Парки і сквери Станиславова. Де за бабці Австрії відпочивали від гамірних вулиць

Сучасний Франківськ відрізняється від давнього Станиславова не лише потоками автотранспорту, освітленням та дурнуватою рекламою на фасадах кам’яниць.

Якщо сьогодні кожний вільний клаптик у середмісті намагаються забудувати, то за бабці Австрії навпаки – створювали все нові й нові сквери, де мешканці міста могли б відпочити від гамірного вуличного життя, пише Репортер.

Пам’яті славетних гетьманів

Скверик на валах є однією з небагатьох зелених оаз у цент­рі сучасного Івано-Франківська. Вільна ділянка площею понад гектар притягує забудовників ніби мух на мед. З десяток років тому один ділок хотів там звести багатоповерхівку з боку Грушевського, але цьому перешкодила громада. Тепер з протилежного боку будують церкву і для облаштування дороги до неї знов хочуть відтяпати частину території. Шкода, адже це не просто кущі й дерева, а залишки міських фортифікацій.

Вали тут насипали у 1680-х роках, коли Потоцькі збудували свою резиденцію. Її захищали два нових бастіони. На початку ХІХ століття фортеця втратила оборонне значення і її почали розбирати. Однак, поблизу магнатського палацу частина укріплень таки збереглася. Зрозуміло, що там мусила бути якась зелень, але нас цікавить, коли на валах створили справжній сквер.

У книзі «200 вулиць Івано-Франківська» Михайло Головатий пише, що «перший раз сквер був упорядкований при бургоміст­рі І. Камінському в 1876-му». Звідки взялась ця дата? Її у своїх спогадах повідомляє сам міський голова, із властивою йому скромністю: «Той шпиталь довкола був оточений високим муром з вхідною брамою. Два боки тих мурів виходять на гетьманські вали, що залишилися після знесення фортеці, а тепер там парк, який 22 роки тому заклав бургомістр Ігнацій Камінський – на жаль, мало відвідуваний, – з гарними каштановими алеями». Його мемуари надруковані у газеті «Кур’єр Станиславівський» за 1898 рік, отже – Головатий мав рацію!

На старих мапах скверик позначений як «Вали гетьманські». Хмельницький, Мазепа чи інші українські гетьмани тут ні до чого. У Речі Посполитій теж були свої гетьмани – великий і польний, що приблизно відповідали теперішнім посадам міністра оборони та його заступника. Засновник Станиславова Андрій Потоцький був гетьманом польним, а його син Юзеф – великим коронним.

Камінський дарма нарікав, що публіка рідко навідується до скверу. У 1905 році журналіст Ян Недопитальський присвятив валам цілий фельєтон: «Вали, то єдине місце розваг і прогулянок для няньок, молодих мамусь, служниць з сіл тощо. Кожна з них або за руки, або на руках, або, врешті решт, у візочку, бавить молоде покоління свого роботодавця. А окрім того, має уважне око до кожного жовніра, який там з’являється.

Але в неділю і свята, здебільшого після обіду, рух там дуже великий. Жовніри всіх місцевих полків кружляють довкола красивих сукенок сільських красунь, що мають вихідний. Зачинається атака з обох сторін, потім виникнення почуттів і т. д.

А коли ніч огортає чорним покривалом дерева і ослони, тоді тисячі амурчиків злітаються сюди у пошуках прихистку. У кожному кущі, на кожній лавці вимальовуються темні, разом сплетені силуети. Чути тільки шепіт. Тим признанням у коханні кладе кінець лише сигнал сурмаря, що лунає з боку казарм на вулиці Третього Мая. Сумним тоном, в тональності «Клара чомусь така стара», він закликає своїх товаришів до повернення…»

Іменем цісаря

До нас дійшла величезна кількість австрійських поштівок із видом площі Франца Йосифа. Вона відповідає західній частині теперішнього Вічевого майдану, що навпроти пасажу Гартенбергів. На листівках видно розкішні клумби, багато дерев, ковану огорожу по периметру.

Від сусідньої Краттерівки плац відокремлювала велика кам’яниця Хани Ланди. На кадастральній мапі 1848 року там пустка – скверу ще немає. Логічно припустити, що його впорядкували, коли площі присвоїли ім’я цісаря, адже до цього місцевість називалась «пляц перед Шенгерськими» від популярної цукерні у сусідньому будинку. Площа стала «імператорською» у 1875 році, але тоді вона мало нагадувала місце відпочинку.

Ось уривок з «Газети Підкарпатської» за 9 травня 1875 року. «Павільйон чи веранда має постати на площі перед Шенгерським, чи так званим «гельдовим». Євреї збирають гроші на будову, якій, разом з площею, мають намір дати ім’я Франца Йосифа. Нам здається, що такі великі плани досить передчасні, хоча, з іншого боку, не можна заперечувати, що така «альтана» була б дуже вигідна для численних станиславівських гендлярів, які тлумляться на цій площі».

Як бачимо, сквером тут навіть не пахло, натомість вирувала торгівля, а євреї планували збудувати щось на зразок критого ринку. Їхнім планам не судилося збутися. Через два роки у магістрату нареш­ті дійшли руки до впорядкування центральної площі, яка носила ім’я правителя імперії.

Краєзнавець Михайло Головатий віднайшов протокол засідання міської ради від 19.11.1877, яка ухвалила: «розширити сквер на площі Франца Йосифа, зайняти цілу частину скверу від книгарні і кам’яниці Кальмана Йонаса. Бар’єри посунути до самої вулиці. Роботи виконати за вісім днів».

Єдина в місті книгарня тоді містилась у старовинній кам’яниці Галінського на Мазепи, 1, а під «вулицею» мали на увазі сучасну Бачинського – розширений сквер зайняв цілий квартал.

Вали, оновлена Краттерівка, плац Франца Йосифа – усі ці зелені зони виникли за бургомістра Ігнація Камінського. Для догляду за скверами у 1878 році на посаду міського садівника прийняли Антоні Шмідта із річною ставкою 400 злотих ринських та доплатою за винайм помешкання. Для порівняння, сам Камінський отримував 3000, більше половини з яких становила персональна надбавка «за цілковите віддання інтересам міста».

Чужинці тут не ходять

24 серпня 2018 року нарешті завершили тривалу реконструкцію площі Міцкевича, яка стала справжньою окрасою міста. Сьогодні це самісінький центр, а колись там пролягав фортечний рів. Після знесення станиславівських укріплень рів засипали, але не до кінця – утворилось невеличке болітце. Студент гімназії Францішек Надаховський згадував, що наприкінці 1820-х стріляв там з рогатки… качок.

З часом ділянку осушили і влаш­тували базар. Місцевість називали Жидівською площею, журналісти порівнювали її з нетрями Константинополя. Не допомогло навіть перейменування отої торговиці на площу Міцкевича у 1870-х роках. Історик Алоїз Шарловський, що ретельно перелічує усі зелені зони Станиславова станом на 1887 рік, площу Міцкевича не згадує. Воно й не дивно – там активно продовжували торгувати.

У вересні наступного року «Кур’єр Станиславівський» повідомив, що уряд міста вирішив перенести торги з площі Міцкевича на Трибунальську, тобто Тринітарську. А площу Міцкевича засадили деревами. Відтоді місто обзавелося ще одним сквериком. Незабаром поруч збудували театр, повітову раду, будинок польського товариства «Сокіл». З брудного базару дільниця перетворилась на досить симпатичне місце. У 1898-му польська громада встановила пам’ятник Адаму Міцкевичу з нагоди його 100-річчя. Після цього площа остаточно сформувалась і в такому вигляді потрапила до об’єктиву численних фотографів.

Коли дивишся на ці ідеально прямі доріжки, підстрижені газони, красиві клумби і зручні лавочки, виникає почуття якогось комунального раю під скіпетром Габсбургів. Насправді все було не так ідилічно. Вже знайомий нам журналіст Недопитальський писав, що «на площі Міцкевича, по лівій стороні, як йти до теат­ру, є шинок, постійно набитий усілякою сволотою та покидьками суспільства. Сторонні сюди не ходять…»

Постійними клієнтами шинку в Холдера були солдати, які вечорами після кількох гальб пива тягли своїх подружок у сусідні кущі, де, напевно, зізнавалися їм у коханні. Також репортери нарікали, що вночі площа нагадує нічліжку: «тут, ніби у ліжку, сплять п’яні громадяни – в садочках, на лавках торговців, у під’їздах будинків і під пам’ятником Міцкевича».

Бомжів і пияків звідси прогнали лише поліцейські міжвоєнної Польщі. А коли садівники прорідили кущі, комунальники провели електричне освітлення, закоханим парочкам теж довелося шукати інше місце для побачень.

Далі буде…

(Visited 89 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9994

Катастрофа: новий та старий міст на Пасічну очима франківців (відеофакт) 19:52

Ззакохана пара франківських блогерів зняла відеосюжет, у якому показала стан діючого мосту на Пасічну, а також майбутнього, який зараз перебуває у стані будівництва. Свою роботу вони розмістили в соціальній мережі...

У Франківську вандали нищать зупинки та крадуть камери спостереження 16:23

Про це йшлося 16 жовтня на оперативній нараді міського голови. Начальник управління транспорту і зв’язку Олег Ганчак розповів про прибирання та вандалізм на зупинках в Івано-Франківську, пише “Галка”. На щоденне...

На велосипеді по Європі: Четверо франківців подолали 1200 кілометрів (відеосюжет) 16:02 1 коментар

За 18 днів вони здолали майже дві тисячі кілометрів. На велосипедах через Німеччину, Швейцарію, Ліхтенштейн, Австрію та Італію. Маршрут завдовжки 1200 кілометрів любителі крутити педалі подолали за 18 днів. Складали...

Водія автобуса “Івано-Франківськ-Брно” спіймали на контрабанді бурштину (фотофакт) 14:58 1 коментар

Вранці 16 жовтня в пункт пропуску «Краківець», на виїзді з України, прибув рейсовий автобус «Neoplan», який здійснює перевезення на маршруті Івано-Франківськ-Брно. Під час проходження кордону у правохоронців виникли підозри щодо нелегального...

Кокетлива франківчанка Тіна Кароль похизувалася фігурою (фото) 14:37

На своїй сторінці у Instagram популярна українська співачка Тіна Кароль все частіше тішить шанувальників своїми знімками. Цього разу 33-річна Тіна похизувалася розкішним образом, викликавши захват у своїх шанувальників. Так, на...

На Долинщині соцслужби забрали малолітніх дітей у п'яних батьків (фоторепортаж) 14:33 1 коментар

У Долинському районі працівники ювенальної превенції з представниками служби у справах дітей РДА та районного центру соціальних служб для сімʼї, дітей та молоді забрали з батьківської оселі двох малолітніх діток....

В Івано-Франківську встановили оригінальний рекорд (фоторепортаж) 13:43

У Франківську встановлено рекорд України з найбільшою кількістю людей в одному місці з наголівниками під гаслом “Ми за здорове харчування”. Про це на своїй сторінці у Facebook розповів міський голова...

Оксана Марченко влаштувала вечірку після виходу з шоу "Танці з зірками 2018": фотофакт 13:04 3 коментарі

Скандальна Оксана Марченко, яка є дружиною Віктора Медведчука, вирішила відсвяткувати свій вихід з шоу "Танці з зірками 2018". Телеведуча влаштувала вечірку, фото з якої опублікувала в мережі. Напередодні 8 прямого...

Франківська перукарка про тренди у фарбуванні та стрижках (фоторепортаж) 12:57

15 жовтня, у рамках підготовки Star face of the season, учасницям провели майстер клас, присвячений тенденціям у сфері зачісок. Проводила лекцію перукар-колорист, технолог “LAKME” – Олена Михайлюк. Спікер розповіла дівчатам про нинішні...

У Франківську представили унікальний мультимедійний проект за участі Сергія Жадана (фоторепортаж) 12:26

У вівторок, 16 жовтня, на “Промприлад. Реновація” франківцям презентували мультимедійний проект “роздІлові” за участю письменника та музиканта Сергія Жадана. Проект поєднує поезію, музику та візуалізацію. Під час виступу “роздІлових” візуальна частина...

У Франківську утворилися величезні черги на отримання субсидії 11:41

Міський голова Руслан Марцінків наголосив, що потрібно організувати для людей кращі умови по оформленню заявок на отримання субсидії. Мера обурили фото, на яких люди стоять в черзі на отримання субсидії,...

Вагітна Меган Маркл вперше показала округлий живіт: фото 10:33

15 жовтня, Кенсінгтонський палац приголомшив цілий світ оголошенням про те, що дружина принца Гаррі Меган Маркл вагітна. Так, 16 жовтня герцогиня Сассекська вперше вийшла на публіку після новини про поповнення...

Спецоперація "Розкол" 09:47 1 коментар

Чим скоріше виникне Українська помісна церква, тим скоріше знизиться загроза кривавих провокацій. І збільшиться ймовірність ізоляції РПЦ 15 жовтня в Мінську пройшов синод РПЦ, який оголосив, що РПЦ розриває єдність...

Івано-Франківськ: у мережі розшукують чоловіка, який викрав автомобільні номера в районі вулиць Довга-Тичини (фотофакт) 09:39 2 коментарі

В автомобільній спільноті Прикарпаття в соцмережі Фейсбук просять опізнати чоловіка, який вкрав з автомобіля номерний знак: Любі друзі , можливо хтось опізнає дану особу? Ввечері 15.10.18 року викрав номера з...

Катастрофа Су-27: з'явилися перші фото і відео 09:13

ЗМІ публікують перші фото і відео з місця падіння винищувача Су-27 біля села Уланів, що на Вінничині На знімках видно, як військові, рятувальники і поліцейські працюють на місці падіння літака....

У Гошеві відбулася студентська проща (фотофакт) 09:08

У Гошеві на Ясній Горі відбулася ІІ Всеукраїнська проща для студентської молоді. 13 жовтня прочани мали змогу бути присутніми на Архиєрейській Божественній Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франкійський –...

На прибудинкових територіях вулиць Галицька і Василіянок завершується ремонт (фотофакт) 08:57

На даний момент, завершуються ремонтні роботи в Івано-Франківську по вулиці Галицька та Василіянок. Завершується капітальний ремонт міжбудинкового проїзду та прибудинкових територій на вулиці Галицька, 32 – Василіянок, 66, 66а, –...

Сенцов потрапив у реанімацію 06:11

Політв'язень Кремля Олег Сенцов, який нещодавно припинив голодування, потрапив в реанімацію лікарні Лабитнангі Про це заявила сестра Сенцова, Наталія Каплан на прес-конференції в Києві, передає Еспресо.TV. "Він зараз знаходиться в...

Букет квітів, серце з пелюсток та обручка: у центрі Франківська чоловік романтично зробив пропозицію для своєї коханої (фото + відео) 00:13

Про це із захватом повідомляють користувачі у соціальній мережі Фейсбук: Любоооф❤❤❤ Щойно молодий чоловік романтично освідчився своїй коханій💑 !!!! МОЛОДЕЦЬ!!! Беремо приклад!! ЛЮБІМО ОДИН одного! Бажаю парі море кохання!! PS: думаю...

Золота осінь: В мережу виклали вражаючі фото Дністровського каньйону (фоторепортаж) 23:08

Важко всидіти вдома, коли така гарна, тепла погода. Тим більше, коли така особливо красива осінь. Неймовірні фото осені у Дністровському каньйоні виклав у мережу директор Дністровського РЛП Михайло Ковтун, пише...
  • ріел ІФ виринаюча