Прийняти і йти далі. Як нині франківці живуть з ВІЛ

1 грудня у світі вже 30 років відзначають день боротьби з ВІЛ / СНІД. Цього дня традиційно розповідають про хворобу і те, як з нею боротися.

Як нині з ВІЛ живуть франківці, дізнавався «Репортер».

news-image: Прийняти і йти далі. Як нині франківці живуть з ВІЛ

Хронічна хвороба

У коридорі Центру СНІДУ на Сагайдачного, 66 говоримо із соцпрацівником – про зустріч домовилися наперед. Представляється Сергієм (без прізвища). Він якраз очікує на пацієнта, який нині дізнався про свій статус. Каже, зараз важливо не пропустити людину і допомогти їй у цей непростий момент.

«Він лише дізнався про свій статус. Це – первинний пацієнт», – говорить Сергій. Він уже 15 років живе з ВІЛ, тож на контакт з пацієнтами центру виходить легко. Крім того, пройшов спеціальні тренінги та онлайн-навчання від всеукраїнської мережевої організації «100 % життя» для людей, які живуть з вірусом.

Перша консультація триває до години. Потім буде ще чотири чи п’ять консультацій. Окрім психологічної підтримки, соцпрацівники також можуть підвезти лікування, якщо пацієнт захворів і сам не може по нього приїхати. У франківському представництві, крім Сергія, працює ще дівчина – психолог за фахом.

«Ми вчимо їх жити з ВІЛ і розкривати свій статус статевому партнеру, розповідаємо, який ризик передачі, що таке рівень вірусного навантаження, формуємо прихильність, – говорить Сергій. – Проект називається «Формування прихильності людей, які живуть з ВІЛ», прихильність – це дотримання схеми лікування і дієти. Це дуже корисна річ. Якби мені таке трапилося, коли я лише дізнався про свій діагноз, то було б прекрасно».

Втім додає, що люди не одразу сприймають такий супровід: «Вони бояться, не знають, що таке ВІЛ. Людина і так в шоці від почутого, а тут ще хтось до неї підходить… Та коли я починаю з ними говорити і кажу, що теж живу з цією проблемою, то реакція зовсім інша, людина розкривається, йде на контакт».

Останні 15 років Сергій працював у господарському відділі наркодиспансеру. Тепер уже рік як він приходить до центру СНІДу щодня – нині це його основна робота. Показує перелік пацієнтів, з якими працює, на чотирьох сторінках – майже сотня людей. Усі – закодовані шифрами і жодного імені чи прізвища. Каже, тут є різні напрямки роботи – серед них і ті, хто приймає наркотики. Людина підходить, каже свій код і отримує консультацію.

«Я живу з ВІЛ-інфекцією давно. Діз­нався випадково, – Сергій. – Жив із жінкою, яка мені нічого про свій статус не розповіла. Я ніколи не читав чужих листів. Та якось побачив у її сумці конверт. Мені стало цікаво, я його відкрив – а там була виписка з інфекційної лікарні. Так я дізнався, що вона ВІЛ-інфікована».

Сергій зробив тест і дізнався, що інфікований сам. «Тоді був такий час, що ми не знали – буде терапія чи не буде, платне лікування чи безкоштовне. І коли почалася терапія, я отримував три баночки ліків і казав: «Господи, дякую тобі, що я ще три місяці проживу».

Каже, на початку 2000-х інформації не було жодної. Крім того, всі боялися про це говорити, бо ВІЛ був – як чума. Хоча визнає, сьогодні люди все одно ще не готові, аби відверто говорити про свій статус. Каже, його діти і внуки знають, але вони ходять у садок і до школи. Тому наражати їх на суспільний осуд не хоче.

«Моя родина – це моя підтримка, – говорить Сергій. – Сьогодні ВІЛ – це як хронічна хвороба. Головне – прий­мати ліки, не пропускати і все буде добре. А за два-три місяці після початку прийому терапії падає рівень вірусного навантаження, людина вже не може передати вірус іншій людині. Навіть інфіковані жінки народжують здорових дітей. Потрібно не боятися статусу, і якщо є сумнів, краще пройти тестування. Якщо ти знаєш про свій статус, можна почати лікування, яке є безкоштовним і доступним. Головне, аби було бажання і буде все чудово. Будете жити, скільки дав Бог».

Коли нічого не болить

Завідувачка амбулаторно-поліклінічного відділення обласного центру СНІД Марія Федорів розповідає, що нині усі обстеження та лікування у центрі є безкоштовними. Каже, хоч сьогодні система допомоги налагоджена, серед ВІЛ-позитивних людей все одно є страх, особливо в районах. Є й такі, які, навіть знаючи про свій статус, лікування не отримують.

«Дехто просто не хоче. А дехто каже, що нормально почувається, і їм не треба лікуватися, – говорить Федорів. – Приходять уже коли настає погіршення. ВІЛ – хвороба, при якій нічого не болить. Стадія безсимптомного носійства може тривати 7-10 років, залежно від давності інфікування. І поки людина вважає, що здорова, вірус свою роботу робить. Тим часом супутні інфекції можуть призвести до четвертої стадії СНІДу. І що раніше звернутися, то більша ймовірність, що все проходитиме не лише безсимптомно, а й контрольовано».

Каже, раніше були певні покази до призначення лікування, а останні 3-4 роки антиретровірусну терапію призначають усім – тоді вона дає швидший ефект: пригнічується розмноження вірусу, і якщо приймати препарати без пропусків, то будуть і результати лікування – без загострення старих хронічних хвороб і проявів нових.

«Для лікування ВІЛ пацієнти отримують терапію безкоштовно. Якщо є покази, їх також лікують стаціонарно при центрі, – розповідає Марія Федорів. – Є стаціонар на 20 ліжок, а при поліклініці – денний стаціонар на 15 місць. Якщо разом із ВІЛ виявляють туберкульоз, то пацієнтів направляють до обласного тубдиспансеру».

У центрі СНІДу ліки отримують пацієнти не лише з Франківська, а й з районів. З 2016 року лікування й терапію можна отримувати також у Коломиї, Калуші, Долині, Рожнятові, Над­вірній і Городенці. Первинні пацієнти отримують ліки раз на місяць – аби контролювати прийом і дивитися на показники, формування прихильності пацієнта, є пропуски чи немає. Потім, коли стан стабілізується, дають одразу на три місяці.

За даними центру СНІДу, на 1 жовт­ня в області є 1114 ВІЛ-інфікованих, серед них 437 – вже зі СНІД. 24 дитини мають підтверджений діагноз ВІЛ, з них СНІД – у дев’ятьох. У центрі кажуть, нині ВІЛ виявляють не лише серед груп ризику – ін’єкційних наркоманів, секс-працівниць чи чоловіків-гомосексуалів, а й в інших мешканців.

У 78 % випадків інфікування відбувається статевим шляхом, у 22 % – ін’єкційно. До 70 % випадків ВІЛ виявляють у мешканців віком 25-49 років. У 15-24 роки – до 11 %.

Сумніви розвіє тест

У міській лікарні на вулиці Матейка є кабінет дотестового консультування та тестування, в якому можна безкоштовно перевіритись на ВІЛ. А також – дізнатися, що робити й куди звертатись, якщо результат буде позитивним. Аби зробити тест, треба звернутися до приймального покою лікарні.

Лікарка кабінету Аліса Гуцуляк розповідає, що такий аналіз цілком анонімно може пройти кожен охочий. Відтак і результати отримує лише особисто за наявності документів, що посвідчують особу. Дані тесту не повідом­ляють навіть родичам.

«Усі аналізи відправляємо у центр СНІДу під номерами. Результати приходять теж анонімно. Ми консультуємо пацієнтів перед тестом про можливі наслідки і також – після отримання результату, якщо він є позитивним. Якщо результат позитивний, то з людиною проводять бесіду», – говорить Аліса Гуцуляк.

На результат такого тесту треба чекати до тижня. А до дня боротьби зі СНІДом – 29 і 30 листопада – усі охочі зможуть здати тут експрес-тест: результат можна буде отримати одразу.

(Visited 94 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6137

загрузка...

У Коломиї всім охочим вимірювали тиск та рівень цукру просто неба (відеосюжет) 08:42

У Коломиї вимірювали тиск та рівень цукру у середмісті. Таку акцію кілька разів на рік проводить міський центр первинної медико-санітарної допомоги. Мета – профілактичний огляд населення, йдеться у сюжеті НТК. Намет...

Мешканці Ланчинської ОТГ за власні кошти придбали автомобіль швидкої допомоги (відеосюжет) 21:50 4 коментарі

Жителі Ланчинської об’єднаної територіальної громади купили автомобіль екстреної допомоги за власні гроші. 12 липня його вручили медикам швидкої допомоги селища. Мешканці сіл Ланчин та Добродів збирали кошти на спецавтомобіль майже два...

Представників прикарпатських ОТГ навчали здійснювати заходи з профілактики захворювань (фоторепортаж) 22:27

В обласному центрі розпочалась серія навчальних тренінгів у рамках реалізації проекту «Популяризація громадського здоров’я в ОТГ Прикарпаття – обов’язок кожного». Про це повідомляють у пресслужбі Агенції розвитку об’єднаних територіальних громад...

Як у франківському медуніверситеті навчають реабілітологів 11:55 2 коментарі

У франківському медуніверситеті уже два роки студенти навчаються за новою спеціальністю – «Фізична терапія, ерготерапія». За перший рік інтерес від вступників зріс утричі, а кафедра вже налагодила співпрацю з двома...

Актуально влітку! Що робити, якщо Вас вкусила комаха? Поради франківського лікаря! Частина друга 11:07

Літом, коли люди виїжджають відпочивати на природу, завжди є ризик стати жертвою укусів різноманітних комах. Декотрі укуси проходять швидко, а із вкрай важкими укусами потрібно звертатися до лікарів. Тому рекомендую...

Для сільських амбулаторій Івано-Франківщини закуплять 20 авто 10:17

Про це йшлося на засіданні бюджетної комісії обласної ради 5 липня. Комісія прийняла рішення розприділити 10 мільйонів гривень для придбання 20-ти автомобілів для 14-ти сільських амбулаторій Прикарпаття. Зокрема, гроші направлять...

Близько 6 тисяч прикарпатців відмовились вакцинуватись від кору 22:27 2 коментарі

3 липня відбулося засідання колегії департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації під головуванням директора департаменту Миколи Стовбана. Про це повідомили в пресслужбі Івано-Франківської ОДА. Експерт ДОЗ ОДА з епідеміології Євгенія Чурпіта зазначила,...

У лікарнях Прикарпаття роблять більше операцій, ніж в середньому по Україні 18:33

3 липня відбулося засідання колегії департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації під головуванням директора департаменту Миколи Стовбана. Про це повідомили в пресслужбі Івано-Франківської ОДА. Головний спеціаліст ДОЗ ОДА з хірургії Петро Соломчак...

На Івано-Франківщині більше двох тисяч людей перехворіли кором 22:27

За оперативними з 28 грудня 2018 року по 27 червня 2019 року в Івано-Франківській області зареєстровано 2243 звернення з підозрою на кір, в тому числі 1742 дитини віком 0-17 років,...

Прикарпатцям на замітку: Уляна Супрун пояснила, коли лікар може відмовитися від подальшого ведення пацієнтів 13:58 2 коментарі

Сьогодні всі українці можуть вільно обирати свого сімейного лікаря. Але й всі лікарі, не лише сімейні, мають право вибору — вони можуть відмовитися від подальшого ведення пацієнта. Водночас, має дотримуватися...

10-річний прикарпатець потребує допомоги у боротьбі з хворобою (фотофакт) 22:46

10-річного галичанина Євгена Озарка неможливо взяти і вилікувати за кілька днів, не зробити цього і за місяць, навіть, не за рік. Хлопчик хворіє від народження. Важкі пологи, реанімація, апарат штучного...

Експерти радять прикарпатцям провести масову вакцинацію від кору 22:27

25 червня в Івано-Франківську відбулося засідання групи експертів з питань відповіді на спалах кору в Україні. Про це повідомили в пресслужбі Івано-Франківської ОДА. «Обговорення пройшло за участю медичного експерта ЮНІСЕФ...

На Івано-Франківщині вакцинують від кору шість тисяч працівників освіти 22:27

У департаменті охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА відбулася селекторна нарада з представниками МОЗ та Центру громадського здоров’я щодо проведення додаткових заходів імунізації від кору. Про це повідомили в пресслужбі Івано-Франківської ОДА....

На Прикарпатті спостерігається зниження захворюваності на кір 22:27

У департаменті охорони здоров’я ОДА за участю головного спеціаліста ДОЗ з організації педіатричної допомоги дитячому населенню Лариси Підвербецької та експерта ДОЗ з епідеміології Євгенії Чурпіти відбулася селекторна нарада з представниками...

У Івано-Франківську урочисто відзначили День медичного працівника 12:06

Днями  у Муніципальному Центрі дозвілля відбулося урочисте святкування з нагоди Дня медичного працівника колективу Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради», інформує Правда.іф. Щирі слова...

На Франківщині за місяць зафіксували чотири випадки ботулізму 22:16

В останні роки відзначають тенденцію до зростання захворюваності на ботулізм, що обумовлено зростаючими темпами і стихійністю консервування різноманітних видів продуктів у домашніх умовах. Протягом останніх 3-х тижнів в Івано-Франківсьькій обласній...

Оновлений медичний пункт урочисто відкрили на Коломийщині (відеосюжет) 21:30

Оновлений медичний пункт урочисто відкрили в Замулинцях. Старе приміщення ФАПу, яке постраждало ще від повені у 2008-му, капітально відремонтували. Усе за кошти бюджету Матеївецької територіальної громади. Найближчим часом приміщення буде...

На Івано-Франківщині кором перехворіли 2200 осіб 21:30

За оперативними з 28 грудня 2018 року по 12 червня 2019 року в Івано-Франківській області зареєстровано 2195 звернень з підозрою на кір, в тому числі 1703 дитини віком 0-17 років....

Йога-день у Франківську: у місті зберуться йоги, щоб створити живі скульптурні монументи 19:27

Незабаром весь світ відзначатиме Міжнародний день йоги, який традиційно святкують 21 червня. Івано-Франківськ та містяни також долучились до святкування. Відзначатимуть свято у Палаці Потоцьких, пише МІСТО. Вперше у місті учні...

Реформу вторинної ланки медицини в громадах обговорили в Івано-Франківську (відеосюжет) 18:33 1 коментар

Реформу вторинної ланки медицини в громадах обговорили в Івано-Франківському центрі розвитку місцевого самоврядування. За даними експертів, щонайменше в 11 ОТГ Прикарпаття є медзаклади вторинки. А ще - районні лікарні. Експерти...
  • ріел ІФ виринаюча