Полум’яний ювілей. 150 років тому сталася Мармулядова пожежа – усі деталі (хроніка)

Рівно 150 років тому Станиславів згорів. Не весь, звісно, але центр міста перетворився на попелище. Усе ніби почалося з того, що 28 вересня 1868 року вдова Хана Двойра Вермут смажила на подвір’ї мармуляду.

Хоча, то не вона сама смажила. Та й пожежа виникла не на її обійсті, а на сусідньому, пише “Репортер”.

Чи винна пані Вермут?

Про Мармулядову пожежу написано багато, але у цій історії багато заплутаного та незрозумілого. Наприклад, як почалась пожежа, і хто винен? Популярна версія робить крайньою Хану Двойру Вермут, але чи то насправді так.

Вдова, світлої пам’яті, Янкеля Вермута мешкала на вулиці Липовій, приблизно за нинішньою адресою Шевченка, 26. Мала невеличку пекарню, в асортименті якої були булочки з мармулядою, тобто повидлом. 28 вересня 1868 року в неї на подвір’ї дійсно смажили мармуляду, але займались тим наймані працівники – Юзеф Ліховник і Петро Погвізд.

Найретельніший опис пожежі залишив сучасник тих подій – секретар магістрату Леон Токарський. Він згадує, що загоряння сталося у невеличкій стаєнці Герша Лотрінгера, який був сусідом пані Вермут (Шевченка, 28). Близько другої години пополудні сарайчик, де квартирант Лотрінгера, швець Фідлер тримав корову, раптом спалахнув. Припускають, що жаринки з-під мармуляди впали на просочений сирою нафтою дах стаєнки, і почалось. Така обробка господарських споруд була досить поширена у старому Станиславові, оскільки захищала їх від зайвої вологи.

Усі свідки в один голос запевняли, що тоді в бік центру дув сильний вітер з півдня. Обійстя Лотрінгера було лівіше від господарства вдови, і якщо подивитись на мапу, іскри мало відносити віт­ром у протилежному напрямку. Отже, Хана Двойра Вермут та її робітники тут узагалі ні до чого.

Станиславівська поліція відпрацьовувала кілька версій. Припускали, що пожежа могла виникнути від необережно запаленої файки. Підозрювали шевця Фідлера, який палив люльку і незадовго перед пожежею заходив у стаєнку. Втім, доказів проти нього забракло, до того ж, чолов’яга і так постраждав – його люба корова живцем згоріла у сарайчику. Розслідування завершилось нічим і лаври станиславівського Герострата не дісталися нікому.

Подвір’я будинку на Шевченка, 26. Десь тут усе й почалося…

«Мармулядовий дайджест»

Завдяки пожежі наше місто стало справжньою медіа-зіркою. Радіо і телебачення тоді ще не було, тож про вогняний апокаліпсис завзято писала австрійська преса. Краєзнавець Олена Бучик зробила невеличкий огляд тодішньої періодики, де згадується наше бідолашне місто.

«Віденська газета», 30 вересня 1868 року

Окружне місто Станиславів від вчорашнього дня охоплене вогнем. Ратуша, окружний суд з арештами, пошта і телеграф, вір­менська церква, деякі синагоги та сотні інших будівель зруйновані. Збитки величезні, тисячі людей залишилися без даху над головою.

Поштівка чеського видавця Піалека вийшла друком через 30 років після пожежі

«Народний листок міста Ґраца», 2 жовтня

Велика пожежа. Зі Львова повідомляють, 29 вересня 1868 р. Вчора пополудні в Станиславові внаслідок необережності спалахнула пожежа, через яку більша частина міста перетворилася на попіл. Близько 260 будівель, серед яких окружний суд, ратуша, вірменська церква, три синагоги, були спалені. Шкода дуже значна й оцінюється в суму близько двох мільйонів. 8000 людей опинилися без даху над головою.

Через сильний вітер операція порятунку була дуже ускладнена. Наразі вогонь ще не повністю погашено. Вчора вночі на прохання окружного комітету було вислано військовий підрозділ спеціальним потягом для надання допомоги та охорони врятованого майна. Йде збір хліба й продовольства. З зібраних коштів відправлена допомога в розмірі 500 флоринів. Крайова рада сьогодні висилає двох делегатів до Станиславова з грошовою допомогою в розмірі 3000 флоринів. Під час завтрашнього засідання Крайової ради буде обговорюватися надання допомоги з крайових фондів у розмірі 16000 флоринів.

Станиславів, кінець вересня 1868 року. Фото зроблене “по гарячих слідах”

Віденська газета «Ранкова пошта», 3 жовтня

Зі Львова повідомляють про нещастя, яке спіткало місто Станиславів. 28 числа минулого місяця місто було знищене жахливою пожежею. Вся місцевість перетворилася на горнило, в якому палав вогонь, роздмуханий сильним віт­ром. Сильно вигорів центр міста. Площа Ринок з ратушею перетворилася на задимлену руїну, також вулиця Липова, окружна служба, магістрат, вір­менська церква і синагоги. Велика кількість товарних складів, архівні приміщення разом зі своїм вмістом були знищені у вогні.

На жаль, вогняна стихія забрала й людські життя. Але допомога прийшла швидко, на гасіння пожежі поспішили львівські пожежники, які направду сотворили диво, але вітер був такий сильний, а покрівля на дахах і дерев’яні стіни багатьох будинків були такими сухими, що пожежникам не відразу вдалося зупинити спустошливу стихію. За свідченням очевидців, Станиславів зараз являє собою правдиву картину людської біди й розпачу. Незважаючи на допомогу зі Львова, люди страждають від голоду, є також загиблі. Старанно збираються пожертви, Крайова рада теж робить усе можливе. На місце пожежі надсилаються продукти харчування.

Вона надихала митців

Мармулядова пожежа стала першою історичною подією Станиславова, яка була візуально задокументована. Збереглась старовинна фотографія вигорілого середмістя, зробленого «по гарячих слідах» з даху млина Імердауера, що стояв на вулиці Грушевського, навпроти Будинку офіцерів. Коробки високих будинків із димарями, що на задньому плані, відповідають сучасному Вічевому майдану. Правіше – єврейська дільниця з головною синагогою міста, вона була розташована на місці скверика Руської Трійці.

15 жовтня 1868 року газета «Тигодник Львівський» проілюструвала статтю про станиславівську пожежу чорно-білою гравюрою. Навряд чи художник мав нагоду бачити вогняний апокаліпсіс на власні очі, та й місто знав погано, тому малюнок грішить багатьма неточностями. Втім, площу Ринок, ратушу і вірменський костел позаду впізнати можна.

Навіть через 30 років пожежу пам’ятали далеко за межами Станиславова. У 1899-му чеський видавець Фердинанд Піалек випустив поштівку з видом катастрофічних наслідків необережного поводження з вогнем. Праворуч – постраждалий вірменський костел, лівіше – обгорілий кістяк ратуші та понищені будинки середмістя.

Трагічні події вікопомного вересня знайшли відображення і в живописі. Франківський художник Микола Варення у 1986 році написав картину, де видно огорнуту полум’ям ратушу і відважних пожежних, які намагаються її врятувати.

Також станиславівська пожежа згадується у художній літературі. Наприклад, у бестселері Софії Анд­рухович «Фелікс Австрія» матері головних героїнь загинули у вогняній стихії. У романі Остапа Україн­ця «Малхут» майбутній бургомістр Ігна­цій Камінський мужньо бореться із полум’ям.

Журналіст Богдан Скаврон друкує в мережі роман у жанрі «нового краєзнавства» – «Секрети Мармулядової пожежі». Та й сам прикметник «мармулядова» виник завдяки патріарху укрсучліта Юрію Андруховичу…

А ще про пожежу створюють анімаційний ролик, тож не виключено, що колись з’явиться і повноцінний художній фільм.

Іван Бондарев, поштівка з колекції Володимира Шулепіна
(Visited 218 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4517

загрузка...

Зеленський розважався на концерті Ліги сміху, і навіть вийшов на сцену (фотофакт) 09:44 16 коментарів

Президент Володимир Зеленський відвідав концерт "Ліги сміху" (проект "Студії Квартал 95") в МЦКМ "Жовтневий палац" у Києві і вийшов на сцену. Про це 25 травня у соцмережах повідомляють глядачі, присутні...

Відкрили і закрили: на Прикарпатті Народний дім не пропрацював і дня 00:13 3 коментарі

Народний дім "для галочки". Будинок культури на Прикарпатті, який урочисто відкривали ще торік голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич та заступник голови обласної ради Василь Гладій, не пропрацював і дня....

“Чорти волохаті на Прикарпатті”, – гітарист та продюсер культового гурту “Карна” розповів про гуцульський рок (відео) 23:22

Почаюємо про гуцульський рок і гуцульський характер; про бухло, соціум та новий #вітролом; про неосовок і протистояння; про добро і непокаране зло та мольфарську мудрість нашого часу Так ся стало,...

Держекоінспекція Карпатського округу отримала нові енергозберігаючі автомобілі (фотофакт) 23:08 1 коментар

23 травня міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак передав ключі від нових автомобілів підрозділам Державної екологічної інспекції України та її територіальним та міжрегіональним територіальним органам. «40 сучасних і...

Франківського суддю, якого роками судять за смертельну ДТП, відправили у відставку за власним бажанням 22:06 2 коментарі

Суддю Господарського суду Івано-Франківської області Юрія Грицу, який у 2011 році переїхав працівників водоканалу, один з яких помер, а другий отримав інвалідність, звільнили за власним бажанням.  Суди тривають досі, але...

Навчитися давньому гуцульському танцю «Решето» можна онлайн, не виходячи з дому (відеофакт) 21:47

Навчитися давньому гуцульському танцю «Решето» можна онлайн не виходячи з дому У мережі з’явилося відео із записом давнього гуцульського танцю «Решето». Відтворюють танцювальні рухи учасники гурту «Запальні гуцули» із села...

В Обертині пройде грандіозний весільний фестиваль 20:56

Відчути обрядове багатство і колорит покутського весілля, згадати давні ритуали і зробити їх «модними» сьогодні, вшанувати сільських берегинь і зацікавити молодь – все це пропонує Весільний фестиваль в Обертині, який...

Відомий франківець поділився світлиною із зіркового весілля Потапа і Насті (фотофакт) 19:53

Вчора, 23 травня, відбувається одна з найгучніших подій в українському шоубізнесі – весілля Олексія Потапенка та Насті Каменських. Відомий телеведучий та шоумен з Івано-Франківщини Юрій Горбунов вже поділився світлиною зі...

На посаду директора школи №21 комісія розглядає лише одну кандидатуру 18:51

Відбулося перше засідання конкурсної комісії з відбору претендентів на заміщення вакантної посади директора Івано-Франківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №21. На конкурс подала документи всього одна претендентка – методист лабораторії управління та...

В Опришівцях зводять новий садок та добудовують школу (фоторепортаж) 18:12

В одному з мікрорайонів Івано-Франківська приступили до будівництва другого корпусу загальноосвітньої школи та дитячого садка. “Історичний день для Опришівців – тут нині приступили до будівництва другого корпусу загальноосвітньої школи та дитячого...

Як красуні-студентки змагалися за звання “Міс університету” короля Данила (фоторепортаж) 17:46

Днями у приміщенні Pasage Gartenberg 12 студенток та 12 студентів Університету Короля Данила змагалися за титул переможця в трьох категоріях: кежуал – студентські будні, королівський вихід та вихід в образі...

Прикарпатець зайняв призове місце на на чемпіонаті України з важкої атлетики (фотофакт) 17:09

З 13 по 18 травня в м. Чорномоськ Одеської області проходив чемпіонат України з важкої атлетики серед молоді до 23 років. Успішно виступив на цих змаганнях і калуський 17-річний важкоатлет...

Фільм “Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго” позмагається за золото Міжнародного кінофестивалю у Кракові 16:23 1 коментар

Створену за підтримки Держкіно документальну стрічку Надії Парфан про івано-франківських комунальників відібрали до головної конкурсної програми Krakow Film Festival. Стрічка змагатиметься за звання Найкращого документального фільму, статуетку «Золотий ріг» та 30...

Джаз у Палаці Потоцьких: у Франківську пройдуть Дні польської культури 16:02

24-26 травня в Івано-Франківську пройдуть Дні польської культури. Франківцям нагадають про польський слід в історії міста та запропонують більше дізнатися про музику, танець і національну кухню сусідів. Головною локацією свята...

Останній дзвоник в Католицьких школах Франківська розпочався з молитви (фоторепортаж) 15:53

Школярі з усієї України з нетерпінням чекали цього дня, коли для них пролунав останній дзвоник – і розпочатися літні канікули.   Сьогодні, 24 травня, по всій Україні відбуваються урочистості з...

Найтриваліша лекція: франківський викладач встановив рекорд України 14:58 2 коментарі

Викладач Івано-Франківського університету Олег Андрухів встановив національний рекорд, розповідаючи студентам лекцію протягом 24 годин. Про це ТСН. Викладач розповідав студентам про українську державність з 09:00 22 травня до 09:00 23...

Настю Каменських запідозрили у вагітності (фото) 14:37

У нареченої помітили ледь округлий животик. Для церемонії наречена обрала розкішну весільну сукню досить обтислого силуету, фасону "риб'ячий хвіст", якою підкреслила свої форми. Однак у онлайн-трансляції з весілля, яке Оля Полякова розмістила...

У франківському дворі в розбитій машині знайшли п’яного водія (фотофакт) 14:27

Подія сталася в ніч на понеділок, 20 травня. Мешканцям двору на перетині вулиць Бельведерська-Манюха серед ночі більше години не давав заснути звук сигналізації та клаксону автомобіля. Коли люди вийшли на...

У Франківську обрали “Містера університету нафти і газу 2019” (фото+відео) 13:43

Цей титул виборов Олег Миндюк. 23 травня в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу відбувся конкурс чоловічої краси та стилю “Містер ІФНТУНГ”. Вже третій рік поспіль Студентський парламент ІФНТУНГ...

У палаці Потоцьких вперше відбудеться молитва Тезе 12:57

Уже цієї суботи, 25 травня, в Івано-Франківську відбудеться молитва в дусі Тезе. Захід розпочнеться о 17:00 у палаці Потоцьких. Моління організовує Молодіжна комісія Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, До слова, спільнота Тезе,...
  • ріел ІФ виринаюча