Повстанці з села Княже (фото)

Через опір радянській владі репресивна система в 40-50-х рр. ХХ ст. масово карала українців навіть за незначне сприяння повстанцям. Так, у с. Княже Снятинського району, за даними Ярослава Романюка, боївка ОУН діяла до осені 1951 р.

Лише у 1946 р. у селі на нелегальному становищі перебувало 22 мешканці, по одній кримінальній справі проходило аж 15 осіб. І з них за судовим вироком від 17 червня 1946 р. було ув’язнено 12 односельчан на строки від 10 до 25 років, пише Галицький кореспондент.

Так, восени 1944 р. в Джурівському лісі зібралося 13 осіб з с. Княже, які потрапили в сотню Цигана, а потім Білого, яка входила до куреня Скуби. До УПА вони були зібрані станичною Українського Червоного Хреста (УЧХ) села Марією Миколаївною Курилюк (псевдо Береза), 1925 р.н.

Як свідчив Григорій Антонович Данилюк, «Циган був віком 30 років, середнього росту. Коренастий. Широкоплечий, чорноволосий, з овальним лицем, очі чорні, в рухах був шустрий». Автори праці «Повстанський рух на Снятинщині» вважають, що упівці говорили про сотенного Чорноту (Василя Берлада), який у селі мав прізвисько Циган.

Лави бійців УПА поповнили уродженці с. Княже: Павло Григорович Миронюк (Нечай), 1926 р.н.; Іван Данилович Вінтоняк (Дуб), 1921 р.н.; Іван Миколайович Кибіч (Камінь), 1926 р.н.; Григорій Антонович Данилюк (Богун), 1904 р.н.; Микола Дмитрович Фербей (Дубина), 1927 р.н. та інші.

1 чи 2 січня 1945 р. о 9.00 сотня прийняла 7-годинний бій у селі Рудники Заболотівського району. В лютому 1945 р. повстанці Цигана 9-10 годин билися з ворогом у районі с. Космач Яблунівського району. Навесні 1945 р. п’ять годин сотня вела бій з червоними в районі с. Пилипи Коломийського району.

Навесні 1945 р. через відсутність продуктів бійці були розпущені по домівках і переховувалися по бункерах у селі, а також у лісі. В червні цього ж року за бійцями з Княжого прийшли Явір і Окріп. Циган дав 30 хвилин на збори, повернулися в сотню Нечай, Довбуш (Дмитро Григорович Данилюк), Комар (Іван Гаврильчук), Тур (Дмитро Тодорук), Дуб, Чайка, Сірко, Зоря, Камінь, Квітко, а Орлика (Василя Миколайовича Павлюка) Циган розстріляв через відмову йти в ліс у зв’язку з хворобою.

Після того сотня до початку грудня 1945 р. перебувала в лісі поблизу сіл Кривоброди, Іспас, Микитинці Косівського та Вижницького районів. Спочатку бійці стояли групами по 50 осіб, а потім зібралися разом у кількості 140-150 осіб.

У перших числах грудня 1945 р. в Іспас о сьомій годині ранку війська Червоної армії оточили село, почався бій, в результаті якого сотня частинами почала відступати. У с. Пістинь вихідці з с. Княже відстали і вирішили йти додому.

Естафета Грози до Каменя з закликом бути дуже обережними напередодні розгрому підпільників

У селі бійці опинилася в кущовій боївці Грози (Василя Григоровича Миронюка). Під час облав і небезпеки вони ховалися в кількості 11 осіб в схроні Козака (Івана Миколайовича Павлюка), потім у бункері в полі, а пізніше частина з них була вбита чи затримана.

Так, 29 січня 1946 р. був викритий схрон станичного Лева (Григорій Дмитрович Гнідан, 1925 р.н.). Упівці відстрілювалися, а коли закінчувалися патрони, Лев викрикнув: «Слава Україні!» і останню кулю пустив собі в скроню, а Нечай і Дуб були полонені. Потім був захоплений бункер з Каменем і Хмелем, а загалом, згідно із «Звітом про хід боротьби з бандитизмом і оунівським підпіллям на території Станіславської області за період з 5 по 23 лютого 1946 р.», у с. Княже було виявлено кілька криївок і вбито господарчого Снятинського районного проводу ОУН Вороного (Василя Михайловича Легкуна), станичного с. Видинів Фріца, станичну УЧХ Березу і підпільницю Калину Карп’юк.

Багато мешканців с. Княже постраждали від карально-репресивних заходів радянського режиму навіть не за військову допомогу руху спротиву. Так, Анна Дмитрівна Вакарук, 1905 р.н., отримала десятирічний термін ув’язнення за те, що вдома мала збірний пункт продуктів і естафет, прала білизну упівців і приймала їх у хаті. Ірина Іванівна Максим’юк, 1925 р.н., та Микола Васильович Кибіч, 1898 р.н,. своїх десять років «заробили» за те, що в їхніх господарствах були схрони, в яких переховувалися повстанці.

У свою чергу, Микола Григорович Фербей, 1910 р.н., постраждав від «червонозоряних визволителів» лише за те, що в листопаді 1945 р. разом з іншими членами ОУН будував схрон. Йому інкримінувалося, що він зробив з дошок бокові стіни, стелю, підлогу схрону.

А Дмитро Миколайович Вакарук, 1903 р.н., отримав десять років в’язниці попри те, що був радянським активістом. З приходом перших совітів він став активістом сільради, з початку 1940 р. – бригадиром колгоспу ім. Й.Сталіна в селі, а з червня 1940 р. – навіть заступником голови сільради. За німців Вакарука тричі відправляли на примусові роботи в Німеччину, він тричі втікав по дорозі додому. В 1944 р. селянина призивають в Червону армію, він служить в запасних стрілкових полках, рубає ліс в Читинській області. В листопаді 1945 р. Вакарук повертається в Княже, а вже в січні 1946 р. вербується Грозою.

Фотографії родини Вакаруків

Будинок «радянського активіста і червоноармійця» став пунктом зв’язку, збору харчів і прання білизни. Продукти приносив у хату Вакарука працівник сільської кооперації, теж колишній червоноармієць Петро Васильович Тодорук, а штафети – п’ятнадцятирічний Василь Сав’юк. Дружина Вакарука – Анна Дмитрівна деколи сама казала Сав’юку: «Василю, зайди і візьми для хлопців наших, що їм треба з продуктів, а то вони, напевно, сидять голодні».

За виконання функцій спецкур’єра також був на 10 років ув’язнений Іван Миколайович Павлюк-Сав’юк, 1927 р.н. Натомість Марія Степанівна Кибіч, 1913 р.н., з березня 1945 р. до 18 лютого 1946 р. облаштувала в себе вдома приміщення для хворих повстанців. У акті ліквідації госпіталю було описано його внутрішній вигляд: «В кімнаті залізне ліжко, 3 подушки, 2 ковдри і коробки з маззю».

Марія Кибіч на Розпізнавчій карті Генерального губернаторства під час німецької окупації

Але найжорстокіше, імовірно, повелися з Ольгою Юріївною Винничук, 1928 р.н., яка опікувалася хворими в цьому госпіталі. Дівчина вчилася в торгівельній школі в м. Снятині, в сільськогосподарській школі в с. Коршів, а потім працювала вчителькою у с. Карлові Снятинського району.

У березні 1945 р. Винничук під впливом районного референта УЧХ – Софійки стала учасником ОУН під псевдо Галина і станичною УЧХ в с. Княже. Вона лікувала хворих (більше 10 осіб), закуповувала медикаменти в Чернівцях, а також проводила збір медикаментів у Снятинському районі і готувала бинти.

На початку весни 1945 р. Винничук отримала естафету від Блискавичного (імовірно, Петра Романюка) з наказом почати надання медичної допомоги і вирушила разом з вчителькою Марією Олександрівною Оріджук, 1928 р.н., і Ольгою Василівною Делевською в будинок Божечки (М.С. Кибіч) біля р. Черемош. Там вони лікували хворих від корости. Госпіталь охоплював половину дому. Хворі приходили лікуватися мазями, а медикаменти надавав господарчий Лев.

Під час слідства радянські опери жахливо познущалися над Винничук. Її навіть не змогли доставити в зал суду, бо «лежала без руху з перебитими ногами». Натомість у медичному висновку Снятинської лікарні значилося, що «хора потребує лікування, дальше перебування хорої в лікарні може привести до повного паралічу нижніх кінцівок». У свою чергу, родичів повстанки було повідомлено про її «безнадійний стан».

Через 8 місяців лікування «хвора на ноги вставати не могла, ходити теж», але суд 27 грудня 1946 р. все-таки ув’язнив паралізовану Галину на десять років виправно-трудових таборів. У результаті касаційної скарги у квітні 1947 р. вирок скоротили до трьох років в’язниці, а рішенням Президії Верховної Ради СРСР від 3 липня 1947 р. дівчину звільнили з-під варти. Однак дівчина все одно потрапила на заслання і в 1956 р. проживала в м. Зімі Іркутської області. Так Ольга Винничук через надання медичної допомоги у своїх 18 років стала калікою, їй було зіпсуте життя, і випадок з нею з усією яскравістю продемонстрував «гуманність» радянського правосуддя.

Автор: Сергій Адамович

(Visited 122 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:



8827

загрузка...

На Прикарпатті провели змагання із зимової риболовлі (фотофакт) 23:21

В неділю, 13 січня, на Пруті поблизу моста в м. Снятин відбулись вже традиційні міські змагання "Спортивна зимова риболовля". Організовували рибальське дійство Снятинська міська рада та Снятинська районна організація УТМР....

Милосердя від морозу. Як у Франківську рятують знедолених людей і тварин від холоду 23:08 1 коментар

Цьогорічна зима менш морозна, ніж минула, але змерзнути можна й тепер. У холодну пору треба допомагати тим, хто не має даху над головою, і добре кутатися самим, пише Репортер. Допоможуть...

Франківці вшанували пам’ять бійця ДУК “Семена” (фотофакт) 22:44 1 коментар

Сьогодні, 18 січня, в Меморіальному сквері Івано-Франківська відбулася панахида за Григорієм Семанишиним, позивний “Семен”. Попрощатися з героєм війни прийшли десятки франківців – родичі, друзі та бойові побратими загиблого бійця. Священики...

На Прикарпатті багатодітна мама з Луганщини просить не грошей, а роботи (фото+відео) 21:47 1 коментар

У Зої Соловйової – шестеро дітей. Чоловік Дмитро два з половиною роки відвоював добровольцем в АТО. Нині допомагає доглядати дітей, намагається адаптуватися до цивільного життя. Зоя – з Луганщини, а Дмитро...

В Івано-Франківському перинатальному центрі триває ремонт (фоторепортаж) 21:18

Свята вже майже закінчилися. Франківськ по-трохи повертається у звичний темп. Відновлюються й ремонтні роботи. Міський голова Руслан Марцінків оглянув роботи у КНП “Івано-Франківський міський клінічний перинатальний центр”. Про це на...

У перинатальному центрі Франківська відкрили палату для матері та дитини (фотофакт) 20:56

В КНП "Івано-Франківський міський клінічний перинатальний центр"" відкрили блок інтенсивної терапії новонароджених, а при ньому відкрили палату для сумісного перебування матері і дитини. Про це повідомили у спільноті Ранні Пташки ІФ в...

На Коновальця замість безкоштовної стоянки облаштували платну (фотофакт) 20:35 2 коментарі

Наприкінці грудня на вулиці вулиці Коновальця, 13а почали облаштовувати платну автостоянку. Це обурило водіїв, які звикли залишати на цій території своє авто. «Все, халявної парковки на Коновальця скоро не буде...»,...

Бідон із архівом УПА, який троє прикарпатців минулого тижня викопали в Рогатинському районі, передали на дослідження до музею (фоторепортаж) 20:07 1 коментар

У лісі між селами Воронів та Руда Рогатинського району знайшли бідон з повстанським архівом. Серед документів – шарж на Романа Шухевича.   Троє жителів міста Рогатин передали директорові львівського Національного...

Від початку року в Франківську через поганий стан доріг трапилось п’ять ДТП (фоторепортаж) 19:41

Через поганий стан доріг виникають аварійні ситуації, дорожньо-транспортні пригоди, а власники автомобілів несуть матеріальні витрати. Тільки від початку 2019 року працівники УПП опрацювали п’ять ДТП, причиною яких стали наїзди на...

Невиліковно хвора прикарпатка потребує допомоги небайдужих 19:27

Христина Паршенцева з Долини 30 років страждає на невиліковне генетичне захворювання – недосконалий остеогенез, яке в народі називають «кришталева хвороба». Кістки Христі настільки крихкі, що кожен крок несе загрозу перелому....

На Коломийщині вже другий тиждень споруджують традиційне льодове містечко (фоторепортаж) 18:51

У Нижньому Вербіжі, що на Коломийщині, майстри вже близько двох тижнів працюють над створенням льодового містечка. Про це в мережі повідомила мешканка Коломиї Maryana Maruk, пише Бліц-Інфо. "Болото їм не страшне!...

У Франківську вперше покаже свої роботи неординарний Олександр Ройтбурд 18:12 1 коментар

Виставка творів художника, директора Одеського художнього музею Олександра Ройтбурда відбудеться в Івано-Франківську вперше. Експозицію супроводжуватиме дискурс про сучасне мистецтво та колекціонування. Виставка Олександра Ройтбурда "Живопис з приватних колекцій" відкриється у Франківську в...

У Франківську госпіталізували однорічну дитину, яку правоохоронці забрали у п'яної матері (фотофакт) 18:01 3 коментарі

Вчора працівники ювенальної превенції, служби у справах дітей та "Муніципальної варти" вкотре застали однорічну дитину у брудній квартирі з нетверезими матір’ю та бабусею. Дитину, що потребувала допомоги медиків, доставили до...

Чорний лелека, який проходив реабілітацію в Галицькому НПП вдало адаптувався у дикій природі (відеосюжет) 17:09

Тільки одна з трьох дитинчат чорного лелеки, які виросли у Центрі реабілітації диких тварин Галицького НПП на Прикарпатті та були вигодувані людьми, адаптувалася в дикій природі і навіть знайшла пару....

На вежі "старої" ратуші в Калуші зберігся унікальний годинник (фоторепортаж) 16:23

Експедицію на вежу старої адміністративної ратуші при колишньому металургійному комбінаті в Калуші здійснив місцевий краєзнавець Василь Фіцак.   Про знахідку Василь Фіцак розповів у мережі. Особливість ситуації в тому, що будівля...

Випускниці магістратури ПНУ хлопець освідчився просто на сцені під час вручення дипломів (фотофакт) 16:02 3 коментарі

У Прикарпатському національному університеті відбулася урочиста Академія з нагоди вручення дипломів магістра цьогорічним випускникам. 1865 молодих фахівців денної та заочної форм навчання отримали документ про здобуття кваліфікації за ступенем вищої...

Сімейна пара аферистів ошукала людей на понад $100 тисяч доларів: у Франківську шукають потерпілих від їхньої діяльності (фотофакт) 15:50 3 коментарі

Сімейна пара аферистів ошукала людей на понад $100 доларів: у Франківську шукають потерпілих від їхньої діяльності. Вказану інформацію у спільноті Типовий Франківськ повідомив її засновник та відомий в Івано-Франківську підприємець Mykola...

Фільм "Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго" покажуть на міжнародному фестивалі в Італії 15:44

Фільм "Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго" відібрали до участі в італійському міжнародному кінофестивалі "Last Stop Trieste". До  індустріальної секції кінофестивалю у Трієсті (Італія) відбирають фільми, які ще не мали міжнародної прем’єри. До програми...

Релігійні війни на Прикарпатті: 110 років тому пастора Цеклера звинуватили у викраденні дитини, а греко-католицького священика Ковча - в знищенні польського крижаного хреста на Йордан 15:07 2 коментарі

На початку ХХ століття Станіславів населяли люди різних національностей та віросповідань. Більшість населення міста становили євреї (станом на 1900 рік – майже 14 тисяч), решту - поляки, українці, рештки чисельної...

Перша леді у вишитій сукні сходила на прийом до дипломатів (фото) 15:06 6 коментарів

Традиційно 16-го січня президент Петро Порошенко з дружиною Мариною приймали дипломатів іноземних держав у Мариїнському палаці. І якщо торік перша леді була у бежевій сукні 7-річної давнини, то цього разу вона...
  • ріел ІФ виринаюча