Показовий ЧС-2018: українські комплекси на тлі хорватського патріотизму

У Московії відгомонів футбольний ЧС-2018. Перемогла у ньому, мабуть, справді найсильніша збірна, хоча й два перших голи французів у ворота хорватів виглядають з точки зору суддівських рішень доволі суперечливими. Зрештою, мова в цьому матеріалі піде не стільки про футбол, скільки про його зовнішню огранку.

Збірна Хорватії на ЧС-2018

Символічно, що одним із фінальних акордів мундіалю став жест оборонця збірної Хорватії та київського “Динамо” Йосипа Піваріча. Свідомо чи не дуже, але перший в історії представник українського чемпіонату в фіналі світової першості не подав руки головному ворогові нашої держави, кремлівському карлику з прізвищем Путін.

Та й загалом хорвати на російському чемпіонаті світу виглядали такими, якими адекватні українці воліли б бачити наших спортсменів. І мова не лише про рукостискання, гасло Домаґоя Віди і посвяту Оґнєна Вукоєвіча. Справа в поведінці футболістів під час турніру в цілому. На прикладі хорватів переконуємося, що спортсмен – то не обов’язково істота без сірої речовини в черепній коробці.

Майбутнє лише в самостійності

Долі України та Хорватії в багатьох аспектах схожі. Хорвати так само як ми мають по сусідству поневолювача, з-під ярма якого насилу вибралися на початку 1990-х років. Різниця лишень у тому, що Росія нас відпустила безкровно, проявивши власні апетити лише через 23 роки після краху СССР. Хорвати ж свою незалежність омили кров’ю відразу.

Парадокс в іншому. Балканська війна зробила Хорватію монолітом. Бомбардування мирних міст дали чітке усвідомлення, що з сербами не по дорозі навіть зіпсованим пропагандою ортодоксам. Їм міг не подобатися націоналізм, методи генерала Анти Ґотовіни, але існувало чітке розуміння, що майбутнє Хорватії лише в самостійності.

Ми тішили себе ілюзіями “мишебратства” понад два десятиліття. І чим далі на схід нашої держави, тим ці руйнівної сили метастази поширювалися активніше. На жаль, хірургічне втручання вийшло надто болючим. І не факт, що дієвим. Після арештів сепаратистів у Харкові, подій 2 травня 2014-го в Одесі зрозійщені совки злякалися, змовкли, але не факт, що не зачаїлися і не очікують зручного моменту, щоб висунути нахабну мармизу знову.

Важко збагнути, що має коїтися в макітрах людей, котрі знають про анексований Крим, понад десять тисяч загиблих під час війни на Донбасі, бачили жахіття зі збитим малазійським “боїнґом”, але продовжують торочити мантри про “адіннарот” і “палітікірассорілібратьєв”. До речі, показово, що ці блювотно-крилаті словосполучення лунають лише мовою окупанта.

Від Вуковара до Донецька

Одним з ключових гравців сучасної збірної Хорватії є оборонець “Ліверпуля” Деян Ловрен. Він народився у 1989-му в боснійській Зеніці. Від війни до Мюнхена Деянові батьки втекли, коли хлопчикові було лише три роки. Власне, дитинство хлопчика минуло в Німеччині, але коли війна закінчися, Ловренам не продовжили виду на проживанні, і вони повернулися до Хорватії, в містечко Карловац неподалік від Заґреба.

Цьогоріч Ловрен зіграв у фіналах Ліги чемпіонів і чемпіонату світу. Його можна віднести до когорти найуспішніших європейських футболістів. Здавалося б, із таким статусом різними “дрібницями” на кшталт національної самоідентифікації можна не перейматися. То якщо керуватися логікою наших “спортсменів поза політикою”.

Проте перед чемпіонатом світу Деян на власній сторінці в Instagram запостив світлину Вуковарської вежі. Тієї самої, з якою через два десятиліття почали порівнювати вежу Донецького аеропорту. Підписав фото Ловрен промовисто: “Хлопці… За Батьківщину… За всіх, хто не з нами… Ідемо”.

Вуковарська вежа

За лічені години до фіналу з французами Деян опублікував іншу світлину з Вуковарською вежею.

Опублікував таке фото перед турніром, ним і завершу, – написав футболіст. – Батьківщино, народе і всі, хто з нами, протягом останніх 50-ти днів ми робили все, що могли. Нелегко було і нам, і вам, але воно того варте. Нам вдалося зробити щось, про що буде говорити не одне покоління, але залишилося зробити один крок, можливо, найважчий. Хлопці так само сміливі, як першого дня, ми віддамося сьогодні до останнього атома. Нам нічого втрачати.

Вуковарська вежа

А тепер давайте абстрагуємося і уявимо, що під час наступного чемпіонату Європи вежа ДАПу надихатиме когось із наших футболістів. Навіть не Ракицького чи “прихильника децентралізації” П’ятова, а бодай Ярмоленка, Коноплянку чи Циганкова. Правда ж – навіть звучить нереалістично?

“Головні фашисти Європи”

Між тим, хорватські футболісти впродовж мундіалю в Московії ділилися запальними відео внутрішнього використання постійно. І не лише екс-динамівець Домаґой.

Ось запис з Instagram тренера Златко Даліча. Того самого, який на запитання одного з іноземних журналістів “Чому ви при англомовному перекладачі продовжуєте розмовляти хорватською?” відповів: “Напевно, ви не розраховували побачити нас поміж чотирьох найкращих команд світу. Але ми тут і тому дозвольте нам говорити хорватською мовою. Ми горді бути тут і пишаємося своєю країною”

А цей, розміщений Ловреном запис розірвав обурену мордвинську спільноту не менше, ніж “Слава Україні” від Домаґоя Віди. Річ у тім, що впродовж цього кількасекундного відео лунає уривок з пісні “Bojna Čavoglave” у виконанні самого Деяна та іншого оборонця Шиме Врсалька. Композиція теж воєнна, написана на початку 90-х її виконавцем Марко Перковічем-Томпсоном.

Пісня містить у собі фразу Za dom spremni! (“За Батьківщину – готові!”) – лозунг/привітання хорватського руху усташів у роки Другої світової війни, – обурювалося російське видання “Спорт-Експрес”. – З початком громадянської війни в Югославії гасло стало популярним у середовищі хорватських націоналістів.

Вам цей закид нічого не нагадує?

Хорвати співають пісню “Bojna Čavoglave” – дивіться відео

Іншими словами, впродовж останнього місяця хорвати ледь не перебрали у нас звання “головних фашистів Європи”. Внутрішній голос Кремля Жіріновскій майже так і сказав. Зрештою, того хворого на голову цитувати не будемо. Хто захоче – пошукайте в мережі.

Де ви, українські Ловрени?

Повернемося до наших спортсменів. Довго думати над тим, що б співали, опинившись на місці хорватів вони, не треба. Достатньо переглянути відео, розміщувані прес-секретарем тренера Шевченка – Миколою Васильковим. Нинішній тренер збірної України започаткував цікаву традицію – новачки вливаються в колектив, виконуючи після вечері пісню. Показово, що за весь цей час серед строкатого репертуару низькосортних російських виконавців українська композиція пролунала лише одного разу. Наважився на неї уродженець Тернопілля Ігор Пердута. Та й той навіть з телефону співав, здавалося б, найвпізнаванішу українську композицію з заминками. То про який бойовий дух з “частушкамі” на кшталт “крошка мая, я па тєбє скучаю”, скажіть на милість, мова?

Зрештою, то ще півбіди у порівнянні з недолугою витівкою боксера Василя Ломаченка. Вчора він вподобав світлину на особистій сторінці знаменитого представника змішаних єдиноборств Конора Макґреґора. Наче б нічого, але ірландець на тому фото стоїть в обнімку з кремлівським карликом Путіним.

Володимир Путін і Конор Макгрегор
Володимир Путін і Конор Макґрегор / Скріншот

Ні додати, ні відняти. Невже ось ця “спортвнєполітіковость” головного мозку затуманила свідомість аж настільки, щоб ставитися прихильно до виродка, з вини якого загинуло понад десять тисяч твоїх співгромадян? І найгірше, що Ломаченко з тими комплексами поклоніння перед “братьямі” такий далеко не один. Точніше, одиниці тих інших. Свого Ловрена українцям важко відшукати днем з вогнем.

Джерело

(Visited 100 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7277

Перемоги-2018: про головні досягнення України в році, що минає 17:39 1 коментар

Попри всі труднощі – економічну кризу, війну і фактичний початок виборчої кампанії – в 2018 році в Україні було чимало і перемог, як на внутрішній, так і зовнішньополітичній арені. Про...

"Ми не просто робимо попередження": у Росії вибухнули новими погрозами в бік України 17:08 5 коментарів

У РФ стверджують, що Україна нібито не може гарантувати безпеку російським дипломатам. Відтак тамтешнє міністерство закордонних справ вкотре виступило із погрозами у бік українських дипломатів. Про це заявила офіційна речниця...

Путін може готувати свою доньку Катерину стати його наступницею, – ЗМІ 16:30 1 коментар

Ймовірна донька президента Росії Володимира Путіна – Катерина Тихонова, яка завжди уникала спілкування зі ЗМІ, виступила на телебаченні. І після цього росіяни почали гадати: чи не замислився Путін над призначенням...

Стану на сторону монахів, – Усик пригрозив радикалам через Лавру 16:07 9 коментарів

Абсолютний чемпіон світу Олександр Усик відповів на питання, що буде робити, якщо хтось з радикалів вирішить захопити Києво-Печерську лавру. А також про своє ставлення до надання Українсьеій православній церкві томосу....

Кого зі злочинців-утікачів повернули до України: найгучніші екстрадиції за останні роки 15:38 1 коментар

Час від часу до України з-за кордону повертають злочинців-втікачів, на яких тут чекає покарання. Розповідаємо, кого саме видавали за останні роки, за що саме їх хотіли судити, і чи несуть...

Популярний український ведучий показав сімейну ідилію з сином і дружиною (фото) 14:05 1 коментар

"Вмовити головного Ревізора країни на родинну зйомку майже нереально", - заявила дружина Миколи Тищенка Алла та все-таки вмовила коханого на фотосет. Разом зі своїм м’язистим чоловіком молода білявка попозувала у...

"Містере Путін, це не жарти": Порошенко відкрито звернувся до президента Росії 13:36 3 коментарі

Президент України Петро Порошенко відкрито звернувся до президента Росії Володимира Путіна під час свого інтерв'ю американському виданню Fox News. При цьому глава держави назвав війною напад російських військових на українських...

Коноплянка помінявся футболками з російським футболістом та пояснив свій вчинок (відео) 13:04

Український півзахисник Євген Коноплянка помінявся футболками з нападником "Локомотива" та збірної Росії Федором Смоловим. Футболісти обмінялися футболками після матчу 6 туру групового етапу Ліги чемпіонів "Шальке" – "Галатасарай", який команда...

У Росії мають намір дати ім'я "Кобзар" новому зразку бронетехніки 12:35 6 коментарів

У Росії вкотре хочуть "вколоти" Україну. Цього разу Кремль запланував назвати новий зразок бронетехніки ім'ям "Кобзар". Як переконують представники країни-агресора, річ у тім, що під час Другої світової дехто Яків...

У президенти України зібрався йти ще один політик 12:03 3 коментарі

Колишній спікер Верховної Ради, голова партії "За правду і справедливість" Олександр Мороз заявив, що має намір балотуватися в президенти України. Про це повідомляє "112 Україна". "Сьогодні на керівній активі партії, яку...

Претенденти на Київський престол. Хто очолить незалежну українську Церкву 11:34 2 коментарі

У листопаді-грудні 1918 року у буремному Києві в стінах Києво-Печерської лаври дискутували щодо питання автокефалії Української Православної Церкви. Павло Скоропадський та його міністри намагались підтримати автокефалістів з числа єпископів, але...

Дякую ФСБ, дякую Путіну: Харківський екс-патрульний тішиться, що отримав російський паспорт (фото) 11:02 1 коментар

Екс-працівник патрульної поліції Харківської області Денис Кучеренко отримав російське громадянство. Про це Кучеренко повідомив на своїй сторінці в Іnstagram, де підписаний "Лейтенант Коломбо", передає Depo.Харків. Чоловік опублікував фото, на якому поряд лежать...

Призов-2018: Чому воєнкоми дійшли до облав на вулицях і вокзалах 10:33 5 коментарів

В Україні триває черговий призов до армії, під час якого воєнкоми хваляться успіхами, а ухилянти переповідають страшні історії. Триває останній місяць чергового призову до армії, який має всі шанси стати...

Для багатьох нинішніх політиків наступні вибори будуть останніми, – експерт 10:01

Співаків, шоуменів і спортсменів українцям навмисне підкидають "старі" політики. Однак для багатьох нинішніх політиків, які при владі по двадцять років, президентські і парламентські вибори будуть останніми. В цьому переконаний директор...

Вітренко: Суд у Нью-Йорку погодився з вимогами "Нафтогазу" щодо "Газпрому" 09:47

НАК "Нафтогаз України" вдалося зробити перший крок в залученні американських судів до спору з російським "Газпромом" щодо стягнення з нього 2,6 мільярда доларів відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу. Про це...

Суд пояснив, чому повернув Насірову посаду 09:14 1 коментар

В Окружному адміністративному суді Києва стверджують, що звільнення Романа Насирова з посади голови Державної фіскальної служби було безпідставним і з порушенням процедури. Про це повідомляє "Судово-юридична газета" з посиланням на...

"Євробляхери" придумали, як не розмитнювати автомобілі 08:24 1 коментар

Власники автомобілів з іноземною реєстрацією масово уникають необхідності розмитнення своїх транспортних засобів за допомогою отримання тимчасової реєстрації за кордоном. Про це повідомила керівника консульського відділу посольства України у Варшаві Світлана...

Європарламент закликав країни ЄС закрити порти для суден Росії, - резолюція 07:51

У зв'язку з нападом РФ на українські кораблі в Керченській протоці ЄС повинен продовжити санкції проти Росії Про це йдеться у прийнятій резолюції Європейського парламенту з доповіддю "Про реалізацію Угоди про...

Європарламент закликав країни ЄС закрити порти для суден Росії, - резолюція 06:42

Європейський парламент закликає країни-члени та керівні органи ЄС закрити європейські порти для російських суден, що йдуть з Азовського моря Про це йдеться у резолюції про стан впровадження Україною Угоди про...

10 перших ознак вагітності, про які мало хто знає 19:04

Нет такой женщины в мире, которая не хочет как можно раньше узнать о своем “интересном положении”. В древности и Средние века повитухи использовали необычные и подчас дикие для современного человека...
  • ріел ІФ виринаюча