«Професійна майстерність, душевна рівновага і позитивний настрій – запорука успіху»: Тарас Нагірний розповів про туризм на Прикарпатті і про тонкощі професії екскурсовода

 

Зважаючи на значний розвиток туризму в Івано-Франківській області, професія екскурсовода стає все більш затребуваною. Сьогодні на вулицях міст чи у горах, ми бачимо групи людей, яких супроводжує екскурсовод. Часто враження, емоції, знання, які отримають туристи під час мандрівки, залежать від професійної майстерності екскурсовода. Про тонкощі професії та про туризм в Карпатському краю журналісту Правда.іф розповів відомий прикарпатський гід-екскурсовод Тарас Нагірний.

– Пане Тарасе, можете розповісти про Вашу першу подорож?

– Родом я з Городенківщини, з Придністровського Покуття, де надзвичайно красива  природа і особливо мальовничий каньйон річки Дністер. На її берегах розкинулось моє рідне село Хмелева. А перша подорож була в далекому дитинстві, коли ми, 5-7–річні діти з цікавістю оглядали навколишні пагорби, ліси, урочища. Одного разу ми пішли вбрід через Дністер і піднялися на Божу гору, з якої нам відкрився неймовірний вид на Дністровський каньйон. Згодом з хлопцями сплавлялись по річці на надувних автомобільних камерах, встановивши на них пліт з вербової лози. Тепер з турклубом «Ластівка» проводимо професійні одно-триденні сплави на рафтах. У гори вперше поїхав у шкільному віці і з тих пір мої улюблені мандрівки проходять саме Карпатськими горами. Мені надзвичайно подобаються Чорногора, Горгани, Свидовець і Покутсько-Буковинські Карпати.

– Як Ви прийшли до цієї професії і стали гідом-екскурсоводом?

– Навчаючись у Прикарпатському університеті, мандрував зі студентським товариством, все більше відкриваючи для себе велич і красу Карпат, багату культуру Гуцульщини, Покуття, Бойківщини, Опілля, славну історію Галичини. Деякий час працював учителем історії в ЗОШ №10. У вільний час їздив по всій Західній Україні та найбільше мандрував Карпатами. Організовував одноденні тури для школярів, друзів та знайомих. Здобута у вузі спеціальність «Історія та народознавство» допомагала в роботі. Згодом були багатоденні подорожі Прикарпаттям, Львівщиною, Закарпаттям, Буковиною, Поділлям. Закінчив курси екскурсоводів у місцевому коледжі, отримавши посвідчення, а також дозвіл на туристичний супровід від обласного Управління туризму. З 2005 року почалась активна співпраця з місцевими, львівськими, київськими та іншими туристичними фірмами.

– Скільки часу займає складання програми туру з нуля?

– До складання програми треба підходити зважено і прораховувати все буквально до хвилини. На це іноді треба витратити одну-дві години, щоб  все продумати до деталей, надрукувати і надіслати програму замовнику і таке інше. Існують важливі організаційні моменти. Скажімо, запланована мандрівка по маршруту «Замки Львівщини». Відповідно, я повинен записати тургрупу на екскурсію у «Китайський палац» і «Великий палац» у Золочівському замку, а також – у Олеському замку і спланувати час так, щоб автобус з туристами вчасно прибув до цих об’єктів. Тепер у мене є різноманітні програми: від двогодинної екскурсії по Івано-Франківську до кількаденних турів Карпатським краєм.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Які є нюанси професії екскурсовода?

– Нюансів у моїй професії є багато. Починаючи від змісту, форми, місця проведення екскурсії, її тривалості, кількості учасників, особливих методичних прийомів (адже туристи бувають дуже різними) і закінчуючи природними чи соціальними факторами, на які екскурсоводи не впливають. Хоча в турі мають їх передбачити. Дехто мені каже: «В тебе проста, цікава професія, ти помандрував з туристами, повеселив людей і сам відпочив». Насправді, це важка робота, бо тут поєднується фізична, розумова і психологічна праця. До прикладу: проїхати автобусом за день 500 кілометрів, працюючи з тургрупою – це дуже не просто. Але якщо займаєшся улюбленою справою і бачиш, як радіють туристи в час мандрівки, то хочеться і самому знову вирушати в мандри.

– А правду кажуть, що 50% успішної мандрівки залежить від туриста?

– Якщо турист налаштований гарно відпочити і він на позитиві – мандрівка буде успішною.

А якщо він, щойно почався тур, ставить необ’єктивні претензії до гіда чи керівника групи, то він сам може стати причиною невдалого туру для себе та інших колег-туристів. Якщо у мого туриста є якась проблема, звісно допомагаю її вирішити. Зараз більшість туристів стали дуже вибагливими. Але добре, що у них є великий вибір: турфірми пропонують різноманітні тури, комфортні автобуси, сучасні готелі, ресторани та різні атракції. А от професійних екскурсоводів у нашій області не вистачає, адже більшість екскурсій бувають оглядовими (комплексними, багатоплановими, комбінованими), а не тематичними. Тому значна частина екскурсоводів працює тільки по двох-трьох темах чи напрямках.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Яка середня кількість людей у тургрупі?

– Туристичні групи бувають різними – від двох-трьох осіб до п’ятдесяти. Тому й екскурсії проводяться індивідуальні та групові. Є дитячі, молодіжні, сімейні чи корпоративні групи і чисельність осіб в них різна. Середня кількість людей в тургрупі – 20-30 осіб. З малою чи середньою групою зручніше і цікавіше працювати. Є можливісь візуального спілкування та кращої комунікації з туристами.

– Трапляється так, що у вас немає екскурсій певний період часу?

– Звісно буває, що немає екскурсій, тим більше є періоди туристичного міжсезоння (листопад-грудень і лютий-березень). В мене є інша робота, я маю сімейні справи і можливість мандрувати – дізнаватись щось нове, незвідане. Пишу краєзнавчі статті, складаю нові туристичні програми, долучився як співавтор, до видання книжки «Метафізика Карпат». Буває запланую щось на певний день, а тут телефонний дзвінок і замовлення провести екскурсію чи тур. Люди завжди кудись мандрують, навіть під час кризових ситуацій в державі. Три-чотири роки тому кількість українських туристів на Прикарпатті зросла, а іноземців поменшало. Потім був невеликий спад, а тепер знову спостерігається туристичний бум. Особливо багато туристів в період новорічно-різдвяних свят та в літній період.

– Чи робите зауваження, коли туристи залишають після себе сміття?

– Звичайно роблю, але туристи тепер стараються бути культурнішими, менше смітять. Інколи бувало їхав на певний маршрут, щоб його оглянути і при нагоді прибирав там сміття. Мені було соромно, що люди, які їдуть на природу чи до певних пам’яток історії та архітектури, бачать там купи сміття. Природоохоронні державні установи, громадські організації, місцеві органи влади, мешканці населених пунктів, де розвивається туризм, майже не займаються екологічними проблемами. А турист хоче їхати туди, де красиво, затишно і чисто.

– Який зараз попит і чому туристи надають перевагу?

– Туристи, особливо з великих міст, намагаються більше бути на природі, проводити активні форми відпочинку. Тому для них турфірми організовують пішохідні екскурсії, гірські походи, веломандрівки, кінні прогулянки, подорожі на квадроциклах, водні сплави по річках, польоти на параплані, виїзди автотранспортом до цікавих природних об’єктів.

Сучасні туристи хочуть бачити різні добропам’ятства, почути цікаву інформацію, смачно поїсти, придбати сувеніри і розважитись різними атракціями. Багато з них цікавляться історією, культурою, традиціями гуцулів, покутян, бойків, опілян, лемків та інших українських етнічних груп Карпатського регіону. Найпопулярнішими в туристів є Яремчанщина,  Верховинщина, Косівщина, Коломийщина, Долинщина, Богородчанщина, Дністровський каньйон. Також відвідують туристичні об’єкти в Галичі, Рогатині, Городенці, Надвірні, Снятині та інших містечках і селах. Місцеві мешканці подорожують в сусідні області: на Львівщину, Закарпаття, Буковину, Поділля, Волинь.

 

Світлина від Тараса Нагірного.

 

– Ви підтримуєте зв’язки з вашими екскурсантами після проведеної екскурсії?

– З багатьма екскурсантами підтримую подальші дружні стосунки. Спілкуємось по телефону та інтернету, з місцевими інколи бачимось у місті чи в наступній подорожі. Бувало іноді, під час мандрівки, особливо у горах, туристи нарікають: «Навіщо нам це сходження на Говерлу, так тяжко підніматись, ми хочемо поскоріше додому!» Але після успішної і цікавої подорожі почуваються щасливими. А через деякий час телефонують і кажуть, що хочуть мандрувати саме зі мною. Це надзвичайно приємно і заохочує до подальшої активної праці.

– Чи зростає інтерес туристів до Івано-Франківська?

– Інтерес туристів, як українських так і зарубіжних, до Івано-Франківська щороку зростає. Все більше гостей відвідує наше чудове місто. Це туристи з усіх областей України, а найбільше з великих міст: Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Чернігова і багатьох інших. В меншій кількості Франківськ відвідують іноземці. Бувають туристи з Польщі, Білорусі, Литви, Німеччини, Англії, Франції, США, Іспанії, а також з країн СНД і навіть з далеких: Бразилії, Аргентини, Кореї.

Місто стало своєрідними «Воротами в Карпати». Історія нашого Станиславова – Станіслава – Івано-Франківська є надвичайно цікавою і багатою. Тут живуть гостинні і талановиті люди, є давні і сучасні пам’ятки історії та архітектури, мальовничий парк і велике озеро, проводяться різноманітні фестивалі та інші культурно-мистецькі акції. Хоча значна частина пам’яток архітектури потребує реставрації, треба покращувати благоустрій міста, відремонтувати дороги, розвивати туристичну інфраструктуру. Це стосується й інших туристичних центрів Прикарпаття.

– А який середній кілометраж під час туру?

– Під час двогодинної екскурсії по місту можна пройти 5-6 кілометрів. Виїздні автобусно-пішохідні мандрівки у інші населені пункти – це в середньому до 10 кілометрів пішки міськими вулицями, площами і туристичними об’єктами. Одно- та багатоденні тури бувають різної складності та відстані: мінімум – 5 кілометрів, максимум –до 20-ти. Тому завжди потрібно бути в професійній і добрій фізичній формі. Адже професійна майстерність, душевна рівновага, витривалість і позитивне мислення – залог успіху в туристичній сфері.

– Перед туром ви їздите на той маршрут, де повинні провести екскурсію?

– Раніше їхав на певні маршрути, щоб вивчити їх і знати, куди я повезу людей. Деякі з них проходив по декілька разів, щоб якнайкраще їх освоїти. Починав з вулиць Івано-Франківська, а завершував гірськими маршрутами в Карпатах. Хоча і тепер постійно досліджую нові туристичні об’єкти і маршрути. Бо сьогодні недостатньо мати туристичну, краєзнавчу, історичну літературу і «портфель екскурсовода». Потрібно постійно відвідувати старі і нові туристичні атракції, вдосконалюватись та піднімати свій професійний рівень.

 

Світлина від Vitaliy Perederko.

 

– Перед походом в гори ви запитуєте в людей про стан їхнього здоров’я?

– Я завжди питаю про стан здоров’я туристів, незалежно від маршруту: пішохідного, автобусного, гірського чи комбінованого. Особливо це стосується дітей і людей похилого віку. Рекомендую вчасно запастися потрібними ліками. У керівника тургрупи має бути аптечка, а в дитячих групах – медпрацівник. Бо часто турист не усвідомлює складність маршруту, переїзд на значні відстані, фізичні навантаження в гірських походах, вплив природних та інших факторів на нього. Тому обов’язково проводжу інструктаж з техніки безпеки, звертаю увагу на певні особливості маршруту. Безпека туриста, збереження його життя і здоров’я, гарні враження від мандрівки є визначальними у моїй роботі.

– Яке ваше заключне слово при завершенні екскурсії?

Найперше, дякую всім за спільну цікаву подорож, за підтримку і взаєморозуміння між гідом і туристами. Часто їм кажу: «Я бачу, що ви трішки втомлені, але щасливі, бо втома швидко минає, а чудові позитивні враження надовго залишаються у ваших серцях». Бажаю всім здоров’я, щастя, добра, миру, Божого благословіння і запрошую приїхати знову в наш чарівний Карпатський край. Душа радіє, коли бачу, як у мандрівників світяться радістю очі і вони уже мріють про наступну подорож. Бо щасливий той, хто може мандрувати.

Розмовляв Максим Шпирка

(Visited 397 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9648

Остаточне прощавай! Чим завершиться скандальний з’їзд Опоблоку 14:05

З’їзд може оформити розлучення «мінеральної» та «газової» частин Опоблоку. Пише Главком Опозиційний блок продовжує лихоманити. На допит до МВС були викликані співголова партії Борис Колесніков та співголова політвиконкому Олександр Касянюк. Заяву...

Як франківцям по-новому викликати додому лікаря 13:43

10 грудня в Івано-Франківську затвердили “Правила обслуговування викликів вдома лікарями, які надають первинну медичну допомогу”. Як йдеться в документі опублікованому на сторінці КНП “Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги”, нові правила стосуються...

На Вічевому майдані розпочав роботу Новорічно-Різдвяний ярмарок (фоторепортаж) 13:24

Сьогодні, 12 грудня на Вічевому майдані розпочав роботу Новорічно-Різдвяний ярмарок, пише Правда.іф. Ярмарок на Вічевому майдані триватиме з 12 грудня по 20 січня, тобто 40 днів. Працюватиме 25 будиночків. Для...

Скільки цього року прикарпатцям доведеться витратитись на новорічний стіл? 13:11

Цьогорічний новорічний стіл обійдеться прикарпатцям дорожче. Про ціни інформує Інститут аграрної економіки. У середньому в Україні вартість новорічного столу 2019 року для української сім’ї з 4 осіб підвищиться порівняно з вартістю новорічного...

У Франківську розповіли про роботу депутатів міськради 12:56 1 коментар

Про роботу депутатів Івано-Франківської міської ради стало відомо сьогодні,12 грудня під час прес-конференції, присвяченої підведенню проміжних підсумків щодо здійснення прийому виборців депутатами Івано-Франківської міської ради та їх звітуванню перед виборцями,...

Стало відомо, які франківські депутати взагалі не проводять прийом громадян 12:45

В Івано-Франківську проходить кампанія атестації депутатів міської ради від ГО “Центр Політичних Студій” . Сьогодні,12 грудня відбулася прес-конференція, присвячена підведенню проміжних підсумків щодо здійснення прийому виборців депутатами Івано-Франківської міської ради та їх...

Головного контррозвідника країни викрили: одіозний Семочко спіймався на брехні (документ) 12:35 1 коментар

Головного контррозвідника країни Сергія Семочка таки зловили на відвертій брехні. Як з'ясувалося, його родичі, зокрема, дружина і дочка, таки мають російські паспорти. Йдеться про сбушника Сергія Семочка, в якого журналісти-розслідувачі знайшли...

В архівах німецької спецслужби знайшли майорське посвідчення Путіна (фото) 11:02 2 коментарі

Відділ по роботі з архівами Міністерства держбезпеки колишньої НДР (Штазі) виявив службове посвідчення, видане на ім'я президента Росії Володимира Путіна. Про це повідомляє Bild. За даними видання, посвідчення на ім'я майора...

На Прикарпатті проведуть рейд на ринках 10:55

На Прикарпатті стартувала щорічна природоохоронна операція «Новорічна ялинка», інформує WestNews. Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області спільно з ГУ Нацполіції в області та обласним управлінням лісового та мисливського господарства розробила «План спільних...

Відтепер подати заявку на біометричний паспорт прикарпатці можуть онлайн 10:29

Анкета дозволяє самостійно попередньо заповнити інтерактивну форму, де ви вкажете свої персональні дані Про це повідомляє прес-служба ДМС. Після того, як ви заповните цю анкету, сформується PDF-файл із QR-кодом, у...

Жоден апарат крім УЗД не працює: франківчанка шокована роботою міської поліклініки 09:57 1 коментар

Мешканка Івано-Франківська Лєна Лісецька‎ неприємно вражена роботою Івано-Франківської міської поліклініки №4. Вона пише, що в медичному закладі за медичний огляд потрібно заплатити, але при цьому допомоги мало. "4 поліклініка рулить! Дуже добре...

«Кривавий Пастор» висловив свою підтримку депутатам Івано-Франківської обласної ради 09:25 1 коментар

Слова підтримки секретар РНБО Олександр Турчинов написав на своїй власній сторінці у соцмережі фейсбук. "...Для початку хочу публічно підтримати позицію депутатів Івано-Франківської обласної ради, що виступили на захист сімейних цінностей,...

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 12.12.2018 Події: 09:00 Дизайн Десятиборство - Івано-Франківський університет права імені Короля Данила Галицького (вул. Коновальця 35) 09:00 «Газогідрати та інші альтернативні джерела...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

12 грудня – 80 років від дня народження Михайла Томащука (1938-2003),  члена НСЖУ, краєзнавця, автора книг «Березови в історії Гуцульщини» (1997), «Запалала вогнем» (2000), «Смертю смерть подолав» (2002), «Спалах» (2004),...

Палата представників Конгресу США визнала Голодомор геноцидом українського народу 07:51

Палата представників Конгресу США одностайним рішенням ухвалила резолюцію, у якій Голодомор 1932-1933 рр. визнається геноцидом українського народу. Про це у Facebook повідомляє посольство України у США. "Таким чином, на сьогодні...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 06:41

У середу, 12 грудня, в Івано-Франківську – планові відключення окремих послуг, – наголошує служба оперативного реагування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Частина будинків в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

Суд поновив Насірова на посаді голови ДФС 22:42 4 коментарі

Окружний адміністративний суд Києва 11 грудня поновив на посаді голови Державної фіскальної служби України Романа Насірова. Читайте також: Уряд скоротить кількість податкових інспекцій та їх штат Про це “Українській правді”...

Незабаром у Франківську розпочнуть продаж ялинок у горщиках (фотофакт) 19:39

Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства спеціально до новорічних свят продає зелених красунь у горщиках. Минулого року такий продаж провели вперше. За два дні вдалось продати понад 250 живих ялинок....

Шопка, будиночок Святого Миколая та гарячий глінтвейн – як відбуватиметься цьогорічний Новорічно-Різдвяний ярмарок у Івано-Франківську 18:54

Цього тижня у Івано-Франківську стартує традиційний Новорічно-Різдвяний ярмарок. Які цікавинки чекають відвідувачів, що нового та незвичного можна очікувати від ярмарку та про усі сюрпризи дійства читачам Правда.іф розповідає начальник відділу...

Зустріти Новий рік у Франківську обійдеться від 3500 гривень на людину (відеосюжет) 18:51

Українці почали частіше мандрувати Україною. Екскурсійні тури Україною набувають усе більшої популярності. За оцінками фахівців, попит на них лише у 2018 році зріс майже на 15%. До того ж збільшується і...
  • ріел ІФ виринаюча