“Політична свинина” від Порошенка: на кого робитиме ставку президент?

Якщо виборча система в Україні не зазнає змін, то депутати-мажоритарники стануть однією з опор чинної влади на наступних парламентських виборах.

Порошенко

Роль другого ключового ресурсу команди Порошенка відіграють мери великих міст. На Банковій вважають, що мери мають більший вплив на настрої електорату, аніж голови ОДА, оскільки є обраними (а, отже, й більш авторитетними), а не призначеними чиновниками.

Що стосується мажоритарників, то їх перетягатимуть на свій бік за допомогою субвенцій, які виділяються з державної казни на потреби регіонів.

Експерти одностайні в тому, що субвенції стали корупційним чинником, який насправді не має нічого спільного із задоволенням тих потреб, що виникають “на місцях”.

Чому? Тому що подібні транзакції з бюджету використовуються депутатом для власної потреби. Це не означає, що перераховані кошти потрапляють безпосередньо до його кишені, але в кінцевому підсумку вони все одно працюють на піар мажоритарника. Здатність “вибити” для регіону кошти ним трактується як особиста заслуга, хоча підтримувати розвиток свого округу є прямим обов’язком депутата.

В середовищі Верховної Ради не приховують того, що нелояльному депутату отримати субвенцію майже нереально. Треба брати участь у бюджетних голосуваннях, у лобізмі потрібних владі законопроектів. Ідеальний варіант – належати до фракції президента або як мінімум засвідчити свій конформізм. Відтак у процесі розподілу субвенцій відсутня будь-яка збалансованість, бо з року в рік гроші на округи надходять нерівномірно.

В п’ятірці лідерів, котрі завжди отримують більше за інших, – Київська, Вінницька, Харківська, Одеська та Львівська області. Якщо ж говорити про фракції, то найсмачніший “пай” припадає на Блок Порошенка та “Народний фронт” (що, в принципі, логічно, адже ці фракції є найбільшими), а також на депутатські групи “Відродження” та “Воля народу”. Останні не входять до складу коаліції, але часто голосують разом із нею, демонструючи солідарність у ключових питаннях.

Депутатів мотивуватимуть переважно тим, що якщо вони забезпечать на округах підтримку кандидатурі чинного Президента в березні наступного року, то восени – коли надійде черга парламентських виборів – переможець забезпечить підтримку їм. Зокрема, й щедрим розподілом субвенцій. Розширене бюджетне фінансування для того чи іншого округу надасть можливість тамтешньому мажоритарнику укріпити свої позиції й розраховувати на переобрання.

Про те, що тенденція до такого своєрідного “підкупу” має місце, свідчить іще один факт. Кількість ресурсів, які держава виділяє на субвенції, неухильно зростає, але самі субсидії дрібнішають.

Сумарно їх багато, але кожен такий транш меншає в обсязі. Це говорить про те, що депутати-мажоритарники намагаються залатати одночасно велику кількість дрібних дір й “взяти” свій електорат не так якістю, як кількістю. Якщо раніше кошти витрачалися на якісь більш-менш глобальні проекти, на кшталт ремонту доріг абощо, то зараз виборцю роблять чимало дрібних, але більш персоналізованих “подарунків” – з розрахунком на те, що подібна “щедрість” спрацює ефективніше.

В цифрах, які наводить мережа “ОПОРА” це виглядає наступним чином: з 2016-го обсяги субвенцій збільшилися двічі. Два роки тому на округи виділялося 2,4 мільйонів гривень, нині – 5,2 мільйони. Вчетверо зросла кількість субвенцій, профінансованих саме урядом, а не за рахунок місцевих бюджетів. При цьому середня “вага” однієї субвенції впала з 660 тисяч гривень до 440. І це ще не все. Нині кожна четверта субвенція становить менше 50 тисяч гривень, а у 2016 році таких малих “грантів” було лише 13%. Як вже було сказано вище, кількість малобюджених заходів “на місцях” зростає, причому кожна найменша інвестиція в округ представлена як вагомий здобуток і “плюс в карму” депутата-мажоритарника.

В принципі, субвенції могли би стати дієвим інструментом децентралізації, але в Україні вони перетворилися на елемент тіньового лобізму. Знайомий з депутатами від опозиції, котрі прямо називають цей інструмент політичним хабаром й навіть не роблять спроб отримати субвенцію, оскільки такі спроби обертаються виключно згаяним на складання кошторису часом та гарантованою відмовою.

Тим часом провладні депутати говорять про те, що мають лише формальний вплив на розподілення субвенцій. Мовляв, оскільки субвенції, згідно із Бюджетним кодексом, погоджує “бюджетний” комітет Верховної Ради, де більшість складають члени коаліції, то, відповідно, вони згодом й забезпечують фінансуванням власні округи. Така практика, говорять у владних колах, має місце й у інших парламентах, зокрема, у Конгресі США, де члени комітети з асигнувань також передусім дбають про власного виборця: на сленгу це явище зветься political pork – “політична свинина”.

Однак political pork – трохи не той випадок, коли Україні варто орієнтуватися на Захід. Маніпуляції з бюджетними програмами, котрі вже стали нормою, засвідчують передусім дві речі.

Перше – це те, наскільки вразливою є затіяна в країні реформа з децентралізації. Про жодну реальну самодостатність громад говорити поки що утопічно. Я не раз підкреслював те, що децентралізація означає передусім фінансову спроможність регіонів, але наразі будь-який значний інфраструктурний проект на місцях неможливо реалізувати самотужки. Для цього й потрібен інструмент субвенцій, котрий, однак, обслуговує інтереси не так виборців, як депутатів.

Другий момент. Ситуація з субвенціями зайвий раз доводить те, що Україні вкрай важливо змінити виборчу систему. Звісно, що відкриті списки та партійний принцип формування парламенту також не є панацеєю, але це, принаймні, той фільтр, котрий утруднить потрапляння до парламенту одіозних кандидатів-мажоритарників.

Щоправда, оскільки вплив виборців на політичні партії зараз є обмеженим, не можна стверджувати, що відразу ж після впровадження партійної системи виборів між електоратом та парламентом встановиться вкрай необхідний сьогодні зворотній зв’язок.

Але все ж викорінювання корупції необхідно бодай з чогось почати. Державний бюджет не може та не повинен бути формою оплати депутатської лояльності та додатковою можливістю для парламентаря провести успішну виборчу кампанію. Якщо вже зберігати інститут субвенцій, то розподілення останніх вкрай необхідно зробити максимально прозорим. І, звісно ж, заснованим на принципу рівності усіх громад перед державою та її органами влади. Без цього субвенції так і залишаться декорацією, на тлі якої й надалі відбуватиметься брудна та банальна боротьба за місце під сонцем.

Автор: Михайло Поживанов

Джерело

(Visited 99 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4263

загрузка...

Експерт пояснила, як економічний план Порошенко зробить українців багатшими 21:07 6 коментарів

План президента Петра Порошенка передбачає розвиток економіки для збільшення фінансових можливостей українців. Про це заявила політичний експерт Світлана Кушнір в соціальній мережі Facebook. "З приводу індексації пенсій. Я з цього...

Стиль життя кандидатів. Гриценко на риболовлі, Ляшко з собаками, Бойко у спортивному костюмі (фото) 16:30

З наближенням президентських виборів кандидати на найвищий пост у державі намагаються демонструвати себе з найкращого боку. На екранах телевізорів всі вони – безкомпромісні герої, які обіцяють манну небесну, тільки аби...

Какие услуги в Литве доступны каждому бизнесмену? 16:23

Простому человеку, пускай даже основавшему собственную компанию не понять всех тонкостей юридических процедур, ведь правила в этой среде быстро меняются и без квалифицированной помощи не обойтись. Вопрос оптимизации бизнес процессов...

Скандальний футболіст Алієв поділився позитивним весняним настроєм (фото) 15:38

Колишній півзахисник "Динамо" та збірної України Олександр Алієв опублікував новий пост у своєму Інстаграмі. Про це повідомляє Depo.Сектор. "Погодка", - лаконічно підписав фотографію Олександр Алієв, натякаючи на прихід справжньої весни.  ...

"Міністр оборони Гіркін їхав по своїй території, лежачи в багажнику, обкладений бронежилетами": скандал між терористами Гіркіним, Безлером і Хмурим 15:06 1 коментар

Екс-лідер незаконного збройного формування "ДНР" Ігор Гіркін, російський терорист Ігор Безлер і російський офіцер Сергій Дубинський на прізвисько Хмурий, якого підозрюють у причетності до катастрофи рейсу МH17, посварилися через спогади...

MONATIK розповів про знайомство з дружиною та як приймав у коханої пологи 14:37

Мультиартист вкрай рідко говорить про свою родину. Український мультиартист Дмитро Монатік, який не стримав сліз під час виступу учасниці "Голосу країни", чи не вперше порушив мовчанку стосовно своєї родини. Іноді...

Медики Прикарпаття висловили підтримку Президенту України 14:13 9 коментарів

В рамках «Ради регіонального розвитку Івано-Франківської області», яка відбулась 19 березня, представники медичної галузі звернули увагу прикарпатців на позитивні зміни в медицині, що відбуваються останнім часом в Україні.   Так,...

Намисто і квіти - як українки одягались 100 років тому (фото) 14:05

Українські жінки прикрашали святковий одяг намистом, квітами та вінками. Орнамент на вишитій сорочці відрізнявся залежно від регіону. Прикрашали переважно святковий одяг. Побутовий робили простішим, передає "Главком". У харківській області переважають...

Звідки гроші у незаможних спонсорів партії Тимошенко: нове розслідування 13:36 6 коментарів

Незаможні українці, які перераховували мільйонні внески на рахунки ВО "Батьківщина" перед виборчою кампанією кандидата Юлії Тимошенко, пов'язані з "газовою справою" нардепа-втікача Олександра Онищенка. Касирка супермаркету із передмістя Києва Наталія Зубар, яка за рік...

Оля Полякова виконала свій хіт оперним голосом: приголомшливе відео 13:04

Популярна співачка Оля Полякова вразила мережу: артистка заспівала свій хіт "Шлёпки" оперним голосом. Зробила вона під час розважального шоу, здивувавши всіх глядачів як в студії, так і в YouTube. В...

Аномально тепла весна та коротке пізнє літо: синоптики спрогнозували, якою буде погода у найближчі місяці 12:35

Український науково-дослідний метеорологічний інститут Національної академії наук (НАНУ) прогнозує теплу і суху погоду навесні і коротке і пізнє літо. Фото pogodaua.com Про це на прес-конференції повідомила завідувачка відділом кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Вазіра Мартазінова,...

Усміхнена Тоня Матвієнко зачарувала весняним образом (фото) 12:03

Артистка показала світлини з нової фотосесії. Українська співачка Тоня Матвієнко, яка випустила сумну пісню, яку їй вперше написав чоловік Мірзоян, знялася у новій фотосесії. На сторінці в Instagram виконавиця запостила...

Зеленського тягнуть у суд через порушення авторських прав (фото) 11:34

Справу про порушення авторських прав прийняв до провадження Печерський суд. Володимира Зеленського судитимуть за порушення авторських прав у серіалі «Слуга народу 2. Від любові до імпічменту». Про це повідомляє «Главком»....

Меланія Трамп повторила свій минулорічний образ: фотофакт 11:02

Перша леді США Меланія Трамп взяла участь в офіційній зустрічі Білого дому. На заході вона засвітила стильний костюм, який вже одягала у березні 2018 року. Меланія Трамп вміє дивувати публіку...

Світоліна з бойфрендом ведуть спільну сторінку в Instagram: романтичні фото та відео 10:01

Українська тенісистка Еліна Світоліна та її бойфренд, французький тенісист Гаель Монфіс, почали вести спільну сторінку у соцмережі Instagram. Зіркова пара зізнається, що вони щасливі разом і готові ділитись цим публічно....

Садовий заявив, що більше не буде балотуватися у мери Львова 09:47

Міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що прийняв рішення більше не балотуватися у мери міста. Про це він заявив в ефірі телеканалу ZIK. На питання, чи буде він претендувати на...

Топові кандидати в президенти уникають дебатів на Суспільному 09:15

Топові кандидати в президенти не підтвердили свою участь у дебатах на Суспільному телебаченні. Про це у коментарі "Детектору медіа" сказала генеральна продюсера току-шоу "Зворотній відлік", яке проводить дебати, Тетяна Кисельчук....

Луценко заявляє, що посол США дала йому список людей, яких не можна переслідувати 08:24 3 коментарі

енеральний прокурор Юрій Луценко стверджує, що посол США в Україні Марі Йованович дала йому список людей, яких попросила "не переслідувати". Про це він заявив в інтер'ю виданню The Hill. "На...

Хто з російського бізнесу потрапив під нові українські санкції 07:51

Рада національної безпеки і оборони затвердила додатковий список із 294 юридичних осіб, щодо яких вводяться обмежувальні санкції. Про це йдеться в указі президента №82/2019 від 19 березня, розміщеному на сайті...

Зеленський та Порошенко виходять до другого туру, - "Социс" 06:07 1 коментар

Відповідно до опитування, Володимир Зеленський та Петро Порошенко виходять до другого туру президентських виборів Опитування проводив Центр соціальних досліджень "Социс" разом з Інститутом стратегічних досліджень та прогнозів "Янус". Перше місце...
  • ріел ІФ виринаюча