«Професійна майстерність, душевна рівновага і позитивний настрій – запорука успіху»: Тарас Нагірний розповів про туризм на Прикарпатті і про тонкощі професії екскурсовода

 

Зважаючи на значний розвиток туризму в Івано-Франківській області, професія екскурсовода стає все більш затребуваною. Сьогодні на вулицях міст чи у горах, ми бачимо групи людей, яких супроводжує екскурсовод. Часто враження, емоції, знання, які отримають туристи під час мандрівки, залежать від професійної майстерності екскурсовода. Про тонкощі професії та про туризм в Карпатському краю журналісту Правда.іф розповів відомий прикарпатський гід-екскурсовод Тарас Нагірний.

– Пане Тарасе, можете розповісти про Вашу першу подорож?

– Родом я з Городенківщини, з Придністровського Покуття, де надзвичайно красива  природа і особливо мальовничий каньйон річки Дністер. На її берегах розкинулось моє рідне село Хмелева. А перша подорож була в далекому дитинстві, коли ми, 5-7–річні діти з цікавістю оглядали навколишні пагорби, ліси, урочища. Одного разу ми пішли вбрід через Дністер і піднялися на Божу гору, з якої нам відкрився неймовірний вид на Дністровський каньйон. Згодом з хлопцями сплавлялись по річці на надувних автомобільних камерах, встановивши на них пліт з вербової лози. Тепер з турклубом «Ластівка» проводимо професійні одно-триденні сплави на рафтах. У гори вперше поїхав у шкільному віці і з тих пір мої улюблені мандрівки проходять саме Карпатськими горами. Мені надзвичайно подобаються Чорногора, Горгани, Свидовець і Покутсько-Буковинські Карпати.

– Як Ви прийшли до цієї професії і стали гідом-екскурсоводом?

– Навчаючись у Прикарпатському університеті, мандрував зі студентським товариством, все більше відкриваючи для себе велич і красу Карпат, багату культуру Гуцульщини, Покуття, Бойківщини, Опілля, славну історію Галичини. Деякий час працював учителем історії в ЗОШ №10. У вільний час їздив по всій Західній Україні та найбільше мандрував Карпатами. Організовував одноденні тури для школярів, друзів та знайомих. Здобута у вузі спеціальність «Історія та народознавство» допомагала в роботі. Згодом були багатоденні подорожі Прикарпаттям, Львівщиною, Закарпаттям, Буковиною, Поділлям. Закінчив курси екскурсоводів у місцевому коледжі, отримавши посвідчення, а також дозвіл на туристичний супровід від обласного Управління туризму. З 2005 року почалась активна співпраця з місцевими, львівськими, київськими та іншими туристичними фірмами.

– Скільки часу займає складання програми туру з нуля?

– До складання програми треба підходити зважено і прораховувати все буквально до хвилини. На це іноді треба витратити одну-дві години, щоб  все продумати до деталей, надрукувати і надіслати програму замовнику і таке інше. Існують важливі організаційні моменти. Скажімо, запланована мандрівка по маршруту «Замки Львівщини». Відповідно, я повинен записати тургрупу на екскурсію у «Китайський палац» і «Великий палац» у Золочівському замку, а також – у Олеському замку і спланувати час так, щоб автобус з туристами вчасно прибув до цих об’єктів. Тепер у мене є різноманітні програми: від двогодинної екскурсії по Івано-Франківську до кількаденних турів Карпатським краєм.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Які є нюанси професії екскурсовода?

– Нюансів у моїй професії є багато. Починаючи від змісту, форми, місця проведення екскурсії, її тривалості, кількості учасників, особливих методичних прийомів (адже туристи бувають дуже різними) і закінчуючи природними чи соціальними факторами, на які екскурсоводи не впливають. Хоча в турі мають їх передбачити. Дехто мені каже: «В тебе проста, цікава професія, ти помандрував з туристами, повеселив людей і сам відпочив». Насправді, це важка робота, бо тут поєднується фізична, розумова і психологічна праця. До прикладу: проїхати автобусом за день 500 кілометрів, працюючи з тургрупою – це дуже не просто. Але якщо займаєшся улюбленою справою і бачиш, як радіють туристи в час мандрівки, то хочеться і самому знову вирушати в мандри.

– А правду кажуть, що 50% успішної мандрівки залежить від туриста?

– Якщо турист налаштований гарно відпочити і він на позитиві – мандрівка буде успішною.

А якщо він, щойно почався тур, ставить необ’єктивні претензії до гіда чи керівника групи, то він сам може стати причиною невдалого туру для себе та інших колег-туристів. Якщо у мого туриста є якась проблема, звісно допомагаю її вирішити. Зараз більшість туристів стали дуже вибагливими. Але добре, що у них є великий вибір: турфірми пропонують різноманітні тури, комфортні автобуси, сучасні готелі, ресторани та різні атракції. А от професійних екскурсоводів у нашій області не вистачає, адже більшість екскурсій бувають оглядовими (комплексними, багатоплановими, комбінованими), а не тематичними. Тому значна частина екскурсоводів працює тільки по двох-трьох темах чи напрямках.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Яка середня кількість людей у тургрупі?

– Туристичні групи бувають різними – від двох-трьох осіб до п’ятдесяти. Тому й екскурсії проводяться індивідуальні та групові. Є дитячі, молодіжні, сімейні чи корпоративні групи і чисельність осіб в них різна. Середня кількість людей в тургрупі – 20-30 осіб. З малою чи середньою групою зручніше і цікавіше працювати. Є можливісь візуального спілкування та кращої комунікації з туристами.

– Трапляється так, що у вас немає екскурсій певний період часу?

– Звісно буває, що немає екскурсій, тим більше є періоди туристичного міжсезоння (листопад-грудень і лютий-березень). В мене є інша робота, я маю сімейні справи і можливість мандрувати – дізнаватись щось нове, незвідане. Пишу краєзнавчі статті, складаю нові туристичні програми, долучився як співавтор, до видання книжки «Метафізика Карпат». Буває запланую щось на певний день, а тут телефонний дзвінок і замовлення провести екскурсію чи тур. Люди завжди кудись мандрують, навіть під час кризових ситуацій в державі. Три-чотири роки тому кількість українських туристів на Прикарпатті зросла, а іноземців поменшало. Потім був невеликий спад, а тепер знову спостерігається туристичний бум. Особливо багато туристів в період новорічно-різдвяних свят та в літній період.

– Чи робите зауваження, коли туристи залишають після себе сміття?

– Звичайно роблю, але туристи тепер стараються бути культурнішими, менше смітять. Інколи бувало їхав на певний маршрут, щоб його оглянути і при нагоді прибирав там сміття. Мені було соромно, що люди, які їдуть на природу чи до певних пам’яток історії та архітектури, бачать там купи сміття. Природоохоронні державні установи, громадські організації, місцеві органи влади, мешканці населених пунктів, де розвивається туризм, майже не займаються екологічними проблемами. А турист хоче їхати туди, де красиво, затишно і чисто.

– Який зараз попит і чому туристи надають перевагу?

– Туристи, особливо з великих міст, намагаються більше бути на природі, проводити активні форми відпочинку. Тому для них турфірми організовують пішохідні екскурсії, гірські походи, веломандрівки, кінні прогулянки, подорожі на квадроциклах, водні сплави по річках, польоти на параплані, виїзди автотранспортом до цікавих природних об’єктів.

Сучасні туристи хочуть бачити різні добропам’ятства, почути цікаву інформацію, смачно поїсти, придбати сувеніри і розважитись різними атракціями. Багато з них цікавляться історією, культурою, традиціями гуцулів, покутян, бойків, опілян, лемків та інших українських етнічних груп Карпатського регіону. Найпопулярнішими в туристів є Яремчанщина,  Верховинщина, Косівщина, Коломийщина, Долинщина, Богородчанщина, Дністровський каньйон. Також відвідують туристичні об’єкти в Галичі, Рогатині, Городенці, Надвірні, Снятині та інших містечках і селах. Місцеві мешканці подорожують в сусідні області: на Львівщину, Закарпаття, Буковину, Поділля, Волинь.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Ви підтримуєте зв’язки з вашими екскурсантами після проведеної екскурсії?

– З багатьма екскурсантами підтримую подальші дружні стосунки. Спілкуємось по телефону та інтернету, з місцевими інколи бачимось у місті чи в наступній подорожі. Бувало іноді, під час мандрівки, особливо у горах, туристи нарікають: «Навіщо нам це сходження на Говерлу, так тяжко підніматись, ми хочемо поскоріше додому!» Але після успішної і цікавої подорожі почуваються щасливими. А через деякий час телефонують і кажуть, що хочуть мандрувати саме зі мною. Це надзвичайно приємно і заохочує до подальшої активної праці.

– Чи зростає інтерес туристів до Івано-Франківська?

– Інтерес туристів, як українських так і зарубіжних, до Івано-Франківська щороку зростає. Все більше гостей відвідує наше чудове місто. Це туристи з усіх областей України, а найбільше з великих міст: Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Чернігова і багатьох інших. В меншій кількості Франківськ відвідують іноземці. Бувають туристи з Польщі, Білорусі, Литви, Німеччини, Англії, Франції, США, Іспанії, а також з країн СНД і навіть з далеких: Бразилії, Аргентини, Кореї.

Місто стало своєрідними «Воротами в Карпати». Історія нашого Станиславова – Станіслава – Івано-Франківська є надвичайно цікавою і багатою. Тут живуть гостинні і талановиті люди, є давні і сучасні пам’ятки історії та архітектури, мальовничий парк і велике озеро, проводяться різноманітні фестивалі та інші культурно-мистецькі акції. Хоча значна частина пам’яток архітектури потребує реставрації, треба покращувати благоустрій міста, відремонтувати дороги, розвивати туристичну інфраструктуру. Це стосується й інших туристичних центрів Прикарпаття.

– А який середній кілометраж під час туру?

– Під час двогодинної екскурсії по місту можна пройти 5-6 кілометрів. Виїздні автобусно-пішохідні мандрівки у інші населені пункти – це в середньому до 10 кілометрів пішки міськими вулицями, площами і туристичними об’єктами. Одно- та багатоденні тури бувають різної складності та відстані: мінімум – 5 кілометрів, максимум –до 20-ти. Тому завжди потрібно бути в професійній і добрій фізичній формі. Адже професійна майстерність, душевна рівновага, витривалість і позитивне мислення – залог успіху в туристичній сфері.

– Перед туром ви їздите на той маршрут, де повинні провести екскурсію?

– Раніше їхав на певні маршрути, щоб вивчити їх і знати, куди я повезу людей. Деякі з них проходив по декілька разів, щоб якнайкраще їх освоїти. Починав з вулиць Івано-Франківська, а завершував гірськими маршрутами в Карпатах. Хоча і тепер постійно досліджую нові туристичні об’єкти і маршрути. Бо сьогодні недостатньо мати туристичну, краєзнавчу, історичну літературу і «портфель екскурсовода». Потрібно постійно відвідувати старі і нові туристичні атракції, вдосконалюватись та піднімати свій професійний рівень.

 

Світлина від Vitaliy Perederko.

 

– Перед походом в гори ви запитуєте в людей про стан їхнього здоров’я?

– Я завжди питаю про стан здоров’я туристів, незалежно від маршруту: пішохідного, автобусного, гірського чи комбінованого. Особливо це стосується дітей і людей похилого віку. Рекомендую вчасно запастися потрібними ліками. У керівника тургрупи має бути аптечка, а в дитячих групах – медпрацівник. Бо часто турист не усвідомлює складність маршруту, переїзд на значні відстані, фізичні навантаження в гірських походах, вплив природних та інших факторів на нього. Тому обов’язково проводжу інструктаж з техніки безпеки, звертаю увагу на певні особливості маршруту. Безпека туриста, збереження його життя і здоров’я, гарні враження від мандрівки є визначальними у моїй роботі.

– Яке ваше заключне слово при завершенні екскурсії?

Найперше, дякую всім за спільну цікаву подорож, за підтримку і взаєморозуміння між гідом і туристами. Часто їм кажу: «Я бачу, що ви трішки втомлені, але щасливі, бо втома швидко минає, а чудові позитивні враження надовго залишаються у ваших серцях». Бажаю всім здоров’я, щастя, добра, миру, Божого благословіння і запрошую приїхати знову в наш чарівний Карпатський край. Душа радіє, коли бачу, як у мандрівників світяться радістю очі і вони уже мріють про наступну подорож. Бо щасливий той, хто може мандрувати.

Розмовляв Максим Шпирка

(Visited 459 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4869

загрузка...

Стали відомі деталі ДТП в якій постраждав 72-річний велосипедист (фотофакт) 13:21

Сьогодні, у Івано-Франківську трапилася аварія за участю велосипедиста. Речниця патрульної поліції Христина Мриглід розповіла Правді.іф. деталі аварії. "43-річний Водій автомобіля Lanos рухаючись з вулиці Миру кільцем повертав на вул. Деповську....

У Івано-Франківську трапилося ДТП за участю велосипедиста 13:11

Сьогодні в обід на кільці Хоткевича-Миру трапилася дорожньо-транспортна пригода за участю велосипедиста. На місце події прибула швидка медична допомога та патрульна поліція. Усі деталі будуть згодом.

Через указ Зеленського щодо нотаріусів Пенсійний фонд втратить півмільярда гривень 13:04

Через указ президента України Володимира Зеленського щодо скасування плати нотаріусам обов’язкової суми Пенсійний фонд втратить до кінця року півмільярда гривень. Про це в ефірі "Прямого" в ток-шоу "Ехо України" заявив міністр соціальної політики Андрій Рева....

У Івано-Франківську впроваджують нові технології в медицині 13:00

Сьогодні, 26 червня між Прикарпатський національним університетом ім. Василя Стефаника та Центральною міською клінічною лікарнею було укладено договір про співпрацю. Підписання цієї угоди спрямоване на те, щоб випускники вишу могли...

Ще один гламурний хлопчик у закатаних штанцях: соцмережі глузують з телеведучого, який йде від "Слуги народу" (фото) 12:35

Днями телеведучий Олександр Скічко оголосив про свій намір йти у політику. На позачергових виборах до Верховної Ради він балотуватиметься від партії "Слуга народу" на мажоритарному окрузі №197 у Черкаській області....

У Івано-Франківську поліцейські розшукують водія, який при русі транспорту стріляв в інше авто 12:32

Такий інцидент трапився пізно ввечері на одній із вулиць Івано-Франківська. Правоохоронці встановлюють особу зловмисника, інформує Поліція Івано-Франківської області. Прибувши на місце події поліцейські встановили, що близько 23:20 25 червня при русі...

Поліція затримала прикарпатця, який вистрілив у людину (фотофакт) 12:20

Поліцейські затримали прикарпатця, який двічі вистрілив у знайомого. У Болехові, що на Долинщині, виник конфлікт між трьома чоловіками, який завершився стріляниною, інформує Поліція Івано-Франківської області. 25 червня близько 23:30 двоє мешканців...

В Україні вводять нову купюру номіналом 1000 гривень: як вона буде виглядати (фото) 12:03 1 коментар

Національний банк України з 25 жовтня 2019 року введе в обіг купюру нового номіналу — 1000 гривень. Про це повідомляє пресслужба НБУ. Причиною такого рішення Нацбанк назвав потребу українців. "З огляду...

Після насмішок у соцмережах агітаційні свободівські плакати переклеїли (фотофакт) 12:03 3 коментарі

Як повідомляла раніше Правда.іф, дописувачі Фейсбуку активно коментують свободівську політичну рекламу з обличчям мера Івано-Франківська. Після обговорень у соціальній мережі, плакати все ж таки переклеїли. Про це повідомив Andriy Grymalyuk  та...

На Прикарпатті поліція оперативно розшукала зниклого 4-річного хлопчика 11:46

Учора, 25 червня, пізно увечері за допомогою до працівників поліції звернулася жителька села Цінева, яка не змогла самотужки відшукати свого малолітнього сина. Дитину неушкоджену, хоча й трохи перелякану, поліцейські вже...

"Ваш Путін - гопник!" Українська делегація поставила Скабєєву на місце в ПАРЄ (відео) 11:34 4 коментарі

Народний депутат від "БПП", член української делегації в ПАРЄ Олексій Гончаренко поставив на місце російську пропагандистку Ольгу Скабєєву, ставши на захист полонених українських моряків. Він вступив у перепалку із журналісткою в ефірі, звернувшись до...

Прикарпатські військові нікого не викрадали з лікарні: з військкомату надійшло офіційне роз'яснення 11:24 1 коментар

Нещодавно у мережі з'явилося відео, на якому люди у формі кудись ведуть молодого хлопця. Як йдеться у дописі до відео, випадок трапився у Тисмениці. Як пояснив Правді.іф. підполковник, старший офіцер групи...

"Обличчя нові, а методи старі",- прикарпатці обурені агітацією однією із політичних партій 11:11

У соціальній спільноті Типова Коломия мешканка міста Валентина Гаврилюк виклала допис , де обурена агітацією політичної партії "Голос". "Як вам така агітація???? Нова політика - це старі методи??Засипати всю Коломию сміттям за...

Гриценко зняв ролик про те, як він рятує Зеленського від Путіна (відео) 11:02

У відеоролику зображено, як Анатолій Гриценко допоміг Володимиру Зеленському у шаховій партії поставити мат Путіну. Пише Главком. Лідер політичної сили «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко зняв ролик про те, як він...

На сцені Івано-Франківського облмуздрамтеатру покажуть прем'єру: трагікомедію "Продавець дощу" 11:00

28-29 червня в Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі ім. Івана Франка відбудеться прем'єра трагікомедії американського драматурга, сценариста і романіста Річарда Неша "Продавець дощу", інформує Правда.іф. "Це остання прем'єра в цьому...

“А шо там зелений муляж глави держави? РНБО скликано? Як це нє? Шорти, шаурма, фонтан?” – журналіст 10:33 2 коментарі

Український журналіст Віталій Гайдукевич на своїй сторінці у Facebook прокоментував рішення ПАРЄ повернути Росію в асамблею. “А шо там зелений муляж глави держави? РНБО скликано? Ніч в переговорах із лідерами...

Марцінків скликає позачергову сесію Івано-Франківської міської ради 10:17

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків підписав розпорядження «Про скликання позачергової 27 сесії міської ради сьомого скликання». Про це повідомили в прес-службі Івано-Франківської міської ради. На обговорення сесії міської ради пропонується...

Зеленський отримав першу президентську зарплату: озвучено суму (документ) 10:01 2 коментарі

Президент України Володимир Зеленський за перші 30 днів на своїй посаді отримав 12 тисяч гривень зарплати. Запит на цю інформацію подало видання "Фактор " і отримало офіційну відповідь від Адміністрації президента України. У документі...

На Івано-Франківщині рятувальники продовжують знаходити та знешкоджувати вибухонебезпечні предмети 09:31

На території області за минулу добу виявлено 2 вибухонебезпечних предмети, повідомляє УПЦЗ: - 25.06.2019 р. Богородчанський район, с. Кричка. На відкритій території виявлено 2 (два) 76 мм артилерійські снаряди часів...

За минулу добу на Прикарпатті горіла панель приладів у автомобілі, щитова та колесо вантажного автомобіля 08:47

За минулу добу в області зареєстровано 5 пожеж: - 25.06.2019 р. о 11.54 Коломийський район, с. Шепарівці, вул. Карпатська. Пожежа панелі приладів легкового автомобіля БМВ-120. - 25.06.2019 р. о 16.10...
  • ріел ІФ виринаюча