«Професійна майстерність, душевна рівновага і позитивний настрій – запорука успіху»: Тарас Нагірний розповів про туризм на Прикарпатті і про тонкощі професії екскурсовода

 

Зважаючи на значний розвиток туризму в Івано-Франківській області, професія екскурсовода стає все більш затребуваною. Сьогодні на вулицях міст чи у горах, ми бачимо групи людей, яких супроводжує екскурсовод. Часто враження, емоції, знання, які отримають туристи під час мандрівки, залежать від професійної майстерності екскурсовода. Про тонкощі професії та про туризм в Карпатському краю журналісту Правда.іф розповів відомий прикарпатський гід-екскурсовод Тарас Нагірний.

– Пане Тарасе, можете розповісти про Вашу першу подорож?

– Родом я з Городенківщини, з Придністровського Покуття, де надзвичайно красива  природа і особливо мальовничий каньйон річки Дністер. На її берегах розкинулось моє рідне село Хмелева. А перша подорож була в далекому дитинстві, коли ми, 5-7–річні діти з цікавістю оглядали навколишні пагорби, ліси, урочища. Одного разу ми пішли вбрід через Дністер і піднялися на Божу гору, з якої нам відкрився неймовірний вид на Дністровський каньйон. Згодом з хлопцями сплавлялись по річці на надувних автомобільних камерах, встановивши на них пліт з вербової лози. Тепер з турклубом «Ластівка» проводимо професійні одно-триденні сплави на рафтах. У гори вперше поїхав у шкільному віці і з тих пір мої улюблені мандрівки проходять саме Карпатськими горами. Мені надзвичайно подобаються Чорногора, Горгани, Свидовець і Покутсько-Буковинські Карпати.

– Як Ви прийшли до цієї професії і стали гідом-екскурсоводом?

– Навчаючись у Прикарпатському університеті, мандрував зі студентським товариством, все більше відкриваючи для себе велич і красу Карпат, багату культуру Гуцульщини, Покуття, Бойківщини, Опілля, славну історію Галичини. Деякий час працював учителем історії в ЗОШ №10. У вільний час їздив по всій Західній Україні та найбільше мандрував Карпатами. Організовував одноденні тури для школярів, друзів та знайомих. Здобута у вузі спеціальність «Історія та народознавство» допомагала в роботі. Згодом були багатоденні подорожі Прикарпаттям, Львівщиною, Закарпаттям, Буковиною, Поділлям. Закінчив курси екскурсоводів у місцевому коледжі, отримавши посвідчення, а також дозвіл на туристичний супровід від обласного Управління туризму. З 2005 року почалась активна співпраця з місцевими, львівськими, київськими та іншими туристичними фірмами.

– Скільки часу займає складання програми туру з нуля?

– До складання програми треба підходити зважено і прораховувати все буквально до хвилини. На це іноді треба витратити одну-дві години, щоб  все продумати до деталей, надрукувати і надіслати програму замовнику і таке інше. Існують важливі організаційні моменти. Скажімо, запланована мандрівка по маршруту «Замки Львівщини». Відповідно, я повинен записати тургрупу на екскурсію у «Китайський палац» і «Великий палац» у Золочівському замку, а також – у Олеському замку і спланувати час так, щоб автобус з туристами вчасно прибув до цих об’єктів. Тепер у мене є різноманітні програми: від двогодинної екскурсії по Івано-Франківську до кількаденних турів Карпатським краєм.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Які є нюанси професії екскурсовода?

– Нюансів у моїй професії є багато. Починаючи від змісту, форми, місця проведення екскурсії, її тривалості, кількості учасників, особливих методичних прийомів (адже туристи бувають дуже різними) і закінчуючи природними чи соціальними факторами, на які екскурсоводи не впливають. Хоча в турі мають їх передбачити. Дехто мені каже: «В тебе проста, цікава професія, ти помандрував з туристами, повеселив людей і сам відпочив». Насправді, це важка робота, бо тут поєднується фізична, розумова і психологічна праця. До прикладу: проїхати автобусом за день 500 кілометрів, працюючи з тургрупою – це дуже не просто. Але якщо займаєшся улюбленою справою і бачиш, як радіють туристи в час мандрівки, то хочеться і самому знову вирушати в мандри.

– А правду кажуть, що 50% успішної мандрівки залежить від туриста?

– Якщо турист налаштований гарно відпочити і він на позитиві – мандрівка буде успішною.

А якщо він, щойно почався тур, ставить необ’єктивні претензії до гіда чи керівника групи, то він сам може стати причиною невдалого туру для себе та інших колег-туристів. Якщо у мого туриста є якась проблема, звісно допомагаю її вирішити. Зараз більшість туристів стали дуже вибагливими. Але добре, що у них є великий вибір: турфірми пропонують різноманітні тури, комфортні автобуси, сучасні готелі, ресторани та різні атракції. А от професійних екскурсоводів у нашій області не вистачає, адже більшість екскурсій бувають оглядовими (комплексними, багатоплановими, комбінованими), а не тематичними. Тому значна частина екскурсоводів працює тільки по двох-трьох темах чи напрямках.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Яка середня кількість людей у тургрупі?

– Туристичні групи бувають різними – від двох-трьох осіб до п’ятдесяти. Тому й екскурсії проводяться індивідуальні та групові. Є дитячі, молодіжні, сімейні чи корпоративні групи і чисельність осіб в них різна. Середня кількість людей в тургрупі – 20-30 осіб. З малою чи середньою групою зручніше і цікавіше працювати. Є можливісь візуального спілкування та кращої комунікації з туристами.

– Трапляється так, що у вас немає екскурсій певний період часу?

– Звісно буває, що немає екскурсій, тим більше є періоди туристичного міжсезоння (листопад-грудень і лютий-березень). В мене є інша робота, я маю сімейні справи і можливість мандрувати – дізнаватись щось нове, незвідане. Пишу краєзнавчі статті, складаю нові туристичні програми, долучився як співавтор, до видання книжки «Метафізика Карпат». Буває запланую щось на певний день, а тут телефонний дзвінок і замовлення провести екскурсію чи тур. Люди завжди кудись мандрують, навіть під час кризових ситуацій в державі. Три-чотири роки тому кількість українських туристів на Прикарпатті зросла, а іноземців поменшало. Потім був невеликий спад, а тепер знову спостерігається туристичний бум. Особливо багато туристів в період новорічно-різдвяних свят та в літній період.

– Чи робите зауваження, коли туристи залишають після себе сміття?

– Звичайно роблю, але туристи тепер стараються бути культурнішими, менше смітять. Інколи бувало їхав на певний маршрут, щоб його оглянути і при нагоді прибирав там сміття. Мені було соромно, що люди, які їдуть на природу чи до певних пам’яток історії та архітектури, бачать там купи сміття. Природоохоронні державні установи, громадські організації, місцеві органи влади, мешканці населених пунктів, де розвивається туризм, майже не займаються екологічними проблемами. А турист хоче їхати туди, де красиво, затишно і чисто.

– Який зараз попит і чому туристи надають перевагу?

– Туристи, особливо з великих міст, намагаються більше бути на природі, проводити активні форми відпочинку. Тому для них турфірми організовують пішохідні екскурсії, гірські походи, веломандрівки, кінні прогулянки, подорожі на квадроциклах, водні сплави по річках, польоти на параплані, виїзди автотранспортом до цікавих природних об’єктів.

Сучасні туристи хочуть бачити різні добропам’ятства, почути цікаву інформацію, смачно поїсти, придбати сувеніри і розважитись різними атракціями. Багато з них цікавляться історією, культурою, традиціями гуцулів, покутян, бойків, опілян, лемків та інших українських етнічних груп Карпатського регіону. Найпопулярнішими в туристів є Яремчанщина,  Верховинщина, Косівщина, Коломийщина, Долинщина, Богородчанщина, Дністровський каньйон. Також відвідують туристичні об’єкти в Галичі, Рогатині, Городенці, Надвірні, Снятині та інших містечках і селах. Місцеві мешканці подорожують в сусідні області: на Львівщину, Закарпаття, Буковину, Поділля, Волинь.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Ви підтримуєте зв’язки з вашими екскурсантами після проведеної екскурсії?

– З багатьма екскурсантами підтримую подальші дружні стосунки. Спілкуємось по телефону та інтернету, з місцевими інколи бачимось у місті чи в наступній подорожі. Бувало іноді, під час мандрівки, особливо у горах, туристи нарікають: «Навіщо нам це сходження на Говерлу, так тяжко підніматись, ми хочемо поскоріше додому!» Але після успішної і цікавої подорожі почуваються щасливими. А через деякий час телефонують і кажуть, що хочуть мандрувати саме зі мною. Це надзвичайно приємно і заохочує до подальшої активної праці.

– Чи зростає інтерес туристів до Івано-Франківська?

– Інтерес туристів, як українських так і зарубіжних, до Івано-Франківська щороку зростає. Все більше гостей відвідує наше чудове місто. Це туристи з усіх областей України, а найбільше з великих міст: Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Чернігова і багатьох інших. В меншій кількості Франківськ відвідують іноземці. Бувають туристи з Польщі, Білорусі, Литви, Німеччини, Англії, Франції, США, Іспанії, а також з країн СНД і навіть з далеких: Бразилії, Аргентини, Кореї.

Місто стало своєрідними «Воротами в Карпати». Історія нашого Станиславова – Станіслава – Івано-Франківська є надвичайно цікавою і багатою. Тут живуть гостинні і талановиті люди, є давні і сучасні пам’ятки історії та архітектури, мальовничий парк і велике озеро, проводяться різноманітні фестивалі та інші культурно-мистецькі акції. Хоча значна частина пам’яток архітектури потребує реставрації, треба покращувати благоустрій міста, відремонтувати дороги, розвивати туристичну інфраструктуру. Це стосується й інших туристичних центрів Прикарпаття.

– А який середній кілометраж під час туру?

– Під час двогодинної екскурсії по місту можна пройти 5-6 кілометрів. Виїздні автобусно-пішохідні мандрівки у інші населені пункти – це в середньому до 10 кілометрів пішки міськими вулицями, площами і туристичними об’єктами. Одно- та багатоденні тури бувають різної складності та відстані: мінімум – 5 кілометрів, максимум –до 20-ти. Тому завжди потрібно бути в професійній і добрій фізичній формі. Адже професійна майстерність, душевна рівновага, витривалість і позитивне мислення – залог успіху в туристичній сфері.

– Перед туром ви їздите на той маршрут, де повинні провести екскурсію?

– Раніше їхав на певні маршрути, щоб вивчити їх і знати, куди я повезу людей. Деякі з них проходив по декілька разів, щоб якнайкраще їх освоїти. Починав з вулиць Івано-Франківська, а завершував гірськими маршрутами в Карпатах. Хоча і тепер постійно досліджую нові туристичні об’єкти і маршрути. Бо сьогодні недостатньо мати туристичну, краєзнавчу, історичну літературу і «портфель екскурсовода». Потрібно постійно відвідувати старі і нові туристичні атракції, вдосконалюватись та піднімати свій професійний рівень.

 

Світлина від Vitaliy Perederko.

 

– Перед походом в гори ви запитуєте в людей про стан їхнього здоров’я?

– Я завжди питаю про стан здоров’я туристів, незалежно від маршруту: пішохідного, автобусного, гірського чи комбінованого. Особливо це стосується дітей і людей похилого віку. Рекомендую вчасно запастися потрібними ліками. У керівника тургрупи має бути аптечка, а в дитячих групах – медпрацівник. Бо часто турист не усвідомлює складність маршруту, переїзд на значні відстані, фізичні навантаження в гірських походах, вплив природних та інших факторів на нього. Тому обов’язково проводжу інструктаж з техніки безпеки, звертаю увагу на певні особливості маршруту. Безпека туриста, збереження його життя і здоров’я, гарні враження від мандрівки є визначальними у моїй роботі.

– Яке ваше заключне слово при завершенні екскурсії?

Найперше, дякую всім за спільну цікаву подорож, за підтримку і взаєморозуміння між гідом і туристами. Часто їм кажу: «Я бачу, що ви трішки втомлені, але щасливі, бо втома швидко минає, а чудові позитивні враження надовго залишаються у ваших серцях». Бажаю всім здоров’я, щастя, добра, миру, Божого благословіння і запрошую приїхати знову в наш чарівний Карпатський край. Душа радіє, коли бачу, як у мандрівників світяться радістю очі і вони уже мріють про наступну подорож. Бо щасливий той, хто може мандрувати.

Розмовляв Максим Шпирка

(Visited 377 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9763

Прикарпатець взяв участь у Чемпіонаті світу з кульової стрільби 23:38

З 31 сeрпня по 15 вeресня в Корeї, м. Чaнгвон, прoходив 52-й Чемпіoнат світу з кульoвої стрільби, повідомляє WestNews. Збірнa команда Укрaїни посілa десяте місцe серед 90 крaїн-учасниць. У склaді юніорської...

Міжнародний фестиваль "Брама" запрошує франківців долучитися до своєї команди 23:16

Цьогорічний ІІ Міжнародний фентезі фестиваль "Брама" триватиме з 1 до 7 жовтня в Івано-Франківську. Зокрема, творчих франківців закликають долучитись до створення дійства і стати частиною команди фестивалю, пише Бліц-Інфо. "Розкажи нам...

У Франівську зупинки відмивали від графіті та оголошень 21:12

В Івано-Франківську підрядна організація відмила зупинки громадського транспорту від графіті і реклами. Про це в мережі повідомив очільник управління трансопрту і зв'язку Олег Ганчак. "Мили зупинки, здирали рекламу, стирали графіті. Засобів...

Франківським вчителям розповіли як програмувати роботів 20:40

В Івано-Франківську для вчителів інформатики провели безкоштовну презентацію навчальної програми простих робототехнічних систем, яка була розроблена представниками Університету Короля Данила разом з Академією Технічних наук України. Вчителям запропонували просту платформу,...

З нагоди Міжнародного дня миру, завтра у Івано-Франківську відкриють новий мурал 20:23

У четвер, 20 вересня, о 12:00 у Івано-Франківську розпочинається відзначення Міжнародного дня миру. "Я хочу миру!" – під таким гаслом Карітас Івано-Франківськ організовує Всеукраїнську акцію до Міжнародного дня миру. Розпочинається акція...

Не всі "ЗА": стало відомо, як проголосували прикарпатські нардепи за закон про ремені безпеки 19:46 3 коментарі

Верховна Рада в першому читанні підтримала 17-кратне збільшення штрафів за непристебнутий ремінь безпеки. Якщо депутати приймуть зміни до закону в цілому, то водіїв чекає підняття штрафів за порушення правил користування...

Ресторан Urban Space 100 обіцяє ґранти на проекти для розвитку міста 19:07

15 вересня стартував новий сезон ґрантової програми громадського ресторану Urban Space 100. Подача заявок триватиме до 15 жовтня. Головна умова – ваш проект має бути орієнтованим на розвиток Івано-Франківська. Сума...

У Франківську проводять анонімне опитування про пологовий будинок 18:38

Беззаперечно, народження дитини є важливим етапом в житті кожної сім’ї і жінки зокрема! Запрошуємо жінок, які народжували в місті Івано-Франківську доєднатися до анонімного опитування, організованого Клубом щасливих батьків “Мілагро”. Поділіться,...

Прикарпатці нарікають на погане самопочуття після скроплення полів 17:30

Небезпечно дихати? Мешканці Обертина нарікають на місцевих орендарів землі. Кажуть ті не тільки вбивають шкідників та бур'ян на полях, а  ще й отруюються повітря. Обертинці запевняють, як тільки працює спецтехніка аграріїв,...

На Івано-Франківщині завтра завиють сирени 16:11

У четвер, 20 вересня о 14.00 буде проводитись перевірка обласної системи централізованого оповіщення з запуском сирен та передачею мовної інформації по засобах масової інформації і вуличних гучномовцях. Почувши довгий уривчастий...

Стало відомо, чим отруїлися люди на поминках в Коломийському районі 15:58 1 коментар

У 15 людей, що отруїлися минулого тижня на поминках у Коломийському районі, виявлено сальмонельоз, пише Правда.іф. з посиланням на Курс.  Про це телефоном UA:Карпати розповів в.о. начальника Коломийської філії "Івано-Франківський лабораторний центр...

Юрій Стефанчук: «Акцизний податок від реалізації пального повинен надходити в громади» 14:58

«Акцизний податок один із головних податків в місцеві бюджети громад Прикарпаття.  Для 27 % громад він є бюджетоформуючим податком. Сьогодні Бюджетній кодекс України передбачає зарахування до бюджетів місцевого самоврядування (сіл,...

Маленькому хлопчику з Коломиї терміново потрібні кошти, щоб подолати важку хворобу (реквізити) 14:49

Невідкладної допомоги потребує Максимко Волчовський. Хлопчик дуже хворий і йому потрібне лікування за кордоном. Дитині діагностували серйозне пухлинне захворювання. Щоб він отримав шанс на життя, потрібно зібрати близько 100 тисяч...

"Гавкають Моськи, коли слон іде": через Тимошенко у Раді зчепились нардепки Луценко і Кужель 14:05 1 коментар

Під час пленарного засідання 18 вересня у Верховній Раді сталася словесна перепалка між представницею президента у ВР Іриною Луценко та народною депутаткою від фракції "Батьківщина" Олександрою Кужель. Виступаючи перед парламентом,...

На Прикарпатті група молодиків битою побили односельчанина 13:16

За повідомленням про вчинення бійки у селі на Коломийщиніполіція розпочала розслідування, інформує Правда.іф.      За допомогою до поліції звернувся 22-річний мешканець одного із сіл району повідомивши, що вчора надвечір біля сільського магазину до нього підійшло троє його...

Кримінальний Станиславів: заїжджі «ведмежатники» непомітно обікрали штаб кавалеристів, залишили записку і наклали купку лайна в кабінеті 12:57

На початку 20-го століття Станиславів (тепер – Івано-Франківськ) був доволі мілітаризованим містом, тут дислокувалося найбільше після Львова військових частин 11-го армійського корпусу збройних сил Австро-Угорщини. Елітою війська вважалися кавалеристи, які...

В Україні зростуть штрафи за непристебнутий ремінь безпеки: Рада зробила перший крок 12:35 1 коментар

Верховна Рада зробила перший крок до підвищення штрафів за порушення правил користування ременями безпеки та автошоломами майже в 17 разів. Так, розмір штрафу планується збільшити з 51 гривні до 850...

Подорожчання газу буде: які у цьому плюси для українців 11:34 7 коментарів

Подорожчання газу потрібне, щоб Україна створила ринок природного газу. Саме відсутність цього ринку не дає можливості запустити в роботу нормальні економічні моделі, бізнесові стосунки між споживачами і постачальниками на цьому...

Для прикарпатських вчителів провели презентацію з програмування роботів 11:18

У Івано-Франківську провели безкоштовну презентацію для вчителів інформатики навчальної програми простих робототехнічних систем, яка була розроблена представниками Університету Короля Данила разом з Академією Технічних наук України, інформує Правда.іф. Вчителям запропонували...

У Галичі рятувальники не дозволили дітям купатися в Дністрі 11:13

Про це інформує Правда.іф. з посиланням на управління цивільного захисту ОДА. 18 вересня 2018 року черговою зміною Галицької рятувально-водолазної станції в м. Галич на р. Дністер не допущено до купання...
  • ріел ІФ виринаюча