Податковий переворот або як ліси зможуть збагатити гірські ОТГ на Прикарпатті

Донедавна єдиною категорією земель, з яких не справлявся земельний податок, залишалися ліси. В серпні ситуація змінилася кардинально завдяки підписаному Президентом закону про внесення змін до Податкового кодексу

Відтепер лісові господарства мають платити земельний податок до бюджетів місцевих рад, завдяки чому гірські громади зможуть суттєво покращити своє фінансове становище.

Маленька революція в Податковому кодексі

10 серпня 2018 року Президент України Петро Порошенко підписав закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств”. Серед нововведень – виведення земельного податку зі складу рентної плати за лісові землі.

Відтак, гірські громади, вкриті лісовими масивами, отримали реальний шанс суттєво збільшити свої бюджети. Адже до цього ліс, хоч і був справжнім багатством природи, проте реальних доходів органам місцевого самоврядування не приносив. Натомість громади, що межують з лісгоспами, отримували розбиті дороги та знищену інфраструктуру, пишуть Версії.

“Ініціатива пішла знизу: громади об’єднались і висловили спільну думку щодо оподаткування земельної площі, яка знаходяться під лісами. Гірські громади повинні отримувати плату за лісові землі за тим же принципом, що і рівнинні громади отримують плату за сільськогосподарські землі. Це б дозволило вирівняти їхній бюджет, адже згідно Бюджетного кодексу бюджети всіх рівнів мають бути збалансовані. А в даному випадку був явний дисбаланс”, – відмічає один із ініціаторів законопроекту, юристконсульт Івано-Франківського центру розвитку місцевого самоврядування Михайло Івашків.

Нові доходи – нові можливості

Завдяки змінам до Податкового кодексу нова стаття надходжень у вигляду податку за лісові землі дозволить збільшити бюджети всіх ОТГ на Прикарпатті. Особливо відчутним це буде для дев’яти гірських громад – Печеніжинської ОТГ, Білоберізькогої ОТГ, Ланчинської ОТГ, Дзвиняцької ОТГ, Спаської ОТГ, Космацької ОТГ, Яблунівської ОТГ, Витвицької ОТГ та Делятинської ОТГ. Адже понад 50% їхніх територій займають саме ліси. Згідно нового закону громади зможуть самостійно встановлювати податкову ставку – від 1% до 5% нормативно-грошової оцінки землі.

“Процес децентралізації став драйвером цих змін, адже з законодавчою ініціативою виступили саме об’єднані територіальні громади, – відмітив один із авторів законопроекту, народний депутат країни Юрій Соловей. – Навіть, якщо органи місцевого самоврядування встановлять мінімальну ставку цього податку, а це 1%, на рік бюджети місцевих громад отримають близько 200 млн грн. Верховинщина, до прикладу, з наступного року зможе отримати близько 30 мільйонів гривень на розвиток регіону. В той час як на сьогоднішній день бюджет розвитку району складає менше 2 мільйонів гривень”.

Новий закон розширює базу оподаткування місцевих бюджетів за рахунок лісових земель, а це стане стимулом до розвитку їх територій.

“Насправді цей законопроект є частиною реформи децентралізації в Україні. Тобто передача повноваження і наповнення бюджетів ресурсом підтримується політикою держави. Івано-Франківський центр розвитку місцевого самоврядування вже провів ряд заходів, де піднімалось питання розвитку гірських територій. Ці проблеми обговорювались на рівні Президента, Прем’єра, міністрів та губернаторів. ІФЦРМС завжди підтримував і підтримуватиме органи місцевого самоврядування, і сприятиме пошуку нових джерел наповнення їх фінансового ресурсу для розвитку території”, – зауважив керівник Івано-Франківського ЦРМС Руслан Панасюк.

В Білоберізькій ОТГ, одній із найвисокогірніших громад країни, понад 60% території покрито лісами. Тому податкові нововведення тут сприймають з оптимізмом.

Результат пошуку зображень за запитом "Дмитро Іванюк білоберізка"

«Не можна сказати, що ми нічого не отримували від лісгоспів. Минулого року ми отримали сумарно 52 тисячі рентної плати. Сюди входила санітарна вирубка лісів на території нашої громади та використання лісових ресурсів (збирання ягід та грибів). Але насправді це мізерна сума. Адже вся земля за межами населених пунктів в нашій громаді – це ліси. І якщо ми приймемо мінімальну ставку земельного податку 1%, то вже наступного року отримаємо 400 тисяч гривень надходжень. Їх ми зможемо спрямувати на утримання комунальних доріг, які ведуть до тих самих лісгоспів”, – відмітив голова Білоберізької ОТГ Дмитро Іванюк.

Громади готові йти на компроміс

В Державному агентстві лісових ресурсів України переймаються, що введення нового податку на лісові землі може призвести до суттєвого здорожчання деревини, і як наслідок до зупинки всієї деревообробної галузі. Громади ж готові йти на компроміс – і замість максимальної ставки 5% встановити з 2019 року ставку податку 1%, а на перехідний період – всього 0,1%.

“Ми рекомендували всім громадам та сільським радам ввести ставку 0,1% на цей перехідний період (це приблизно 24 грн/га). Це мінімальна ставка, яка може бути. Більшість громад з цим погодились. Органи місцевого самоврядування розуміють, що десь потрібно йти на компроміс з лісовими господарствами. Ніхто не зацікавлений в тому, щоб зробити ці підприємства банкрутами”, – зазначив виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Максим Чопей.

Результат пошуку зображень за запитом "лісовози карпати"

“Потрібно шукати узгоджене рішення, яке б задовільнило обидві сторони, – додав Михайло Івашків. – Окрім того, цей податок може стати стимулом до того, щоб лісгоспи здійснювали хоча б первинну обробку деревини і таким чином збільшували додану вартість лісогосподарської продукції. Це в свою чергу дозволить розвивати деревообробну галузь, як наслідок – нові робочі місця і зменшення трудової міграції прикарпатців”.

За словами фахівців, за останні два роки вартість деревини в Україні зросла у 2,5 рази.

“Якщо закласти цей податок в розмірі 1%, то вартість деревини зросте максимум на 10%. Навряд чи це суттєво вплине на ситуацію на ринку”, – відмітив Максим Чопей.

Зрушили з мертвої точки

В Україні 10 млн. га лісів, тож введення земельного податку на лісові землі дозволить місцевим бюджетам отримати близько 2,6 млрд гривень додаткових надходжень. Це може стати серйозним економічним поштовхом для розвитку цих територій.

“Не слід забувати і про соціальну відповідальність бізнесу. Адже лісові господарства – це базовий бізнес на гірських та пригірських територіях, і він повинен розуміти свою відповідальність за розвиток цих територій. Сказати, що вони зовсім не допомагали громадам не можна – бо таки допомагали: десь грейдером, десь дровами, десь пальним. Але це все було напівлегально. В лісгоспах змушені були шукати додаткові джерела для вирішення соціальних питань, які в їхніх бюджетах не закладені. Введення земельного податку спростить ситуацію – за отримані кошти громади самі вирішуватимуть свої проблеми, а лісові господарства займатимуться своєю профільною роботою”, – відмічає Максим Чопей.

“Здебільшого працівники лісгоспів – це мешканці навколишніх сіл. Тобто, по суті, цей податок залишається на місцях. І лісівники мали б бути самі зацікавлені в підтримці і розвитку цих територій. Адже це дозволить покращити інфраструктуру, підвищити якість послуг, і взагалі зберегти ідентичність, бо гірські території – це зовсім інша культура та менталітет. Це своєрідний економічно-розвитковий поштовх для цих територій, який зможе сколихнути, змістити з мертвої точки, вдихнути нове життя в ці території”, – резюмує Михайло Івашків.

 

Потрібен новий закон, щоб запобігти фінансовому краху і ліквідації лісгоспів

Не поділяють ентузіазму голів ОТГ лісівники. Вони впевнені, що з введенням цього податку лісгоспи можуть збанкрутувати. Відтак, представники кількох лісгоспів звернулись до депутатів Івано-Франківської обласної ради з проханням вжити невідкладних заходів для недопущення знищення галузі лісового господарства та врегулювання статусу лісів.

На чергову сесію, яка відбулася 21 вересня 2018 року, підготували відповідне звернення, адресоване Президенту, Верховній Раді та Кабінету Міністрів України.

«За чинною системою оподаткування на основі прийнятого закону розмір даного податку, в залежності від його ставки, для деяких лісогосподарських підприємств зросте і перевищить суму доходів, внаслідок чого може настати їхнє банкрутство.

Застосування нового земельного податку на всі лісові угіддя призведе до оподаткування земель, які перебувають в стадії створення деревостанів (заліснених зрубів, прогалин, незімкнутих лісових культур, насаджень до 40-річного віку), лісів з особливим та обмеженим лісокористуванням, в тому числі на об’єктах та територіях природно-заповідного фонду, в яких господарська діяльність практично не проводиться. Тобто тих земель, за якими підприємство доглядає, витрачаючи власні кошти та не отримуючи прибутку», – йдеться у зверненні.

Результат пошуку зображень за запитом "лісовози карпати"

Депутати наголосили, що потрібно провести аналіз спроможності сплати нового податку лісогосподарськими підприємствами, виходячи з економічних та фінансових умов господарювання, забезпечити справедливий розподіл ренти, зокрема спрямування не менше 25%. до місцевих бюджетів, та встановити економічно обґрунтований фіксований земельний податок для наповнення місцевих бюджетів.

Результат пошуку зображень за запитом "Івано-Франківському обласному управлінні лісового та мисливського господарства"

В Івано-Франківському обласному управлінні лісового та мисливського господарства також не сидять склавши руки. Тут створили робочу групу, яка напрацьовує новий законопроект щодо земельного податку на лісові землі.

(Visited 201 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5805

загрузка...

Зарплати міністрів: скільки грошей за грудень отримав глава Мінсоцполітики Рева 15:38

За грудень міністр соціальної політики Андрій Рева отримав зарплату в розмірі 65 тисяч 600 гривень. Проте на руки міністр отримав 53 тисячі гривень, сплативши всі податки та збори. Про це...

Прикарпатцям боргують понад 32 мільйони гривень заробітної плати 14:46

Головне управління статистики інформує. Станом на 1 грудня 2018р. заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій області становила 32,6 млн.грн, що складає 2,2% фонду оплати праці, нарахованого...

За новими правилами в Івано-Франківській митниці розмитнили майже тисячу авто 10:29

З початку 2019 року оформлення у пільговому режимі пройшли 988 транспортних засобів на загальну суму 63,5 млн. грн. митних платежів. Про це повідомили в Івано-Франківській митниці ДФС.   Із загальної...

Рева не виключає підняття ціни на газ 09:47 4 коментарі

У Міністерстві соціальної політики заявили, що підняття ціни на газ можливе, але це залежить від багатьох факторів Про це сказав міністр соціальної політики Андрій Рева в ефірі програми "Вердикт" з...

Скільки років потрібно іванофранківцеві працювати на нову квартиру 22:44

Ми провели аналіз, за скільки часу середньостатистичний житель нашої області зможе накопичити кошти для купівлі квартири. Найдешевша 1-но кімнатна квартира в новобудові дістанеться франківчанину за 4 роки та 2 місяці....

Прикарпатці зможуть обмінювати валюту у поштових відділеннях 19:15 2 коментарі

Населення України зможе купувати і продавати іноземну валюту не лише в банках і пунктах обміну валют небанківських фінансових установ, а й у поштових відділеннях. Таку можливість Національний банк України надає...

Зарплата франківців зросла на понад 23% 16:45 1 коментар

Головне управління статистики інформує. Середній розмір номінальної заробітної плати штатних працівників підприємств, установ, організацій та їхніх відокремлених підрозділів із кількістю найманих працівників   10 і більше осіб у листопаді 2018р. становив...

Скільки років українцям треба відкладати, щоб назбирати на власне житло: цифри вражають 14:37 5 коментарів

Попит на житло в Україні росте, але дозволити його собі можуть далеко не всі українці. Журналісти підрахували, скільки часу і з якими доходами середньостатистичний українець повинен економити та відкладати гроші,...

Прикарпатці сплатили майже 331 мільйон гривень військового збору 13:23

Впродовж 2018 року платники податків Прикарпаття на підвищення обороноздатності держави перерахували до державного бюджету 330,9 млн.грн. військового збору. В порівнянні з 2017 роком надходження цього платежу зросли на 69,4 млн....

Чи зміцниться гривня: пояснення економіста 12:35 1 коментар

Короткострокові позиції нашої національної грошової одиниці залежать від значення сальдо платіжного балансу. Якщо воно позитивне – експорт перевищує імпорт, тоді гривня може укріпитися. У 2019 році за оптимістичним прогнозом гривню...

Скільки заробляє прикарпатський міністр Ігор Насалик 14:42

А от перша заступниця міністра енергетики та вугільної промисловості Тетяна Максимець заробила в грудні 168 тисяч 23,19 гривні (отримала 135 тисяч 258,67 гривні). Про це йдеться у відповіді Міненерго на...

Прикарпаття – десяте в Україні за обсягом реалізованих товарів і послуг 15:28

Прикарпатські підприємства в січні-листопаді 2018 року реалізували промислової продукції (товарів, послуг) на 65 мільярдів гривень.   За такий же період 2017 року сума склала 41,6 мільярдів, інформує Головне управління статистики...

Від Івано-Франківської митниці до бюджету надійшло 2,6 мільярди гривень митних платежів 17:30

Як повідомили в Івано-Франківській митниці ДФС, протягом 2018 року до державного бюджету України перераховано 2647 млн. грн. митних платежів, це на 260 млн. грн. більше порівняно з відповідним періодом минулого...

На Франківщині до зведеного бюджету надійшло майже 11 мільярдів гривень податкових платежів 15:25

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, протягом січня-грудня 2018 року платники податків Прикарпаття сплатили до  бюджетів усіх рівнів 10,8 млрд. грн. податкових платежів. Це на 1,7 млрд....

Газовий конфлікт Росії та України: Москва вдалася до шантажу 13:04 6 коментарів

Росія вимагає, аби Україна відмовилася від перемоги в міжнародному арбітражі щодо контрактів із "Газпромом" в обмін на продовження контрактів на транзит газу через Україну. Також у Москві хочуть, щоб Київ платив...

Мер Франківська хоче, щоб тарифи на воду для сіл зросли вдвічі 12:57

Про це йшлося в четвер, 10 січня, на засіданні франківського міського виконавчого комітету. На порядку денному розглянули питання “Про роботу КП “Івано-Франківськводоекотехпром”, інформує “Галка”. За словами міського голови Руслана Марцінківа, приміські...

До фіскальних органів Прикарпаття надійшло більше 160 письмових звернень громадян 11:18

Протягом 2018 року до органів фіскальної служби Івано-Франківщини громадяни надіслали 161 письмове звернення. Про це повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області. Із направлених звернень 158 - заяви про...

До уваги прикарпатців: електромобілі звільнено від оподаткування ПДВ до 31 грудня 2022 року 17:30

В Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області повідомляють, що Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів...

У Франківську зменшується кількість безробітних 13:55 5 коментарів

  Соціально-економічне становище м. Івано-Франківська за січень-листопад 2018 року (за даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області) Короткий огляд Населення Станом на 1 листопада 2018р. у м.Івано-Франківську та селах, підпорядкованих...

Інфляція в Україні сповільнилася до однозначного показника — Держстат 06:42 1 коментар

Зростання споживчих цін в Україні в 2018 році вперше з 2013 року сповільнилося до однозначного показника і становило 9,8%. Про це повідомляє Державна служба статистики. За грудень минулого року інфляція...
  • ріел ІФ виринаюча