Палац Потоцьких у Франківську став комунальним. І що тепер? (фото+відео)

Наприкінці минулого року у Франківську створили комунальне підприємство «Простір інноваційних креацій «Палац». На баланс нового КП передали палац Потоцьких, а на діяльність передбачили 10 млн грн – більше, ніж на всі пам’ятки міста.

Результат пошуку зображень за запитом "палац потоцьких івано-франківськ історія"

 

Що тепер «світить» історичному комплексу та чи врятує його комунальна структура, пише “Репортер”.

Встигнути до травня

Палац Потоцьких стоїть пусткою у центрі Франківська з 2005 року, відколи перейшов у приватну власність мільярдера Олега Бахматюка. Щороку там більшає тріщин, у ринвах проростають деревця, а в лівому флігелі вже зробилася велика діра.

Минулого року Бахматюк погодився передати комплекс місту – за умови, що там не буде жодного будівництва, а пам’ятка служитиме для прийому делегацій і культурно-мистецьких заходів. Міський голова Руслан Марцінків вважає це своєю особистою заслугою і не забуває про це нагадувати. Втім, якою ціною вдалося домовитися про передачу палацу, не зізнається. А от синьо-жовтий банер «Палац Потоцьких повернули громаді міста» вже майорить на паркані, хоча франківцям на територію поки що – зась.

За словами Марцінківа, перші заходи пройдуть на території палацу до Дня міста і фестивалю «Карпатський простір» 4-6 травня. Потім – під час нічного кування на Святі ковалів. Та щоб відкрити територію, треба зробити все для безпеки гостей.

«Нині найважливіше – це протиаварійні роботи і майданчик для заходів, які відбудуться вже в травні, – говорить Руслан Марцінків. – Комунальне підприємство створене і ми вже починаємо його фінансувати. На черговій сесії 2 травня будемо слухати програму, яку готує Володимир Гайдар. Він уже призначений керівником. Думаю, справа рухнеться. Перш за все треба огородити все задля безпеки, встановити туалети, зробити якісне освітлення. Паралельно – братися за протиаварійні роботи».

За словами мера, поляки теж виявляють інтерес до палацу. У кінці квітня на зустрічі консулів у Франківську Марцінків планує вкотре піднімати питання інвестицій з польського боку. І додає, що з одним із польських міст мерія вже готує заявку на проект ЄС з реставрації палацу.

«На цьому етапі головне, щоб місце жило і привертало увагу інвесторів та громадськості. А згодом, можливо, додамо їм функцій, аби могли опікуватися пам’ятками архітектури. КП легше, бо вони мобільніші за департаменти», – говорить Руслан Марцінків.

І палац, і госпіталь

Разом з директором КП «Палац» архітектором Володимиром Гайдаром розмовляємо на території палацу. Заходимо через сторожку в правому флігелі – цент­ральна брама замкнена. Нині територію охороняють працівники Муніципальної варти.

Гайдар проводить імпровізовану екскурсію: «Два флігелі – палацові, як і споруда в дальньому куті поряд із хірургічним корпусом. Там були перебудови, але за планом, нижніми ярусами, видно, що кладка – різночасова. Також палацова вся огорожа з брамою і вбудовані в мури приміщення, в тому числі й ті, що обшиті плиткою».

Додає, що у підвалах є характерні склепіння, які переходять в нижній рівень – ймовірно, там є каземати, переходи в бастіони.

«Це все треба досліджувати, – каже Володимир Гайдар. – Окремі одноповерхові споруди та хірургічний корпус – побудовані виключно як госпіталь. Це інша історія, але теж цікава, її можна розкручувати. Госпіталь – австрійський, і на той час він був модерний. Тут був офіцерський клуб, кухня. Потім ще були пертурбації – австрійська, польська, совєцька лікарня, потім український госпіталь. Тому я би не відкидав госпітальну історію. Таких госпіталів з XVIII століття в Україні, мабуть, нема – можна й австрійців залучати».

Планів у Гайдара багато. Уже до Дня міста тут розберуть парапети і при вході демонтують альтанки, щоб звільнити простір. Паралельно планують по всьому периметру на три метри обгородити фасади, аби до тих будинків принципово не було доступу. А самі стежки директор мріє засипати кольоровою крихтою, та, каже, на це треба купу грошей.

Фасади огородять сіткою на металевій рамі. Така собі охорона людей від пам’яток і пам’яток від людей: аби і будівлі видно, і перелізти складно. Попередньо управління капітального будівництва оцінило такий паркан у 400 тис грн. Та Гайдар розраховує, що він стоятиме, поки повністю не відновлять будівлі палацового комплексу. А це років п’ять – за найкращого прогнозу.

Нині директор працює над затвердженням штату в 15 осіб. І вже разом із командою напрацює програму розвитку. Поки штат не затверджений, прізвища команди називати не береться. Втім, обіцяє дати прес-конференцію, щойно збереться зібрати команду.

«Втручатися будемо мінімально»

За словами Володимира Гайдара, у структурі КП «Палац» має бути чотири напрямки. Перший – проектно-вишукувальний, що стосуватиметься організації історичних, архітектурних, реставраційних, археологічних процесів. На діяльність КП місто виділило 10 млн грн, тож їх можна буде спрямовувати на збереження й розвиток комплексу. «Дай Бог, аби гроші давали», – каже Гайдар.

Другий напрямок займатиметься організацією власних подій і прийомом гостьових, зокрема й фестивальних. Для різного типу акцій пропишуть єдині умови – що саме можна та що для цього потрібно.

Ще один – інвестиційно-маркетинговий – працюватиме із пошуком інвестицій, грантових програм, партнерів для співпраці.

Четвертий відділ візьме на себе господарські питання.

«Нині тут немає ні мереж, ні освітлення, потрібен догляд і нагляд за цим усім, – каже Володимир Гайдар. – Ні в Білій хаті, ні деінде розміщуватися не хочемо – будемо працювати на місці. Скоріш за все, візьмемо кілька кімнат у хірургічному корпусі. Втручання будуть мінімальними: зробимо легкий ремонт, протягнемо електрику, поставимо меблі, комп’ютери. І почнемо весь корпус потрохи задіювати. Наприклад, на першому поверсі можна зробити вбиральні, аби використовувати їх на невеликих заходах і не возити щоразу біотуалети».

А от з комунікаціями є проб­лема – їх просто нема або ж вони непридатні. «На схемах є багато мереж, але після обстеження вирішили, що все доведеться заводити окремо – до труб, що були, немає доступу і вони вже проржавіли, – додає Гайдар. – Те ж і з каналізацією. До Дня міста спробуємо завести електрику і воду повітрям. Але з часом мережі потрібні. Має бути дві точки зі своїми потужностями і лічильниками – для сцени та зони харчування. І одна точка з водою для приміщень. Втручатися будемо мінімально».

Що ж стосується подій і заходів на території, то Володимир Гайдар запевняє – тут мають бути найвизначніші, найякісніші події.

«Коли під час Porto Franko вдалося зайти в приміщення, ми не очікували на такий інтерес – люди в чергах стояли, – говорить він. – Тепер, звісно, дивлюся на це під іншим кутом. Пробую домовлятися, аби вибрати не абсолютно масові заходи, а тематичні – з квитками на вході, при чому недешевими, аби зменшити наплив, аби люди йшли на мистецтво, а не просто пива попити. Так, мені видається, що нині ми не можемо говорити про такі заходи як «Паті в Потоцького на хаті». Як ця територія себе зараз покаже, так вона й житиме далі».

Не зруйнувати цінність

Почесний президент Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІКОМОС), голова Івано-Франківської облради першого скликання Микола Яковина розповідає, що у 2015 році Олег Бахматюк звертався до нього за порадою щодо палацу Потоцьких.

«Йшлося про ініціативу щодо створення тут креативного кварталу «Інноваційний хаб у палаці Потоцьких», концепцію реставрації та адаптації ансамблю пам’яток і нової забудови. Прикро довідатися, що власник відмовився від реалізації цього задуму, – говорить Микола Яковина. – Володимира Гайдара варто тільки підтримати, тим більше, що він як архітектор-практик знає, чим славилося місто».

За словами Яковини, свого часу палац досліджував львівський архітектор-реставратор Микола Гайда, нині його заступник в ІКОМОС. Відтак, він може порадити найефективніших підрядників з інженерно-геодезичних, інженерно-геологічних, попередніх археологічних пошукових робіт.

Микола Гайда разом із франківським архітектором Віктором Кортишком, який нині працює в інституті «Укрпроектреставрація», мали готову графічну презентацію свого задуму.

«Коштирко представив концепцію розвитку ділянки та впорядкування скверу на вулиці Валовій, – розповідає Микола Яковина. – В ній врахована можливість часткового експонування оборонних споруд і перспективного використання скверу як екопарку та амфітеатру з терасами».

Нині в Європі, Японії, Південній Кореї, Китаї спостерігається «бум» історичних пам’яток, каже він.

«Їх використовують для пожвавлення культурного та ділового життя, туризму, надання виразності й неповторності міському середовищу. Однак, важливо не зруйнувати остаточно залишки містобудівної тканини старого Станіславова, донести сучасникам цінність залишків ансамблю – власне палацу Потоцьких, уцілілих фрагментів бастіонів і валів».

(Visited 188 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9064

У франківчанки Мар’яни Чуловської – рецидив онко. Вона не здається, але потрібна допомога 01:09

Мар’яна Чуловська у 24 роки дізналася, що її життя може обірватися через діагноз – лімфома Ходжкіна. Вона – інженер Центру міжнародної освіти ІФНТУНГ. Уже два роки дівчина бореться з цією...

ФРАНКІВСЬК. ЛЮДИ. Як Надія Амброзяк випікає у печі унікальні прикраси (фоторепортаж) 00:13

«Бліц-Інфо» продовжує спецтему- «ФРАНКІВСЬК. ЛЮДИ». Тут розповідаємо про людей, що віддані своїй справі та роблять наше місто особливим. Франківка Надія Амброзяк вже шість років виготовляє керамічні прикраси. Захоплення глиною розпочалось...

З 1 грудня запрацює новий дитсадок у Микитинцях 23:22 1 коментар

Про це міський голова Руслан Марцінків розповів під час прямого ефіру у Facebook, відповідаючи на питання франківців. Як відомо, наприкінці серпня у Микитинцях урочисто відкрили дитячий садок. Він розрахований на...

На Бурштинському водосховищі “на гарячому” зловили браконьєра (фоторепортаж) 23:08 4 коментарі

З вечора 16 листопада, держрибінспектори розпочали рейд на Бурштинському водосховищі. Вже після опівночі, 17 листопада о 2:30 було виявлено браконьєрську сітку, інформує WestNews. У 200-метровій сітці була риба: 37 кг...

Екс-директор «Оріани» претендує на міністерську посаду 22:44 2 коментарі

8 листопада Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства оголосило конкурс на зайняття вакантних посад держслужбовців в апараті Міністерства. Зокрема, на посаду головного спеціаліста відділу нормативно-правової роботи, експертизи проектів актів...

Поліція та родичі розшукують24-річного жителя Рожнятівщини, який пішов з дому 5 днів тому та не повернувся (фотофакт) 22:17 1 коментар

Поліція т ародичі розшукують24-річного жителя Рожнятівщини, який пішов з дому 5 днів тому та не повернувся. Зниклий Яремчук Володимир є жителем села Верхній Струтин 1994 року народження.

Франківець Василь Вірастюк презентував комедію, яка знімалась на Прикарпатті (відеосюжет) 22:06 1 коментар

Відомий франківець розповів про участь у зйомках сімейної комедії Семена Горова «Пригоди S Миколая». За сюжетом, напередодні зимового свята до будинку 8-річного хлопчика Артема та його сестри вдирається грабіжник, якого...

Рідні просять допомогти знайти мешканця Чернієва, що пропав безвісти (фотофакт) 21:32 3 коментарі

Прикарпатців просять допомогти з пошуками 31-річного Романа Приймака з села Черніїв, Тисменицького району. З проханням про допомогу звернувся знайомий чоловіка Василь Хомицький. "Хлопець хворіє психічними захворюваннями! Кому щось відомо про його...

Базари старого Станиславова ІІ. Де у місті процвітала роздрібна торгівля 20:56

Нині невеликі базарчики є ледь не в кожному районі Франківська. А от наші предки особливого вибору щодо походу на закупи й не мали. Хоча, скільки було того Станиславова? Після «ґаздування»...

Родичі та близькі просять розшукати зниклого у Польщі жителя Прикарпаття (фотофакт) 20:47

Родичі та близькі просять розшукати зниклого у Польщі жителя Прикарпаття. З мешканцем Коломийщини Андрієм Карпенюком вже майже тиждень відсутній будь який зв'язок. Раніше із ним такого не траплялося і він...

У Франківську перевізник сміття безкоштовно роздає контейнери власникам приватних будинків 20:35

ПрАТ "Автотранспортне підприємство – 0928", яке займається вивезенням сміття в Івано-Франківську, змінило схему збору твердих побутових відходів (ТПВ) для мешканців приватних секторів та перейшло частково на планово-подвірну систему збирання побутових...

Чоловік, який сьогодні ввечері, на вулиці Бандери, потрапив під колеса відразу двох автівок, помер на місці від отриманих травм (фотофакт) 20:03 9 коментарів

Аварія сталася приблизно о 19 годині. Фото: телеграм-чат Frankivsk 112 У прес-службі патрульної поліції в Івано-Фанківській області повідомили, що пішохід раптово вибіг на проїжджу частину з-за тролейбуса, який стояв на зупинці....

На вулиці Бандери, поза межами пішохідного переходу, авто збило пішохода (фотофакт) 19:48

Про це повідомили в оперативному чаті 112. 20 листопада, близько 19 години, на вулиці Бандери, в районі бази АТП сталася ДТП. За попередніми даними, водій Фольксвагена збив людину за межами...

У Галицькому районі освятили капличку на честь загиблого героя АТО (фоторепортаж) 18:51

Поминальні заходи зі вшанування пам’яті учасника АТО Андрія Добровольського, життя якого рік тому було обірвано ворожою снайперською кулею, відбулися в селі Тустань. На подвір’ї рідної оселі героя священики Галицького деканату...

Одностороння Надрічна: у Франківську пояснили, що змінить другий міст (фото+відео) 18:01 9 коментарів

Сьогодні, 20 листопада, в Івано-Франківську провели прес-конференцію щодо будівництва нового мосту на Пасічній. Нагадаємо, в Івано-Франківську з травня 2016 року тривають суперечки щодо нового моста через Бистрицю Солотвинську. Попри те,...

Франківський хірург розповів, як українці підкорюють Німеччину (фоторепортаж) 17:09 4 коментарі

Франківець Тарас Бережанський уже шість років працює в Німеччині. Починав як науковий співробітник в Інституті експериментальної онкології медичного факультету Технічного університету м. Мюнхен, а вже згодом почав працювати хірургом в...

Першій леді США нагадали модельне минуле пікантним фото з обкладинки 15:38 2 коментарі

Меланія Трамп стала жертвою резонансної насмішки. Голлівудська акторка Бетт Мідлер опублікувала фото оголеної першої леді, спричинивши чимале обговорення в мережі. Пише expres.online Як повідомляє The Daily Mail, світлину знаменитість знайшла з архівних...

Руслан Марцінків поділився враженнями про нічне патрулювання. 14:58

Руслан Марцінків поділився враженнями про нічне патрулювання. Такий досвід, за словами міського голови, дуже цінний. Бо корисно подивитись на зовсім інший бік життя міста, нічний бік, зазначив Руслан Марцінків. Враження...

В Прикарпатському університеті оберуть “Міс Першокурсницю" (фото учасниць) 13:11 1 коментар

У середу, 28 листопада у приміщенні актової зали ПНУ імені Василя Стефаника відбудеться щорічний конкурс краси «Міс Першокурсниця ПНУ 2018». 10 учасниць змагатимуться за титул найкрасивішої першокурсниці. Конкурс передбачає не...

Усе вийшло крутіше, ніж ми навіть очікували, – пара з Івано-Франківська про участь в реаліті-шоу (фоторепортаж) 12:57

Румунія, Сербія, Чорногорія, Албанія, Греція, Туреччина – ні, це не країни з туру по Європі. Це місця, де побувала пара з Івано-Франківська Женя та Жанна під час участі в реаліті-шоу...
  • ріел ІФ виринаюча