Позивний «24-й». Історія полеглого 19-річного героя із Прикарпаття (фото)

Хлопчина загинув на день народження своїх батька і старшого брата. Йому було всього 19. Наймолодший боєць «Правого сектора» Степан Стефурак із Городенківщини воював потай від своєї родини. По телефону казав, що ходить на пари в університеті, а сам у цей момент перезаряджав автомат на фронті.

Хату родини загиблого бійця у селі Топорівці на Городенківщині знайти не складно. Їх тут усі знають: один син поліг, другий пройшов бої у Дебальцевому, батько так само воював у зоні АТО… Та й вулиця, на якій вони живуть, тепер названа на честь загиблого сина – вулиця імені Степана Стефурака.

Результат пошуку зображень за запитом "степан стефурак 24"

Зі щитом або на щиті

Степан Стефурак – студент Тернопільського національного технічного університету, активний учасник Революції гідності, боєць 5-го Окремого батальйону Добровольчого українського корпусу. Один із наймолодших бійців ДУК. 22 вересня 2014 року машина, у якій Степан разом із вояками їхали у розвідку до селища Піски, потрапила під обстріл. Авто з’їхало з дороги в поле, але там машина підірвалася на міні.

Без сина і брата залишилися батьки і троє братів.

30 жовтня 2014 року в Тернопільському національному технічному університеті встановили пам’ятну дошку на аудиторії, яка тепер має назву «Аудиторія імені Степана Стефурака». 9 січня 2015 року в рідних Топорівцях на Івано-Франківщині відкрили меморіальну таблицю. 13 жовтня 2015-го на фасаді Тернопільського національного технічного університету встановили меморіальну дошку. У 2017 році нагороджений недержавним орденом «Народний герой України» (посмертно). Також нагороджений нагрудним знаком «За оборону Донецького аеропорту» (посмертно).

Степана поховали на цвинтарі у рідному селі поруч із могилою січових стрільців. «Зі щитом або на щиті» – пише на його пам’ятній стелі, саме це ще за життя хлопець написав на своїй сторінці у соцмережі. У давньогрецькій Спарті існував звичай виносити загиблого воїна з поля бою на щиті. За легендою, одна спартанка, проводжаючи сина у бій, подала йому щит зі словами «З ним чи на ньому», що означало: повертайся або переможцем, або мертвим, але збережи свою честь воїна.

А на підніжжі пам’ятника написаний уривок із вірша, який під час Майдану склав Степан: «Не зупиняючись, йдучи до певної мети, чи то шукаючи у цьому пеклі раю, країну вільну мрію віднайти, а іншою я Україну і не знаю!»

Надзвичайна допитливість

Степан був третім серед чотирьох синів. Двоюрідний брат Олександр Шологон пригадує, що Степан з-поміж усіх братів був найспокійніший. Додому ніколи ніяких проблем не приносив. Коли тато просив синів щось допомогти по господарству, то Степанко біг першим. Мама часто по заробітках їздила. Батько теж на роботі пропадав. Хлопці найбільше були з бабусею та дідусем.

Степан сам навчився грати на гітарі, баяні. Завжди мав власні гроші – то за коляду дадуть, а десь залізо позбирає і здасть на металолом, комусь худобу випасе, іншим яблука позриває… Старші брати завжди «циганили» гроші у Степана. Щоправда, потім ніколи не віддавали.

Хлопець був дуже охайним, його взуття постійно аж блистіло. Іноді старші брати, які мали такий самий розмір, як і в Стьопи, коли йшли надвір гуляти, нишком одягали його взуття – бо воно було найчистіше, а своє було ліньки мити.

Старший брат Василь, який зараз навчається в Національній академії сухопутних військ і вже пройшов не одну гарячу точку в АТО, згадує, як часто грали зі Степаном у теніс, мали тенісний стіл на подвір’ї.

«Він був дуже цікавим хлопчиком, постійно про все запитував, – розповідає мама Світлана Стефурак. – І всі відповіді записував у блокнотик». Про надзвичайну допитливість розказували потім і викладачі в університеті. Степан кожного тижня ходив у деканат із якимсь пізнавальним запитанням, здебільшого це стосувалося історії. Іноді питав таке, що педагоги просто не знали відповідей.

Ще змалку хлопець тямив у математиці. Та й узагалі добре вчився. Але знання  схоплював просто під час уроків, вдома за книжками не сидів. Здібний хлопчик був, та й усе. Навіть закони знав напам’ять. У старших класах дуже не хотів ходити до школи, казав, що нецікаво стало, що лише штани там протирає, мовляв, усе вже знає.

Хлопець вступив у тернопільський виш, там опановував спеціальність «Фінанси та кредит». До речі, сам собі обрав таку професію.

«Як вбили?»

Про те, що Степан пішов на передову, вдома не знав ніхто. Лише двоюрідний брат Сашко. Але він поклявся мовчати.

Одного разу, коли юний воїн на кілька днів приїхав у село і обмовився місцевим хлопцям, що воював в Іловайську під час запеклих боїв, то його мало не побили – нізащо не хотіли вірити, думали, Стьопка їх дурить.

Коли сказали обирати позивний, Степан довго не розмірковував – однозначно має бути псевдо «Двадцять четвертий». Номер його рідної хати – 24, номер його місця в автобусі, що вирушав у зону АТО – 24, його номер у списку бійців – 24.

Бойовий побратим Олег Кундис із позивним Галичанин розповідає, що на фронті Степан неабияк підіймав бойовий дух вояків – своїм співом. Коли брався за гітару, всім на душі ставало спокійніше. Виконував лише українські пісні. Коли хлопці йшли в їдальню, то прикарпатець частенько полюбляв заспівати щось із репертуару «Братів Гадюкіних». А в інтернеті навіть можна знайти відео, відзняте кореспондентами hromadske.ua, де Стефурак виконує пісню «Меч Арея».

«Молодий, енергійний хлопчина, який тягнувся до всього хорошого – таким він мені запам’ятався, – каже Галичанин. – Степан навіть брехати не вмів. Дуже чиста людина».

Побратим Лейла Мухтарова пригадує, що через юний вік його не дуже хотіли брати з собою на небезпечні операції, вигадували, мовляв, то берців йому не вистачає, то зброї не стало… Просто хлопчину хотіли вберегти. Наче малу дитину. Любили його дуже. «Та й на вигляд йому було років 15», – сумно всміхається Лейла. А Степан постійно рвався в бій, певно, хотів довести, що вік не має значення.

Мамі ціле літо казав, що не приїжджає додому, бо проходить практику в університеті. Йому постійно доводилося вигадувати різні відмовки. «Стьопа, я тобі вчора увечері дзвонила… Чому ти не брав трубку?» – «Мамо, та ми з хлопцями до пізньої ночі дивилися кіно…» А якось сказав мамі, що ноутбук безповоротно зламався, мовляв, якийсь механізм там згорів, тому просив грошей на новий. Як уже дізналася Світлана після втрати сина, насправді в той ноутбук потрапила куля.

За місяць до загибелі Степан обмовився мамі, що він, певно, залишить університет, а натомість піде вчитися на військового. Жінка була шокована – про яку військову справу може йти мова, якщо сина навіть на строкову службу не брали, адже хлопець мав короткозорість?

Того страшного дня Світлані зателефонував чоловік: «Нашого Стьопу в АТО вбили…» – «Як вбили? А він як опинився в АТО? Він же в університеті…» Ще вранці Степан по телефону вітав батька із 50-річчям, а увечері його вже не стало.

«Малий, як же так?»

«Стьопка… Псевдо – 24-ий. Малий, як же так? Ти ще вчора телефонував із передової, обіцяв, що подзвониш скоро, пожалієшся. А знаєте, на що? Його мама не знала, що він на війні, думала, на навчанні. І зібралася їхати в гості до сина в Тернопіль. Він не знав, як бути. Чи їхати терміново додому чи сказати мамі правду. Вирішив їхати… в домовині», – з болем про втрату написала тоді в соцмережах Алла Пушкарчук.

Брат Василь хотів його знайти, він якраз тоді був у Дебальцевому, але почався лютий обстріл, майже добу без зупину гатили. «Він до мене телефонував у день загибелі, – опускає очі Василь, – а я навіть не зміг відповісти».

Степан наче передчував, що на навчання у Тернопіль більше не повернеться. У переддень загибелі одногрупник Ростислав говорив по телефону зі Степаном. «Коли приїдеш, друже?» – «Певне, вже ніколи». До Тернополя він таки повернувся, але у труні. Тисячі людей зібралися під стінами університету, аби попрощатися з юним героєм.

Останній запис на його сторінці в соцмережі був таким: «Рабів до раю не пускають! Слава нації!» Востаннє заходив у мережу 22 вересня о 10.27.

Тепер старший брат не відзначає свій день народження – він нагадує йому про загибель найріднішої людини. «Василь, брат Степана, теж гідний воїн, – каже Галичанин. – Згадаєте мої слова, що колись він стане генералом».

Через півроку після загибелі хлопця і його батько пішов на передову – помститися за сина. Два роки відслужив, а потім на полігоні внаслідок того, що перевернувся БТР, отримав складну травму – поламані ребра, таз, нога… Більше півроку не міг ходити.

«Я повернусь весною…»

У соцмережі на своїй сторінці Степан Стефурак незадовго до загибелі опублікував вірш, який виявився пророчим для нього:

Мамо, не плач. Я повернусь весною.
У шибку пташинкою вдарюсь твою.
Прийду на світанні в садок із росою,
А, може, дощем на поріг упаду.

Голубко, не плач.
Так судилося, ненько,
Вже слово, матусю, не буде моїм.
Прийду і попрошуся в сон твій тихенько
Розкажу, як мається в домі новім.

Мені колискову ангел співає,
I рана смертельна уже не болить.
Ти знаєш, матусю, й тут сумно буває,
Душа за тобою, рідненька, щемить.

Мамочко, вибач за чорну хустину,
За те, що віднині будеш сама.
Тебе я люблю. I люблю Україну.
Вона, як і ти, була в мене одна.

Наталя МОСТОВА

(Visited 818 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9008

загрузка...

На Городенківщині облаштовують майданчик для відпочинку водіїв (фотофакт) 23:22 1 коментар

Працівники Служби автомобільних доріг будують майданчик для відпочинку учасників дорожнього руху на км 168+100 автодороги державного значення Р-24 Татарів – Кам’янець-Подільський біля села Семаківці Городеківського району. Про це повідмоляє Служба автомобільних...

Відома франківчанка проникливо вшанувала пам’ять померлого чоловіка (фото) 21:19

Знаменитість звернулася до померлого чоловіка. Українська відома співачка Тіна Кароль вшанувала пам’ять чоловіка. В Instagram-Stories Кароль залишила короткий ролик на честь пам’яті померлого чоловіка Євгена Огіра. Зірка зробила колаж зі...

У Калуші розпочинають роботи з відновлення Ратуші 20:56 1 коментар

Поки що приступили до передпроектних робіт. Так, в електронній системі державних закупівель Прозоро 14 серпня оприлюднено договір на виконання передпроектних робіт по об’єкту «Реставрація та часткове відтворення пам’ятки архітектури місцевого...

Хлопцю з Галицького району, який вижив у страшному ДТП, потрібна допомога 19:54

21-річний Назар Раць із села Хохоніва Галицького району за минулий рік зробив неможливе. Маленькими кроками, вперто й через біль – він почав ходити. А ще два роки тому хлопець був...

На Тернопільщині на смерть збили прикарпатця (фото+відео) 19:27

Позавчора, 14 серпня, у Тернопільській області на смерть збили прикарпатця. Як зазначили у поліції Тернопільщини, аварія сталася у Бучацькому районі. 23-річний водій – житель одного з сіл району – збив чоловіка...

Як облаштовують двір на Симоненка – Миколайчука (фоторепортаж) 17:09

У дворі на вулиці Миколайчука, 20а, 22-26,  Симоненка, 26, 28, 30 в Івано-Франківську тривають роботи з впорядкування прибудинкової території. У планах чимало перетворень та не менше роботи: брукування доріжок, асфальтування...

Новий шанувальник? Загадковий чоловік подарував Ірині Білик електрокар (фото) 16:30

Ірина Білик відверто розповіла, що пов’язує її з чоловіком, який нещодавно подарував їй дороге авто. Нещодавно Ірина Білик у своєму аккаунті в Instagram опублікувала фото, на якому вона позує з...

Мистецький центр “Акторко” радує франківців своїми перемогами у Болгарії (фото) 16:23

Юні таланти відпочивали протягом 7 днів у таборі “Вместе”, що у м. Кітен, Болгарія та взяли участь у багатьох конкурсах на фестивалі “European Kiten Awards 2019”. В конкурсі  з хореографії...

На популярній карпатській вершині зіграли колоритне гуцульське весілля (фоторепортаж) 15:44

Шлюб взяли чернівецький альпініст Олександр Паламарюк разом із нареченою Ольгою, інформує Шпальта. 10-11 серпня у Буковинських Карпатах відбувся Pamir Fest. Його провели на території колишньої військової радіолокаційної станції «Памір» (гора Томнатик,...

Стартували зйомки другої частини найскаженішої комедії року за участі відомих франківців Юрія Горбунова та Миколи Торб'яка (фоторепортаж) 15:28

15 серпня стартували зйомки другої частини найскаженішої комедії року. "Минув рік, відколи молодша дочка вбралася у весільну сукню. Емоції вщухли, і темпераментний батько тільки-но дихнув на повні груди, як.. старша...

У франківському магазині підлітку продали сигарети і алкоголь (фотофакт) 15:12

Робочій групі з питань виявлення продажу алкоголю і тютюну неповнолітнім стало відомо про порушення в магазині “Маневр”, що по вулиці Миру. Випадок трапився 14 серпня, інформують у Фейсбук-спільноті “Тверезий Франківськ“....

Франківців налякав новий сміттєвий майданчик поблизу “Десятки” (фотофакт) 14:58 3 коментарі

У центрі Івано-Франківська з’явилися огорожі для майбутніх смітників. Містяни б’ють на сполох. Про це повідомили у Фейсбук-спільноті “Франківські теревені“. “Навіщо хизуватися модними підземними смітниками, які скоро будуть урочисто відкривати та...

Відверті купальники та бюст Леніна. Як проходив перший конкурс краси в СРСР (фото) 14:37

У конкурсі дозволили брати участь дівчатам із будь-якими параметрами. Пише Главком. Перший офіційний радянський конкурс краси «Московська красуня 1988» пройшов у Палаці спорту «Лужники». Його спонсорував німецький журнал мод «Burda Moden»....

“Карпатнафтохім” просить для себе пільговий тариф на електрику 14:27

З липня 2019 року вартість електричної енергії для ТОВ «Карпатнафтохім» подорожчала майже на 20 відсотків. У зв’язку з введенням нових тарифів на послуги диспетчерського управління та передачу електроенергії споживачам, вартість...

Відома українська співачка показала свій відпочинок в Карпатах (фото) 14:05 2 коментарі

Співачка Злата Огнєвіч гайнула до Карпат підзарядитися енергією природи. У сукні-вишиванці вона попозувала на тлі гарних краєвидів і осідлала коника. Як написала артистка в Instagram, у планах у неї суцільний релакс:...

Як голову Івано-Франківської ОДА карпатським медом частували (фоторепортаж) 13:43 10 коментарів

15 серпня на Верховинщині з робочим візитом перебував нещодавно призначений голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль. Він перевірив хід ремонтних робіт на мості у Ільцях, відвідав тамтешній Візит-центр і проінспектував стан...

Потенціал є, але його погано доносять, – Шмигаль про розвиток туризму на Верховинщині (фоторепортаж) 13:11

15 серпня у селі Ільці, що на Верховинщині, з робочим візитом прибував голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль. Він перевірив хід ремонтних робіт на мості, а також відвідав туристичний Візит-центр, будівництво...

На водія, який напередодні намагався утекти від франківських патрульних, поліцейські склали відразу 5 протоколів (фото) 12:57 2 коментарі

У середу, 15 серпня, близько 18 години під час патрулювання вулиці Кармелюка екіпаж патрульної поліції помітив автомобіль Chevrolet Lacetti, який мав технічну несправність зовнішніх освітлювальних приладів, а саме не працював...

На вирішення проблем доріг і мостів Верховинщини потрібна окрема стрічка держбюджету, – голова ОДА (фоторепортаж) 12:26 1 коментар

15 серпня на Верховинщині з робочим візитом перебував голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль. Він проінспектував стан аварійної дороги, яка з’єднує чотири віддалені гірські села: Буковець, Дземброня, Топільче, Зелене. Ця ж...

Голлівудська акторка українського походження показала звабливу фігуру в купальнику (фото) 11:34

Літа вже лишилося небагато, але "дівчина Бонда" Ольга Куриленко продовжує милувати око своїми гарними світлинами у купальниках. А ще кінозірка з Бердянська, якій цієї осені виповниться 40 років, показала, як виглядає її личко...
  • ріел ІФ виринаюча