«Новий курс» Юлії Тимошенко виявився плагіатом, який окрім того посилається на неіснуючі джерела

Члени редколегії VoxUkraine прочитали 401 сторінку «Нового курсу» і знайшли випадки плагіату і самоплагіату, посилання на недійсні або неіснуючі джерела та довільне трактування результатів іноземних досліджень.

Результат пошуку зображень за запитом "новий курс тимошенко"

Автори*: Ілона Сологуб, Юрій Городніченко, Олександр Жолудь, Дмитро Яблоновський, Тимофій Брік, Борис Давиденко

21 вересня Юлія Тимошенко презентувала свою економічну програму, розроблену колективом авторів, яку, вочевидь, слід уважати планом дій на випадок, якщо пані Тимошенко буде обрана президентом України.

Програма вражає своїм обсягом (401 стор. переважно тексту), але опис наявних в Україні проблем авторам удався набагато краще, ніж пропозиції з їх вирішення. До того ж, програма насичена суперечностями, які докладно описав Тимофій Милованов.

Головна з них — очевидна несумісність значного зниження податкового навантаження (зокрема заміна податку на прибуток та ПДФО податком на розподілений прибуток -с. 223) та підвищення державних видатків — дешеві/пільгові кредити для (деяких?) промислових підприємств та фермерів, значні інвестиції в інфраструктуру, розвиток технопарків, розбудова «цифрового уряду» на базі технології блокчейн та ін.

Декілька джерел фінансування таких видатків у програмі названі: рефінансування Нацбанком банків, які видаватимуть дешеві кредити; значне зростання кредитів від міжнародних організацій (МБРР, МФК, ЄІБ, ЄБРР), а також від Азійського банку (під державні гарантії). Проте, запропонована схема кредитування за підтримки НБУ фактично означає емісію гривні та стане загрозою макроекономічній стабільності. За таких умов навряд чи можна розраховувати на збільшення підтримки від міжнародних партнерів, які за останні роки вже і так суттєво її збільшили.

Втім, придивившись уважніше, можна помітити, що «Новий курс» не є аж надто новим.

Кілька прикладів плагіату та помилок

Так, розділи щодо банків та монетарної політики (7,8,18,19) практично повністю переписані зі «Стратегії розвитку банківської системи», підготовленої Експертною групою (на жаль, склад групи у Стратегії не названий) Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності ще 2016 року.

Новий курс Юлії Тимошенко

…Її сутність полягає в інтенсивному проведенні кількісного пом’якшення, переорієнтуванні грошових потоків з фінансового сектору на кредитування реального виробництва, зокрема проведення нової індустріалізації 4.0, розвитку високих технологій, малого і середнього бізнесу. Так,

ФРС США реалізувала безпрецедентну програму кількісного пом’якшення (QE) та стимулювання кредитування малого і середнього бізнесу (Purchase of MBS Program). На фоні економічного зростання у США почався процес переходу монетарної політики ФРС до помірного підвищення ставок, проте вона залишатиметься досить м’якою для подальшої підтримки економічного зростання і зайнятості;

Стратегія розвитку банківської системи

…Її сутність в інтенсивному проведенні продуктивної грошової емісії (тобто емісії, яка використовується сектором реального виробництва товарів) і переорієнтації емісійних каналів на стимулювання кредитування реального сектору, зокрема високих технологій, малого і середнього бізнесу.

Так, ФРС США реалізувала безпрецедентну програму кількісного пом’якшення (QE) та стимулювання кредитування малого і середнього бізнесу (Purchase of MBS Program). На фоні економічного зростання у США почався процес переходу монетарної політики ФРС до помірного підвищення ставок, проте вона залишатиметься досить м’якою для подальшої підтримки економічного зростання і зайнятості.

Новий курс Юлії Тимошенко

Одночасно з розвитком операцій першої групи необхідно вивести операції постійного доступу Національного банку із розряду конкурентно привабливих через розширення коридору процентних ставок за цими операціями за рахунок зниження ставок за ДС НБУ овернайт (які стануть депозитами овернайт НБУ).

Стратегія розвитку банківської системи

Одночасно з розвитком операцій першої групи необхідно вивести операції постійного доступу Національного банку із розряду конкурентно привабливих через розширення коридору процентних ставок за цими операціями за рахунок зниження ставок за депозитами овернайт НБУ.

Новий курс Юлії Тимошенко

Одним із важливих завдань економічної політики України має бути стимулювання високотехнологічного експорту, експорту товарів і послуг з високою доданою вартістю та імпорту новітніх технологій.

Ключову організаційну роль у стимулюванні розвитку експорту товарів з високою доданою вартістю має забезпечувати створене Експортно-кредитне агентство, організовуючи допомогу вітчизняним підприємствам у просуванні товарів на світових ринках, кредитування, страхування, державне гарантування експортно–імпортних контрактів та організаційно-консультативну підтримку з приводу виходу українських товарів та послуг на нові ринки. Експортно–кредитне агентство має залучати різні державні та приватні, у тому числі фінансові установи.

Стратегія розвитку банківської системи

Одним із важливих завдань економічної політики України має бути стимулювання експорту товарів та послуг з високою доданою вартістю та імпорту новітніх технологій.

Ключову організаційну роль у стимулюванні розвитку експорту товарів з високою доданою вартістю має забезпечувати новостворене Кредитно–експортне агентство, організовуючи кредитування, страхування, державне гарантування експортно-імпортних контрактів та організаційно–консультативну підтримку з приводу виходу українських товарів та послуг на нові ринки. Кредитно–експортне агентство має залучати різні державні та приватні, у тому числі фінансові установи.

Розділ 23 (земельні відносини) — практично повністю скопійована доповідь аналітичного центру «Оптіма» від 2017 року. Зрозуміло, що і в «Нового курсу», і в цієї доповіді одні й ті самі автори, однак у країнах, де існують стандарти академічної доброчесності, таке запозичення називається самоплагіатом. Зміст цього розділу також залишає бажати кращого — це традиційна «лякалка» про те, що в разі відкриття ринку сільгоспземлі Україну спіткає доля Мадагаскару — а саме, всю землю скуплять іноземці, в тому числі росіяни.

Інноваційні та технопарки — один з головних інструментів переходу до інноваційної економіки, згідно з «Новим курсом». Проте визначення місії інноваційного чи технологічного парку (с.308), запропоноване Інноваційною радою Квінсленда, можна (з невеликими відмінностями) знайти в десятку статей вітчизняних науковців — наприклад, у цій монографії (с.9). На сайті самої Ради нам такого визначення знайти не вдалося, тож його джерела залишаються невідомими.

Ідею інноваційного розвитку активно просував ще уряд Азарова (див. постанову 2011 року). Основна проблема з спеціальними економічними зонами загалом (та технологічними парками зокрема) — це те, що вони знижують ефективність розподілу ресурсів в економіці. Як раніше писав VoxUkraine, здебільшого СЕЗ та технопарки є збитковими. Вони можуть використовуватися урядами як інструмент розвитку депресивних територій, однак зазвичай такий розвиток відбувається за рахунок решти економіки. Україна мала значний негативний досвід із такими зонами — так, що в 2005 році саме уряд Тимошенко їх скасував (див. закон про зміни до бюджету 2005 та лист КМУ).

Технологічні «уклади»

Говорячи про глобальні тенденції, автори Нового курсу звертаються до теорії технологічних устроїв (хоча називають їх технологічними укладами – що є калькою з російської мови). Калька з російською є цілком закономірною, оскільки ця теорія популярна саме серед російських економістів. Одним з авторів так званої теорії шостого економічного устрою є Сергій Глазьєв — скандально відомий російський економіст, який на деякий час був обраний іноземним членом НАН України. Сергій Глазьєв був радником Володимира Путіна та отримав медаль за «звільнення Криму та Севастополя». Генеральна прокуратура України оприлюднили аудіозаписи з доказами причетності Сєргєя Глазьєва до анексії Криму.

Сама ж таблиця, яка наведена в тексті Нового Курсу, часто зустрічається в Інтернеті. І хоч окремі її частини можуть зазнавати змін, головні ключові слова, зазвичай, залишаються такими самими (наприклад, тут). Ну а саме визначення технологічних укладів було взято з української сторінки Вікіпедії.

Новий курс Юлії Тимошенко

Технологічний уклад – це сукупність виробництв, які мають єдиний технологічний рівень та розвиваються синхронно. Зміну домінуючих в економіці технологічних укладів визначають науково-технічний і технологічний прогрес, комерціалізація інноваційних продуктів і процесів та їх дифузія в економіці.

Wikipedia

Технологічний устрій (також відомий як Технологічний уклад) — сукупність зв’язаних виробництв, що мають єдиний технічний рівень і розвиваються синхронно. Зміна домінуючих в економіці технологічних устроїв зумовлює нерівномірний хід науково-технічного прогресу.

Переваги відкритого банкінгу (с. 319-320) майже дослівно скопійовані з публікації сайту minfin.com.ua.

Новий курс Юлії Тимошенко

Переваги, які дає Open Banking банківському сектору:

 • впровадження нових технологій, на шляху поступового переходу до цифрового банкінгу;
 • нові продукти і сервіси, що задовольняють змінний клієнтський попит;
 • більш активне використання Big data;
 • розширення можливості використання соціальних медіа в якості одного з основних каналів комунікації.
 • поліпшення якості обслуговування клієнтів;
 • створення нових джерел доходу для банку – за рахунок продажу своїх даних як послуги, або у вигляді плати за підключення провайдера до інтерфейсів банку;
 • зниження витрат банку на розробку нових продуктів і послуг, зменшення витрат на надання послуг клієнтам за рахунок підключення зовнішніх провайдерів.

Minfin.com.ua

Переваги, які дає Open Banking банківському сектору:

 • Впровадження нових технологій. У банківській сфері відбувається поступовий перехід до цифрового банкінгу.
 • Банк отримує нові можливості, завдяки яким можна пропонувати нові продукти і сервіси, що задовольняють клієнтський попит, який змінився.
 • Більш активне використання Big data – це стало частиною бізнесу і ухвалених бізнес-рішень.
 • Розширення можливості використання соціальних медіа як одного з основних каналів комунікації.
 • Поліпшити якість обслуговування клієнтів.
 • Створити нові джерела доходу для банку – за рахунок продажу своїх даних як послуги, або у вигляді плати за підключення провайдера до інтерфейсів банку.
 • Знизити витрати банку на розробку нових продуктів і послуг, і витрати на надання послуг клієнтам за рахунок підключення зовнішніх провайдерів.

Кілька абзаців опису проблем електронних послуг (с. 174-175) скопійовано з аналітичної записки (с.7-8) Національного інституту стратегічних досліджень без посилання на джерело.

Новий курс Юлії Тимошенко

Переважна більшість послуг, які нині надаються через портали, не є е-послугами четвертої стадії розвитку, коли виконання всіх процедур, передбачених порядком надання послуги, відбувається в електронній формі. Здебільшого, це послуги другої та третьої стадій розвитку, тобто лише частково автоматизовані.

…Таким чином, на даний момент не дотримується принцип «єдиного вікна», що є одним із ключових принципів розвитку системи електронних послуг, а також порушуються норми чинного Закону України «Про адміністративні послуги», що передбачають надання адміністративних послуг в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

Проблемні питання розвитку електронного урядування в Україні

Втім переважна більшість послуг, які нині надаються через портал, не є е-послугами четвертої стадії розвитку, коли виконання всіх процедур, передбачених порядком надання послуги, відбувається в електронній формі. Здебільшого, це послуги другої та третьої стадії розвитку.

…Таким чином, на даний момент не дотримується принцип «єдиного вікна», що є одним із ключових принципів розвитку системи електронних послуг, а також норми чинного Закону України «Про адміністративні послуги», що передбачають надання адміністративних послуг в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

Податки

Дуже цікавими є обгрунтування «нової» податкової системи. По-перше, стверджується, що у країнах «нордичної системи» через бюджет перерозподіляється до 56% ВВП, а в Італії, Греції та країнах Східної Європи — «медіанно» 22%. В тому, що це не так, можна переконатися, наприклад, з даних МВФ — найнижчий рівень урядових видатків до ВВП у Європі 2017 року мала Румунія, і він складав 31%. Далі з посиланням на Антикорупційний звіт ЄС ідеться про обернений зв’язок між рівнями офіційного податкового навантаження та корупції, а також про те, що «збільшення ділової активності (бізнесу) при одночасному збільшенні якості життя (LQI) або індексу щастя (WHI) громадян можливе лише при усуненні економічного антагонізму інтересів працедавця та найманої особи» (с. 130). Однак, ЄС випустив лише один Антикорупційний звіт (2014р.), і жодної з цих тез у ньому немає. Проте у ньому є діаграма (с.25), яка презентує результати опитування Eurobarometer (2013) щодо корупції та доступу до публічних закупівель. У «Новому курсі» (с. 136) цю діаграму чомусь приписано дослідженню Transparency International & the World Bank (2016).

У розділах 10.5 та 15.3 наводяться (втім, без подробиць) розрахунки податкового ефекту від зниження ставки оподаткування. При цьому зазначається, що «коефіцієнт податкової еластичності (ɛTR), … в 2017 році склав для України 0,73 згідно з макроекономічним консенсусом ТІ та Світового Банку» (с.219). Зазначимо, що жодного макроекономічного консенсусу ТІ та Світового банку не існує (існує консенсус-прогноз МЕРТ), проте розрахунки коефіцієнта податкової еластичності 2015 року виконав Юрій Городніченко у статті про можливий ефект зниження ставки ЄСВ на податкові надходження (як не дивно, у його статті наведено саме 0,73 як одне з можливих значень коефіцієнта). Схожі розрахунки виконали професори ЛНУ ім. Івана Франка, проте у їхній роботі значення коефіцієнта склало 0,59.

Окрему увагу приділено «найбільш корупційному» податку — ПДВ. Зокрема, стверджується, що «рівень ухилень від ПДВ в країнах ЄС продовжує зростати» (ст. 224), у той час, як дослідники ЄС стверджують, що з 2013 по 2016 розрив між теоретично можливим і фактичним збором ПДВ знизився зі €170 млрд до €147 млрд незважаючи на зростання економіки ЄС. Значна частина цього розриву є результатом наявності «пільгових» режимів ПДВ для певних товарів у деяких країнах ЄС). Саме «ухиляння» становить оціночно €50 млрд (близько 4% можливих доходів) і теж зменшується. Зростання ухиляння дійсно було, але не останніми роками, а у першій половині 2000-х. «Новий курс» пропонує замінити ПДВ податком на кінцеве споживання, що фактично закриє двері Євросоюзу для України — оскільки ЄС встановлює ПДВ як необхідний для країн-членів (зокрема директива 2006/112/ЄС).

Ще один цікавий результат, наведений у «Новому курсі» (с.220) без указання розрахунків, які привели до цього результату, — це «коефіцієнт регресії (CR) (регресії зростання реального ВВП на душу населення від середнього показника корупції (ICRG)), який в 2018 році (оптимістичний сценарій)) складе 0,87». Яким чином можна оцінити коефіцієнт регресії для окремо взятого поточного року, для нас загадка. Проте, у відкритому доступі є дослідження МВФ, яке каже про те, що «збільшення індексу корупції ICRG на одну одиницю (еквівалентне зниженню корупції в Україні до рівня Болгарії і Румунії) підвищить зростання ВВП приблизно на 0,87 відсотка» (с. 6). До речі, останнє речення майже дослівно (але без указання джерела) міститься на с.221 «Нового курсу».

***

Глибший аналіз тексту міг би надати ще багато подібних знахідок. Проте вищенаведеного достатньо для того, щоб проілюструвати принаймні недбалість у написанні документа.

Бачити економічну програму низької якості від кандидата в президенти, який наразі має найвищий рейтинг, сумно. Але набагато сумніше, що інші кандидати поки що не запропонували жодної.

P.S. На с. 388 «Нового курсу» згадується «Комісія ООН під головуванням Харлема Брундтланда». На щастя, пані Ґру Гарлем Брунтланн ніколи не прочитає цей документ.

* Все вище написане є особистою точкою зору авторів і не представляє позицію організацій, у яких вони працюють

Ми віримо, що слова мають силу, а ідеї – визначний вплив. VoxUkraine об’єднує найкращих економістів та допомагає їм доносити ідеї до десятків тисяч співвітчизників. Контент VoxUkraine безкоштовний (і завжди буде безкоштовним), ми не продаємо рекламу та не займаємось лобізмом. Щоб проводити більше досліджень, створювати нові впливові проекти та публікувати багато якісних статей, нам потрібні розумні люди і гроші. Люди є! Підтримай VoxUkraine. Разом ми зробимо більше!

Джерело

(Visited 156 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  йюда володимирівна-узбагойся

  Гість,

  ну хіба людина яка займається зі своєю тьткою ворожбитсвом і будучи при владі СТВОРЮЄ В РЕЄСТРІ робіт в УКРАЇНІ працівників!!!! екстросенсів, знахарів,і пр нечисту силу може щось принести доброго .НЕДАРМА тимошенко призирають в ЄВРПІ всі провідні керівники а тому і москві потрібне таке в УКРАЇНІ як колись зек янукович

  Гість,

  Йди на пенсію, бабцю, бав внуків і сапай вазони. Ти вже своє відробила

  Гість,

  Гівноправда відпрацьовує 20 гривень на хот-дог

  Гість,

  Юлі волю!!!

  Гість,

  її вибори закінчились в 2010, коли програла Януковичу.Не можна двічі увійти в одну річку, неадекватна стара, брехлива курва.

  Гість,

  Ваш пенька й так юлю не з’їсть подавиться а юля наступний президент

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9840

загрузка...

Тоня Матвієнко показала свою молодшу донечку (фото) 15:38 1 коментар

Співачка замилувала юзерів світлиною дівчинки. Українська співачка Тоня Матвієнко, яка у листопаді відсвяткувала ювілей старшої доньки, цього разу привітала молодшу Ніну з днем народження. Сьогодні, 15 січня, дівчинці виповнилося три...

Голі Сергій і Сніжана Бабкіни радісно повалялися у снігу, прикрившись віником (фото) 15:06 1 коментар

Співак дуже емоційно тішився, поки його закопували у сніг лопатою. Український співак Сергій Бабкін, чия пісня очолила топ-40 хітів на українському радіо, показав, як екстремально розважається з дружиною, танцівницею Сніжаною Бабкіною....

Спокуслива Дорофєєва у купальнику показала свій відпочинок у Дубаї (фото) 14:37 2 коментарі

Співачка зняла відео у рамках флешмобу на підтримку її британської колежанки Адель. Співачка Надя Дорофєєва, яка разом із чоловіком, блогером Володимиром Дантесом відпочиває у Дубаї, долучилася до світового флешмобу #adelechallenge, який...

Солістка популярного гурту Kazka на Шрі-Ланці засвітила сідниці в купальнику (пікантні фото) 13:36 1 коментар

Солістка гурту Kazka Олександра Зарицька зробила те, чого її фанати, певно, давно чекали. Співачка показалася в купальнику на відпочинку. Причому, з найпікантнішого ракурсу – ззаду.  Олександра не хвилюється про свої кілограми, тому...

Колишню львівську журналістку примусово депортували з Росії (фото) 13:04 2 коментарі

Олена Бойко відома регулярною участю у прокремлівських програмах на російському телебаченні. В середу, 16 січня, колишню львівську журналістку Олену Бойко (Віщур), яка у серпні 2015 року після обшуків СБУ втекла до Москви, примусово депортували з території...

Десятки міст України підуть під воду до 2100 року - дослідження 12:35

Через зміну клімату Одеса, Херсон, Миколаїв, Маріуполь та ще 30 українських міст можуть бути підтоплені до 2100 року. До 2100 року можуть бути частково затоплені 34 українських міста, а повністю — 62 села. Такі результати дослідження Екодії і вчених. У дослідженні...

Вагітна нардепка Олена Кошелєва засвітила у ВР обручку (фото) 12:03 1 коментар

У депутатов закончились зимние каникулы. Пише СТРАНА.ua. 15 января после зимних каникул депутаты вернулись в парламент и теперь Верховная Рада будет работать в обычном режиме – неделя через неделю. На самом...

Перший заступник голови АП одружився з депутаткою від Порошенка (фото) 11:34

Виявляється, депутатка від БПП Наталія Агафонова віднедавна значиться на сайті Ради як Наталія Ковальчук, бо вийшла заміж за першого заступника голови АП Віталія Ковальчука. Про це стало відомо журналістці "1+1" Ользі...

Народний депутат Євген Дейдей став батьком уперше (фото) 11:02 1 коментар

31-річний депутат Євген Дейдей став батьком уперше. 14-го січня його дружина Дарина народила сина. І про це повідомив у мережі сам щасливий батько. Як відомо, Дейдей розлучився з першою дружиною на початку...

Водохреща близько: як підготувати організм до купання в ополонці за два дні (відео) 10:33

Свято Водохреща відоме майже всім українцям. Хрещення Господнє святкують традиційно 19 січня, цей день вважається закінченням періоду Святок. У цей день освячують водойми, а люди купаються у крижаних ополонках в...

Другий Святий вечір: традиції святкування надвечір'я Водохреща 10:01

Традиції вечора "Голодної куті", або як ще його називають надвечір’я Богоявлення або другий Святий вечір, традиційно відзначають 18 січня. Звечора і до півночі, в ніч на величне свято Йордан 19...

Іноземці знову зацікавилися українським боргом. Гривня може зміцнитися 09:47 2 коментарі

Ситуація на ринку облігацій внутрішньої держпозики початку 2018 року, коли нерезиденти активно купували боргові зобов'язання країни, повторюється і на початку 2019 року. Про це повідомив заступник голови НБУ Олег Чурій,...

Гройсман назвав пріоритети роботи уряду на 2019 рік 09:13 6 коментарів

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман назвав пріоритетами роботи Кабінету Міністрів на 2019 рік економічний розвиток, розвиток людського капіталу, безпеку і оборону, заходи з енергонезалежності та посилення боротьби з корупцією. Про це...

Українцям перед виборами роздадуть субсидії готівкою 08:24 1 коментар

Виплата субсидій у готівковій формі почнеться з березня цього року. Про це розповів журналістам міністр соціальної політики України Андрій Рева, передає Урядовий портал. "Була нарада у Президента України за участі...

Бойовики обстріляли вантажівку ЗСУ: постраждали 10 військових 08:24 5 коментарів

У середу внаслідок обстрілу бойовиками військового автомобіля Збройних сил України поранення і травми отримали 10 військовослужбовців. Про це повідомляє у Facebook штаб операції Об'єднаних сил. "В ході злочинного обстрілу російсько-окупаційними...

Журналістку Бойко, яку депортували з Росії, привезуть до львівського СБУ 06:42 5 коментарів

Скандально відому львівську журналістку Олену Бойко (Віщур), яку депортували з Росії, привезуть до Львова. Ймовірно, це відбудеться сьогодні, 17 січня Про це повідомив речник Львівського УСБУ Олег Александров, який також...

Кремль підтримував Порошенка у 2014 році: неочікуване зізнання Лаврова 17:39 8 коментарів

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зізнався, що у Кремлі подобалася позиція чинного українського президента Петра Порошенка, коли він тільки балотувався на цю посаду. За його словами, тоді український гарант...

Росія завозить на Донбас нову зброю, – розвідка 17:07 1 коментар

Російське окупаційне командування продовжує використовувати тимчасово окуповані території Донбасу як полігон для випробувань своїх нових зразків озброєнь. Про це на денному брифінгу заявив представник прес-центру МОУ Дмитро Гуцуляк. Проросійські терористичні війська...

Україну чекає невелике потепління 16:30

Погода в Україні у четвер, 17 січня буде сонячною та теплою. Вдень температура повітря зросте і по всій території України істотно відчуватиметься "плюс", лише на Сході спостерігатиметься невеликий "мінус". Про...

Розлючений Гриценко не зміг пояснити роль Балоги в його кампанії, - UA:Перший 15:38 2 коментарі

Кандидат у президенти України Анатолій Гриценко в прямому ефірі програми "Тема дня" на телеканалі "UA:Перший" агресивно відреагував на запитання ведучого про роль Віктора Балоги у його команді. Роздратований політик намагався...
 • ріел ІФ виринаюча