Позивний «24-й». Історія полеглого 19-річного героя із Прикарпаття (фото)

Хлопчина загинув на день народження своїх батька і старшого брата. Йому було всього 19. Наймолодший боєць «Правого сектора» Степан Стефурак із Городенківщини воював потай від своєї родини. По телефону казав, що ходить на пари в університеті, а сам у цей момент перезаряджав автомат на фронті.

Хату родини загиблого бійця у селі Топорівці на Городенківщині знайти не складно. Їх тут усі знають: один син поліг, другий пройшов бої у Дебальцевому, батько так само воював у зоні АТО… Та й вулиця, на якій вони живуть, тепер названа на честь загиблого сина – вулиця імені Степана Стефурака.

Результат пошуку зображень за запитом "степан стефурак 24"

Зі щитом або на щиті

Степан Стефурак – студент Тернопільського національного технічного університету, активний учасник Революції гідності, боєць 5-го Окремого батальйону Добровольчого українського корпусу. Один із наймолодших бійців ДУК. 22 вересня 2014 року машина, у якій Степан разом із вояками їхали у розвідку до селища Піски, потрапила під обстріл. Авто з’їхало з дороги в поле, але там машина підірвалася на міні.

Без сина і брата залишилися батьки і троє братів.

30 жовтня 2014 року в Тернопільському національному технічному університеті встановили пам’ятну дошку на аудиторії, яка тепер має назву «Аудиторія імені Степана Стефурака». 9 січня 2015 року в рідних Топорівцях на Івано-Франківщині відкрили меморіальну таблицю. 13 жовтня 2015-го на фасаді Тернопільського національного технічного університету встановили меморіальну дошку. У 2017 році нагороджений недержавним орденом «Народний герой України» (посмертно). Також нагороджений нагрудним знаком «За оборону Донецького аеропорту» (посмертно).

Степана поховали на цвинтарі у рідному селі поруч із могилою січових стрільців. «Зі щитом або на щиті» – пише на його пам’ятній стелі, саме це ще за життя хлопець написав на своїй сторінці у соцмережі. У давньогрецькій Спарті існував звичай виносити загиблого воїна з поля бою на щиті. За легендою, одна спартанка, проводжаючи сина у бій, подала йому щит зі словами «З ним чи на ньому», що означало: повертайся або переможцем, або мертвим, але збережи свою честь воїна.

А на підніжжі пам’ятника написаний уривок із вірша, який під час Майдану склав Степан: «Не зупиняючись, йдучи до певної мети, чи то шукаючи у цьому пеклі раю, країну вільну мрію віднайти, а іншою я Україну і не знаю!»

Надзвичайна допитливість

Степан був третім серед чотирьох синів. Двоюрідний брат Олександр Шологон пригадує, що Степан з-поміж усіх братів був найспокійніший. Додому ніколи ніяких проблем не приносив. Коли тато просив синів щось допомогти по господарству, то Степанко біг першим. Мама часто по заробітках їздила. Батько теж на роботі пропадав. Хлопці найбільше були з бабусею та дідусем.

Степан сам навчився грати на гітарі, баяні. Завжди мав власні гроші – то за коляду дадуть, а десь залізо позбирає і здасть на металолом, комусь худобу випасе, іншим яблука позриває… Старші брати завжди «циганили» гроші у Степана. Щоправда, потім ніколи не віддавали.

Хлопець був дуже охайним, його взуття постійно аж блистіло. Іноді старші брати, які мали такий самий розмір, як і в Стьопи, коли йшли надвір гуляти, нишком одягали його взуття – бо воно було найчистіше, а своє було ліньки мити.

Старший брат Василь, який зараз навчається в Національній академії сухопутних військ і вже пройшов не одну гарячу точку в АТО, згадує, як часто грали зі Степаном у теніс, мали тенісний стіл на подвір’ї.

«Він був дуже цікавим хлопчиком, постійно про все запитував, – розповідає мама Світлана Стефурак. – І всі відповіді записував у блокнотик». Про надзвичайну допитливість розказували потім і викладачі в університеті. Степан кожного тижня ходив у деканат із якимсь пізнавальним запитанням, здебільшого це стосувалося історії. Іноді питав таке, що педагоги просто не знали відповідей.

Ще змалку хлопець тямив у математиці. Та й узагалі добре вчився. Але знання  схоплював просто під час уроків, вдома за книжками не сидів. Здібний хлопчик був, та й усе. Навіть закони знав напам’ять. У старших класах дуже не хотів ходити до школи, казав, що нецікаво стало, що лише штани там протирає, мовляв, усе вже знає.

Хлопець вступив у тернопільський виш, там опановував спеціальність «Фінанси та кредит». До речі, сам собі обрав таку професію.

«Як вбили?»

Про те, що Степан пішов на передову, вдома не знав ніхто. Лише двоюрідний брат Сашко. Але він поклявся мовчати.

Одного разу, коли юний воїн на кілька днів приїхав у село і обмовився місцевим хлопцям, що воював в Іловайську під час запеклих боїв, то його мало не побили – нізащо не хотіли вірити, думали, Стьопка їх дурить.

Коли сказали обирати позивний, Степан довго не розмірковував – однозначно має бути псевдо «Двадцять четвертий». Номер його рідної хати – 24, номер його місця в автобусі, що вирушав у зону АТО – 24, його номер у списку бійців – 24.

Бойовий побратим Олег Кундис із позивним Галичанин розповідає, що на фронті Степан неабияк підіймав бойовий дух вояків – своїм співом. Коли брався за гітару, всім на душі ставало спокійніше. Виконував лише українські пісні. Коли хлопці йшли в їдальню, то прикарпатець частенько полюбляв заспівати щось із репертуару «Братів Гадюкіних». А в інтернеті навіть можна знайти відео, відзняте кореспондентами hromadske.ua, де Стефурак виконує пісню «Меч Арея».

«Молодий, енергійний хлопчина, який тягнувся до всього хорошого – таким він мені запам’ятався, – каже Галичанин. – Степан навіть брехати не вмів. Дуже чиста людина».

Побратим Лейла Мухтарова пригадує, що через юний вік його не дуже хотіли брати з собою на небезпечні операції, вигадували, мовляв, то берців йому не вистачає, то зброї не стало… Просто хлопчину хотіли вберегти. Наче малу дитину. Любили його дуже. «Та й на вигляд йому було років 15», – сумно всміхається Лейла. А Степан постійно рвався в бій, певно, хотів довести, що вік не має значення.

Мамі ціле літо казав, що не приїжджає додому, бо проходить практику в університеті. Йому постійно доводилося вигадувати різні відмовки. «Стьопа, я тобі вчора увечері дзвонила… Чому ти не брав трубку?» – «Мамо, та ми з хлопцями до пізньої ночі дивилися кіно…» А якось сказав мамі, що ноутбук безповоротно зламався, мовляв, якийсь механізм там згорів, тому просив грошей на новий. Як уже дізналася Світлана після втрати сина, насправді в той ноутбук потрапила куля.

За місяць до загибелі Степан обмовився мамі, що він, певно, залишить університет, а натомість піде вчитися на військового. Жінка була шокована – про яку військову справу може йти мова, якщо сина навіть на строкову службу не брали, адже хлопець мав короткозорість?

Того страшного дня Світлані зателефонував чоловік: «Нашого Стьопу в АТО вбили…» – «Як вбили? А він як опинився в АТО? Він же в університеті…» Ще вранці Степан по телефону вітав батька із 50-річчям, а увечері його вже не стало.

«Малий, як же так?»

«Стьопка… Псевдо – 24-ий. Малий, як же так? Ти ще вчора телефонував із передової, обіцяв, що подзвониш скоро, пожалієшся. А знаєте, на що? Його мама не знала, що він на війні, думала, на навчанні. І зібралася їхати в гості до сина в Тернопіль. Він не знав, як бути. Чи їхати терміново додому чи сказати мамі правду. Вирішив їхати… в домовині», – з болем про втрату написала тоді в соцмережах Алла Пушкарчук.

Брат Василь хотів його знайти, він якраз тоді був у Дебальцевому, але почався лютий обстріл, майже добу без зупину гатили. «Він до мене телефонував у день загибелі, – опускає очі Василь, – а я навіть не зміг відповісти».

Степан наче передчував, що на навчання у Тернопіль більше не повернеться. У переддень загибелі одногрупник Ростислав говорив по телефону зі Степаном. «Коли приїдеш, друже?» – «Певне, вже ніколи». До Тернополя він таки повернувся, але у труні. Тисячі людей зібралися під стінами університету, аби попрощатися з юним героєм.

Останній запис на його сторінці в соцмережі був таким: «Рабів до раю не пускають! Слава нації!» Востаннє заходив у мережу 22 вересня о 10.27.

Тепер старший брат не відзначає свій день народження – він нагадує йому про загибель найріднішої людини. «Василь, брат Степана, теж гідний воїн, – каже Галичанин. – Згадаєте мої слова, що колись він стане генералом».

Через півроку після загибелі хлопця і його батько пішов на передову – помститися за сина. Два роки відслужив, а потім на полігоні внаслідок того, що перевернувся БТР, отримав складну травму – поламані ребра, таз, нога… Більше півроку не міг ходити.

«Я повернусь весною…»

У соцмережі на своїй сторінці Степан Стефурак незадовго до загибелі опублікував вірш, який виявився пророчим для нього:

Мамо, не плач. Я повернусь весною.
У шибку пташинкою вдарюсь твою.
Прийду на світанні в садок із росою,
А, може, дощем на поріг упаду.

Голубко, не плач.
Так судилося, ненько,
Вже слово, матусю, не буде моїм.
Прийду і попрошуся в сон твій тихенько
Розкажу, як мається в домі новім.

Мені колискову ангел співає,
I рана смертельна уже не болить.
Ти знаєш, матусю, й тут сумно буває,
Душа за тобою, рідненька, щемить.

Мамочко, вибач за чорну хустину,
За те, що віднині будеш сама.
Тебе я люблю. I люблю Україну.
Вона, як і ти, була в мене одна.

Наталя МОСТОВА

(Visited 771 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3733

П’ята річниця: У Івано-Франківську урочистою ходою відзначили День Гідності та Свободи (фоторепортаж) 16:11

Сьогодні, 21 листопада, урочистою ходою громадськості у Івано-Франківську відзначили День Гідності та Свободи, пише Правда.іф. Сотні франківців та гостей міста пройшли ходою від Вічевого майдану до Меморіального скверу. Голова Івано-Франківської...

Випив і тікав від патрульних, – батько водія виправдовує п'яну ДТП, яка трапилася цієї ночі на Івасюка (фотофакт) 16:02

У ніч на 21 листопада на вулиці Івасюка близько 5 ранку 21-річний водій ВАЗ 2103 не впорався з керуванням та врізався в електроопору. Внаслідок аварії в автомобілі заблокувало водія і...

На Долинщині арештували майно неплатника аліментів (фотофакт) 15:44

20 листопада державними виконавцями Долинського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області здійснено арешт майна одного з неплатників податків. Інспекторами було проведено перевірки майнового стану...

Тимошенко вигуляла в Раду високі підбори з Італії (фото) 15:38 1 коментар

Лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко продовжує діставати зі своїх запасів брендове взуття улюбленої "ортопедичної" моделі – високі підбори з невеличкою платформою. У понеділок 19-го листопада депутатка вигуляла в Раду лаковані туфлі від італійського...

Керівник Івано-Франківської області отримав вже 6-го заступника (фоторепортаж) 14:30 1 коментар

Сьогодні голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Олег Гончарук представив керівникам структурних підрозділів ОДА новопризначеного заступника – Віталія Федоріва. Олег Гончарук повідомив, що розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 19 листопада...

Дослідник історії Івано-Франківська знайшов унікальний малюнок першої Ратуші (фотофакт) 13:43

Історик Богдан Павлюк в чеських часописах знайшов унікальний малюнок першої кам’яної Ратуші, яка була встановлена в тодішньому Станіславі. Крім цього, на малюнку видно, як виглядала площа Ринок, пише West News....

“Франківщина – взірець взаємодії представницької та виконавчої гілок влади”, – Гончарук (фоторепортаж) 13:11

У вівторок, 20 листопада, відбулося засідання Ради регіонального розвитку Івано-Франківської області. За словами голови франківської ОДА Олега Гончарука, подібні засідання – це можливість обмінятися думками, проаналізувати зроблену роботу, зробити висновок і...

Яким був зимовий одяг українців сто років тому (фото) 13:04 2 коментарі

Український інститут історії моди підготував підбірку світлин старовинного верхнього одягу з різних регіонів України кінця ХІХ – початку ХХ століття. Про це пише Укрінформ. Зазначається, що в ті часи носили верхні вбрання...

Децентралізація, дороги та зарплати. Голова франківської облради назвав основні проблеми Прикарпаття (фоторепортаж) 12:57

Про це йшлося у вівторок, 20 листопада, на засіданні Ради регіонального розвитку Івано-Франківської області. За словами голови франківської ОДА Олега Гончарука, подібні засідання – це можливість обмінятися думками, проаналізувати виконану...

Революція триває. Як п‘ять років тому франківці вийшли на Євромайдан (фоторепортаж) 12:53 4 коментарі

П’ять років тому, 21 листопада, Івано-Франківськ став одним із перших міст, де розпочалася Революція Гідності. Слідом за київськими активістами на центральну площу Франківська цієї ж ночі почали виходити місцеві студенти....

Незабаром міський голова Івано-Франківська вдруге стане батьком 12:44

Сім’я міського голови Івано-Франківська чекає на дитину. Про це мер Руслан Марцінків сьогодні, 21 листопада, зізнався журналісту «Галицького кореспондента». Він розповів, що у лютому наступного року їхня сім’я чекає на...

Парафіяни Брошнів-Осади зібрали більше 10 тисяч для ремонту військового автомобіля (фоторепортаж) 11:43

Парафіяни Брошнів-Осадської ОТГ пожертвували більше 10 тисяч гривень на потреби бійців у зоні АТО. У неділі, 18 листопада,  у Брошнів-Осаді біля храму Святого Вознесіння Господнього представники благодійної організації “Допомагаємо Україні...

На Прикарпатті поліцейські перевіряли, як живуть діти у «проблемних» сім’ях (фоторепортаж) 10:55

20 листопада,  світова спільнота відзначає  Всесвітній день дитини. Старший інспектор ювенальної превенції Тисменицького ВП Леся Долинська разом з працівниками служби у справах дітей районної держадміністрації та представниками місцевої влади відвідали...

Чоловік, який загинув учора на вулиці Бандери, був 71-річним пенсіонером 08:02

У вівторок ввечері, о 18.57 годині, до ОКЦ УДСНС в області поступило повідомлення про ДТП по вулиці С. Бандери в місті Івано-Франківську. По прибуттю до місця події в ході проведення...

Стали відомими деталі нічної ДТП на Івасюка: юний водій не впорався із керуванням і врізався в електроопору (фотофакт) 07:57

ДТП з потерпілими трапилося сьогодні над ранок по вулиці Івасюка 11. Водій 1997 р.н керував ТЗ ВАЗ 2103, не впорався з керуванням та здійснив зіткнення з електроопорою. Водій живий, має...

Упродовж минулої доби, в курортній частині Прикарпаття, горіли відразу два відпочинкових комплекси (фоторепортаж) 07:33

Вчора в обідню пору, о 12.31 годині, на території Яремчанської міської ради, у селі Татарів, трапилася пожежа. Горіла двоповерхова будівля для охорони на території ПП. Так само вчора, але дещо...

У франківчанки Мар’яни Чуловської – рецидив онко. Вона не здається, але потрібна допомога 01:09

Мар’яна Чуловська у 24 роки дізналася, що її життя може обірватися через діагноз – лімфома Ходжкіна. Вона – інженер Центру міжнародної освіти ІФНТУНГ. Уже два роки дівчина бореться з цією...

ФРАНКІВСЬК. ЛЮДИ. Як Надія Амброзяк випікає у печі унікальні прикраси (фоторепортаж) 00:13 2 коментарі

«Бліц-Інфо» продовжує спецтему- «ФРАНКІВСЬК. ЛЮДИ». Тут розповідаємо про людей, що віддані своїй справі та роблять наше місто особливим. Франківка Надія Амброзяк вже шість років виготовляє керамічні прикраси. Захоплення глиною розпочалось...

З 1 грудня запрацює новий дитсадок у Микитинцях 23:22 1 коментар

Про це міський голова Руслан Марцінків розповів під час прямого ефіру у Facebook, відповідаючи на питання франківців. Як відомо, наприкінці серпня у Микитинцях урочисто відкрили дитячий садок. Він розрахований на...

На Бурштинському водосховищі “на гарячому” зловили браконьєра (фоторепортаж) 23:08 4 коментарі

З вечора 16 листопада, держрибінспектори розпочали рейд на Бурштинському водосховищі. Вже після опівночі, 17 листопада о 2:30 було виявлено браконьєрську сітку, інформує WestNews. У 200-метровій сітці була риба: 37 кг...
  • ріел ІФ виринаюча