Прикарпатський пожежник Андрій Шевчук: «Дуже неприємно, коли люди звинувачують несправедливо»

Сьогодні, 17 квітня своє професійне свято відзначають працівники пожежної охорони України. З цієї нагоди журналістка Правди іф поспілкувалась із пожежником, у якого чималий досвід за плечима. У свої 32 роки Андрій Шевчук уже працює начальником караулу державної пожежно-рятувальної частини1м. Івано-Франківськ та встиг пройти навчання за кордоном, пише Правда іф.

 

 • Андрію, скільки часу ви працюєте пожежником?

В структурі повязаній з пожежною охороною я працюю з 2004 року. Починаючи зі строкової служби в навчальному центрі пожежної безпеки Міністерства оборони, після того працював у частині спеціальної техніки аварійно-рятувального загону. А вже з 2016 року на посаді начальника караулу першої частини Івано-Франківської ДПРЧ-1.

 • Чому захотіли стати саме пожежником?

Навіть точно не знаю. Мабуть верх взяли дитячі мрії: великі машини, небезпека, підйоми по драбині. Я не жалію,що обрав таку професію. Стараюся постійно удосконалюватися, вчитися. Неодноразово був за кордоном на навчанні по медичній підготовці та гасінню пожеж.

 • Розкажіть детальніше про навчання за кордоном.

Перший раз ми з колегами їхали в Польщу (місто Ченстохова), як парамедики, там проходили навчання у вищій пожежній школі. Потім їздили в місто Краків і там проходили підготовку по гасінню пожеж у житлових будівлях з використанням новітніх технологій. Також їздили на змагання в Ополе, до речі, ми тоді на призові місця навіть не надіялися, адже брали участь вперше. Проте, це хороший досвід. Минулого року ми уже провели такі змагання в Україні серед підрозділів області. Змагання на 99 відсотків повязані з оперативною діяльністю особового складу тому, що все виконується в тому спортивному одязі та зі спорядженням, яке використовують при ліквідації пожеж. Цього року наша команда знову візьме участь у змаганнях в Ополе.

 • Пам’ятаєте свій перший виїзд на пожежу?

Так, памятаю. До речі це питання мені задають усі з ким спілкуюся. Перший мій виклик був на пожежу по вулиці Ленкавського, там горів автомобіль. Не можу сказати, що це було щось дуже серозне чи масштабне, але то мій перший виїзд.

 

 • Яка пожежа була для вас найнебезпечніша?

Я вважаю, що усі пожежі є небезпечними. Адже ти їдеш на виклик і не знаєш до кінця що там сталося. Якщо хірург перед операцію може ознайомитися з хворобою пацієнта, або льотчики перед вильотом вивчають план польоту, то у нас на таку інформацію часу обмаль. Оскільки я начальник караулу, то дорогою від частини до місця пожежі я практично не маю часу на планування. Дорогою диспетчер встигає передати мені лише основні моменти. На кожну пожежу ти їдеш наче із заплющеними очима і використовуєш ті знання, які здобув раніше. Навіть коли здається, що з вікна просто іде дим, але зайшовши в приміщення і бачиш там людей. Це є досить серйозно. Я вважаю, що коли пожежний автомобіль їде з проблисковим маячком, то він не катається по місту, бо немає роботи.

 • Чи буває таке, що пожежників звинувачують у тому, що приїхали пізно, чи води привезли замало?

Я колись хотів запросити людей в пожежну частину, щоб вони подивилися на ту бочку з водою, яку ми веземо на пожежу. Іноді стає дуже неприємно від фраз: «А ви пяні!», «А ви довго їхали!». Добре, що тепер є відеореєстратори, і вже не звинувачують в тому, що ми хали дуже довго. Пожежна машина приїжджає на виклик за 10-12 хвилин. Запасу води нам вистачає на 7-10 хвилин, це при умові, що не багато рукавів і той ствол з якого йде вода немає великого розходу. Щоб усі зрозуміли, на пожежу виїжджає дві машини. Якщо будівля вище трьох поверхів тодітри. Перша машина гасить вогонь, другастає на пожежний гідрант. По Івано-Франківську є пожежні гідранти, які розташовані на міській водомережі, на них ми накручуємо колонку і звідти проводимо забір води. Тоді ми маємо безперебійну подачу води. Якщо у місті це робиться скоро,то у селах ситуація складніша. Там немає пожежного водопостачання, є маленькі струмочки чи криниці. В такому випадку залучається велика кількість пожежних машин і здійснюється підвіз води. Ми стараємося працювати так, щоб була безперебійна подача води. Робимо все для людей, щоб їм допомогти, а вони такі цікаві, постійно знайдуть винних.

 • Чи часто люди дякують за врятоване життя або майно?

Буває. Часто люди після шокового стану приходять до тями і дякують. Хоча є й такі, що починають шукати винних. Скажу з власного досвіду, що на моїй памяті дуже мало таких моментів, щоб ми допускали якихось помилок, які б призвели до чогось летального. У нас місто не таке вже й велике, щоб була маса пожеж. Я веду статистику, то можу сказати, що за місяць ми маємо до 20 виїздів, з них 8-14на пожежі. От зараз почався сезон екосистем. Люди ніяк не можуть перестати спалювати траву. Ми вже показуємо фото, що відбувається з тваринами і як спалювання трави шкодить для нашого здоровя, але наші люди того не можуть усвідомити. Адже є «великі газди», які мусять спалити ту траву. Але чим вона тобі заважає? Суха торішня траваце не сміття, а безцінне живлення. Кожен підпал травице злочин проти природи, плюс шкідливі викиди в повітря.

 • Бувало, що люди намагаються «порадити» пожежникам, як потрібно працювати?

Звичайно. Є такі, що пробують виривати із рук ствол і гасити пожежу. Але розумієте, це зазвичай треті особи, які не мають жодного відношення до будинку який горить. То якийсь серйозний «пожежник», який все знає . Це як в одному анекдоті: «Все вмію робити, лиш цвях не можу забити». У наш час таких людей дуже багато, замість того,що б ще до приїзду пожежників зносити воду і гасити вогонь, люди знімають пожежу на відео. Коли ставали всі гуртом і якось допомагали, а тепер трохи інакше. Але є і такі, що дійсно хочуть допомогти, честь і хвала тим людям. Хочу закликати українців, щоб вони згуртовувалися. Наприклад, коли трапилося таке, що у селі горить будівля, не потрібно чекати на пожежників, які через погану дорогу не встигають миттєво приїхати, а ставати і самостійно боротися з вогнем. Завжди наводжу приклад, як у приміському селі Хриплин сільський голова організував свій засіб пожежогасіння. Там є своєрідна добровільна пожежна команда. Один чоловік дав трактор, інший велику бочку на 3 тонни води і таким чином вони ще до приїзду пожежників своїми силами гасять полумя. Бувало,що ми їдемо на виїзд в Хриплин, а мені диспетчер доповідає що там уже працює команда. Я вже тоді розумію, що тих декілька дорогоцінних хвилин не втрачено і поки ми їдемо вогонь уже гасять.

 

 • Хибні виклики бувають?

Бувають. З тим важко боротися. У нас колись була проблемна точка – це адреса вулиця Бандери, 62.

 • Часто телефонували?

Так. За тиждень могло бути 4 виклики. Людина просто купляла стартовий пакет, здійснювала дзвінок і викидала карточку. Хоча мешканці казали, що серед їхніх сусідів немає неадекватних людей, але хто знає, що там у кого в голові. На перший погляд людина виглядає адекватно, але може щось замислити не добре.

 • Котиків з дерев знімаєте?

Є й таке. Пригадую, як колись рятували котика в центрі біля Ратуші. На горищі однієї будівлі жило ціле сімейство котів. І одне мале кошеня впало у водостічну трубу і там застрягло. Ми приїхали, подивилися, що труба не забита, але ніде те кошеня не бачимо та чуємо як воно нявкає. Труба пролягала через магазин і ми зрозуміли, що воно застрягло в трубі, якраз в магазині. Домовилися із власником, щоб дозволив дістатися з магазину до тієї труби і один мій колега дістав те кошеня. Буває таке, що котик залізе на дерево, ми приїжджаємо, розкладаємо драбину, а він злякається і втече.

 • Скільки викликів буває за день?

По місту десь 3-5 викликів.

 • Який робочий день пожежника? З чого починається і чим закінчується зміна?

У нас є розпорядок дня, який розписаний на 13 пунктів. О 7:45 ми маємо прибути в частину, потім шикування і проведення інструктажу. Далі розвід чергових карауліврозяснення завдань на добу. Після розводу ми приймаємо спорядження, техніку, запускаються регати, перевіряється рівень палива, рівень вогнегасних речовин, засобів звязку та освітлення. Також проводиться прийом засобів захисту органів дихання. Через 30 хвилин відбій, чергова зміна, яка працювала перед нами уже вільна, а ми офіційно заступаємо на чергування. З 9:00 до 13:00 години у нас службові заняття, потім з 13:00 до 14:00 обід та вільний час. Після обіду відпрацювання практичних занять. Далі відпрацювання обєкту, це може бути садок, лікарня чи школа, ми перевіряємо справне пожежне водопостачання, чи вільні ворота і тд. Після цього приводимо в порядок техніку. Неприпустимо, щоб щось було брудне чи несправне. Наша техніка, як скальпель для хірургамає бути в належному стані. З 18:00 до 19:00 год. вечеря. Після того заняття в спортзалі, адже фізична форма це дуже важливо. Щоб ви розуміли, коли я приїжджаю на пожежу, на мені спорядження вагою приблизно 30 кілограмів, крім того, я ще можу нести рукави. От ми їхали на пожежу, коли горіла ліфтова шахта. Уявіть собі, що треба швидко вибігти на 9 поверх, якщо не займатися у спортзалі, не мати фізичного навантаження,то декілька разів пробігтися сходами на 9 поверх і можна знепритомніти. Нам і так дуже щастить, що у нас немає 20-поверхових будинків.

 • Як ваша сім’я ставиться до роботи?

Нормально. Вони вже привикли.

 • А перша реакція яка була, коли рідні дізналися про такий вибір?

Я тоді ще не був одружений. А батьки трохи хвилювалися, але змирилися. Я казав, що все вивчив і багато чого знаю. Крім того, я не боягуз.

 • Які ваші обовязки тепер?

Я маю підлеглий особовий склад. У мої функції входить робота з особовим складом та їхня підготовка. Тобто ми маємо виконувати усі завдання, які покладені на нас функціями цивільного захисту. Я відповідаю за протипожежне водопостачання по місту. Проводжу його аналіз, складаю акти у випадку несправності, співпрацюю з Водоекотехпромом тому, що це комунальне підприємство, яке є балансоутримувачем цих пожежних гідрантів. Також відповідаю за пожежні рукави та їхній технічний стан.

 • Щоб в порадили людям аби уникнути пожеж?

У нас дуже роботящі люди, але чомусь люблять економити. Є речі, на яких економія не доречна. Якщо ви робите проводку, не пожалійте більше грошей, але зробіть на совість, від того залежить ваше життя.

Розмовляла Марія Франчук

(Visited 753 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8211

Як не економити на тендері купляючи дорожчі товари та послуги - майстер клас від франківських чиновників 14:01 1 коментар

Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради оголосив про проведення відкритих торгів на придбання двох автомобілів для потреб місцевої аварійної служби. Очікувана вартість закупівлі, відповідно до інформації розміщеної...

Яка погода очікує франківців 20 квітня 05:41

На Прикарпатті очікується хмарна погода з проясненнями. Ясна погода протримається в ранковий час зовсім недовго – вже вдень небо вкриється хмарами, які лишатимуться там до пізнього вечора, температура повітря становитиме...

Ремонт доріг у Івано-Франківську: хто, коли і за скільки 22:13 4 коментарі

Цими днями стали відомими переможці тендерів, проведених управлінням  капітального будівництва Івано-Франківського міськвиконкому з приводу капітального ремонту кількох важливих для міста вулиць – Галицької, Вовчинецької та Княгинин.   Найбільш ласий шматок...

Франківських вболівальників просять підтримати рідну команду на виїзді 15:44

За вашими попередніми заявками організовується поїздка на матч 23 туру Чемпіонату України з футболу серед команд Другої Ліги: ФК Львів – МФК Прикарпаття, який розпочнеться 21 квітня о 17.00 на...

Чому євреї-хасиди з'їжджаються до прикарпатського Косова? 16:01 31 коментарів

Дивні чоловіки у старомодному чорному вбранні та химерних капелюхах, більшість із довгими бородами та крученими пейсами нещодавно переповнили вулички Косова. Євреї-хасиди з цілого світу (найбільше прихильників цієї містичної течії іудаїзму...

Франківець Юрко Лучин: «Часто нам закидають те, що ми є закритою організацією». Український «Пласт» святкує 106-років з часу заснування 13:12

Український «Пласт» святкує 106-річницю. Про те, яким є сучасний «Пласт», чи кожен може стати пластуном і у якому віці можна долучитися до організації, Правді.іф розповідає керівник міського осередку «Пласт», станичний...

Як вийти з посту без шкоди для здоров’я: поради лікаря 07:55

Вже завтра, 8 квітня християни східного обряду зустрінуть Великдень. Це не просто свято, яке ми будемо святкувати у неділю, а цілий комплекс обрядів і традицій. Перш з все цьому святу...

Від А до Я: або як виглядає робочий день франківського веб-майстра 16:43 2 коментарі

Сьогодні, 4 квітня всі хто причетні до веб-розробки відзначають своє професійне свято – день веб-майстра. З нагоди цього свята журналістка Правди іф. поспілкувалася з людиною, котра знає все про роботу...

Здоровим бути модно. 10 порад від франківського лікаря, які дозволять завжди добре почуватись 10:31 5 коментарів

7 квітня відзначають Всесвітній день здоров’я. Пропонуємо 10 порад, як бути здоровим від головного лікаря івано-франківського КЗ «Міська поліклініка №5» Ольги Савчук. Ольга Савчук     Розпочніть з простого: процесу...

Як на Прикарпатті мамонта шукали та інші першоквітневі жарти відомого місцевого журналіста, які "сколихнули" Івано-Франківщиину 18:51

«1 квітня – брехня всесвітня». У День сміху Правда.іф пригадує про найбільш вдалі розіграші у Івано-Франківську. Автором багатьох з них був відомий журналіст та медіаексперт Тарас Кобець. – Тарасе, я...

Прикарпатців атакують інтернет-шахраї. Як не стати їхньою жертвою 12:44

Заяви про шахрайство в мережі Інтернет до прикарпатських поліцейських надходять майже щодня. Як повідомили в секторі комунікації ГУНП в Івано-Франківській області, лише за один день, 29 березня,  під час інтернет-покупок...

Чому у Франківську не їздять трамваї 11:40 6 коментарів

Сто десять років тому магістрат Станиславова (так в часи Австро-Угорщини називався Івано-Франківськ) оголосив конкурс на проект прокладання у місті ліній електричного трамвая і визначив маршрути для нового виду транспорту, пише...

«Ми знаємо, що робити з тими людьми, які несвоєчасно вивозять авто на «євробляхах» з України» - посадовець франківської митниці 19:16 7 коментарів

Минулого тижня в Україні відзначали день працівника податкової та митної справи. Журналістка «Правди.іф» поспілкувалась із першим заступником начальника Івано-Франківської митниці ДФС Олегом Карповичем. Посадовець розповів про особливості роботи франківської митниці,...

Івано-Франківський театр ляльок: чим живуть прикарпатські актори-лялькарі 08:48 4 коментарі

Сьогодні, 21 березня, у світі відзначають міжнародний день лялькаря. З нагоди цього свята журналістка «Правди.іф» поцікавилася, як живуть та працюють актори Івано-Франківського обласного академічного театру ляльок імені Марійки Підгірянки. Театр...

В Івано-Франківську майстер Валерій Твердохліб реставрує унікальні твори сакрального мистецтва (фото) 09:16

23 березня у краєзнавчому музеї Івано-Франківська відбудеться презентація унікальної знахідки – віднайденої ризи Зарваницької чудотворної святині. Дивовижну історію про те, як артефакт потрапив до Івано-Франківська, які надзвичайні речі можна знайти...

Начальник Івано-Франківського управління захисту споживачів Олександр Грибик: «Ми намагаємось власними силами відстояти інтереси споживачів, щоб справа не дійшла до суду» 10:55 1 коментар

З нагоди Всесвітнього дня захисту прав споживачів журналістка Правди іф поспілкувалась з начальником управління захисту споживачів в Івано-Франківську Олександром Грибиком. Про актуальні питання дотримання законодавства про захист прав споживачів читайте...

Відомі франківці про Шевченка 12:03

Сьогодні, 9 березня, ми відзначаємо 204-річницю від дня народження Тараса Шевченка. Відомі жителі Івано-Франківська розповіли Правда.іф, ким для них є Тарас Шевченко та які його рядки стали знаковими та улюбленими....

Історії прикарпаток, які вибрали не зовсім жіночі професії (фото) 16:53

Патрульна, речниця управління ДСНС, солдат та доброволець. Це не просто перелік професій, це стиль життя українських жінок. В переддень жіночого свята Міжнародного дня прав жінок і миру знайомимо читачів Правди...

Тетяна Продун: «Жінка завжди залишається жінкою, навіть у військовій формі» 09:26 2 коментарі

У наш час жінки щораз частіше вибирають професії, що вважаються традиційно чоловічими. Звичайно, вже давно ніхто не згадує, що колись учителем, актором, бухгалтером або журналістом ставали тільки чоловіки. Але зараз...

Марія Бойко: «Діти з рідкісними захворюваннями стають дорослими» 09:44 1 коментар

В останній день зими, 28 лютого, у світі відзначали Міжнародний день боротьби з орфанними захворюваннями. Орфанні хвороби ще називають хворобами-сирітками, через їхню рідкісність. Вони трапляються в кількох сотень, а то...
 • ріел ІФ виринаюча