Прикарпатський пожежник Андрій Шевчук: «Дуже неприємно, коли люди звинувачують несправедливо»

Сьогодні, 17 квітня своє професійне свято відзначають працівники пожежної охорони України. З цієї нагоди журналістка Правди іф поспілкувалась із пожежником, у якого чималий досвід за плечима. У свої 32 роки Андрій Шевчук уже працює начальником караулу державної пожежно-рятувальної частини1м. Івано-Франківськ та встиг пройти навчання за кордоном, пише Правда іф.

 

 • Андрію, скільки часу ви працюєте пожежником?

В структурі повязаній з пожежною охороною я працюю з 2004 року. Починаючи зі строкової служби в навчальному центрі пожежної безпеки Міністерства оборони, після того працював у частині спеціальної техніки аварійно-рятувального загону. А вже з 2016 року на посаді начальника караулу першої частини Івано-Франківської ДПРЧ-1.

 • Чому захотіли стати саме пожежником?

Навіть точно не знаю. Мабуть верх взяли дитячі мрії: великі машини, небезпека, підйоми по драбині. Я не жалію,що обрав таку професію. Стараюся постійно удосконалюватися, вчитися. Неодноразово був за кордоном на навчанні по медичній підготовці та гасінню пожеж.

 • Розкажіть детальніше про навчання за кордоном.

Перший раз ми з колегами їхали в Польщу (місто Ченстохова), як парамедики, там проходили навчання у вищій пожежній школі. Потім їздили в місто Краків і там проходили підготовку по гасінню пожеж у житлових будівлях з використанням новітніх технологій. Також їздили на змагання в Ополе, до речі, ми тоді на призові місця навіть не надіялися, адже брали участь вперше. Проте, це хороший досвід. Минулого року ми уже провели такі змагання в Україні серед підрозділів області. Змагання на 99 відсотків повязані з оперативною діяльністю особового складу тому, що все виконується в тому спортивному одязі та зі спорядженням, яке використовують при ліквідації пожеж. Цього року наша команда знову візьме участь у змаганнях в Ополе.

 • Пам’ятаєте свій перший виїзд на пожежу?

Так, памятаю. До речі це питання мені задають усі з ким спілкуюся. Перший мій виклик був на пожежу по вулиці Ленкавського, там горів автомобіль. Не можу сказати, що це було щось дуже серозне чи масштабне, але то мій перший виїзд.

 

 • Яка пожежа була для вас найнебезпечніша?

Я вважаю, що усі пожежі є небезпечними. Адже ти їдеш на виклик і не знаєш до кінця що там сталося. Якщо хірург перед операцію може ознайомитися з хворобою пацієнта, або льотчики перед вильотом вивчають план польоту, то у нас на таку інформацію часу обмаль. Оскільки я начальник караулу, то дорогою від частини до місця пожежі я практично не маю часу на планування. Дорогою диспетчер встигає передати мені лише основні моменти. На кожну пожежу ти їдеш наче із заплющеними очима і використовуєш ті знання, які здобув раніше. Навіть коли здається, що з вікна просто іде дим, але зайшовши в приміщення і бачиш там людей. Це є досить серйозно. Я вважаю, що коли пожежний автомобіль їде з проблисковим маячком, то він не катається по місту, бо немає роботи.

 • Чи буває таке, що пожежників звинувачують у тому, що приїхали пізно, чи води привезли замало?

Я колись хотів запросити людей в пожежну частину, щоб вони подивилися на ту бочку з водою, яку ми веземо на пожежу. Іноді стає дуже неприємно від фраз: «А ви пяні!», «А ви довго їхали!». Добре, що тепер є відеореєстратори, і вже не звинувачують в тому, що ми хали дуже довго. Пожежна машина приїжджає на виклик за 10-12 хвилин. Запасу води нам вистачає на 7-10 хвилин, це при умові, що не багато рукавів і той ствол з якого йде вода немає великого розходу. Щоб усі зрозуміли, на пожежу виїжджає дві машини. Якщо будівля вище трьох поверхів тодітри. Перша машина гасить вогонь, другастає на пожежний гідрант. По Івано-Франківську є пожежні гідранти, які розташовані на міській водомережі, на них ми накручуємо колонку і звідти проводимо забір води. Тоді ми маємо безперебійну подачу води. Якщо у місті це робиться скоро,то у селах ситуація складніша. Там немає пожежного водопостачання, є маленькі струмочки чи криниці. В такому випадку залучається велика кількість пожежних машин і здійснюється підвіз води. Ми стараємося працювати так, щоб була безперебійна подача води. Робимо все для людей, щоб їм допомогти, а вони такі цікаві, постійно знайдуть винних.

 • Чи часто люди дякують за врятоване життя або майно?

Буває. Часто люди після шокового стану приходять до тями і дякують. Хоча є й такі, що починають шукати винних. Скажу з власного досвіду, що на моїй памяті дуже мало таких моментів, щоб ми допускали якихось помилок, які б призвели до чогось летального. У нас місто не таке вже й велике, щоб була маса пожеж. Я веду статистику, то можу сказати, що за місяць ми маємо до 20 виїздів, з них 8-14на пожежі. От зараз почався сезон екосистем. Люди ніяк не можуть перестати спалювати траву. Ми вже показуємо фото, що відбувається з тваринами і як спалювання трави шкодить для нашого здоровя, але наші люди того не можуть усвідомити. Адже є «великі газди», які мусять спалити ту траву. Але чим вона тобі заважає? Суха торішня траваце не сміття, а безцінне живлення. Кожен підпал травице злочин проти природи, плюс шкідливі викиди в повітря.

 • Бувало, що люди намагаються «порадити» пожежникам, як потрібно працювати?

Звичайно. Є такі, що пробують виривати із рук ствол і гасити пожежу. Але розумієте, це зазвичай треті особи, які не мають жодного відношення до будинку який горить. То якийсь серйозний «пожежник», який все знає . Це як в одному анекдоті: «Все вмію робити, лиш цвях не можу забити». У наш час таких людей дуже багато, замість того,що б ще до приїзду пожежників зносити воду і гасити вогонь, люди знімають пожежу на відео. Коли ставали всі гуртом і якось допомагали, а тепер трохи інакше. Але є і такі, що дійсно хочуть допомогти, честь і хвала тим людям. Хочу закликати українців, щоб вони згуртовувалися. Наприклад, коли трапилося таке, що у селі горить будівля, не потрібно чекати на пожежників, які через погану дорогу не встигають миттєво приїхати, а ставати і самостійно боротися з вогнем. Завжди наводжу приклад, як у приміському селі Хриплин сільський голова організував свій засіб пожежогасіння. Там є своєрідна добровільна пожежна команда. Один чоловік дав трактор, інший велику бочку на 3 тонни води і таким чином вони ще до приїзду пожежників своїми силами гасять полумя. Бувало,що ми їдемо на виїзд в Хриплин, а мені диспетчер доповідає що там уже працює команда. Я вже тоді розумію, що тих декілька дорогоцінних хвилин не втрачено і поки ми їдемо вогонь уже гасять.

 

 • Хибні виклики бувають?

Бувають. З тим важко боротися. У нас колись була проблемна точка – це адреса вулиця Бандери, 62.

 • Часто телефонували?

Так. За тиждень могло бути 4 виклики. Людина просто купляла стартовий пакет, здійснювала дзвінок і викидала карточку. Хоча мешканці казали, що серед їхніх сусідів немає неадекватних людей, але хто знає, що там у кого в голові. На перший погляд людина виглядає адекватно, але може щось замислити не добре.

 • Котиків з дерев знімаєте?

Є й таке. Пригадую, як колись рятували котика в центрі біля Ратуші. На горищі однієї будівлі жило ціле сімейство котів. І одне мале кошеня впало у водостічну трубу і там застрягло. Ми приїхали, подивилися, що труба не забита, але ніде те кошеня не бачимо та чуємо як воно нявкає. Труба пролягала через магазин і ми зрозуміли, що воно застрягло в трубі, якраз в магазині. Домовилися із власником, щоб дозволив дістатися з магазину до тієї труби і один мій колега дістав те кошеня. Буває таке, що котик залізе на дерево, ми приїжджаємо, розкладаємо драбину, а він злякається і втече.

 • Скільки викликів буває за день?

По місту десь 3-5 викликів.

 • Який робочий день пожежника? З чого починається і чим закінчується зміна?

У нас є розпорядок дня, який розписаний на 13 пунктів. О 7:45 ми маємо прибути в частину, потім шикування і проведення інструктажу. Далі розвід чергових карауліврозяснення завдань на добу. Після розводу ми приймаємо спорядження, техніку, запускаються регати, перевіряється рівень палива, рівень вогнегасних речовин, засобів звязку та освітлення. Також проводиться прийом засобів захисту органів дихання. Через 30 хвилин відбій, чергова зміна, яка працювала перед нами уже вільна, а ми офіційно заступаємо на чергування. З 9:00 до 13:00 години у нас службові заняття, потім з 13:00 до 14:00 обід та вільний час. Після обіду відпрацювання практичних занять. Далі відпрацювання обєкту, це може бути садок, лікарня чи школа, ми перевіряємо справне пожежне водопостачання, чи вільні ворота і тд. Після цього приводимо в порядок техніку. Неприпустимо, щоб щось було брудне чи несправне. Наша техніка, як скальпель для хірургамає бути в належному стані. З 18:00 до 19:00 год. вечеря. Після того заняття в спортзалі, адже фізична форма це дуже важливо. Щоб ви розуміли, коли я приїжджаю на пожежу, на мені спорядження вагою приблизно 30 кілограмів, крім того, я ще можу нести рукави. От ми їхали на пожежу, коли горіла ліфтова шахта. Уявіть собі, що треба швидко вибігти на 9 поверх, якщо не займатися у спортзалі, не мати фізичного навантаження,то декілька разів пробігтися сходами на 9 поверх і можна знепритомніти. Нам і так дуже щастить, що у нас немає 20-поверхових будинків.

 • Як ваша сім’я ставиться до роботи?

Нормально. Вони вже привикли.

 • А перша реакція яка була, коли рідні дізналися про такий вибір?

Я тоді ще не був одружений. А батьки трохи хвилювалися, але змирилися. Я казав, що все вивчив і багато чого знаю. Крім того, я не боягуз.

 • Які ваші обовязки тепер?

Я маю підлеглий особовий склад. У мої функції входить робота з особовим складом та їхня підготовка. Тобто ми маємо виконувати усі завдання, які покладені на нас функціями цивільного захисту. Я відповідаю за протипожежне водопостачання по місту. Проводжу його аналіз, складаю акти у випадку несправності, співпрацюю з Водоекотехпромом тому, що це комунальне підприємство, яке є балансоутримувачем цих пожежних гідрантів. Також відповідаю за пожежні рукави та їхній технічний стан.

 • Щоб в порадили людям аби уникнути пожеж?

У нас дуже роботящі люди, але чомусь люблять економити. Є речі, на яких економія не доречна. Якщо ви робите проводку, не пожалійте більше грошей, але зробіть на совість, від того залежить ваше життя.

Розмовляла Марія Франчук

(Visited 892 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6262

загрузка...

"Песах та Великдень - абслютно різні теми",- як у Івано-Франківську відзначається юдейське свято 15:10

Ще вчора, 19 квітня, після заходу сонця усі іудеї розпочали святкування найважливішого свята в році - Песах. Цього року свято розпочалося 19 квітня та триватиме 7 днів, до ночі 27...

Заробітчанські трагедії минулого століття: кров, любов і великі гроші (фоторепортаж) 20:48 4 коментарі

Перша хвиля трудової міграції до Америки, яка розпочалася понад сто років тому, захопила десятки тисяч галичан. На початку 20 століття галицька преса рясніла оголошеннями про перевезення заробітчан на другий бік...

Володимир Гайдар: «Копію завжди можна зробити, а зберегти справжню пам’ятку значно відповідальніше і важче» 13:14

Сьогодні відзначають Міжнародний день пам’яток історії та культури. Про те, які унікальні пам’ятки нашої історії Прикарпаття втрачає щодня, про важливість популяризації своєї історії читачам Правда.іф розповідає директор КП «Простір Інноваційних Креацій...

Запчастини для бульдозерів на франківському сміттєзвалищі постачатиме фірма, яка співпрацює з росіянами 08:43

Не тільки “Укроборонпрому” потрібні запчастини для техніки, які досі випускають лише російські підприємства. На івано-франківському полігоні твердих побутових відходів, що в селі Рибному, працюють бульдозери Т-170 та Б-10М, які були...

Віддати дитину в Пласт, не означає збутися. Франківський пластун розповів, чому батьки згадують про організацію перед літом 08:31

Пласт – Національна скаутська організація України, яка є найбільшою молодіжною організацією в державі. Пласт виховує свідомих і відповідальних.Серед вихованців Пласту – Любомир Гузар, Ярослав Ажнюк, Кетрін Винник, Богдан Гаврилишин, Настя Станко,...

В Івано-Франківську відбудеться турнір з міні футболу на кубок Архієпархії 20:16

10-11 травня, 2019 року, з нагодисвяткування Року Родини та 135-річчя з дня народження блаженного священномученика Омеляна Ковча, в м. Івано-Франківськ вул. Мазепи 142а в Коледжі фізкультурного виховання, відбудеться турнір з...

Мобільники – у підошвах кросівок, алкоголь – у презервативах, наркотики – у цукерках. Як саме до СІЗО Івано-Франківська намагаються передати заборонені речі 16:35

На вулиці Коновальця у Івано-Франківську знаходиться Установа виконання покарань. Тут утримують людей, які очікують обрання їм запобіжного заходу у суді. Чи можна передавати ув’язненим тут передачі, та як саме до...

Повернення Палійчука чи пришестя Шевченка? Хто з "нових облич" може очолити Івано-Франківщину, якщо переможе Зеленський 17:01 15 коментарів

Кандидат в президенти Володимир Зеленський, який здобув найбільшу прихильність виборців у першому турі, загадково мовчить про політиків, які допомагатимуть йому «ламати стару систему влади» у випадку перемоги на виборах. Тим...

Марія Бойко: «Ми самі відповідаємо за своє здоров’я». Інтерв’ю з начальником управління охорони здоров’я Івано-Франківська 11:07 3 коментарі

Сьогодні відзначають Всесвітній день здоров’я. Чи стали мешканці Івано-Франківська більш відповідально ставитися до свого здоров’я, наскільки активно вони підписують декларації з лікарями, чи потрібно проходити щорічні профілактичні обстеження? На ці...

Майже як Коломойський: у старому Станіславові обкрадали банки одним розчерком пера і після того тікали закордон 17:24 3 коментарі

Понад сто років тому декілька фінансових установ у Станіславові (тепер — Івано-Франківськ) постраждали через шахрайські махінації респектабельних фінансистів, які користувалися довірою та повагою серед місцевих банкірів. Збитки, які були завдані...

"Місцеве населення не хоче бачити нас поряд", - Наталія Когут про БО "Дім Сірка" 22:58 5 коментарів

Вчора, 4 квітня, відзначали Всесвітній день бродячих тварин. Він створений, щоб привернути увагу, викликати співчуття та вжити заходів щодо безпритульних тварин. Тільки у місті Івано-Франківськ налічується понад тисяча бездомних чотиролапих....

Міжнародний день супу. Кулінарна блогерка з Івано-Франківська розповіла про особливості приготування цієї страви 10:03

Сьогодні, 5 квітня, відзначається Міжнародний день супу. Ще з дитинства батьки казали, що суп – важлива частина щоденного раціону. Без нього нормальна функціональність система життєдіяльності людини перебуває під загрозою. І...

22 млн.грн. збитків, опіки та пожежа будівель. До чого призвело паління сухої трави на Прикарпатті 17:11

Щороку навесні та восени люди спалюють суху траву. Вони вірять, що таким чином удобрюють землю. В У ДСНС наголошують, що через спалювання трави може виникнути пожежа. Це призведе до значних...

Чи стануть усі медичні послуги платними для мешканців Івано-Франківська, які досі не уклали декларації? 22:09 8 коментарів

Днями з’явилася інформація про те, що для пацієнтів, які не уклали декларацію з лікарем, медичні послуги стають платними. Чи це відповідає дійсності, як саме можна підписати декларацію, як обрати свого...

Пристрасті на виборах в Станіславові понад сто років тому: як авторитетний єврей ледь не став послом до австрійського парламенту 15:21

На виборах до австрійського парламенту (Державної Ради) у 1907 році в Станіславові (тепер – Івано-Франківськ) ледь не переміг представник партії сіоністів, колишній міський рабин Маркус Брауде. Авторитетний юдейський проповідник несподівано...

Красноїльський Чорнобиль, або як злочинна халатність призвела до майже п’ятимільйонних збитків та знищення школи (фото+відео) 16:46

Село Красноїлля розташоване у Верховинському районі. В місцеву школу тут ходить понад 400 дітей. Цю будівлю і школою важко назвати. Адже споруда просто розвалюється, геть згнила підлога та ще й...

Скільки мешканців Івано-Франківська потребують «штучної нирки» 15:14

27 березня відзначається Всесвітній День нефролога. З жовтня 2010 року в Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні працює Центр нефрології та діалізу. За цей час  працівники Центру врятували і подовжили життя...

Як служиться бійцям Нацгвардії на Прикарпатті 11:22 1 коментар

Сьогодні, 26 березня, відзначили 5-ту річницю з дня створення Національної гвардії України. Основна мета військовослужбовця – забезпечувати захист і охорону життя, вони працюють задля нашої безпеки. Журналісти Правда.іф поспілкувалися з...

«Є вулиці, куди водії неохоче їдуть». Якою є робота таксиста та диспетчера служби таксі у Івано-Франківську 10:57 3 коментарі

  Щороку 22 березня в Україні та цілому світі відзначають День таксиста. Журналісти Правда.іф поспілкувалися з виконавчим директором служби «Явір-таксі» Галиною Володимирівною Вашків, аби розпитати, наскільки напруженою є робота диспетчерів,...

Івано-Франківський метеоролог розповів коли очікувати на справжню весну 08:31

Сьогодні, 23 березня, відзначається Всесвітній день метеорології. Саме завдяки цій організації та людям, які там працюють, ми кожного ранку знаємо погоду на цілий день. Журналісти Правда.іф вирішили поспілкуватися з начальником...
 • ріел ІФ виринаюча