Позивний «24-й». Історія полеглого 19-річного героя із Прикарпаття (фото)

Хлопчина загинув на день народження своїх батька і старшого брата. Йому було всього 19. Наймолодший боєць «Правого сектора» Степан Стефурак із Городенківщини воював потай від своєї родини. По телефону казав, що ходить на пари в університеті, а сам у цей момент перезаряджав автомат на фронті.

Хату родини загиблого бійця у селі Топорівці на Городенківщині знайти не складно. Їх тут усі знають: один син поліг, другий пройшов бої у Дебальцевому, батько так само воював у зоні АТО… Та й вулиця, на якій вони живуть, тепер названа на честь загиблого сина – вулиця імені Степана Стефурака.

Результат пошуку зображень за запитом "степан стефурак 24"

Зі щитом або на щиті

Степан Стефурак – студент Тернопільського національного технічного університету, активний учасник Революції гідності, боєць 5-го Окремого батальйону Добровольчого українського корпусу. Один із наймолодших бійців ДУК. 22 вересня 2014 року машина, у якій Степан разом із вояками їхали у розвідку до селища Піски, потрапила під обстріл. Авто з’їхало з дороги в поле, але там машина підірвалася на міні.

Без сина і брата залишилися батьки і троє братів.

30 жовтня 2014 року в Тернопільському національному технічному університеті встановили пам’ятну дошку на аудиторії, яка тепер має назву «Аудиторія імені Степана Стефурака». 9 січня 2015 року в рідних Топорівцях на Івано-Франківщині відкрили меморіальну таблицю. 13 жовтня 2015-го на фасаді Тернопільського національного технічного університету встановили меморіальну дошку. У 2017 році нагороджений недержавним орденом «Народний герой України» (посмертно). Також нагороджений нагрудним знаком «За оборону Донецького аеропорту» (посмертно).

Степана поховали на цвинтарі у рідному селі поруч із могилою січових стрільців. «Зі щитом або на щиті» – пише на його пам’ятній стелі, саме це ще за життя хлопець написав на своїй сторінці у соцмережі. У давньогрецькій Спарті існував звичай виносити загиблого воїна з поля бою на щиті. За легендою, одна спартанка, проводжаючи сина у бій, подала йому щит зі словами «З ним чи на ньому», що означало: повертайся або переможцем, або мертвим, але збережи свою честь воїна.

А на підніжжі пам’ятника написаний уривок із вірша, який під час Майдану склав Степан: «Не зупиняючись, йдучи до певної мети, чи то шукаючи у цьому пеклі раю, країну вільну мрію віднайти, а іншою я Україну і не знаю!»

Надзвичайна допитливість

Степан був третім серед чотирьох синів. Двоюрідний брат Олександр Шологон пригадує, що Степан з-поміж усіх братів був найспокійніший. Додому ніколи ніяких проблем не приносив. Коли тато просив синів щось допомогти по господарству, то Степанко біг першим. Мама часто по заробітках їздила. Батько теж на роботі пропадав. Хлопці найбільше були з бабусею та дідусем.

Степан сам навчився грати на гітарі, баяні. Завжди мав власні гроші – то за коляду дадуть, а десь залізо позбирає і здасть на металолом, комусь худобу випасе, іншим яблука позриває… Старші брати завжди «циганили» гроші у Степана. Щоправда, потім ніколи не віддавали.

Хлопець був дуже охайним, його взуття постійно аж блистіло. Іноді старші брати, які мали такий самий розмір, як і в Стьопи, коли йшли надвір гуляти, нишком одягали його взуття – бо воно було найчистіше, а своє було ліньки мити.

Старший брат Василь, який зараз навчається в Національній академії сухопутних військ і вже пройшов не одну гарячу точку в АТО, згадує, як часто грали зі Степаном у теніс, мали тенісний стіл на подвір’ї.

«Він був дуже цікавим хлопчиком, постійно про все запитував, – розповідає мама Світлана Стефурак. – І всі відповіді записував у блокнотик». Про надзвичайну допитливість розказували потім і викладачі в університеті. Степан кожного тижня ходив у деканат із якимсь пізнавальним запитанням, здебільшого це стосувалося історії. Іноді питав таке, що педагоги просто не знали відповідей.

Ще змалку хлопець тямив у математиці. Та й узагалі добре вчився. Але знання  схоплював просто під час уроків, вдома за книжками не сидів. Здібний хлопчик був, та й усе. Навіть закони знав напам’ять. У старших класах дуже не хотів ходити до школи, казав, що нецікаво стало, що лише штани там протирає, мовляв, усе вже знає.

Хлопець вступив у тернопільський виш, там опановував спеціальність «Фінанси та кредит». До речі, сам собі обрав таку професію.

«Як вбили?»

Про те, що Степан пішов на передову, вдома не знав ніхто. Лише двоюрідний брат Сашко. Але він поклявся мовчати.

Одного разу, коли юний воїн на кілька днів приїхав у село і обмовився місцевим хлопцям, що воював в Іловайську під час запеклих боїв, то його мало не побили – нізащо не хотіли вірити, думали, Стьопка їх дурить.

Коли сказали обирати позивний, Степан довго не розмірковував – однозначно має бути псевдо «Двадцять четвертий». Номер його рідної хати – 24, номер його місця в автобусі, що вирушав у зону АТО – 24, його номер у списку бійців – 24.

Бойовий побратим Олег Кундис із позивним Галичанин розповідає, що на фронті Степан неабияк підіймав бойовий дух вояків – своїм співом. Коли брався за гітару, всім на душі ставало спокійніше. Виконував лише українські пісні. Коли хлопці йшли в їдальню, то прикарпатець частенько полюбляв заспівати щось із репертуару «Братів Гадюкіних». А в інтернеті навіть можна знайти відео, відзняте кореспондентами hromadske.ua, де Стефурак виконує пісню «Меч Арея».

«Молодий, енергійний хлопчина, який тягнувся до всього хорошого – таким він мені запам’ятався, – каже Галичанин. – Степан навіть брехати не вмів. Дуже чиста людина».

Побратим Лейла Мухтарова пригадує, що через юний вік його не дуже хотіли брати з собою на небезпечні операції, вигадували, мовляв, то берців йому не вистачає, то зброї не стало… Просто хлопчину хотіли вберегти. Наче малу дитину. Любили його дуже. «Та й на вигляд йому було років 15», – сумно всміхається Лейла. А Степан постійно рвався в бій, певно, хотів довести, що вік не має значення.

Мамі ціле літо казав, що не приїжджає додому, бо проходить практику в університеті. Йому постійно доводилося вигадувати різні відмовки. «Стьопа, я тобі вчора увечері дзвонила… Чому ти не брав трубку?» – «Мамо, та ми з хлопцями до пізньої ночі дивилися кіно…» А якось сказав мамі, що ноутбук безповоротно зламався, мовляв, якийсь механізм там згорів, тому просив грошей на новий. Як уже дізналася Світлана після втрати сина, насправді в той ноутбук потрапила куля.

За місяць до загибелі Степан обмовився мамі, що він, певно, залишить університет, а натомість піде вчитися на військового. Жінка була шокована – про яку військову справу може йти мова, якщо сина навіть на строкову службу не брали, адже хлопець мав короткозорість?

Того страшного дня Світлані зателефонував чоловік: «Нашого Стьопу в АТО вбили…» – «Як вбили? А він як опинився в АТО? Він же в університеті…» Ще вранці Степан по телефону вітав батька із 50-річчям, а увечері його вже не стало.

«Малий, як же так?»

«Стьопка… Псевдо – 24-ий. Малий, як же так? Ти ще вчора телефонував із передової, обіцяв, що подзвониш скоро, пожалієшся. А знаєте, на що? Його мама не знала, що він на війні, думала, на навчанні. І зібралася їхати в гості до сина в Тернопіль. Він не знав, як бути. Чи їхати терміново додому чи сказати мамі правду. Вирішив їхати… в домовині», – з болем про втрату написала тоді в соцмережах Алла Пушкарчук.

Брат Василь хотів його знайти, він якраз тоді був у Дебальцевому, але почався лютий обстріл, майже добу без зупину гатили. «Він до мене телефонував у день загибелі, – опускає очі Василь, – а я навіть не зміг відповісти».

Степан наче передчував, що на навчання у Тернопіль більше не повернеться. У переддень загибелі одногрупник Ростислав говорив по телефону зі Степаном. «Коли приїдеш, друже?» – «Певне, вже ніколи». До Тернополя він таки повернувся, але у труні. Тисячі людей зібралися під стінами університету, аби попрощатися з юним героєм.

Останній запис на його сторінці в соцмережі був таким: «Рабів до раю не пускають! Слава нації!» Востаннє заходив у мережу 22 вересня о 10.27.

Тепер старший брат не відзначає свій день народження – він нагадує йому про загибель найріднішої людини. «Василь, брат Степана, теж гідний воїн, – каже Галичанин. – Згадаєте мої слова, що колись він стане генералом».

Через півроку після загибелі хлопця і його батько пішов на передову – помститися за сина. Два роки відслужив, а потім на полігоні внаслідок того, що перевернувся БТР, отримав складну травму – поламані ребра, таз, нога… Більше півроку не міг ходити.

«Я повернусь весною…»

У соцмережі на своїй сторінці Степан Стефурак незадовго до загибелі опублікував вірш, який виявився пророчим для нього:

Мамо, не плач. Я повернусь весною.
У шибку пташинкою вдарюсь твою.
Прийду на світанні в садок із росою,
А, може, дощем на поріг упаду.

Голубко, не плач.
Так судилося, ненько,
Вже слово, матусю, не буде моїм.
Прийду і попрошуся в сон твій тихенько
Розкажу, як мається в домі новім.

Мені колискову ангел співає,
I рана смертельна уже не болить.
Ти знаєш, матусю, й тут сумно буває,
Душа за тобою, рідненька, щемить.

Мамочко, вибач за чорну хустину,
За те, що віднині будеш сама.
Тебе я люблю. I люблю Україну.
Вона, як і ти, була в мене одна.

Наталя МОСТОВА

(Visited 787 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4039

загрузка...

Зима у Карпатах: як виглядає мальовниче селище Воловець (фоторепортаж) 09:08

Волове́ць (пол. Wołowiec, угор. Volóc) — селище міського типу на Бойківщині, районний центр Воловецького району Закарпатської області України. Воловець розташований у високогір’ї Українських Карпат, на південь від Вододільного хребта та...

На Прикарпатті декілька автомобілів витягували вантажівку, яка зупинилася за крок до прірви (фотофакт) 07:21

На Прикарпатті декілька автомобілів витягували вантажівку, яка зупинилася за крок до прірви Вчора в обідню пору, о 14.39 годині, на території Яремчанської міської ради, в селищі Ворохта, трапилася надзвичайна ситуація....

У Татарові школярі мусять вчитися у столітній будівлі, а їсти в актовій залі (відеосюжет) 23:22

Татарів – усього за 15 км від найбільшого в Україні гірсько-лижного комплексу. Тут усе облаштоване під потреби курорту. Навіть діти навчаються на відпочинковій віллі – щоправда, зведена вона ще 100...

В «турків», яких Руслан Марцінків хоче запросити у Франківськ ремонтувати дороги, асфальт сходить зі снігом? (фотофакт) 22:06 2 коментарі

На трасі "Дрогобич - Самбір" "поплив" асфальт. Про це пише Depo.Львів з посиланням на "Медіа Дрогобиччина" у Фейсбуці. Як йдеться у повідомленні, влітку минулого року на автодорозі державного значення "Самбір-Дрогобич" у межах...

В Івано-Франківську дедалі популярнішою стає професія церемоніймейстера 21:19

14 лютого, без перебільшень, один з найромантичніших днів у році. Адже з плином часу це іноземне свято – День закоханих дедалі міцніше вплітається в українську реальність. Можна по-різному ставитися до...

У Новиці Калуського району на церковному згарищі селяни знайшли послання 1937 року (фоторепортаж) 19:53

У селі Новиця Калуського району на місці згорілого храму знайшли капсулу з посланням. Її заклали понад 80 років тому. Те послання стирає білі плями в історії церкви й теперішні незгоди...

Сортування як хобі: Коломиянин розповів про незвичайне використання відходів 19:27

Уявіть собі прикраси, виготовлені, наприклад із пластикової пляшки чи поличку з картонної коробки. Фантастика? Зовсім ні! Сміття справді може бути корисним. Про це не з чуток розповідає коломиянин, Андрій Балацький, пише kolomyia.today –...

Історія міста. Літопис Івано-Франківська 2001-2003 років 18:51

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Івано-Франківська/Станіслава/Станиславова, які трапилися в 2001-2003 роках, пише Репортер. 19 травня 2001 року на приміщенні художнього факультету Прикарпатського університету на Мазепи, 10 відкрили меморіальну дошку відомому...

Марцінків агітував приміське Підлужжя приєднуватись до Івано-Франківська (фоторепортаж) 18:12

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків побував у селі Підлужжя на службі Божій. Згодом зустрівся з мешканцями села. Про це він повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці. "Місто й село пов'язані...

У Франківську провалюється тротуар на мості через Бистрицю Надвірнянську (фотофакт) 17:09

В групі "Комуналка ІФ" у Фейсбуці користувачка Ольга Федуняк опублікувала фото тротуару на мості через Бистрицю Надвірянську. На фото видно, як тротуар провалюється. Франківці обурені таким фактом, пише КУРС. В...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль своїм незвичайним образом викликала фурор в мережі (фотофакт) 16:23

Шанувальників однак схвилював інше питання - справжнє чи ні на Тіні хутро Ефектна Тіна Кароль (фото: instagram.com/tina_karol) Тіна Кароль, яка раніше схвилювала шанувальників “молящим” фото, зважилася на черговий стильний експеримент...

Відомий український футболіст показав сексуальний відпочинок із дружиною на Мальдівах (фото 18+) 15:38 4 коментарі

Футболіст турецького "Різеспора" Микола Морозюк опублікував фотографію у своєму Інстаграмі, де вони разом і з дружиною Іриною розважаються у морі. Про це повідомляє Depo.Сектор. "Це наш день, кохана", – підписав сексуальну...

Тільки дисципліна, віра в себе і бажання змінюватися рухали мною вперед, – марафонець з Івано-Франківська Микола Таран 14:27 1 коментар

Марафонець з Івано-Франківська Микола Таран уже неодноразово підіймав прапор України на престижних марафонах за кордоном. За його спиною такі масштабні пробіги як Skechers Performance Los Angeles Marathon у США, Oslo...

В Калуші очікують на Президента (фото+відео) 14:16 2 коментарі

Як повідомляли ЗМІ сьогодні на Прикарпаття завітав президент Петро Порошенко. Разом із очільником Православної церкви України Епіфанієм  вони вже відвідали Манявський скит. З Богородчанщини гості подалися до Калуша. Тут, на площі...

У Франківську розшукують підлітка, який вдосвіта пішов з дому і не повернувся 14:13

Відділ ювенальної превенції УПД ГУНП в Івано-Франківській області розшукує неповнолітнього мешканця Івано-Франківська Плетенчука Романа Ігоровича, 2002 року народження. Хлопець сьогодні, 18 лютого у період з 4 до 5 год пішов...

У прикарпатському містечку діти влаштували собі смертельно небезпечні розваги, фотографуючись на краю даху багатоповерхвіки (фоторепортаж) 13:49 3 коментарі

У Коломиї підлітки фотографувалися на краю даху 9-поверхівки   Про це повідомляють у фейсбучній спільноті "Типова Коломия", пише Depo.Закарпаття. "Не дивлячись на вітер, дівчатка роблять фотосесію біля самого краю будинку",...

Шестирічній дівчинці з Прикарпаття Соломійці Хемій потрібна допомога для боротьби з недугою 13:43

Лікування потребує шестирічна дівчинка Соломійка Хемій. Рідні благають усіх небайдужих про допомогу. В тримісячному віці дівчинці встановили невірний діагноз та призначили лікування, після якого дитина почала завмирати й у неї стався параліч лівої сторони....

Топ-10 найдивовижніших церков світу (фото) 13:36

У світі безліч церков усіх конфесій. Кожна церква унікальна, але деякі можна виділити особливо. Боргундська ставкірка (1180 - 1250), Лердал, Норвегія. Церкву збудували в період з 1180 по 1250 рр....

Як на Прикарпатті зустрічали голову Помісної церкви України (фото+відео) 13:29 1 коментар

У понеділок, 18 лютого, відбулася зустріч снятинської громади з митрополитом Київським і всієї України, предстоятелем Православної церкви України Епіфанієм. Зустріч із митрополитом відбулася на межі Чернівецької та Івано-Франківської областей, дорогою...

Сьогодні мер Івано-Франківська вдруге став батьком 13:28 1 коментар

У родині міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа поповнення. Сьогодні, 18 лютого, близько 12 години його дружина Оксана народила дівчинку. Вона та немовля почуваються добре. Як стало відомого “Галці”, поруч породіллі...
  • ріел ІФ виринаюча