Пухлина росте. То що там із церквою на Валах у Франківську (фоторепортаж)

Якщо ще два роки тому купа люду виступала проти будови церкви на Валах, то нині про конфлікт ніхто й не згадує.

Результат пошуку зображень за запитом "будівництво церкви на валах"

Може, франківці змирилися з втратою добрячого шматка землі, де мала бути зелена зона, а може, просто втомилися воювати. У будь-якому разі крик стих. А кричати варто було б тільки для того, аби забудовник не забував, що Вали – історичний центр, пише Репортер.

Поки не заговорили

Забудову на Валах почали активно обговорювати у 2016 році. Тоді Івано-Франківська Архієпархія УГКЦ заявила про намір збудувати там храм Святого Миколая. Як з’ясувалося, дозвіл на початок будівництва управління архітектурно-будівельного контролю видало ще у 2006 році (дійсний до завершення будівельних робіт). Щоправда, державний акт на право постійного користування ділянкою релігійна громада Святого Миколая отримала у 2015-му.

Люди почали обурюватись. Мовляв, на Валах треба збудувати дитячий майданчик або облаштувати зелену зону. Навіть зареєстрували електронну петицію на сайті міської ради з вимогою заборонити будівництво церкви. Петиція швидко набрала необхідну кількість голосів, і навіть трохи більше. Однак, у департаменті містобудування та архітектури повідомили: УГКЦ має всі папери на будівництво.

Як земля у заповідній історичній частині міста перейшла у власність УГКЦ, ні для кого не секрет. У 2001 році ділянку площею 13,9 соток колишній мер Зіновій Шкутяк, згідно з рішенням міської ради, віддав в оренду ЗАТ «Конкорд» для реконструкції кафе «Казка». Правонаступник ЗАТ «Конкорд» – ПП «Гаразд України», яке належить Костянтину Бородайку. У 2004 році «Гаразд України» передала свої права оренди Івано-Франківській єпархії УГКЦ.

І якщо вже бути відвертими, поки не заговорили про будову, більшості було байдуже до Валів. На місці кафе «Казка», де в майбутньому буде стояти храм, останніх кільканадцять років був звичайнісінький смітник, туалет і прихисток для наркоманів і безпритульних.

Всупереч нормам

Про недоцільність будівництва церкви в історичному середмісті Івано-Франківська говорять передовсім архітектори та краєзнавці. Наприклад, екс-керівник міського відділу охорони культурної спадщини Ігор Панчишин наголошує, що Вали – охоронна історична територія і розглядати її можна лише в контексті охорони пам’яток.

«Хоча вони (представники релігійної громади Святого Миколая – Авт.) носяться з товстою текою і кажуть, що всі проекти погоджені, я вважаю, що департамент архітектури мав би ініціювати перегляд цих документів, – говорить Панчишин. – У генеральному плані міста ця територія вказана як історична. Окрім того, за великим рахунком, Вали – це охоронна зона Палацу Потоцьких. Хоча місто, ще минулого року взявши на баланс палац, досі не визначило охоронні зони, не провело паспортизацію і не має плану регулювання забудов. А це необхідні речі!».

Також, за словами Ігоря Панчишина, існує рішення від 1998 року, що це є охоронна територія. Тому варто було б спочатку провести розвідку, чи там в принципі щось можна будувати і яке завбільшки. Проте жодних археологічних робіт там ще навіть не починали.

Ще одне питання – дотримання будівельних норм. Адже з 1 вересня вступили в дію нові державні будівельні норми, які вводять нові лінії обмеження – висотності, забудови в зелених зонах, обмеження забудови щодо безпеки евакуації, обмеження щільності та поверховості тощо. І за новими ДБН, каже Панчишин, церква на Валах не вписується.

«Я взагалі не розумію, як можна будувати таку гігантську церкву, – говорить архітектор. – Хтось взагалі перевіряв її висотність? Проект ніби є, але він не відповідає новим нормам. Тобто з самого початку воно вже погано пахне. А закон каже, що будь-яке будівництво, яке не пройшло будівельної експертизи до цього часу, не може бути погоджене, якщо воно не включене в генеральний план».

Археологи будуть під наглядом

Хоча будівництво на Валах обіцяли завершити за два роки, на сьогодні за зведення храму ще не бралися. Однак за парканом виріс катехитичний центр, що теж є частиною проекту. Як розповів отець Іван Жук, який курує процес, наразі робітники штукатурять будівлю та проводять електрику.

«Щодо будівництва церкви, то проводяться підготовчі роботи до початку будівництва. Знизу із вулиці Дністровської облаштували заїзд для техніки», – каже Іван Жук.

На запитання, коли планують почати археологічні розкопки, відбивається:

«Що вони там зараз будуть копати, якщо там гора сміття, купа землі? Що вони там будуть робити? Ми почнемо працювати з археологами, коли вивеземо верхній шар ґрунту. Якщо археологи знайдуть якісь артефакти, тоді ми зможемо говорити про зміну проекту».

За словами співзасновника ініціативи «Франківськ, який треба берегти» Юрія Козакевича, вони таки домовилися з церковною громадою про те, що їм нададуть доступ на територію і будуть всіляко сприяти археологічним дослідженням.

«Окрім того, в них є підписаний договір з Василем Романцем (керівник Прикарпатської постійно діючої археологічної експедиції Інституту археології НАНУ – Авт.) про археологічний нагляд, – говорить Козакевич. – Також у в нас є історики, мистецтвознавці, архітектори, яких ми постараємось зібрати, як у випадку з Тисменицькою брамою. Якихось особливих очікувань в нас немає, бо цінність цього валу – в його ландшафті».

Активіст зазначає, що дуже хотілося б, аби розмір самої церкви був меншим. Адже за нинішнім проектом, габарити будівлі передбачають 18 м висоти і 12 м ширини.

«Ми пропонували не будувати церкву, а облаштувати в катехитичному центрі капличку, – розповідає Юрій Козакевич. – Але церковники наполягають – храм мусить бути. Кажуть, готові зменшувати об’єм, але на скільки – питання дискусійне. Окрім того, попередньо проект передбачав дві складові: катехитичний центр і церкву. Тепер вони готові розглядати введення третього компоненту – відкритого простору».

Однак Іван Жук каже, про відкритий простір з активістами не домовлялися.

«Ділянка дуже маленька, тож про який громадський простір йде мова, я не знаю, – говорить священик. – Час покаже, як то має бути. Корова ще не вродила теля, а ми вже думаємо, як його продати? Говорити можуть багато, але ніхто не прийде й не поможе. Нехай собі займаються артефактами біля Тисменицької брами, лишили все тако… Хіба так по-ґаздівськи робиться? А територію довкола церкви ми облагородимо – це для мене принципово».

Про нові ДБН священик каже, теж нічого не знає, але якщо виявлять порушення – готові виправляти.

А що з дорогою?

Як повідомив отець Іван Жук, заїзд до будівельного майданчика буде з вулиці Дністровської. Відомо, що мер Руслан Марцінків підписав документ, яким дозволив облаштувати під’їзну дорогу для важкої техніки на частині схилу Валів. Щоправда, цей дозвіл має часові рамки – до 15 грудня 2019 року. Схил відгородили парканом, траву засипали щебнем.

«Після закінчення будівельних робіт обіцяють щебінь забрати, чорнозем завезти, траву засіяти, – каже Козакевич. – Думаю, хоч це й дешеве, але погане рішення, бо однозначно повністю відновити рельєф пагорбу не вдасться. Звозити чи діставати будівельне сміття з Валу можна й за допомогою крану з іншого боку. Звісно, по грошах це може бути дорожче, але між бережним ставленням до зелених Валів і економію грошей – церковники обрали економію грошей. Хоча збереження кожної зеленої зони міста повинно було би бути пріоритетом для всіх, без виключень».

Про непоправну шкоду говорить також Ігор Панчишин:

«В першу чергу, вони позрізають дерева, бо це є будівельний майданчик, а будь-яка будова розростається, як пухлина. Я ще не пам’ятаю випадку, коли б будівельники залазили в середовище, а потім повертали все у первісний стан. Так просто не буває. Ми повинні розуміти, що частина бастіону цілком зміниться».

(Visited 396 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8756

загрузка...

"Миле янголятко". Дзідзьо показав себе без бороди (фото) 16:30 3 коментарі

Фоловери артиста впевнені, що він ані трохи не змінився відтоді, коли ще не мав пишної рослинності на обличчі. Український співак Дзідьо, який лікує вухо після нападу, опублікував архівну світлину з...

Місячне затемнення 21 січня 2019: яскраві фото та відео незвичного явища (фото) 15:06

У ніч на 21 січня можна було побачити місячне затемнення. Частково це явище могли бачити і українці. Пік припав на 7:12 за Києвом. Незвичним це явище вважають ще й тому,...

Руда у дивному вбранні: Надя Дорофєєва показала себе 18-річною (фото) 13:36 1 коментар

Співачка пожартувала, що ще за десять років планує зібрати повний комплект "ВІА Гри". Пише ТСН. Українська співачка Надя Дорофєєва, яка спокусливо шикувала надувних лебедів у Дубаї, показала себе з рудим...

Сонце, пальми і яскраві сукні: Джамала показала фото з відпочинку (фото) 12:03

Співачка з чоловіком відпочиває на острові Марвирій. На знімках, які зірка опублікувала у соціальній мережі Instagram, вона купається, плаває у човні і засмагає серед мальовничих пейзажів екзотичної країни. "Вражаюча природа острова...

Дружина українського футболіста шокувала фанатів відвертими світлинами в міні-бікіні (фото 18+) 11:34 1 коментар

Ірина, дружина захисника турецького "Різеспора" Миколи Морозюка поділилася постом в соцмережах. Про це повідомляє Depo.Сектор. Цієї зими подружжя відпочивало на Мальдівах.   Джерело

Легендарного прикарпатського підпільника та в'язня концтабору Аушвіц, який помер напередодні, поховають у середу на Личаківському цвинтарі (фото) 00:15 1 коментар

Ділимося сумною вісткою, що в суботу, 19 січня 2019 року, на празник Богоявлення у Львові на 99-му році життя упокоївся в Бозі провідний член Організації Українських Націоналістів, видатний громадський діяч,...

«Прикарпаття» вирушило на перший тренувальний збір до Яремче 23:21

Триває підготовка івано-франківського "Прикарпаття" до весняної частини чемпіонату Першої ліги. Минулого тижня команда готувалася на стадіоні "Рух", де футболісти займалися біговою роботою, а у п'ятницю провели тренування і двосторонній поєдинок...

В Івано-Франківську депутат від партії Коломойського спробував пропіаритись на пам’яті полеглих «кіборгів» 23:08 9 коментарів

У неділю, 21 січня в Івано-Франківську панахидою та пам'ятною ходою вшанували загиблих захисників Донецького аеропорту. Все дійство відбулось без жодної патрійної символіки. Втім, за деякий час на сайті Укропу з'явилась...

Станиславівські оголошення: шкіряні магнати старого міста 22:44

Одним з найбагатших людей Станиславова був промисловець Якуб Маргошес (1873-1939), власник фабрики з обробки шкіри, яка розкинулися на величезній території по сучасній вул. Ленкавського. Підприємство починало свою роботу з 20...

У Франківську мама з маленькою дитиною виявила біля смітника пробірки з кров’ю (фотофакт) 21:47 2 коментарі

Працівники комунального підприємства “Муніципальна варта”, знайшли пробірки наповнені кров’ю, які хтось викинув у звичайний смітник. Знахідку виявили в Івано-Франківську біля будинку на вулиці Сніжній. “Вартові” відразу виїхали на місце події...

Коломийський фотограф опублікував чарівні світлини Карпат (фоторепортаж) 20:09

Фотограф з Коломиї Василь Іваночко опублікував у соцмережі світлини з карпатських гір. Фотограф поділився фотографіями з ранкової прогулянки на полонину Григорівка, г. Під-Берди. Нагадаємо, нещодавно у мережі з’явилось фото святкування Водохреща...

“Хто ліпше всіх бадяжить газ, хто чесний до людей?” – франківці з гумором просять дати їм якісний газ (відеокліп) 19:27 2 коментарі

Творча студія “З понеділка” презентували пісенну комедію «Облгаз не бадяж газ».   Герої відео у шубах та зимовому одязі у квартирі читають заголовки місцевої преси “У Івано-Франківській області найкраща в...

В Івано-Франківську запрацював ще один комунальний транспортний маршрут №41 сполученням "Каскад" - Онкодиспансер (фоторепортаж) 18:12 10 коментарів

Вранці 21 січня в Івано-Франківську офіційно стартував новий комунальний маршрут №41К “Каскад-Онкодиспансер”. 41К перевозить пасажирів за маршрутом м-н Каскад – ТРЦ “Велес” – Вокзал – готель “Надія” – Коновальця –...

У франківському аеропорту оркестр Національної гвардії вшанував пам'ять полеглих "кіборгів" (фоторепортаж) 17:09 2 коментарі

У понеділок, 21 січня, у франківському аеропорту вшанували захисників Донецького аеропорту. Зіграв тернопільський військовий оркестр спільно з франківським оркестром національної гвардії. Виступ оркестру відбувався в рамках проведення всеукраїнської акції, присвяченої...

Як у Франківську проходила урочиста розколяда (фоторепортаж) 16:23

Вчора у Франківську пройшла урочиста розколяда з нагоди завершення циклу різдвяних свят Світлини із заходу в соціальній мережі опублікував міський голова Руслан Марцінків: Ось і завершились Різдвяні свята, а в...

Машина часу: якими були зірки і політики 10 років тому (фото) 15:38

Уже кілька днів у соцмережах не вщухає флешмоб під назвою #10yearsChallenge. У рамках нього зірки та звичайні люди показують, як вони виглядали у 2008 чи 2009-му роках порівняно із тим, які вони...

Скандальний екс-очільник Прикарпаття часів Януковича, засвітився під час висунення прокремлівського кандидата у Президенти Вілкула (фотофакт) 15:21 14 коментарів

20 січня в Запоріжжі пройшов форум «За мир та розвиток», який об'єднав понад 5000 учасників - представників ділових, промислових кіл, профспілок і роботодавців країни, громадських діячів. Це найбільший подібний форум,...

Ісус живе біля ратуші. У Франківську вже четвертий рік діє шопка з музикою, інтерактивом і місцевим Єрусалимом (фоторепортаж) 14:58

У самому центрі Франківська, на площі Ринок, уже кілька років стоїть шопка, яка навіть стала туристичною принадою. Тут завжди лунає музика, для дітей є цікаві механізми, які можна випробувати на...

Путін на Водохреще пірнав у ополонку таємно (фото) 14:37

Президент Росії Володимир Путін вирішив цього року, як і минулого, також пірнути в ополонку. Щоправда, таке купання господар Кремля приховав від очей звичайних росіян. Про цьогорічний президентський ритуал сповістив у...

Напевно, фотографи, що співпрацювали зі станиславівськими видавцями поштівок, були занадто теплолюбові, і в холоди воліли сидіти вдома. Інакше як пояснити майже повну відсутність листівок із краєвидами зимового міста? На австрійських і польських картках майже завжди літо чи весна, і лише епізодично вкрапляється осінь. 14:27 1 коментар

Напевно, фотографи, що співпрацювали зі станиславівськими видавцями поштівок, були занадто теплолюбові, і в холоди воліли сидіти вдома. Інакше як пояснити майже повну відсутність листівок із краєвидами зимового міста? На австрійських...
  • ріел ІФ виринаюча