«Ми знаємо, що робити з тими людьми, які несвоєчасно вивозять авто на «євробляхах» з України» – посадовець франківської митниці
Минулого тижня в Україні відзначали день працівника податкової та митної справи. Журналістка «Правди.іф» поспілкувалась із першим заступником начальника Івано-Франківської митниці ДФС Олегом Карповичем. Посадовець розповів про особливості роботи франківської митниці, що найчастіше розмитнюють прикарпатці та яка ситуація з автомобілями іноземного виробництва.
- Олеже Анатолійовичу, роз’ясніть будь ласка ситуацію з «євробляхами». На що очікувати прикарпатським водіям найближчим часом?
Державною фіскальною службою України відповідно до положень Митного кодексу України вживаються заходи у напрямку вдосконалення процедури пропуску товарів, транспортних засобів через митний кордон України, їх митного контролю та митного оформлення, спрощення митних процедур, пов’язаних з оформленням транспортних засобів громадян, тощо. Оскільки ситуація, що склалася внаслідок недодержання громадянами вимог митного законодавства при використанні на території України транспортних засобів, які зареєстровані відповідними органами іноземних держав, може бути врегульована лише на законодавчому рівні. ДФС України були напрацьовані пропозиції щодо законодавчого врегулювання порядку ввезення громадянами в митному режимі транзиту транспортних засобів, зареєстрованих у відповідних органах іноземних держав. Та щодо посилення відповідальності громадян за недотримання строків тимчасового ввезення транзиту таких транспортних засобів, у тому числі і здійснення такого контролю на кордоні, а і шляхом налагодження обміну інформацією з органами МВС про порушення митного законодавства.
Для того, щоб вирішити питання можливості придбання та вільного використання громадянами транспортних засобів іноземного виробництва, необхідності зменшення податкового тиску на громадян у частині сплати акцизного податку з урахуванням складної економічної ситуації в країні, було прийнято Закон України від 31 травня 2016 року «Про внесення змін до підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобів», який набрав чинності з 1 серпня 2016 року. Тобто цим Законом знижено ставки акцизного податку для ввезення автомобілів фізичними чи юридичними особами у 10-20 разів. Але це тільки до 31 грудня 2018 року. Прийняття такого Закону призвело до значного зростання обсягів ввезення легкових автомобілів. Якщо до набрання чинності зазначеного Закону (з 01.01.2016р. по 31.07.2016 р.) на митну територію України в середньому в місяць ввозилось близько 1 тисячі вживаних авто, то у поточному році їх кількість зросла до понад 5 тисяч. І при цьому знижені ставки акцизного податку не застосовуються, якщо ввезені авто мають походження з країни визнаної державою-окупантом чи державою-агресором, вироблені до 1 січня 2010 року, продаються впродовж року з дня реєстрації або ввозяться в Україну у кількості понад одне авто за календарний рік.
- Чи має митниця базу даних тих автомобілів на іноземній реєстрації, які перетнули кордон?
Звичайно. Такі бази даних на митниці ведуться. Точніше така інформація доступна кожній митниці України. Митниця, яка впускає на територію нашої держави авто на іноземній реєстрації здійснює своєрідний контроль за своєчасністю вивезення даного транспортного засобу. Якщо автомобіль не виїхав за межі України в зазначений термін, тоді розсилається інформація по усіх митницях для відповідного реагування. Наприклад, прикордонні митниці інформують Івано-Франківську, щоб ми розшукували громадян, які проживають на Прикарпатті та з’ясовували причини не своєчасного вивезення транспортного засобу за межі держави. З’ясувавши ситуацію, ми тоді складаємо протокол, або якимось іншим чином наголошували громадам про обов’язкове виконання умов транзиту.
- Такий контроль здійснюють працівники митниці, чи це проводиться спільно з правоохоронними органами?
Тільки працівники митниці.
- Як це відбувається?
Оскільки у базі даних є всі відомості про особу, яка керує транспортним засобом, то ми просто викликаємо людину на митницю. Бувають ситуації, коли водії на таких автомобілях здійснюють ДТП і втікають з місця події. Інформацію про даний транспортний засіб може дати тільки митниця. Скажу важливу річ, що за останні півроку, як по всій Україні так і в Івано-Франківській області збільшилась кількість порушень митних правил. Люди несвоєчасно вивозять автомобілі.
- На яку суму було оформлено товарів у минулому році на франківській митниці?
У 2017 році експортно-імпортні операції здійснювали 1195 підприємств області. Крім цього, у минулому році у зоні діяльності митниці зовнішньоторговельні операції здійснювали 197 суб’єктів з інших областей. Зовнішньоторговельний обіг у 2017 році склав 1074,9 мільйонів доларів США, що на 33% більше ніж у 2016 році. Впродовж 2017 року імпортерами було ввезено вантажів вартістю 510,8 мільйонів доларів США, що на 29% більше ніж у 2016 році. Водночас, на експорт у минулому році було оформлено вантажів вартістю 564,1 млн. дол. США, а це на 38% більше показника 2016 року. За минулий 2017 рік митницею забезпечено виконання доведених індикативних показників та перераховано податків та зборів на загальну суму 2 млрд. 386 млн.894,2 тис. гривень. У порівнянні з 2016 роком надходження податків і зборів збільшилися на 36%.
- У який бюджет йдуть кошти зароблені з митних операцій, місцевий чи державний?
Усі податки та збори, які стягуються у всіх митницях ДФС перераховуються до державного бюджету.
- Що найчастіше розмитнюють на прикарпатській митниці?
Якщо говорити про імпорт, то найбільше є розмитнюють автомобілі, устаткування та транспорт. Також продукція хімічної промисловості, деревина та целюлозно-паперові вироби,метали та вироби з них, текстиль, текстильні вироби, взуття. Що стосується експорту, то його структура наступна. Найбільш поширена продукція хімічної промисловості; потім машини, устаткування та транспорт; далі деревина та целюлозно-паперові вироби; і насамкінець продовольчі товари та продукція сільського господарства, текстиль, текстильні вироби та взуття.
- Чи є заборона на розмитнення чогось?
Звичайно, є. Це дуже великий список.
- Скільки людей у вас працює?
На сьогодні штатна чисельність |вано-Франківської митниці ДФС-102 посадові особи. Підрозділи митного оформлення оптимально розміщені біля основних транзитних шляхів, зокрема – два у м. Івано-Франківську: по вул. Польовій та Юності, також є у Калуші, Коломиї, Долині та в Ямниці. Ми продовжуємо працювати також над подальшим створенням комфортних умов для ведення бізнесу, шляхом оптимізації його логістики. З цією метою створено інтерактивну електронну карту підрозділів митного оформлення в області (сайти ГУ ДФС, ОДА, ТПП), де відображено всі основні елементи митної інфраструктури. Під’їздні шляхи, наявність служб державних видів контролю, склади тимчасового зберігання, часові показники оформлення товарів, перелік митних брокерів. Після перерозподілу та навчання персоналу підрозділів митного оформлення, починаючи з червня 2017 року громадяни отримали можливість здійснювати оформлення ввезених автомобілів у всіх підрозділах митного поста «Прикарпаття».
- Якщо не таємниця яка зарплата у працівника митниці?
Заробітна плата така ж як у всіх державних службовців. Кожен інспектор і кожна посадова особа має подати декларацію про доходи до 1 квітня. Тож можете просто ввести прізвище потрібної вам особи і будете знати відповідь.
Розмовляла Марія Франчук
Гівнюх.Ми маємо,ми знаємо.Зробити розмитнення як в ЦИВІЛІЗОВАНИХ країнах не можуть .Підтримують ”українського виробника”,(читай Васадзе-олігарха).Коли ви вже надавитеся тими грошима?
вони дуже голодні.
Вони завжди “знають”… але не завжди то,що потрібно…всі ці дармоїдські організації не можуть поки,що усвідомити,що вони існують за народний кошт,а працівники цих контор процвітають…і їхня основна функція створити для людей комфорт…а вони крім проблем,нічого не здатні створити…розганяти треба ці богодєльні
Мамочка синочка впхала на таможню робити.
Відпиздити для профілактики шмарка
Валити кнура треба щоб потомство паразитів не дав.Паразитує в нашій державі за наші з вами податки.
Їджу на бляхах і нічо