Perekhodymo na latynku: чи будуть українці писати латинкою

Ідея глави українського МЗС Павла Клімкіна щодо впровадження в Україні латиниці, як завжди, розколола соціум на два табори.

Латинка замість кирилиці?

Суперечка вийшла такою гарячою та палкою, що її учасники навіть забули первісний текст посту на Фейсбуці, котрий опублікував Клімкін.

Чому б (нам) не подискутувати? Яка ваша думка про це? – запитав очільник українського МЗС.

Репліка Клімкіна стала сприйматися, як позиція офіційної української влади, що, звісно ж, зовсім не так. І це перший момент, котрий має заспокоїти противників латинки: на рівні Кабміну такий перехід ніхто не планував і не планує. Але принаймні поговорити на цю тему можна.

Як писати українською латинкою
На зміну проблеми двомовності в Україну прийде проблема “двоалфавітності”? Втім, уряд переконує, що наразі існують більш насущні турботи.

Аргументи “за”

Не будемо зараз заглиблюватися в історію питання й аналізувати, як і коли виникло кириличне письмо і якими були спроби перейти на латинку. Відомо, що письмову революцію затівали ще в XVII столітті, а також і пізніше – зокрема, в 1834-му, коли український мовознавець Йосип Лозинський запропонував “абецадло” – латинські літери української мови на базі польського алфавіту. Подібна інформація є широко доступною, але нас більше цікавить день сьогоднішній.

Йосип Лозинський
Йосип Лозинський – український гуманітарій ХІХ сторіччя, котрий запропонував “Абецадло” – схему написання латинськими літерами українських слів.

А на сьогодні реалїі є такими, що частина української інтелігенції (передусім, західноукраїнської) обстоює перехід на латинку. Зокрема, львівський художник Влодко Костирко пише статті латиницею. Серед захисників ідеї – також відомий письменник Андрій Любка, який створив словник нових слів (типу “верстак” замість “комп’ютер”, “осiдок” замість “офіс” тощо).

“Зараз триває процес євроінтеграції, – зазначив Любка на одній з дискусій на цю тему. – Це безпосередньо пов’язано з питанням оформлення документів, яке відбувається саме на латиниці. Наприклад, написання мого імені, скажімо, польською, викликає певні складнощі. Наш сучасний правопис латиницею настільки спотворений, що при оформленні документів польською і при зворотному перекладі українською моє ім’я звучить вже не як “Андрій”, а як “Андріі”. Тобто виходить, що документи належать вже зовсім іншій людині. Знання латинського алфавіту і його відповідність українському дозволяє нам вирішити це питання”.

Як писати українською латинкою
Інтернетом вже гуляють інструкції про те, “як писати українською латинкою”

Однак справа не тільки й не стільки в коректному оформленні документів. Народний депутат попередніх скликань Андрій Шкіль переконаний у тому, що “до НАТО і ЄС суспільну думку штовхала кремлівська агресія. До латинки штовхає все те ж, плюс необхідність повернення до європейського культурного дому. Можна квартирантами, але краще співвласниками”. Він же додає: “Кирилиця як РПЦ – канонізує благеньку екзистенцію під кремлівською бузиною. Здається, і духмяна, і тінь дає, але плід – отруйний, а запах дурманить”.

Таким чином, перехід на латиницю знаменував би собою остаточне поривання з радянським, а також більш давнім – колоніальним – минулим України, коли та була частиною російської імперії. Так, принаймні, вважають прихильники подібного проекту. Його ж противники мають, зрозуміло, протилежну точку зору. Вони, зокрема, відкидають апелювання до досвіду Казахстану, котрий якраз знаходиться в процесі подібного переходу.

Аргументи “проти”

Відмовитися від кирилиці Казахстан планує до 2025 року. Проте, як зазначає сходознавець Андрій Бузаров, “там дискусія про це давно йде і носить природний характер. Казахська мова належить до тюркської групи. Спочатку вона була на арабській графіці, потім її перевели на латиницю і тільки потім – на кирилицю. Тут немає політичного аспекту, тільки природний процес. Рано чи пізно ця трансформація повинна була відбутися”.

Крім цього, експерти повідомляють про ті суми, котрі готовий витратити Казахстан на письмову революцію. Порядок цифр вражає й не може не актуалізувати питання, чи є в Україні подібні “вільні” кошти? За оцінками міністерства освіти і науки Казахстану, перехід на латиницю потребуватиме одноразових витрат в розмірі 300 мільйонів доларів. Це що стосується разових інвестицій, пов’язаних з виправленням документів, друкуванням нових підручників, “перепрошивкою” програмного забезпечення.

Також необхідні ще 110 мільйонів доларів на переучування населення і трудових ресурсів зокрема. З огляду на те, що перехідний період може скласти від трьох до п’яти років, сума витрат сукупно наблизиться до 330-550 мільйонів доларів, а з урахуванням одноразових інвестицій – й до 600-800 мільйонів доларів. Але це попередні оцінки, котрі, як показує практика, завжди занижені, щоб не шокувати і без того стурбовану громадськість. Загальні ж витрати на проведення “алфавітної” реформи можуть сягнути одного мільярда, й при цьому варто враховувати, що населення Казахстану в два рази менше, ніж в Україні, так що для нас ця сума може цілком подвоїтися.

Але гроші вирішують не все. Письменник Андрій Кокотюха вказує на те, що українізація в нашій державі триває й без того тяжко, аби не відлякати тих, хто готовий перейти на державну мову, додатковими складнощами, пов’язаними з латинським алфавітом.

Що ми маємо в Україні? Не дивлячись на багаторічні протести активістів і довгоочікуване скасування закону Колесніченка-Ківалова, який передбачає фактичну двомовність, українізувати український простір не вдається. І, на жаль, в найближчій перспективі прогресу не передбачається. Українською мовою сьогодні друкується набагато більше книг, ніж раніше. Але інформаційний простір, перш за все – телебачення, віщає двома мовами. А серіали взагалі виходять російською, хоч і зроблені тепер в Україні. Нарешті, російська мова як мова книг, медіа, ресторанних меню і зовнішньої рекламі не заборонена і не зачищена. Уявіть собі: якщо Україна раптом офіційно перейде на латиницю, то в більшості меню напишуть “kofe”, а не “kava”. Ви замовите не “mluntsi z surom”, а “blinu s tvorogom”. Згоден, це дещо перебільшено. Однак корінь проблеми, думаю, ви побачили, – пише Кокотюха.

Він же продовжує: “Припустимо – знову лише припустимо! – що на латиницю переведуть тільки україномовних українців, які звикли працювати з багатостраждальною державною мовою. Це означає, що російська мова, дуже широко поширена в Україні, залишиться на кирилиці. Як ви думаєте, у якого алфавіту буде більшою аудиторія? Відповідь очевидна. Поки в Україні паралельно ходять дві зрозумілі для читання мови, є шанс поступово зробити українську більш конкурентною і впровадити в обіг ширше, ніж зараз. Але варто для підкреслення відмінності від російської перейти на латиницю, як позиції російської моментально зміцняться, вона рвоне вперед. А вся декларована українізація теж піде – але коту під хвіст. До речі, цю думку підтримують відомі прихильники українізації”, – вважає письменник.

Дійсно, така відома прихильниця українізації й колега Кокотюхи по цеху, як Лариса Ніцой також переконана в тому, що Україні не варто обговорювати перехід на латиницю, бо інакше країна втратить свою давню писемність і історію. Вона пояснює, що кириличні літери були введені в Україні ще задовго до появи Московії й згадує Софію Київську, на стінах якої є фрески зі словами, написаними кирилицею 1000 років тому.

Нам потрібно в першу чергу берегти своє. Якщо ми відмовимося, ці пам’ятники стануть російськими, як і наша історія, і наші князі. Ми власними руками, добровільно відмовимося від своєї спадщини на їхню користь. А цього не можна допускати ні в якому разі, – каже Ніцой.

Як писати українською латинкою
Тисячолітні графіті Софії Київської, створені задовго до “Московії” та формування російської мови, написані кирилицею, нагадує письменниця Лариса Ніцой.

На бік Кокотюхи та Ніцой стає й директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Він теж побоюється того, що в нашій країні перехід з кирилиці на латиницю може спровокувати посилення русифікації. В останні роки все більше російськомовних громадян переходять на українську, введення латиниці створить додатковий бар’єр і зупинить багатьох з них, пише він на своїй сторінці в Facebook.

“Відмова від кирилиці захистить нас від Росії і наблизить до Європи” – головний аргумент її прихильників. Однак насправді зміна письма може зіграти протилежну роль – посилення русифікації”, – зазначає експерт. За його словами, нововведення “може спровокувати рух в протилежному напрямку – звична кирилична російська для багатьох (особливо, старших людей) буде простішою, ніж незнайома латинська українська”.

Риску під подібними обговореннями підводить віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко.

Я думаю, що треба не на латиницю переходити, а новий закон про державну мову як можна швидше приймати. Це справа і більш насущна, і більш предметна, – твітує чиновник.

І хоча здається, що дана тема закрита, майже напевно можна передбачити, що до пертурбацій, пов’язаних з латинкою, повертатимуться ще неодноразово. Принаймні, доки інша “реформа” не переб’є враження від “алфавітної”.

https://24tv.ua/statti_tag4571

Джерело

(Visited 94 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Все буде добре! Росіяни не можуть вивчити українську то латинь ніколи не вивчать і втечуть в росію!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4579

загрузка...

Возможности в 777 Originals 18:26

В 777 Originals геймер ждут новые и известные слоты, гарантирующие высокий процент отдачи. В казино для игрока предусмотрен не только набор игр, но также специальные программы, турниры, персональные предложения. В...

Порятунок Луценка: генпрокурор біжить від Порошенка? 16:30

Оприлюднення інформації про вручення ГПУ підозр людям з оточення Порошенка у справі Курченка, олігарха сім’ї Януковича, викликало багато запитань. Зокрема, чому Юрій Луценко намагався загальмувати розслідування. У чому підозрюють наближених...

Син Порошенка таємно служив на Донбасі: розсекречені подробиці (фото) 15:38 2 коментарі

Син президента Петра Порошенка Олексій таємно воював на Донбасі, щоб не наражати на небезпеку батька і всю Україну. Про це на сторінці у Facebook повідомила його дружина Юлія, зазначивши, що їхньому сину...

Ольга Сумська зачарувала фанів сексуальними архівними знімками (фото) 15:06

Акторка опублікувала відверті фото у соціальній мережі. Ольга Сумськазгадала молодість і показала сексуальні архівні знімки. Відверті фото Ольга Сумська опублікувала на своїй сторінці в Instagram. На кадрах акторка постала у ефектних...

Розруха і порожнеча: як зараз виглядає окупована Макіївка (фото) 14:37

Окупована Макіївка на Донеччині сьогодні порожня та поруйнована. У мережі з’явилися свіжі фото місцевості, де колись був парк, а з приходом проросійських бойовиків настала розруха. "А який раніше парк, палац...

Коломойський уточнив, коли повернеться в Україну 14:05

Олігарх Ігор Коломойський заявив, що повернеться в Україну з Ізраїлю після оприлюднення офіційних результатів виборів президента, у яких лідирує Володимир Зеленський.   "Так, я повернуся в країну обов’язково, але не...

Білорусь призупинила поставки в Україну бензину і дизпалива: реакція Гройсмана 13:36

Білорусь з 23 квітня призупинила експорт до України бензину і дизпалива через неякісну нафту з Росії. Окрім України, Білорусь вимушено припинила експорт цього пального і до Польщі, і до країн...

Головний рабин України привітав Зеленського з перемогою на виборах (фото) 13:04 4 коментарі

Моше Реувен Асман зазначив, що єврейська громада готова зробити все можливе задля допомоги Володимиру Зеленському на цьому шляху. Пише Главком. Головний рабин України Моше Реувен Асман привітав Володимира Зеленського з...

Сергій Притула зізнався, що бачить майбутнє України не надто веселим 12:35

Український шоумен, ведучий та волонтер Сергій Притула, заявив, що майбутнє України для себе бачить не надто веселим. Проте він бачить себе у цій країні: "А, якщо я тут буду, то...

"Висловлюю щиру надію на завершення скорботного періоду утисків і дискримінації" - патріарх Гундяєв привітав Зеленського з перемогою на виборах 12:03 3 коментарі

Священнослужитель знову згадав російські пропагандистські штампи про утиски й дискримінацію громадян України, які належать до УПЦ МП. Патріарх Московський і всієї Русі Кирило привітав Володимира Зеленського з перемогою на виборах...

Поцілунки та романтичні прогулянки: Матвієнко та Мірзоян показали свій відпочинок в Нідерландах (фото, відео) 11:34

Зіркове подружжя Тоні Матвієнко та Арсена Мірзояна вирушило у подорож до Нідерландів. Судячи з фото та відео, які закохані опублікували на своїх сторінках Іnstagram у мандрівці з ним перебувала також старша...

Олена Зеленська про маєток в Італії: "Я не знаю, наш він чи ні" 11:02 6 коментарів

За словами майбутньої першої леді, вони з чоловіком уже 3 роки не їздили до будинку в Італії. Дружина де-факто нового Президента України Олена Зеленська розповіла в інтерв'ю "BBC News Україна"...

Не на велосипеді, а з свитою охоронців: як Зеленський у парку зарядкою займався (фото) 10:33

Будущий президент делает зарядку в Мариинском парке под наблюдением охраны и тренера. Повідомляє Страна. Сегодня утром около 9:30 "Страна" застала будущего президента во время утренней гимнастики. 41-летний Владимир Зеленский не...

Українці заплатять: забаганка Зеленського перенести АП з Банкової коштуватиме десятки мільйонів доларів 10:01 2 коментарі

Перенесення Адміністрації президента з вулиці Банкової у Києві коштуватиме десятки мільйонів доларів. Таку ідею пропонував лідер президентських перегонів Володимир Зеленський. Екс-заступник голови АП Дмитро Шимків розповів, що для того, аби...

Обрано голову податкової служби 09:47

Комісія вищого корпусу державної служби рекомендувала Кабінету міністрів призначити Сергія Верланова головою Державної податкової служби. Про це повідомляє прес-служба Міністерства фінансів. 23 квітня пройшов заключний етап конкурсного відбору на очільника...

Перенесення мобільного номера з 1 травня. Як це працюватиме? 09:13

Послуга із перенесення абонентських номерів для користувачів мобільного зв'язку (MNP) запрацює з 1 травня. Cуть послуги: абонент мобільного зв'язку зможе перейти на обслуговування до іншого оператора, зберігши свій мобільний номер....

У парламенті почали збирати підписи за відставку Парубія 08:24 6 коментарів

Народний депутат від партії "Відродження" Валерій Писаренко почав збирати підписи за відставку голову парламенту Андрія Парубія. Про це нардеп написав у Facebook. "Дорогі друзі, сьогодні в парламенті починаємо збір підписів...

Зеленський перед інавгурацією проведе концерт 07:51 1 коментар

Переможець президентських виборів в Україні Володимир Зеленський за кілька днів до інавгурації проведе останній концерт "Ліги сміху" в "Жовтневому палаці". Про це свідчить афіша заходу на сайті parter.ua і "Квартал-концерт"....

ЦВК опрацювала 100% протоколів: Зеленський переміг 06:44 5 коментарів

Центральна виборча комісія опрацювала 100% електронних протоколів, шоумен Володимир Зеленський виграє президентські вибори з результатом 73,22%. Відповідні попередні результати другого туру голосування є на сайті ЦВК. Чинний глава держави Петро...

Стало відомо, коли будуть відбуватися Великодні богослужіння 17:42

Сьогодні відбувається щотижнева оперативна нарада у міського голови, повідомляє Правда.іф. Під час оперативної наради начальник відділу внутрішньої політики - Ігор Кінаш проінформував про заходи до Великодніх свят. Розпорядок богослужінь у...
  • ріел ІФ виринаюча