Притулити безпритульних. Як зменшити кількість безхатьків у Франківську

З настанням тепла вони особливо помітні. Брудні, п’яні, часто з побитим обличчям. Комусь із «добропорядних» байдуже, а когось вони дратують. І взагалі – це ж ненормально, коли лише в одному Франківську сотні людей живуть на вулиці. Чи є можливість якось соціалізувати безхатьків? безпритульних

Іван Боберський, директор франківського будинку нічного перебування (БНП), каже, в них є всі умови, аби безпритульні могли вийти зі скрути і почати життя заново. Однак більшість безхатьків сюди не йде, бо ж не приймають п’яних, пише Репортер.

«Я не можу приводити їх за руку і замикати тут – це незаконне позбавлення волі, – каже Боберський. – У законі чітко вказано, що соціальні послуги надаються виключно добровільно. Людина має прийти сама. Так, наш соціальний патруль ходить по вулицях і переконує їх звернутись, але це непросто».

На його думку, рано чи пізно треба буде створювати заклади на кшталт лікувально-трудових профілакторіїв (ЛТП), як це було за радянщини. Туди людей відправляли примусово, за рішенням суду, говорить Іван Боберський, але потім визнали такі дії порушенням прав людини.

За його словами, проблему слід вирішувати комплексно, в першу чергу – боротися з місцями, де продають нелегальний алкоголь, наливайками. Вся інформація про них є. Як колишній «убозівець», Боберський каже, що боротись з цими закладами не важко, було б бажання: достатньо на день поставити навпроти «точки» автівку з відеореєстратором…

Ті безхатьки, що вже працюють, потребують принаймні соціального готелю, де з них братимуть незначну плату за проживання. За словами Івана Боберського, людина, яка прожила на вулиці 5-6 років, – як мала дитина, її треба заново вчити жити, розподіляти гроші, інакше все проп’є.

«Якось був випадок, – розповідає він, – чоловік отримав першу зарплатню і того ж дня приїхав у будинок нічного перебування на таксі. Красиво жити не заборониш».

Окрім п’яниць, є й психічно хворі, яких у БНП теж не пускають (якщо хворобу видно одразу), бо був випадок – один ледь не задушив іншого. Аналогічна проблема і з людьми з інвалідністю. Директор закладу розповідає, що одного разу привезли людину без ніг. Його знайшли під мостом, п’яним і без візка. Швидка привезла під заклад, залишила під дверима й поїхала. Бо він не хворий. А в БНП немає персоналу, щоб доглядати за такими людьми. Поки виготовляють документи, аби перевести в будинок-інтернат, на думку Боберського, місце такої людини – в лікарні. Аби швидка більше не кидала людей з інвалідністю під будинком нічного перебування, біля входу поставили відеокамеру. Іван Боберський каже – на них це діє…

За словами першого заступника директора міського департаменту соціальної політики Руслана Зелика, над тим же будинком нічного перебування є приміщення колишнього міліцейського спецрозподільника. Зараз воно порожнє, і вони вже звернулись до управління поліції, щоб ті дозволили орендувати площу та зробити там ще місця для ночівлі безпритульних і соціальний готель.

Зелик вважає, що безпритульність – це в першу чергу особиста проблема людини. Мовляв, якщо вона обрала такий спосіб життя, то влада нічого не може з цим зробити.

«Якщо він не порушує громадського порядку або навіть напівголий лежить на лавці – це його справа, – говорить Руслан Зелик. – Моя справа – бачити це, оцінювати й на прикладі цих людей вчити дітей. Він не порушує громадського порядку, не ображає людей, а те, що він п’яний і не хоче митись – ну, така у нього філософія життя».

Поки безпритульні не загрожують іншим, то можуть перебувати де завгодно – хоч у міську раду зайти, каже Зелик. А якщо вже будуть загрожувати, то на це є поліція.

«Куди вони їх дінуть? – говорить Руслан Зелик. – Як людина, я це розумію, я б по-іншому чинив із цими людьми. У радянські часи були спеціальні заклади, а тепер це все відмінили, бо ми йдемо у Європу, не можемо порушувати права людини».

Стосовно людей з інвалідністю, то в закладі, який вони планують відкрити над БНП, будуть люди, які їм допомагатимуть на час, поки виготовляють документи. Але про те, як це все має працювати, Зелик поки що розказати не може.

«Та їх справді немає куди подіти, – говорить начальник обласного управління патрульної поліції Олег Костенко. – Безпритульні входять у нашу сферу діяльності, тільки якщо вони порушують закон».

За словами Костенка, якщо безпритульний порушує громадський порядок, то на нього хіба складуть адмінпротокол.

«Припустимо, у нього немає при собі документів, або він відмовляється їх пред’явити, тоді ми веземо його у відділ поліції на Бельведерську, це вже адміністративне затримання, – каже Олег Костенко. – Але воно може бути до трьох годин, не більше. Якщо за три години нічого не встановлюємо – людину відпускаємо».

На думку патрульного, єдиний вихід – створення закладу, який би приймав безхатьків і в нетверезому стані. Каже, це кращий шлях, ніж зміна законодавства, аби їх примусово кудись забирали.

А як у Європі?

Німеччина. Німецькі безхатьки отримують посвідчення, яке дозволяє їм безкоштовно їздити у транспорті, харчуватись у громадських їдальнях, ночувати в парках і метро. Та навіть якщо посвідчення немає, для безпритульних побудовані спеціальні кафе та нічліжки, де можна поїсти чи поспати лише за кілька центів.

Німецькі безпритульні зай­маються жебрацтвом, але ненав’язливо. Тут мало хто дивиться на безхатьків презирливо. Часто можна побачити, як люди виносять їм обід, одяг, або пропонують заховатись від дощу у власних домівках.

Франція. У Парижі безпритульних називають «клошарами», їх дуже багато. За останні кілька років до місцевих клошарів доєднались емігранти з бідних країн, тому кількість безхатьків у Франції зросла вдвічі.

Паризькі безпритульні живуть повсюди: у парках, метро, провулках. У суспільстві клошарів є ієрархія: новачки селяться у найвіддаленіших районах на околицях, «авторитети» займають найкращі квартали з хорошим заробітком.

Загалом французький уряд всіляко піклується про безхатьків. Але забезпечити таку кількість людей – дуже складне завдання.

Велика Британія. Англійські безхатьки живуть, в основному, за підтримки благодійних організацій. При цьому власники благодійних хостелів не заперечують наявність державного фінансування.

За законами країни, якщо бездомною себе оголошує ціла сім’я, то держава має виділити їй соціальне житло. При цьому воно мусить бути розташоване у тому ж районі, де сім’я жила раніше, і де вчаться діти.

(Visited 218 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  В цьому закладі до 2011 році був справжній притон,де царювали кримінальні закони і збирались представники криміналітету.Людей які дійсно потребували допомоги звідти просто виживали.

  Гість,

  Ви думаєте,що ви пишете.”створити заклад який буде приймати п’яних”І хто і як має їм допомагати.Ведро для блювоти підносити?

  Гість,

  Розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п’яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, –

  тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення, –

  тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п’яному вигляді, –

  тягнуть за собою накладення штрафу від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

  { Стаття 178 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N від 29.05.85, Законами N від 07.02.97, N 2342-III від 05.04.2001, N 1824-VI від 21.01.2010, N 2744-VI від 02.12.2010 }

  Гість,

  Двохметровий бородатий збирач (хати у безхатьків можуть і бути насправді) з кепкою “Angry” – це колорит Франківська. Якщо людині подобається таке життя, то що вдієш. Аби хвороби не розносив. Не краде з бюджтеу і не вимагає хабарів як депутати і чиновники гарно вдягнуті на дорогих машинах, які пють в борделях і ресторанах заказаних для простих смертних. Не з тим боротись зібрались. Причина – злолійська влада.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5556

загрузка...

10-та і 80-та бригади кличуть прикарпатців на службу за контрактом (відео) 23:20

Військові запрошують мешканців Івано-Франківщини на службу за контрактом. На службу за контрактом запрошують 10-та ОГШБр та 80-та ДШБр. Умови військової служби за контрактом щороку змінюються і вдосконалюються. З'явилися сучасні зразки...

Украдені пісні повертає Україні прикарпатський бард Тарас Житинський 21:47

У мистецькому просторі «Ваґабундо» щоразу людно. А недавно переповнений перехід зібрав і наш краянин Тарас Житинський – виконавець і автор пісень. До речі, він – батько Ірини Житинської – оперної...

В мережі набирають популярності чарівні світлини вечірнього неба над Івано-Франківськом (фоторепортаж) 21:19

Захід сонця завжди красиве видовище, але у фотооб'єктиві майстра стає просто вражаючим. Франківець Oleksa Butchak виклав у мережу неймовірно красиві світлини вечірнього неба над містом. “Сьогодні не так ефектно, тому згадуємо як...

Прикарпатські дизайнери показали, що буде в тренді “Весна. Літо -2019” (відеосюжет) 20:56

Вечірні сукні та елегантні костюми… Показ мод «Весна. Літо – 2019» відбувся в Івано-Франківську. 9-ть дизайнерів з Прикарпаття презентували власні колекції одягу. Переконують, це тренд нинішнього сезону. Відтак акцент зробили...

Франківський спортклуб InterFit дарує місяць безкоштовної тренажерки 20:27 2 коментарі

У франківському спортклубі InterFit днями стартувала нова акція. Придбавши 10 персональних занять в тренажерний зал, ви отримаєте в ПОДАРУНОК БЕЗЛІМІТНИЙ АБОНЕМЕНТ на місяць. Персональні тренування - це гарантія здоров'я та...

КП «Електроавтотранс» представило безробітним франківцям понад 50 вакансій 20:07 2 коментарі

19 березня Івано-Франківським міським центром зайнятості проведено презентацію роботодавця КП «Електроавтотранс».   Підприємством було представлено для безробітних понад 50 вакансій, а саме: водій тролейбуса, електромонтер з ремонту та монтажу кабельних...

Представники «Національного корпусу» прокоментували вчорашні сутички у Івано-Франківську (фото+відео) 19:36 5 коментарів

Як уже повідомляв WestNews, учора, 19 березня, в Івано-Франківську відбувався широко анонсований захід – зустріч з Президентом України в рамках його всеукраїнського агітаційного передвиборчого туру. Ще до приїзду Порошенка в центрі...

“Дім Сірка” поповнився новими сучасники вольєрами (фоторепортаж) 19:27

Благодійна організація “Дім Сірка”, яка опікується безпритульними тваринами, отримала кілька нових сучасних вольєрів. Про це у соцмережі повідомила очільниця організації Наталія Когут. “Щира подяка нашому благодійнику Олександру Дегтяренко за подарованих ще 5...

Кремль має намір не пропустити Порошенка у другий тур - блогер 18:42 12 коментарів

Кремль хочет помешать Петру Порошенко переизбраться на второй президентский срок и даже выйти во второй тур выборов, поскольку именно его Россия боится больше всего. Такое мнение на своей странице в...

Мешканці села Новиця, що на Калущині, скинулися грошима і полатали 2 км обласної дороги (відеофакт) 18:12 1 коментар

Мешканці села Новиця Калуського району придбали холодний асфальт, заправили газові балони і відремонтували одну з найгірших ділянок дороги, що проходить селом. Два кілометри “страшного” покриття полатали за 4 тис. грн....

Потрібна допомога: на Прикарпатті згорів будинок, у якому проживала мама з дітками (фоторепортаж) 17:46

В Управлінні ДСНС України в Івано-Франківській області повідомляли, що 18 березня, о 01:25 в селищі Ворохта Яремчанської міської ради, виникла пожежа житлового будинку. Згодом, у соціальній мережі “Фейсбук” з’явився пост...

В одній із Франківських шкіл нарешті збудують спортзал (фоторепортаж) 17:09

Тривалий час в Івано-Франківській ЗОШ №2, що на вул. Дорошенка, діти не мали власного спортзалу. Уроки фізкультури відбувались в актовій залі. Так, як спеціального приміщення для спортивних занять в закладі...

В Івано-Франківську завершився черговий курс проекту "Молодь і влада" (фоторепортаж) 16:45 1 коментар

35 випускників проекту "Молодь та влада" отримали сертифікати про проходження стажування в Івано-Франківській міській раді. Після стажування багато молодих та амбітних людей хочуть залишитися працювати в Україні, зокрема і у місцевому...

Франківські спортсмени вибороли путівки на чемпіонат світу з кікбоксингу 16:23

Днями в Одесі проходив чемпіонат України з кікбоксингу ВАКО серед дорослих, на якому франківські бійці показали високий спортивний результат. Віталій Соловей переміг в лайт-контакті і поінт-файтингу у ваговій категорії 57...

В Тлумацькому районі взялися за ремонт мосту через Дністер 15:44

Продовжуються ремонтні роботи на дорогах загального користування державного значення та штучних спорудах Івано-Франківської області. Філія “Городенківська ДЕД” державного підприємства “Івано-Франківський облавтодор” приступає до ліквідації ямковості за допомогою механізму “КРОКУС” на...

Фізкультура по-новому: відомий телеведучий зіграв флорбол з Івано-Франківським секретарем міської ради (фоторепортаж) 15:12

Вчора, 19 берензя, в Івано-Франківську молодь опановувала сучасні види спорту в рамках пректу Олександра Педана “JuniorZ”, інформує WestNews.  19 березня до Івано-Франківська завітав відомий український ведучий Олександр Педан. Шоумен веде...

Загроза Карпатам: іноземні екологи назвали зелений туризм альтернативою курорту-гіганту 14:57

Іноземні природоохоронці закликали закарпатців розвивати зелений туризм замість побудови курорту-гіганта “Свидовець” у селі Ясіня Рахівського району Закарпаття, інформує Укрінформ. Жителів Ясіні – одного із трьох сіл в Рахівському районі, на...

Як юні прикарпатці середньовічний човен майстрували (фоторепортаж) 13:43

Як інформували ЗМІ, у лісі поблизу села Єзупіль майстри з Прикарпаття та інших областей України займаються проектом “Середньовічна корабельня” – будують судна середньовічного типу. 18 березня до них завітали школярі, аби допомогти у...

У Калуші муніципальні вартові знищили дві літри сурогату 12:26

У Калуші інспектори “Міської варти” чи не щодня звітують про боротьбу із алкогольним сурогатом. У зв’язку зі скаргами громадян на продаж сурогату алкоголю на ринку по вулиці Стуса та бездіяльністю...

Франківчанка Тіна Кароль підписала контракт з американською студією – записуватиме новий альбом 11:41 1 коментар

У понеділок, 18 березня, відома співачка з Івано-Франківська Тіна Кароль у Нью-Йорку підписала контракт з місцевою студією Bentley Records. Артистка записуватиме англомовний альбом. Про це співачка повідомила у соцмережі Інстаграм,...
 • ріел ІФ виринаюча