“Парковки, передані в зовнішнє управління, – це жирний плюс для бюджету Франківська”, – оператор паркування Олександр Ярощук (фоторепортаж)

Вже менше, ніж за місяць, 27 вересня, набере чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів».

Згідно з новим законом, правила парковки транспортних засобів будуть змінені, а також існуватиме механізм, який дозволить ефективно боротися з порушниками правил зупинки-стоянки та паркінгу.

“Галка” поспілкувалася з приватним підрядником на франківських парковках, власником компанії “Ярко-ІФ”, активним учасником Революції Гідності Олександром Ярощуком, який розповів про сучасну “культуру паркінгу” франківців, хто тепер слідкуватиме за дотриманням правил паркування і чим загрожуватиме їх порушення.

– Як і чому Ви почали займатися бізнесом у сфері паркування?

– Думка ця виникла взагалі спонтанно. Раніше я займався приватним бізнесом – продажем автозапчастин. Одного разу прочитали з дружиною в Інтернеті, що буде проводитися конкурс з визначення операторів паркувальних зон у Франківську. Так як підприємство вже було зареєстроване офіційно, то вирішили подати документи на конкурс. Це сталося спонтанно. За результатами конкурсу компанія виграла один лот. Так я і почав цим займатися. Спочатку було складно, бо нічого не розумів. Почав багато читати про те, як воно все має працювати. Згодом зрозумів, що це не складно, якщо нормально “вникнути” і просто розібратися.

– Станом на сьогодні на скількох парковках Ви є оператором? Яка це частка в загальноміській кількості парковок?

– З 2016 року я обслуговував 14 парковок. У серпні цього року провели ще один конкурс і підприємство виграло ще три лоти, тобто додалися ще 16 парковок, – всього 30. Відсоток? Насправді не орієнтуюся в цьому, але знаю, що в місті є всього три оператори, які надають послуги з платного паркування.

– Розкажіть про теперішню “культуру паркінгу” у Франківську?

– “Культура паркінгу” дуже низька. Хоча є відсоток свідомих громадян, які добровільно сплачують послуги паркування, їх не потрібно змушувати. В інших випадках – десь 97% – правила просто ігнорують.

Якби не було паркувальників, то люди самі б не підійшли і не оплатили. Але, буває, що і їх ігнорують.

– Чи були якісь резонансні чи курйозні випадки?

– Курйозні випадки стаються щодня, – людина не хоче платити за послуги, які їй надають. Вона шукає різні “відмазки” (немає дрібних купюр, неможливість розрахуватися карткою, ще щось), аби лише не платити. Паркувальники вже кажуть, що розміняють клієнту гроші чи дадуть решту. Виходить, що ми його ще й переконуємо оплатити. Чомусь за кордоном, навіть з українцями, такого нема. Наші громадяни все швидко сплачують, бо там покарання буде невідворотнім.

– Чи усі парковки зараз обладнані паркоматами?

– Ні, не всі. У мене є три паркомати на паркувальних майданчиках. На інших парковках працюють паркувальники. Вони мають офіційно зареєстровані касові апарати, які видають фіскальні чеки. Відбувається той же процес, який виконує паркомат, але паркувальник сам підходить до клієнта.

– Франківці часто нарікають, що незрозуміло за що платять паркувальникам – то квитанція не така, то інформація на ній хибна. Як бути з такою критикою? Чи є альтернативні способи оплати паркування?

– Якщо критика конструктивна, то це завжди сприймається добре. А якщо хтось каже “незрозумілий талон, незрозумілий чек”,  – то це, частіше за все, просто “відмазки”, щоб не сплачувати за послуги.

Так, існують способи дистанційної оплати. По перше, є можливість сплатити у мобільному додатку “Приват 24″ через сканування QR-коду. Така функція уже працювала з травня до липня і з наступного тижня має знову функціонувати на належному рівні. Це насправді дуже вигідно й зручно.

Також є мобільний додаток “Parking UA”. Можна завантажити цю програму на свій смартфон, зареєструватися і “прив’язати” будь-яку свою банківську карту. У додатку можна обрати будь-який паркувальний майданчик і заплатити за послуги.

Ще інший варіант – абонемент на паркування (місячний, двохмісячний, піврічний або річний). Особі, яка сплатила за паркування на певний період, видаємо абонемент. На ньому теж є QR-код, який можна відсканувати навіть сканером на телефоні. Код показує, що це підприємство «ЯРКО-ІФ», і термін, коли і де дозволено паркуватися (є перелік усіх майданчиків).

– Є ще одне популярне питання: а чому взагалі оплата за паркування йде на рахунок приватного підприємства?

– Таке рішення ухвалила міська влада. Напевне, спрацював гіркий досвід збанкрутілого комунального підприємства “Сервіс-Авто”. На мій погляд, зараз місто в “жирних” плюсах.

Моя фірма сплачує в бюджет податки з зарплати паркувальників, паркувальний збір, інвестиційний внесок в 5% від виручки – а це все до купи майже мільйон. І при цьому місто не несе жодних операційних витрат. Чим зле?

– Згідно зі змінами в законі, хто тепер слідкуватиме за дотриманням правил паркування? Хто матиме право штрафувати за порушення правил зупинки-стоянки, паркування?

– Порушення правил зупинки-стоянки – це суто прерогатива поліції. Питання оплати місць на паркувальних майданчиках будуть контролювати інспектори з паркування. Це посада, яку зараз вводять на муніципальних рівнях. Працівники матимуть всі засоби для фото-, відеофіксації з GPS-даними.

– Чим загрожуватиме порушникам неправильне паркування?

– Якщо людина не сплатила за паркомісце, то інспектори будуть роздруковувати постанови. Далі документи передаватимуться до адмінкомісії, бо це порушення відноситься до ст. 152/1 Адміністративного Кодексу. Рішення по цій статті розглядає лише адмінкомісія. Суд – це вже остання інстанція, він розбиратиметься, якщо людина не згідна з рішенням комісії.

– Досі за українським законодавством евакуювати ТЗ можна було, якщо він “суттєво заважає” дорожньому руху. Чув, що за новим законом прописані більш детальні випадки. То коли можуть забрати автівку? Хто матиме право це робити?

– Цим питанням, знову ж таки, займатиметься поліція. У законі є 17 пунктів, коли треба евакуйовувати транспортний засіб. Зокрема, коли машина поставлена у два ряди чи більше на проїжджій частині, або на залізничному проїзді чи трамвайній колії. Коли автівка перекриває в’їзд у двори, створює незручності. Також можуть забрати авто, якщо керманич припаркувався на місці для людини з інвалідністю.

– Найреволюційніша норма документу – автоматичне визнання провини власника транспортного засобу, якщо порушення зафіксоване в режимі фото-, відеофіксації. Як це відбуватиметься? Чи є вже потрібна для цього техніка і які порушення фіксуватимуть стаціонарні камери?

– Техніка наразі закуповується. Я думаю, що на момент дії закону вона вже надійде і буде готовою до використання. Ці всі революційні нововведення спонукатимуть громадян до порядку. До 27 вересня ще діє правило, що адмінпротокол складається лише в присутності правопорушника. Після 27 – наявності автомобіля без водія цілком достатньо.

Бували випадки, що людина побачила, що поблизу її автівки ходять поліціянти, і пішла собі “пити каву”, поки правоохоронцям не надоїсть чекати, або не поїдуть на інший виклик. Потім безкарно собі сідала за кермо і їхала далі. Потрібно навчати наших громадян жити у правовому полі.

Аби уникнути різних нюансів інспектор буде фотографувати авто порушника з декількох ракурсів, програма одразу фіксуватиме його місцезнаходження.

Стаціонарні камери, я думаю, будуть більше спрямовані на фіксування порушень правил дорожнього руху.

– Які саме технічні засоби матимуть інспектори? Що за нова програма АСКОП?

– Я так розумію, що вони матимуть якийсь планшет з камерою і програмою, яка може відсканувати номерний знак авто і перевірити оплату. Декілька розробників в Україні вже презентували свої напрацювання. Зараз ми з ознайомлюємося з програмами, наскільки вони ефективні і як працюють. Згодом якусь оберемо, щоб користуватися нею у Франківську.

Система АСКОП (автоматизована система контролю оплати за паркування) – це база, яка незабаром має запрацювати, де показуватимуть усі платежі з паркомату, мобільних додатків і так далі. Тобто усі оплати будуть заноситися до цієї бази. Інспектор, відсканувавши номерний знак, побачить, чи є проплата. Навіть, якщо людина заплатила за годину, а знаходиться довше, то буде видно, скільки вона має доплатити.

– У випадку, якщо АСКОП не працює, як перевірити, чи людина оплатила стоянку?

– Я впевнений, що АСКОП працюватиме. Та наразі ми можемо перевірити оплату лише за наявністю квитанції.

– А якщо водій оплатив послуги, але забув залишити квитанцію за лобовим склом?

– Коли він повернеться, вже під склоочисником знайде попередження про несплату паркувального збору. Керманич може зразу ж зателефонувати за номером, який там вказаний і повідомити про те, що він справді заплатив. Тоді в програмі знімають галочку, і нема жодних проблем.

– Що має робити власник, коли отримав «лист щастя»? І що буде, якщо він відмовиться приймати протокол і продовжить їздити на оштрафованій машині?

– Людина має заплатити штраф. Якщо протягом місяця від першої спроби подачі громадянин ніяк не зреагував, то документи передають виконавчій службі, в якої уже набагато ширші повноваження. Служба знаходить його, піднімає документи про його статки, майно, може блокувати банківські рахунки, і примусово стягувати штрафи. Це довгий шлях, він складний і нікому не потрібний. Краще ж просто сплатити штраф, або ще краще не порушувати правил.

– Як діяти, якщо власник авта не порушував правила, а протокол прийшов йому? Кому прийде протокол, якщо автівка на єврономерах?

– Якщо порушила правила довірена особа, а протокол прийшов власнику, то він тоді уже шукає того, кому продав авто, або дав довіреність, і якось має вплинути на фактичного користувача. Також він може звернутися до адмінкомісії, надати підтверджуючі документи, що це авто передане за дорученням певному користувачеві, і тоді ця “машина” починає працювати проти того, хто порушив правила. Крім того, довірена особа може й сама звернутися до поліції, щоб перереєструвати ТЗ на себе.

Очевидно, поки що питання з машинами на єврономерах будуть “висіти”. Люди, які мають відношення до розробки цього закону, зараз консультуються з поліцією, прикордонною службою про створення Єдиної бази адміністративних правопорушень, про те, як зробити краще. Для того, щоб будь-який наряд поліції, який пересувається по місту, скануючи номерні знаки, побачив правопорушення, зупинив його і прийняв міру.

Зазвичай, саме іноземці ввозять автомобілі “на бляхах”. На них будуть подаватися документи, вони будуть внесені в базу адмінправопорушень, якою будуть користуватися ті ж прикордонники. І, коли іноземці знову захочуть перетнути кордон, то будуть змушені заплатити ті штрафи, які “нависли” на автівці”.

– Як визначатимуть розмір штрафу за несплату паркомісця та зупинку в невстановленому місці?

– Штраф за несплату паркомісця дорівнює 20-тикратному розміру вартості години стоянки. Але, якщо порушник оплатить штраф протягом 10 днів з моменту виникнення постанови, то буде діяти дисконт 50%. Щодо зупинки в невстановленому місці, це прописано в кодексі про адміністративні правопорушення.

– Загалом чим мають бути обладнані місця для паркування?

– Перш за все, згідно з ПДР, вони мають бути обладнані знаками. Має бути відповідна кількість місць, передбачених для громадян з інвалідністю. Мусять стояти паркомати з розрахунку не менше, як один на 20 паркомісць. Крім того, мають стояти інформаційні знаки про можливість надання послуг мобільного паркування (тобто дистанційної оплати).

– Зараз Франківськ готовий до цієї реформи? Є вже потрібні техніка, парковки? Чи вибрали вже інспекторів?

– Ще поки ні. Як казав, техніку ще закуповують. Точно знаю, що інспекторів ще також не обрали.

– Чи відомо вам, як набиратимуть людей на посаду інспекторів, і які, на вашу думку, мають бути вимоги до претендентів?

– Головне, щоб людина була чесною. Це все. Щоб не кортіло взяти у когось оплату собі до кишені. Знаю, що буде впроваджена окрема стаття про відповідальність інспекторів за отримання від водіїв грошей як оплати за паркування або оплати штрафів. Це ж свого роду хабар. Якщо інспектор проштрафиться, то заплатить 850 гривень, при повторному правопорушенні – 1700 гривень.

– Трохи відійдемо від теми паркування: нещодавно Президент підписав указ про нагородження Вас, сотника однієї з сотень Майдану, нагородою «За заслуги ІІІ ступеня». Що вона для вас значить? А загалом Революція Гідності і та Україна, якою є зараз?

– Безперечно, приємно, коли таким чином відзначають твою роботу. Але я не заради цього на Майдан пішов. Революція – це крок до змін. Хочу, щоб в Україні працювали основні норми. Демократія – це не вседозволеність, а порядок, невідворотність покарання. Покарання не лише за глобальні порушення закону, а й за мінімальні. Бо дуже мало є людей, які контролюють себе і дотримуються правил. Революція дала поштовх до зміни свідомості. Громадянин України буде тоді громадянином, коли братиме відповідальність за місто, країну чи вулицю. Коли це настане, то держава буде не тільки державою на папері. Слава Україні!

Розмовляв: Костинюк Олександр

Фото: Юрій Валько

(Visited 163 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3133

загрузка...

В середмісті Франківська триває благодійна акція "Фото для друга" (фоторепортаж) 14:23

У Івано-Франківську триває благодійна акція "Фото для друга", інформує Правда.іф. Акцію проводять діти - учасники проекту школи лідерського росту "Я Можу". Усі охочі можуть сфотографуватися біля святкової фоторамки, зробленої дитячими...

Франківські медики створили особливий прапор (фоторепортаж) 14:17

День Державного Прапора  України в КНП «Івано-Франківський міський клінічний перинатальний центр» відзначили особливо:  працівники   підприємства   розгорнули унікальне полотнище  українського прапора. Синьо-жовтий стяг виготовили у стилі «печворк»,  або «клаптикування», пише Правда.іф...

Мер Івано-Франківська: "Я вірю в єдину сильну Україну від Сяну по Кавказ" (фоторепортаж) 14:01

Під час свого виступу на урочистому віче з нагоди нагоди Дня Незалежності України міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків привітав мешканців та гостей міста, інформує Правда.іф. "Прошу вас віддати честь воїнам...

Урочисте віче до Дня Незалежності розпочали хвилиною мовчання (фоторепортаж) 13:56

Сьогоднішнє урочисте віче до Дня Незалежності України голова Івано-Франківської облдержадміністрації Денис Шмигаль запропонував розпочати хвилиною мовчання, інформує Правда.іф. "Пропоную розпочати наші урочистості хвилиною мовчання за героями і патріотами, які поклали...

У вишиванках і з синьо-жовтими кульками: як франківці святкують День Незалежності (фоторепортаж) 13:32

Сьогодні, 24 серпня Україна відзначає День Незалежності. Тисячі франківців заполонили вулиці міста, пише Правда.іф. Мешканці та гості Івано-Франківська у вишиванках святкують таке велике і чудове свято. Пропонуємо переглянути фото святкового...

В Івано-Франківську відбувся благодійний забіг у вишиванках (фоторепортаж) 13:15

Сьогодні, 24 серпня, в Івано-Франківську відзначають 28-му річницю незалежності України. Протягом дня відбудеться чимало святкових та урочистих заходів, приурочених до цієї дати. Одним із них став забіг у вишиванках, який...

У Меморіальному сквері відбулася панахида за загиблими героями (фоторепортаж) 12:51

Традиційно панахида відбувається 24 серпня, в День Незалежності України, пише Правда.іф. Після пам'ятної ходи містом, Митрополит Володимир Війтишин спільно з духовенство відслужив панахиду пам'яті за загиблими українськими воїнами у Меморіальному...

“Дженжур Фист”: чим вражав гостей етнофестиваль у Надвірній в перший день (фоторепортаж) 12:18

23-25 серпня у місті Надвірна проводиться етнофестиваль “Дженжур Фист”. Він проходить на території Пнівського замку.Етнофестиваль «Дженджур Фист» – це відкритий фестиваль колоритних напрямків у культурі та мистецтві, який включає в себе...

У Івано-Франківську поминальним Богослужінням та ходою пам'яті вшанували загиблих в Іловайському котлі (фоторепортаж) 12:12

24 серпня у Архікатедральному Соборі Воскресіння Христового відбулося поминальне Богослужіння за загиблими в Іловайському котлі, пише Правда.іф. Потім відбулася хода пам’яті «Іловайськ», в якій взяли участь міська влада та мешканці...

У центрі Івано Франківська діти відпустили в небо літачки мрій (фоторепортаж) 11:15

Сьогодні, 24 серпня, маленькі франківці відпускали в небо літачки мрій, пише Правда.іф. Зранку діти написали свої мрії на паперових літачках. Потім піднялися на Ратушу і відпустили їх разом з кульками...

В День Прапора Дзвиняцька громада підкорила Говерлу (фоторепортаж) 20:54

Сьогодні, 23 серпня, в Україні відзначають День Прапора. Учасники Молодіжної ради Дзвиняцької ОТГ ще зранку вирушили в дорогу, щоб втілити в життя свій нещодавній задум. Близько 20 людей з Дзвиняча,...

Мешканці міста насолодилися вечірніми краєвидами з міської Ратуші (фоторепортаж) 20:30

Сьогодні, 23 серпня, по всій Україні відзначається День Прапора. У Івано-Франківську протягом дня відбувся ряд заходів, а вже ввечері був вечірній підйом на оглядовий майданчик на міській Ратуші, інформує Правда.іф.

У прикарпатському селі оселяться доісторичні тварини (фоторепортаж) 20:23 4 коментарі

На Прикарпатті в селі Підгір'я активно тривають роботи із виготовлення вражаючих скульптур мамонтів. Сімейство доісторичних гігантів «оживе» просто неба вже у жовтні місяці. Зараз скульптори брати Пилипонюк (Богдан, Тарас і...

Поліклініки міста провели флешмоб до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України (фоторепортаж) 19:10 3 коментарі

Сьогодні, 23 серпня, працівники поліклінік Івано-Франківська провели флешмоб до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України, інформує Правда.іф. "Україна-це Ти! Флешмоб для Структурних підрозділів. Ви - найкращі та найкреативніші! Підтримаймо код...

Мешканці міста можуть переглянути виставу під відкритим небом (фоторепортаж) 19:10

Сьогодні у Івано-Франківську розпочалася вистава "Нового театру" - "Абрикосовий Рай", пише Правда.іф. Перегляд вистави проходить у Палаці Потоцького під відкритим небом. Мешканці міста мають змогу насолодитися ліричною драмою за п'єсою...

Не зраджують традиціям: в Угорниках влаштували патріотичний велопробіг (фоторепортаж) 18:55

Сьогодні, 23 серпня, в Угорниках влаштували традиційний велопробіг. Про це на своїй сторінці у Фейсбук написав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, передає Правда.іф. "В Угорниках своя традиція. Вони організовують патріотичний...

У центрі Івано-Франківська відбувається молодіжна мистецька акція "Прапор України" (фоторепортаж) 17:38

Молодіжна мистецька акція "Прапор України" проходить у середмісті Івано-Франківська, пише Правда.іф.  Для франківців організували святковий концерт та вікторину. Також усім присутнім роздають синьо-жовті стрічки, як символ свята. На завершення учасники...

До Дня Незалежності у франківському спортклубі InterFit 50% знижки на абонементи 15:33

До Дня Незалежності України у спортклубі InterFit в Івано-Франківську 50% ЗНИЖКИ на 3, 6 і 12-місячні абонементи в тренажерний зал (повний безлім)! Щоб скористатися цією класною пропозицією, є два варіанти. INSTAGRAM. Зробіть...

Відома гімнастка розлучилася з одіозним олігархом (фото) 15:06 1 коментар

Про те, що гімнастка Ганна Різатдінова вже не разом із депутатом-утікачем Олександром Онищенком, стало відомо ще на початку червня. Але сама спортсменка підтвердила це лише зараз у коментарі JetSetter.ua. "Так, ми з...

Сексуальна Настя Каменських похизувалася формами у крихітному бікіні 14:37

Українська поп-виконавиця Настя Каменських насолоджується останніми літніми днями, проводячи їх поруч з басейном. Зваблива співачка, яка полюбляє продемонструвати свій стрункий животик та сідниці, не змогла не засвітити ще кілька подібних...
  • ріел ІФ виринаюча