Парки і сквери Станиславова. Як у місті з‘явилася центральна зелена зона з атракціонами

Наприкінці ХІХ століття місто мало багато місць відпочинку – театр, казино, численні сквери та платні стави. Втім, він не мав головної атракції – центрального парку.
Поштівки з колекції Зеновія Жеребецького
Пиво між акацій

Прізвище Седельмайєр було добре відомим у Станиславові. Кілька поколінь цієї німецької родини володіли броварем, який у місті вважався найкращим. Дійшло до того, що вулицю, на який стояв пивзавод, назвали Седельмайєрівською. Віднедавна вона стала Любомира Гузара, до того була Новгородська.

Втім, Седельмайєри не лише виготовляли і продавали пиво, а ще й активно займались озелененням міста. Так, у газеті «Кур’єр Станиславівський» від 10 червня 1888 року читаємо рекламне оголошення про «відкриття Седельмайєрівського скверу по вулиці Седельмайєрівській, 202 ¼». Посередині, у великому павільйоні, були ресторан і кегельбан, грала жива музика. Вхід для дорослих становив 10 центів у вихідні, 5 – у будні, дітей пускали безкоштовно. Краєзнавець Михайло Головатий дослідив, що конскрипційна адреса 202 ¼ відповідає теперішній автостоянці перед Бастіоном, а в радянські часи там довший час стояли гаражі.

Ресторан був величезний, міг вмістити до 500 осіб. Часом там влаштовували танці, тож у народі заклад називали танцбудою Седельмайєра. Зрозуміло, що той скверик не зовсім підходив для тихої медитації, натомість притягував любителів активного відпочинку.

З часом пивні магнати відкрили ще одну зелену зону. На виїзді з міста, в районі теперішньої Пасічної, запрацювала корчма «Варшава». У 1905 році журналіст Ясь Недопитальський описував свої враження від неї:

«Своїм місцем відпочинку незаможні верстви населення обрали корчму з садочком, одразу за мостом через Бистрицю. Корчму охрестили ім’ям Варшава. Вона немає нічого спільного з чарівним містом Сирени. Поміж зелені купки акацій розставлено столикі та лавки, які пофарбовані в синій колір. Серед тих столів втомлені станислав’яни роблять собі перепочинок. В місті немає іншого місця, яке б могло зрівнятися з Варшавою. Власник усіляко намагається догодити своїм гостям. Обіцяє, що кожного тижня по неділях, або того чи того дня, тут буде грати залізничний оркестр «Гармонія».

Недопитальський підмітив, що публіка там була проста й невибаглива. Коли через три роки біля «Варшави» облаштували сквер, його відкриття відзначилось… грандіозною бійкою.

Седельмайєр швидко просік, що на свіжому повітрі пива п’ється значно більше, ніж у прокуреній залі. У травні 1911-го міські газети повідомили про відкриття скверику Гамбринус, у «реальності Седельмайєра, на вулиці Седельмайєрівській, поруч із броварем. Скверик гарно оформив садівник Робінзон. На увагу заслуговує чудова веранда, яка може вмістити кількасот осіб».

Під «реальністю Седельмайєра» репортери мали на увазі його кам’яницю на Новгородській, 30, яка збереглась до нашого часу. Позаду було багато вільного місця для облаштування зеленої зони.

Втім, із пивним бізнесом щось пішло не так. Вже у листопаді того самого року Седельмайєри були змушені продати бровар спілці, що складалась із 11 підприємців. Відтоді про скверик при ресторані «Гамбринус» преса не повідомляє.

10 моргів рекреації

Сквер Краттерівка, зелена зона на Валах, заквітчені площі Франца Йосифа і Міцкевича – усе це не могло не тішити. Але Станиславів досі не мав повноцінного міського парку, де можна було б зависнути на цілий день. Дивно, чому знаменитий бургомістр Камінський не вирішив цю проблему. Відтак, цим довелося займатись його наступнику – Валерію Шидловському.

Здавалося б, ідея влаштувати парк мала отримати зелену вулицю, але у міській раді з цього приводу розгорнулись цілі баталії. Для майбутньої рекреаційної зони обрали ділянку між теперішніми вулицями Шевченка і Чорновола, яка називалась Радецьким полем. Частині депутатів місцевість видалася «нездоровою», ще й біля тюрми і військових казарм, тож вони категорично відмовлялись виділяти на це гроші. Із величезними труднощами скептиків таки вдалося переконати, і 9 грудня 1895 року магістрат видав ухвалу на закладання міського парку.

Зрозуміло, що у морози ніхто дерева не висаджував, тож роботи почали у травні наступного року – саме цю дату слід вважати відправною точкою. Облаштування парку доручили міському садівнику Каетану Місюровичу. Роботи в нього вистачало, адже до того там було пасовисько і орне поле, тож усе довелось починати з нуля. Садівник вирішив влаштувати парк у французькому стилі – із регулярними доріжками, геометричними клумбами. Окрім звичних дерев і чагарників, садили й екзотичні види – тюльпанове дерево, гінкго, платан, кипарис.

Спочатку парк був маленький – лишень 10 моргів, близько 5,6 га. Потрапити до нього можна було лише з вулиці Голуховського (Чорновола). З боку Липової (Шевченка) туди вела лише вузенька стежечка, що межувала із приватним парком барона Ромашкана. А той не був радий такому сусідству, адже з відкриттям громадського місця відпочинку потік платних клієнтів до його володінь різко поменшав. Дійшло до того, що барон наказав слугам перекопати стежку глибоким ровом.

Однак, магістрат не здавався. Він регулярно докуповував ділянки сусідських землевласників і навіть вмовив Ромашкана продати пару соток. Незабаром парк розкинувся до вулиці Казимирівської (Мазепи), і вхід з Липової тепер не складав жодних проблем.

Окрім дерев, кущів і квітів, до послуг відвідувачів були альтанки, літній ресторан і музичний павільйон, де поперемінно грали військовий та залізничний оркестри. У вересні 1906 року у південній частині парку насипали великий 15-метровий курган, на вершину якого вела серпантинова стежка. Це був оглядовий майданчик, адже парк заклали недавно, дерева не встигли вирости і з вершини відкривався гарний вид на класичну ландшафтну геометрію.

Втім, парк – це не лише зелень, лавочки, музика і можливість випити на природі. Дітям, що приходили сюди з батьками, було нудно – вони потребували розваг. Тому міська Каса ощадності закупила 10 моргів землі та навесні 1908-го відкрила парк Йордана – з атракціонами, гойдалками і спортивними снарядами. Розміщувався цей «лунапарк» на місці теперішньої східної трибуни стадіону «Рух». Окрім атракціонів, тут відбувались змагання кіннотників і стрільців, плюс рухливі ігри молоді.

За понад сторічну історію парк багато разів міняв назви. У 1898-му його нарекли іменем цісаревої Ельжбети – дружини цісаря, яку заточеним напилком зарізав італійський анархіст. За Польщі парк носив ім’я польського письменника Генріка Сенкевича, а в часи німецької окупації міська влада нарекла його на честь Івана Франка. Другі совіти Каменяра поважали, але зберегти назву, яку дали німці, не схотіли. Тож у 1945 році парк перейменували на Тараса Шевченка. Це ім’я він носить дотепер, а його територія становить 24,4 га.

Перед вікнами начальників

Останній сквер, який заклали при австрійцях, виник напередодні Першої світової війни. У газеті «Кур’єр Станиславівський» від 19 липня 1914 року читаємо таке: «Новий сквер постане наступного тижня напроти будівлі Дирекції залізниць, що на розі вулиць Грюнвальдської і Бічної Грюнвальдської». Дирекція залізниць – це теперішній палац правосуддя, а Бічна Грюнвальдська – це вулиця Толстого.

Зрозуміло, що бойові дії, які почалися невдовзі, не дали можливості садівникам створити тут шедевр ландшафтного мистецтва. Їхні нащадки з Другої Речі Посполитої теж не надто доклали зусиль. Достатньо поглянути на цю міжвоєнну фотографію, аби переконатись, що назвати ділянку сквером буде занадто, так – невеличкий клаптик трави і пару дерев. Натомість, навколо розкинулись огороджені парканчиком приватні городи, де містяни вирощували овочі.

Можливо, ситуація трохи виправилась після 1935-го, коли у приміщення Дирекції в’їхало Станиславівське воєводство. Відтоді Грюнвальдською рухалися колони демонстрантів під час державних свят, тож грядки мусили прибрати.

Читайте також: Чому не в Києві? Як створювали пішохідні центри Львова та Івано-Франківська

Справжній ренесанс зі сквериком відбувся після війни, коли у споруді розмістився обком. Тоді перед будинком встановили статуї Леніна і Сталіна, а навпроти зробили розлогу зелену зону із клумбами, лавочками та іншими атрибутами місця відпочинку. У вісімдесятих, коли обком переїхав, скверик трохи занедбали, але зараз там почались опоряджувальні роботи. Тобто, все буде бруківка!

Далі буде…

(Visited 121 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7942

загрузка...

Пікантна світлина відомої франківчанки Тіни Кароль викликала суперечки у мережі (фотофакт) 10:29

Популярна українська співачка Тіна Кароль викликала захват у шанувальників відвертим знімком, на якому вона демонструє свої підтягнуті груди. Артистка опублікувала на особистій сторінці в соціальній мережі Instagram загадковий знімок, на...

У Франківську кросовер вчинив ДТП та втік (фотофакт) 09:41

У Франківську кросовер вчинив ДТП та втік Вчора, близько 17:40, у Франківську трапилась ДТП. На вулиці Курбаса кросовер  в'їхав у Ланос. Про це повідомляють очевидці в оперативному чаті 112. Після...

У Франківську стартувало онлайн-голосування за найцікавішу новорічну ілюмінацію (фоторепортаж) 09:08

Як писали раніше ЗМІ, в Івано-Франківську оголосили конкурс на найцікавіша новорічна ілюмінація.   18 січня стартував другий етап конкурсу “Найцікавіша новорічна ілюмінація” – онлайн-голосування.  На сайті “Комуналка ІФ” можна переглянути фото...

Чоловік, який вчора загинув у Галицькому районі – лежав на проїжджій частині дороги 06:56

У ніч з суботи на неділю, близько 00:50 години, між селом Задністрянськ, та селом Дем’янів, Галицького району, трапилася фатальна дорожньо-транспортна пригода. Водій, 1988 р.н., житель села Войнова, Страшанського району, громадянин...

“Коляжа на Видорші”: як гуцули колядують на Водохреща дотримуючись стародавніх традицій (фото+відео) 00:21

Вранці до церкви Різдва Пресвятої Богородиці, яка була збудована ще у 1719 році, на спільну молитву збираються місцеві та гості. Серед них своїм вбранням вирізняються колядники, яких буває зазвичай більше...

На Івано-Франківщині колоритно попрощалися з Різдвом (фото+відео) 23:14

Журналісти подалися у святковий день у гори та дізналися, як святкують Богоявлення на Прикарпатті. Помилуватися їхніми традиціями з'їжджаються гості звідусіль. На річці Рибниця у селі Яворів, що на Прикарпатті, щорічно...

Зірковий франківець Юрій Горбунов комічно порівняв себе зараз та 10 років тому (фотофакт) 22:37

Відомий актор, телеведучий, шоумен, гуморист та продюсер Юрій Горбунов долучилася до флешмобу “10 years change”. Фото зірка опублікувала в соціальній мережі інстаграм. На знімку з 2009 року Горбунов постає перед...

Давня історія й містика: 7 найзагадковіших будинків Івано-Франківська (фоторепортаж) 22:09

Кожен давній будинок Івано-Франківська таїть у собі цілу повість. Та є особливі кам’яниці – з незвичайною історією, повною загадок і навіть містики. +Дирекція залізниць Під захистом вищих сил Красивий будинок...

Одинока мати з Прикарпаття потребує коштів на термінову операцію 21:45

Кузьм'як Леся Степанівна, 1969 року народження, жителька міста Галич потребує операції у Києві. Прикарпатка - одинока мати, яка виховує двох неповнолітніх синів віком 14 років. Про це в мережі повідомляє Ksyu...

Відомий український боксер Василь Ломаченко відпочиває на Прикарпатті (фотофакт) 20:23 1 коментар

Чемпіон світу в легкій вазі за версіями WBA і WBO Василь Ломаченко (12-1, 9 KO) наразі відпочиває у Карпатах, інформує WestNews. Український боксер катається на лижах на найвідомішому курорті в наших горах. Як відомо, свій наступний бій Ломаченко проведе проти...

Британський науковець провів воркшоп у франківському виші (фоторепортаж) 19:35

17 січня  викладачі й працівники Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу під керівництвом досвідченого тренера – доктора Річарда Томлінса з університету Ковентрі (Великобританія) навчались розробляти швидкі прототипи.  Про програму, в рамках якої в стінах ІФНТУНГ відбувся його...

В обласному центрі проголосували за створення Івано-Франківської ОТГ (фотофакт) 18:44 4 коментарі

У суботу, 19 січня, в Івано-Франківську відбулися громадські збори, де обговорили можливість створення Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади.   На зборах йшлося про перспективу об’єднання Івано-Франківська з містом Тисмениця, а також...

Відома франківчанка Ірма Вітовська показала фото 10-річної давності (фотофакт) 18:11 1 коментар

Акторка Ірма Вітовська долучилася до флешмобу “10 years change”. Зірка опублікувала в соціальній мережі фейсбук фото 10-річної давності. 2009-2019 – долучаюсь до флешмобу. Коралі назавжди, – підписала світлини Ірма.  ...

Франківський мандрівник зробив сокири для притулків у Карпатах 17:56

У більшості цих хатинок немає ані пили, ані сокири. У такому разі й дрова там не з‘являться аж ніяк. І ви, шукаючи порятунку і прийшовши у таку хатинку, замерзнете, бо...

“Місто повинно розширювати свою територію”, – Марцінків про створення Івано-Франківської ОТГ (фоторепортаж) 17:28 10 коментарів

У суботу, 19 січня, в Івано-Франківську відбулися громадські збори, де обговорювалась можливість створення Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади. На зборах йшлося про перспективу об’єднання Івано-Франківська з містом Тисмениця, а також селами...

«У нас в селі живуть ґазди», – Вовчинець не хоче приєднуватися до Франківська (фоторепортаж) 16:57 3 коментарі

В неділю, 20 січня, у Вовчинці зібрали збори села аби обговорити можливість утворення Вовчинецької ОТГ. Напередодні у школі №25 в Івано-Франківську провели громадські слухання з приводу можливості утворення Франківської ОТГ....

Івано-франківський скульптор розповів свою нову колекцію іграшок із політичним підтекстом «Обідранці» (відео) 16:39

Його мініатюрні «пам’ятники за життя» розлітаються по Україні та світі як гарячі пиріжки. Феномен крафтової майстерні рукотворів з полімерної глини «Теплі іграшки» розкриває івано-франківський скульптор- мультиплікатор Богдан Савлюк. Від домашньої...

В Івано-Франківську запрацював ще один оригінальний фаст-фуд (фоторепортаж) 15:53 2 коментарі

Вчорау місті відбулось офіційне відкриття кафе швидкого харчування «Брамборак». Особливістю закладу є унікальні страви. Усі вони різноманітні, проте, готуються на основі одного продукту. ««Brambor» - це картопля чеською мовою. Українці...

В мережу виклали казкові світлини міського озера з висоти пташиного польоту (фоторепортаж) 14:49 3 коментарі

Зима – чудова пора року. Все навколо накриває сніжна пелена, повітря стає чистим і морозним. Франківець Руслан Веселий виклав у мережі Facebook неймовірні світлини замерзлого зимового озера з висоти пташиного польоту. "Троха розбавлю сьогоднішню стрічку...

В Яремче громадський порядок охоронятиме окрема гірсько-патрульна рота Нацгвардії (фоторепортаж) 13:40

Військовослужбовці окремої гірсько-патрульної роти військової частини 1241 Західного оперативно-територіального об’єднання приступили до виконання служби з охорони громадського порядку в місті Яремче Івано-Франківської області. Про це йдеться на сторінці Національної гвардії...
  • ріел ІФ виринаюча