«Пастора завербували». Як Порошенко створює передвиборчий штаб

Стратегічна ціль президента – продовжувати ослаблювати «фронтовиків», але при цьому зберігати дієву коаліцію в парламенті до 2019 року.Пише «Главком»

Петро Порошенко та Олександр Турчинов

2018-й особливий для президента Порошенка. Це останній повний рік його правління перед виборами-2019. Прагнення переобратись визначатиме усі рішення глави держави. І ухвалювати їх конче необхідно, бо сигнали для Петра Порошенка – як внутрішні, так і зовнішні – напередодні «часу Х» не дуже втішні. Тож вже зараз найближче оточення президента активно визначається, з ким і з чим воно йде на ці вибори.

З першим питанням глава держави, за наявною інформацією, вже визначився. Передвиборчий штаб Порошенка очолить секретар РНБО Олександр Турчинов. Кінцеве рішення і розподілення ролей у штабі буде ухвалене найближчими тижнями.

При цьому інші соратники Турчинова з «Народного фронту» досі лишаються осторонь процесу. Проблема в тому, що і у Арсенія Яценюка, і у Арсена Авакова своя історія непростих відносин з президентом.

До чого ж приведуть сепаратні домовленості Турчинова з Порошенком і чим загрожує подальший розкол у верхівці «фронтовиків»?

«Пішов по руках»

Власне, те, що Турчинов особливо зблизився з президентом – давно не таємниця. Секретар РНБО є  формальним підлеглим глави держави, хоча і вибив собі додаткові повноваження перед призначенням на цю посаду. Організаторські таланти, які Турчинов проявив ще з Юлією Тимошенко, та відсутність захмарних політичних амбіцій (хоча волею долі він певний час був першою особою держави) роблять Турчинова оптимальним партнером Порошенка. Особливо в умовах, коли головним конкурентом на президентських виборах для нього буде Тимошенко, слабкі місця якої Турчинов знає досконало.

У 2014 році передвиборчий штаб Порошенка очолював Ігор Гринів. Він дуже грамотно обрав технологію перемоги у першому турі – вона тоді просто винесла Порошенка нагору без особливих зусиль. Зараз ситуація набагато складніша – нинішній президент йтиме на другий строк з вантажем проблем і горою невиконаних обіцянок. Очевидно, що і Гринів, і заступник голови адміністрації президента Віталій Ковальчук, і нардепи Ігор Кононенко та Сергій Березенко знову будуть залучені до кампанії Порошенка. Та кожен з них буде виконувати свої завдання – хтось креативити, хтось працювати з губернаторами та адмінресурсом. Але головним застрільником буде саме не надто публічний Турчинов, який ідеально підходить на роль «тіні лідера». Власне, деякі прояви такої «технологічної» співпраці з президентом вже були – на місцевих виборах виборчий штаб Блоку Порошенка  очолювала близька до Турчинова Вікторія Сюмар. Вона ж може бути залучена і до президентської кампанії.

«Петро має шанс на другий строк, тільки якщо ми всі об’єднаємось навколо нього, – каже впливовий співрозмовник з «Народного фронту». – Але він хоче, щоб ми зробили це просто так, нічого не гарантуючи зі свого боку».

Поки перемовини щодо створення єдиної партії, в якій би знайшлося місце для всіх нинішніх ключових коаліціантів, застопорились. І якраз через позицію Порошенка. Президент не бачить сенсу задовольняти апетити партнерів з нульовими рейтингами. Наразі його очевидна стратегічна ціль – продовжувати колоти «фронтовиків» при збереженні дієвої коаліції в парламенті. І відверте переманювання на свій бік Турчинова, який контролює у «Фронті» групу депутатів (переважно вихідців з «Батьківщини»), важливий, якщо не вирішальний, крок у цьому напрямку.

«Не виключено, що Турчинов у такому розкладі отримує гарантований високий пост у випадку перемоги Порошенка: стане або прем’єром, або сильним головою Адміністрації, – прогнозує політолог Вадим Карасьов. – Але на всіх великого призу не вистачить. Тому може статися якщо не клінч, то глибока тріщина всередині «Народного фронту». Проблема «фронтовиків» – знайти своє місце в поствиборчому розкладі сил, бо шансів пройти в парламент у них немає. Просто нема ресурсу, аби пролонгувати свою присутність у політичній системі ані в президентській, ані в парламентській республіці».

У конфігурації Порошенко–Турчинов замало місця лишається іншим бенефіціарам «Народного фронту» – Арсенію Яценюку, Арсену Авакову, Андрію Парубію та призабутому Миколі Мартиненку, який хоч і склав мандат, та контролює солідну групу у фракції. Всі ці люди, м’яко кажучи, не в захваті від планів «кривавого пастора», але зробити нічого не можуть.

«Такі перемовини (про роботу на Порошенка на наступних виборах, – «Главком») ведуться, але я вважаю їх неправильними, – каже один із депутатів «групи Парубія» в розмові з «Главкомом». – Не вважаю, що ми маємо допомагати Петру Олексійовичу вигравати вибори, але Турчинов якось нас не дуже питає. І якоїсь офіційної позиції фракції з цього приводу нема». І такі настрої у «Фронті» поширені, хоча рядові депутати кажуть, що не дуже посвячені в тонкощі відносин Турчинова і Порошенка. А це досить красномовно щодо ставлення до соратників.

«Насправді Порошенко почав колоти «Фронт» ще в 2014-му, коли забрав Турчинова до себе, – пояснює один з колишніх соратників секретаря РНБО у «Батьківщині». – А той «пішов по руках»: якщо він зрадив Тимошенко, з якою був поруч 25 років, то кинути ситуативних союзників Яценюка з Аваковим – взагалі не питання. Наскільки відомо, вони намагались його відтягнути назад, але не вдалося. Петро дав йому «грядку в городі» – «Укроборонпром» – і Турчинов, який все життя вважав себе недооціненим в тіні Юлі, тепер отримує бонуси. Причому він дійсно дуже досвідчений політик і, напевно, Петро прислухається до його порад»

Методичний комсомолець

Політтехнолог Андрій Золотарьов констатує, що у команді «Народного фронту» завжди було кілька груп, що орієнтуються на різні центри впливу, і вважає, що ближче до дати виборів кожен з «фронтовиків» почне шукати шляхи для своєї подальшої політичної кар’єри.

«Турчинов та група Парубія останнім часом більше придивляються до президента, – ділиться спостереженнями експерт. – Але, напевно, Турчинов своє перебування на чолі штабу Порошенка обставив масою умов, виконання яких вельми проблематично для президента. Плюс – мають місце ревнощі президентського оточення. Тому казати, що «Народний фронт» стане одним з фундаторів другого строку Порошенка, поки передчасно. Як і те, що «Фронт» почне фрагментуватися найближчими місяцями».

Золотарьов, який працював з Тимошенко на зорі її політкар’єри, вважає Турчинова дуже ефективним партійним менеджером у порівнянні з іншими: «Комсомольський досвід системної організаційної роботи з тим, чим не люблять займатись інші, у Турчинова є. Методично, послідовно, рутинно працювати – цього в нього не забрати».

Турчинов є постійним учасником так званої «стратегічної сімки», яка збирається у Порошенка. Якщо останню таку зустріч на початку року дійсно показово проігнорували Яценюк та Аваков, у той час як Турчинов був на ній присутній, це зайвий раз підтверджує, шляхи соратників поступово розходяться.

Арсеній Яценюк та Арсен Аваков

Арсеній Яценюк та Арсен Аваков

Ідея-фікс Яценюка – зміна Конституції з послабленням президентської влади. Чудово розуміючи, що назбирати 300 голосів для цього в парламенті нереально, у «Фронті» розраховують змінити окремі закони та підвести їх під повноваження президента, виписані в Конституції. «Наприклад, за законом про НКРЕ президент призначає членів комісії, але такі його повноваження відсутні в Конституції», – нарікає співрозмовник у верхівці «Фронту». Такими змінами «фронтовики» розраховують продовжити своє політичне майбутнє, але поки не дуже зрозуміло, як саме.

У 2019-му їхня фракція в парламенті перетвориться на гарбуза – відповідно зникнуть всі можливості для торгів та шантажу, які є зараз. Втім між президентськими і парламентськими виборами пройде кілька місяців – тож і конфігурація на парламентських буде залежати від результату президентських. До речі, якщо той же Аваков підтримує ідею Яценюка щодо змін до Конституції, яку рішуче відкидають на Банковій, то Турчинов на цю тему відмовчується.

Команді Порошенка, до якої вже сміливо можна тепер зараховувати Олександра Турчинова, доведеться серйозно попрацювати, аби президент з його нинішніми антирейтингами зміг переобратися на другий строк. Тим більше якщо нинішні суперники-партнери з «Фронту» до тих пір не домовляться з Порошенком про подальше співіснування і почнуть власну гру. Яценюк на з’їзді «Народного фронту» недарма акцентував, що партія піде на президентські вибори, щоправда, не деталізувавши, в якому форматі і з ким.

Турчинов зі своїм форматом вже визначився. Однією з останніх розробок секретаря РНБО став ухвалений Радою так званий закон про реінтеграцію Донбасу, яким, в тому числі, посилюються президентські повноваження. Поки зв’язок Турчинова з Порошенком дає результат, але відкидати ймовірність того, що розважливий Олександр Валентинович може вчасно «зіскочити», якщо відчує, що перспективи Порошенка примарні, не варто.

P.S. Вже після виходу цієї публікації в прес-службі Турчинова відреагували на неї і запевнили «Главком», що секретар РНБО не збирається очолювати штаб Петра Порошенка на президентських виборах у 2019-му році. «Олександр Турчинов не планує брати участь у президентських виборах ані як кандидат, ані як керівник жодного передвиборчого штабу», – повідомили у прес-службі.

 

(Visited 135 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    а москалі у свій час і без дозволу це робили але непроце =-Я НЕМОЖУ зрозуміти люлей які кричать проти порошенка і хочуть або тимошенко або опа блок або гриценка і пр НЕВЖЕ невидно що ці нові просто почнуть бити гроші -вони всі мають борги перед кремлем і олігархами всі-і знову буде –МИ ПРОТИ а нас обдурили ТО ЧОМУ ми як народ невимагаємо страйками пікетами і навіть радикально-законними діями виконувати владою СОЦІАЛЬНІ ПРОГРАМИ бо на цю владу ми маємо МОНОПОЛІЮ бо ми привели їх до влади і ми маємо ПРАВО ВИМАГАТИ!!!!!! а коли прийде оце медвечуківське отребя то що ми скажемо а нічого хіба МАЙДАН бо ці нові це такі ж януковичі а нинішні починають тільки повторюати його бо МИ ЦЕ ЇМ ДОЗВОЛЯЄМО!!!!МИ дорогі мої МИ!!!!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3577

Знаменитий співак Стінг відмовився виступати в Росії та висунув ультиматум 16:30 4 коментарі

Знаменитий британський співак Стінг відмовився виступати на російській сцені через наявність VIP-зони в залі, де йому запропонували заспівати на корпоративі. Музикант висунув ультиматум, заявивши, що хоче виступати тільки перед "нормальною...

Угорщина надалі видає українцям свої паспорти, – ЗМІ 15:38 3 коментарі

Угорщина не припинила видавати свої паспорти громадянам України, а тільки перенесла урочисту церемонію на свою територію. Про це мовиться у статті видання LB.ua. Будапешт доручив тимчасово призупинити урочистості при врученні громадянства...

Російський очільник Криму Аксьонов зустрівся із президентом Сирії Асадом: про що домовлялися (фото) 15:06

Російський глава анексованого Криму Сергій Аксьонов зустрівся із президентом Сирії Башаром Асадом. Серед іншого говорили про можливе відкриття авіасполучення між півостровом та Сирією. Про це інформують "Крим. Реалії", посилаючись на...

Коли в Україні похолодає: відповідь синоптика 14:05

В Україні продовжує тривати бабине літо. Проте, вже наприкінці цього тижня, на зміну теплій, сонячній і ясній погоді прийдуть холоди та дощі. Про це повідомила синоптик Наталка Діденко на своїй...

Перехід на зимовий час 2018: коли переводять годинники в Україні 13:36

Перехід на зимовий час у 2018 році в Україні традиційно відбудеться в останню неділю жовтня – в ніч на 28 жовтня. Коли потрібно переводити годинник на зимовий час і як...

Оксана Марченко влаштувала вечірку після виходу з шоу "Танці з зірками 2018": фотофакт 13:04 2 коментарі

Скандальна Оксана Марченко, яка є дружиною Віктора Медведчука, вирішила відсвяткувати свій вихід з шоу "Танці з зірками 2018". Телеведуча влаштувала вечірку, фото з якої опублікувала в мережі. Напередодні 8 прямого...

Стало відомо, хто представлятиме Україну у Мінську замість Кучми 12:35 1 коментар

На переговорах Тристоронньої контактної групи у Мінську 16 жовтня Україну представлятиме дипломат Руслан Демченко. Про це повідомила перший віце-спікер Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі ТКГ Ірина Геращенко. Вона...

Відома українська співачка йде із сцени (фото) 12:03 2 коментарі

Українська співачка Анастасія Приходько, яка нещодавно представила новий кліп, приголомшила фанатів заявою, що іде зі сцени. Приходько повідомила про таке рішенні у своєму Facebook. Зокрема, співачка розповіла, що втомилася чути...

У РПЦ розказали, як каратимуть за молитви у храмах Константинопольської патріархії 11:34

За молитви в "заборонених" храмах Константинопольського патріархату священнослужителів РПЦ чекає покарання, а віряни, які порушили заборону зобов'язані будуть покаятися в цьому гріху на сповіді. Під заборону, зокрема, потрапили всі православні...

Росія планує інтегрувати ОРДЛО в свій склад, – експерт 11:02 2 коментарі

Росія не відміняє незаконні вибори так званих "керівників" в ОРДЛО, щоб і далі продовжувати тиск на Захід. Кремль свідомо йде на загострення ситуації, підкреслюючи, що не піде на жодні компроміси...

Вагітна Меган Маркл вперше показала округлий живіт: фото 10:33

15 жовтня, Кенсінгтонський палац приголомшив цілий світ оголошенням про те, що дружина принца Гаррі Меган Маркл вагітна. Так, 16 жовтня герцогиня Сассекська вперше вийшла на публіку після новини про поповнення...

Мураєв запускає новий телеканал: що відомо про ресурс екс-"регіонала" 10:01

Завдяки великій пожежі у Києві з'явилася інформація, що опальний екс-"регіонал" Євгеній Мураєв готується запустити новий канал, назва якого, імовірно, буде співзвучною його політсилі. Раніше 24 канал повідомляв, що удень 15...

Спецоперація "Розкол" 09:47 1 коментар

Чим скоріше виникне Українська помісна церква, тим скоріше знизиться загроза кривавих провокацій. І збільшиться ймовірність ізоляції РПЦ 15 жовтня в Мінську пройшов синод РПЦ, який оголосив, що РПЦ розриває єдність...

Катастрофа Су-27: з'явилися перші фото і відео 09:13

ЗМІ публікують перші фото і відео з місця падіння винищувача Су-27 біля села Уланів, що на Вінничині На знімках видно, як військові, рятувальники і поліцейські працюють на місці падіння літака....

На українських АЗС дещо знизилися ціни на бензин 08:24

У період з 12 по 16 жовтня мережі WOG і ОККО знизили ціни на бензини на 50 копійок за літр. Про це свідчать дані щоденного цінового моніторингу "Консалтингової групи А-95",...

Збірна України у Лізі Націй перемогла Чехію і вийшла в еліт-групу 07:51

Збірна України у матчі 3 туру Ліги Націй в групі В здолала команду Чехії з рахунком 1:0. Матч проходив у Харкові, 16 жовтня. Після перемоги над Чехією українська команда набрала...

Мінський процес: Україна поставила жорстку вимогу до РФ 06:26

Україна гостро поставила вимогу до РФ і представників Кремля з ОРДЛО негайно скасувати підготовку так званих виборів на окупованому Донбасі. Про це написала перший заступник голови Верховної Ради України Ірина...

Сенцов потрапив у реанімацію 06:11

Політв'язень Кремля Олег Сенцов, який нещодавно припинив голодування, потрапив в реанімацію лікарні Лабитнангі Про це заявила сестра Сенцова, Наталія Каплан на прес-конференції в Києві, передає Еспресо.TV. "Він зараз знаходиться в...

Під час навчань упав винищувач Су-27 – загинули український і американський пілоти 19:49 3 коментарі

Під час військових навчань впав літак Су-27. Про це йдеться в повідомленні Генерального штабу. “Близько 17 години в районі села Уланів (між населеними пунктами Бердичів та Хмільник) у ході виконання навчально-бойового...

На Донбасі виявили новітню російську військову техніку: фото 16:30 1 коментар

На непідконтрольній Україні території Донбасу виявлені докази присутності сучасної російської військової техніки. Йдеться про нещодавно створений модуль супутникового зв'язку. Про це розповідає лабораторія цифрової судової експертизи DFRLab у своєму розслідуванні. Дослідникам вдалось довести...
  • ріел ІФ виринаюча