Податковий переворот або як ліси зможуть збагатити гірські ОТГ на Прикарпатті

Донедавна єдиною категорією земель, з яких не справлявся земельний податок, залишалися ліси. В серпні ситуація змінилася кардинально завдяки підписаному Президентом закону про внесення змін до Податкового кодексу

Відтепер лісові господарства мають платити земельний податок до бюджетів місцевих рад, завдяки чому гірські громади зможуть суттєво покращити своє фінансове становище.

Маленька революція в Податковому кодексі

10 серпня 2018 року Президент України Петро Порошенко підписав закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств”. Серед нововведень – виведення земельного податку зі складу рентної плати за лісові землі.

Відтак, гірські громади, вкриті лісовими масивами, отримали реальний шанс суттєво збільшити свої бюджети. Адже до цього ліс, хоч і був справжнім багатством природи, проте реальних доходів органам місцевого самоврядування не приносив. Натомість громади, що межують з лісгоспами, отримували розбиті дороги та знищену інфраструктуру, пишуть Версії.

“Ініціатива пішла знизу: громади об’єднались і висловили спільну думку щодо оподаткування земельної площі, яка знаходяться під лісами. Гірські громади повинні отримувати плату за лісові землі за тим же принципом, що і рівнинні громади отримують плату за сільськогосподарські землі. Це б дозволило вирівняти їхній бюджет, адже згідно Бюджетного кодексу бюджети всіх рівнів мають бути збалансовані. А в даному випадку був явний дисбаланс”, – відмічає один із ініціаторів законопроекту, юристконсульт Івано-Франківського центру розвитку місцевого самоврядування Михайло Івашків.

Нові доходи – нові можливості

Завдяки змінам до Податкового кодексу нова стаття надходжень у вигляду податку за лісові землі дозволить збільшити бюджети всіх ОТГ на Прикарпатті. Особливо відчутним це буде для дев’яти гірських громад – Печеніжинської ОТГ, Білоберізькогої ОТГ, Ланчинської ОТГ, Дзвиняцької ОТГ, Спаської ОТГ, Космацької ОТГ, Яблунівської ОТГ, Витвицької ОТГ та Делятинської ОТГ. Адже понад 50% їхніх територій займають саме ліси. Згідно нового закону громади зможуть самостійно встановлювати податкову ставку – від 1% до 5% нормативно-грошової оцінки землі.

“Процес децентралізації став драйвером цих змін, адже з законодавчою ініціативою виступили саме об’єднані територіальні громади, – відмітив один із авторів законопроекту, народний депутат країни Юрій Соловей. – Навіть, якщо органи місцевого самоврядування встановлять мінімальну ставку цього податку, а це 1%, на рік бюджети місцевих громад отримають близько 200 млн грн. Верховинщина, до прикладу, з наступного року зможе отримати близько 30 мільйонів гривень на розвиток регіону. В той час як на сьогоднішній день бюджет розвитку району складає менше 2 мільйонів гривень”.

Новий закон розширює базу оподаткування місцевих бюджетів за рахунок лісових земель, а це стане стимулом до розвитку їх територій.

“Насправді цей законопроект є частиною реформи децентралізації в Україні. Тобто передача повноваження і наповнення бюджетів ресурсом підтримується політикою держави. Івано-Франківський центр розвитку місцевого самоврядування вже провів ряд заходів, де піднімалось питання розвитку гірських територій. Ці проблеми обговорювались на рівні Президента, Прем’єра, міністрів та губернаторів. ІФЦРМС завжди підтримував і підтримуватиме органи місцевого самоврядування, і сприятиме пошуку нових джерел наповнення їх фінансового ресурсу для розвитку території”, – зауважив керівник Івано-Франківського ЦРМС Руслан Панасюк.

В Білоберізькій ОТГ, одній із найвисокогірніших громад країни, понад 60% території покрито лісами. Тому податкові нововведення тут сприймають з оптимізмом.

Результат пошуку зображень за запитом "Дмитро Іванюк білоберізка"

«Не можна сказати, що ми нічого не отримували від лісгоспів. Минулого року ми отримали сумарно 52 тисячі рентної плати. Сюди входила санітарна вирубка лісів на території нашої громади та використання лісових ресурсів (збирання ягід та грибів). Але насправді це мізерна сума. Адже вся земля за межами населених пунктів в нашій громаді – це ліси. І якщо ми приймемо мінімальну ставку земельного податку 1%, то вже наступного року отримаємо 400 тисяч гривень надходжень. Їх ми зможемо спрямувати на утримання комунальних доріг, які ведуть до тих самих лісгоспів”, – відмітив голова Білоберізької ОТГ Дмитро Іванюк.

Громади готові йти на компроміс

В Державному агентстві лісових ресурсів України переймаються, що введення нового податку на лісові землі може призвести до суттєвого здорожчання деревини, і як наслідок до зупинки всієї деревообробної галузі. Громади ж готові йти на компроміс – і замість максимальної ставки 5% встановити з 2019 року ставку податку 1%, а на перехідний період – всього 0,1%.

“Ми рекомендували всім громадам та сільським радам ввести ставку 0,1% на цей перехідний період (це приблизно 24 грн/га). Це мінімальна ставка, яка може бути. Більшість громад з цим погодились. Органи місцевого самоврядування розуміють, що десь потрібно йти на компроміс з лісовими господарствами. Ніхто не зацікавлений в тому, щоб зробити ці підприємства банкрутами”, – зазначив виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Максим Чопей.

Результат пошуку зображень за запитом "лісовози карпати"

“Потрібно шукати узгоджене рішення, яке б задовільнило обидві сторони, – додав Михайло Івашків. – Окрім того, цей податок може стати стимулом до того, щоб лісгоспи здійснювали хоча б первинну обробку деревини і таким чином збільшували додану вартість лісогосподарської продукції. Це в свою чергу дозволить розвивати деревообробну галузь, як наслідок – нові робочі місця і зменшення трудової міграції прикарпатців”.

За словами фахівців, за останні два роки вартість деревини в Україні зросла у 2,5 рази.

“Якщо закласти цей податок в розмірі 1%, то вартість деревини зросте максимум на 10%. Навряд чи це суттєво вплине на ситуацію на ринку”, – відмітив Максим Чопей.

Зрушили з мертвої точки

В Україні 10 млн. га лісів, тож введення земельного податку на лісові землі дозволить місцевим бюджетам отримати близько 2,6 млрд гривень додаткових надходжень. Це може стати серйозним економічним поштовхом для розвитку цих територій.

“Не слід забувати і про соціальну відповідальність бізнесу. Адже лісові господарства – це базовий бізнес на гірських та пригірських територіях, і він повинен розуміти свою відповідальність за розвиток цих територій. Сказати, що вони зовсім не допомагали громадам не можна – бо таки допомагали: десь грейдером, десь дровами, десь пальним. Але це все було напівлегально. В лісгоспах змушені були шукати додаткові джерела для вирішення соціальних питань, які в їхніх бюджетах не закладені. Введення земельного податку спростить ситуацію – за отримані кошти громади самі вирішуватимуть свої проблеми, а лісові господарства займатимуться своєю профільною роботою”, – відмічає Максим Чопей.

“Здебільшого працівники лісгоспів – це мешканці навколишніх сіл. Тобто, по суті, цей податок залишається на місцях. І лісівники мали б бути самі зацікавлені в підтримці і розвитку цих територій. Адже це дозволить покращити інфраструктуру, підвищити якість послуг, і взагалі зберегти ідентичність, бо гірські території – це зовсім інша культура та менталітет. Це своєрідний економічно-розвитковий поштовх для цих територій, який зможе сколихнути, змістити з мертвої точки, вдихнути нове життя в ці території”, – резюмує Михайло Івашків.

 

Потрібен новий закон, щоб запобігти фінансовому краху і ліквідації лісгоспів

Не поділяють ентузіазму голів ОТГ лісівники. Вони впевнені, що з введенням цього податку лісгоспи можуть збанкрутувати. Відтак, представники кількох лісгоспів звернулись до депутатів Івано-Франківської обласної ради з проханням вжити невідкладних заходів для недопущення знищення галузі лісового господарства та врегулювання статусу лісів.

На чергову сесію, яка відбулася 21 вересня 2018 року, підготували відповідне звернення, адресоване Президенту, Верховній Раді та Кабінету Міністрів України.

«За чинною системою оподаткування на основі прийнятого закону розмір даного податку, в залежності від його ставки, для деяких лісогосподарських підприємств зросте і перевищить суму доходів, внаслідок чого може настати їхнє банкрутство.

Застосування нового земельного податку на всі лісові угіддя призведе до оподаткування земель, які перебувають в стадії створення деревостанів (заліснених зрубів, прогалин, незімкнутих лісових культур, насаджень до 40-річного віку), лісів з особливим та обмеженим лісокористуванням, в тому числі на об’єктах та територіях природно-заповідного фонду, в яких господарська діяльність практично не проводиться. Тобто тих земель, за якими підприємство доглядає, витрачаючи власні кошти та не отримуючи прибутку», – йдеться у зверненні.

Результат пошуку зображень за запитом "лісовози карпати"

Депутати наголосили, що потрібно провести аналіз спроможності сплати нового податку лісогосподарськими підприємствами, виходячи з економічних та фінансових умов господарювання, забезпечити справедливий розподіл ренти, зокрема спрямування не менше 25%. до місцевих бюджетів, та встановити економічно обґрунтований фіксований земельний податок для наповнення місцевих бюджетів.

Результат пошуку зображень за запитом "Івано-Франківському обласному управлінні лісового та мисливського господарства"

В Івано-Франківському обласному управлінні лісового та мисливського господарства також не сидять склавши руки. Тут створили робочу групу, яка напрацьовує новий законопроект щодо земельного податку на лісові землі.

(Visited 225 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8926

загрузка...

Більше 6 тисяч прикарпатців скористались Електронним кабінетом платника податків 16:45

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, за допомогою сервісу ДФС України «Електронний кабінет платника» подали звітність понад 6000 суб'єктів господарювання Прикарпаття. Це вдвічі більше, ніж у відповідному...

На Прикарпатті до бюджету надійшло близько 190 мільйонів гривень податку на прибуток 14:47

У першому кварталі 2019 року суб’єкти господарювання Прикарпаття сплатили до зведеного бюджету 187,1 млн грн податку на прибуток. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження зросли на 48,7 млн...

Суд визнав незаконною націоналізацію ПриватБанку 14:30 6 коментарів

Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Ігоря Коломойського до Нацбанку й Кабміну щодо націоналізації ПриватБанку. Суд визнав протиправним і скасував рішення про виведення неплатоспроможного "Приватбанку" з ринку за участю держави....

Українці платитимуть за комуналку по-новому: домоправителі, абонплата та пеня 12:35 1 коментар

З 1 травня буде введено в дію закон про житлово-комунальні послуги. Він змінить принцип обслуговування будинку та прибудинкової території. Також вводиться поняття абонплати за ЖКП і пеня на заборгованість по...

Від прикарпатських суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності до бюджету надійшло 1,2 мільярди гривень 17:30

Впродовж першого кварталу 2019 року Івано-Франківською митницею ДФС спрямовано до Державного бюджету України понад 1162,7 млн грн, що перевищує показники аналогічного періоду 2018 року на 564,8 млн гривень. Основними складовими...

Страхувальники Прикарпаття сплатили до Пенсійного фонду більше 1,2 мільярди гривень ЄСВ 15:55

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, впродовж першого кварталу 2019 року платники Прикарпаття сплатили до бюджету 1 млрд 207 млн грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне...

Ціна на газ зросте для українців з 1 травня: чому і на скільки 10:33 2 коментарі

Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" не зможе виконати останню постанову Кабміну про зниження ціни на газ для населення. Тому, з 1 травня вартість газу для побутових споживачів зросте й становитиме...

Понад 1,1 мільярд гривень податку на доходи фізичних осіб сплатили до бюджету платники Прикарпаття 11:54

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, протягом січня-березня 2019 року від платників податків Івано-Франківщини до бюджету надійшло 1119,6  млн грн податку на доходи фізичних осіб, що на 205,6...

Запчастини для бульдозерів на франківському сміттєзвалищі постачатиме фірма, яка співпрацює з росіянами 08:43

Не тільки “Укроборонпрому” потрібні запчастини для техніки, які досі випускають лише російські підприємства. На івано-франківському полігоні твердих побутових відходів, що в селі Рибному, працюють бульдозери Т-170 та Б-10М, які були...

Більше 45 тисяч адмінпослуг надано податківцями Прикарпаття протягом січня – березня 2019 року 17:30

Протягом січня – березня поточного року працівниками Центрів обслуговування платників, що діють в Державних податкових інспекціях відокремлених територіальних управлінь ГУ ДФС, надано 45073 адміністративні послуги. Про це повідомили в управлінні...

АМКУ відкрив справу проти «Івано-Франківськгазу» 10:17 1 коментар

Антимонопольний комітет України розглядає справи за ознаками вчинення 20 облгазами порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Про це повідомив голова АМКУ Юрій Терентьєв. Серед порушників: ПАТ «Івано-Франківськгаз» та ПАТ «Тисменицягаз»....

В Івано-Франківській області великодній кошик обійдеться найдорожче по Україні 22:18

Нинішнього року великодній кошик в середньому коштуватиме 711 грн. Найдешевший буде у Тернопільській області – 644 грн, а найдорожчий – у Києві – 830 грн, порахували у Національному науковому центрі...

Прикарпаття: фірма для перемоги на тендері знизила ціну ремонту доріг втроє і тепер має поставити чавунні люки по 1,2 грн 21:52

Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області у березні за результатами тендерів уклала три угоди з ТОВ «БМБуд» про поточний дрібний ремонт і експлуатаційне утримання автодоріг на 58,83 млн грн. Про...

Антимонопольний комітет України (АМКУ) розглядає справи за ознаками скоєння 20 облгазами, серед яких й “Івано-Франківськгаз”, порушень законодавства про захист економічної конкуренції. 18:56 1 коментар

Антимонопольний комітет України (АМКУ) розглядає справи за ознаками скоєння 20 облгазами, серед яких й “Івано-Франківськгаз”, порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Про це глава АМКУ Юрій Терентьєв повідомив 11 квітня в Facebook,...

У Франківську підприємець заплатить 250 тисяч за неоформлених працівників 00:12

Інспектори управління Держпраці в Івано-Франківській області провели перевірку у фізичної особи-підприємця, який здійснює господарську діяльність у сфері торгівлі. Під час здійснення державного контролю встановлено порушення вимог статті 24 КЗпП України,...

Україна розширила заборону на товари з Росії: що потрапило у список (документ) 14:37 1 коментар

Кабінет Міністрів на засіданні 10 квітня розширив торговельні санкції проти Росії, розширивши список заборонених для імпорту в Україну товарів з країни-агресора. Відповідне рішення ухвалили на засіданні уряду, передає РБК-Україна. У Міністерстві економічного...

«13-ті пенсії» можуть виплатити цьогоріч, - Павло Розенко 13:04

Є всі можливості вже цього року реалізувати ініціативу президента щодо виплати «13-ї пенсії» Про це заявив віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко, повідомляє Урядовий Портал. «Ініціатива президента України Петра Порошенка полягає в тому, щоб одноразову виплату, яку...

На Прикарпатті боржники сплатили 30 мільйонів гривень податкового боргу 11:53

Внаслідок погашення податкового боргу зведений бюджет поповнився на 30 мільйонів гривень, що на 6,7 мільйонів гривень більше, ніж у відповідному періоді минулого року. До державного бюджету боржники спрямували 20,3 мільйонів гривень,...

Чому Коломойський вимагає мільярди від України? 10:01 4 коментарі

Ігор Коломойський – це перша людина, яка не зацікавлена в тому, щоб чинний президент виграв на виборах. Через це олігарх вирішив всіх обіграти та вимагає два мільярди доларів компенсації за...

Прикарпатці отримали 75 мільйонів гривень монетизованих субсидій 22:44 1 коментар

АТ «Укрпошта» у березні виплатила 1,9 млрд грн монетизованих субсидій на оплату комунальних послуг пенсіонерам, які отримують пенсію через поштові відділення. 75,4 млн грн – мешканцям Івано-Франківщини. Про це повідомили...
  • ріел ІФ виринаюча