Повстанці з села Княже (фото)

Через опір радянській владі репресивна система в 40-50-х рр. ХХ ст. масово карала українців навіть за незначне сприяння повстанцям. Так, у с. Княже Снятинського району, за даними Ярослава Романюка, боївка ОУН діяла до осені 1951 р.

Лише у 1946 р. у селі на нелегальному становищі перебувало 22 мешканці, по одній кримінальній справі проходило аж 15 осіб. І з них за судовим вироком від 17 червня 1946 р. було ув’язнено 12 односельчан на строки від 10 до 25 років, пише Галицький кореспондент.

Так, восени 1944 р. в Джурівському лісі зібралося 13 осіб з с. Княже, які потрапили в сотню Цигана, а потім Білого, яка входила до куреня Скуби. До УПА вони були зібрані станичною Українського Червоного Хреста (УЧХ) села Марією Миколаївною Курилюк (псевдо Береза), 1925 р.н.

Як свідчив Григорій Антонович Данилюк, «Циган був віком 30 років, середнього росту. Коренастий. Широкоплечий, чорноволосий, з овальним лицем, очі чорні, в рухах був шустрий». Автори праці «Повстанський рух на Снятинщині» вважають, що упівці говорили про сотенного Чорноту (Василя Берлада), який у селі мав прізвисько Циган.

Лави бійців УПА поповнили уродженці с. Княже: Павло Григорович Миронюк (Нечай), 1926 р.н.; Іван Данилович Вінтоняк (Дуб), 1921 р.н.; Іван Миколайович Кибіч (Камінь), 1926 р.н.; Григорій Антонович Данилюк (Богун), 1904 р.н.; Микола Дмитрович Фербей (Дубина), 1927 р.н. та інші.

1 чи 2 січня 1945 р. о 9.00 сотня прийняла 7-годинний бій у селі Рудники Заболотівського району. В лютому 1945 р. повстанці Цигана 9-10 годин билися з ворогом у районі с. Космач Яблунівського району. Навесні 1945 р. п’ять годин сотня вела бій з червоними в районі с. Пилипи Коломийського району.

Навесні 1945 р. через відсутність продуктів бійці були розпущені по домівках і переховувалися по бункерах у селі, а також у лісі. В червні цього ж року за бійцями з Княжого прийшли Явір і Окріп. Циган дав 30 хвилин на збори, повернулися в сотню Нечай, Довбуш (Дмитро Григорович Данилюк), Комар (Іван Гаврильчук), Тур (Дмитро Тодорук), Дуб, Чайка, Сірко, Зоря, Камінь, Квітко, а Орлика (Василя Миколайовича Павлюка) Циган розстріляв через відмову йти в ліс у зв’язку з хворобою.

Після того сотня до початку грудня 1945 р. перебувала в лісі поблизу сіл Кривоброди, Іспас, Микитинці Косівського та Вижницького районів. Спочатку бійці стояли групами по 50 осіб, а потім зібралися разом у кількості 140-150 осіб.

У перших числах грудня 1945 р. в Іспас о сьомій годині ранку війська Червоної армії оточили село, почався бій, в результаті якого сотня частинами почала відступати. У с. Пістинь вихідці з с. Княже відстали і вирішили йти додому.

Естафета Грози до Каменя з закликом бути дуже обережними напередодні розгрому підпільників

У селі бійці опинилася в кущовій боївці Грози (Василя Григоровича Миронюка). Під час облав і небезпеки вони ховалися в кількості 11 осіб в схроні Козака (Івана Миколайовича Павлюка), потім у бункері в полі, а пізніше частина з них була вбита чи затримана.

Так, 29 січня 1946 р. був викритий схрон станичного Лева (Григорій Дмитрович Гнідан, 1925 р.н.). Упівці відстрілювалися, а коли закінчувалися патрони, Лев викрикнув: «Слава Україні!» і останню кулю пустив собі в скроню, а Нечай і Дуб були полонені. Потім був захоплений бункер з Каменем і Хмелем, а загалом, згідно із «Звітом про хід боротьби з бандитизмом і оунівським підпіллям на території Станіславської області за період з 5 по 23 лютого 1946 р.», у с. Княже було виявлено кілька криївок і вбито господарчого Снятинського районного проводу ОУН Вороного (Василя Михайловича Легкуна), станичного с. Видинів Фріца, станичну УЧХ Березу і підпільницю Калину Карп’юк.

Багато мешканців с. Княже постраждали від карально-репресивних заходів радянського режиму навіть не за військову допомогу руху спротиву. Так, Анна Дмитрівна Вакарук, 1905 р.н., отримала десятирічний термін ув’язнення за те, що вдома мала збірний пункт продуктів і естафет, прала білизну упівців і приймала їх у хаті. Ірина Іванівна Максим’юк, 1925 р.н., та Микола Васильович Кибіч, 1898 р.н,. своїх десять років «заробили» за те, що в їхніх господарствах були схрони, в яких переховувалися повстанці.

У свою чергу, Микола Григорович Фербей, 1910 р.н., постраждав від «червонозоряних визволителів» лише за те, що в листопаді 1945 р. разом з іншими членами ОУН будував схрон. Йому інкримінувалося, що він зробив з дошок бокові стіни, стелю, підлогу схрону.

А Дмитро Миколайович Вакарук, 1903 р.н., отримав десять років в’язниці попри те, що був радянським активістом. З приходом перших совітів він став активістом сільради, з початку 1940 р. – бригадиром колгоспу ім. Й.Сталіна в селі, а з червня 1940 р. – навіть заступником голови сільради. За німців Вакарука тричі відправляли на примусові роботи в Німеччину, він тричі втікав по дорозі додому. В 1944 р. селянина призивають в Червону армію, він служить в запасних стрілкових полках, рубає ліс в Читинській області. В листопаді 1945 р. Вакарук повертається в Княже, а вже в січні 1946 р. вербується Грозою.

Фотографії родини Вакаруків

Будинок «радянського активіста і червоноармійця» став пунктом зв’язку, збору харчів і прання білизни. Продукти приносив у хату Вакарука працівник сільської кооперації, теж колишній червоноармієць Петро Васильович Тодорук, а штафети – п’ятнадцятирічний Василь Сав’юк. Дружина Вакарука – Анна Дмитрівна деколи сама казала Сав’юку: «Василю, зайди і візьми для хлопців наших, що їм треба з продуктів, а то вони, напевно, сидять голодні».

За виконання функцій спецкур’єра також був на 10 років ув’язнений Іван Миколайович Павлюк-Сав’юк, 1927 р.н. Натомість Марія Степанівна Кибіч, 1913 р.н., з березня 1945 р. до 18 лютого 1946 р. облаштувала в себе вдома приміщення для хворих повстанців. У акті ліквідації госпіталю було описано його внутрішній вигляд: «В кімнаті залізне ліжко, 3 подушки, 2 ковдри і коробки з маззю».

Марія Кибіч на Розпізнавчій карті Генерального губернаторства під час німецької окупації

Але найжорстокіше, імовірно, повелися з Ольгою Юріївною Винничук, 1928 р.н., яка опікувалася хворими в цьому госпіталі. Дівчина вчилася в торгівельній школі в м. Снятині, в сільськогосподарській школі в с. Коршів, а потім працювала вчителькою у с. Карлові Снятинського району.

У березні 1945 р. Винничук під впливом районного референта УЧХ – Софійки стала учасником ОУН під псевдо Галина і станичною УЧХ в с. Княже. Вона лікувала хворих (більше 10 осіб), закуповувала медикаменти в Чернівцях, а також проводила збір медикаментів у Снятинському районі і готувала бинти.

На початку весни 1945 р. Винничук отримала естафету від Блискавичного (імовірно, Петра Романюка) з наказом почати надання медичної допомоги і вирушила разом з вчителькою Марією Олександрівною Оріджук, 1928 р.н., і Ольгою Василівною Делевською в будинок Божечки (М.С. Кибіч) біля р. Черемош. Там вони лікували хворих від корости. Госпіталь охоплював половину дому. Хворі приходили лікуватися мазями, а медикаменти надавав господарчий Лев.

Під час слідства радянські опери жахливо познущалися над Винничук. Її навіть не змогли доставити в зал суду, бо «лежала без руху з перебитими ногами». Натомість у медичному висновку Снятинської лікарні значилося, що «хора потребує лікування, дальше перебування хорої в лікарні може привести до повного паралічу нижніх кінцівок». У свою чергу, родичів повстанки було повідомлено про її «безнадійний стан».

Через 8 місяців лікування «хвора на ноги вставати не могла, ходити теж», але суд 27 грудня 1946 р. все-таки ув’язнив паралізовану Галину на десять років виправно-трудових таборів. У результаті касаційної скарги у квітні 1947 р. вирок скоротили до трьох років в’язниці, а рішенням Президії Верховної Ради СРСР від 3 липня 1947 р. дівчину звільнили з-під варти. Однак дівчина все одно потрапила на заслання і в 1956 р. проживала в м. Зімі Іркутської області. Так Ольга Винничук через надання медичної допомоги у своїх 18 років стала калікою, їй було зіпсуте життя, і випадок з нею з усією яскравістю продемонстрував «гуманність» радянського правосуддя.

Автор: Сергій Адамович

(Visited 111 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9484

В Івано-Франківську затримали посадовця, який за хабар допомагав місцевим юнакам уникати призову до лав ЗСУ (фоторепортаж) 12:24

У середу, 19 вересня, працівники Управління захисту економіки в Івано-Франківській області спільно зі слідчими обласного Управління Нацполіції за процесуального керівництва Військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону затримали керівника навчально-консультаційного центру одного із...

В Івано-Франківську взялися за облаштування мультиспортивного майданчика (фоторепортаж) 11:41

В Івано-Франківську, на межі вул. Вовчинецької – Симоненка, почали облаштовувати один з найбільших майданчиків у місті. Споруда буде розташована поруч з фізкультурно-оздоровчим комплексом і буде за ним закріпленою. Площа майданчика –...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль поділилася рідкісними архівними світлинами зі свого дитинства (фото+відео) 10:55

Співачка Тіна Кароль вчора відсвяткувала день народження мами Світлани Андріївни. З нагоди урочистої події прихильники зірки підготували для її мами сюрприз – вони змонтували зворушливе відео під композицію Миколи Мозгового...

В Долині викрали автомобіль Volkswagen Caddy – власники просять допомоги у розшуку (фотофакт) 09:08 2 коментарі

У ніч з 17 на 18 вересня у місті Долина було викрадено автомобіль. Про це у мережі повідомила ‎місцева мешканка Galya Galinka‎. “Volkswagen Caddy білого кольору, номерні знаки 2957. Можливий напрямок маршруту...

Усіх небайдужих франківців закликають допомогти маленькому сироті, який зараз перебуває у дитячій лікарні 08:44

Усіх небайдужих франківців закликають допомогти маленькому сироті, який зараз перебуває у дитячій лікарні. Прохання про допомогу розмістила у мережі фейсбук відома прикарпатська журналістка Анна-Сабіна Ружицька "Поділіться усмішками й теплом! Друзі,...

ІФНМУ здобув перше місце в Науковому пікніку (фоторепортаж) 21:30 2 коментарі

Вже в черговий раз студенти та викладачі Івано-Франківського національного медичного університету беруть участь в загальноміському Науковому пікніку. Цього разу демонстрація проводилась у неділю, 17 вересня, на вулиці Лесі Українки, поблизу...

В Івано-Франківську відбувся святковий концерт з нагоди святкування річниці національного медуніверситету (фото+відео) 16:25 1 коментар

Сьогодні, 19 вересня, в Івано-Франківську відбувся святковий концерт з нагоди святкування 73-ї річниці Івано-Франківського національного медуніверситету, інформує Правда.іф.     На даному концерті виступив студент-стоматолог, учасник шоу "Голос країни" Арсен...

Студент ІФНМУ побував на медичному волонтерстві в Індії (фоторепортаж) 15:16 1 коментар

Особливі літні канікули. Студент п’ятого курсу медичного факультету Івано-Франківського національного медичного факультету Ігор Балюк під час цьогорічних літніх канікул волонтерив у далекій Індії. Поїздка відбулась в рамках міжнародної програми PMGY...

Прикарпатський студент підкорив найвищу гору Європи (фоторепортаж) 13:30

Студент надвірнянського коледжу Національного транспортного університету Павлишин Костянтин підкорив вершину Монблан – найвищу гору Європи, інформує Правда.іф.     Група альпіністів – любителів гір – у складі 8 українців та...

Франківські поліцейські провели з дітьми ранкову розминку (фоторепортаж) 11:22

Ювенальні поліцейські та фаховий тренер у такий незвичний спосіб розпочали сьогоднішні заняття з вихованцями івано-франківської приватної школи-садка, щоб через позитивні емоції від колективної ранкової розминки заохотити діток до подальших занять...

ТОП-10 цікавих франківських музичних фактів (фото+відео) 00:14

Івано-Франківськ давно виокремився на мапі України своїм музичним та навколо музичним життям. Та окрім звичних творчих вечорів, концертів та фестивалів згадка про особливе місто неодноразово потрапляла на шпальти газет та...

На горі Хом’як туристи зможуть заряджати ґаджети – на вершині встановили сонячні панелі (фотофакт) 23:21 1 коментар

У рамках проекту "Гора Хом'як – унікальна перлина Українських Карпат" завершили монтаж сонячних панелей на вершині. Вони підсвічуватимуть статую Матері Божої. Проект реалізують Центр соціальних та ділових ініціатив спільно з Карпатським національним...

Атракціони, феєрверки та гурт "Мері": Як у Брошнів-Осаді святкували день селища (фоторепортаж) 22:44

Уже більше як півстоліття у третю неділю вересня у лісопромисловому селищі Брошнів –Осаді відзначають подвійне свято: день селища та День працівників лісу. 16 вересня біля Народного дому оркестр районного народного...

Франківський Карітас розбудовує осередки для молоді з інвалідністю (фоторепортаж) 22:27

Франківський Карітас опікується дітьми та молоддю з інвалідністю вже понад десять років. Благодійна організація допомагає не лише тим, хто проживає у Івано-Франківську, але й створює групи самодопомоги у районах. За...

Відчайдухи мріють про Париж – франківські велосипедисти готуються до заїзду на 1200 км (фоторепортаж) 22:05 1 коментар

Володимир Чернишенко і Христина Зеленчук – франківські рандонери, тобто велолюбителі на великі дистанції. Вони вже кілька років поспіль долають усі веломарафони в Україні – від 200 до 600 км. А...

В Тисмениці понад 700 людей виконали старовинний покутський танець «Канада» (фоторепортаж) 21:47 2 коментарі

У неділю відбувся дев’ятий обласний фестиваль аматорського мистецтва «Покутські джерела», який презентує фольклорно-етнографічні особливості, музично-пісенну культуру, народні ремесла покутського краю та покликаний популяризувати, відроджувати, примножувати його надбання. Вже вдруге за...

Прикарпатка розповіла правду про будинок перестарілих в селі Данильче та просить про допомогу Насалика (фотофакт) 21:18 3 коментарі

Прикарпатка звернулась до земляка-міністра Ігоря Насалика з проханням допомогти в облаштуванні нормальних умов для стареньких в Територіальному центрі соціального обслуговування на рогатинщині. В Територіальному центрі соціального обслуговування проживають 23 підопічні, з них...

Як відомі франківські актори Держипільський та Гнатковський перевтілились в опришків у фільмі про Олексу Довбуша (фоторепортаж) 20:35 2 коментарі

Про це повідомляється у соцмережі Фейсбук: Директор Франківський драмтеатр Rostislav Derzhypilskyy та актор даного театру Oleksiy Gnatkovskiy на знімальному майданчику кінострічки Олеся Саніна “Довбуш”. Фото зі зйомок  –   Дмитрий Следюк.

На Бурштинському водосховищі спіймали браконьєра, який багрив рибу (фотофакт) 19:54 3 коментарі

Під час рибоохоронного рейду на Бурштинському водосховищі інспектори спіймали браконьєра, який ловив рибу забороненим способом – багрінням. Мешканець Бурштина на момент затримання вже мав добрий улов: забагрив двох великих товстолобів загальною...

Чоловіки працюють, жінки готують: на Прикарпатті мешканці ремонтують дорогу самотужки (відеосюжет) 19:27 9 коментарів

Жителі Загвіздя не дочекалися коштів на ремонт і вирішили лагодити дорогу самотужки Як раніше інформували ЗМІ, жителі Загвіздя вирішили самостійно поремонтувати дорогу місцевого значення. 8 вересня до спільної роботи взялись...
  • ріел ІФ виринаюча