«Пастора завербували». Як Порошенко створює передвиборчий штаб

Стратегічна ціль президента – продовжувати ослаблювати «фронтовиків», але при цьому зберігати дієву коаліцію в парламенті до 2019 року.Пише «Главком»

Петро Порошенко та Олександр Турчинов

2018-й особливий для президента Порошенка. Це останній повний рік його правління перед виборами-2019. Прагнення переобратись визначатиме усі рішення глави держави. І ухвалювати їх конче необхідно, бо сигнали для Петра Порошенка – як внутрішні, так і зовнішні – напередодні «часу Х» не дуже втішні. Тож вже зараз найближче оточення президента активно визначається, з ким і з чим воно йде на ці вибори.

З першим питанням глава держави, за наявною інформацією, вже визначився. Передвиборчий штаб Порошенка очолить секретар РНБО Олександр Турчинов. Кінцеве рішення і розподілення ролей у штабі буде ухвалене найближчими тижнями.

При цьому інші соратники Турчинова з «Народного фронту» досі лишаються осторонь процесу. Проблема в тому, що і у Арсенія Яценюка, і у Арсена Авакова своя історія непростих відносин з президентом.

До чого ж приведуть сепаратні домовленості Турчинова з Порошенком і чим загрожує подальший розкол у верхівці «фронтовиків»?

«Пішов по руках»

Власне, те, що Турчинов особливо зблизився з президентом – давно не таємниця. Секретар РНБО є  формальним підлеглим глави держави, хоча і вибив собі додаткові повноваження перед призначенням на цю посаду. Організаторські таланти, які Турчинов проявив ще з Юлією Тимошенко, та відсутність захмарних політичних амбіцій (хоча волею долі він певний час був першою особою держави) роблять Турчинова оптимальним партнером Порошенка. Особливо в умовах, коли головним конкурентом на президентських виборах для нього буде Тимошенко, слабкі місця якої Турчинов знає досконало.

У 2014 році передвиборчий штаб Порошенка очолював Ігор Гринів. Він дуже грамотно обрав технологію перемоги у першому турі – вона тоді просто винесла Порошенка нагору без особливих зусиль. Зараз ситуація набагато складніша – нинішній президент йтиме на другий строк з вантажем проблем і горою невиконаних обіцянок. Очевидно, що і Гринів, і заступник голови адміністрації президента Віталій Ковальчук, і нардепи Ігор Кононенко та Сергій Березенко знову будуть залучені до кампанії Порошенка. Та кожен з них буде виконувати свої завдання – хтось креативити, хтось працювати з губернаторами та адмінресурсом. Але головним застрільником буде саме не надто публічний Турчинов, який ідеально підходить на роль «тіні лідера». Власне, деякі прояви такої «технологічної» співпраці з президентом вже були – на місцевих виборах виборчий штаб Блоку Порошенка  очолювала близька до Турчинова Вікторія Сюмар. Вона ж може бути залучена і до президентської кампанії.

«Петро має шанс на другий строк, тільки якщо ми всі об’єднаємось навколо нього, – каже впливовий співрозмовник з «Народного фронту». – Але він хоче, щоб ми зробили це просто так, нічого не гарантуючи зі свого боку».

Поки перемовини щодо створення єдиної партії, в якій би знайшлося місце для всіх нинішніх ключових коаліціантів, застопорились. І якраз через позицію Порошенка. Президент не бачить сенсу задовольняти апетити партнерів з нульовими рейтингами. Наразі його очевидна стратегічна ціль – продовжувати колоти «фронтовиків» при збереженні дієвої коаліції в парламенті. І відверте переманювання на свій бік Турчинова, який контролює у «Фронті» групу депутатів (переважно вихідців з «Батьківщини»), важливий, якщо не вирішальний, крок у цьому напрямку.

«Не виключено, що Турчинов у такому розкладі отримує гарантований високий пост у випадку перемоги Порошенка: стане або прем’єром, або сильним головою Адміністрації, – прогнозує політолог Вадим Карасьов. – Але на всіх великого призу не вистачить. Тому може статися якщо не клінч, то глибока тріщина всередині «Народного фронту». Проблема «фронтовиків» – знайти своє місце в поствиборчому розкладі сил, бо шансів пройти в парламент у них немає. Просто нема ресурсу, аби пролонгувати свою присутність у політичній системі ані в президентській, ані в парламентській республіці».

У конфігурації Порошенко–Турчинов замало місця лишається іншим бенефіціарам «Народного фронту» – Арсенію Яценюку, Арсену Авакову, Андрію Парубію та призабутому Миколі Мартиненку, який хоч і склав мандат, та контролює солідну групу у фракції. Всі ці люди, м’яко кажучи, не в захваті від планів «кривавого пастора», але зробити нічого не можуть.

«Такі перемовини (про роботу на Порошенка на наступних виборах, – «Главком») ведуться, але я вважаю їх неправильними, – каже один із депутатів «групи Парубія» в розмові з «Главкомом». – Не вважаю, що ми маємо допомагати Петру Олексійовичу вигравати вибори, але Турчинов якось нас не дуже питає. І якоїсь офіційної позиції фракції з цього приводу нема». І такі настрої у «Фронті» поширені, хоча рядові депутати кажуть, що не дуже посвячені в тонкощі відносин Турчинова і Порошенка. А це досить красномовно щодо ставлення до соратників.

«Насправді Порошенко почав колоти «Фронт» ще в 2014-му, коли забрав Турчинова до себе, – пояснює один з колишніх соратників секретаря РНБО у «Батьківщині». – А той «пішов по руках»: якщо він зрадив Тимошенко, з якою був поруч 25 років, то кинути ситуативних союзників Яценюка з Аваковим – взагалі не питання. Наскільки відомо, вони намагались його відтягнути назад, але не вдалося. Петро дав йому «грядку в городі» – «Укроборонпром» – і Турчинов, який все життя вважав себе недооціненим в тіні Юлі, тепер отримує бонуси. Причому він дійсно дуже досвідчений політик і, напевно, Петро прислухається до його порад»

Методичний комсомолець

Політтехнолог Андрій Золотарьов констатує, що у команді «Народного фронту» завжди було кілька груп, що орієнтуються на різні центри впливу, і вважає, що ближче до дати виборів кожен з «фронтовиків» почне шукати шляхи для своєї подальшої політичної кар’єри.

«Турчинов та група Парубія останнім часом більше придивляються до президента, – ділиться спостереженнями експерт. – Але, напевно, Турчинов своє перебування на чолі штабу Порошенка обставив масою умов, виконання яких вельми проблематично для президента. Плюс – мають місце ревнощі президентського оточення. Тому казати, що «Народний фронт» стане одним з фундаторів другого строку Порошенка, поки передчасно. Як і те, що «Фронт» почне фрагментуватися найближчими місяцями».

Золотарьов, який працював з Тимошенко на зорі її політкар’єри, вважає Турчинова дуже ефективним партійним менеджером у порівнянні з іншими: «Комсомольський досвід системної організаційної роботи з тим, чим не люблять займатись інші, у Турчинова є. Методично, послідовно, рутинно працювати – цього в нього не забрати».

Турчинов є постійним учасником так званої «стратегічної сімки», яка збирається у Порошенка. Якщо останню таку зустріч на початку року дійсно показово проігнорували Яценюк та Аваков, у той час як Турчинов був на ній присутній, це зайвий раз підтверджує, шляхи соратників поступово розходяться.

Арсеній Яценюк та Арсен Аваков

Арсеній Яценюк та Арсен Аваков

Ідея-фікс Яценюка – зміна Конституції з послабленням президентської влади. Чудово розуміючи, що назбирати 300 голосів для цього в парламенті нереально, у «Фронті» розраховують змінити окремі закони та підвести їх під повноваження президента, виписані в Конституції. «Наприклад, за законом про НКРЕ президент призначає членів комісії, але такі його повноваження відсутні в Конституції», – нарікає співрозмовник у верхівці «Фронту». Такими змінами «фронтовики» розраховують продовжити своє політичне майбутнє, але поки не дуже зрозуміло, як саме.

У 2019-му їхня фракція в парламенті перетвориться на гарбуза – відповідно зникнуть всі можливості для торгів та шантажу, які є зараз. Втім між президентськими і парламентськими виборами пройде кілька місяців – тож і конфігурація на парламентських буде залежати від результату президентських. До речі, якщо той же Аваков підтримує ідею Яценюка щодо змін до Конституції, яку рішуче відкидають на Банковій, то Турчинов на цю тему відмовчується.

Команді Порошенка, до якої вже сміливо можна тепер зараховувати Олександра Турчинова, доведеться серйозно попрацювати, аби президент з його нинішніми антирейтингами зміг переобратися на другий строк. Тим більше якщо нинішні суперники-партнери з «Фронту» до тих пір не домовляться з Порошенком про подальше співіснування і почнуть власну гру. Яценюк на з’їзді «Народного фронту» недарма акцентував, що партія піде на президентські вибори, щоправда, не деталізувавши, в якому форматі і з ким.

Турчинов зі своїм форматом вже визначився. Однією з останніх розробок секретаря РНБО став ухвалений Радою так званий закон про реінтеграцію Донбасу, яким, в тому числі, посилюються президентські повноваження. Поки зв’язок Турчинова з Порошенком дає результат, але відкидати ймовірність того, що розважливий Олександр Валентинович може вчасно «зіскочити», якщо відчує, що перспективи Порошенка примарні, не варто.

P.S. Вже після виходу цієї публікації в прес-службі Турчинова відреагували на неї і запевнили «Главком», що секретар РНБО не збирається очолювати штаб Петра Порошенка на президентських виборах у 2019-му році. «Олександр Турчинов не планує брати участь у президентських виборах ані як кандидат, ані як керівник жодного передвиборчого штабу», – повідомили у прес-службі.

 

(Visited 116 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Президент Украины Петр Порошенко подписал закон, разрешающий допуск на территорию страны подразделений вооруженных сил других государств. Об этом сообщается на сайте Верховной Рады Украины.
  Закон №7428 позволяет военнослужащим из других государств принимать участие в учениях на территории страны. В нем указывается, что в многонациональных учениях по подготовке подразделений вооруженных сил в 2018 году ожидается участие до 3 тысяч военнослужащих США и стран-членов НАТО с вооружением и военной техникой.
  В июне-ноябре текущего года в украинско-американских учениях Rapid Trident примет участие до 2 тысяч иностранных военных с оружием и техникой. В учениях Sea Breeze, которые пройдут в июне-октябре, ожидается участие до 2,2 тысяч военных, 20 кораблей, пяти подводных лодок и 20 самолетов и вертолетов.
  В многонациональных учениях «Чистое небо» в мае-ноябре будет задействовано до 350 военных от США и стран НАТО с вооружением и техникой. В августе-октябре на Украине пройдут учения «Светлая лавина», в которых примут участие до 300 военнослужащих из Венгрии, Румынии и Словакии. Также в период с апреля по ноябрь состоятся украинско-румынские учения Riverian. На территорию Украины будут направлены до 100 румынских военных, шесть кораблей и два самолета и вертолета.
  На проведение многонациональных учений в 2018 году предусмотрено выделение 36 млн гривен (менее 71 миллиона рублей).
  Верховная Рада приняла законопроект, который месяцем ранее в украинский парламент внес сам Порошенко, 18 января. За принятие проголосовали 235 парламентариев при необходимом минимуме в 226. В пояснительной записке к законопроекту говорится, что принятие документа «даст возможность увеличить финансовые поступления в национальную экономику за счет предоставления соответствующих товаров (работ, услуг) для подразделений других государств».

  Гість,

  а москалі у свій час і без дозволу це робили але непроце =-Я НЕМОЖУ зрозуміти люлей які кричать проти порошенка і хочуть або тимошенко або опа блок або гриценка і пр НЕВЖЕ невидно що ці нові просто почнуть бити гроші -вони всі мають борги перед кремлем і олігархами всі-і знову буде –МИ ПРОТИ а нас обдурили ТО ЧОМУ ми як народ невимагаємо страйками пікетами і навіть радикально-законними діями виконувати владою СОЦІАЛЬНІ ПРОГРАМИ бо на цю владу ми маємо МОНОПОЛІЮ бо ми привели їх до влади і ми маємо ПРАВО ВИМАГАТИ!!!!!! а коли прийде оце медвечуківське отребя то що ми скажемо а нічого хіба МАЙДАН бо ці нові це такі ж януковичі а нинішні починають тільки повторюати його бо МИ ЦЕ ЇМ ДОЗВОЛЯЄМО!!!!МИ дорогі мої МИ!!!!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:На Косівщині шестеро дітей страждають від недогляду через оковиту (фото) 20:56

На Косівщині працівники ювенальної превенції спільно з представниками соціальних служб провели повторне обстеження умов проживання дітей у сім’ях, вже перебувають на обліку як такі, що опинилися у складних життєвих обставинах….

Скандал за участю Приходько в рекламі Порошенка: Нищук зробив несподівану заяву 16:303 коментарі

Міністр культури України Євген Нищук прокоментував скандал навколо передвиборчого ролика президента Петра Порошенка, та заявив, що не був у курсі деталей зйомки відео, у якому знялася українська співачка Анастасія Приходько…

Бойовики “ЛНР” приголомшили власним “Діснейлендом” у Луганську (фото) 15:388 коментарів

Український журналіст Денис Казанський показав розваги у захопленому бойовиками “ЛНР” Луганську. Фото він опублікував на своїй сторінці у Twitter. “Народний “Діснейленд”. Замість Міккі Мауса і Гуфі у ньому дітлахи грають…

Корупція в Україні підриває армію, – The New York Times 15:061 коментар

За період війни на Донбасі корупція в Україні перейшла з газової сфери до військової. Пропускаючи великі витрати на оборону України через руки чиновників та бізнесменів, влада стримує боротьбу з корупцією…

Путін хворий: здоров’я російського лідера висміяли у влучній карикатурі (фото) 14:376 коментарів

Обговорення хвороби президента Росії Володимира Путіна не вщухає у соцмережах. Не оминув увагою гостру тему і російський художник Сергій Йолкін. На своїй сторінці у Facebook він опублікував дотепну карикатуру. На ній Володимир…

Млинцями з лопати нагодували голодних росіян у Ставрополі (фото) 14:053 коментарі

У Росії в місті Ставрополь відбулись традиційні народні гуляння, на яких жителів міста пригощали млинцями з величезної лопати. Як зазначає “БезТабу“, щороку релігійне свято Масляна у Росія стає посміховиськом. Адже…

Ще четверо російських акторів опинилися в базі «Миротворця» 13:362 коментарі

Зазначені особи свідомо порушили державний кордон України «з метою проникнення в окупований Росією Крим». Пише Главком. Ще четверо російських акторів потрапили в базу сайту «Миротворець» з особами, які незаконно відвідують…

Держава планує продати “ПриватБанк” та “Укргазбанк” 13:041 коментар

Міністерство фінансів України планує за 5 років повністю вийти з капіталу двох державних банків – “ПриватБанку” та “Укргазбанку”. Про це в інтерв’ю “Громадському” розповіла перша заступниця міністра фінансів України Оксана…

Україна на самоті. Гіркий присмак Мюнхена (фото, відео) 12:353 коментарі

Мюнхенська безпекова конференція: висновки для України. Пише Главком. «Мюнхенська конференція з безпеки показала одне: загрози зрозумілі, що робити – більш-менш теж, але як робити – ніхто не знає». Ці слова представника…

В окупованому Луганську на Масляну за безкоштовною кашею стояли сотні людей (фото) 12:036 коментарів

Мешканці окупованого Луганська стояли у шалених чергах за кулішем. Пише Главком.  У Луганську жителі гучно відствяткували Масляну-2018 величезними чергами за безкоштовною їжею біля церкви. Фото оприлюднили ЗМІ окупантів в Луганську….

Тимошенко привселюдно потрапила у незручне становище у Мюнхені 11:342 коментарі

Під час “Українського ланчу” на полях Мюнхенської міжнародної конференції з безпеки американський політолог і дипломат Майкл Макфол відзначив низький політичний рейтинг Президента України Петра Порошенка і лідерки “Батьківщини” Юлії Тимошенко….

Стадіон до ЧС-2018 у Росії провалюється під землю (фото) 11:022 коментарі

Під землю почав іти стадіон у російському Калінінграді, на якому мають відбутися 4 матчі групового раунду чемпіонату світу з футболу 2018 року. Міська влада зафіксувала просідання ґрунту вище норми на…

“Укрпошта” суттєво піднімає тарифи 10:332 коментарі

Тарифна рада при Міністерстві інфраструктури України затвердила поступове збільшення тарифу “Укрпошти” на передплату друкованих видань майже на 50%. Відповідний проект наказу опублікований на офіційному сайті МІУ. Підвищення тарифу відбудеться в два етапи:…

Катя Осадча показала фото зі святкування першого дня народження її сина (фото) 10:01

Українська телеведуча та модель Катя Осадча, яка нещодавно стала”Мамою року” за версією журналу “Viva!” та Юрій Горбунов відсвяткували перший день народження свого сина. 18 лютого у сина Осадчої та Горбунова…

Держборг України перевищив два трильйони гривень 09:475 коментарів

Загальна сума державного і гарантованого боргу України станом на 1 січня становила 2,14 трильйона гривень. Про це сказала голова Держказначейства Тетяна Слюз під час звіту про діяльність Державної казначейської служби…

Право на захист. Що криється за конфліктом Авакова і судів 09:142 коментарі

20 лютого в Україні сталася безпрецедентна подія, яка увійде в історію. Близько 14 години вівторка під стінами Шевченківського суду Києва відбувся страйк поліцейських.   Ініціатори акції вагались, чи не викличе…

Луценко пообіцяв початок процесів над екс-чиновниками часів Януковича цього року 08:242 коментарі

Генеральний прокурор Юрій Луценко пообіцяв, що вже у 2018 році почнуться заочні судові процеси над колишніми високопоставленими керівниками за часів екс-президента Віктора Януковича. Про це Луценко заявив після зустрічі з…

Як розслідують вбивства активістів Майдану 20 лютого 2014 року. Звіт ГПУ 07:511 коментар

У Генпрокуратурі розповіли про перебіг розслідування щодо вбивства активістів Майдану 20 лютого 2014 року Про це під час брифінгу заявив керівник департаменту спецрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк, повідомляє Еспресо.TV. Він нагадав, що 20…

Як виглядає медальний залік Олімпіади-2018 після 11 днів змагань 06:35

Після 11 днів зимових Олімпійських ігор у Пхьончхані медальний залік впевнено очолюють збірні Норвегії та Німеччини Норвезькі олімпійці загалом здобули і Пхьончхані 29 нагород – 11 золотих, 10 срібних та…

Франківського суддю, який у п’яному стані вчинив смертельну ДТП, підозрюють у фальшуванні експертизи 19:486 коментарів

Суддя господарського суду Юрій Грица ще сім років тому, будучи п’яним за кермом, збив двох ремонтників «Водоекотехпрому», один з яких загинув, а інший став інвалідом. Весь цей час суддя всіляко затягує…