Податки для “заробітчан”: брати чи не брати

Чому Пенсійний фонд зацікавився зарплатами трудових мігрантів. Пише СЕГОДНЯ.ua

<p style="text-align: justify;">Фото: Roman Pilipey</p>

Заяви голови Міністерства соціальної політики про запровадження декларування доходів для трудових мігрантів викликали резонанс в суспільстві. А згадка в цьому контексті про несплачені “заробітчанами” податки до українського бюджету змусило багатьох зробити висновок про те, що в уряді хочуть ввести окремий податок для українців, які працюють за кордоном. Мінсоцполітики змушене було навіть зробити спеціальну заяву, що спростовує цю версію. Мовляв, додаткових податків не буде, декларування необхідно виключно для розуміння розміру доходів тих, хто претендує на субсидію.

Тим часом, не все так однозначно. Обов’язок декларувати доходи для тих, хто претендує на субсидію, існував і раніше. Як і задумки про поповнення державної скарбниці за рахунок тих, хто заробляє гроші за кордоном. Спробуємо розібратися в цьому детальніше.

Про податки ніхто не говорить…

Хвилювання в суспільстві викликали висловлювання міністра соціальної політики Андрія Реви в інтерв’ю “Радіо Свобода”, опублікованому 17 листопада. У ньому, зокрема, міністр висловився так:

“Люди, які працюють в Україні, – вони платять податок на доходи фізичних осіб, платять єдиний соціальний внесок. Їх доходи враховуються. І, як правило, вони ще й не можуть претендувати на субсидію, бо вони працюють по-білому, утримують і бюджетників, і пенсіонерів, і самі себе утримують. А хтось працює за кордоном, пересилає сюди гроші. Ці гроші потрапляють до конкретних домогосподарств… Це дохід чи не дохід? Дохід, тому що він використовується на власне споживання. Ми попросили: будь ласка, задекларуйте. Тому що це реально гроші, які ви отримуєте на власне споживання”.

Після того, як з’явилися припущення щодо бажання обкласти податком задекларовані доходи трудових мігрантів, міністр уточнив: “Пропозиція про необхідність декларування доходів викликано питанням розрахунку розміру субсидій, а не з метою їх оподаткування”, – цитує свого керівника прес-служба Мінсоцполітики.

Тим часом, декларування доходів претендентами на субсидію – ніяка не новина.Подавати декларацію про доходи разом із заявою повинен кожен, кому субсидія призначається вперше, а багато категорій громадян повинні подавати декларації регулярно. Тож “заробітчани” або члени їх родин, які отримують субсидію, напевно заповнювали декларацію про доходи, коли зверталися за субсидією. Інша справа, що в цих деклараціях вони могли не вказувати свій заробіток за кордоном.

За усталеною практикою, українці найчастіше декларують тільки ті доходи, які можна перевірити через будь-які бази даних. Наприклад, отримані у вигляді зарплат, стипендій або пенсій. А ось “сірі” доходи – ті, які не проводилися через банк і за документами ніяк не пов’язані з конкретним одержувачем, – вказують не багато.

Наприклад, людина, яка здає квартиру без договору, найімовірніше, не вкаже в декларації цей вид прибутку. Як навряд чи зізнається в підробітці, скажімо, вчитель, який займається після школи репетиторством. Або продавець, який підробляє у вільний час ремонтами. Або студент, який вигулює вечорами чужих собак за гроші. Такі роботи виконуються, зазвичай, без оформлення документів, розраховуються за них готівкою, і перевірити факт отримання таких доходів просто неможливо.

Така ж ситуація з доходами трудових мігрантів. Більшість з них працюють за кордоном неофіційно. В тому сенсі, що в жодній державній базі даних або реєстрі немає інформації про місця їх роботи, про розмір зарплат. Немає навіть точної інформації про кількість працюючих за кордоном, цифри різняться від 800 тис. до 6 млн.

Експерти вважають, що отримати дані про доходи українців, що працюють за кордоном, теоретично можливо, але дуже затратно за кількістю праці і часу, тому цим ніхто не займатиметься. Як до цих пір не вирішено питання з легалізацією ринку орендного житла. А значить, державі і далі доведеться вірити людям на слово і намагатися впливати методом переконання.

Повертаючись до питання про декларації, додамо, що в Україні не відмовилися від ідеї зробити декларування доходів обов’язком кожного. Як ми писали, в законі про валюту і про валютні операції міститься вимога до Кабінету міністрів до 1 грудня 2018 року розробити проект закону про одноразове декларування доходів для всіх громадян України. Ми також розповідали про те, що ідея одноразового декларування доходів громадянами виношується давно, проте наразі відкладається.

… Але від податків нікого не звільняють

У Міністерстві соцполітики стверджують, що декларування закордонних доходів трудовими мігрантами не призведе до додаткового оподаткування.

“Про оподаткування внаслідок декларації доходів, отриманих з-за кордону, не може йтися, оскільки всі податки з цих доходів були сплачені в державі перебування, а їх оподаткування податків в Україні було б подвійне оподаткування”, – йдеться в заяві прес-служби.

З більшістю країн, в яких працюють українські “заробітчани”, Україна дійсно підписала Конвенції про уникнення подвійного оподаткування. Але дія цих договорів поширюється далеко не на всі податки. Україна бере на себе зобов’язання не стягувати повторно податок на прибуток підприємств і податок на доходи фізичних осіб. Причому фіскальна служба роз’яснює: український платник податків повинен платити податок на доходи (НДФЛ, укр. – ПДФО), але він може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном. Тобто, якщо за кордоном з зарплати українця утримано, наприклад, 10% податку на доходи, то в Україні йому доведеться заплатити ще 8% від задекларованої суми, оскільки в Україні цей податок становить 18%. Якщо ж людина працювала за кордоном нелегально і не зможе підтвердити документами сплату податків в країні перебування, заплатити податок на доходи в Україні їй доведеться в повному розмірі, з усієї задекларованої суми.

Стосовно єдиного соціального внеску (ЄСВ), який якраз більше інших податків цікавить Міністерство соціальної політики, сплатити його громадянин України може тільки в Україні. Тож якщо держава захоче зобов’язати декларантів заплатити цей податок з закордонних заробітків – Конвенції про уникнення подвійного оподаткування не стануть перешкодою.

Також тільки в Україні людина може заплатити військовий збір. Із зарплати, отриманої за кордоном, буде утримано 1,5%.

Крім того, додамо, що українським законодавством якраз і передбачено декларування доходів, з яких не могли стягуватися податки під час отримання, але які не звільнені від оподаткування. Тож з цієї точки зору оподаткування в Україні задекларованої зарубіжної зарплати не буде протизаконним.

Питання про оподаткування грошей, зароблених українцями за кордоном, дискутується як один із заходів щодо додаткового наповнення бюджету. За різними підрахунками, “заробітчани” щорічно завозять або переправляють до України близько 6-11 млрд доларів. Заплативши з цих грошей хоча б мінімальну ставку ЄСВ – 22% – трудові мігранти принесли б до Пенсійного фонду додатковий дохід в розмірі 40-70 млрд грн. Для порівняння: 2018 року на виплату пенсій необхідно 208 млрд грн. Тобто за рахунок відрахувань трудових мігрантів можна було б покрити п’яту частину цієї суми, а то й третину.

Зазначимо, що, на думку різних експертів, зарплатні надходження трудових мігрантів, з одного боку, сприяють зростанню ВВП, а з іншого – підвищують платоспроможність населення, а значить, прискорюють інфляцію. Тому керівництво країни ніяк не може визначитися, як ставитися до цих грошей. З одного боку, є бажання зобов’язати трудових мігрантів чесно заповнювати декларації і платити податки з закордонних зарплат, а з іншого – стимулювати приплив цих грошей до України. Наприклад, у Верховній Раді зараз зареєстровано кілька законопроектів, якими пропонується звільнити трудових мігрантів від сплати податку на доходи повністю або частково (наприклад, законопроекти № 7458, 7459, №3370). Щоправда, один з них вже знято з розгляду, а два інших ще не розглядалися. Але, до речі, про звільнення від сплати ЄСВ в цих законопроектах не йдеться.

(Visited 163 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Не брати однозначно, але в пенсії потім, навіть наймінімальнішої не платити. Не робив виплати тут в Україні — не отримаєш ні субсидії, ні пенсії взагалі.

  Гість,

  Бу га га! Казкові дебіли.Це ж треба тут карячитися за гроши щоб потім(треба ще дожити) отримувати мізерну подачку, а якщо пощастить, субсидію .Молодь хоче жити тепер і зараз (приблизно так як живе Рева і Ко) а не мріяти про якусь ефимерну пенсію.

  Гість,

  Будь-які доходи, в т.ч. із-за кордону повинні бути задекларовані. А то виходить, що сім’ї заробітчан користуються послугами соціальної сфери, інфраструктурою, а податки не платять.

  Гість,

  Будуть получати пенсію в 800-1000 доларів на місяць і тихенько проживати в Україні. І вже заробітчани отримують закордонну пенсію. Вони того варті. А в Україні пенсія 60 доларів.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3938

загрузка...

Стало відомо, коли будуть відбуватися Великодні богослужіння 17:42

Сьогодні відбувається щотижнева оперативна нарада у міського голови, повідомляє Правда.іф. Під час оперативної наради начальник відділу внутрішньої політики - Ігор Кінаш проінформував про заходи до Великодніх свят. Розпорядок богослужінь у...

В Україні з'явилися аж три нові свята: хто та коли відзначатиме 16:30 1 коментар

В Україні запровадили три нові свята – День піхоти, День резервіста та День сержанта Збройних сил України, які відзначатимуть навесні та восени кожного року. Проте, ці дні не будуть вихідними....

Іноземні партнери і спостерігачі оцінили роботу Авакова, відмітивши прозорість виборів - експерт 15:54

Признание иностранными лидерами и партнерами честности и прозрачности выборов президента Украины, которые состоялись в минувшие выходные, – это фактически позитивная оценка работы министра внутренних дел Арсена Авакова. Такое мнение на...

Мустафу Найєма облили нечистотами в Одесі: фото та відео 15:38

Народного депутата Мустафу Найєма та його соратників невідомі облили нечистотами в Одесі. Політик прибув підтримати місцевих активістів. Унаслідок інциденту зіткнень не було, передає кореспондентка 24 каналу. Політик розповів, що прибув до...

Зеленський розповів, що думає про заборону російських соцмереж і закриття в'їзду артистам з РФ 15:06 9 коментарів

Кандидат в президенти Володимир Зеленський вважає, що перед забороною російських соцмереж "ВКонтакте" і "Однокласники" потрібно було надати людям інші майданчики для спілкування. У Зеленського неоднозначна позиція щодо заборони в'їзду в...

Елегантна сукня з ніжними квітами: як Меланія Трамп святкувала Великдень (фото, відео) 14:37

Напередодні, 21 квітня, католицький світ відзначав Великдень. Так, світлинами з святкування традиційно поділилася перша леді США Меланія Трамп. Дружина Дональда Трампа з'явилася перед папараці в елегантій сукні від люксового американського...

Саакашвілі звернувся до СБУ, щоб скасувати заборону в’їзду в Україну 14:05 2 коментарі

Екс-президент Грузії, колишній голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілізаявив, що вже подав клопотання про зняття з нього заборони на в’їзд в Україну. Це він прокоментував телеканалу «Наш» в неділю, 21 квітня, результати екзит-полів, згідно...

Полякова, Лобода, Басков і Галкін привітали Зеленського з перемогою (фото, відео) 13:36

Тим часом у соцмережах поспішають привітати новоспеченого майже президента його колеги з шоу-бізнесу. Одними з перших стали Олена Кравець, Оля Полякова та Світлана Вольнова. За ними вже підтягнулися і Світлана...

Прихильники Тимошенко влаштували у другому турі флешмоб (фото) 13:04 1 коментар

Прихильники лідера «Батьківщини» у соцмережах виклали бюлетені з галочкою за «свого» кандидата.  Пише Главком. У другому турі виборів президента України понад 400 тисяч громадян зіпсували виборчі бюлетені, що вдвічі більше...

Савченко вперше після звільнення із СІЗО прийшла в Раду (фото, відео) 12:35 2 коментарі

Народний депутат Надія Савченко 23 квітня прийшла на роботу у Верховну Раду. Пише Главком. Про це повідомляє Громадський рух «Чесно» у Тwitter. Вона відмовилась відповідати на питання журналістів, зазначивши, що...

Роздвоєння особистості: як Зеленський копіює Голобородька із серіалу "Слуга народу" (відео) 12:03 2 коментарі

Кого ж обрали українці: Зеленського чи Голобородька? Серіал "Слуга народу" став справжнім феноменом цієї передвиборчої кампанії. Скільки в новообраному президентові від персонажу, якого він зіграв та чи готовий Зеленський віртуальність...

У штабі Зеленського переговори з Росією назвали пріоритетом 11:34 5 коментарів

При цьому конкретні імена тих, хто відповідатиме за переговори з Росією, назвати поки не готові. У штабі кандидата в президенти Володимира Зеленського назвали пріоритетом переговори з Росією. Про це кореспонденту...

Обіцянки Зеленського: наскільки реально їх виконати (відео) 11:02 2 коментарі

Кандидат у президенти Володимир Зеленський, який перемагає у другому турі виборів, обіцяє українцям багато приємних і правильних бонусів у разі обрання главою держави. Наскільки реально все це реалізувати – розбирались...

Шок: Зеленський завів акаунт президента в Twitter і відразу підписався на Кремль і Медведєва (фото) 10:31 2 коментарі

Експерт розкритикувала дії новообраного президента у соцмережах. Пише Главком. Володимир Зеленський, який лідирує на виборах президента за результатами підрахунку понад 99% протоколів, завів офіційний акаунт президента України в Twitter і...

Олена Шоптенко розчулила новою світлиною з сином (фото) 10:01

Хореограф позує на знімку з сином Олексієм. Українська відома танцівниця Олена Шоптенко, яка охоче ділиться з шанувальниками кадрами зі своїм первістком, але не показує повністю обличчя сина, замилувала фанів новою сімейною світлиною. Так,...

Суд призупинив вимогу перейменувати УПЦ МП 09:47

Окружний адміністративний суд Києва задовольнив прохання Української православної церкви Московського патріархату, що дозволяє їй не перейменовуватися до 26 квітня. Про це 22 квітня повідомляє прес-служба Окружного адмінсуду. Суд розглянув заяву...

Гройсман залишить команду Порошенка і піде на вибори з іншою політичною силою 09:13 2 коментарі

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман візьме участь у чергових виборах до Верховної Ради з новою політичною силою. Про це Гройсман заявив в ефірі Свободи слова на телеканалі ICTV. "Однозначно, що це...

За добу команда Зеленського відхрестилася від усіх обіцянок передвиборчих – Геращенко 08:24 3 коментарі

Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко заявила, що менш ніж за 24 години команда переможця другого туру виборів президента Володимира Зеленського повністю змінила свої передвиборчі обіцянки. Відповідне відео вона опублікувала...

Вибори президента: ЦВК порахувала майже 100% протоколів 06:16 3 коментарі

Центральна виборча комісія станом на 23:00 понеділка, 22 квітня, обробила 99,86% протоколів другого туру виборів президента України. Про це повідомляє сайт ЦВК. За оновленими даними ЦВК, у голосуванні взяли участь...

Услуга оценки авто и преимущества выкупа транспортных средств, независимо от их состояния 18:46

Продажа транспортных средств, находящихся в удовлетворительном состоянии или после аварии, относится к сложным задачам и занимает много времени. Такая ситуация обусловлена частыми поездками на автомобильные рынки, подачей объявлений и регулярным...
 • ріел ІФ виринаюча