця до української пастви. Також йому вдалося налагодити контакти з євангелічними українцями, що проживали у США та Канаді.

Подружжя Цьоклерів – Лілі і Теодор

У грудні 1939 р. родина Цьоклерів була змушена виїхати з міста разом із своєю німецькою протестантською громадою. Слід зауважити, що пастор відкидав нацизм. Помер у 1949 р. у Німеччині в м. Штаде.

Євангелістський храм, який стояв поблизу теперішнього готелю «Надія», підірвали у 1971 р. Приблизно на місці його розташування встановили пам’ятник Леніну, а вже згодом, за незалежності, його постамент переплавили на фігуру Івана Франка, яку бачимо й досі.

Німецька громада старого Станиславова пройшла свій історичний шлях: заснування, піднесення, розквіт та занепад. Тим не менше, завдяки проводу пастора Т. Цьоклера вона зробила дуже багато хорошого та може служити добрим прикладом для наслідування. В нашому регіоні існує ГО «Товариство німців Івано-Франківської області», яку очолює викладач хімії п. Марія Гамбург. Громадська організація тісно співпрацює з Радою німців України та діяльною МГО «Товариство німців України – «Відергебурт».

 

Петро ГАВРИЛИШИН, Роман ЧОРНЕНЬКИЙ

(Visited 361 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Чув на вулиці пісню: “Як німчі в Станіславів ступили, то вибили звідти всіх псів. І вуйка Миколу забили, бо він в псячій буді сидів”. Хто його зна, мо й так було.

    Гість,

    А на росії – Путлер! Цього разу йому на виборах якусь малу підтримку намалювали, треба було хоча б 120%.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3238

загрузка...

Онкохвора мати двох дітей з починає новий курс лікування: жінка просить про допомогу 00:16

В онкохворої Тетяни Кусенко починається новий курс лікування. Про це вона повідомила на своїй сторінці у Фейсбуці. Волинянка зазначає, що її єдиний шанс на життя залишається у таргентному препараті «Ібранс»....

У театрі навчають людяності. Як у Франківську діти від 6 до 16 відвідують театральну майстерню (фоторепортаж) 23:24

У Франківську з вересня діє Дитяча театральна майстерня при драмтеатрі. 90 дітей від 6 до 16 років вчаться презентувати себе, передавати емоції та вживаються в ролі. Дехто з них вже...

У Франківську затвердили нові правила бюджету участі – як мешканці розділять чотири мільйони на ідеї 20:13

У Франківську вже четвертий рік реалізовують бюджет участі. Цьогоріч мешканці можуть подати на голосування громади свої ініціативи і розділити на їх реалізацію 4 млн грн. Стільки грошей ще не виділяли, пише...

Міські легенди Франківська: Бійка у «Карпатах» 19:51

Ця історія описана у книзі Степана Пушика «Блискавиці б’ють у найвищі дерева». На початку 1970-х в Івано-Франківську жив Микола Сакадел, який дружив зі знаменитим композитором Володимиром Івасюком. Але тоді Івасюка ще...

Ганчірки та целофан: Франківці зробили з каналізації смітник (фотофакт) 19:22 1 коментар

Мешканці Івано-Франківська продовжують використовувати каналізаційну мережу як сміттєпровід та додавати роботи комунальникам. Інформують на сторінці "КП Івано-Франківськводоекотехпром". "Шановні мешканці міста. Ми уже не знаємо, як Вас просити щоб ви не...

Слідами останнього цісаря: майбутній імператор Австро-Угорщини Карл І жив у Коломиї і нагороджував героїв, які розбили росіян біля Тлумача (фоторепортаж) 18:04

Архикнязь (ерц-герцог) Карл Франц Йосиф із династії Габсбургів був останнім імператором Австро-Угорщини, королем Чехії, Угорщини, Галичини та Володимерії. Йому довелося очолити монархію у надскладний період – у розпал Першої світової...

В курортному Татарові трапилась курйозна ДТП - іномарка протаранила підводу із сіном. Місцеві жителі просять встановити світлофор на небезпечному перехресті (фотофакт) 17:21

В курортному Татарові трапилась курйозна ДТП - іномарка протаранила підводу із сіном. Місцеві жителі просять встановити світлофор на небезпечному перехресті. Про цю пригоду розповів у Фейсбук сільський голова Татарова Олег...

Як зимує Білий Слон. Один день з життя рятувальників на висоті 2028 метрів над рівнем моря (фоторепортаж) 17:16

«Дай Боже здоровля, ґаздики, до Шибеного їдете?» – окинула щирою посмішкою старенька бабуся. В автобусі, що виїхав з Верховини, до людей з важкими наплічниками давно звикли. З Шибеного, невеличкого прикордонного...

Маленька прикарпатка, у якої виявили рак, потребує допомоги 16:32

Мешканка Рожнятівщини Оксана Шпакович просить допомоги – їй потрібні кошти, щоб врятувати 11-річну дочку Діану. Все почалося із звичайного кашлю, на який не діяли антибіотики. Потім почав збільшуватись животик та...

Навесні на Прикарпатті відновлюватимуть дорогу, яку не ремонтували п’ять років (фотофакт) 15:23

Із настанням весни на Прикарпатті будуть продовжені роботи із відновлення дорожнього полотна на окремих ділянках дороги національного значення Н-09 Мукачево – Львів. Цю дорогу не ремонтували середнім поточним ремонтом протягом...

У мережі з’явився неймовірний знімок Говерли (фотофакт) 14:42

Закарпатець поширив красиве фото гори Говерли у соціальній мережі. Кадром у мережі Фейсбук поділився художник Вячеслав Попович, повідомляє Типовий Франківськ. «Хтось колись бачив таку Говерлу?» – запитує чоловік у читачів....

Global Village: франківцям показали культуру інших країн (фоторепортаж) 13:50

У Івано-Франківській фортечній галереї Бастіон відбувається традиційний фестиваль культур «Global Village». Сьогодні тут можна скуштувати національні страви, напої та поринути в танцювальне мистецтво, повідомляє Правда.іф. Своєю культурою та традиціями цьогоріч...

Прикарпатські військовослужбовці отримали бойові відзнаки (фотофакт) 13:45 12 коментарів

Сьогодні, під час відзначення річниці виходу з Дебальцевого бойові нагороди отримали учасники подій в Дебальцево, пише Правда.іф.

На Вічевому майдані розгорнули польову кухню (фотофакт) 13:41 1 коментар

Сьогодні в Івано-Франківську відзначають четверту річницю виходу з Дебальцевого. Зранку відбулася Літургія, хода та молитва в Меморіальному сквері, інформує Правда.іф. Також на Вічевому майдані для військовослужбовців розгорнули польову кухню. Для...

Мешканці дворів на Пулюя продовжують захищати двір від забудови (відео) 13:07 2 коментарі

Мешканці будинків на вулиці Пулюя та Галицькій, в Івано-Франківську, вимагають не розпочинати будівництво на Пулюя, 9. Там міська асоціація учасників АТО планує збудувати житло. З такою вимогою люди вранці 16...

Ходою та молитвою в Івано-Франківську відзначили річницю завершення битви за Дебальцеве (фоторепортаж) 12:50 8 коментарів

Сьогодні, 17 лютого, в Івано-Франківську відзначають четверту річницю виходу з Дебальцевого. Від 15 і до 18 лютого 2015 року на Дебальцівському плацдармі точилися найзапекліші бої. Тоді загинуло щонайменше 110 українських...

“Принеси радість іншим”: заповіді 104-річного карпатського мудреця для здоров’я душі і тіла 00:24 2 коментарі

Високо в Карпатах жив безжурний і працьовитий Андрій Ворон. Він не знав про існування мотивуючих тренінгів, не був лайф-коучем і не виступав на конференціях. Це був звичайний чоловік, який прожив...

“Це підприємство стане прикладом для України”, – Марцінків завітав на “Локомотиворемонтний завод” (фоторепортаж) 23:30 9 коментарів

Міський голова поділився інформацією про стан справ на Локомотиворемонтному заводі: Був неподалік на чорній п’ятниці й не міг не навідатись на Локомотиворемонтний завод. Нарощуємо виробництво. Почали ремонтувати дрезини, чого ще...

Івано-Франківщина: на фейковий платний мітинг у Коломиї зголосились прийти десятки людей 22:54 5 коментарів

Перед приїздом до Коломиї Юлії Тимошенко 13 лютого у Фейсбуці з'явилося оголошення, в якому людям пропонували гроші за участь у мітингу на підтримку кандидатки. ОПОРА з'ясувала, що оголошення фейкове. Справою...

З чим іде в президенти прикарпатець Новак: недобудована хата, отримана благодійна допомога і право на книжку 21:40 5 коментарів

46-річний український економіст Андрій Новак народився у Коломиї у сім’ї директора коломийського коледжу «Право і бізнес», вищу освіту здобув у Києві, потім навчався у бізнес-школі в Канаді, захистив кандидатську дисертацію...
  • ріел ІФ виринаюча