Особливі люди. У Франківську живуть брат і сестра, які є альбіносами (фото)

 

У світі відомо про 8 тисяч рідкісних (орфанних) захворювань. 80% орфанних хвороб мають генетичну природу і вражають людину у дитячому віці. Термін “орфанні захворювання” означає хвороби, що діагностуються не частіше, ніж в 1 випадку на 2000 осіб.

Серед таких захворювань альбінізм. Альбінізм – це захворювання, пов’язане з порушенням пігментного обміну в організмі. При цій патології виникає дефіцит меланіну – особливої речовини, що додає забарвлення шкірі, пігментній і райдужній оболонці ока, волоссю, нігтям.

Передається захворювання по рецисиву (не по спадковості).

Альбінізм не є хворобою, яка загрожує життю пацієнта, однак може впливати на її якість. Згідно зі статистичними даними, у світі 1 людина з 17-18 000 має альбінізм.

Цікаво, що у Франківську є родина, в якій обоє дітей народилися з альбінізмом.  Це Юрій та Оксана Валько. Їхні батьки не мають альбінізму, але є носіями мутаційного гену.

“Батьки у нас чорняві. Тобто це такий унікальний випадок, що і я, і сестра з альбінізмом”, – зазначив Юрій.

Брат і сестра розповіли в інтерв’ю Галці, коли зрозуміли, що відрязняються від більшості людей, як до них ставляться оточуючі та чому альбінізм – це не хвороба.

валько--7

Юрію Вальку 21 рік. У Прикарпатському національному університеті хлопець опанував технічну й освітню професії. Зараз працює фотографом у Galka.if.ua.

– Юро, як коректніше тебе називати?

– Альбінос, адже так і є, це наукова назва. Загалом для мене краще, коли кажуть Юра. Але чи я альбінос – це досить нормальне запитання.

– Коли ти зрозумів, що відрізняєшся від інших?

– Не знаю. Коли всі на тебе звертають увагу, розумієш, що ти не такий. І батьки одразу казали, що я у них особливий. Вже не пам’ятаю, як то насправді було, але з самого дитинства знав, що маю таку особливість, і сприймав це якось адекватно.

– Як до тебе ставилися у садочку, школі?

– Садок не пам’ятаю, тільки школу. Там було важко.  Були такі діти, однолітки, однокласники, які сприймали це досить нормально, дружили. А були такі, що знущалися, обзивали, деколи і перестрівали після школи.

Найпопулярніше, як мене називали, – альбатрос. Сніжком називали, Білим, Бєлим. Бувало і є всяке.

– Чи ображаєшся зараз на такі звертання?

– Дивлячись, хто мені так скаже. Якщо це мої друзі жартома, то теж сприймаю це як жарт. Можу над ними у відповідь посміятися.

Якщо називає незнайома людина, для мене це дивно.

– Як пояснював\пояснюєш людям, що ти такий, як вони?

– Я не можу пояснити людям того, чого вони не можуть зрозуміти. Зараз, коли всі повиростали, з людьми, які мене чи перестрівали, чи ми просто мали конфлікти, спілкуємося досить нормально. Вони вже бачать мене як сформовану особистість, розуміють, що я від них нічим не відрізнюся.

валько-

– Тобто ти не вважаєш себе особливим?

– Чесно, не вважаю. Я стараюся поводитися на рівні з іншими людьми, не тиснучи на якісь особливості. Я подобаюся собі. При знайомстві з дівчатами альбінізм теж не заважає.

– Які неприємності є у тебе через альбінізм?

– Єдина неприємність – це те, що сонце дуже різко впливає на шкіру. Знаходячись на сонці люди загоряють, а я згоряю. Півгодини на прямому сонці, і в мене вже будуть опіки. Звісно, можливий час перебування під сонячними променями залежить від періоду дня. В обід тяжко, зранку і ввечері легше.

Неприємність ще й тому, що я не відчуваю моменту, коли спалив шкіру.

Як рятуюся? Використовую креми від засмаги, влітку одягаю речі з довгими рукавами, кепки,  кофти з комірами, щоб шия не згоріла. Звісно, жарко так ходити. Але краще, хай буде спекотно, ніж ходити зі спаленою шкірою.

– Що для тебе альбінізм?

– Це можна назвати особливими особливостями (посміхається, – ред.). Це не хвороба. Альбінізм від народження, але я повноцінно здоровий.

Єдине, що є проблеми з зором – маю короткозорість (це одна з ознак альбінізму, – ред.). Тому, буває, пропускаю громадський транспорт. Поки автобус чи тролейбус не під’їхав близько, не бачу його номер. Доводиться примусово зупиняти, але не завжди виходить.

Вивіски чи дрібний текст теж погано бачу.

Деколи смішні ситуації бувають, коли іду вулицями, назустріч іде знайомий, вітається, а я йду на своїй хвилі та не вітаюся у відповідь. Потім пишуть, що “промахав” когось. Кажу: “Вибачайте”. Але більшість моїх друзів уже знають, тому або лапають за руку, або ще щось. Звикли.

Так, проблеми з зором заважають, створюють незручності, але я якось навчився із цим справлятися.

валько--6

– Як до тебе зазвичай ставляться люди при знайомстві?

– Деколи роздивляються. Коли був молодший, часто помічав обертання голови у моєму напрямку, погляд трохи косий, спідлоба. А зараз вже ні.

Більшість сприймає мене як звичайну людину. Хоча, може, я сам для себе вже навіть не хочу помічати дивні погляди. Мені не цікаво.

– Чи питають на вулицях, що з тобою?

– Бувало, що питали за кордоном. У Польщі, пам’ятаю, якась дівчинка підійшла у центрі та запитала: «О, в тебе таке біле волосся. Звідки таке маєш?». В Україні, зокрема у Франківську, щось не помічав, аби хтось із цікавості запитав.

– Чому не носиш окуляри, лінзи?

– Окуляри не ношу, бо не бачу в них якогось сенсу. Я перепробував багато різних окулярів, але мені у них не видно краще. Окуляри роблять картину трохи чіткішою, але все рівно не бачу.

Лінзи не пробував. Дискомфорт навіть при думці, що треба щось запихати в очі.

валько--5

– Як ти працюєш фотографом із поганим зором?

– Насправді фотоапарат мені допомагає. Завдяки ньому я можу зблизити картинку, підійти ближче.

Фотоапарат ніби продовження мого зору.

– Як почалося твоє захоплення фотографією?

– Фотографією займаюся вже близько трьох років. Побачив, що в однокласника виходить дуже круто фотографувати, мене теж зацікавило. Купив у нього свій перший фотоапарат, почав знимкувати.

Займався трохи фотосесіями, були здибанки з різними фотографами. Якось все так зав’язалося.

Тепер більше присвятив себе репортерній зйомці, цікавлюся подіями у Франківську, відвідую якісь цікаві заходи.

валько--8

– Чи існують якісь спеціальні товари для альбіносів?

– Насправді я такого не зустрічав. Ми не є люди вкрай особливі, використовуємо все те ж, що використовують інші люди. Я думаю, що всі носять кепки чи панамки. Ми просто рятуємося примусово.

– Чи не заздрять оточуючі твоєму кольору волосся?

– Дівчата часто запитують, звідки у мене таке волосся, кажуть, що теж таке хочуть. У мене воно ні темніє, ні жовтіє.

– Не хотів перефарбувати волосся, брови, вії?

– Колись мріяв чисто задля сміху якесь мілірування зробити, але це лише фантазії. Якби я пофарбував брови, вії чи волосся, це було б не дуже.

– Чи не порівнюють тебе з кимось?

– Нещодавно під якимись фотографіями написали, що на Трампа схожий. Чесно, не чув до цього ні разу, щоб було порівняння з якоюсь особистістю.

– Які безглузді запитання тобі ставили?

– Чи коли був малий багато сметани їв. Чи у сметані не купали. Такі дитячі питання, дурнуваті.

– Скільки людей із альбінізмом ти знаєш?

– Колись був у лікарні, зі мною лежали троє таких дітей. Однолітків не було, але були менші.

– Чи готове суспільство, на твою думку, сприймати людей з орфанними хворобами?

– Мені здається, що зараз, коли люди бачать інакших людей в Інстаграмі, є різні засоби зв’язку, це легше. Зараз вже нема такого викривленого бачення щодо інших. Люди більш толерантні один до одного.

Оксані Валько 19 років. Дівчина заочно навчається в Університеті Короля Данила, буде юристкою.

валько--4

– Оксано, коли ти зрозуміла, що відрізняєшся від більшості людей?

– Не знаю. Мабуть, одразу. Маленька була, то бачила, що я не така.

– Як до тебе ставилися у садочку, у школі?

– У садочку майже не пам’ятаю. Але років із 8-9, коли почала їздила у літні табори, почалася трагедія. Не знаю, як це по-інакшому назвати. Ображали діти. Бували, що і нормально ставилися, а деякі… Діти малі, вони не розуміють, і починають ображати всіх, альбатросом називали.

– Як тепер ставляться?

– Багато чого змінилося. Зараз навпаки при знайомстві всі кажуть, що очі класні, волосся. Навіть незнайомі люди на вулиці, у магазинах можуть сказати. Друзі хороші можуть назвати біленькою.

Насправді це дуже прикольно бути особливою, коли люди звертають на тебе увагу.

– Чи вважаєш себе особливою людиною?

– Я б не сказала, що я ух, яка унікальна. Просто відрізняюся трохи кольором шкіри і кольором очей. Все, більше нічого такого.

– Ти собі подобаєшся?

– Звичайно. Щодо того, що я альбіноска, точно не комплексую.

– Чи не заздрять твоєму кольору волосся?

– Якщо Юрі заздрять, то мені теж. У яку б перукарню не приходила, завжди кажуть: «О, такий колір волосся, його б так можна було пофарбувати!».

У мене взагалі був період, коли я експериментувала з волоссям. Фарбувала в яскраві кольори. Кінці були рожевого та фіолетового кольору. Казали навіть, що я схожа на Гарлі Квін.

валько--2

– А брови, вії фарбуєш?

– Я почала брови і вії фарбувати, напевно, з класу 6. Майже ніде не з’являюся з ненафарбованими.

– Що для тебе альбінізм?

– Це не вада, і не хвороба, а така природжена особливість. Вона не передається з покоління у покоління. Просто двоє носіїв гену альбінізму мають зійтися. А ген може мати будь-хто.

– Який у тебе зір?

– У мене такий же зір, як у Юри. Не сказала б, що у когось кращий, у когось гірший.

У дитинстві мама ще Юру колись возила до Києва. Лікарі казали, що нічого не поможе вже: ні операція, ні окуляри. Лікарі радять, звичайно, окуляри, але від них мало користі.

Була одна лікарка, яка сказала, що мені нічого не поможе, тільки радила лінзи кольорові носити влітку, щоб не разило сонце очі.

– Чи не складно читати, писати?

– Не складно. Альбіноси просто дивляться дуже близько. Але за певний період часу посинають боліти очі. Можна прочитати за раз з 50 сторінок.

– Які трапляються незручні випадки, ситуації через альбінізм?

– Дуже часто бувало, що пропускала маршрутки. Дуже. Не знаю, скільки разів. Інколи складно подивитися назву вулиці, номер будинку. Їх же пишуть десь високо на будівлях, не видно. Важко буває знайти, але ж завжди можна у когось перепитати.

валько--3

– А ти як захищаєш свою шкіру?

– Я намагаюся просто не виходити на сонце. В Юри робота, справи, йому треба вдень кудись ходити. Я виладжу на вулиці зазвичай ввечері, після заходу сонця, чи годині о 7-8. Але все одно кремом мушу шкіру помазати: руки, шию, лице. Щоб не згоріли.

Та кепку не ношу. Не любителька.

– Можливо, ти знаєш, чи є якісь спеціальні товари для альбіносів?

– Я вперше про таке чую. Напевно, немає.

– Які найбезглуздіші запитання тобі ставили?

– “Чого ти така біла?”

Також дуже часте питання, але воно не дурне, а, у принципі, по факту: “Чого в тебе так бігають очі?”.

У нас із Юрою ністагм (мимовільні швидкі ритмічні коливальні рухи очних яблук в ту чи іншу сторону, – ред.).

Ністагм зустрічається у всіх альбіносів. Просто ті люди, які не знають про це, питаються. Ти відповідаєш на питання: “Я альбіноска, у мене таке з народження”. І все».

– Чи знаєш ти ще альбіносів?

– Нікого, крім Юри. Мама зустрічала жінку старшу альбіноску з Франківщини. Ще дівчинка маленька у лікарні зі мною лежала. Зараз їй десь 12.

Був дуже цікавий випадок, коли йшла Стометрівкою, і якась дівчинка кликала Катю, але кричала у мій бік. Я подумаю, що я ж не Катя, тому йшла далі. Мене просто з плеча розвернули і запитали: «Кать, ти чого не вітаєшся?».

Мені це було так дивно. У принципі знаю, що у Франківську є ще одна дівчина-альбіноска. Тільки вона старша від мене років на три. Я її зустрічала колись в одному з франківських закладів.

– Чи готове, на твою думку, суспільство приймати людей із альбінізмом?

– Мені здається, що у людей трохи змінилося ставлення до “не таких” через те, що у всіх є Інтернет. Люди стали більш обізнані.

Наприклад, коли Юра народився, лікарі не одразу сказали, що він альбінос. Самі не знали. А зараз, я думаю, у цьому плані лікарі та люди більше розуміють.

З часом усі будуть знати, що таке буває.

валько-4

Розмовляла: Вікторія Дубінець

Джерело

(Visited 2 393 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:Прикарпатців закликають допомогти 27-річному чоловіку, який зламав хребет 01:13

В кінці січня 2018 року ГО «СЛІД» вперше оголосила про акцію «Другу на електровізок» і з того часу розпочався збір коштів на його придбання. Вартість електровізка 3800 €. На сьогодні…

Цукерка у шкарпетці. 91-річна Анна Дівнич з Крихівців щодня в’яже теплі речі хлопцям в АТО (фото) 23:416 коментарів

На початку квітня Анна Дівнич з приміського села Крихівці відсвяткує 92 роки. Незважаючи на поважний вік, бабуся не може всидіти без роботи. Щодня, вже чотири роки поспіль, вона в’яже хлопцям…

Чоловік – на першому місці. Відомий психолог вчив франківчанок будувати здорові стосунки 23:162 коментарі

Відомий телеведучий і психолог Дмитро Карпачов відверто поспілкувався з франківцями про те, як будувати здорові стосунки. Карпачов зустрівся з франківцями у залі Обласної філармонії, де провів кількагодинну лекцію про психологію…

Суд “стрільців з “Пасажу” знову переносять: не з’явилася адвокат 21:421 коментар

Сьогодні, 17 березня, в Івано-Франківську розглядають справу “стрільців “Пасажу”. Нагадаємо, у серпні минулого року між двома компаніями молодиків сталася бійка, яка завершилася перестрілкою. Внаслідок цього двоє з учасників конфлікту отримали…

У поліції відкинули версію про навмисний підпал автомобіля франківського депутата 21:10

В ніч на 16-те березня на вулиці Гарбарській в Івано-Франківську горів седан “Лексус” на чернівецьких номерах. Вогнем пошкоджено моторний відсік та два передніх колеса автомобіля. Рятувальники кажуть, що попередня причина…

На Калущині у злісного неплатника аліментів “відібрали” житло (фото) 20:211 коментар

У Калуші описано та накладено арешт на житловий будинок боржника, який допустив утворення заборгованості по сплаті аліментів. Кошти, виручені від реалізації арештованого майна боржника, будуть спрямовані на погашення боргу. Також…

Президент України особисто нагородив прикарпатських “едельвейсів” за героїзм та звитягу (фоторепортаж) 19:573 коментарі

Президент України особисто нагородив прикарпатських “едельвейсів” за героїзм та звитягу   Глава Української Держави особисто прибув у прифронтову Луганщину та у штабі Окремої Гірсько- Штурмової Бригади    нагородив бійців солдатів та офіцерів…

«Теплокомуненерго» забрало ще частину абонентів у скандального СТЕКу (фото) 19:36

У п’ятницю, 16 березня, в Івано-Франківську розпочала свою роботу нова котельня не території 63-го заводу. Її абонентами стануть вісім житлових будинків, ЗШ №15, управління Національної поліції, що на вул. Незалежності,…

Відома акторка з Івано-Франківська таки виборола титул “Жінка України-2018” 17:35

Як писали ЗМІ відома актриса з Івано-Франківська лідирувала у рейтингу “Жінка України-2018”. І таки актриса театру і кіно, продюсер, громадська діячка, благодійниця та волонтерка Ірма Вітовська перемогла у номінації “Культура”…

На Прикарпаття із вирію повернулись перші лелеки (фото+відео) 17:24

  На Прикарпаття прилетіли лелеки. Фото виклав у Facebook коломиянин Роман Клим. За народними спостереженнями, лелеки звично прилітають 19 березня. За повір’ями, вони приносять на своїх крилах холод, тому зазвичай у третій декаді…

Різані ложки: на Гуцульщині зберегли традиційне ремесло (фото) 16:55

Село Прокурава на Косівщині – острівець давнього ложкарства на Гуцульщині. Село Прокурава Космацької ОТГ – давня столиця гуцульського ложкарства. Староста села Василь Дудюк розповів, що у Прокураві ще є кілька майстрів, які…

Покарання для боржників: у Тисменицькому районі у неплатника аліментів описали частку квартири (фото) 16:234 коментарі

У Тисмницькому районі Івано-Франківської області покарали неплатника аліментів. Про це повідомляється на сторінці Управління державної виконавчої служби ГТУЮ в Івано-Франківській області.   Так, державними виконавцями Тисменицького районного відділу державної виконавчої служби…

У Франківську преміями відзначили найкращих вчителів області (фоторепортаж) 15:43

В Івано-Франківську урочисто підбили підсумки XXIII обласного туру Всеукраїнського конкурсу “Учитель року – 2018”. Переможців конкурсу у чотирьох номінаціях (“Українська мова і література”, “Німецька мова”, “Фізика”, “Фізична культура”) нагородили дипломами…

Готелі старого Станиславова. Епоха комфорту (фото) 14:52

У ХІХ столітті в місті було багато готелів, але потішити клієнтів особливим сервісом вони не могли. Якщо до Станиславова приїздила навіть якась поважна персона, вона теж мала шанси бути покусаною…

Сьогодні на Промисловій трапилась ДТП (фото) 14:091 коментар

Сьогодні, 17 березня, в Івано-Франківську на вулиці Промислова трапилась дорожньо-транспортна пригода. Як повідомляє «Галицькому кореспонденту» речник патрульної поліції Микола Гурак, на вулиці Промислова «поцілувались» дві автівки: «Опель Вектра» та «Шкода…

Новий очільник для Косівської РДА: що та скільки декларує Віталій Кічеряк 14:06

Косівська районна державна адміністрація отримала нового очільника і до своїх обов’язків він приступив вже 14 березня. WestNews вирішив дізнатися більше про нового керівника. Зокрема, ми проаналізували декларації Віталія Кічеряка. Відтак…

Професійні дегустатори визнали залучанський спирт – найкращим в Україні (фото) 13:40

Дегустаційна комісія Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості “Укрспирт” визнала спирти з найкращими органолептичними якостями. В числі переможців – Залучанське МПД, яке працює на Снятинщині. Комісія відновила свою роботу за наказом…

Франківцям показали, де отримують нове життя старовинні двері міста (фоторепортаж) 13:14

У п’ятницю, 16 березня, міський голова Руслан Марцінків завітав у столярно-реставраційну майстерню, що на вулиці Максимовича. Нове життя тут отримують двері, реставрацією яких опікується громадська ініціатива «Франківськ який треба берегти».   Зараз у…

Якими були життя та побут гуцулів у 20-х роках минулого століття (фоторепортаж) 12:516 коментарів

Ганс Гільденбранд (Hans Hildenbrand) – (1870-1957) був одним з ранніх колірних фотографів з Німеччини. У 1911 році він заснував кольорове фотоспостереження, яке розповсюджувало поширення листівки та стереоскопічних зображень і стало відомо…

Відомий український борець Жан Баланюк побував на Прикарпатті і підкорив зимову Говерлу (відео) 11:395 коментарів

Відомий український борець Жан Баланюк побував на Прикарпатті і підкорив зимову Говерлу   27-річний український борець, чемпіон світу, чемпіон Європи і срібний призер Олімпіади-2016 з греко-римської боротьби, здійснив сходження на…

  • ріел ІФ виринаюча