«Професійна майстерність, душевна рівновага і позитивний настрій – запорука успіху»: Тарас Нагірний розповів про туризм на Прикарпатті і про тонкощі професії екскурсовода

 

Зважаючи на значний розвиток туризму в Івано-Франківській області, професія екскурсовода стає все більш затребуваною. Сьогодні на вулицях міст чи у горах, ми бачимо групи людей, яких супроводжує екскурсовод. Часто враження, емоції, знання, які отримають туристи під час мандрівки, залежать від професійної майстерності екскурсовода. Про тонкощі професії та про туризм в Карпатському краю журналісту Правда.іф розповів відомий прикарпатський гід-екскурсовод Тарас Нагірний.

– Пане Тарасе, можете розповісти про Вашу першу подорож?

– Родом я з Городенківщини, з Придністровського Покуття, де надзвичайно красива  природа і особливо мальовничий каньйон річки Дністер. На її берегах розкинулось моє рідне село Хмелева. А перша подорож була в далекому дитинстві, коли ми, 5-7–річні діти з цікавістю оглядали навколишні пагорби, ліси, урочища. Одного разу ми пішли вбрід через Дністер і піднялися на Божу гору, з якої нам відкрився неймовірний вид на Дністровський каньйон. Згодом з хлопцями сплавлялись по річці на надувних автомобільних камерах, встановивши на них пліт з вербової лози. Тепер з турклубом «Ластівка» проводимо професійні одно-триденні сплави на рафтах. У гори вперше поїхав у шкільному віці і з тих пір мої улюблені мандрівки проходять саме Карпатськими горами. Мені надзвичайно подобаються Чорногора, Горгани, Свидовець і Покутсько-Буковинські Карпати.

– Як Ви прийшли до цієї професії і стали гідом-екскурсоводом?

– Навчаючись у Прикарпатському університеті, мандрував зі студентським товариством, все більше відкриваючи для себе велич і красу Карпат, багату культуру Гуцульщини, Покуття, Бойківщини, Опілля, славну історію Галичини. Деякий час працював учителем історії в ЗОШ №10. У вільний час їздив по всій Західній Україні та найбільше мандрував Карпатами. Організовував одноденні тури для школярів, друзів та знайомих. Здобута у вузі спеціальність «Історія та народознавство» допомагала в роботі. Згодом були багатоденні подорожі Прикарпаттям, Львівщиною, Закарпаттям, Буковиною, Поділлям. Закінчив курси екскурсоводів у місцевому коледжі, отримавши посвідчення, а також дозвіл на туристичний супровід від обласного Управління туризму. З 2005 року почалась активна співпраця з місцевими, львівськими, київськими та іншими туристичними фірмами.

– Скільки часу займає складання програми туру з нуля?

– До складання програми треба підходити зважено і прораховувати все буквально до хвилини. На це іноді треба витратити одну-дві години, щоб  все продумати до деталей, надрукувати і надіслати програму замовнику і таке інше. Існують важливі організаційні моменти. Скажімо, запланована мандрівка по маршруту «Замки Львівщини». Відповідно, я повинен записати тургрупу на екскурсію у «Китайський палац» і «Великий палац» у Золочівському замку, а також – у Олеському замку і спланувати час так, щоб автобус з туристами вчасно прибув до цих об’єктів. Тепер у мене є різноманітні програми: від двогодинної екскурсії по Івано-Франківську до кількаденних турів Карпатським краєм.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Які є нюанси професії екскурсовода?

– Нюансів у моїй професії є багато. Починаючи від змісту, форми, місця проведення екскурсії, її тривалості, кількості учасників, особливих методичних прийомів (адже туристи бувають дуже різними) і закінчуючи природними чи соціальними факторами, на які екскурсоводи не впливають. Хоча в турі мають їх передбачити. Дехто мені каже: «В тебе проста, цікава професія, ти помандрував з туристами, повеселив людей і сам відпочив». Насправді, це важка робота, бо тут поєднується фізична, розумова і психологічна праця. До прикладу: проїхати автобусом за день 500 кілометрів, працюючи з тургрупою – це дуже не просто. Але якщо займаєшся улюбленою справою і бачиш, як радіють туристи в час мандрівки, то хочеться і самому знову вирушати в мандри.

– А правду кажуть, що 50% успішної мандрівки залежить від туриста?

– Якщо турист налаштований гарно відпочити і він на позитиві – мандрівка буде успішною.

А якщо він, щойно почався тур, ставить необ’єктивні претензії до гіда чи керівника групи, то він сам може стати причиною невдалого туру для себе та інших колег-туристів. Якщо у мого туриста є якась проблема, звісно допомагаю її вирішити. Зараз більшість туристів стали дуже вибагливими. Але добре, що у них є великий вибір: турфірми пропонують різноманітні тури, комфортні автобуси, сучасні готелі, ресторани та різні атракції. А от професійних екскурсоводів у нашій області не вистачає, адже більшість екскурсій бувають оглядовими (комплексними, багатоплановими, комбінованими), а не тематичними. Тому значна частина екскурсоводів працює тільки по двох-трьох темах чи напрямках.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Яка середня кількість людей у тургрупі?

– Туристичні групи бувають різними – від двох-трьох осіб до п’ятдесяти. Тому й екскурсії проводяться індивідуальні та групові. Є дитячі, молодіжні, сімейні чи корпоративні групи і чисельність осіб в них різна. Середня кількість людей в тургрупі – 20-30 осіб. З малою чи середньою групою зручніше і цікавіше працювати. Є можливісь візуального спілкування та кращої комунікації з туристами.

– Трапляється так, що у вас немає екскурсій певний період часу?

– Звісно буває, що немає екскурсій, тим більше є періоди туристичного міжсезоння (листопад-грудень і лютий-березень). В мене є інша робота, я маю сімейні справи і можливість мандрувати – дізнаватись щось нове, незвідане. Пишу краєзнавчі статті, складаю нові туристичні програми, долучився як співавтор, до видання книжки «Метафізика Карпат». Буває запланую щось на певний день, а тут телефонний дзвінок і замовлення провести екскурсію чи тур. Люди завжди кудись мандрують, навіть під час кризових ситуацій в державі. Три-чотири роки тому кількість українських туристів на Прикарпатті зросла, а іноземців поменшало. Потім був невеликий спад, а тепер знову спостерігається туристичний бум. Особливо багато туристів в період новорічно-різдвяних свят та в літній період.

– Чи робите зауваження, коли туристи залишають після себе сміття?

– Звичайно роблю, але туристи тепер стараються бути культурнішими, менше смітять. Інколи бувало їхав на певний маршрут, щоб його оглянути і при нагоді прибирав там сміття. Мені було соромно, що люди, які їдуть на природу чи до певних пам’яток історії та архітектури, бачать там купи сміття. Природоохоронні державні установи, громадські організації, місцеві органи влади, мешканці населених пунктів, де розвивається туризм, майже не займаються екологічними проблемами. А турист хоче їхати туди, де красиво, затишно і чисто.

– Який зараз попит і чому туристи надають перевагу?

– Туристи, особливо з великих міст, намагаються більше бути на природі, проводити активні форми відпочинку. Тому для них турфірми організовують пішохідні екскурсії, гірські походи, веломандрівки, кінні прогулянки, подорожі на квадроциклах, водні сплави по річках, польоти на параплані, виїзди автотранспортом до цікавих природних об’єктів.

Сучасні туристи хочуть бачити різні добропам’ятства, почути цікаву інформацію, смачно поїсти, придбати сувеніри і розважитись різними атракціями. Багато з них цікавляться історією, культурою, традиціями гуцулів, покутян, бойків, опілян, лемків та інших українських етнічних груп Карпатського регіону. Найпопулярнішими в туристів є Яремчанщина,  Верховинщина, Косівщина, Коломийщина, Долинщина, Богородчанщина, Дністровський каньйон. Також відвідують туристичні об’єкти в Галичі, Рогатині, Городенці, Надвірні, Снятині та інших містечках і селах. Місцеві мешканці подорожують в сусідні області: на Львівщину, Закарпаття, Буковину, Поділля, Волинь.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Ви підтримуєте зв’язки з вашими екскурсантами після проведеної екскурсії?

– З багатьма екскурсантами підтримую подальші дружні стосунки. Спілкуємось по телефону та інтернету, з місцевими інколи бачимось у місті чи в наступній подорожі. Бувало іноді, під час мандрівки, особливо у горах, туристи нарікають: «Навіщо нам це сходження на Говерлу, так тяжко підніматись, ми хочемо поскоріше додому!» Але після успішної і цікавої подорожі почуваються щасливими. А через деякий час телефонують і кажуть, що хочуть мандрувати саме зі мною. Це надзвичайно приємно і заохочує до подальшої активної праці.

– Чи зростає інтерес туристів до Івано-Франківська?

– Інтерес туристів, як українських так і зарубіжних, до Івано-Франківська щороку зростає. Все більше гостей відвідує наше чудове місто. Це туристи з усіх областей України, а найбільше з великих міст: Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Чернігова і багатьох інших. В меншій кількості Франківськ відвідують іноземці. Бувають туристи з Польщі, Білорусі, Литви, Німеччини, Англії, Франції, США, Іспанії, а також з країн СНД і навіть з далеких: Бразилії, Аргентини, Кореї.

Місто стало своєрідними «Воротами в Карпати». Історія нашого Станиславова – Станіслава – Івано-Франківська є надвичайно цікавою і багатою. Тут живуть гостинні і талановиті люди, є давні і сучасні пам’ятки історії та архітектури, мальовничий парк і велике озеро, проводяться різноманітні фестивалі та інші культурно-мистецькі акції. Хоча значна частина пам’яток архітектури потребує реставрації, треба покращувати благоустрій міста, відремонтувати дороги, розвивати туристичну інфраструктуру. Це стосується й інших туристичних центрів Прикарпаття.

– А який середній кілометраж під час туру?

– Під час двогодинної екскурсії по місту можна пройти 5-6 кілометрів. Виїздні автобусно-пішохідні мандрівки у інші населені пункти – це в середньому до 10 кілометрів пішки міськими вулицями, площами і туристичними об’єктами. Одно- та багатоденні тури бувають різної складності та відстані: мінімум – 5 кілометрів, максимум –до 20-ти. Тому завжди потрібно бути в професійній і добрій фізичній формі. Адже професійна майстерність, душевна рівновага, витривалість і позитивне мислення – залог успіху в туристичній сфері.

– Перед туром ви їздите на той маршрут, де повинні провести екскурсію?

– Раніше їхав на певні маршрути, щоб вивчити їх і знати, куди я повезу людей. Деякі з них проходив по декілька разів, щоб якнайкраще їх освоїти. Починав з вулиць Івано-Франківська, а завершував гірськими маршрутами в Карпатах. Хоча і тепер постійно досліджую нові туристичні об’єкти і маршрути. Бо сьогодні недостатньо мати туристичну, краєзнавчу, історичну літературу і «портфель екскурсовода». Потрібно постійно відвідувати старі і нові туристичні атракції, вдосконалюватись та піднімати свій професійний рівень.

 

Світлина від Vitaliy Perederko.

 

– Перед походом в гори ви запитуєте в людей про стан їхнього здоров’я?

– Я завжди питаю про стан здоров’я туристів, незалежно від маршруту: пішохідного, автобусного, гірського чи комбінованого. Особливо це стосується дітей і людей похилого віку. Рекомендую вчасно запастися потрібними ліками. У керівника тургрупи має бути аптечка, а в дитячих групах – медпрацівник. Бо часто турист не усвідомлює складність маршруту, переїзд на значні відстані, фізичні навантаження в гірських походах, вплив природних та інших факторів на нього. Тому обов’язково проводжу інструктаж з техніки безпеки, звертаю увагу на певні особливості маршруту. Безпека туриста, збереження його життя і здоров’я, гарні враження від мандрівки є визначальними у моїй роботі.

– Яке ваше заключне слово при завершенні екскурсії?

Найперше, дякую всім за спільну цікаву подорож, за підтримку і взаєморозуміння між гідом і туристами. Часто їм кажу: «Я бачу, що ви трішки втомлені, але щасливі, бо втома швидко минає, а чудові позитивні враження надовго залишаються у ваших серцях». Бажаю всім здоров’я, щастя, добра, миру, Божого благословіння і запрошую приїхати знову в наш чарівний Карпатський край. Душа радіє, коли бачу, як у мандрівників світяться радістю очі і вони уже мріють про наступну подорож. Бо щасливий той, хто може мандрувати.

Розмовляв Максим Шпирка

(Visited 422 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5302

загрузка...

Стало відомо, як мер Івано-Франківська назвав новонароджену доньку 22:27 1 коментар

Сьогодні міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків вдруге став батьком. Його дружина Оксана народила доньку, інформує Правда.іф. «Донечка! 3 кг! Соломійка! Дякую!», – написав на своїй сторінці у Фейсбуці мер Франківська....

У Івано-Франківську територія однієї з шкіл всіяна пляшками від спиртного і шприцами (фотофакт) 22:21

Мешканець Івано-Франківська Юра Кас написав у групі Комуналка.іф соціальної мережі Фейсбук про жахливий стан території однієї з шкіл міста, інформує Правда.іф. «Це 24 школа в Івано-франківську. Лицьова сторона школи має...

У Франківську через три тижні запускають новий комунальний маршрут Крихівці – "Пасічна" (Тролейбусне депо) 20:56

Маршрут №55 розпочне роботу з 11 березня. Маршрут курсуватиме від с. Крихівці до тролейбусного депо. На вихідних та у святкові дні до міського кладовища. Про це повідомляє КП "Електроавтотранс". Сьогодні...

Презентації, лекції та вистави: Що цікавого цього тижня в Івано-Франківську 20:35

Вистави, презентації, зустрічі, або ж покази. В Івано-Франківську щодня відбувається багато різноманітних культурних подій. ​Планувати дозвілля варто завчасно, тож кореспондентка Бліц-Інфо зібрала найцікавіші події цього тижня - з 18 до 24 лютого. У вівторок,...

Доки ми пам'ятаємо наших героїв до тих пір вони живуть, як відбувалася пам'ятна хода(фото+відео) 18:42 2 коментарі

Сьогодні, 18 лютого, в Івано-Франківську відбулася загальноміська пам'ятна хода, поввдомляє Правда.Іф. Пам'ятною ходою вшанували пам'ять загиблих на Майдані та воїнів АТО. "5 років тому я брав участь у Революції Гідності...

Прикарпатський олігарх Бахматюк вважає пірровою перемогу НБУ у справі лікеро-горілчаного-заводу в Івано-Франківську 17:46 2 коментарі

Рішення суду про продаж на публічних торгах лікеро-горілчаного заводу в Івано-Франківську за позовом Національного банку до ТОВ “Станіславська торгова компанія” є пірровою перемогою, так як відмова центробанку від пропозицій про...

Франківський театр став національним. Президент країни підписав відповідний указ 17:20 2 коментарі

Сьогодні, під час зустрічі в Івано-Франківську, Президент України Петро Порошенко присвоїв звання національного облмуздрамтеатру ім. Івана Франка, інформує Правда.іф. «Я дякую Богові, бо нічого на цьому і на тому світі...

На зустріч з Президентом до Франківська приїхали міністр культури Євген Нищук та письменниця Марія Матіос 17:13 2 коментарі

Виступаючи перед громадою Прикарпаття, Петро Порошенко відзначив велику роботу Івано-Франківського драмтеатру та запросив до слова Марію Матіос, інформує Правда.іф. «Ваш театр побував у всіх куточках країни та в багатьох країнах...

ЄС, євробляхи, вибори та економіка: про що говорив Петро Порошенко на Прикарпатті 16:47 3 коментарі

Президент України Петро Порошенко зустрівся з мешканцями Прикарпаття, повідомляє Правда.іф. У своєму виступі перед прикарпатцями президент говорив на різні суспільно-політичні теми. Зокрема, згадав і про плани Росії щодо виборів в...

Петро Порошенко в Івано-Франківську згадав прикарпатських героїв, які загинули на Майдані 16:21 1 коментар

Сьогодні, 18 лютого, на Івано-Франківщині перебуває Президент України Петро Порошенко. Зранку він побував у Манявському монастирі, де разом з Митрополитом Епіфанієм презентували прикарпаттям Томос. Пізніше у гаранта відбулася зустріч з...

Франківські «марсіани» цікавляться думкою містян: чи можна готувати шашлики на балконі багатоповерхівки або у загальному дворі 15:46 7 коментарів

Сьогодні на сторінці Комунальної установи «Івано-Франківська міська рятувальна служба» соціальної мережі Фейсбук опублікували опитування: чи можна, на думку мешканців Івано-Франківська, готувати шашлики на балконі багатоповерхівки, інформує Правда.іф. «16 лютого 2019...

В Карпати – наосліп: мандрівники просять виправити інтерактивну карту “притулків” для туристів, щоб не сталося біди 15:44

У мережі гуляє інтерактивна мапа колиб, кошар і туристичних притулків в українських Карпатах, де турист може заночувати або перечекати негоду. Але декотрі досвідчені мандрівники б’ють на сполох. Вони переконують: у...

Шахраї зняли з рахунку багатодітної сім’ї з Коломийщини 30 тисяч грн, які мали піти на лікування дитини 15:12

Багатодітній сім’ї необхідна допомога: однорічна дитина з Коломийського району потрапила з сильними опіками в лікарню. Інформацію про необхідну допомогу опублікувала Наталя Перцович у Facebook, пише Дзеркало медіа. Пані Наталя розповіла, що...

«320 парафій приєдналося до ПЦУ», – Петро Порошенко на Прикарпатті 12:47 3 коментарі

Як повідомляла Правда.іф, сьогодні на Прикарпатті перебуває Президент України Петро Порошенко та предстоятель української православної церкви Епіфаній. Візит відбувається в рамках томос-туру. У Манявському Хресто-Воздвиженському чоловічому монастирі відслужили молебень і...

На Прикарпаття приїхали Петро Порошенко та Митрополит Епіфаній 12:44 2 коментарі

Сьогодні, 18 лютого, на Прикарпаття приїхав Президент України Петро Порошенко та предстоятеля української православної церкви Епіфаній, інформує Правда.іф. У селі Манява, у Манявському Хресто-Воздвиженському чоловічому монастирі, зібралися тисячі вірян та...

Скільки немовлят народилося в Івано-Франківську за минулий тиждень 12:23

За минулий тиждень  у міському клінічному перинатальному центрі народилося 35 дітей: 17 хлопчиків і 18 дівчаток, про це Правда.іф. повідомили в Управлінні охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради.

Відома українська співачка Alyosha запросила маленьку прикарпатку спільно заспівати на сцені 11:49

Юна вихованка Продюсерського центру «Star Team» Vlada K (Владислава Кіцелюк) заспівала з відомою українською співачкою Alyosha на одній сцені, інформує Правда.іф. Нещодавно Alyosha розпочала свій український тур «Поруч» в обласній...

Увага! На Прикарпатті оголошено значну снiголавинну небезпеку 11:47

У зв’язку з відлигою, 19 лютого у горах Iвано-Франкiвської та Закарпатської областей зберігається значна снiголавинна небезпека (3 рiвень). Про це Правда.іф повідомили в Управлінні з питань цивільного захисту ОДА.  

Впродовж минулої доби на Прикарпатті зафіксовано відразу 10 підпалів сухої трави та побутового сміття 09:39 2 коментарі

Впродовж минулої доби на Прикарпатті зафіксовано відразу 10 підпалів сухої трави та побутового сміття. Із настанням тепла прикарпатці знову взялися за старе. Люди бездумно підпалюють суху траву, та сміття, яке...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

18 лютого – 95 років від дня народження Івана Фіцаловича (1924-2018), композитора, понад 50 років викладав у музичній школі, писав музику для оркестрів, створив майже сотню обробок народних пісень. Рубрика...
  • ріел ІФ виринаюча