«Пастора завербували». Як Порошенко створює передвиборчий штаб

Стратегічна ціль президента – продовжувати ослаблювати «фронтовиків», але при цьому зберігати дієву коаліцію в парламенті до 2019 року.Пише «Главком»

Петро Порошенко та Олександр Турчинов

2018-й особливий для президента Порошенка. Це останній повний рік його правління перед виборами-2019. Прагнення переобратись визначатиме усі рішення глави держави. І ухвалювати їх конче необхідно, бо сигнали для Петра Порошенка – як внутрішні, так і зовнішні – напередодні «часу Х» не дуже втішні. Тож вже зараз найближче оточення президента активно визначається, з ким і з чим воно йде на ці вибори.

З першим питанням глава держави, за наявною інформацією, вже визначився. Передвиборчий штаб Порошенка очолить секретар РНБО Олександр Турчинов. Кінцеве рішення і розподілення ролей у штабі буде ухвалене найближчими тижнями.

При цьому інші соратники Турчинова з «Народного фронту» досі лишаються осторонь процесу. Проблема в тому, що і у Арсенія Яценюка, і у Арсена Авакова своя історія непростих відносин з президентом.

До чого ж приведуть сепаратні домовленості Турчинова з Порошенком і чим загрожує подальший розкол у верхівці «фронтовиків»?

«Пішов по руках»

Власне, те, що Турчинов особливо зблизився з президентом – давно не таємниця. Секретар РНБО є  формальним підлеглим глави держави, хоча і вибив собі додаткові повноваження перед призначенням на цю посаду. Організаторські таланти, які Турчинов проявив ще з Юлією Тимошенко, та відсутність захмарних політичних амбіцій (хоча волею долі він певний час був першою особою держави) роблять Турчинова оптимальним партнером Порошенка. Особливо в умовах, коли головним конкурентом на президентських виборах для нього буде Тимошенко, слабкі місця якої Турчинов знає досконало.

У 2014 році передвиборчий штаб Порошенка очолював Ігор Гринів. Він дуже грамотно обрав технологію перемоги у першому турі – вона тоді просто винесла Порошенка нагору без особливих зусиль. Зараз ситуація набагато складніша – нинішній президент йтиме на другий строк з вантажем проблем і горою невиконаних обіцянок. Очевидно, що і Гринів, і заступник голови адміністрації президента Віталій Ковальчук, і нардепи Ігор Кононенко та Сергій Березенко знову будуть залучені до кампанії Порошенка. Та кожен з них буде виконувати свої завдання – хтось креативити, хтось працювати з губернаторами та адмінресурсом. Але головним застрільником буде саме не надто публічний Турчинов, який ідеально підходить на роль «тіні лідера». Власне, деякі прояви такої «технологічної» співпраці з президентом вже були – на місцевих виборах виборчий штаб Блоку Порошенка  очолювала близька до Турчинова Вікторія Сюмар. Вона ж може бути залучена і до президентської кампанії.

«Петро має шанс на другий строк, тільки якщо ми всі об’єднаємось навколо нього, – каже впливовий співрозмовник з «Народного фронту». – Але він хоче, щоб ми зробили це просто так, нічого не гарантуючи зі свого боку».

Поки перемовини щодо створення єдиної партії, в якій би знайшлося місце для всіх нинішніх ключових коаліціантів, застопорились. І якраз через позицію Порошенка. Президент не бачить сенсу задовольняти апетити партнерів з нульовими рейтингами. Наразі його очевидна стратегічна ціль – продовжувати колоти «фронтовиків» при збереженні дієвої коаліції в парламенті. І відверте переманювання на свій бік Турчинова, який контролює у «Фронті» групу депутатів (переважно вихідців з «Батьківщини»), важливий, якщо не вирішальний, крок у цьому напрямку.

«Не виключено, що Турчинов у такому розкладі отримує гарантований високий пост у випадку перемоги Порошенка: стане або прем’єром, або сильним головою Адміністрації, – прогнозує політолог Вадим Карасьов. – Але на всіх великого призу не вистачить. Тому може статися якщо не клінч, то глибока тріщина всередині «Народного фронту». Проблема «фронтовиків» – знайти своє місце в поствиборчому розкладі сил, бо шансів пройти в парламент у них немає. Просто нема ресурсу, аби пролонгувати свою присутність у політичній системі ані в президентській, ані в парламентській республіці».

У конфігурації Порошенко–Турчинов замало місця лишається іншим бенефіціарам «Народного фронту» – Арсенію Яценюку, Арсену Авакову, Андрію Парубію та призабутому Миколі Мартиненку, який хоч і склав мандат, та контролює солідну групу у фракції. Всі ці люди, м’яко кажучи, не в захваті від планів «кривавого пастора», але зробити нічого не можуть.

«Такі перемовини (про роботу на Порошенка на наступних виборах, – «Главком») ведуться, але я вважаю їх неправильними, – каже один із депутатів «групи Парубія» в розмові з «Главкомом». – Не вважаю, що ми маємо допомагати Петру Олексійовичу вигравати вибори, але Турчинов якось нас не дуже питає. І якоїсь офіційної позиції фракції з цього приводу нема». І такі настрої у «Фронті» поширені, хоча рядові депутати кажуть, що не дуже посвячені в тонкощі відносин Турчинова і Порошенка. А це досить красномовно щодо ставлення до соратників.

«Насправді Порошенко почав колоти «Фронт» ще в 2014-му, коли забрав Турчинова до себе, – пояснює один з колишніх соратників секретаря РНБО у «Батьківщині». – А той «пішов по руках»: якщо він зрадив Тимошенко, з якою був поруч 25 років, то кинути ситуативних союзників Яценюка з Аваковим – взагалі не питання. Наскільки відомо, вони намагались його відтягнути назад, але не вдалося. Петро дав йому «грядку в городі» – «Укроборонпром» – і Турчинов, який все життя вважав себе недооціненим в тіні Юлі, тепер отримує бонуси. Причому він дійсно дуже досвідчений політик і, напевно, Петро прислухається до його порад»

Методичний комсомолець

Політтехнолог Андрій Золотарьов констатує, що у команді «Народного фронту» завжди було кілька груп, що орієнтуються на різні центри впливу, і вважає, що ближче до дати виборів кожен з «фронтовиків» почне шукати шляхи для своєї подальшої політичної кар’єри.

«Турчинов та група Парубія останнім часом більше придивляються до президента, – ділиться спостереженнями експерт. – Але, напевно, Турчинов своє перебування на чолі штабу Порошенка обставив масою умов, виконання яких вельми проблематично для президента. Плюс – мають місце ревнощі президентського оточення. Тому казати, що «Народний фронт» стане одним з фундаторів другого строку Порошенка, поки передчасно. Як і те, що «Фронт» почне фрагментуватися найближчими місяцями».

Золотарьов, який працював з Тимошенко на зорі її політкар’єри, вважає Турчинова дуже ефективним партійним менеджером у порівнянні з іншими: «Комсомольський досвід системної організаційної роботи з тим, чим не люблять займатись інші, у Турчинова є. Методично, послідовно, рутинно працювати – цього в нього не забрати».

Турчинов є постійним учасником так званої «стратегічної сімки», яка збирається у Порошенка. Якщо останню таку зустріч на початку року дійсно показово проігнорували Яценюк та Аваков, у той час як Турчинов був на ній присутній, це зайвий раз підтверджує, шляхи соратників поступово розходяться.

Арсеній Яценюк та Арсен Аваков

Арсеній Яценюк та Арсен Аваков

Ідея-фікс Яценюка – зміна Конституції з послабленням президентської влади. Чудово розуміючи, що назбирати 300 голосів для цього в парламенті нереально, у «Фронті» розраховують змінити окремі закони та підвести їх під повноваження президента, виписані в Конституції. «Наприклад, за законом про НКРЕ президент призначає членів комісії, але такі його повноваження відсутні в Конституції», – нарікає співрозмовник у верхівці «Фронту». Такими змінами «фронтовики» розраховують продовжити своє політичне майбутнє, але поки не дуже зрозуміло, як саме.

У 2019-му їхня фракція в парламенті перетвориться на гарбуза – відповідно зникнуть всі можливості для торгів та шантажу, які є зараз. Втім між президентськими і парламентськими виборами пройде кілька місяців – тож і конфігурація на парламентських буде залежати від результату президентських. До речі, якщо той же Аваков підтримує ідею Яценюка щодо змін до Конституції, яку рішуче відкидають на Банковій, то Турчинов на цю тему відмовчується.

Команді Порошенка, до якої вже сміливо можна тепер зараховувати Олександра Турчинова, доведеться серйозно попрацювати, аби президент з його нинішніми антирейтингами зміг переобратися на другий строк. Тим більше якщо нинішні суперники-партнери з «Фронту» до тих пір не домовляться з Порошенком про подальше співіснування і почнуть власну гру. Яценюк на з’їзді «Народного фронту» недарма акцентував, що партія піде на президентські вибори, щоправда, не деталізувавши, в якому форматі і з ким.

Турчинов зі своїм форматом вже визначився. Однією з останніх розробок секретаря РНБО став ухвалений Радою так званий закон про реінтеграцію Донбасу, яким, в тому числі, посилюються президентські повноваження. Поки зв’язок Турчинова з Порошенком дає результат, але відкидати ймовірність того, що розважливий Олександр Валентинович може вчасно «зіскочити», якщо відчує, що перспективи Порошенка примарні, не варто.

P.S. Вже після виходу цієї публікації в прес-службі Турчинова відреагували на неї і запевнили «Главком», що секретар РНБО не збирається очолювати штаб Петра Порошенка на президентських виборах у 2019-му році. «Олександр Турчинов не планує брати участь у президентських виборах ані як кандидат, ані як керівник жодного передвиборчого штабу», – повідомили у прес-службі.

 

(Visited 129 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    а москалі у свій час і без дозволу це робили але непроце =-Я НЕМОЖУ зрозуміти люлей які кричать проти порошенка і хочуть або тимошенко або опа блок або гриценка і пр НЕВЖЕ невидно що ці нові просто почнуть бити гроші -вони всі мають борги перед кремлем і олігархами всі-і знову буде –МИ ПРОТИ а нас обдурили ТО ЧОМУ ми як народ невимагаємо страйками пікетами і навіть радикально-законними діями виконувати владою СОЦІАЛЬНІ ПРОГРАМИ бо на цю владу ми маємо МОНОПОЛІЮ бо ми привели їх до влади і ми маємо ПРАВО ВИМАГАТИ!!!!!! а коли прийде оце медвечуківське отребя то що ми скажемо а нічого хіба МАЙДАН бо ці нові це такі ж януковичі а нинішні починають тільки повторюати його бо МИ ЦЕ ЇМ ДОЗВОЛЯЄМО!!!!МИ дорогі мої МИ!!!!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8818

Як Юлія Тимошенко запозичила ідею "нового курсу" в одіозного президента Венесуели (відео) 16:30 1 коментар

Тепер новий курс оголосила Юлія Тимошенко, яка, здається, розраховує нарешті стати президентом України. І судячи з усього, Юлі Володимирівна пропонує нам піти по шляху Венесуели. Про це у своїму відеоблозі "Фінансова...

Створення єдиної помісної церкви в Україні: Філарет розповів, чого боїться Росія 15:38

Москва глибоко занепокоєна через можливе отримання автокефалії українською церквою, бо може втратити статус найбільшої Церкви, і тому веде боротьбу за першість у світовому православ’ї. Про це розповів Предстоятель Української Православної Церкви...

"Я виріс у СРСР і мій прапор – червоно-блакитний": кричущий випадок стався у Кривому Розі (фото, відео) 15:06 3 коментарі

В одному зі спальних районів Кривого Рогу, що на Дніпропетровщині, місцеві жителі виявили автомобіль, на який було прикріплено заборонену в Україні символіку: сувенірний прапор СРСР і так звану "георгіївську стрічку"....

Італійський віце-прем’єр озвучив тривожну заяву для всього світу 14:37

Заступник голови ради міністрів Італії Маттео Сальвіні заявив, що розбіжності всередині Європейського союзу можуть призвести до розвалу об'єднання. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна. Серед тем, які не знаходять єдиної підтримки серед європейських...

Український воротар Лунін офіційно перейшов у мадридський "Реал" (відео) 14:05

Воротар Андрій Лунін офіційно перебрався до мадридського "Реалу" з луганської "Зорі". Відповідна інформація оприлюднена на офіційному сайті "Реалу". Зазначається, що контракт підписано на шість років. Сума трансферу 19-літнього гравця не...

Порошенко ховається під ніком "Пітер Пен": журналісти знайшли нібито особисту сторінку гаранта (відео) 13:36 1 коментар

Журналісти знайшли нібито персональну сторінку Петра Порошенка у Facebook. Кажуть зареєстрований він там під вигаданим іменем, а на аватарці – Пітер Пен. На аватарці Пітер Пен, а у друзях перші...

Як Путін розглядає Україну: думка російського політика 13:04

Президент Росії Володимир Путін розглядає питання України як фактор, що дозволяє йому утримувати владу в Росії. Крім того, господар Кремля й надалі продовжуватиме здійснювати провокації та підступні дії, оскільки саме...

"Хохлів треба вирізати": політв'язень Балух розповів про знущання в ізоляторі 12:35 1 коментар

Український політв'язень Володимир Балух розповів, що начальник ізолятора тимчасового тримання (ІТТ), що в селищі Роздольне, Валерій Ткаченко постійно дозволяв собі ображати, вчиняти фізичне насильство і провокувати його. Про це бранець...

Провідне світове видання зобразило Крим "нейтральним" 12:03 1 коментар

Одна із найвідоміших інформаційних агенцій у світі Bloomberg опублікувало карту з інфографікою, на якій окупований Росією Крим позначено як нейтральну територію. Відповідна мапа з’явилася у офіційному Twitter-акаунті ресурсу. На карті,...

В Україні заборонили популярне знеболювальне (документ) 11:34 1 коментар

Держлікслужба України тимчасово заборонила популярний медикамент-спазмолітик "Комбіспазм" індійського виробництва. Про це свідчить розпорядження від 23 червня, опубліковане на сайті відомства. "Тимчасово забороняю реалізацію та застосування лікарського засобу "Комбіспазм", серії EPD18001A1 виробництва "Евертоджен...

Оля Полякова вразила розкішною фігурою на пляжі (фото) 11:02 3 коментарі

Українська співачка Оля Полякова завжди демонструє своє струнке тіло на концертах у сценічних образах. Але цими днями зірка просто зірвала мережу кадрами в купальнику. Днями зірка змогла виділити час на сонячні...

Гравець збірної України Зінченко відпустку проводить у Росії: фото 10:33

Футболіст збірної України та англійського "Манчестер Сіті" Олександр Зінченко відпустку, після пляжів Туреччини, вирішив провести у Росії. У Instagram гравець виклав фото з риболовлі. Геотег на фотографії свідчить, що рибалив Зінченко у...

"Окупація та фашизм": екс-"регіонал"-утікач відзначився абсурдом щодо нинішньої України (відео) 10:01 5 коментарів

Колишній народний депутат від "Партії регіонів" і екс-член "Блоку Юлії Тимошенко" Володимир Олійник переконує, що в Україні владу захопила агресивна меншість, а безвізовий режим тут запровадили, аби можна було українців...

Що цікавило жителів Івано-Франківська цього тижня (18-24 червня) 22:14

Цього тижня франківчан потішив дрвгоочікуваний концерт Олега Винника з який виступив 23 червня, на стадіоні "Рух", пише Правда.іф.   Більше тисячі жителів та гостів міста, які підспівували і підтанцьовували під...

В Івано-Франківську проходять змагання із автослалому (фоторепортаж) 14:51 2 коментарі

Сьогодні, 23 червня, в Івано-Франківську проходять змагання з автомобільного слалому. Змагання проводяться на території біля стоянки ТЦ “Епіцентр”, інформує МІСТО. Це традиційні клубні змагання з автомобільного слалому з нагоди відзначення Дня...

Чорна п’ятниця: Марцінків поспілкувався з жінками, які продають на торгових прилавках (фоторепортаж) 20:56

22 червня в Івано-Франківську відбулася традиційна “Чорна п’ятниця”. Мер міста пройшовся вулицею  Сухомлинського й  всім мікрорайоном, до вулиці Мазепи та вулицею Довженка. Про це Руслан Марцінків повідомив на своїй офіційній сторінці у...

Як Луценко відпочивав в Італії (фото) 15:38 2 коментарі

Літо тільки почалося, а генпрокурор Юрій Луценко вже гайнув на відпочинок. У розпорядженні ТаблоID опинилися кілька світлин Юрія Віталійовича в італіському місті Комо. Нічого особливого, просто Луценко стоїть у черзі...

Як Порошенко нейтралізує Тимошенко: версія політолога 15:06 7 коментарів

Нейтралізація Юлії Тимошенко на виборах президента – складне питання для Порошенка. Над цим політтехнологи думають роками. Але повна нейтралізація Порошенку не вигідна. Про це 24 каналу розповів директор аналітичного центру...

Декомунізація в Україні завершується: В’ятрович розповів, чого бракує для фінішу 14:37 3 коментарі

Процес декомунізації в Україні підходить до свого завершення і останнім етапом процесу стане перейменування 9 сіл, Дніпропетровської та Кіровоградської областей, а також Кіровоградського району. Про це виданню "Апостроф" розповів директор...

Українці суттєво змінили ставлення до російської мови: свіжі цифри 14:05 4 коментарі

Жителі України суттєво змінили своє ставлення до російської мови і до питання про надання їй статусу другої державної. Про це повідомляє "Українська правда" з посиланням на директора фонду "Демократичні ініціативи"...
  • ріел ІФ виринаюча