Повстанці з села Княже (фото)

Через опір радянській владі репресивна система в 40-50-х рр. ХХ ст. масово карала українців навіть за незначне сприяння повстанцям. Так, у с. Княже Снятинського району, за даними Ярослава Романюка, боївка ОУН діяла до осені 1951 р.

Лише у 1946 р. у селі на нелегальному становищі перебувало 22 мешканці, по одній кримінальній справі проходило аж 15 осіб. І з них за судовим вироком від 17 червня 1946 р. було ув’язнено 12 односельчан на строки від 10 до 25 років, пише Галицький кореспондент.

Так, восени 1944 р. в Джурівському лісі зібралося 13 осіб з с. Княже, які потрапили в сотню Цигана, а потім Білого, яка входила до куреня Скуби. До УПА вони були зібрані станичною Українського Червоного Хреста (УЧХ) села Марією Миколаївною Курилюк (псевдо Береза), 1925 р.н.

Як свідчив Григорій Антонович Данилюк, «Циган був віком 30 років, середнього росту. Коренастий. Широкоплечий, чорноволосий, з овальним лицем, очі чорні, в рухах був шустрий». Автори праці «Повстанський рух на Снятинщині» вважають, що упівці говорили про сотенного Чорноту (Василя Берлада), який у селі мав прізвисько Циган.

Лави бійців УПА поповнили уродженці с. Княже: Павло Григорович Миронюк (Нечай), 1926 р.н.; Іван Данилович Вінтоняк (Дуб), 1921 р.н.; Іван Миколайович Кибіч (Камінь), 1926 р.н.; Григорій Антонович Данилюк (Богун), 1904 р.н.; Микола Дмитрович Фербей (Дубина), 1927 р.н. та інші.

1 чи 2 січня 1945 р. о 9.00 сотня прийняла 7-годинний бій у селі Рудники Заболотівського району. В лютому 1945 р. повстанці Цигана 9-10 годин билися з ворогом у районі с. Космач Яблунівського району. Навесні 1945 р. п’ять годин сотня вела бій з червоними в районі с. Пилипи Коломийського району.

Навесні 1945 р. через відсутність продуктів бійці були розпущені по домівках і переховувалися по бункерах у селі, а також у лісі. В червні цього ж року за бійцями з Княжого прийшли Явір і Окріп. Циган дав 30 хвилин на збори, повернулися в сотню Нечай, Довбуш (Дмитро Григорович Данилюк), Комар (Іван Гаврильчук), Тур (Дмитро Тодорук), Дуб, Чайка, Сірко, Зоря, Камінь, Квітко, а Орлика (Василя Миколайовича Павлюка) Циган розстріляв через відмову йти в ліс у зв’язку з хворобою.

Після того сотня до початку грудня 1945 р. перебувала в лісі поблизу сіл Кривоброди, Іспас, Микитинці Косівського та Вижницького районів. Спочатку бійці стояли групами по 50 осіб, а потім зібралися разом у кількості 140-150 осіб.

У перших числах грудня 1945 р. в Іспас о сьомій годині ранку війська Червоної армії оточили село, почався бій, в результаті якого сотня частинами почала відступати. У с. Пістинь вихідці з с. Княже відстали і вирішили йти додому.

Естафета Грози до Каменя з закликом бути дуже обережними напередодні розгрому підпільників

У селі бійці опинилася в кущовій боївці Грози (Василя Григоровича Миронюка). Під час облав і небезпеки вони ховалися в кількості 11 осіб в схроні Козака (Івана Миколайовича Павлюка), потім у бункері в полі, а пізніше частина з них була вбита чи затримана.

Так, 29 січня 1946 р. був викритий схрон станичного Лева (Григорій Дмитрович Гнідан, 1925 р.н.). Упівці відстрілювалися, а коли закінчувалися патрони, Лев викрикнув: «Слава Україні!» і останню кулю пустив собі в скроню, а Нечай і Дуб були полонені. Потім був захоплений бункер з Каменем і Хмелем, а загалом, згідно із «Звітом про хід боротьби з бандитизмом і оунівським підпіллям на території Станіславської області за період з 5 по 23 лютого 1946 р.», у с. Княже було виявлено кілька криївок і вбито господарчого Снятинського районного проводу ОУН Вороного (Василя Михайловича Легкуна), станичного с. Видинів Фріца, станичну УЧХ Березу і підпільницю Калину Карп’юк.

Багато мешканців с. Княже постраждали від карально-репресивних заходів радянського режиму навіть не за військову допомогу руху спротиву. Так, Анна Дмитрівна Вакарук, 1905 р.н., отримала десятирічний термін ув’язнення за те, що вдома мала збірний пункт продуктів і естафет, прала білизну упівців і приймала їх у хаті. Ірина Іванівна Максим’юк, 1925 р.н., та Микола Васильович Кибіч, 1898 р.н,. своїх десять років «заробили» за те, що в їхніх господарствах були схрони, в яких переховувалися повстанці.

У свою чергу, Микола Григорович Фербей, 1910 р.н., постраждав від «червонозоряних визволителів» лише за те, що в листопаді 1945 р. разом з іншими членами ОУН будував схрон. Йому інкримінувалося, що він зробив з дошок бокові стіни, стелю, підлогу схрону.

А Дмитро Миколайович Вакарук, 1903 р.н., отримав десять років в’язниці попри те, що був радянським активістом. З приходом перших совітів він став активістом сільради, з початку 1940 р. – бригадиром колгоспу ім. Й.Сталіна в селі, а з червня 1940 р. – навіть заступником голови сільради. За німців Вакарука тричі відправляли на примусові роботи в Німеччину, він тричі втікав по дорозі додому. В 1944 р. селянина призивають в Червону армію, він служить в запасних стрілкових полках, рубає ліс в Читинській області. В листопаді 1945 р. Вакарук повертається в Княже, а вже в січні 1946 р. вербується Грозою.

Фотографії родини Вакаруків

Будинок «радянського активіста і червоноармійця» став пунктом зв’язку, збору харчів і прання білизни. Продукти приносив у хату Вакарука працівник сільської кооперації, теж колишній червоноармієць Петро Васильович Тодорук, а штафети – п’ятнадцятирічний Василь Сав’юк. Дружина Вакарука – Анна Дмитрівна деколи сама казала Сав’юку: «Василю, зайди і візьми для хлопців наших, що їм треба з продуктів, а то вони, напевно, сидять голодні».

За виконання функцій спецкур’єра також був на 10 років ув’язнений Іван Миколайович Павлюк-Сав’юк, 1927 р.н. Натомість Марія Степанівна Кибіч, 1913 р.н., з березня 1945 р. до 18 лютого 1946 р. облаштувала в себе вдома приміщення для хворих повстанців. У акті ліквідації госпіталю було описано його внутрішній вигляд: «В кімнаті залізне ліжко, 3 подушки, 2 ковдри і коробки з маззю».

Марія Кибіч на Розпізнавчій карті Генерального губернаторства під час німецької окупації

Але найжорстокіше, імовірно, повелися з Ольгою Юріївною Винничук, 1928 р.н., яка опікувалася хворими в цьому госпіталі. Дівчина вчилася в торгівельній школі в м. Снятині, в сільськогосподарській школі в с. Коршів, а потім працювала вчителькою у с. Карлові Снятинського району.

У березні 1945 р. Винничук під впливом районного референта УЧХ – Софійки стала учасником ОУН під псевдо Галина і станичною УЧХ в с. Княже. Вона лікувала хворих (більше 10 осіб), закуповувала медикаменти в Чернівцях, а також проводила збір медикаментів у Снятинському районі і готувала бинти.

На початку весни 1945 р. Винничук отримала естафету від Блискавичного (імовірно, Петра Романюка) з наказом почати надання медичної допомоги і вирушила разом з вчителькою Марією Олександрівною Оріджук, 1928 р.н., і Ольгою Василівною Делевською в будинок Божечки (М.С. Кибіч) біля р. Черемош. Там вони лікували хворих від корости. Госпіталь охоплював половину дому. Хворі приходили лікуватися мазями, а медикаменти надавав господарчий Лев.

Під час слідства радянські опери жахливо познущалися над Винничук. Її навіть не змогли доставити в зал суду, бо «лежала без руху з перебитими ногами». Натомість у медичному висновку Снятинської лікарні значилося, що «хора потребує лікування, дальше перебування хорої в лікарні може привести до повного паралічу нижніх кінцівок». У свою чергу, родичів повстанки було повідомлено про її «безнадійний стан».

Через 8 місяців лікування «хвора на ноги вставати не могла, ходити теж», але суд 27 грудня 1946 р. все-таки ув’язнив паралізовану Галину на десять років виправно-трудових таборів. У результаті касаційної скарги у квітні 1947 р. вирок скоротили до трьох років в’язниці, а рішенням Президії Верховної Ради СРСР від 3 липня 1947 р. дівчину звільнили з-під варти. Однак дівчина все одно потрапила на заслання і в 1956 р. проживала в м. Зімі Іркутської області. Так Ольга Винничук через надання медичної допомоги у своїх 18 років стала калікою, їй було зіпсуте життя, і випадок з нею з усією яскравістю продемонстрував «гуманність» радянського правосуддя.

Автор: Сергій Адамович

(Visited 74 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:Сьогодні відійшов у вічність завідувач науково-освітнього відділу Національного заповідника “Давній Галич” Ярослав Поташник (фото) 18:42

У неділю, 18 лютого, близько десятої години ранку не стало Ярослава Поташника — завідувача науково-освітнього відділу Національного заповідника “Давній Галич”.     За попередніми даними, Ярослав Поташник помер від серцевого…

Україна на смак: як прикарпатські бочки облагороджують французький коньяк та шотландське віскі (фото) 17:52

Бондарне підприємство “ОЛПОЛ” у селищі Богородчани на Івано-Франківщині виготовляє бочки під елітні вина, коньяки та віскі. 80% продукції йде на експорт. Бочки з прикарпатського райцентру облагороджують напої у Франції, Іспанії,…

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1918 рік – ЗУНР 14:024 коментарі

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Станиславова, які сталися у 1918 році, пише “Репортер”. 1 листопада після збройного повстання у Львові під керівництвом Дмитра Вітовського влада перейшла до рук Української…

В Івано-Франківську вшановують пам’ять полеглих у котлі під Дебальцево (фото+відео) 13:172 коментарі

18 лютого українці відзначають уже четверту річницю Революції Гідності. Крім того, минає річниця після завершення битви за Дебальцеве.   Відтак, вшанування в Івано-Франківську розпочалося з Божественної Літургії у Кафедральному Соборі…

Слідами старого Станиславова. Будинок Натана Бораля 13:041 коментар

Сапіжинська (Незалежності) є рекордс­менкою з поштівок Станиславова. Однак, більшість карток презентують початок вулиці, до перехрестя із нинішньою Шашкевича. Дальня половина стометрівки була такою собі темною конячкою. На щастя, один із…

Як двоє незрячих прикарпатців стали однією сім’єю і народили доньку-красуню (фото) 12:41

«У нас все не так, як у звичайних пар». Ця фраза звучала не раз під час розмови з Вікторією та Андрієм Нечитайловими. І не через повну незрячість обох, просто їхній…

Прикарпатців просять допомогти 14-річному хлопчику хворому на ДЦП 02:03

Потрібна допомога 14-річному Степану Федіву з Прикарпаття. У хлопчика ДЦП: синдром спастичного тетрапарезу. Проблеми у хлопчика почалися ще при народженні. Степанка притиснули, внаслідок чого пошкоджено голівку. Дитинка одразу ж мала…

Франківців закликають придбати футболки футболістів, щоб допомогти сину гравця “Прикарпаття” 01:15

Як повідомляли ЗМІ, небайдужих просять допомогти зібрати кошти для лікування 5 місячного сина гравця івано-франківської команди “Прикарпаття” Романа Бочкура. Хлопчику діагностували гепатобластому печінки (рак). Кошти можна перерахувати на картку Приватбанку :…

Відверта розповідь франківського бійця про те, як він із побратимами виходив із Дебальцівського котла (фото) 23:2111 коментарів

Перед Новим роком, 28 грудня, я повернувся з відпустки у зону АТО. Восени ми тримали позиції в селі Нікішиному, що під Дебальцевим. Цього разу підрозділ став кілометрів за 10 звідти….

Легенди Станиславова. Потоцький у бочці 21:522 коментарі

12 вересня 1683 року відбулась грандіозна битва під Віднем. Проти турецької армії, яка взяла в облогу столицю імперії, разом билися німці, австрійці й поляки. Вони перемогли, але дорогою ціною. Серед…

Замість чагарників – зелена зона: які зміни відбулися в Опришівцях завдяки бюджету участі (фото) 21:041 коментар

Раніше на розі вулиць Блавацького-Челюскінців в мікрорайоні Опришівці раніше був занедбаний чагарник з купами сміття. Тепер тут – зелена зона з місцем для відпочинку малечі. Як розповіла автор проекту, пан…

Як на Надвірнянщині від вовків оберігають оленів та козуль (фото) 20:28

На Надвірнянщині мисливствознавці підгодовують диких тварин. Лісова охорона та єгерська служба впродовж цілого року заготовляє зимову поживу для тварин.   Районний мисливствознавець Яремчанської міської ради Михайло Томашевський  розповідає, що робота…

Олій пахне здоров’ям. У Новиці на Калущині майстри відроджують давнє ремесло 19:41

«Парфуми мають бути із Франції, макарони з Італії, а олій — лише з Новиці», — стверджують у селах Калуського району. Корисну олію з льону на Прикарпатті роблять лише на Калущині…

З “Промприладу” зняли радянське металеве панно. Пообіцяли повернути назад (фоторепортаж) 14:3610 коментарів

16 лютого з фасаду будівлі заводу “Промприлад”, що на вулиці Сахарова в Івано-Франківську, зняли багатотонне латунне панно. На ньому символічно зображені радянські чоловік та жінка на фоні “промислових” мотивів .   Як відомо,…

Лещетарство в Карпатах. Як розвивався лижний спорт на Прикарпатті у міжвоєнний період (вінтажні фото) 14:13

Цього разу відкриємо забуті сторінки історії лещетарства (лижного спорту) в Карпатах. Адже випав сніг – і багато охочих вирушає на вихідних обкатати старі і нові лижні траси. А історія професійних…

Ранкова ДТП: біля дитячої лікарні у Франківську зіткнулися два автомобілі (фото) 13:50

Сьогодні, 17 лютого, близько 10:30 години в Івано-Франківську трапилася дорожньо-транспортна пригода. Про це інформують очевидці в оперативному чаті IF INFO у Телеграм, інформує WestNews. Так, дорогу не поділили автомобілі на…

Стали відомими подробиці учорашнього обвалу старовинного балкону у центрі Івано-Франківська (фото) 09:516 коментарів

Вчора у другій половині дня, о 15.46 годині, до ОКЦ У ДСНС в області поступило повідомлення про те, що у м. Івано-Франківську по вулиці Чорновола, обрушився балкон третього поверху чотирьох…

Стали відомими деталі вчорашньої ДТП на Надрічній у якій постраждала чотирирічна дитина (фото) 08:56

Вчора в обідню пору, о 12:03 годині, у місті Івано-Франківську, по вулиці Надрічній, трапилася автомобільна пригода. Водій автомобіля «Chery Tiggo», громадянин С., місцевий  житель, допустив зіткнення з автомобілем “Chevrolet Aveo…

Батькові двох дітей з Калуша потрібна допомога на боротьбу з раком 01:091 коментар

Родина калушан просить про допомогу. Батько двох синів Володимир Брисько переніс шість “хімій” і потрібне подальше лікування на яке немає грошей. З проханням про допомогу в мережі звернулась дружина Уляна…

Прикарпатський колекціонер виклав у мережу цікаві старовинні фото хат-ґражд (фоторепортаж) 00:14

Традиційні для Гуцульщини давні хати, так звані ґражди, були завжди в якійсь мірі укріплені, оборонні. Цікаву історію та старовинні світлини ґражд виклав у мережу прикарпатський колекціонер Robert Erik. Оборонність її полягає в…