«Професійна майстерність, душевна рівновага і позитивний настрій – запорука успіху»: Тарас Нагірний розповів про туризм на Прикарпатті і про тонкощі професії екскурсовода

 

Зважаючи на значний розвиток туризму в Івано-Франківській області, професія екскурсовода стає все більш затребуваною. Сьогодні на вулицях міст чи у горах, ми бачимо групи людей, яких супроводжує екскурсовод. Часто враження, емоції, знання, які отримають туристи під час мандрівки, залежать від професійної майстерності екскурсовода. Про тонкощі професії та про туризм в Карпатському краю журналісту Правда.іф розповів відомий прикарпатський гід-екскурсовод Тарас Нагірний.

– Пане Тарасе, можете розповісти про Вашу першу подорож?

– Родом я з Городенківщини, з Придністровського Покуття, де надзвичайно красива  природа і особливо мальовничий каньйон річки Дністер. На її берегах розкинулось моє рідне село Хмелева. А перша подорож була в далекому дитинстві, коли ми, 5-7–річні діти з цікавістю оглядали навколишні пагорби, ліси, урочища. Одного разу ми пішли вбрід через Дністер і піднялися на Божу гору, з якої нам відкрився неймовірний вид на Дністровський каньйон. Згодом з хлопцями сплавлялись по річці на надувних автомобільних камерах, встановивши на них пліт з вербової лози. Тепер з турклубом «Ластівка» проводимо професійні одно-триденні сплави на рафтах. У гори вперше поїхав у шкільному віці і з тих пір мої улюблені мандрівки проходять саме Карпатськими горами. Мені надзвичайно подобаються Чорногора, Горгани, Свидовець і Покутсько-Буковинські Карпати.

– Як Ви прийшли до цієї професії і стали гідом-екскурсоводом?

– Навчаючись у Прикарпатському університеті, мандрував зі студентським товариством, все більше відкриваючи для себе велич і красу Карпат, багату культуру Гуцульщини, Покуття, Бойківщини, Опілля, славну історію Галичини. Деякий час працював учителем історії в ЗОШ №10. У вільний час їздив по всій Західній Україні та найбільше мандрував Карпатами. Організовував одноденні тури для школярів, друзів та знайомих. Здобута у вузі спеціальність «Історія та народознавство» допомагала в роботі. Згодом були багатоденні подорожі Прикарпаттям, Львівщиною, Закарпаттям, Буковиною, Поділлям. Закінчив курси екскурсоводів у місцевому коледжі, отримавши посвідчення, а також дозвіл на туристичний супровід від обласного Управління туризму. З 2005 року почалась активна співпраця з місцевими, львівськими, київськими та іншими туристичними фірмами.

– Скільки часу займає складання програми туру з нуля?

– До складання програми треба підходити зважено і прораховувати все буквально до хвилини. На це іноді треба витратити одну-дві години, щоб  все продумати до деталей, надрукувати і надіслати програму замовнику і таке інше. Існують важливі організаційні моменти. Скажімо, запланована мандрівка по маршруту «Замки Львівщини». Відповідно, я повинен записати тургрупу на екскурсію у «Китайський палац» і «Великий палац» у Золочівському замку, а також – у Олеському замку і спланувати час так, щоб автобус з туристами вчасно прибув до цих об’єктів. Тепер у мене є різноманітні програми: від двогодинної екскурсії по Івано-Франківську до кількаденних турів Карпатським краєм.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Які є нюанси професії екскурсовода?

– Нюансів у моїй професії є багато. Починаючи від змісту, форми, місця проведення екскурсії, її тривалості, кількості учасників, особливих методичних прийомів (адже туристи бувають дуже різними) і закінчуючи природними чи соціальними факторами, на які екскурсоводи не впливають. Хоча в турі мають їх передбачити. Дехто мені каже: «В тебе проста, цікава професія, ти помандрував з туристами, повеселив людей і сам відпочив». Насправді, це важка робота, бо тут поєднується фізична, розумова і психологічна праця. До прикладу: проїхати автобусом за день 500 кілометрів, працюючи з тургрупою – це дуже не просто. Але якщо займаєшся улюбленою справою і бачиш, як радіють туристи в час мандрівки, то хочеться і самому знову вирушати в мандри.

– А правду кажуть, що 50% успішної мандрівки залежить від туриста?

– Якщо турист налаштований гарно відпочити і він на позитиві – мандрівка буде успішною.

А якщо він, щойно почався тур, ставить необ’єктивні претензії до гіда чи керівника групи, то він сам може стати причиною невдалого туру для себе та інших колег-туристів. Якщо у мого туриста є якась проблема, звісно допомагаю її вирішити. Зараз більшість туристів стали дуже вибагливими. Але добре, що у них є великий вибір: турфірми пропонують різноманітні тури, комфортні автобуси, сучасні готелі, ресторани та різні атракції. А от професійних екскурсоводів у нашій області не вистачає, адже більшість екскурсій бувають оглядовими (комплексними, багатоплановими, комбінованими), а не тематичними. Тому значна частина екскурсоводів працює тільки по двох-трьох темах чи напрямках.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Яка середня кількість людей у тургрупі?

– Туристичні групи бувають різними – від двох-трьох осіб до п’ятдесяти. Тому й екскурсії проводяться індивідуальні та групові. Є дитячі, молодіжні, сімейні чи корпоративні групи і чисельність осіб в них різна. Середня кількість людей в тургрупі – 20-30 осіб. З малою чи середньою групою зручніше і цікавіше працювати. Є можливісь візуального спілкування та кращої комунікації з туристами.

– Трапляється так, що у вас немає екскурсій певний період часу?

– Звісно буває, що немає екскурсій, тим більше є періоди туристичного міжсезоння (листопад-грудень і лютий-березень). В мене є інша робота, я маю сімейні справи і можливість мандрувати – дізнаватись щось нове, незвідане. Пишу краєзнавчі статті, складаю нові туристичні програми, долучився як співавтор, до видання книжки «Метафізика Карпат». Буває запланую щось на певний день, а тут телефонний дзвінок і замовлення провести екскурсію чи тур. Люди завжди кудись мандрують, навіть під час кризових ситуацій в державі. Три-чотири роки тому кількість українських туристів на Прикарпатті зросла, а іноземців поменшало. Потім був невеликий спад, а тепер знову спостерігається туристичний бум. Особливо багато туристів в період новорічно-різдвяних свят та в літній період.

– Чи робите зауваження, коли туристи залишають після себе сміття?

– Звичайно роблю, але туристи тепер стараються бути культурнішими, менше смітять. Інколи бувало їхав на певний маршрут, щоб його оглянути і при нагоді прибирав там сміття. Мені було соромно, що люди, які їдуть на природу чи до певних пам’яток історії та архітектури, бачать там купи сміття. Природоохоронні державні установи, громадські організації, місцеві органи влади, мешканці населених пунктів, де розвивається туризм, майже не займаються екологічними проблемами. А турист хоче їхати туди, де красиво, затишно і чисто.

– Який зараз попит і чому туристи надають перевагу?

– Туристи, особливо з великих міст, намагаються більше бути на природі, проводити активні форми відпочинку. Тому для них турфірми організовують пішохідні екскурсії, гірські походи, веломандрівки, кінні прогулянки, подорожі на квадроциклах, водні сплави по річках, польоти на параплані, виїзди автотранспортом до цікавих природних об’єктів.

Сучасні туристи хочуть бачити різні добропам’ятства, почути цікаву інформацію, смачно поїсти, придбати сувеніри і розважитись різними атракціями. Багато з них цікавляться історією, культурою, традиціями гуцулів, покутян, бойків, опілян, лемків та інших українських етнічних груп Карпатського регіону. Найпопулярнішими в туристів є Яремчанщина,  Верховинщина, Косівщина, Коломийщина, Долинщина, Богородчанщина, Дністровський каньйон. Також відвідують туристичні об’єкти в Галичі, Рогатині, Городенці, Надвірні, Снятині та інших містечках і селах. Місцеві мешканці подорожують в сусідні області: на Львівщину, Закарпаття, Буковину, Поділля, Волинь.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Ви підтримуєте зв’язки з вашими екскурсантами після проведеної екскурсії?

– З багатьма екскурсантами підтримую подальші дружні стосунки. Спілкуємось по телефону та інтернету, з місцевими інколи бачимось у місті чи в наступній подорожі. Бувало іноді, під час мандрівки, особливо у горах, туристи нарікають: «Навіщо нам це сходження на Говерлу, так тяжко підніматись, ми хочемо поскоріше додому!» Але після успішної і цікавої подорожі почуваються щасливими. А через деякий час телефонують і кажуть, що хочуть мандрувати саме зі мною. Це надзвичайно приємно і заохочує до подальшої активної праці.

– Чи зростає інтерес туристів до Івано-Франківська?

– Інтерес туристів, як українських так і зарубіжних, до Івано-Франківська щороку зростає. Все більше гостей відвідує наше чудове місто. Це туристи з усіх областей України, а найбільше з великих міст: Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Чернігова і багатьох інших. В меншій кількості Франківськ відвідують іноземці. Бувають туристи з Польщі, Білорусі, Литви, Німеччини, Англії, Франції, США, Іспанії, а також з країн СНД і навіть з далеких: Бразилії, Аргентини, Кореї.

Місто стало своєрідними «Воротами в Карпати». Історія нашого Станиславова – Станіслава – Івано-Франківська є надвичайно цікавою і багатою. Тут живуть гостинні і талановиті люди, є давні і сучасні пам’ятки історії та архітектури, мальовничий парк і велике озеро, проводяться різноманітні фестивалі та інші культурно-мистецькі акції. Хоча значна частина пам’яток архітектури потребує реставрації, треба покращувати благоустрій міста, відремонтувати дороги, розвивати туристичну інфраструктуру. Це стосується й інших туристичних центрів Прикарпаття.

– А який середній кілометраж під час туру?

– Під час двогодинної екскурсії по місту можна пройти 5-6 кілометрів. Виїздні автобусно-пішохідні мандрівки у інші населені пункти – це в середньому до 10 кілометрів пішки міськими вулицями, площами і туристичними об’єктами. Одно- та багатоденні тури бувають різної складності та відстані: мінімум – 5 кілометрів, максимум –до 20-ти. Тому завжди потрібно бути в професійній і добрій фізичній формі. Адже професійна майстерність, душевна рівновага, витривалість і позитивне мислення – залог успіху в туристичній сфері.

– Перед туром ви їздите на той маршрут, де повинні провести екскурсію?

– Раніше їхав на певні маршрути, щоб вивчити їх і знати, куди я повезу людей. Деякі з них проходив по декілька разів, щоб якнайкраще їх освоїти. Починав з вулиць Івано-Франківська, а завершував гірськими маршрутами в Карпатах. Хоча і тепер постійно досліджую нові туристичні об’єкти і маршрути. Бо сьогодні недостатньо мати туристичну, краєзнавчу, історичну літературу і «портфель екскурсовода». Потрібно постійно відвідувати старі і нові туристичні атракції, вдосконалюватись та піднімати свій професійний рівень.

 

Світлина від Vitaliy Perederko.

 

– Перед походом в гори ви запитуєте в людей про стан їхнього здоров’я?

– Я завжди питаю про стан здоров’я туристів, незалежно від маршруту: пішохідного, автобусного, гірського чи комбінованого. Особливо це стосується дітей і людей похилого віку. Рекомендую вчасно запастися потрібними ліками. У керівника тургрупи має бути аптечка, а в дитячих групах – медпрацівник. Бо часто турист не усвідомлює складність маршруту, переїзд на значні відстані, фізичні навантаження в гірських походах, вплив природних та інших факторів на нього. Тому обов’язково проводжу інструктаж з техніки безпеки, звертаю увагу на певні особливості маршруту. Безпека туриста, збереження його життя і здоров’я, гарні враження від мандрівки є визначальними у моїй роботі.

– Яке ваше заключне слово при завершенні екскурсії?

Найперше, дякую всім за спільну цікаву подорож, за підтримку і взаєморозуміння між гідом і туристами. Часто їм кажу: «Я бачу, що ви трішки втомлені, але щасливі, бо втома швидко минає, а чудові позитивні враження надовго залишаються у ваших серцях». Бажаю всім здоров’я, щастя, добра, миру, Божого благословіння і запрошую приїхати знову в наш чарівний Карпатський край. Душа радіє, коли бачу, як у мандрівників світяться радістю очі і вони уже мріють про наступну подорож. Бо щасливий той, хто може мандрувати.

Розмовляв Максим Шпирка

(Visited 384 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7200

Полторака звільнено з військової служби: він керуватиме Міноборони як цивільна особа (відео) 11:02

Міністр оборони України, генерал армії Степан Полторак подав рапорт про звільнення із військової служби. Про це під час урочистостей у Києві з нагоди Дня захисника України заявив Петро Порошенко. Щойно...

80% від усіх викидів. Найбільшим забруднювачем повітря на Прикарпатті є Бурштинська ТЕС 10:55

Найбільшим забруднювачем повітря на Івано-Франківщині є Бурштинська ТЕС ПАТ «ДТЕК Західенерго». Викиди електростанції сягають 80% від загальної кількості викидів стаціонарних джерел Івано-Франківської області. Димові труби Бурштинської ТЕС мають значну висоту...

З 1 жовтня по 1 червня розпочалося оформлення пільгової картки на проїзд в громадському транспорті Івано-Франківська 09:48

З 8 жовтня розпочалося оформлення пільгової картки в центрах обслуговування та через Інтернет. Про це на сьогоднішній оперативній нараді повідомив директор КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк,  інформує Правда.іф. Пільгову картку можуть...

У закладах медицини Івано-Франківська тривають ремонтні роботи 09:00

Під час сьогоднішньої оперативної наради начальник управління охорони здоров’я Марія Бойко розповіла, які ремонтні роботи провели у медичних закладах Івано-Франківська,  інформує Правда.іф. Отож, у Міській  клінічній лікарні №1 було: Проведено...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

16 жовтня – 140 років від дня народження Володимира Кобринського (1873-1958), етнографа, мистецтвознавця, засновника і першого директора Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини (1926), уродженця с. Білоберізка Верховинського району. Рубрика виходить...

Сьогодні в Івано-Франківську розпочнуть опалювальний сезон 08:40 1 коментар

Сьогодні, під час оперативної наради, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків поцікавився, коли в місті розпочнуть опалювальний сезон, інформує Правда.іф. «Усі котельні розпломбовані, думаю, все буде нормально», – повідомив директор комунального...

Через автокефалію УПЦ Путін може почати нове вторгнення в Україну, - Financial Times 08:24 2 коментарі

Рішення Священного синоду Вселенського патріархату Константинополя надати автокефалію Українській православній церкві може стати приводом для нового вторгнення Російської Федерації в Україну Як передає УНІАН, про це йдеться в редакційній статті...

РПЦ повністю розірвала стосунки з Константинополем. Онуфрій підтримав 07:51 2 коментарі

Російська православна церква розриває євхаристійне спілкування з Вселенським патріархатом через його рішення щодо автокефалії для української православної церкви Таке рішення ухвалив у понеділок, 15 жовтня 2018 року, синод РПЦ, повідомив...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 06:58

Слyжбa oперaтивного рeaгування викoнaвчого кoмітету Івaно-Фрaнківської мiської рaди пoвідомляє прo нoві вiдключeння для прoвeдення рeмонтних рoбіт. У вівторок, 16 жовтня, чaстина бyдинкiв в Івaно-Фрaнківську бyде бeз вoди, гaзу чи свiтлa, інформує WestNews.

Україна перейде на "зимовий" час у ніч на 28 жовтня 22:26

У ніч на неділю, 28 жовтня, Україна перейде на "зимовий" час, тож о четвертій ранку стрілки годинників слід перевести на одну годину назад. Як повідомляє Укрінформ, переведення годинників регламентується постановою...

В Івано-Франківську тепло почнуть запускати ввечері 16 жовтня 21:15 1 коментар

Про це ввечері 15 жовтня “Галці” повідомив директор комунального підприємства “Теплокомуненерго” Руслан Гайда.     Він уточнив, що котельні підприємства почнуть запускати ввечері 16 жовтня. Тож тепліше у квартирах, закладах освіти та...

Лісові пірати. Чому ліси в Україні вирубують, незважаючи на закони (відео) 21:14 2 коментарі

Минулого тижня ТСН.Тиждень показав, як у Карпатах вирубують найцінніший у Європі праліс. Його знищення – катастрофа для всіх, кажуть експерти.     Для дикої природи: бо знищують її неповторний мікро-світ. І для...

За минулу добу в Івано-Франківській області впіймали 18 п'яних кермувальників 20:25 5 коментарів

За минулу добу до відділів Головного управління поліції в Івано-Франківській області поступило 283 заяви та повідомлення про кримінальні правопорушення та інші події.     З них 9- з ознаками кримінальних правопорушень,...

За фактом побиття помічника депутата в Богородчанах поліція розпочала розслідування 19:15

За повідомленням про виникнення конфлікту біля автозаправної станції у райцентрі Богородчани правоохоронці виїхали на місце події та встановили учасників конфлікту. За цим фактом відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань...

В Івано-Франківську відбулися змагання з фрірайду на велосипедах (відео) 17:37

Змагання з фрірайду на велосипедах відбулося 10 жовтян на схилах Вовчинецьких гір, які поблизу Івано-Франківська.     Участь у змаганнях взяли 35 велосипедистів. Їздили учасники на трасі, яку спеціально до змагань...

У мережі з’явилися фото водія, який жорстоко вдарив літню жінку за те, що хотіла сісти на переднє крісло 16:09 9 коментарів

Сьогодні мешканка Івано-Франківська Anastasia Pechena опублікувала в групі Комуналка.іф соціальної мережі Фейсбук фото водія, який вдарив жінку похилого віку, інформує Правда.іф. «Ось це бидло на 24 маршрутці з номер ними...

Галицькі рятувальники отримали квадрокоптер призначений для виявлення лісових та степових пожеж 16:06

Перебуваючи на Прикарпатті, народний депутат України Михайло Довбенко відвідав кілька районів області. Зокрема, взяв участь у відкритті оновленого рентген-кабінету у с. Лисець Тисменицького району та передав обладнання галицьким рятувальникам.  ...

Вихованець з Прикарпаття став триразовим чемпіоном України з легкої атлетики 14:20

У Буенос Айресі (Аргентина) тривають юнацькі Олімпійські ігри. Участь в них взяв і один спортсмен з Прикарпаття, інформує Правда.іф посилаючись на "Галицький кореспондент".     Вихованець калуської школи легкої атлетики Олександр Гонський у...

«Я радий би не бути хамлом, але обставини змушують», – зізнається мешканець Івано-Франківська 13:36 5 коментарів

Сьогодні мешканець Івано-Франківська Ігор Кривенко поскаржився в групі Комуналка.іф соціальної мережі Фейсбук на нестачу урн на вулицях міста, інформує Правда.іф. «Недавно мав полеміку з френдом відносно бруду на вулицях. Написав,...

В Івано-Франківську аби ухилитися від сплати аліментів боржники змінюють прізвища (відео) 13:17

Юстиція Прикарпаття серйозно взялася за аліментників.   [caption id="attachment_48566" align="alignnone" width="800"] Cute little girl is playing with paper money - dollars, isolated over white[/caption]   Із січня по вересень цього...
  • ріел ІФ виринаюча