Новий турецький султанат: чому Ердоган переміг на “мегавиборах” і що це означатиме

24 червня у Туреччині відбулися вибори, одночасно президентські та парламентські. Вони стали першими після конституційної реформи, що наділила главу держави надзвичайно широкими повноваженнями.

Ще до завершення доби стало остаточно зрозуміло, що перемогу отримає чинний президент Реджеп Таїп Ердоган, а за пару годин прийшли й офіційні результати. Ердоган переміг у першому турі виборів, маючи трохи більше 52% голосів, тоді як його головний конкурент Мухаррем Індже посів друге місце, набравши понад 30%.

Другий тур виборів, на який сподівалися опозиція та частина турецького суспільства, не відбудеться.

Парламентські вибори підтвердили успіх Ердогана: його партія AKP, хоча і не набрала більшості, але разом зі своїми багаторічними партнерами-націоналістами має достатньо голосів, щоб сформувати стабільну більшість.

52% перемоги

Перемога Ердогана не була чимось аж занадто несподіваним. Зрештою, самі дострокові вибори він скликав саме для того, щоб переобратися, поки його рейтинг все ще коливається на рівні трохи вищому за 50%.

А ще – для того, щоб якнайшвидше отримати нові надзвичайні повноваження, передбачені поправками до Конституції, схваленими торік.

Економічні проблеми, які почали бити по стабільності Туреччини, ще на початку року хвилювали керівництво правлячої партії. Там розуміли, що стрімка девальвація турецької ліри, зменшення темпів економічного зростання та загальне падіння рівня життя через надмірні витрати країни на свої зовнішньополітичні маневри та енергетичні проекти – все це може стати родючим грунтом для потенційно протестних настроїв.

Тому планові вибори 2019 року ставали надто небезпечними.

Для президента вкрай необхідно було перемогти саме у першому турі.

Інакше неможливо було виключити ймовірність того, що у другому він програє.

Річ у тім, що Ердоган не є прихильником відкритих публічних дебатів. Та й перспектива зустрічі зі своїми опонентами віч-на-віч лише зробить його позиції більш уразливими в очах населення. Натомість його конкурент отримав би безкоштовну і відкриту трибуну на державних телеканалах, які дивляться якраз ті, хто голосує за Ердогана.

Але інтуїція не підвела президента Туреччини. Він переміг у першому турі, набравши лише на 2% більше за обов’язковий мінімум. Це означає, що рішення про термінові дострокові вибори було правильним. До осені рейтинг турецького лідера мав усі шанси впасти ще більше – разом із падінням ліри та погіршенням економічної ситуації і стосунків з Євросоюзом.

Водночас, ці вибори втретє поспіль (після виборів-2015 та референдуму-2017) підтвердили, що у сприйнятті Ердогана турецьке суспільство розколоте навпіл. Половина населення підтримує Ердогана та його партію, а половина – проти.

Цей розкол проходить по дуже конкретних лініях: релігія (ісламісти проти прихильників світської форми правління), етнічність (турки проти курдів), зовнішньополітична орієнтація (у питання курсу на ЄС та на Захід), ідеологія (ісламістський націоналістичний неоосманський проект проти ліберально-демократичного проєвропейського проекту).

 

І про опозицію.

Результат головного опозиційного кандидата Мухаррема Індже та його партії виявився законсервованим лише у межах західних прибережних провінцій, надто – серед прозахідного міського населення, яке живе за рахунок туристів з Європи та є менш консервативним і релігійним, аніж бідні сільські регіони в центрі та на півночі.

Та хоча опозиційні Ердогану сили не зуміли кардинально покращити свої результати на виборах (а у більшості провінцій втратили позиції), партія президента так само не покращила рейтинги. Кількість голосів, які отримали AKP та Ердоган особисто, знизилася практично в усіх регіонах країни, включно зі Стамбулом і Анкарою.

При цьому курди також втратили позиції. Вони отримали меншу кількість голосів в усіх своїх провінціях, аніж у 2015 році. Але разом із тим, результат їхніх конкурентів з правлячої партії не покращився, а у деяких регіонах так само зменшився.

Султан на прізвище Ердоган

Перемога Ердогана стала епохальною подією для Туреччини. І не тому, що він переміг вчетверте і лишиться президентом до 2023 року, ставши найдовшим керівником республіки з часів Мустафи Кемаля Ататюрка.

А тому, що Туреччина вперше за майже 100 років обрала “султана”, в руках якого буде зосереджена практично вся повнота влади.

Ердоган розбудував у Туреччині вертикаль, подібну до тієї, яка була в Мустафи Кемаля, якого Ердоган так сильно поважає і так тихо ненавидить – через те, що у системі Ататюрка не знайшлося місця ісламістам.

Президент Туреччини йшов до цього дуже довго, ще з 1997 року. Саме тоді сталася подія, яка закарбувалася в нього в пам’яті на все життя – військовий переворот, який скинув ісламістський уряд Неджметтіна Ербакана – духовного і політичного наставника самого Ердогана.

Ердоган тоді був членом ісламістської партії влади і обіймав посаду мера Стамбула. Але його як члена команди так само усунули з посади та ув`язнили. Військові втрутилися, оскільки ісламісти, на їхню думку, діяли всупереч заповітам Кемаля Ататюрка, що був прихильником світської форми правління та зменшення ролі релігії в управлінні державою.

Для Ердогана це був тяжкий удар, і він остаточно усвідомив, що система кемалістів – не для нього, що її необхідно замінити на іншу, в центрі якої, поруч з Ататюрком, буде інший “батько нації”, але з ісламістським ухилом.

Так розпочався шлях Ердогана до руйнування опор тодішньої турецької системи.

Якщо Мустафа Кемаль заявляв, що Туреччина не має переглядати свої кордони після того, чого вже досягла, Ердоган вирішив зробити навпаки – відродити давно забутий імперський фантом, поставивши за мету відновлення контролю над колишніми колоніями.

А після нинішніх виборів і набрання чинності новими поправками до Конституції не залишиться жодних обмежень і перешкод для реалізації політики президента.

Подальші зміни в Туреччині…

Отже, майбутні кроки Туреччини у найближчі роки після цих виборів будуть такими.

Економіка.

Після виборів Ердоган візьметься за врегулювання проблем з валютою і банківським сектором, щоб зменшити напругу всередині суспільства. Враховуючи те, що країна розділилася 50 на 50 щодо підтримки Ердогана, а економічні ситуація погіршується, це треба вирішувати, адже інакше є ризик політичної дестабілізації. А президенту не потрібні проблеми на домашньому фронті.

Закручування гайок.

Ердоган продовжить тиснути на опозиційні йому сили з новою силою.

Під удар можуть потрапити нові політичні опоненти на виборах, насамперед Республіканська народна партія Мухаррема Індже, а також прокурдська Партія демократії народів, яка за результатами виборів навіть спромоглася пройти до парламенту. Ця політична сила (лідер якої сидить за гратами), є найбільшим ворогом влади, а відтак не виключено, що президент може навіть піти на її повну заборону на державному рівні.

Якщо це станеться – це позбавить опозицію зайвих 11% мандатів у парламенті.

Переформатування системи та культ особистості

Навіть отримавши нові повноваження, Ердоган, імовірно, продовжить перероблювати систему, щоб забезпечити собі довготривале правління і закласти підвалини для нової моделі існування Туреччини. Тобто діятиме так, як колись Мустафа Кемаль. У новій системі не буде місця занадто сильній армії, а релігія відіграватиме набагато більшу роль.

Водночас Ердоган активізує свої програми з модернізації армії. Національні проекти вимагають активізації зовнішньої політики та більш жорсткого підходу до політики застосування сили. А армія – сильнішої армії та нових технологій.

При цьому тяжіння Ердогана до формування культу навколо його особистості помітне давно.

З його амбіціями стати новим “батьком нації” та “релігійним лідером” він намагатиметься створити такий інформаційно-смисловий наратив, який прив’яже його особистість та ім’я до самої Туреччини як держави.

…і за кордоном

Плани Ердогана напевно не обмежуються однією лише Туреччиною.

Розвиток… серіалів.

В Україні вже могли помітити появу в ефірі турецьких серіалів замість російських. Для Туреччини це не просто галузь, яка приносить гроші, але й інструмент м`якої сили у зовнішній політиці.

Турецькі серіали поступово завойовують європейський та близькосхідний ринки. Битва за мізки людей спалахне з новою силою, оскільки вона відповідає планам Ердогана вивести Туреччину у регіональні лідери, а це вимагає активнішої зовнішньої політики на усіх напрямках. Приміром, розпочалася “битва” між турецькими та єгипетськими телесеріалами, особливо в Судані.

Енергетичний хаб та битва за Східне Середземномор’я.

Президент Ердоган вже кілька років розбудовує газову мережу, намагаючись зав’язати на собі потоки “блакитного палива” з Азії до ЄС та на Балкани. Турецько-болгарський регіональний хаб має зв’язати разом каспійський, російський та іранський газ з Угорщиною, Болгарією, Румунією, Балканськими державами, Італією, Грецією і Словаччиною. Саме з цією метою Туреччина будує спільно з Росією “Турецький потік”, який складає для України стратегічну загрозу.

Між тим кілька років тому поблизу Кіпру виявили величезні поклади газу. І це потенційно створює конкуренцію планам турків щодо хабу.

Тому, починаючи з 2016 року, Туреччина завела до Кіпру свої бойові кораблі та не дає світовим компаніям проводити розвідку на кіпрському шельфі. Імовірно, мета Туреччини – під’єднати Кіпр до своєї мережі на своїх умовах.

Зближення з Росією та Іраном…

Туреччина намагається сформувати власні альянси на противагу американсько-європейському впливу. Тому після виборів Ердоган і надалі зближуватиметься з РФ та Іраном у своїй сирійській та іракській політиках, оскільки обидві країни є зручнішими партнерами для Анкари – вони не заважають Ердогану розбиратися з курдами.

Зростання кількості спільних проектів з РФ та Іраном у галузях ВПК та енергетики додатково зміцнюватиме цей альянс, який, утім, поки що не варто називати стратегічним чи довготривалим.

…та погіршення стосунків з ЄС та США.

Ердоган продовжить наступ на курдські воєнізовані рухи у Сирії та Іраку, щоби згодом зробити там буферні зони з власною або лояльною адміністрацією.

Між тим питання курдів, порушення прав людини, переслідування опозиції, гра на користь геополітичних суперників США та ЄС, а також націоналістична та радикальна антизахідна риторика – все це зберігатиметься в арсеналі Ердогана у його стосунках із Заходом.

Але повного розриву із союзниками по НАТО очікувати не варто, адже Туреччина все ще зав’язана на Захід у галузі закупівлі озброєнь і техніки. До того ж Ердогану потрібен контрбаланс російсько-китайського впливу.

Червоне море для військових.

Туреччина є активним учасником гонки озброєнь, яка спостерігається у Червоному морі у останні роки. Нова інформація про поклади нафти у шельфі Червоного моря, а також перетин інтересів основних претендентів на регіональне лідерство на (Туреччина, Іран, Саудівська Аравія, Ізраїль, ОАЕ) зумовлює стрімке будівництво нових військових баз. Лише у минулому році ОАЕ, Єгипет, Саудівська Аравія, Іран, США, Туреччина, Франція і Китай домовилися про будівництво своїх баз у країнах, які мають вихід на Червоне море.

Анкара, маючи конфлікти з Єгиптом і Саудівською Аравією, не має наміру відставати від суперників у гонитві за контролем над цим регіоном.

Що з Україною?

Враховуючи останні тенденції (в тому числі відновлення імперських амбіцій), у Туреччині доволі популярною стає тема кримських татар.

І хоча Анкара може бути непоганим партнером для України, зокрема щодо перемовин з РФ зі звільнення політв’язнів та як комунікаційний міст з кримськими татарами, надмірна зацікавленість турків щодо Криму становить і певні стратегічні загрози для України.

Треба враховувати, що подальше зближення Туреччини з РФ та паралельна зацікавленість Анкари у питанні кримськотатарської автономії можуть призвести до небажаних для України наслідків у майбутньому. Особливо – коли на порядку денному постане питання повернення Криму до складу України.

Риторика Реджепа Таїпа Ердогана та його амбітні зовнішньополітичні плани перетинаються з інтересами України в Криму.

Для самої Анкари кримське питання має щонайменше дві цінності – налагодження тісніших стосунків з кримськими татарами як потенційними союзниками та зближення з Росією по лінії співпраці з питання кримських татар. Кремль може отримати непоганий інструмент тиску та впливу на татар через свого турецького союзника і таким чином перехопити ініціативу в України.

Автор: Ілія Куса,

експерт з міжнародної політики
Українського інституту майбутнього

Джерело

(Visited 79 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3536

загрузка...

Центрвиборчком зареєстрував усіх кандидатів від Аграрної партії Поплавського 19:13

Центральна виборча комісія зареєструвала 174 кандидата у народні депутати України, включених до виборчого списку Аграрної партії України, котрий очолює Михайло Поплавський. У загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних...

Для кортежу прем'єра Гройсмана поліцейські призупинили рух в центрі Києва (фото) 16:30

Бронированный "Мерседес", в котором ездит Владимир Гройсман, сопровождает три авто. Кортеж премьер-министра Владимира Гройсмана около 11.45 появился на улице Физкультуры. Полицейские для быстрого проезда машин чиновника, по традиции, придерживали автопоток....

Люди Коломойського? Франківський активіст закликав провести дебати між Шевченком і Сторожуком, щоб показати що вони не підставні кандидати 15:53 3 коментарі

У соціальній мережі Фейсбук Myron Dmytryk у дописі закликав провести дебати між кандидатами по Івано-Франківську Андрієм Сторожуком та Олександром Шевченком. Андрій Сторожук фактично є  “правою рукою” Олександра Шевченка. "Дуже б хотілось побачити дебати між...

Українська легкоатлетка знялася у рекламі купальників: пікантні фото 15:38

Українська легкоатлетка, яка спеціалізується на стрибках у довжину, Марина Бех-Романчук знялася у рекламі купальників, де приміряла до 20 різних образів. Фото спортсменки опублікував відповідний бренд на своїй сторінці в Instagram....

Від партії Зеленського до парламенту балотується тусовщиця та світська “левиця” (фото) 15:06 6 коментарів

З клубу до Ради: у "Слузі народу" Зеленського зловили відому "світську левицю"- "Це не смішно". Українці  просять Володимира Зеленського розплющити очі. По прохідному списку партії президента Володимира Зеленського “Слуга народу” на вибори до парламенту...

Глава АП Богдан засвітився в офшорці, причетній до кредитної афери на 200 мільйонів (фото, відео) 14:37 2 коментарі

У 2016-му році Фонд гарантування вкладів виявив кредитну аферу із залученням офшорної компанії “Айдельберг ресорсіс ІНК.” (Idelberg resources INC.), на підставі чого того ж року було відкрито кримінальне провадження. Журналісти...

Lenovo YOGA S940 — высокий стиль 14:12

Компания Lenovo готова запустить в продажу новый ультратонкий ноутбук YOGA S940. Новинка получила сразу несколько смелых инженерно-дизайнерских решений и готова удивлять. Пока новые модели поступят только в фирменный магазин Lenovo...

Віктор Павлік покинув дружину і закрутив роман з молодою колегою (фото) 14:05

Знаменитий український артист Віктор Павлік приголомшив прихильників несподіваною новиною. Вже понад три роки він не перебуває у шлюбі з дружиною Ларисою. Співак покинув її заради 25-річної Катерини Реп'яхової, яка є...

В яку суму обійшлось італійське весілля Аліни Гросу: приголомшливі дані (фото) 13:36 1 коментар

Співачка Аліна Гросу, яка тривалий час живе та виступає в Росії, вийшла заміж. Розкішне весілля вона організувала в Італії. У ЗМІ підрахували, скільки могла коштувати церемонія. Відомо, що весілля Аліни...

Через указ Зеленського щодо нотаріусів Пенсійний фонд втратить півмільярда гривень 13:04 2 коментарі

Через указ президента України Володимира Зеленського щодо скасування плати нотаріусам обов’язкової суми Пенсійний фонд втратить до кінця року півмільярда гривень. Про це в ефірі "Прямого" в ток-шоу "Ехо України" заявив міністр соціальної політики Андрій Рева....

Ще один гламурний хлопчик у закатаних штанцях: соцмережі глузують з телеведучого, який йде від "Слуги народу" (фото) 12:35

Днями телеведучий Олександр Скічко оголосив про свій намір йти у політику. На позачергових виборах до Верховної Ради він балотуватиметься від партії "Слуга народу" на мажоритарному окрузі №197 у Черкаській області....

В Україні вводять нову купюру номіналом 1000 гривень: як вона буде виглядати (фото) 12:03 1 коментар

Національний банк України з 25 жовтня 2019 року введе в обіг купюру нового номіналу — 1000 гривень. Про це повідомляє пресслужба НБУ. Причиною такого рішення Нацбанк назвав потребу українців. "З огляду...

"Ваш Путін - гопник!" Українська делегація поставила Скабєєву на місце в ПАРЄ (відео) 11:34 12 коментарів

Народний депутат від "БПП", член української делегації в ПАРЄ Олексій Гончаренко поставив на місце російську пропагандистку Ольгу Скабєєву, ставши на захист полонених українських моряків. Він вступив у перепалку із журналісткою в ефірі, звернувшись до...

Гриценко зняв ролик про те, як він рятує Зеленського від Путіна (відео) 11:02 1 коментар

У відеоролику зображено, як Анатолій Гриценко допоміг Володимиру Зеленському у шаховій партії поставити мат Путіну. Пише Главком. Лідер політичної сили «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко зняв ролик про те, як він...

“А шо там зелений муляж глави держави? РНБО скликано? Як це нє? Шорти, шаурма, фонтан?” – журналіст 10:33 2 коментарі

Український журналіст Віталій Гайдукевич на своїй сторінці у Facebook прокоментував рішення ПАРЄ повернути Росію в асамблею. “А шо там зелений муляж глави держави? РНБО скликано? Ніч в переговорах із лідерами...

Зеленський отримав першу президентську зарплату: озвучено суму (документ) 10:01 3 коментарі

Президент України Володимир Зеленський за перші 30 днів на своїй посаді отримав 12 тисяч гривень зарплати. Запит на цю інформацію подало видання "Фактор " і отримало офіційну відповідь від Адміністрації президента України. У документі...

Скільки коштує відпочинок в окупованому Криму: неочікувані цифри (фото) 16:30 1 коментар

Російські ЗМІ звітують, що пляжі окупованого Криму заповнені українцями. Однак фото з камер спостереження свідчать про інше. Журналісти "Крим. Реалії" дізнались, чи легко українцям організувати відпочинок у Криму та скільки...

В Україні піднімуть вартість оформлення біометричних паспортів: ціни 15:38

З 1 липня 2019 року підніметься ціна на оформлення закордонного біометричного паспорту та внутрішньої ID-картки. Нововведення мають поповнити місцеві бюджети на 200 мільйонів гривень. Відповідні зміни були ухвалені Кабінетом Міністрів...

Монатік-колекціонер: на що артист витрачає тисячі доларів (фото) 15:06

У кожної зірки є своє захоплення: одні колекціонують машини, інші – монети чи картини. А от український поп-співак полюбляє збирати особливі іграшки, які інколи коштують не одну тисячу доларів. Свою...

Відома українська співачка показала обличчя без макіяжу (фото) 14:37 1 коментар

Артистка продемонструвала фанам свою природню красу. Українська співачка Злата Огнєвіч продемонструвала шанувальникам природню красу. 33-річна виконавиця на сторінці в Instagram запостила фотографію, на якій постає абсолютно без макіяжу. Світлину Злата...
  • ріел ІФ виринаюча