“Політична свинина” від Порошенка: на кого робитиме ставку президент?

Якщо виборча система в Україні не зазнає змін, то депутати-мажоритарники стануть однією з опор чинної влади на наступних парламентських виборах.

Порошенко

Роль другого ключового ресурсу команди Порошенка відіграють мери великих міст. На Банковій вважають, що мери мають більший вплив на настрої електорату, аніж голови ОДА, оскільки є обраними (а, отже, й більш авторитетними), а не призначеними чиновниками.

Що стосується мажоритарників, то їх перетягатимуть на свій бік за допомогою субвенцій, які виділяються з державної казни на потреби регіонів.

Експерти одностайні в тому, що субвенції стали корупційним чинником, який насправді не має нічого спільного із задоволенням тих потреб, що виникають “на місцях”.

Чому? Тому що подібні транзакції з бюджету використовуються депутатом для власної потреби. Це не означає, що перераховані кошти потрапляють безпосередньо до його кишені, але в кінцевому підсумку вони все одно працюють на піар мажоритарника. Здатність “вибити” для регіону кошти ним трактується як особиста заслуга, хоча підтримувати розвиток свого округу є прямим обов’язком депутата.

В середовищі Верховної Ради не приховують того, що нелояльному депутату отримати субвенцію майже нереально. Треба брати участь у бюджетних голосуваннях, у лобізмі потрібних владі законопроектів. Ідеальний варіант – належати до фракції президента або як мінімум засвідчити свій конформізм. Відтак у процесі розподілу субвенцій відсутня будь-яка збалансованість, бо з року в рік гроші на округи надходять нерівномірно.

В п’ятірці лідерів, котрі завжди отримують більше за інших, – Київська, Вінницька, Харківська, Одеська та Львівська області. Якщо ж говорити про фракції, то найсмачніший “пай” припадає на Блок Порошенка та “Народний фронт” (що, в принципі, логічно, адже ці фракції є найбільшими), а також на депутатські групи “Відродження” та “Воля народу”. Останні не входять до складу коаліції, але часто голосують разом із нею, демонструючи солідарність у ключових питаннях.

Депутатів мотивуватимуть переважно тим, що якщо вони забезпечать на округах підтримку кандидатурі чинного Президента в березні наступного року, то восени – коли надійде черга парламентських виборів – переможець забезпечить підтримку їм. Зокрема, й щедрим розподілом субвенцій. Розширене бюджетне фінансування для того чи іншого округу надасть можливість тамтешньому мажоритарнику укріпити свої позиції й розраховувати на переобрання.

Про те, що тенденція до такого своєрідного “підкупу” має місце, свідчить іще один факт. Кількість ресурсів, які держава виділяє на субвенції, неухильно зростає, але самі субсидії дрібнішають.

Сумарно їх багато, але кожен такий транш меншає в обсязі. Це говорить про те, що депутати-мажоритарники намагаються залатати одночасно велику кількість дрібних дір й “взяти” свій електорат не так якістю, як кількістю. Якщо раніше кошти витрачалися на якісь більш-менш глобальні проекти, на кшталт ремонту доріг абощо, то зараз виборцю роблять чимало дрібних, але більш персоналізованих “подарунків” – з розрахунком на те, що подібна “щедрість” спрацює ефективніше.

В цифрах, які наводить мережа “ОПОРА” це виглядає наступним чином: з 2016-го обсяги субвенцій збільшилися двічі. Два роки тому на округи виділялося 2,4 мільйонів гривень, нині – 5,2 мільйони. Вчетверо зросла кількість субвенцій, профінансованих саме урядом, а не за рахунок місцевих бюджетів. При цьому середня “вага” однієї субвенції впала з 660 тисяч гривень до 440. І це ще не все. Нині кожна четверта субвенція становить менше 50 тисяч гривень, а у 2016 році таких малих “грантів” було лише 13%. Як вже було сказано вище, кількість малобюджених заходів “на місцях” зростає, причому кожна найменша інвестиція в округ представлена як вагомий здобуток і “плюс в карму” депутата-мажоритарника.

В принципі, субвенції могли би стати дієвим інструментом децентралізації, але в Україні вони перетворилися на елемент тіньового лобізму. Знайомий з депутатами від опозиції, котрі прямо називають цей інструмент політичним хабаром й навіть не роблять спроб отримати субвенцію, оскільки такі спроби обертаються виключно згаяним на складання кошторису часом та гарантованою відмовою.

Тим часом провладні депутати говорять про те, що мають лише формальний вплив на розподілення субвенцій. Мовляв, оскільки субвенції, згідно із Бюджетним кодексом, погоджує “бюджетний” комітет Верховної Ради, де більшість складають члени коаліції, то, відповідно, вони згодом й забезпечують фінансуванням власні округи. Така практика, говорять у владних колах, має місце й у інших парламентах, зокрема, у Конгресі США, де члени комітети з асигнувань також передусім дбають про власного виборця: на сленгу це явище зветься political pork – “політична свинина”.

Однак political pork – трохи не той випадок, коли Україні варто орієнтуватися на Захід. Маніпуляції з бюджетними програмами, котрі вже стали нормою, засвідчують передусім дві речі.

Перше – це те, наскільки вразливою є затіяна в країні реформа з децентралізації. Про жодну реальну самодостатність громад говорити поки що утопічно. Я не раз підкреслював те, що децентралізація означає передусім фінансову спроможність регіонів, але наразі будь-який значний інфраструктурний проект на місцях неможливо реалізувати самотужки. Для цього й потрібен інструмент субвенцій, котрий, однак, обслуговує інтереси не так виборців, як депутатів.

Другий момент. Ситуація з субвенціями зайвий раз доводить те, що Україні вкрай важливо змінити виборчу систему. Звісно, що відкриті списки та партійний принцип формування парламенту також не є панацеєю, але це, принаймні, той фільтр, котрий утруднить потрапляння до парламенту одіозних кандидатів-мажоритарників.

Щоправда, оскільки вплив виборців на політичні партії зараз є обмеженим, не можна стверджувати, що відразу ж після впровадження партійної системи виборів між електоратом та парламентом встановиться вкрай необхідний сьогодні зворотній зв’язок.

Але все ж викорінювання корупції необхідно бодай з чогось почати. Державний бюджет не може та не повинен бути формою оплати депутатської лояльності та додатковою можливістю для парламентаря провести успішну виборчу кампанію. Якщо вже зберігати інститут субвенцій, то розподілення останніх вкрай необхідно зробити максимально прозорим. І, звісно ж, заснованим на принципу рівності усіх громад перед державою та її органами влади. Без цього субвенції так і залишаться декорацією, на тлі якої й надалі відбуватиметься брудна та банальна боротьба за місце під сонцем.

Автор: Михайло Поживанов

Джерело

(Visited 89 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3979

Полковник ГУР: Рибачук повинен відповісти на питання про співпрацю з РФ 17:38

Звинувачення у співпраці з радянськими і російськими спецслужбами опубліковані у виданні The Washington Times на адресу відомого українського громадського діяча Олега Рибачука повинні стати предметом аналізу, як експертного співтовариства, так...

Україну кілька днів засипатиме мокрим снігом 16:30

В Україні найближчими днями очікується мокрий сніг, дощ, пориви вітру до 15-20 м/с та ожеледиця Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на Український гідрометцентр.   10 грудня та вночі 11 грудня на...

“У війни теж є правила”: міжнародна організація Geneva Call сприятиме дотриманню правил ведення воєнних дій в Україні 15:38

Ця організація спеціалізується на захисті цивільних осіб під час збройних конфліктів і просуванні норм міжнародного гуманітарного права у всьому світі. Сьогодні представництва «Женевського заклику» діють в Іраку, Малі, Сирії, Туреччині...

Зимова казка: чарівні світлини Національного парку "Синевир" (фото) 15:06

У зимову пору краєвиди у Національному природному парку "Синевир" стають по-справжньому чарівними Хоч цими днями погода на Закарпатті мінлива - то дощ, то снігопади, але подекуди зима заявила про себе...

Чому Трамп відмовився зустрітися з Тимошенко 14:37 1 коментар

Нещодавно Юлія Тимошенко літала до США і мріяла зустрітися з президентом Трампом, але мірям не судилося здійснитися. Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на "Ділову столицю". Зокрема, в распоряжение "ДС" попала аналитическая...

СЕКЦИОННЫЕ ГАРАЖНЫЕ ВОРОТА В ДНЕПРЕ - ДОСТОИНСТВА ИЗДЕЛИЙ RYTERNA ОПИСЫВАЕТ ЗАВОД-ВОРОТ.IN.UA 14:34

Литовские въездные системы являются одними из оптимальных решений для обустройства парковочного помещения. Гаражные ворота Ryterna секционного типа — это надёжная, удобная и качественно продуманная конструкция. О преимуществах данных подъёмных изделий...

Супутникові знімки зафіксували сотні російських танків біля кордону з Україною: фото 14:05 1 коментар

Супутникові знімки з Google Earth, отримані в листопаді, зафіксували сотні російських головних бойових танків на новій військовій базі на околицях Каменськ-Шахтинського. Про це повідомляє Defence Blog. Велика військова база розташована лише...

Нова пенсія українців: навіщо, як та коли почнемо накопичувати 13:36 3 коментарі

Минулого року в Україні почали реформувати пенсійну систему. Було прийнято закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій. Наступний етап реформи – запровадження другого рівня пенсійної...

"Лапи геть від України": поляки зірвали концерт ансамблю російської армії (відео) 13:04

У п’ятницю, 7 грудня, у Бидгощі двоє польських активістів Рафал Сушек і Міхал Войцєщчук зірвали концерт ансамблю пісні і танцю російської армії імені Александрова. Про це повідомляє OKO.press. Так, під час...

Донька Путіна вперше з’явилась на російському телебаченні: відео 12:35 1 коментар

В ефірі російського державного телеканалу "Россия-1" вперше з'явилася молодша донька президента країни Володимира Путіна – Катерина Тихонова. Зазначимо, що жінку вважають донькою президента Росії низка ЗМІ, проте ні вона сама,...

Якою буде головна ялинка України у 2019 році: неймовірні фото 12:03

Головна ялинка України 2019 року буде встановлена на Софіївській площі у Києві. Цього року вона може бути штучною, а темою її оформлення буде північне сяйво. Про це повідомив організатор новорічних...

"Час після неї": Ангела Меркель під бурхливі овації виголосила прощальну промову (фото) 11:34 1 коментар

У п'ятницю, 7 грудня, канцлер Німеччини Ангела Меркель востаннє після 18 років головування звернулася до своїх однопартійців із Християнсько-демократичного союзу як лідер партії. Про це повідомило видання Deutsche Welle. У німецькому...

Український телеведучий став власником курйозної нерухомості у США (фото) 11:02

Відомий український телеведучий Анатолій Анатоліч тепер має власну нерухомість у США та почесне звання місцевого землевласника. Телеведучий їздив у Лінчбург (штат Теннесі, США) на особисте запрошення українського представництва для посвяти...

Савченко не можуть позбавити звання Героя України: В'ятрович пояснив причину 10:33 6 коментарів

Арештовану народну депутатку Надію Савченко не можуть позбавити звання Героя України, оскільки українське законодавство не передбачає відповідної процедури. Про це розповів директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, відповідаючи на запитання, чи...

Чому українці хочуть обрати Вакарчука і Зеленського: експерт назвав головну причину 10:01 3 коментарі

Українці обирають відомих людей не з політики, оскільки це політтехнологія. При цьому ми не знаємо, наскільки нові обличчя не з політики гарні економісти, дипломати, управлінці. Таку думку 24 каналу висловив...

В Демократичній партії США заявили про можливість імпічменту Трампу 09:47

Якщо буде доведено, що президент Сполучених Штатів Дональд Трамп доручив своєму юристу заплатити колишній моделі Playboy за мовчанку про їхні стосунки, це може вважатися порушенням правил фінансування передвиборчої кампанії і...

Закон дозволяє розшук, затримання і доставку призовників до військкоматів, - у ЗСУ відповіли на фейки у зв'язку з продовженим на місяць осіннім призовом 09:14

Згідно з указом президента України, у жовтні - грудні 2018 року проводиться призов громадян України на строкову військову службу, який цього року продовжено на один місяць у зв’язку зі збільшенням...

Кирил заявив, що автокефалії української церкви "не можна допустити" 08:24 5 коментарів

Глава РПЦ патріарх Кирил вважає неприпустимим надання незалежності православній церкві в Україні. Про це він заявив у неділю, звертаючись до віруючих після літургії у храмі Святої Тетяни в Любліно, передає...

Росії треба пояснити, що повномасштабна війна з Україною буде для неї не легкою прогулянкою, а катастрофою, - Орєшкін 07:51 1 коментар

Російське населення переконане, що окупація України, її "покарання", "повернення" відбуватиметься так само "безкровно", як і анексія Криму. У зв'язку з цим офіційний Київ, а також міжнародна спільнота мають довести їм...

Український боксер Ломаченко став володарем двох чемпіонських поясів у легкій вазі (відео) 14:26 3 коментарі

Український боксер Василь Ломаченко за очками переміг пуерторіканця Хосе Педрасу і став володарем 2 чемпіонських титулів у легкій вазі – WBA і WBO. Бій пройшов у Нью-Йорку на Medison Square...
  • ріел ІФ виринаюча