Повстанці з села Княже (фото)

Через опір радянській владі репресивна система в 40-50-х рр. ХХ ст. масово карала українців навіть за незначне сприяння повстанцям. Так, у с. Княже Снятинського району, за даними Ярослава Романюка, боївка ОУН діяла до осені 1951 р.

Лише у 1946 р. у селі на нелегальному становищі перебувало 22 мешканці, по одній кримінальній справі проходило аж 15 осіб. І з них за судовим вироком від 17 червня 1946 р. було ув’язнено 12 односельчан на строки від 10 до 25 років, пише Галицький кореспондент.

Так, восени 1944 р. в Джурівському лісі зібралося 13 осіб з с. Княже, які потрапили в сотню Цигана, а потім Білого, яка входила до куреня Скуби. До УПА вони були зібрані станичною Українського Червоного Хреста (УЧХ) села Марією Миколаївною Курилюк (псевдо Береза), 1925 р.н.

Як свідчив Григорій Антонович Данилюк, «Циган був віком 30 років, середнього росту. Коренастий. Широкоплечий, чорноволосий, з овальним лицем, очі чорні, в рухах був шустрий». Автори праці «Повстанський рух на Снятинщині» вважають, що упівці говорили про сотенного Чорноту (Василя Берлада), який у селі мав прізвисько Циган.

Лави бійців УПА поповнили уродженці с. Княже: Павло Григорович Миронюк (Нечай), 1926 р.н.; Іван Данилович Вінтоняк (Дуб), 1921 р.н.; Іван Миколайович Кибіч (Камінь), 1926 р.н.; Григорій Антонович Данилюк (Богун), 1904 р.н.; Микола Дмитрович Фербей (Дубина), 1927 р.н. та інші.

1 чи 2 січня 1945 р. о 9.00 сотня прийняла 7-годинний бій у селі Рудники Заболотівського району. В лютому 1945 р. повстанці Цигана 9-10 годин билися з ворогом у районі с. Космач Яблунівського району. Навесні 1945 р. п’ять годин сотня вела бій з червоними в районі с. Пилипи Коломийського району.

Навесні 1945 р. через відсутність продуктів бійці були розпущені по домівках і переховувалися по бункерах у селі, а також у лісі. В червні цього ж року за бійцями з Княжого прийшли Явір і Окріп. Циган дав 30 хвилин на збори, повернулися в сотню Нечай, Довбуш (Дмитро Григорович Данилюк), Комар (Іван Гаврильчук), Тур (Дмитро Тодорук), Дуб, Чайка, Сірко, Зоря, Камінь, Квітко, а Орлика (Василя Миколайовича Павлюка) Циган розстріляв через відмову йти в ліс у зв’язку з хворобою.

Після того сотня до початку грудня 1945 р. перебувала в лісі поблизу сіл Кривоброди, Іспас, Микитинці Косівського та Вижницького районів. Спочатку бійці стояли групами по 50 осіб, а потім зібралися разом у кількості 140-150 осіб.

У перших числах грудня 1945 р. в Іспас о сьомій годині ранку війська Червоної армії оточили село, почався бій, в результаті якого сотня частинами почала відступати. У с. Пістинь вихідці з с. Княже відстали і вирішили йти додому.

Естафета Грози до Каменя з закликом бути дуже обережними напередодні розгрому підпільників

У селі бійці опинилася в кущовій боївці Грози (Василя Григоровича Миронюка). Під час облав і небезпеки вони ховалися в кількості 11 осіб в схроні Козака (Івана Миколайовича Павлюка), потім у бункері в полі, а пізніше частина з них була вбита чи затримана.

Так, 29 січня 1946 р. був викритий схрон станичного Лева (Григорій Дмитрович Гнідан, 1925 р.н.). Упівці відстрілювалися, а коли закінчувалися патрони, Лев викрикнув: «Слава Україні!» і останню кулю пустив собі в скроню, а Нечай і Дуб були полонені. Потім був захоплений бункер з Каменем і Хмелем, а загалом, згідно із «Звітом про хід боротьби з бандитизмом і оунівським підпіллям на території Станіславської області за період з 5 по 23 лютого 1946 р.», у с. Княже було виявлено кілька криївок і вбито господарчого Снятинського районного проводу ОУН Вороного (Василя Михайловича Легкуна), станичного с. Видинів Фріца, станичну УЧХ Березу і підпільницю Калину Карп’юк.

Багато мешканців с. Княже постраждали від карально-репресивних заходів радянського режиму навіть не за військову допомогу руху спротиву. Так, Анна Дмитрівна Вакарук, 1905 р.н., отримала десятирічний термін ув’язнення за те, що вдома мала збірний пункт продуктів і естафет, прала білизну упівців і приймала їх у хаті. Ірина Іванівна Максим’юк, 1925 р.н., та Микола Васильович Кибіч, 1898 р.н,. своїх десять років «заробили» за те, що в їхніх господарствах були схрони, в яких переховувалися повстанці.

У свою чергу, Микола Григорович Фербей, 1910 р.н., постраждав від «червонозоряних визволителів» лише за те, що в листопаді 1945 р. разом з іншими членами ОУН будував схрон. Йому інкримінувалося, що він зробив з дошок бокові стіни, стелю, підлогу схрону.

А Дмитро Миколайович Вакарук, 1903 р.н., отримав десять років в’язниці попри те, що був радянським активістом. З приходом перших совітів він став активістом сільради, з початку 1940 р. – бригадиром колгоспу ім. Й.Сталіна в селі, а з червня 1940 р. – навіть заступником голови сільради. За німців Вакарука тричі відправляли на примусові роботи в Німеччину, він тричі втікав по дорозі додому. В 1944 р. селянина призивають в Червону армію, він служить в запасних стрілкових полках, рубає ліс в Читинській області. В листопаді 1945 р. Вакарук повертається в Княже, а вже в січні 1946 р. вербується Грозою.

Фотографії родини Вакаруків

Будинок «радянського активіста і червоноармійця» став пунктом зв’язку, збору харчів і прання білизни. Продукти приносив у хату Вакарука працівник сільської кооперації, теж колишній червоноармієць Петро Васильович Тодорук, а штафети – п’ятнадцятирічний Василь Сав’юк. Дружина Вакарука – Анна Дмитрівна деколи сама казала Сав’юку: «Василю, зайди і візьми для хлопців наших, що їм треба з продуктів, а то вони, напевно, сидять голодні».

За виконання функцій спецкур’єра також був на 10 років ув’язнений Іван Миколайович Павлюк-Сав’юк, 1927 р.н. Натомість Марія Степанівна Кибіч, 1913 р.н., з березня 1945 р. до 18 лютого 1946 р. облаштувала в себе вдома приміщення для хворих повстанців. У акті ліквідації госпіталю було описано його внутрішній вигляд: «В кімнаті залізне ліжко, 3 подушки, 2 ковдри і коробки з маззю».

Марія Кибіч на Розпізнавчій карті Генерального губернаторства під час німецької окупації

Але найжорстокіше, імовірно, повелися з Ольгою Юріївною Винничук, 1928 р.н., яка опікувалася хворими в цьому госпіталі. Дівчина вчилася в торгівельній школі в м. Снятині, в сільськогосподарській школі в с. Коршів, а потім працювала вчителькою у с. Карлові Снятинського району.

У березні 1945 р. Винничук під впливом районного референта УЧХ – Софійки стала учасником ОУН під псевдо Галина і станичною УЧХ в с. Княже. Вона лікувала хворих (більше 10 осіб), закуповувала медикаменти в Чернівцях, а також проводила збір медикаментів у Снятинському районі і готувала бинти.

На початку весни 1945 р. Винничук отримала естафету від Блискавичного (імовірно, Петра Романюка) з наказом почати надання медичної допомоги і вирушила разом з вчителькою Марією Олександрівною Оріджук, 1928 р.н., і Ольгою Василівною Делевською в будинок Божечки (М.С. Кибіч) біля р. Черемош. Там вони лікували хворих від корости. Госпіталь охоплював половину дому. Хворі приходили лікуватися мазями, а медикаменти надавав господарчий Лев.

Під час слідства радянські опери жахливо познущалися над Винничук. Її навіть не змогли доставити в зал суду, бо «лежала без руху з перебитими ногами». Натомість у медичному висновку Снятинської лікарні значилося, що «хора потребує лікування, дальше перебування хорої в лікарні може привести до повного паралічу нижніх кінцівок». У свою чергу, родичів повстанки було повідомлено про її «безнадійний стан».

Через 8 місяців лікування «хвора на ноги вставати не могла, ходити теж», але суд 27 грудня 1946 р. все-таки ув’язнив паралізовану Галину на десять років виправно-трудових таборів. У результаті касаційної скарги у квітні 1947 р. вирок скоротили до трьох років в’язниці, а рішенням Президії Верховної Ради СРСР від 3 липня 1947 р. дівчину звільнили з-під варти. Однак дівчина все одно потрапила на заслання і в 1956 р. проживала в м. Зімі Іркутської області. Так Ольга Винничук через надання медичної допомоги у своїх 18 років стала калікою, їй було зіпсуте життя, і випадок з нею з усією яскравістю продемонстрував «гуманність» радянського правосуддя.

Автор: Сергій Адамович

(Visited 100 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9722

В прикарпатському містечку людям у кран з водою потрапила шокуюча знахідка (фотофакт) 22:44 1 коментар

У соцмережі побаченим ділиться калушанка Yuliia Pavliska. Про це інформують "Вікна" з посиланням на допис у соцмережі. "Ось такий сюрприз сьогодні нам забив кран з проточної води!!! Так що чекай...

У мами Владика Дубини раптово піднявся тиск. Її не змогли врятувати. 21:47

У мами Владика Дубини раптово піднявся тиск. Її не змогли врятувати. Про це в мережі повідомила франківчанка Надія Іванчук. “Я не можу повірити і стримати сліз. Лілія Дубина, як ти померла?...

В Коломиї помітили велику групу скандальних хасидів (фоторепортаж) 21:00 1 коментар

В Коломиї помітили велику групу скандальних хасидів . Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомив відомий прикарпатський фотограф-портретист Ярема Проців "Хасиди вже в Коломиї !!! (вул. Оренштайна, де і...

В Івано-Франківську провели майже професійні дитячі футбольні змагання (фоторепортаж) 20:56

14 червня відбулося свято футболу та нагородження учасників чемпіонату Дитячо-юнацької футбольної ліги Івано-Франківської області в віковій категорії U-11. В змаганнях приймали участь 14 команд, близько 300 дітей були задіяні у...

Кримінальний Станиславів: як піхотний підофіцер обікрав штаб кавалеристів 19:54

115 років тому під час «цісарських» військових навчань у місті Станиславові (тепер – Івано-Франківськ) сталася резонансна крадіжка: зі штабу восьмої дивізії кавалерії зникли секретні документи та гроші.   У 1903...

"Не дамо забудувати", – БК "Вертикаль" не змогла домовитися із мешканцями щодо будівництва поблизу школи №24 19:27 4 коментарі

Люди погрожують перекрити територію, щоб не допустити техніку забудовника до будівельного майданчика.   Як писали ЗМІ, на Пасічній – конфлікт із забудовою. Біля школи №24 БК "Вертикаль" збирається будувати дві...

Івано-Франківськ: біля народного дому «Княгинин» відбулось родинне свято (фоторепортаж) 17:09

16 червня 2018 року на літньому майданчику біля Народного дому «Княгинин» відбулось родинне свято «Квітуй у пісні й добрих справах, чарівна молодість моя. В програмі брали участь творчі колективи Народного...

Хмари під ногами, ніби море – лісівники відзняли неймовірне відео у Карпатах (відео) 16:23 2 коментарі

Закарпаття - це подорож горами та лісами, яка ніколи не закінчується. Закарпаття – край, вкритий горами і густим лісом, який оберігають закарпатські лісівники. Ліс – це найцінніше багатство нашої країни. Він дає...

Історії успіху: як художник-постановник із Коломиї працює на Євробаченні та проекті “Холостяк” 15:44

Коломиянин Роман Копейко працює в Києві художником-постановником на телеканалі СТБ та в багатьох продакшенах України, отримує безліч пропозицій, знімає кліпи, шоу та кіно. 29-річний хлопець поділився з Дзеркало медіа своєю історією успіху....

В Івано-Франківську розшукують водія «євроблях», який утік із місця ДТП (фото+відео) 15:12

Аварія трапилась в Івано-Франківську 17 червня. Впізнати водія, який втік з місця ДТП, просить відомий франківський байкер Сергій Дорош. Друзі! Хто знає цього водія, або має якусь інформацію? В ДТП...

Замість багатоповерхівок – озеленення: франківці просять влаштувати сквер на Пасічній 14:58

На сайті електронних петиції до влади Івано-Франківська з’явилось прохання щодо влаштування скверу біля школи №24. Автор петиції просить скасувати дозвіл на скандальне будівництво житлового комплексу від будівельної компанії “Вертикаль”. Компанія збирається...

Головний лікар ОКЛ каже, що постіль в них чиста, а дописи в інтернеті - замовлення 14:50 1 коментар

Як повідомляли ЗМІ, пацієнти обласної лікарні лежать на брудній постелі, а за чисту їх змушують платити. Крім того, зазначила, що в лікарні не працює пральня.   У коментарі Фіртці головний лікар...

В одному із озер Франківська з’явився бетонний лебідь (фотофакт) 14:27

Таким чином автори скульптури хочуть привернути увагу до стану озера на вулиці Слави Стецько. Відповідні фото з’явилась на фейсбук-користувача Євгенія Бабешко. Авторкою художньої роботи під назвою “Орігамі” є киянка Жанна...

Міська влада популяризуватиме професію водія тролейбуса серед дітей 13:43

У міських тролейбусах КП “Електроавтотранс” встановить на передньому сидінні дитяче кермо. Таким чином чиновники хочуть популяризувати професію водія тролейбуса серед франківських дітей. Зараз працюємо над встановленням дитячого керма на панелі...

До Букачівецької ОТГ приєдналося ще одне село (фотофакт) 13:11

Мешканці села Луковець-Вишнівський підтримала входження до Букачівської ОТГ.   Більшість мешканців села Луковець-Вишнівський Рогатинського району на громадських слуханнях підтримали створення громади, інформує  Івано-Франківський Центр розвитку місцевого самоврядування. Цього ж дня...

У Калуші стерилізували 13 безпритульних тварин (фоторепортаж) 12:56

У Калуші стерилізували 13 безпритульних тварин,  інформує WestNews. На підставі підписаного Меморандуму «Про співпрацю щодо скорочення кількості безпритульних тварин в м. Калуші на 2017-2020 роки шляхом етичного ставлення до них та регулювання...

Більше тисячі франківських школярів дивували своїми талантами у центрі міста (фоторепортаж) 11:13

З ініціативи Департаменту освіти та науки та підтримці міського голови Руслана Марцінківа в місті пройшов ІІ міжшкільний мистецький фестиваль “Злива мрій”. Головною метою є представлення школами міста талановитих дітей.  Незважаючи на те,...

На Коломийщині встановили хрест на місці хатини, де народився Довбуш (фотофакт) 10:29

Від дня народження славетного опришка Олекси Довбуша минуло три століття, але пам’ять про нього не стирає час. Жителі села Печеніжин  пишаються, що герой широко відомої пісні “Ой, попід гай зелененький”...

Підгорецький замок вперше за 79 років відкрили для туристів (фото) 09:47

Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького вперше з 1939 року відчиняє двері Підгорецького замку для відвідувачів Про це повідомила галерея у Facebook. Відтепер туристи зможуть потрапити до Китайського кабінету,...

Прикарпатець виграв забіг на 10 кілометрів у Тернополі (фоторепортаж) 09:39

У Тернополі відбувся спортивний забіг “Півмарафон-2018”. У заході взяли участь понад 500 осіб із 15 областей України, а також гості із Білорусі, Азербайджану, США, Франції. Забіги для дорослих пройшли на...
  • ріел ІФ виринаюча