Притулити безпритульних. Як зменшити кількість безхатьків у Франківську

З настанням тепла вони особливо помітні. Брудні, п’яні, часто з побитим обличчям. Комусь із «добропорядних» байдуже, а когось вони дратують. І взагалі – це ж ненормально, коли лише в одному Франківську сотні людей живуть на вулиці. Чи є можливість якось соціалізувати безхатьків? безпритульних

Іван Боберський, директор франківського будинку нічного перебування (БНП), каже, в них є всі умови, аби безпритульні могли вийти зі скрути і почати життя заново. Однак більшість безхатьків сюди не йде, бо ж не приймають п’яних, пише Репортер.

«Я не можу приводити їх за руку і замикати тут – це незаконне позбавлення волі, – каже Боберський. – У законі чітко вказано, що соціальні послуги надаються виключно добровільно. Людина має прийти сама. Так, наш соціальний патруль ходить по вулицях і переконує їх звернутись, але це непросто».

На його думку, рано чи пізно треба буде створювати заклади на кшталт лікувально-трудових профілакторіїв (ЛТП), як це було за радянщини. Туди людей відправляли примусово, за рішенням суду, говорить Іван Боберський, але потім визнали такі дії порушенням прав людини.

За його словами, проблему слід вирішувати комплексно, в першу чергу – боротися з місцями, де продають нелегальний алкоголь, наливайками. Вся інформація про них є. Як колишній «убозівець», Боберський каже, що боротись з цими закладами не важко, було б бажання: достатньо на день поставити навпроти «точки» автівку з відеореєстратором…

Ті безхатьки, що вже працюють, потребують принаймні соціального готелю, де з них братимуть незначну плату за проживання. За словами Івана Боберського, людина, яка прожила на вулиці 5-6 років, – як мала дитина, її треба заново вчити жити, розподіляти гроші, інакше все проп’є.

«Якось був випадок, – розповідає він, – чоловік отримав першу зарплатню і того ж дня приїхав у будинок нічного перебування на таксі. Красиво жити не заборониш».

Окрім п’яниць, є й психічно хворі, яких у БНП теж не пускають (якщо хворобу видно одразу), бо був випадок – один ледь не задушив іншого. Аналогічна проблема і з людьми з інвалідністю. Директор закладу розповідає, що одного разу привезли людину без ніг. Його знайшли під мостом, п’яним і без візка. Швидка привезла під заклад, залишила під дверима й поїхала. Бо він не хворий. А в БНП немає персоналу, щоб доглядати за такими людьми. Поки виготовляють документи, аби перевести в будинок-інтернат, на думку Боберського, місце такої людини – в лікарні. Аби швидка більше не кидала людей з інвалідністю під будинком нічного перебування, біля входу поставили відеокамеру. Іван Боберський каже – на них це діє…

За словами першого заступника директора міського департаменту соціальної політики Руслана Зелика, над тим же будинком нічного перебування є приміщення колишнього міліцейського спецрозподільника. Зараз воно порожнє, і вони вже звернулись до управління поліції, щоб ті дозволили орендувати площу та зробити там ще місця для ночівлі безпритульних і соціальний готель.

Зелик вважає, що безпритульність – це в першу чергу особиста проблема людини. Мовляв, якщо вона обрала такий спосіб життя, то влада нічого не може з цим зробити.

«Якщо він не порушує громадського порядку або навіть напівголий лежить на лавці – це його справа, – говорить Руслан Зелик. – Моя справа – бачити це, оцінювати й на прикладі цих людей вчити дітей. Він не порушує громадського порядку, не ображає людей, а те, що він п’яний і не хоче митись – ну, така у нього філософія життя».

Поки безпритульні не загрожують іншим, то можуть перебувати де завгодно – хоч у міську раду зайти, каже Зелик. А якщо вже будуть загрожувати, то на це є поліція.

«Куди вони їх дінуть? – говорить Руслан Зелик. – Як людина, я це розумію, я б по-іншому чинив із цими людьми. У радянські часи були спеціальні заклади, а тепер це все відмінили, бо ми йдемо у Європу, не можемо порушувати права людини».

Стосовно людей з інвалідністю, то в закладі, який вони планують відкрити над БНП, будуть люди, які їм допомагатимуть на час, поки виготовляють документи. Але про те, як це все має працювати, Зелик поки що розказати не може.

«Та їх справді немає куди подіти, – говорить начальник обласного управління патрульної поліції Олег Костенко. – Безпритульні входять у нашу сферу діяльності, тільки якщо вони порушують закон».

За словами Костенка, якщо безпритульний порушує громадський порядок, то на нього хіба складуть адмінпротокол.

«Припустимо, у нього немає при собі документів, або він відмовляється їх пред’явити, тоді ми веземо його у відділ поліції на Бельведерську, це вже адміністративне затримання, – каже Олег Костенко. – Але воно може бути до трьох годин, не більше. Якщо за три години нічого не встановлюємо – людину відпускаємо».

На думку патрульного, єдиний вихід – створення закладу, який би приймав безхатьків і в нетверезому стані. Каже, це кращий шлях, ніж зміна законодавства, аби їх примусово кудись забирали.

А як у Європі?

Німеччина. Німецькі безхатьки отримують посвідчення, яке дозволяє їм безкоштовно їздити у транспорті, харчуватись у громадських їдальнях, ночувати в парках і метро. Та навіть якщо посвідчення немає, для безпритульних побудовані спеціальні кафе та нічліжки, де можна поїсти чи поспати лише за кілька центів.

Німецькі безпритульні зай­маються жебрацтвом, але ненав’язливо. Тут мало хто дивиться на безхатьків презирливо. Часто можна побачити, як люди виносять їм обід, одяг, або пропонують заховатись від дощу у власних домівках.

Франція. У Парижі безпритульних називають «клошарами», їх дуже багато. За останні кілька років до місцевих клошарів доєднались емігранти з бідних країн, тому кількість безхатьків у Франції зросла вдвічі.

Паризькі безпритульні живуть повсюди: у парках, метро, провулках. У суспільстві клошарів є ієрархія: новачки селяться у найвіддаленіших районах на околицях, «авторитети» займають найкращі квартали з хорошим заробітком.

Загалом французький уряд всіляко піклується про безхатьків. Але забезпечити таку кількість людей – дуже складне завдання.

Велика Британія. Англійські безхатьки живуть, в основному, за підтримки благодійних організацій. При цьому власники благодійних хостелів не заперечують наявність державного фінансування.

За законами країни, якщо бездомною себе оголошує ціла сім’я, то держава має виділити їй соціальне житло. При цьому воно мусить бути розташоване у тому ж районі, де сім’я жила раніше, і де вчаться діти.

(Visited 196 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  В цьому закладі до 2011 році був справжній притон,де царювали кримінальні закони і збирались представники криміналітету.Людей які дійсно потребували допомоги звідти просто виживали.

  Гість,

  Ви думаєте,що ви пишете.”створити заклад який буде приймати п’яних”І хто і як має їм допомагати.Ведро для блювоти підносити?

  Гість,

  Розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п’яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, –

  тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення, –

  тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п’яному вигляді, –

  тягнуть за собою накладення штрафу від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

  { Стаття 178 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N від 29.05.85, Законами N від 07.02.97, N 2342-III від 05.04.2001, N 1824-VI від 21.01.2010, N 2744-VI від 02.12.2010 }

  Гість,

  Двохметровий бородатий збирач (хати у безхатьків можуть і бути насправді) з кепкою “Angry” – це колорит Франківська. Якщо людині подобається таке життя, то що вдієш. Аби хвороби не розносив. Не краде з бюджтеу і не вимагає хабарів як депутати і чиновники гарно вдягнуті на дорогих машинах, які пють в борделях і ресторанах заказаних для простих смертних. Не з тим боротись зібрались. Причина – злолійська влада.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4613

Біля кордону з Україною "засвітилися" сотні російських танків 06:39

Супутникові знімки зафіксували сотні російських танків на новій військовій базі у Ростовській області у 18 кілометрах від кордону з Україною. Відповідні знімки публікує видання Defence Blog. Defence Blog "Супутникові знімки...

“Засмолюють ями з льодом”: як на Долинщині взимку ремонтують дороги (фоторепортаж) 23:32 1 коментар

Про це повідомляють у соцмережі Фейсбук. Користувачі дивуються, як можна проводити ремонті роботи взимку, пишуть Версії. “Сьогодні, 9.12.2018 року, неділя, в Пацикові на вул.Шевченка почався ямковий ремонт дороги в температуру...

На Української Дивізії у Франківську облаштували тротуари (фото+відео) 22:41 1 коментар

На Української Дивізії у Франківську облаштували тротуари. Інформацію про завершення робіт оприлюднив на Фейсбук-сторінці міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Донедавна на проїжджій частині було важко рухатися і пішоходам, і водіям....

Віка повернулася додому. 11-річна прикарпатка рік бореться з тяжкою хворобою 21:58

Місяць тому Наталя Прокіпчин з донечкою Вікою повернулися зі столиці, де вісім місяців лікувались у Національній дитячій спецлікарні ОХМАТДИТ. Нині звикають до домашньої атмосфери після важкої хіміотерапії. Рік тому Наталія...

Франківчанка Тіна Кароль плакала, коли дізналася про введення воєнного стану (відеофакт) 21:39 4 коментарі

Як раніше інформували ЗМІ, відома українська співачка з Прикарпаття Тіна Кароль отримала нагороду M1 Music Awards 2018 у номінації “За внесок у розвиток національної музичної індустрії”. На премії вона виконала...

Станиславівські оголошення: як у місті сто років тому сніг прибирали 20:51 1 коментар

Проблема прибирання снігу дуже актуальна для нашого міста, і посилені опади часто створюють проблеми для мешканців. Сто років тому сніг теж не завжди прибирали вчасно, зате використовували досить незвичні методи...

“Дорожнє ноу-хау” на Прикарпатті: у мережі оприлюднили відео, як дорожники стелять асфальт під снігом 19:48 7 коментарів

Відео оприлюднили у соцмережі Фейсбук. Користувачі зняли відео, як дорожники кладуть асфальт у сніжну пору в селі Пійло, Калуського району, пишуть Версії. “Оце взимку кладуть асфальт. Золота осінь була, сонечко...

Екзотичні рослини давнього Стратина: понад сто років тому на Прикарпатті розцвіла агава (фотофакт) 19:13

Сьогодні село Стратин у Рогатинському районі Івано-Франківщини відоме хіба тільки піщаними кар’єрами, розташованими неподалік. А на початку минулого століття у цьому тоді ще містечку було декілька надзвичайних атракцій, серед яких...

Розлючений ведмідь накинувся на відвідувачку одного із відпочинкових закладів Прикарпаття – у той час дикі лисиці доїдали її вечерю (фоторепортаж) 18:38 1 коментар

На Верховинщині у одному із відпочинкових комплексів дівчина постраждала через ведмедя. Проте власниця бази відпочинку стверджує, що звір не нападав на гостю. фото ілюстративне Про інцидент, який трапився у селі...

Прикарптець Петро Гарасимів продовжує боротьбу у співочому телешоу «Х-фактор» (фото+відео) 18:04 1 коментар

Прикарпатець Петро Гарасимів пройшов чергове випробування вокального телешоу України “Х-фактор” і пробився у наступний тур. У крайньому ефірі 8 грудня Петро у супроводі симфонічного оркестру переспівав Вахтана Кікабідзе і його...

В трусах, але із сокирою у руках: правоохоронці показали оперативні кадри із місця затримання неадекватного прикарпатця, який напав на працівницю поліції (фото+відео) 17:12 13 коментарів

Як інформували вчора ЗМІ, в Рожнятівському районі дебошир напав на працівницю поліції і побив авто правоохоронців сокирою. Сьогодні мережі з’явився відеосюжет з місця події у якому були використані кадри із...

У ніч на неділю біля франківського ЦУМу спалахнув щойно встановлений новесенький МАФ (фотофакт) 17:01 5 коментарів

В ніч на дев’яте грудня в Івано-Франківську на вулиці Дністровській сталася пожежа. Згоріла нова мала архітектурна форма (МАФ) на чотири секції, яка стояла на площі перед універмагом “Прикарпаття”. Її встановили...

Футболісти “Прикарпаття” взялися доставляти листи Миколаю від вихованців центру реабілітації дітей 15:38

У п’ятницю, 7 грудня, футболісти МФК “Прикарпаття” організували передсвяткову соціальну акцію “Листоноші Миколая” для дітей Центру соціально-психологічної реабілітації дітей. Олег Веприк, Володимир Боришкевич, Ігор Худобяк та Андрій Новак завітали в гості не з...

На "Пасічній" подвійна ДТП - зіткнулися відразу три автомобілі (фотофакт) 14:31 2 коментарі

Близько полудня дев’ятого грудня у мікрорайоні Пасічна сталася ДТП. За нез’ясованих наразі обставин на вулиці Хіміків зіткнулися три автівки – легкова БМВ, мікроавтобус Мерседес Віто та Ніссан Жук. Через аварію...

У Франківську встановили пам’ятну дошку атовцю Андрію Барасюку (фоторепортаж) 19:43 10 коментарів

У п’ятницю, 7 грудня, на фасаді ЗШ №12 за адресою вул. Національної Гвардії, 13 встановили і освятили анотаційну дошку бійцю АТО Андрію Барасюку. Морський піхотинець загинув у серпні 2017 року...

То що ж все таки відбувається довкола прикарпатського Маєтку Святого Миколая? (фоторепортаж) 19:24

 На Косівщині, у селі Пістинь сільська рада та Національний природний парк (НПП) «Гуцульщина» не можуть поділити між собою «Маєток Святого Миколая». У кожної сторони свої аргументи щодо цієї ситуації, які,...

У Івано-Франківську відреставрували столітні двері (фоторепортаж) 18:49 4 коментарі

В середмісті Івано-Франківська ініціатива “Франківськ Який Треба Берегти” відреставрувала 108 літні двері історичного будинку. Про відновлення столітніх дверей в мережі повідомила координаторка ініціативи Марія Козакевич. “Відреставровані і сьогодні змонтовані двері на #Мазепи36 будуть вперше ночувати...

На схилку дня: Прикарпатський рятувальник показав як виглядає захід сонця у Карпатах (фоторепортаж) 18:38

Прикарпатський гірський рятувальник Василь Фіцик зробив неймовірні фото заходу сонця у Карпатах. Відповідні знімки чоловік виклав на свласну сторінку у мережі, пише Бліц-Інфо. "На схилку дня",- підписав Фіцик.  

На Чорновола за 770 тисяч відремонтували прибудинкову територію (фоторепортаж) 18:16 3 коментарі

На замовлення КП “Муніципальна інвестиційна управляюча компанія” на Чорновола, 98 капітально відремонтували прибудинкову територію. Про це повідомляється на публічній сторінці у Фейсбук міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. “Цей двір направду не...

У поліклініці №2 відкрили басейн після ремонту (фотофакт) 18:03

У міській поліклініці №2, що на вулиці Довгій в Івано-Франківську, з понеділка знову запрацює басейн. Тут відремонтували вентиляцію, наклеїли  антиковзне покриття, змонтували зручні поручні. Басейн працює для реабілітації осіб з...
 • ріел ІФ виринаюча