Парки і сквери Станиславова. Як у місті з‘явилася центральна зелена зона з атракціонами

Наприкінці ХІХ століття місто мало багато місць відпочинку – театр, казино, численні сквери та платні стави. Втім, він не мав головної атракції – центрального парку.
Поштівки з колекції Зеновія Жеребецького
Пиво між акацій

Прізвище Седельмайєр було добре відомим у Станиславові. Кілька поколінь цієї німецької родини володіли броварем, який у місті вважався найкращим. Дійшло до того, що вулицю, на який стояв пивзавод, назвали Седельмайєрівською. Віднедавна вона стала Любомира Гузара, до того була Новгородська.

Втім, Седельмайєри не лише виготовляли і продавали пиво, а ще й активно займались озелененням міста. Так, у газеті «Кур’єр Станиславівський» від 10 червня 1888 року читаємо рекламне оголошення про «відкриття Седельмайєрівського скверу по вулиці Седельмайєрівській, 202 ¼». Посередині, у великому павільйоні, були ресторан і кегельбан, грала жива музика. Вхід для дорослих становив 10 центів у вихідні, 5 – у будні, дітей пускали безкоштовно. Краєзнавець Михайло Головатий дослідив, що конскрипційна адреса 202 ¼ відповідає теперішній автостоянці перед Бастіоном, а в радянські часи там довший час стояли гаражі.

Ресторан був величезний, міг вмістити до 500 осіб. Часом там влаштовували танці, тож у народі заклад називали танцбудою Седельмайєра. Зрозуміло, що той скверик не зовсім підходив для тихої медитації, натомість притягував любителів активного відпочинку.

З часом пивні магнати відкрили ще одну зелену зону. На виїзді з міста, в районі теперішньої Пасічної, запрацювала корчма «Варшава». У 1905 році журналіст Ясь Недопитальський описував свої враження від неї:

«Своїм місцем відпочинку незаможні верстви населення обрали корчму з садочком, одразу за мостом через Бистрицю. Корчму охрестили ім’ям Варшава. Вона немає нічого спільного з чарівним містом Сирени. Поміж зелені купки акацій розставлено столикі та лавки, які пофарбовані в синій колір. Серед тих столів втомлені станислав’яни роблять собі перепочинок. В місті немає іншого місця, яке б могло зрівнятися з Варшавою. Власник усіляко намагається догодити своїм гостям. Обіцяє, що кожного тижня по неділях, або того чи того дня, тут буде грати залізничний оркестр «Гармонія».

Недопитальський підмітив, що публіка там була проста й невибаглива. Коли через три роки біля «Варшави» облаштували сквер, його відкриття відзначилось… грандіозною бійкою.

Седельмайєр швидко просік, що на свіжому повітрі пива п’ється значно більше, ніж у прокуреній залі. У травні 1911-го міські газети повідомили про відкриття скверику Гамбринус, у «реальності Седельмайєра, на вулиці Седельмайєрівській, поруч із броварем. Скверик гарно оформив садівник Робінзон. На увагу заслуговує чудова веранда, яка може вмістити кількасот осіб».

Під «реальністю Седельмайєра» репортери мали на увазі його кам’яницю на Новгородській, 30, яка збереглась до нашого часу. Позаду було багато вільного місця для облаштування зеленої зони.

Втім, із пивним бізнесом щось пішло не так. Вже у листопаді того самого року Седельмайєри були змушені продати бровар спілці, що складалась із 11 підприємців. Відтоді про скверик при ресторані «Гамбринус» преса не повідомляє.

10 моргів рекреації

Сквер Краттерівка, зелена зона на Валах, заквітчені площі Франца Йосифа і Міцкевича – усе це не могло не тішити. Але Станиславів досі не мав повноцінного міського парку, де можна було б зависнути на цілий день. Дивно, чому знаменитий бургомістр Камінський не вирішив цю проблему. Відтак, цим довелося займатись його наступнику – Валерію Шидловському.

Здавалося б, ідея влаштувати парк мала отримати зелену вулицю, але у міській раді з цього приводу розгорнулись цілі баталії. Для майбутньої рекреаційної зони обрали ділянку між теперішніми вулицями Шевченка і Чорновола, яка називалась Радецьким полем. Частині депутатів місцевість видалася «нездоровою», ще й біля тюрми і військових казарм, тож вони категорично відмовлялись виділяти на це гроші. Із величезними труднощами скептиків таки вдалося переконати, і 9 грудня 1895 року магістрат видав ухвалу на закладання міського парку.

Зрозуміло, що у морози ніхто дерева не висаджував, тож роботи почали у травні наступного року – саме цю дату слід вважати відправною точкою. Облаштування парку доручили міському садівнику Каетану Місюровичу. Роботи в нього вистачало, адже до того там було пасовисько і орне поле, тож усе довелось починати з нуля. Садівник вирішив влаштувати парк у французькому стилі – із регулярними доріжками, геометричними клумбами. Окрім звичних дерев і чагарників, садили й екзотичні види – тюльпанове дерево, гінкго, платан, кипарис.

Спочатку парк був маленький – лишень 10 моргів, близько 5,6 га. Потрапити до нього можна було лише з вулиці Голуховського (Чорновола). З боку Липової (Шевченка) туди вела лише вузенька стежечка, що межувала із приватним парком барона Ромашкана. А той не був радий такому сусідству, адже з відкриттям громадського місця відпочинку потік платних клієнтів до його володінь різко поменшав. Дійшло до того, що барон наказав слугам перекопати стежку глибоким ровом.

Однак, магістрат не здавався. Він регулярно докуповував ділянки сусідських землевласників і навіть вмовив Ромашкана продати пару соток. Незабаром парк розкинувся до вулиці Казимирівської (Мазепи), і вхід з Липової тепер не складав жодних проблем.

Окрім дерев, кущів і квітів, до послуг відвідувачів були альтанки, літній ресторан і музичний павільйон, де поперемінно грали військовий та залізничний оркестри. У вересні 1906 року у південній частині парку насипали великий 15-метровий курган, на вершину якого вела серпантинова стежка. Це був оглядовий майданчик, адже парк заклали недавно, дерева не встигли вирости і з вершини відкривався гарний вид на класичну ландшафтну геометрію.

Втім, парк – це не лише зелень, лавочки, музика і можливість випити на природі. Дітям, що приходили сюди з батьками, було нудно – вони потребували розваг. Тому міська Каса ощадності закупила 10 моргів землі та навесні 1908-го відкрила парк Йордана – з атракціонами, гойдалками і спортивними снарядами. Розміщувався цей «лунапарк» на місці теперішньої східної трибуни стадіону «Рух». Окрім атракціонів, тут відбувались змагання кіннотників і стрільців, плюс рухливі ігри молоді.

За понад сторічну історію парк багато разів міняв назви. У 1898-му його нарекли іменем цісаревої Ельжбети – дружини цісаря, яку заточеним напилком зарізав італійський анархіст. За Польщі парк носив ім’я польського письменника Генріка Сенкевича, а в часи німецької окупації міська влада нарекла його на честь Івана Франка. Другі совіти Каменяра поважали, але зберегти назву, яку дали німці, не схотіли. Тож у 1945 році парк перейменували на Тараса Шевченка. Це ім’я він носить дотепер, а його територія становить 24,4 га.

Перед вікнами начальників

Останній сквер, який заклали при австрійцях, виник напередодні Першої світової війни. У газеті «Кур’єр Станиславівський» від 19 липня 1914 року читаємо таке: «Новий сквер постане наступного тижня напроти будівлі Дирекції залізниць, що на розі вулиць Грюнвальдської і Бічної Грюнвальдської». Дирекція залізниць – це теперішній палац правосуддя, а Бічна Грюнвальдська – це вулиця Толстого.

Зрозуміло, що бойові дії, які почалися невдовзі, не дали можливості садівникам створити тут шедевр ландшафтного мистецтва. Їхні нащадки з Другої Речі Посполитої теж не надто доклали зусиль. Достатньо поглянути на цю міжвоєнну фотографію, аби переконатись, що назвати ділянку сквером буде занадто, так – невеличкий клаптик трави і пару дерев. Натомість, навколо розкинулись огороджені парканчиком приватні городи, де містяни вирощували овочі.

Можливо, ситуація трохи виправилась після 1935-го, коли у приміщення Дирекції в’їхало Станиславівське воєводство. Відтоді Грюнвальдською рухалися колони демонстрантів під час державних свят, тож грядки мусили прибрати.

Читайте також: Чому не в Києві? Як створювали пішохідні центри Львова та Івано-Франківська

Справжній ренесанс зі сквериком відбувся після війни, коли у споруді розмістився обком. Тоді перед будинком встановили статуї Леніна і Сталіна, а навпроти зробили розлогу зелену зону із клумбами, лавочками та іншими атрибутами місця відпочинку. У вісімдесятих, коли обком переїхав, скверик трохи занедбали, але зараз там почались опоряджувальні роботи. Тобто, все буде бруківка!

Далі буде…

(Visited 140 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7313

загрузка...

Відомий франківець поділився світлиною із зіркового весілля Потапа і Насті (фотофакт) 19:53

Вчора, 23 травня, відбувається одна з найгучніших подій в українському шоубізнесі – весілля Олексія Потапенка та Насті Каменських. Відомий телеведучий та шоумен з Івано-Франківщини Юрій Горбунов вже поділився світлиною зі...

На посаду директора школи №21 комісія розглядає лише одну кандидатуру 18:51

Відбулося перше засідання конкурсної комісії з відбору претендентів на заміщення вакантної посади директора Івано-Франківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №21. На конкурс подала документи всього одна претендентка – методист лабораторії управління та...

В Опришівцях зводять новий садок та добудовують школу (фоторепортаж) 18:12

В одному з мікрорайонів Івано-Франківська приступили до будівництва другого корпусу загальноосвітньої школи та дитячого садка. “Історичний день для Опришівців – тут нині приступили до будівництва другого корпусу загальноосвітньої школи та дитячого...

Як красуні-студентки змагалися за звання “Міс університету” короля Данила (фоторепортаж) 17:46

Днями у приміщенні Pasage Gartenberg 12 студенток та 12 студентів Університету Короля Данила змагалися за титул переможця в трьох категоріях: кежуал – студентські будні, королівський вихід та вихід в образі...

Прикарпатець зайняв призове місце на на чемпіонаті України з важкої атлетики (фотофакт) 17:09

З 13 по 18 травня в м. Чорномоськ Одеської області проходив чемпіонат України з важкої атлетики серед молоді до 23 років. Успішно виступив на цих змаганнях і калуський 17-річний важкоатлет...

Фільм “Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго” позмагається за золото Міжнародного кінофестивалю у Кракові 16:23 1 коментар

Створену за підтримки Держкіно документальну стрічку Надії Парфан про івано-франківських комунальників відібрали до головної конкурсної програми Krakow Film Festival. Стрічка змагатиметься за звання Найкращого документального фільму, статуетку «Золотий ріг» та 30...

Джаз у Палаці Потоцьких: у Франківську пройдуть Дні польської культури 16:02

24-26 травня в Івано-Франківську пройдуть Дні польської культури. Франківцям нагадають про польський слід в історії міста та запропонують більше дізнатися про музику, танець і національну кухню сусідів. Головною локацією свята...

Останній дзвоник в Католицьких школах Франківська розпочався з молитви (фоторепортаж) 15:53

Школярі з усієї України з нетерпінням чекали цього дня, коли для них пролунав останній дзвоник – і розпочатися літні канікули.   Сьогодні, 24 травня, по всій Україні відбуваються урочистості з...

Найтриваліша лекція: франківський викладач встановив рекорд України 14:58 2 коментарі

Викладач Івано-Франківського університету Олег Андрухів встановив національний рекорд, розповідаючи студентам лекцію протягом 24 годин. Про це ТСН. Викладач розповідав студентам про українську державність з 09:00 22 травня до 09:00 23...

Настю Каменських запідозрили у вагітності (фото) 14:37

У нареченої помітили ледь округлий животик. Для церемонії наречена обрала розкішну весільну сукню досить обтислого силуету, фасону "риб'ячий хвіст", якою підкреслила свої форми. Однак у онлайн-трансляції з весілля, яке Оля Полякова розмістила...

У франківському дворі в розбитій машині знайшли п’яного водія (фотофакт) 14:27

Подія сталася в ніч на понеділок, 20 травня. Мешканцям двору на перетині вулиць Бельведерська-Манюха серед ночі більше години не давав заснути звук сигналізації та клаксону автомобіля. Коли люди вийшли на...

У Франківську обрали “Містера університету нафти і газу 2019” (фото+відео) 13:43

Цей титул виборов Олег Миндюк. 23 травня в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу відбувся конкурс чоловічої краси та стилю “Містер ІФНТУНГ”. Вже третій рік поспіль Студентський парламент ІФНТУНГ...

У палаці Потоцьких вперше відбудеться молитва Тезе 12:57

Уже цієї суботи, 25 травня, в Івано-Франківську відбудеться молитва в дусі Тезе. Захід розпочнеться о 17:00 у палаці Потоцьких. Моління організовує Молодіжна комісія Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, До слова, спільнота Тезе,...

Потап ледь стримував сльози, а у Насті тремтів голос: все про весілля зіркової пари (фото, відео) 11:34 4 коментарі

23 травня Потап та Настя Каменських стали чоловіком і дружиною. Зіркова пара офіційно одружилася у Києві і провела церемонію в одному з ресторанів за містом. На грандіозну подію прибули Кароль, Ступка, "Время и...

У Івано-Франківських школах відзначили свято останнього дзвоника (фоторепортаж) 09:58 1 коментар

Сьогодні у Івано-Франківських школах пройшло свято останнього дзвоника. Журналіст Правда.іф побувала у загальноосвітній школі №3 та подивилася, як відзначили свято в їх школі. Традиційно лінійка проводилася на 3-х мовах: українська,...

В Івано-Франківську відбувся яскравий матч між місцевим «Прикарпаттям» та португальською «Брагою» (фоторепортаж) 09:52 1 коментар

23 березня на стадіоні “Рух” відбувся міжнародний товариський матч, у якому футболісти “Прикарпаття” приймали португальську “Брагу”. Перед матчем до франківців звернулися міський голова Руслан Марцінків та віце-мер міста Брага. Вона...

Рятувальники показали сумні кадри затопленого Прикарпаття із висоти пташиного польоту (фоторепортаж) 08:42

Рятувальники показали сумні кадри затопленого Прикарпаття із висоти пташиного польоту. На Прикарпатті працювала мобільна оперативна група ДСНС України, яка здійснювала спостережні польоти над територією області і вивчала наслідки, які завдала...

Жінка, яку вчора збила іномарка на «БАМі», від отриманих травм померла у лікарні 07:38

Жінка, яку вчора збила іномарка на «БАМі», від отриманих травм померла у лікарні. Вчора у другій половині дня, о 15:08 годині, в місті Івано-Франківську по вулиці Довженка, трапилася дорожньо-транспортна пригода....

Як по-новому платити за парковку в Івано-Франківську 00:16 2 коментарі

Сервіси для безконтактної оплати парковок розвиваються по всій Україні. В Івано-Франківську зараз можливо оплачувати паркування не тільки готівкою, через паркомати і покупку абонементів, але й за допомогою мобільних додатків, зокрема,...

Звільнення і нова техніка: Як розвивається лікарня в Заболотівській ОТГ (фоторепортаж) 22:06 2 коментарі

Півтора роки тому селище Заболотів створило свою об'єднану громаду. До неї увійшли села Ганьківці, Вишнівка, Іллінці, Олешків, Любківці, Рудники, Троїця, Тростянець, Шевченкове, Зібранівка, Рожневі Поля та Заболотів. Заболотівська ОТГ єдина...
  • ріел ІФ виринаюча