Прикарпатський пожежник Андрій Шевчук: «Дуже неприємно, коли люди звинувачують несправедливо»

‡агрузка...

Сьогодні, 17 квітня своє професійне свято відзначають працівники пожежної охорони України. З цієї нагоди журналістка Правди іф поспілкувалась із пожежником, у якого чималий досвід за плечима. У свої 32 роки Андрій Шевчук уже працює начальником караулу державної пожежно-рятувальної частини1м. Івано-Франківськ та встиг пройти навчання за кордоном, пише Правда іф.

 

 • Андрію, скільки часу ви працюєте пожежником?

В структурі повязаній з пожежною охороною я працюю з 2004 року. Починаючи зі строкової служби в навчальному центрі пожежної безпеки Міністерства оборони, після того працював у частині спеціальної техніки аварійно-рятувального загону. А вже з 2016 року на посаді начальника караулу першої частини Івано-Франківської ДПРЧ-1.

 • Чому захотіли стати саме пожежником?

Навіть точно не знаю. Мабуть верх взяли дитячі мрії: великі машини, небезпека, підйоми по драбині. Я не жалію,що обрав таку професію. Стараюся постійно удосконалюватися, вчитися. Неодноразово був за кордоном на навчанні по медичній підготовці та гасінню пожеж.

 • Розкажіть детальніше про навчання за кордоном.

Перший раз ми з колегами їхали в Польщу (місто Ченстохова), як парамедики, там проходили навчання у вищій пожежній школі. Потім їздили в місто Краків і там проходили підготовку по гасінню пожеж у житлових будівлях з використанням новітніх технологій. Також їздили на змагання в Ополе, до речі, ми тоді на призові місця навіть не надіялися, адже брали участь вперше. Проте, це хороший досвід. Минулого року ми уже провели такі змагання в Україні серед підрозділів області. Змагання на 99 відсотків повязані з оперативною діяльністю особового складу тому, що все виконується в тому спортивному одязі та зі спорядженням, яке використовують при ліквідації пожеж. Цього року наша команда знову візьме участь у змаганнях в Ополе.

 • Пам’ятаєте свій перший виїзд на пожежу?

Так, памятаю. До речі це питання мені задають усі з ким спілкуюся. Перший мій виклик був на пожежу по вулиці Ленкавського, там горів автомобіль. Не можу сказати, що це було щось дуже серозне чи масштабне, але то мій перший виїзд.

 

 • Яка пожежа була для вас найнебезпечніша?

Я вважаю, що усі пожежі є небезпечними. Адже ти їдеш на виклик і не знаєш до кінця що там сталося. Якщо хірург перед операцію може ознайомитися з хворобою пацієнта, або льотчики перед вильотом вивчають план польоту, то у нас на таку інформацію часу обмаль. Оскільки я начальник караулу, то дорогою від частини до місця пожежі я практично не маю часу на планування. Дорогою диспетчер встигає передати мені лише основні моменти. На кожну пожежу ти їдеш наче із заплющеними очима і використовуєш ті знання, які здобув раніше. Навіть коли здається, що з вікна просто іде дим, але зайшовши в приміщення і бачиш там людей. Це є досить серйозно. Я вважаю, що коли пожежний автомобіль їде з проблисковим маячком, то він не катається по місту, бо немає роботи.

 • Чи буває таке, що пожежників звинувачують у тому, що приїхали пізно, чи води привезли замало?

Я колись хотів запросити людей в пожежну частину, щоб вони подивилися на ту бочку з водою, яку ми веземо на пожежу. Іноді стає дуже неприємно від фраз: «А ви пяні!», «А ви довго їхали!». Добре, що тепер є відеореєстратори, і вже не звинувачують в тому, що ми хали дуже довго. Пожежна машина приїжджає на виклик за 10-12 хвилин. Запасу води нам вистачає на 7-10 хвилин, це при умові, що не багато рукавів і той ствол з якого йде вода немає великого розходу. Щоб усі зрозуміли, на пожежу виїжджає дві машини. Якщо будівля вище трьох поверхів тодітри. Перша машина гасить вогонь, другастає на пожежний гідрант. По Івано-Франківську є пожежні гідранти, які розташовані на міській водомережі, на них ми накручуємо колонку і звідти проводимо забір води. Тоді ми маємо безперебійну подачу води. Якщо у місті це робиться скоро,то у селах ситуація складніша. Там немає пожежного водопостачання, є маленькі струмочки чи криниці. В такому випадку залучається велика кількість пожежних машин і здійснюється підвіз води. Ми стараємося працювати так, щоб була безперебійна подача води. Робимо все для людей, щоб їм допомогти, а вони такі цікаві, постійно знайдуть винних.

 • Чи часто люди дякують за врятоване життя або майно?

Буває. Часто люди після шокового стану приходять до тями і дякують. Хоча є й такі, що починають шукати винних. Скажу з власного досвіду, що на моїй памяті дуже мало таких моментів, щоб ми допускали якихось помилок, які б призвели до чогось летального. У нас місто не таке вже й велике, щоб була маса пожеж. Я веду статистику, то можу сказати, що за місяць ми маємо до 20 виїздів, з них 8-14на пожежі. От зараз почався сезон екосистем. Люди ніяк не можуть перестати спалювати траву. Ми вже показуємо фото, що відбувається з тваринами і як спалювання трави шкодить для нашого здоровя, але наші люди того не можуть усвідомити. Адже є «великі газди», які мусять спалити ту траву. Але чим вона тобі заважає? Суха торішня траваце не сміття, а безцінне живлення. Кожен підпал травице злочин проти природи, плюс шкідливі викиди в повітря.

 • Бувало, що люди намагаються «порадити» пожежникам, як потрібно працювати?

Звичайно. Є такі, що пробують виривати із рук ствол і гасити пожежу. Але розумієте, це зазвичай треті особи, які не мають жодного відношення до будинку який горить. То якийсь серйозний «пожежник», який все знає . Це як в одному анекдоті: «Все вмію робити, лиш цвях не можу забити». У наш час таких людей дуже багато, замість того,що б ще до приїзду пожежників зносити воду і гасити вогонь, люди знімають пожежу на відео. Коли ставали всі гуртом і якось допомагали, а тепер трохи інакше. Але є і такі, що дійсно хочуть допомогти, честь і хвала тим людям. Хочу закликати українців, щоб вони згуртовувалися. Наприклад, коли трапилося таке, що у селі горить будівля, не потрібно чекати на пожежників, які через погану дорогу не встигають миттєво приїхати, а ставати і самостійно боротися з вогнем. Завжди наводжу приклад, як у приміському селі Хриплин сільський голова організував свій засіб пожежогасіння. Там є своєрідна добровільна пожежна команда. Один чоловік дав трактор, інший велику бочку на 3 тонни води і таким чином вони ще до приїзду пожежників своїми силами гасять полумя. Бувало,що ми їдемо на виїзд в Хриплин, а мені диспетчер доповідає що там уже працює команда. Я вже тоді розумію, що тих декілька дорогоцінних хвилин не втрачено і поки ми їдемо вогонь уже гасять.

 

 • Хибні виклики бувають?

Бувають. З тим важко боротися. У нас колись була проблемна точка – це адреса вулиця Бандери, 62.

 • Часто телефонували?

Так. За тиждень могло бути 4 виклики. Людина просто купляла стартовий пакет, здійснювала дзвінок і викидала карточку. Хоча мешканці казали, що серед їхніх сусідів немає неадекватних людей, але хто знає, що там у кого в голові. На перший погляд людина виглядає адекватно, але може щось замислити не добре.

 • Котиків з дерев знімаєте?

Є й таке. Пригадую, як колись рятували котика в центрі біля Ратуші. На горищі однієї будівлі жило ціле сімейство котів. І одне мале кошеня впало у водостічну трубу і там застрягло. Ми приїхали, подивилися, що труба не забита, але ніде те кошеня не бачимо та чуємо як воно нявкає. Труба пролягала через магазин і ми зрозуміли, що воно застрягло в трубі, якраз в магазині. Домовилися із власником, щоб дозволив дістатися з магазину до тієї труби і один мій колега дістав те кошеня. Буває таке, що котик залізе на дерево, ми приїжджаємо, розкладаємо драбину, а він злякається і втече.

 • Скільки викликів буває за день?

По місту десь 3-5 викликів.

 • Який робочий день пожежника? З чого починається і чим закінчується зміна?

У нас є розпорядок дня, який розписаний на 13 пунктів. О 7:45 ми маємо прибути в частину, потім шикування і проведення інструктажу. Далі розвід чергових карауліврозяснення завдань на добу. Після розводу ми приймаємо спорядження, техніку, запускаються регати, перевіряється рівень палива, рівень вогнегасних речовин, засобів звязку та освітлення. Також проводиться прийом засобів захисту органів дихання. Через 30 хвилин відбій, чергова зміна, яка працювала перед нами уже вільна, а ми офіційно заступаємо на чергування. З 9:00 до 13:00 години у нас службові заняття, потім з 13:00 до 14:00 обід та вільний час. Після обіду відпрацювання практичних занять. Далі відпрацювання обєкту, це може бути садок, лікарня чи школа, ми перевіряємо справне пожежне водопостачання, чи вільні ворота і тд. Після цього приводимо в порядок техніку. Неприпустимо, щоб щось було брудне чи несправне. Наша техніка, як скальпель для хірургамає бути в належному стані. З 18:00 до 19:00 год. вечеря. Після того заняття в спортзалі, адже фізична форма це дуже важливо. Щоб ви розуміли, коли я приїжджаю на пожежу, на мені спорядження вагою приблизно 30 кілограмів, крім того, я ще можу нести рукави. От ми їхали на пожежу, коли горіла ліфтова шахта. Уявіть собі, що треба швидко вибігти на 9 поверх, якщо не займатися у спортзалі, не мати фізичного навантаження,то декілька разів пробігтися сходами на 9 поверх і можна знепритомніти. Нам і так дуже щастить, що у нас немає 20-поверхових будинків.

 • Як ваша сім’я ставиться до роботи?

Нормально. Вони вже привикли.

 • А перша реакція яка була, коли рідні дізналися про такий вибір?

Я тоді ще не був одружений. А батьки трохи хвилювалися, але змирилися. Я казав, що все вивчив і багато чого знаю. Крім того, я не боягуз.

 • Які ваші обовязки тепер?

Я маю підлеглий особовий склад. У мої функції входить робота з особовим складом та їхня підготовка. Тобто ми маємо виконувати усі завдання, які покладені на нас функціями цивільного захисту. Я відповідаю за протипожежне водопостачання по місту. Проводжу його аналіз, складаю акти у випадку несправності, співпрацюю з Водоекотехпромом тому, що це комунальне підприємство, яке є балансоутримувачем цих пожежних гідрантів. Також відповідаю за пожежні рукави та їхній технічний стан.

 • Щоб в порадили людям аби уникнути пожеж?

У нас дуже роботящі люди, але чомусь люблять економити. Є речі, на яких економія не доречна. Якщо ви робите проводку, не пожалійте більше грошей, але зробіть на совість, від того залежить ваше життя.

Розмовляла Марія Франчук

(Visited 802 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9425

До уваги прикарпатців! Як правильно діяти, якщо ви заблукали в лісі 10:04 1 коментар

Ми думаємо, що таке може статися з будь-ким, але не з нами. Проте кожного дня у випусках новин чуємо звістки про людей, які заблукали в лісі. Як правильно підготуватися до...

Діти з цукровим діабетом підкорили найвищу вершину України 19:02 1 коментар

5 липня в рамках проекту «Діа Говерла» 12 переможців Всеукраїнського Конкурсу малюнка серед дітей з діабетом першого типу вперше підкорили найвищу точку Українських Карпат – Говерлу, щоб довести усім, і в першу чергу...

Що смачного приготувати на вихідні? Відомі мешканці Івано-Франківська діляться рецептами 12:39

Вихідні дні, свято Івана Хрестителя. Хочеться приготувати щось особливе? Правда.іф підготувала добірку вишуканих рецептів, якими на своїх сторінках в мережі Фейсбук поділилися відомі мешканці Івано-Франківська. Авторську мову текстів зберігаємо.  ...

У Франківську професійний злодій розповів, як він ходить обкрадати квартири і на що звертає увагу у першу чергу 19:45 4 коментарі

З Миколою (ім’я з етичних міркувань змінено – Л.З.) ми зустрілися у Івано-Франківському будинку нічного перебування. Туди чоловік звернувся за допомогою, адже щойно звільнився з місць позбавлення волі. Микола спеціалізується...

Чи можна в Івано-Франківську зустріти справжнього моряка? 07:34 2 коментарі

25 червня своє свято святкують люди, якi пов’язали життя і роботу з морем. Так-так, саме сьогодні Міжнародний день моряка. У Івано-Франківську знайти людину такої професії не так уже й просто,...

Франківська лікарка пояснила, чому не можна їсти ранні фрукти та овочі 14:53

Добігає закінчення перший місяць літа, і здавалося б, що в раціоні мають бути лише свіжі овочі та фрукти. Проте, це не зовсім так, адже не всі ранні продукти, які є...

Скандальновідомі львівські брати-нардепи Дубневичі зароблять на прикарпатцях 19:08

У вівторок, 19 червня, комунальне підприємство «Комунгосп» уклало договір на поточний середній ремонт дорожнього полотна на вулиці Винниченка у місті Долині.  Згідно оголошеного тендеру, оприлюдненого на сайті Прозоро, на проведення...

Орест Пастух: «Найцікавіше в цій професії – не знати, що спіткає тебе на творчому фронті, а твого героя в його сюжетному житті…» 18:22

Шанувальники театру добре знають Ореста Пастуха, як талановитого актора і режисера, а незабаром на екранах з’явиться одразу декілька фільмів з його участю. Про зйомки в кіно, про те, як вдається...

Франківчанка Євгенія Картушова: «Йога допомагає розширити свідомість» 20:35 1 коментар

21 червня у світі відзначають міжнародний день йоги. Можливо, ви вже давно планували зайнятися йогою, але ніяк не наважувалися, тоді це інтерв’ю вам допоможе відповісти на ті запитання, які вас...

Марія Бойко: «Мудреці колись казали – найважче жити в часи змін, реформ» 19:45 1 коментар

Сьогодні, 17 червня, Україна відзначає День медичного працівника. Про те, якою є івано-франківська медицина сьогодні, що змінилося за останній рік, якими медичними досягненнями може похвалитися Івано-Франківськ, читачам Правда.іф розповіла керівник...

"У нас ніколи не було няньки", - багатодітний батько з Прикарпаття розповів про виховання 11-х дітей 10:27

У третю неділю першого літного місяця у світі святкують День батька. Цього року це 17 червня. В цей день прийнято дарувати татусям подарунки та влаштовувати родинні посиденьки. Українці не так...

В Івано-Франківську орудують квартирні аферисти, а правоохоронці бездіють? 18:42 1 коментар

У вівторок, 12 червня, Апеляційний суд в Івано-Франківській області розпочав слухання справи за позовом мешканки обласного центру Віри Бойчук до будівельної фірми «Кредо-ІФ» та громадянки Ганни Дранчук щодо скасування укладеної...

Франківці про звільнення Маріуполя 09:46 4 коментарі

Сьогодні, минає четверта річниця звільнення Маріуполя від бойовиків ДНР. Це було перше місто, яке визволили на той час. Тоді це був важливий крок, ми змогли показати силу і рішучість не...

Поради франківського лікаря: як правильно скласти аптечку, збираючись на відпочинок 11:23 1 коментар

Настало літо, а це означає, що багато мешканців Івано-Франківська готуються до відпочинку. Дехто планує провести відпустку на березі моря, інші – збираються в гірські походи. Проте, збираючись у відпустку, не...

В Івано-Франківську досі працює фотосалон, роботи якого вихваляв родич австрійського цісаря 11:44 4 коментарі

115 років тому у Станіславові (тепер – Івано-Франківськ) з’явився новий фотосалон із гучною назвою «Рембрандт». Послугами тутешніх фотомайстрів користувалися навіть члени родини імператора Австро-Угорщини.   "Новий фотографічний заклад під назвою...

Найкрасивіший чоловік планети прикарпатець Богдан Юсипчук: «Я завжди хотів прославити Україну за кордоном» 08:19 5 коментарів

Нещодавно на міжнародному конкурсі Mister Sea World 2018 актор театру і кіно, прикарпатець Богдан Юсипчук був визнаний найкрасивішим чоловіком світу. Про своє життя, про подальші плани на майбутнє та про свої мрії...

Як станиславівські поляки на Зелені свята по Дністру каталися: курйозні пригоди початку ХХ століття 09:28

Туристичний потенціал Дністровського каньйону почали активно використовувати ще в часи Австро-Угорщини, на початку ХХ століття. Різноманітні товариства, до яких у той час належали мешканці Станиславова (тепер – Івано-Франківськ), організовували сплави...

Кримінальне минуле івано-франківського локомотиворемонтного заводу (фоторепортаж) 21:04 4 коментарі

110 років тому в Станиславові (тепер – Івано-Франківськ) винесли вирок у справі про надзвичайні розкрадання, виявлені австрійською владою на складах тутешніх залізничних майстерень  - підприємства, яке було попередником сучасного локомотиворемонтного...

Прикарпатський історик Василь Тимків: «Не може будь-хто взяти металошукач і піти щось розкопувати» 11:34 2 коментарі

Щороку в третю неділю травня ми згадуємо наших співвітчизників, що стали жертвами кривавого тоталітарного режиму. Тисячі прикарпатців у той час загинуло та чимало було вивезено на заслання. На Івано-Франківщині досі...

Як нобелівському лауреатові присудили штраф за образу українських студентів, у тому числі і вихідців з Прикарпаття 15:46

110 років тому, 18 травня 1908 року  у столиці Австро-Угорщини Відні відбувся судовий процес за участі присяжних, на якому за образу честі та гідності довелося відповідати лауреату Нобелівської премії з...
 • ріел ІФ виринаюча