“Парковки, передані в зовнішнє управління, – це жирний плюс для бюджету Франківська”, – оператор паркування Олександр Ярощук (фоторепортаж)

Вже менше, ніж за місяць, 27 вересня, набере чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів».

Згідно з новим законом, правила парковки транспортних засобів будуть змінені, а також існуватиме механізм, який дозволить ефективно боротися з порушниками правил зупинки-стоянки та паркінгу.

“Галка” поспілкувалася з приватним підрядником на франківських парковках, власником компанії “Ярко-ІФ”, активним учасником Революції Гідності Олександром Ярощуком, який розповів про сучасну “культуру паркінгу” франківців, хто тепер слідкуватиме за дотриманням правил паркування і чим загрожуватиме їх порушення.

– Як і чому Ви почали займатися бізнесом у сфері паркування?

– Думка ця виникла взагалі спонтанно. Раніше я займався приватним бізнесом – продажем автозапчастин. Одного разу прочитали з дружиною в Інтернеті, що буде проводитися конкурс з визначення операторів паркувальних зон у Франківську. Так як підприємство вже було зареєстроване офіційно, то вирішили подати документи на конкурс. Це сталося спонтанно. За результатами конкурсу компанія виграла один лот. Так я і почав цим займатися. Спочатку було складно, бо нічого не розумів. Почав багато читати про те, як воно все має працювати. Згодом зрозумів, що це не складно, якщо нормально “вникнути” і просто розібратися.

– Станом на сьогодні на скількох парковках Ви є оператором? Яка це частка в загальноміській кількості парковок?

– З 2016 року я обслуговував 14 парковок. У серпні цього року провели ще один конкурс і підприємство виграло ще три лоти, тобто додалися ще 16 парковок, – всього 30. Відсоток? Насправді не орієнтуюся в цьому, але знаю, що в місті є всього три оператори, які надають послуги з платного паркування.

– Розкажіть про теперішню “культуру паркінгу” у Франківську?

– “Культура паркінгу” дуже низька. Хоча є відсоток свідомих громадян, які добровільно сплачують послуги паркування, їх не потрібно змушувати. В інших випадках – десь 97% – правила просто ігнорують.

Якби не було паркувальників, то люди самі б не підійшли і не оплатили. Але, буває, що і їх ігнорують.

– Чи були якісь резонансні чи курйозні випадки?

– Курйозні випадки стаються щодня, – людина не хоче платити за послуги, які їй надають. Вона шукає різні “відмазки” (немає дрібних купюр, неможливість розрахуватися карткою, ще щось), аби лише не платити. Паркувальники вже кажуть, що розміняють клієнту гроші чи дадуть решту. Виходить, що ми його ще й переконуємо оплатити. Чомусь за кордоном, навіть з українцями, такого нема. Наші громадяни все швидко сплачують, бо там покарання буде невідворотнім.

– Чи усі парковки зараз обладнані паркоматами?

– Ні, не всі. У мене є три паркомати на паркувальних майданчиках. На інших парковках працюють паркувальники. Вони мають офіційно зареєстровані касові апарати, які видають фіскальні чеки. Відбувається той же процес, який виконує паркомат, але паркувальник сам підходить до клієнта.

– Франківці часто нарікають, що незрозуміло за що платять паркувальникам – то квитанція не така, то інформація на ній хибна. Як бути з такою критикою? Чи є альтернативні способи оплати паркування?

– Якщо критика конструктивна, то це завжди сприймається добре. А якщо хтось каже “незрозумілий талон, незрозумілий чек”,  – то це, частіше за все, просто “відмазки”, щоб не сплачувати за послуги.

Так, існують способи дистанційної оплати. По перше, є можливість сплатити у мобільному додатку “Приват 24″ через сканування QR-коду. Така функція уже працювала з травня до липня і з наступного тижня має знову функціонувати на належному рівні. Це насправді дуже вигідно й зручно.

Також є мобільний додаток “Parking UA”. Можна завантажити цю програму на свій смартфон, зареєструватися і “прив’язати” будь-яку свою банківську карту. У додатку можна обрати будь-який паркувальний майданчик і заплатити за послуги.

Ще інший варіант – абонемент на паркування (місячний, двохмісячний, піврічний або річний). Особі, яка сплатила за паркування на певний період, видаємо абонемент. На ньому теж є QR-код, який можна відсканувати навіть сканером на телефоні. Код показує, що це підприємство «ЯРКО-ІФ», і термін, коли і де дозволено паркуватися (є перелік усіх майданчиків).

– Є ще одне популярне питання: а чому взагалі оплата за паркування йде на рахунок приватного підприємства?

– Таке рішення ухвалила міська влада. Напевне, спрацював гіркий досвід збанкрутілого комунального підприємства “Сервіс-Авто”. На мій погляд, зараз місто в “жирних” плюсах.

Моя фірма сплачує в бюджет податки з зарплати паркувальників, паркувальний збір, інвестиційний внесок в 5% від виручки – а це все до купи майже мільйон. І при цьому місто не несе жодних операційних витрат. Чим зле?

– Згідно зі змінами в законі, хто тепер слідкуватиме за дотриманням правил паркування? Хто матиме право штрафувати за порушення правил зупинки-стоянки, паркування?

– Порушення правил зупинки-стоянки – це суто прерогатива поліції. Питання оплати місць на паркувальних майданчиках будуть контролювати інспектори з паркування. Це посада, яку зараз вводять на муніципальних рівнях. Працівники матимуть всі засоби для фото-, відеофіксації з GPS-даними.

– Чим загрожуватиме порушникам неправильне паркування?

– Якщо людина не сплатила за паркомісце, то інспектори будуть роздруковувати постанови. Далі документи передаватимуться до адмінкомісії, бо це порушення відноситься до ст. 152/1 Адміністративного Кодексу. Рішення по цій статті розглядає лише адмінкомісія. Суд – це вже остання інстанція, він розбиратиметься, якщо людина не згідна з рішенням комісії.

– Досі за українським законодавством евакуювати ТЗ можна було, якщо він “суттєво заважає” дорожньому руху. Чув, що за новим законом прописані більш детальні випадки. То коли можуть забрати автівку? Хто матиме право це робити?

– Цим питанням, знову ж таки, займатиметься поліція. У законі є 17 пунктів, коли треба евакуйовувати транспортний засіб. Зокрема, коли машина поставлена у два ряди чи більше на проїжджій частині, або на залізничному проїзді чи трамвайній колії. Коли автівка перекриває в’їзд у двори, створює незручності. Також можуть забрати авто, якщо керманич припаркувався на місці для людини з інвалідністю.

– Найреволюційніша норма документу – автоматичне визнання провини власника транспортного засобу, якщо порушення зафіксоване в режимі фото-, відеофіксації. Як це відбуватиметься? Чи є вже потрібна для цього техніка і які порушення фіксуватимуть стаціонарні камери?

– Техніка наразі закуповується. Я думаю, що на момент дії закону вона вже надійде і буде готовою до використання. Ці всі революційні нововведення спонукатимуть громадян до порядку. До 27 вересня ще діє правило, що адмінпротокол складається лише в присутності правопорушника. Після 27 – наявності автомобіля без водія цілком достатньо.

Бували випадки, що людина побачила, що поблизу її автівки ходять поліціянти, і пішла собі “пити каву”, поки правоохоронцям не надоїсть чекати, або не поїдуть на інший виклик. Потім безкарно собі сідала за кермо і їхала далі. Потрібно навчати наших громадян жити у правовому полі.

Аби уникнути різних нюансів інспектор буде фотографувати авто порушника з декількох ракурсів, програма одразу фіксуватиме його місцезнаходження.

Стаціонарні камери, я думаю, будуть більше спрямовані на фіксування порушень правил дорожнього руху.

– Які саме технічні засоби матимуть інспектори? Що за нова програма АСКОП?

– Я так розумію, що вони матимуть якийсь планшет з камерою і програмою, яка може відсканувати номерний знак авто і перевірити оплату. Декілька розробників в Україні вже презентували свої напрацювання. Зараз ми з ознайомлюємося з програмами, наскільки вони ефективні і як працюють. Згодом якусь оберемо, щоб користуватися нею у Франківську.

Система АСКОП (автоматизована система контролю оплати за паркування) – це база, яка незабаром має запрацювати, де показуватимуть усі платежі з паркомату, мобільних додатків і так далі. Тобто усі оплати будуть заноситися до цієї бази. Інспектор, відсканувавши номерний знак, побачить, чи є проплата. Навіть, якщо людина заплатила за годину, а знаходиться довше, то буде видно, скільки вона має доплатити.

– У випадку, якщо АСКОП не працює, як перевірити, чи людина оплатила стоянку?

– Я впевнений, що АСКОП працюватиме. Та наразі ми можемо перевірити оплату лише за наявністю квитанції.

– А якщо водій оплатив послуги, але забув залишити квитанцію за лобовим склом?

– Коли він повернеться, вже під склоочисником знайде попередження про несплату паркувального збору. Керманич може зразу ж зателефонувати за номером, який там вказаний і повідомити про те, що він справді заплатив. Тоді в програмі знімають галочку, і нема жодних проблем.

– Що має робити власник, коли отримав «лист щастя»? І що буде, якщо він відмовиться приймати протокол і продовжить їздити на оштрафованій машині?

– Людина має заплатити штраф. Якщо протягом місяця від першої спроби подачі громадянин ніяк не зреагував, то документи передають виконавчій службі, в якої уже набагато ширші повноваження. Служба знаходить його, піднімає документи про його статки, майно, може блокувати банківські рахунки, і примусово стягувати штрафи. Це довгий шлях, він складний і нікому не потрібний. Краще ж просто сплатити штраф, або ще краще не порушувати правил.

– Як діяти, якщо власник авта не порушував правила, а протокол прийшов йому? Кому прийде протокол, якщо автівка на єврономерах?

– Якщо порушила правила довірена особа, а протокол прийшов власнику, то він тоді уже шукає того, кому продав авто, або дав довіреність, і якось має вплинути на фактичного користувача. Також він може звернутися до адмінкомісії, надати підтверджуючі документи, що це авто передане за дорученням певному користувачеві, і тоді ця “машина” починає працювати проти того, хто порушив правила. Крім того, довірена особа може й сама звернутися до поліції, щоб перереєструвати ТЗ на себе.

Очевидно, поки що питання з машинами на єврономерах будуть “висіти”. Люди, які мають відношення до розробки цього закону, зараз консультуються з поліцією, прикордонною службою про створення Єдиної бази адміністративних правопорушень, про те, як зробити краще. Для того, щоб будь-який наряд поліції, який пересувається по місту, скануючи номерні знаки, побачив правопорушення, зупинив його і прийняв міру.

Зазвичай, саме іноземці ввозять автомобілі “на бляхах”. На них будуть подаватися документи, вони будуть внесені в базу адмінправопорушень, якою будуть користуватися ті ж прикордонники. І, коли іноземці знову захочуть перетнути кордон, то будуть змушені заплатити ті штрафи, які “нависли” на автівці”.

– Як визначатимуть розмір штрафу за несплату паркомісця та зупинку в невстановленому місці?

– Штраф за несплату паркомісця дорівнює 20-тикратному розміру вартості години стоянки. Але, якщо порушник оплатить штраф протягом 10 днів з моменту виникнення постанови, то буде діяти дисконт 50%. Щодо зупинки в невстановленому місці, це прописано в кодексі про адміністративні правопорушення.

– Загалом чим мають бути обладнані місця для паркування?

– Перш за все, згідно з ПДР, вони мають бути обладнані знаками. Має бути відповідна кількість місць, передбачених для громадян з інвалідністю. Мусять стояти паркомати з розрахунку не менше, як один на 20 паркомісць. Крім того, мають стояти інформаційні знаки про можливість надання послуг мобільного паркування (тобто дистанційної оплати).

– Зараз Франківськ готовий до цієї реформи? Є вже потрібні техніка, парковки? Чи вибрали вже інспекторів?

– Ще поки ні. Як казав, техніку ще закуповують. Точно знаю, що інспекторів ще також не обрали.

– Чи відомо вам, як набиратимуть людей на посаду інспекторів, і які, на вашу думку, мають бути вимоги до претендентів?

– Головне, щоб людина була чесною. Це все. Щоб не кортіло взяти у когось оплату собі до кишені. Знаю, що буде впроваджена окрема стаття про відповідальність інспекторів за отримання від водіїв грошей як оплати за паркування або оплати штрафів. Це ж свого роду хабар. Якщо інспектор проштрафиться, то заплатить 850 гривень, при повторному правопорушенні – 1700 гривень.

– Трохи відійдемо від теми паркування: нещодавно Президент підписав указ про нагородження Вас, сотника однієї з сотень Майдану, нагородою «За заслуги ІІІ ступеня». Що вона для вас значить? А загалом Революція Гідності і та Україна, якою є зараз?

– Безперечно, приємно, коли таким чином відзначають твою роботу. Але я не заради цього на Майдан пішов. Революція – це крок до змін. Хочу, щоб в Україні працювали основні норми. Демократія – це не вседозволеність, а порядок, невідворотність покарання. Покарання не лише за глобальні порушення закону, а й за мінімальні. Бо дуже мало є людей, які контролюють себе і дотримуються правил. Революція дала поштовх до зміни свідомості. Громадянин України буде тоді громадянином, коли братиме відповідальність за місто, країну чи вулицю. Коли це настане, то держава буде не тільки державою на папері. Слава Україні!

Розмовляв: Костинюк Олександр

Фото: Юрій Валько

(Visited 115 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7913

На «Оріані» загорілася вантажівка із нафтопродуктами 07:01

На «Оріані» загорілася вантажівка із нафтопродуктами У понеділок ввечері, о 19.55 годині, у місті Калуші, по вулиці Промисловій, трапилася пожежа. Горів вантажний автомобіль «Газель», в якому знаходилися ємкості з нафтопродуктами,...

В Івано-Франківську відбувся традиційний «Галицький бал» (фоторепортаж) 06:39 1 коментар

Вже традиційно в Івано-Франківському драмтеатрі відбувся “Галицький бал”, який був приурочений Міжнародному дню студента. Організатори заходу – Прикарпатський національний університет, студентський Сенат та Профком студентів та аспірантів університету, пише Галка....

“Давай повільно”. Прикарпатська співачка Алла Івашина презентувала новий кліп (відео) 00:14

Нова відеоробота калуської виконавиці з'явилася в YouTube в суботу, 10 листопада. В ролях знялися Євген Лящовський та Ірина Зелінська, інформують "Вікна". Музика і слова пісні належать Галині Рудик, режисер відео...

Капелан Коломийської єпархії отримав відзнаку від Президента України 23:22

Отець Михайло Дзюба є адміністратором церкви Введення в храм Пресвятої Діви Марії села Нижній Вербіж. Від початку протистоянь на майдані, в час Революції гідності священик не залишався осторонь. По сьогодні...

Найкрасивіший чоловік з Прикарпаття поділився секретами, як потрапити на обкладинку журналу 22:44 1 коментар

Найкрасивіший чоловік планети з Прикарпаття дав декілька порад своїм підписникам у соцмережах, як потрапити на обкладинку глянцю, інформує WestNews. Богдан Юсипчук розповідає, що все своє життя задавав собі запитання: хто ці...

Бойки – мовчазні мешканці Карпат 22:06 1 коментар

Бойки – найбільш закритий з українських горян народ і надзвичайно маломовні, через що й зазнали найменше чужих впливів. При згадці про гуцулів відразу виникають чіткі асоціації — коломийки, бартка, аркан,...

Івано-Франківський міський суд почав слухати справу поліцейського Гончарука з початку (фотофакт) 21:47

У понеділок, 12 листопада, в Івано-Франківському міському суді відбулося засідання у справі командира роти УПП Леоніда Гончарука, якого звинувачують у перевищенні повноважень. Леоніду Гончаруку інкримінують ч. 2 ст. 365 ККУ (Перевищення влади або...

В Івано-Франківську скандальний забудівник-«укропівець» порушив угоду з громадою міста, і замість будинку на 5 поверхів, зводить восьмиповерхівку (фоторепортаж) 21:35 5 коментарів

Старовинну садибу родини Гриневичів, здається, намагалися зберегти всі, окрім її власників. Організація «Союз українок» сама звернулася до забудовника аби «навів лад» з аварійною будівлею. Той вирішив садибу знести, а на...

Під Франківськом жінка утримує в притулку 41 кота і 23 собаки – потрібна допомога 21:18 2 коментарі

Через докори сусідів переїхала з Франківська просто в ліс. Там зробила вольєри та будиночки для котів. Приватному притулку потрібна допомога. Про це повідомила у мережі волонтерка Катерина Гуменюк, пише Репортер. В...

ДТП на Івасюка: автомобіль зніс “острівець безпеки” (фотофакт) 20:56 1 коментар

Сьогодні, 12 листопала близько 18:15 в Івано-Франківську неподалік нічного клубу “Ельдорадо” на вулиці Івасюка сталася ДТП. Як повідомляють в прес-службі поліції, наразі відомо, що водій автомобіля “Фіат” не впорався з...

Базари старого Станиславова. Як у ХІХ столітті місто стало торговим центром 20:35

Центральна площа Івано-Франківська, як і більшості європейських міст, називається «Ринок». Це похідне від німецького «ring» – кільце. Дійсно, будинки немов кам’яним кільцем оточують площу з усіх боків. Втім, у більшості мешканців...

"Обiцянка-цяцянка". Юлія Тимошенко відвідала Прикарпаття (фото+відео) 20:10 3 коментарі

Сьогодні, 12 листопада, Юлія Тимошенко відвідала з робочим візитом Івано-Франківську область, пише Правда.іф.     Програма візиту передбачала зустріч із громадою міста Бурштин. Юлія Тимошенко знову нагадала прикарпатцям про події...

"Євробляхарі" під франківською митницею вимагали справедливих цін за розмитнення (фото+відео) 19:39 7 коментарів

Сьогодні, 12 листопада в Івано-Франківську близько півсотні власників "євроблях" блокували роботу митниці на вулиці Польовій. Учасники пікету зібрались з приводу необґрунтованого збільшення митних платежів, інформує кореспондентка Бліц-Інфо. За словами мешканця...

Як франківські скаути живуть у лісі та займаються благодійністю (фоторепортаж) 19:27 2 коментарі

Нещодавно завершився збір грошей на розвиток Пласту на сході України. Скаутський патріотичний рух продовжує поширюватися країною. Пластунами можна стати в будь-якому віці й назавжди. Гроші на розвиток Збір грошей завершився...

“Вмирати за Україну не страшно”. Як патріоти Підгірок протистояли німецьким окупантам 18:51 4 коментарі

У статті Наталії Мельник висвітлено долю учасників українського націоналістичного підпілля, вихідців з Підгірок. На основі спогадів сучасників подій та відомостей з краєзнавчої літератури й періодики подано перелік учнів з Підгірок,...

З гарбузовим бограчем для безпритульних собак у Франківську зібрали 8 тисяч гривень (фотофакт) 18:12

Вчора у Франківську відбулася волонтерська акція, щоби придбати для пункту перетримки собак і котів два вольєри. Грошей назбирали на один. ЗМІ писали, що в рамках щомісячного арт-базарчика "Штефкова валіза" у Франківську...

Франківськ, який треба берегти. Реставратори встановили 16-ті історичні двері (фоторепортаж) 17:46

На вулиці Шевченка, 30 в Івано-Франківську встановили 16-ті за рахунком відреставровані двері. Цим дверям — 115 років. Двері були відреставровані в рамках проекту "Франківськ, який треба берегти" коштом міського бюджету,...

Станиславівські оголошення: як у місті сто років тому зброю купували 17:09

Вже тривалий час ведуться дискусії про те, чи варто дати населенню право володіти зброєю. Сто років тому мешканці Станиславова мали це право – придбати пістолет у місті було досить просто....

На Прикарпатті розшукують зловмисників, які підпали автомобілі (фотофакт) 15:44 1 коментар

Прикарпатські поліцейські розшукують зловмисників, які підпалили автомобілі в Коломиї. Машини спалахнули вночі. На щастя, ніхто з людей не постраждав. Два транспортні засоби згоріли повністю, третій – зачепило вогнем. Пожежа трапилася...

На Целевича відкрили сучасний спортивний майданчик (фоторепортаж) 14:58

Вчора, 11 листопада, в мікрорайоні “Пасічна” відкрили спортивно-відпочинковий майданчик для дітей. Цей майданчик облаштований таким, що на ньому можуть займатись спортом люди різної вікової категорії. Тут можна грати у великий...
  • Вертикальні меблі
  • ріел ІФ виринаюча