Право на захист. Що криється за конфліктом Авакова і судів

‡агрузка...

20 лютого в Україні сталася безпрецедентна подія, яка увійде в історію. Близько 14 години вівторка під стінами Шевченківського суду Києва відбувся страйк поліцейських.

Результат пошуку зображень за запитом "протест поліції у києві"

 

Ініціатори акції вагались, чи не викличе їхній протест в день пам’яті жертв розстрілів на Майдані негативну реакцію в суспільстві, і думали його скасувати. Однак в обід близько сотні бійців полку поліції особливого призначення таки вишикувались перед судом. В формі, але без зброї. Правоохоронці встали до будівлі спиною, поспілкувалися із журналістами, та пішли.

“Вони вирішили, що мають право. Там всередині колективу киплять емоції, і хай краще вони випустять їх так, ніж інакше”, – пояснив УП один із організаторів акції.

Закон не дозволяє силовикам брати участь у протестах. Сама акція пройшла без жодних гасел, плакатів чи скандувань. Крім того – втислась в обідню перерву.

“За законом поліцейському заборонено страйкувати – це правда. А в обідню перерву висловити свою позицію – не заборонено. Це була їх спонтанна акція, яку вони самі влаштували як колеги пораненого бійця. Провели спонтанно, швидко, у нормальний, цивілізований європейський спосіб. У свою обідню перерву”, – доводив право силовиків на протест речник МВС Артем Шевченко.

Нехай акція бійців під судом тривала всього кілька хвилин, але сам факт її проведення – це щось досі нечуване.

Вона стала єдино можливим “випуском пару” для керівництва МВС, яке будь-яким чином намагається вирішити конфлікт з судами.

Від ранку понеділка, коли глава МВС Арсен Аваков вперше заявив, що може забрати своїх бійців із судів, не минуло і двох діб. За цей час рівень напруги між поліцейськими і суддями злетів до небаченого рівня.

“Українська правда” розібралась, з чим пов’язане стрімке погіршення стосунків МВС та судів.

Гнів Авакова

Почалося все на скандальному засіданні Солом’янського суду. У минулий четвер обрання запобіжного заходу одеському меру Геннадію Труханову переросли у бійки “тітушок”, “нацдружинників”, колишніх добровольців та нацгвардійців.

Апогеєм напруги стали масові сутички поліцейських та противників Труханова. Серед загального гамору колишній доброволець “Донбасу” Олександр “Брест” Федорченко вистрелив із нагородного пістолета і поранив працівника МВС.

“Брест” – народний герой України, який пройшов Іловайський котел, підбив два ворожих танки та два БМП. Коли його під судом почали бити спецпризначенці, він дістав нагородний пистолет та двічі вистрілив у асфальт”, – написав тоді депутат Єгор Соболєв.

Стрільця одразу затримали, але вже у суботу, 17 лютого, суддя Шевченківського суду Вікторія Світлицька випустила Федорченка на поруки депутатів. Як і Труханова двома днями раніше.

Захисники стрільця запевняли, що він стріляв не у працівника МВС, а в асфальт. Поліцейський, начебто, став ненавмисною жертвою. Правда, для чого взагалі Федорченко приніс із собою на “мирну” акцію вогнепальну зброю, хай і подаровану Аваковим, захисники добровольця воліють не говорити.

Після звільнення Федорченка, не витримали нерви у глави МВС. З самого ранку понеділка Аваков вийшов з дуже різкою критикою такого рішення Шевченківського суду.

“Зранку звернувся до прем’єр-міністра з проханням скликання позачергового засідання Кабміну. Я не бачу, як в таких умовах поліцейські і гвардійські сили можуть виконувати невластиву для себе функцію охорони судів”, – написав Аваков.

Для більшої переконливості нацгвардійці, які охороняли Шевченківський суд, пішли на дуже довгу ротацію начебто через грип, залишивши суддів без охорони на кілька годин.

Ультимативна заява міністра викликала чималий переполох у верхівці судової влади. І це не дивно. Судді уже не перший рік є “лідерами” рейтингів недовіри українців: їм не вірять фактично 9 з 10 громадян. За таких умов навіть сама ідея про відсутність охорони для  українських судів звучить загрозливо.

Як вдалося з’ясувати УП, публічному наступу Авакова передували серйозні непублічні переговори.

“Аваков у неділю говорив і з Бенедисюком (голова Вищої ради правосуддя – УП), і з Холоднюком (глава Судової адміністрації – УП). Він у них питав, що це вони творять? Ті сказали, що суддя молода, не розібралась у ситуації, і обіцяли все виправити. Але ніхто нічого виправляти не планував”, – розповів УП співрозмовник з оточення глави МВС.

“Навпаки, вони зібрали в понеділок свою Вищу раду правосуддя і заявили, що на них тиснуть копи. Повні мудаки”, – додав він.

19 лютого судові функціонери вирішили “не здаватись”. Після переходу конфлікту в публічну площину екстрено зібралась Вища рада правосуддя. Її заява була не менш різкою ніж у глави МВС.

“Вимоги до Вищої ради правосуддя та апеляційного суду винести певне судове рішення є втручанням і тиском на судову владу. Такі випадки втручання в роботу судів не є поодинокими”, – заявили у ВРП.

Крім того, вони вимагали негайно відновити охорону судів. Правда, у МВС запевнили, що ніхто її і не знімав.

У всій цій публічній перепалці міністра і суддів залишалось незрозумілим, чому саме Аваков так гостро реагує на ситуацію з Федорченком.

“Логіка Авакова дуже проста: не можна стріляти в поліцейських. Бо якщо можна вистрелити в поліцейського, і нічого за це не буде, то у вас, журналістів, стрілятимуть не задумуючись. Аваков просто не має іншого шляху ніж привертати до цього максимальну увагу і вимагати покарання. Бо хтось мусить захищати тих, хто захищає країну”, – пояснив УП співрозмовник в керівництві МВС.

Турбота Авакова про підлеглих має кілька причин. По-перше, міністр зацікавлений у тому, щоб його люди відчували підтримку згори. Це ледь не єдина гарантія того, що накази керівництва буде кому виконувати.

По-друге, Аваков керує силовиками, але і сам залежний від них. Він зумів отримати колосальний політичний вплив у країні якраз за рахунок контролю над МВС та Нацгвардією. Для збереження контрольованості цих структур Арсен Борисович мусить демонструвати, що здатен захищати “своїх”.

Тим паче у ситуації, коли його людей стріляють на роботі, яку вони не мали виконувати. Адже захищати суди – не робота Нацгвардії. Це мусить робити Служба судової охорони, створення якої уже кілька років саботується Судовою адміністрацією.

Під крилом “Грифона”

Охорона судів останнім часом й справді питання далеко не другорядне. Протягом лише півроку в українських судах трапилось одразу кілька гучних епізодів, які змушують задуматися над підвищенням безпеки судів більш серйозно.

Чого варті лише погром, влаштований у Святошинському суді Києва прихильниками Миколи Коханівського та трагедія з у Нікополі на Дніпропетровщині, коли батько постраждалого витягнув дві гранати і підірвав їх прямо у місцевому суді. А після того, як під Солом’янським судом чоловік з сокирою “за Труханова” покромсав машини, що під ним стояли, про відчуття безпеки судді навряд чи можуть говорити всерйоз.

До осені 2014 року охороною судів займався спецпідрозділ міліції МВС “Грифон”, однак після реформування “Грифон” разом з “Беркутом” і “Коброю” були ліквідовані, а замість них був створений спецпідрозділ КОРД.

2015 року почали говорити про створення окремої Служби судової охорони (ССО), яка мала бути передана зі структури МВС у підпорядкування судовій адміністрації.

Однак створення ССО затягнулося, і, як не дивно, не через відсутність фінансування. За словами співрозмовників УП в уряді, кожного року з часів прем’єрства Яценюка кошти передбачались, але так і не використовувались.

Востаннє говорили, що служба запуститься з 1 січня 2018 року. Офіційна причина заминки – пошук керівника.

Ще навесні 2017 року керівником новоствореної ССО став Юрій Марченко, але до виконання своїх обов’язків він так і не приступив. Голова Державної судової адміністрації (ДСАУ) Зеновій Холоднюк у грудні пояснював ситуацію “етичними причинами”. Втім, ні роз’яснити, що малось на увазі під цим формулюванням, ні інформації про самого Марченка УП не вдалось.

“Українська правда” звернулася за коментарями до Державної судової адміністрації (ДСАУ) та до її голови Зеновія Холоднюка, щоб прояснити ситуацію, але наразі відповіді не отримала.

За неофіційними даними, які вдалося добути УП, справжня причина заминки зі створенням ССО є зовсім іншою. Судова адміністрація не хоче призначати керівника, не погодивши його з Банковою. Але АП, як завжди, не квапиться погоджувати будь-якого кандидата.

Питання зі створенням ССО могло б тягнутися й надалі, якби не згадана трагедія в Нікопольському суді. Цей інцидент відверто налякав представників Феміди, а голова Ради суддів, суддя Верховного суду Валентина Симоненко закликала органи влади негайно вирішити питання з охороною судів.

В грудні 2017-го, із запізненням на два роки, Вища рада правосуддя за поданням ДСАУ затвердила погоджене з МВС положення про ССО.

Наразі у ДСАУ запевняють, що нова ССО точно запрацює вже цього року, оскільки вже зареєстрована як юридична особа, забезпечене фінансування у розмірі близько 1 млрд. гривень, та активно йде відбір претендентів на посаду начальника.

Видається, що своїм демаршем міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вирішив пришвидшити проходження формальних процедур для переходу судів на самозабезпечення.

Бажання міністра добитись для своїх підлеглих справедливого ставлення з боку суду абсолютно зрозуміле. Так само, як прагнення громадян мати право на справедливе  відношення щодо себе. Як з боку суду, так і від тих самих правоохоронців.

Коли суд випускає на депутатські поруки Труханова, “група підтримки” якого відверто, прямо в залі правосуддя знущається над активістами, чи варто дивуватись, що інший суд обирає таку саму міру запобіжного заходу щодо активіста, який прийшов під суд добиватись справедливості?

Звісно, зіставляти злочини Труханова і активіста, що вчинив стрільбу, некоректно. Але реакція на будь-яку несправедливість має бути однаковою. Будь то активіст, правоохоронець, суддя чи міністр. По закону. Бо підміна закону своїм баченням істинної справедливості може призвести до непередбачуваних наслідків. Для всіх.

Джерело

(Visited 94 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4856

Росія на Азовському морі розгортає ще один фронт, – дипломат 14:37

Блокада Росії на Азовському морі поєднує два фронти: гарячий на Донбасі і холодний у Криму. Росія посилює тиск на Україну в цілому і дестабілізує ситуацію в східній частині нашої країни....

Порошенко пояснив, яку операцію Росія може готувати проти України 14:05 2 коментарі

Крім того, що Росія на окупованій нею території збільшує свою військову присутність, так ще завдяки її зухвалим діям погіршилася ситуація в Чорноморському регіоні та Азовському регіонах. Відтак, цілком імовірно, Кремль...

Над морем біля Бердянська помітили рідкісне природне явище: фото і відео 13:36

У неділю, поблизу курортного міста Бердянськ, що у Запорізькій області, над Азовським морем пронісся потужний смерч. Відповідні фото та відео публікують очевидці в соцмережах. Так, атмосферний вихор, який утворився над...

Суб'єктивно про євробляхи: чому влада підтримує водіїв на іноземних номерах 13:04

Відмотавши час трохи назад і подивившись відсторонено, можна побачити, чому бляхарі викликають стільки негативу, зрозуміти які проблеми з ними є реальними, а які надуманими і навіть оцінити чим закінчиться ця...

Екс-охоронець Януковича розповів, як і хто хотів убити президента-втікача у 2014 році 12:35

Цілком імовірно, що у штабі Майдану розроблялися плани про фізичну розправу над колишнім українським президентом Віктором Януковичем. Крім того, одного дня активісти почали блокувати кортеж "гаранта" та навіть нібито здійснили...

Путін – наше все: організатори фіналу ЧС-2018 серйозно зганьбились (фото) 12:03

15 липня на стадіоні "Лужники" у Москві відбувся фінал так званого чемпіонату світу з футболу, в якому зустрічалися збірні Франції та Хорватії. У зв'язку з таким гучним успіхом команд на...

Щойно побудований стадіон у Росії розвалився, не дочекавшись завершення Чемпіонату (фото, відео) 11:34

Не дочекавшись буквально кілька годин до кінця Чемпіонату світу з футболу, стадіон у Волгограді вирішив поплисти у Волгу. Про це повідомляє LiveJournal. "Так буває, якщо будувати з порушенням технологій, поспішати, красти,...

Образ Меланії Трамп порівняли з принцесою Діаною: неймовірна схожість (фото) 11:02

Приголомшливий образ Меланії Трамп у Лондоні не перестає привертати до себе увагу. Користувачі мережі навіть прирівняли його до "луку" принцеси Діани. Перша леді США вразила весь світ яскравою появою на зустрічі...

Росія пригрозила Усику судом 10:33

Зрив фінального бою Всесвітньої боксерської суперсерії між Олександром Усиком і Муратом Гассіевим може спричинити серйозні наслідки. Таку заяву на сторінках ТАСС зробив генеральний секретар Федерації боксу Росії Умар Кремлев, натякнувши саме на...

Вакантне Межигір'я: хто може стати управителем резиденції президента-втікача Януковича (відео) 10:01

Днями в уряді заявили, що передадуть в управління символ корупції попередньої влади – розкішну резиденцію Межигір'я, де бігав по пенькам президент-втікач Віктор Янукович і звідки він накивав п'ятами, коли на...

Трамп не визнав анексію Криму на зустрічі з Путіним 09:47

Під час зустрічі з президентом РФ президент США Дональд Трамп не визнав незаконну анексію Криму. Про це президент Росії Владімір Путін заявив на спільній прес-конференції з Дональдом Трампом у Гельсінкі....

Путін погрожує "вкрай негативною" реакцією в разі вступу України в НАТО 09:13

Президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія відреагує "вкрай негативно", якщо Україна або Грузія вступить в НАТО.   Про це він сказав в інтерв'ю телеканалу Fox News. "Для нас, що...

Трамп пояснив, чому погодився на зустріч з Путіним 08:24

Президент США Дональд Трамп на початку свого виступу на спільній прес-конференції з президентом РФ Володимиром Путіним пояснював, чому він погодився на цю зустріч Про це передає Еспресо.TV. "Наші нації разом...

Охоронець Януковича показав чорновик звернення до Путіна з проханням ввести війська 07:51 1 коментар

16 липня в Оболонському районному суді Києва допитали очільника служби безпеки президента-втікача Костянтина Кобзаря Про це повідомляє Еспресо.TV з посиланням на стенограму з засідання суду. Під час допиту Кобзар не...

Угорщина заявляє, що і надалі блокуватиме засідання комісії Україна-НАТО 06:04 3 коментарі

Відсутність на саміті НАТО засідання комісії Україна-НАТО на рівні лідерів Альянсу є результатом блокування Угорщини, бо Київ не вніс зміни до закону про освіту Про це заявив у Брюсселі угорський...

Які сайти заблокують найближчим часом в Україні: СБУ надіслала лист провайдерам 16:30 2 коментарі

Служба безпеки України почала розсилати українським інтернет-провайдерам припис із вимогою відключити доступ до 180 ресурсів. Повний список санкційних сайтів і копію листа, який співробітники СБУ розсилають провайдерам, оприлюднило видання UBR.ua. У...

В України є лічені дні, щоб відновити співпрацю з МВФ: інакше – дефолт 15:38 3 коментарі

Європейська бізнес асоціація зробила невтішний прогноз про те, що буде з економікою України, якщо не буде відновлена співпраця з Міжнародним валютним фондом. У Європейські бізнес асоціації наголошують, що для України надзвичайно важливо...

Журналісти з’ясували, хто з оточення Януковича вивіз найбільше грошей з України 15:06 1 коментар

Журналісти опублікували список людей з оточення президента-втікача Віктора Януковича, які фігурують у розслідуванні Сполучених Штатів щодо відмивання грошей екс-президентом та його "родиною". Американське видання BuzzFeed опублікувало цей список. Фігуранти цих справ в останні...

В Україні з'явиться понад 500 сучасних сільських амбулаторій 14:45

Ми рухаємося визначеною маршрутною картою з впровадження ініціативи Президента України з розвитку якісної медицини у сільській місцевості. Розроблені і затверджені технічні вимоги до проектів амбулаторій з класом енергоефективності, перелік необхідного...

Супрун розставила усі крапки над "і" щодо громадянства США 14:37 5 коментарів

Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун переконує, що вона зробила усе необхідне для того, щоб отримати громадянство України. Про це вона заявила під час години запитань до уряду у...
  • ріел ІФ виринаюча