Прикарпатський пожежник Андрій Шевчук: «Дуже неприємно, коли люди звинувачують несправедливо»

Сьогодні, 17 квітня своє професійне свято відзначають працівники пожежної охорони України. З цієї нагоди журналістка Правди іф поспілкувалась із пожежником, у якого чималий досвід за плечима. У свої 32 роки Андрій Шевчук уже працює начальником караулу державної пожежно-рятувальної частини1м. Івано-Франківськ та встиг пройти навчання за кордоном, пише Правда іф.

 

 • Андрію, скільки часу ви працюєте пожежником?

В структурі повязаній з пожежною охороною я працюю з 2004 року. Починаючи зі строкової служби в навчальному центрі пожежної безпеки Міністерства оборони, після того працював у частині спеціальної техніки аварійно-рятувального загону. А вже з 2016 року на посаді начальника караулу першої частини Івано-Франківської ДПРЧ-1.

 • Чому захотіли стати саме пожежником?

Навіть точно не знаю. Мабуть верх взяли дитячі мрії: великі машини, небезпека, підйоми по драбині. Я не жалію,що обрав таку професію. Стараюся постійно удосконалюватися, вчитися. Неодноразово був за кордоном на навчанні по медичній підготовці та гасінню пожеж.

 • Розкажіть детальніше про навчання за кордоном.

Перший раз ми з колегами їхали в Польщу (місто Ченстохова), як парамедики, там проходили навчання у вищій пожежній школі. Потім їздили в місто Краків і там проходили підготовку по гасінню пожеж у житлових будівлях з використанням новітніх технологій. Також їздили на змагання в Ополе, до речі, ми тоді на призові місця навіть не надіялися, адже брали участь вперше. Проте, це хороший досвід. Минулого року ми уже провели такі змагання в Україні серед підрозділів області. Змагання на 99 відсотків повязані з оперативною діяльністю особового складу тому, що все виконується в тому спортивному одязі та зі спорядженням, яке використовують при ліквідації пожеж. Цього року наша команда знову візьме участь у змаганнях в Ополе.

 • Пам’ятаєте свій перший виїзд на пожежу?

Так, памятаю. До речі це питання мені задають усі з ким спілкуюся. Перший мій виклик був на пожежу по вулиці Ленкавського, там горів автомобіль. Не можу сказати, що це було щось дуже серозне чи масштабне, але то мій перший виїзд.

 

 • Яка пожежа була для вас найнебезпечніша?

Я вважаю, що усі пожежі є небезпечними. Адже ти їдеш на виклик і не знаєш до кінця що там сталося. Якщо хірург перед операцію може ознайомитися з хворобою пацієнта, або льотчики перед вильотом вивчають план польоту, то у нас на таку інформацію часу обмаль. Оскільки я начальник караулу, то дорогою від частини до місця пожежі я практично не маю часу на планування. Дорогою диспетчер встигає передати мені лише основні моменти. На кожну пожежу ти їдеш наче із заплющеними очима і використовуєш ті знання, які здобув раніше. Навіть коли здається, що з вікна просто іде дим, але зайшовши в приміщення і бачиш там людей. Це є досить серйозно. Я вважаю, що коли пожежний автомобіль їде з проблисковим маячком, то він не катається по місту, бо немає роботи.

 • Чи буває таке, що пожежників звинувачують у тому, що приїхали пізно, чи води привезли замало?

Я колись хотів запросити людей в пожежну частину, щоб вони подивилися на ту бочку з водою, яку ми веземо на пожежу. Іноді стає дуже неприємно від фраз: «А ви пяні!», «А ви довго їхали!». Добре, що тепер є відеореєстратори, і вже не звинувачують в тому, що ми хали дуже довго. Пожежна машина приїжджає на виклик за 10-12 хвилин. Запасу води нам вистачає на 7-10 хвилин, це при умові, що не багато рукавів і той ствол з якого йде вода немає великого розходу. Щоб усі зрозуміли, на пожежу виїжджає дві машини. Якщо будівля вище трьох поверхів тодітри. Перша машина гасить вогонь, другастає на пожежний гідрант. По Івано-Франківську є пожежні гідранти, які розташовані на міській водомережі, на них ми накручуємо колонку і звідти проводимо забір води. Тоді ми маємо безперебійну подачу води. Якщо у місті це робиться скоро,то у селах ситуація складніша. Там немає пожежного водопостачання, є маленькі струмочки чи криниці. В такому випадку залучається велика кількість пожежних машин і здійснюється підвіз води. Ми стараємося працювати так, щоб була безперебійна подача води. Робимо все для людей, щоб їм допомогти, а вони такі цікаві, постійно знайдуть винних.

 • Чи часто люди дякують за врятоване життя або майно?

Буває. Часто люди після шокового стану приходять до тями і дякують. Хоча є й такі, що починають шукати винних. Скажу з власного досвіду, що на моїй памяті дуже мало таких моментів, щоб ми допускали якихось помилок, які б призвели до чогось летального. У нас місто не таке вже й велике, щоб була маса пожеж. Я веду статистику, то можу сказати, що за місяць ми маємо до 20 виїздів, з них 8-14на пожежі. От зараз почався сезон екосистем. Люди ніяк не можуть перестати спалювати траву. Ми вже показуємо фото, що відбувається з тваринами і як спалювання трави шкодить для нашого здоровя, але наші люди того не можуть усвідомити. Адже є «великі газди», які мусять спалити ту траву. Але чим вона тобі заважає? Суха торішня траваце не сміття, а безцінне живлення. Кожен підпал травице злочин проти природи, плюс шкідливі викиди в повітря.

 • Бувало, що люди намагаються «порадити» пожежникам, як потрібно працювати?

Звичайно. Є такі, що пробують виривати із рук ствол і гасити пожежу. Але розумієте, це зазвичай треті особи, які не мають жодного відношення до будинку який горить. То якийсь серйозний «пожежник», який все знає . Це як в одному анекдоті: «Все вмію робити, лиш цвях не можу забити». У наш час таких людей дуже багато, замість того,що б ще до приїзду пожежників зносити воду і гасити вогонь, люди знімають пожежу на відео. Коли ставали всі гуртом і якось допомагали, а тепер трохи інакше. Але є і такі, що дійсно хочуть допомогти, честь і хвала тим людям. Хочу закликати українців, щоб вони згуртовувалися. Наприклад, коли трапилося таке, що у селі горить будівля, не потрібно чекати на пожежників, які через погану дорогу не встигають миттєво приїхати, а ставати і самостійно боротися з вогнем. Завжди наводжу приклад, як у приміському селі Хриплин сільський голова організував свій засіб пожежогасіння. Там є своєрідна добровільна пожежна команда. Один чоловік дав трактор, інший велику бочку на 3 тонни води і таким чином вони ще до приїзду пожежників своїми силами гасять полумя. Бувало,що ми їдемо на виїзд в Хриплин, а мені диспетчер доповідає що там уже працює команда. Я вже тоді розумію, що тих декілька дорогоцінних хвилин не втрачено і поки ми їдемо вогонь уже гасять.

 

 • Хибні виклики бувають?

Бувають. З тим важко боротися. У нас колись була проблемна точка – це адреса вулиця Бандери, 62.

 • Часто телефонували?

Так. За тиждень могло бути 4 виклики. Людина просто купляла стартовий пакет, здійснювала дзвінок і викидала карточку. Хоча мешканці казали, що серед їхніх сусідів немає неадекватних людей, але хто знає, що там у кого в голові. На перший погляд людина виглядає адекватно, але може щось замислити не добре.

 • Котиків з дерев знімаєте?

Є й таке. Пригадую, як колись рятували котика в центрі біля Ратуші. На горищі однієї будівлі жило ціле сімейство котів. І одне мале кошеня впало у водостічну трубу і там застрягло. Ми приїхали, подивилися, що труба не забита, але ніде те кошеня не бачимо та чуємо як воно нявкає. Труба пролягала через магазин і ми зрозуміли, що воно застрягло в трубі, якраз в магазині. Домовилися із власником, щоб дозволив дістатися з магазину до тієї труби і один мій колега дістав те кошеня. Буває таке, що котик залізе на дерево, ми приїжджаємо, розкладаємо драбину, а він злякається і втече.

 • Скільки викликів буває за день?

По місту десь 3-5 викликів.

 • Який робочий день пожежника? З чого починається і чим закінчується зміна?

У нас є розпорядок дня, який розписаний на 13 пунктів. О 7:45 ми маємо прибути в частину, потім шикування і проведення інструктажу. Далі розвід чергових карауліврозяснення завдань на добу. Після розводу ми приймаємо спорядження, техніку, запускаються регати, перевіряється рівень палива, рівень вогнегасних речовин, засобів звязку та освітлення. Також проводиться прийом засобів захисту органів дихання. Через 30 хвилин відбій, чергова зміна, яка працювала перед нами уже вільна, а ми офіційно заступаємо на чергування. З 9:00 до 13:00 години у нас службові заняття, потім з 13:00 до 14:00 обід та вільний час. Після обіду відпрацювання практичних занять. Далі відпрацювання обєкту, це може бути садок, лікарня чи школа, ми перевіряємо справне пожежне водопостачання, чи вільні ворота і тд. Після цього приводимо в порядок техніку. Неприпустимо, щоб щось було брудне чи несправне. Наша техніка, як скальпель для хірургамає бути в належному стані. З 18:00 до 19:00 год. вечеря. Після того заняття в спортзалі, адже фізична форма це дуже важливо. Щоб ви розуміли, коли я приїжджаю на пожежу, на мені спорядження вагою приблизно 30 кілограмів, крім того, я ще можу нести рукави. От ми їхали на пожежу, коли горіла ліфтова шахта. Уявіть собі, що треба швидко вибігти на 9 поверх, якщо не займатися у спортзалі, не мати фізичного навантаження,то декілька разів пробігтися сходами на 9 поверх і можна знепритомніти. Нам і так дуже щастить, що у нас немає 20-поверхових будинків.

 • Як ваша сім’я ставиться до роботи?

Нормально. Вони вже привикли.

 • А перша реакція яка була, коли рідні дізналися про такий вибір?

Я тоді ще не був одружений. А батьки трохи хвилювалися, але змирилися. Я казав, що все вивчив і багато чого знаю. Крім того, я не боягуз.

 • Які ваші обовязки тепер?

Я маю підлеглий особовий склад. У мої функції входить робота з особовим складом та їхня підготовка. Тобто ми маємо виконувати усі завдання, які покладені на нас функціями цивільного захисту. Я відповідаю за протипожежне водопостачання по місту. Проводжу його аналіз, складаю акти у випадку несправності, співпрацюю з Водоекотехпромом тому, що це комунальне підприємство, яке є балансоутримувачем цих пожежних гідрантів. Також відповідаю за пожежні рукави та їхній технічний стан.

 • Щоб в порадили людям аби уникнути пожеж?

У нас дуже роботящі люди, але чомусь люблять економити. Є речі, на яких економія не доречна. Якщо ви робите проводку, не пожалійте більше грошей, але зробіть на совість, від того залежить ваше життя.

Розмовляла Марія Франчук

(Visited 852 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8079

загрузка...

110 років тому в Станіславові гастролював скрипаль-віртуоз, якому двічі довіряли зіграти на скрипці Паганіні (фото+відео) 21:16 2 коментарі

  Наприкінці січня 1909 року у театрі в Станіславові (тепер — Івано-Франківська обласна філармонія) готувалися до приїзду всесвітньо відомого скрипаля-віртуоза Броніслава Губермана. Це був єдиний на той час музикант, якому...

Релігійні війни на Прикарпатті: 110 років тому пастора Цеклера звинуватили у викраденні дитини, а греко-католицького священика Ковча - в знищенні польського крижаного хреста на Йордан 15:07 2 коментарі

На початку ХХ століття Станіславів населяли люди різних національностей та віросповідань. Більшість населення міста становили євреї (станом на 1900 рік – майже 14 тисяч), решту - поляки, українці, рештки чисельної...

Понад сто років тому на Прикарпатті масово хворіли на сифіліс: у Биткові були заражені всі селяни 19:13 9 коментарів

На початку ХХ століття на території теперішньої Івано-Франківської області захворюваність на сифіліс в деяких місцевостях майже сягнула рівня епідемії. Як повідомляла місцева газета «Кур’єр Станіславівський», хворі з цією венеричною недугою,...

Станіславівські самозванці: судовим засідателем працював шахрай без диплома, а кельнером в ресторані - перебрана жінка 21:27

Велику сенсацію у 1909 році спричинило повідомлення про те, що у повітовому суді кілька місяців поспіль працював аускультантом (засідателем без права голосу) самозваний “доктор” Ярослав Полубінський, якого скерували до Станіславова...

Волонтери проекту STAY привітали жителів геріатричного пансіонату з Новорічними та Різдвяними святами 15:05

Понад 20 волонтерів різного віку відвідали геріатричний пансіонат Івано-Франківська, аби вручити мешканцям закладу подарунки і привітати їх з Новим роком та Різдвом Христовим, інформує Правда іф. «Ми підготували подарунковий набір:...

«Не знаю чи могла б я виступати за іншу країну», - 15-річна чемпіонка Європи з Прикарпаття 13:58 8 коментарів

Мар’яна Сливінська студентка Івано-Франківського коледжу ЛНАУ. У свої 15 років  вона вже є трьохразовою чемпіонкою Європи, призеркою Світу, чемпіонкою олімпійських ігор не олімпійських видів спорту, кандидат в майстри спорту, в...

У гирло Дунаю - на козацькій чайці - розповідь відомого франківця про морський похід (фоторепортаж) 11:41 1 коментар

«Румуни  просили, щоби ми більше туристів не катали, бо ми тричі перетнули державний кордон при розвороті на вітрилах», - розповідав про про пригоди під час подорожі галицьких козаків «отаман» цього...

Міжнародний день гір: прикарпатський рятувальник розповів, що мають знати туристи перед походом в гори 11:19

Сьогодні, 11 грудня,  відзначають Міжнародний день гір, започаткований рішенням Генеральної Асамблеї ООН. Незважаючи на невелику територію, Івано-Франківська область за характером рельєфу належить до найбільш мальовничих в Україні. Саме тут можна...

«Ми як надавали допомогу, так і будемо надавати». Як в Івано-Франківську працюватиме швидка медична допомога 08:31

Триває медична реформа і чимало мешканців Івано-Франківська переймаються питанням: які зміни відбудуться в роботі швидкої допомоги? На які виклики приїжджатимуть лікарі, а в яких ситуаціях потрібно самостійно добиратися до лікувальної...

Франківський священик розповів чому потрібно дотримуватися Різдвяного посту 08:09

Сьогодні розпочався Різдвяний піст, він триватиме рівно 40 днів. Традиційно, першим днем ​​посту є 28 листопада кожного року. Останнім днем ​​вважається 6 січня, nобто Святвечір. Щоб дізнатися чи є якісь...

Як понад сто років тому поляки сумували за втраченим Станіславовом 12:36

150 років тому велика пожежа знищила у Станіславові (тепер – Івано-Франківськ) чверть усіх тогочасних будинків і звільнила великий плац для розбудови міста, якою активно зайнялася австрійська влада. Саме після пожежі...

Учасник "Х-фактора" з Прикарпаття розповів чому до прямих ефірів дійшов лише один наш земляк 11:30 1 коментар

Петро Гарасимів простий і відкритий хлопець. 25-річний юнак точнісінько такий як на екрані телевізора. Попри свою зайнятість і підготовку до прямого ефіру телепроекту «Х-фактор», він все таки знайшов час і...

Лікар радить: як підвищити імунітет при дії холоду 13:04

З початком зниження температури повітря часто загострюються хронічні хвороби, розпочинається сезон застуд. Як саме пристосуватися до холоду і пережити зиму без хвороб, читачам Правда.іф радить завідуюча терапевтичним відділенням КП «Міська...

Перевищення швидкості та п’яні водії: на Прикарпатті цього року трапилося понад 2 тисячі ДТП 08:38 2 коментарі

Традиційно, у третю неділю листопада в Україні відзначають Всесвітній день пам’яті жертв аварій. Головню метою є вшанування пам’яті жертв ДТП. Як свідчить статистика, на дорогах України кожні 18 хвилин трапляється...

105 років тому на Вовчинецьких горах приземлилися французькі аеронавти 11:16 4 коментарі

У неділю, 17 листопада 1913 року, мешканці Станіславова (тепер – Івано-Франківськ) стали свідками надзвичайної оказії – на схилах Вовчинецьких гір біля міста несподівано приземлилася повітряна куля, з якої вийшли двоє...

Нові обличчя та безліч ідей: як змінювалося франківське радіо та телебачення 09:10 2 коментарі

16 листопада в Україні відзначають День працівників радіо, телебачення і зв'язку. Це свято започаткували ще 24 роки тому. Як змінюється обласне телебачення та радіо, що потрібно для удосконалення медіа-ресурсів франківські...

Скільки мешканців Івано-Франківська живуть із діагнозом «цукровий діабет»? 17:18

Сьогодні, 14 листопада, відзначають Всесвітній День боротьби проти діабету. Про те, скільки мешканців Івано-Франківська живуть із таким діагнозом, чи багато в місті дітей, хворих на цукровий діабет, та чи можна...

У Надвірній колишнього атошника засудили за дезертирство 22:14 8 коментарів

Надвірнянський районний суд виніс вирок у справі за звинуваченням у дезертирстві колишнього бійця АТО, який упродовж двох років не з’являвся у військову частину. Ще 30 вересня 2016 року уродженець Луганщини,...

Сільського голову на Рогатинщині засудили до ув'язнення за невиконання судового рішення 08:32 8 коментарів

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області виніс вирок у справі княгиницького сільського голови Леоніда Байди. Війт був звинувачений в тому, що умисно не виконав постанову суду, яка набрала законної сили і...

У листопадові поминальні дні в старому Станіславові відганяли від цвинтаря жебраків 10:06

Понад сто років тому в поминальні дні на початку листопада старий станіславівський цвинтар «оживав». Сюди сходилися  велелюдні натовпи мешканців міста, щоб запалити лампадки на могилах рідних, прибрати місця їхнього останнього...
 • ріел ІФ виринаюча