Perekhodymo na latynku: чи будуть українці писати латинкою

Ідея глави українського МЗС Павла Клімкіна щодо впровадження в Україні латиниці, як завжди, розколола соціум на два табори.

Латинка замість кирилиці?

Суперечка вийшла такою гарячою та палкою, що її учасники навіть забули первісний текст посту на Фейсбуці, котрий опублікував Клімкін.

Чому б (нам) не подискутувати? Яка ваша думка про це? – запитав очільник українського МЗС.

Репліка Клімкіна стала сприйматися, як позиція офіційної української влади, що, звісно ж, зовсім не так. І це перший момент, котрий має заспокоїти противників латинки: на рівні Кабміну такий перехід ніхто не планував і не планує. Але принаймні поговорити на цю тему можна.

Як писати українською латинкою
На зміну проблеми двомовності в Україну прийде проблема “двоалфавітності”? Втім, уряд переконує, що наразі існують більш насущні турботи.

Аргументи “за”

Не будемо зараз заглиблюватися в історію питання й аналізувати, як і коли виникло кириличне письмо і якими були спроби перейти на латинку. Відомо, що письмову революцію затівали ще в XVII столітті, а також і пізніше – зокрема, в 1834-му, коли український мовознавець Йосип Лозинський запропонував “абецадло” – латинські літери української мови на базі польського алфавіту. Подібна інформація є широко доступною, але нас більше цікавить день сьогоднішній.

Йосип Лозинський
Йосип Лозинський – український гуманітарій ХІХ сторіччя, котрий запропонував “Абецадло” – схему написання латинськими літерами українських слів.

А на сьогодні реалїі є такими, що частина української інтелігенції (передусім, західноукраїнської) обстоює перехід на латинку. Зокрема, львівський художник Влодко Костирко пише статті латиницею. Серед захисників ідеї – також відомий письменник Андрій Любка, який створив словник нових слів (типу “верстак” замість “комп’ютер”, “осiдок” замість “офіс” тощо).

“Зараз триває процес євроінтеграції, – зазначив Любка на одній з дискусій на цю тему. – Це безпосередньо пов’язано з питанням оформлення документів, яке відбувається саме на латиниці. Наприклад, написання мого імені, скажімо, польською, викликає певні складнощі. Наш сучасний правопис латиницею настільки спотворений, що при оформленні документів польською і при зворотному перекладі українською моє ім’я звучить вже не як “Андрій”, а як “Андріі”. Тобто виходить, що документи належать вже зовсім іншій людині. Знання латинського алфавіту і його відповідність українському дозволяє нам вирішити це питання”.

Як писати українською латинкою
Інтернетом вже гуляють інструкції про те, “як писати українською латинкою”

Однак справа не тільки й не стільки в коректному оформленні документів. Народний депутат попередніх скликань Андрій Шкіль переконаний у тому, що “до НАТО і ЄС суспільну думку штовхала кремлівська агресія. До латинки штовхає все те ж, плюс необхідність повернення до європейського культурного дому. Можна квартирантами, але краще співвласниками”. Він же додає: “Кирилиця як РПЦ – канонізує благеньку екзистенцію під кремлівською бузиною. Здається, і духмяна, і тінь дає, але плід – отруйний, а запах дурманить”.

Таким чином, перехід на латиницю знаменував би собою остаточне поривання з радянським, а також більш давнім – колоніальним – минулим України, коли та була частиною російської імперії. Так, принаймні, вважають прихильники подібного проекту. Його ж противники мають, зрозуміло, протилежну точку зору. Вони, зокрема, відкидають апелювання до досвіду Казахстану, котрий якраз знаходиться в процесі подібного переходу.

Аргументи “проти”

Відмовитися від кирилиці Казахстан планує до 2025 року. Проте, як зазначає сходознавець Андрій Бузаров, “там дискусія про це давно йде і носить природний характер. Казахська мова належить до тюркської групи. Спочатку вона була на арабській графіці, потім її перевели на латиницю і тільки потім – на кирилицю. Тут немає політичного аспекту, тільки природний процес. Рано чи пізно ця трансформація повинна була відбутися”.

Крім цього, експерти повідомляють про ті суми, котрі готовий витратити Казахстан на письмову революцію. Порядок цифр вражає й не може не актуалізувати питання, чи є в Україні подібні “вільні” кошти? За оцінками міністерства освіти і науки Казахстану, перехід на латиницю потребуватиме одноразових витрат в розмірі 300 мільйонів доларів. Це що стосується разових інвестицій, пов’язаних з виправленням документів, друкуванням нових підручників, “перепрошивкою” програмного забезпечення.

Також необхідні ще 110 мільйонів доларів на переучування населення і трудових ресурсів зокрема. З огляду на те, що перехідний період може скласти від трьох до п’яти років, сума витрат сукупно наблизиться до 330-550 мільйонів доларів, а з урахуванням одноразових інвестицій – й до 600-800 мільйонів доларів. Але це попередні оцінки, котрі, як показує практика, завжди занижені, щоб не шокувати і без того стурбовану громадськість. Загальні ж витрати на проведення “алфавітної” реформи можуть сягнути одного мільярда, й при цьому варто враховувати, що населення Казахстану в два рази менше, ніж в Україні, так що для нас ця сума може цілком подвоїтися.

Але гроші вирішують не все. Письменник Андрій Кокотюха вказує на те, що українізація в нашій державі триває й без того тяжко, аби не відлякати тих, хто готовий перейти на державну мову, додатковими складнощами, пов’язаними з латинським алфавітом.

Що ми маємо в Україні? Не дивлячись на багаторічні протести активістів і довгоочікуване скасування закону Колесніченка-Ківалова, який передбачає фактичну двомовність, українізувати український простір не вдається. І, на жаль, в найближчій перспективі прогресу не передбачається. Українською мовою сьогодні друкується набагато більше книг, ніж раніше. Але інформаційний простір, перш за все – телебачення, віщає двома мовами. А серіали взагалі виходять російською, хоч і зроблені тепер в Україні. Нарешті, російська мова як мова книг, медіа, ресторанних меню і зовнішньої рекламі не заборонена і не зачищена. Уявіть собі: якщо Україна раптом офіційно перейде на латиницю, то в більшості меню напишуть “kofe”, а не “kava”. Ви замовите не “mluntsi z surom”, а “blinu s tvorogom”. Згоден, це дещо перебільшено. Однак корінь проблеми, думаю, ви побачили, – пише Кокотюха.

Він же продовжує: “Припустимо – знову лише припустимо! – що на латиницю переведуть тільки україномовних українців, які звикли працювати з багатостраждальною державною мовою. Це означає, що російська мова, дуже широко поширена в Україні, залишиться на кирилиці. Як ви думаєте, у якого алфавіту буде більшою аудиторія? Відповідь очевидна. Поки в Україні паралельно ходять дві зрозумілі для читання мови, є шанс поступово зробити українську більш конкурентною і впровадити в обіг ширше, ніж зараз. Але варто для підкреслення відмінності від російської перейти на латиницю, як позиції російської моментально зміцняться, вона рвоне вперед. А вся декларована українізація теж піде – але коту під хвіст. До речі, цю думку підтримують відомі прихильники українізації”, – вважає письменник.

Дійсно, така відома прихильниця українізації й колега Кокотюхи по цеху, як Лариса Ніцой також переконана в тому, що Україні не варто обговорювати перехід на латиницю, бо інакше країна втратить свою давню писемність і історію. Вона пояснює, що кириличні літери були введені в Україні ще задовго до появи Московії й згадує Софію Київську, на стінах якої є фрески зі словами, написаними кирилицею 1000 років тому.

Нам потрібно в першу чергу берегти своє. Якщо ми відмовимося, ці пам’ятники стануть російськими, як і наша історія, і наші князі. Ми власними руками, добровільно відмовимося від своєї спадщини на їхню користь. А цього не можна допускати ні в якому разі, – каже Ніцой.

Як писати українською латинкою
Тисячолітні графіті Софії Київської, створені задовго до “Московії” та формування російської мови, написані кирилицею, нагадує письменниця Лариса Ніцой.

На бік Кокотюхи та Ніцой стає й директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Він теж побоюється того, що в нашій країні перехід з кирилиці на латиницю може спровокувати посилення русифікації. В останні роки все більше російськомовних громадян переходять на українську, введення латиниці створить додатковий бар’єр і зупинить багатьох з них, пише він на своїй сторінці в Facebook.

“Відмова від кирилиці захистить нас від Росії і наблизить до Європи” – головний аргумент її прихильників. Однак насправді зміна письма може зіграти протилежну роль – посилення русифікації”, – зазначає експерт. За його словами, нововведення “може спровокувати рух в протилежному напрямку – звична кирилична російська для багатьох (особливо, старших людей) буде простішою, ніж незнайома латинська українська”.

Риску під подібними обговореннями підводить віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко.

Я думаю, що треба не на латиницю переходити, а новий закон про державну мову як можна швидше приймати. Це справа і більш насущна, і більш предметна, – твітує чиновник.

І хоча здається, що дана тема закрита, майже напевно можна передбачити, що до пертурбацій, пов’язаних з латинкою, повертатимуться ще неодноразово. Принаймні, доки інша “реформа” не переб’є враження від “алфавітної”.

https://24tv.ua/statti_tag4571

Джерело

(Visited 73 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Все буде добре! Росіяни не можуть вивчити українську то латинь ніколи не вивчать і втечуть в росію!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8644

Перемоги-2018: про головні досягнення України в році, що минає 17:39

Попри всі труднощі – економічну кризу, війну і фактичний початок виборчої кампанії – в 2018 році в Україні було чимало і перемог, як на внутрішній, так і зовнішньополітичній арені. Про...

"Ми не просто робимо попередження": у Росії вибухнули новими погрозами в бік України 17:08 1 коментар

У РФ стверджують, що Україна нібито не може гарантувати безпеку російським дипломатам. Відтак тамтешнє міністерство закордонних справ вкотре виступило із погрозами у бік українських дипломатів. Про це заявила офіційна речниця...

Путін може готувати свою доньку Катерину стати його наступницею, – ЗМІ 16:30 1 коментар

Ймовірна донька президента Росії Володимира Путіна – Катерина Тихонова, яка завжди уникала спілкування зі ЗМІ, виступила на телебаченні. І після цього росіяни почали гадати: чи не замислився Путін над призначенням...

Стану на сторону монахів, – Усик пригрозив радикалам через Лавру 16:07 7 коментарів

Абсолютний чемпіон світу Олександр Усик відповів на питання, що буде робити, якщо хтось з радикалів вирішить захопити Києво-Печерську лавру. А також про своє ставлення до надання Українсьеій православній церкві томосу....

Кого зі злочинців-утікачів повернули до України: найгучніші екстрадиції за останні роки 15:38 1 коментар

Час від часу до України з-за кордону повертають злочинців-втікачів, на яких тут чекає покарання. Розповідаємо, кого саме видавали за останні роки, за що саме їх хотіли судити, і чи несуть...

Популярний український ведучий показав сімейну ідилію з сином і дружиною (фото) 14:05 1 коментар

"Вмовити головного Ревізора країни на родинну зйомку майже нереально", - заявила дружина Миколи Тищенка Алла та все-таки вмовила коханого на фотосет. Разом зі своїм м’язистим чоловіком молода білявка попозувала у...

"Містере Путін, це не жарти": Порошенко відкрито звернувся до президента Росії 13:36 3 коментарі

Президент України Петро Порошенко відкрито звернувся до президента Росії Володимира Путіна під час свого інтерв'ю американському виданню Fox News. При цьому глава держави назвав війною напад російських військових на українських...

Коноплянка помінявся футболками з російським футболістом та пояснив свій вчинок (відео) 13:04

Український півзахисник Євген Коноплянка помінявся футболками з нападником "Локомотива" та збірної Росії Федором Смоловим. Футболісти обмінялися футболками після матчу 6 туру групового етапу Ліги чемпіонів "Шальке" – "Галатасарай", який команда...

У Росії мають намір дати ім'я "Кобзар" новому зразку бронетехніки 12:35 6 коментарів

У Росії вкотре хочуть "вколоти" Україну. Цього разу Кремль запланував назвати новий зразок бронетехніки ім'ям "Кобзар". Як переконують представники країни-агресора, річ у тім, що під час Другої світової дехто Яків...

У президенти України зібрався йти ще один політик 12:03 3 коментарі

Колишній спікер Верховної Ради, голова партії "За правду і справедливість" Олександр Мороз заявив, що має намір балотуватися в президенти України. Про це повідомляє "112 Україна". "Сьогодні на керівній активі партії, яку...

Претенденти на Київський престол. Хто очолить незалежну українську Церкву 11:34 2 коментарі

У листопаді-грудні 1918 року у буремному Києві в стінах Києво-Печерської лаври дискутували щодо питання автокефалії Української Православної Церкви. Павло Скоропадський та його міністри намагались підтримати автокефалістів з числа єпископів, але...

Дякую ФСБ, дякую Путіну: Харківський екс-патрульний тішиться, що отримав російський паспорт (фото) 11:02 1 коментар

Екс-працівник патрульної поліції Харківської області Денис Кучеренко отримав російське громадянство. Про це Кучеренко повідомив на своїй сторінці в Іnstagram, де підписаний "Лейтенант Коломбо", передає Depo.Харків. Чоловік опублікував фото, на якому поряд лежать...

Призов-2018: Чому воєнкоми дійшли до облав на вулицях і вокзалах 10:33 5 коментарів

В Україні триває черговий призов до армії, під час якого воєнкоми хваляться успіхами, а ухилянти переповідають страшні історії. Триває останній місяць чергового призову до армії, який має всі шанси стати...

Для багатьох нинішніх політиків наступні вибори будуть останніми, – експерт 10:01

Співаків, шоуменів і спортсменів українцям навмисне підкидають "старі" політики. Однак для багатьох нинішніх політиків, які при владі по двадцять років, президентські і парламентські вибори будуть останніми. В цьому переконаний директор...

Вітренко: Суд у Нью-Йорку погодився з вимогами "Нафтогазу" щодо "Газпрому" 09:47

НАК "Нафтогаз України" вдалося зробити перший крок в залученні американських судів до спору з російським "Газпромом" щодо стягнення з нього 2,6 мільярда доларів відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу. Про це...

Суд пояснив, чому повернув Насірову посаду 09:14 1 коментар

В Окружному адміністративному суді Києва стверджують, що звільнення Романа Насирова з посади голови Державної фіскальної служби було безпідставним і з порушенням процедури. Про це повідомляє "Судово-юридична газета" з посиланням на...

"Євробляхери" придумали, як не розмитнювати автомобілі 08:24 1 коментар

Власники автомобілів з іноземною реєстрацією масово уникають необхідності розмитнення своїх транспортних засобів за допомогою отримання тимчасової реєстрації за кордоном. Про це повідомила керівника консульського відділу посольства України у Варшаві Світлана...

Європарламент закликав країни ЄС закрити порти для суден Росії, - резолюція 07:51

У зв'язку з нападом РФ на українські кораблі в Керченській протоці ЄС повинен продовжити санкції проти Росії Про це йдеться у прийнятій резолюції Європейського парламенту з доповіддю "Про реалізацію Угоди про...

Європарламент закликав країни ЄС закрити порти для суден Росії, - резолюція 06:42

Європейський парламент закликає країни-члени та керівні органи ЄС закрити європейські порти для російських суден, що йдуть з Азовського моря Про це йдеться у резолюції про стан впровадження Україною Угоди про...

10 перших ознак вагітності, про які мало хто знає 19:04

Нет такой женщины в мире, которая не хочет как можно раньше узнать о своем “интересном положении”. В древности и Средние века повитухи использовали необычные и подчас дикие для современного человека...
  • ріел ІФ виринаюча