Пухлина росте. То що там із церквою на Валах у Франківську (фоторепортаж)

Якщо ще два роки тому купа люду виступала проти будови церкви на Валах, то нині про конфлікт ніхто й не згадує.

Результат пошуку зображень за запитом "будівництво церкви на валах"

Може, франківці змирилися з втратою добрячого шматка землі, де мала бути зелена зона, а може, просто втомилися воювати. У будь-якому разі крик стих. А кричати варто було б тільки для того, аби забудовник не забував, що Вали – історичний центр, пише Репортер.

Поки не заговорили

Забудову на Валах почали активно обговорювати у 2016 році. Тоді Івано-Франківська Архієпархія УГКЦ заявила про намір збудувати там храм Святого Миколая. Як з’ясувалося, дозвіл на початок будівництва управління архітектурно-будівельного контролю видало ще у 2006 році (дійсний до завершення будівельних робіт). Щоправда, державний акт на право постійного користування ділянкою релігійна громада Святого Миколая отримала у 2015-му.

Люди почали обурюватись. Мовляв, на Валах треба збудувати дитячий майданчик або облаштувати зелену зону. Навіть зареєстрували електронну петицію на сайті міської ради з вимогою заборонити будівництво церкви. Петиція швидко набрала необхідну кількість голосів, і навіть трохи більше. Однак, у департаменті містобудування та архітектури повідомили: УГКЦ має всі папери на будівництво.

Як земля у заповідній історичній частині міста перейшла у власність УГКЦ, ні для кого не секрет. У 2001 році ділянку площею 13,9 соток колишній мер Зіновій Шкутяк, згідно з рішенням міської ради, віддав в оренду ЗАТ «Конкорд» для реконструкції кафе «Казка». Правонаступник ЗАТ «Конкорд» – ПП «Гаразд України», яке належить Костянтину Бородайку. У 2004 році «Гаразд України» передала свої права оренди Івано-Франківській єпархії УГКЦ.

І якщо вже бути відвертими, поки не заговорили про будову, більшості було байдуже до Валів. На місці кафе «Казка», де в майбутньому буде стояти храм, останніх кільканадцять років був звичайнісінький смітник, туалет і прихисток для наркоманів і безпритульних.

Всупереч нормам

Про недоцільність будівництва церкви в історичному середмісті Івано-Франківська говорять передовсім архітектори та краєзнавці. Наприклад, екс-керівник міського відділу охорони культурної спадщини Ігор Панчишин наголошує, що Вали – охоронна історична територія і розглядати її можна лише в контексті охорони пам’яток.

«Хоча вони (представники релігійної громади Святого Миколая – Авт.) носяться з товстою текою і кажуть, що всі проекти погоджені, я вважаю, що департамент архітектури мав би ініціювати перегляд цих документів, – говорить Панчишин. – У генеральному плані міста ця територія вказана як історична. Окрім того, за великим рахунком, Вали – це охоронна зона Палацу Потоцьких. Хоча місто, ще минулого року взявши на баланс палац, досі не визначило охоронні зони, не провело паспортизацію і не має плану регулювання забудов. А це необхідні речі!».

Також, за словами Ігоря Панчишина, існує рішення від 1998 року, що це є охоронна територія. Тому варто було б спочатку провести розвідку, чи там в принципі щось можна будувати і яке завбільшки. Проте жодних археологічних робіт там ще навіть не починали.

Ще одне питання – дотримання будівельних норм. Адже з 1 вересня вступили в дію нові державні будівельні норми, які вводять нові лінії обмеження – висотності, забудови в зелених зонах, обмеження забудови щодо безпеки евакуації, обмеження щільності та поверховості тощо. І за новими ДБН, каже Панчишин, церква на Валах не вписується.

«Я взагалі не розумію, як можна будувати таку гігантську церкву, – говорить архітектор. – Хтось взагалі перевіряв її висотність? Проект ніби є, але він не відповідає новим нормам. Тобто з самого початку воно вже погано пахне. А закон каже, що будь-яке будівництво, яке не пройшло будівельної експертизи до цього часу, не може бути погоджене, якщо воно не включене в генеральний план».

Археологи будуть під наглядом

Хоча будівництво на Валах обіцяли завершити за два роки, на сьогодні за зведення храму ще не бралися. Однак за парканом виріс катехитичний центр, що теж є частиною проекту. Як розповів отець Іван Жук, який курує процес, наразі робітники штукатурять будівлю та проводять електрику.

«Щодо будівництва церкви, то проводяться підготовчі роботи до початку будівництва. Знизу із вулиці Дністровської облаштували заїзд для техніки», – каже Іван Жук.

На запитання, коли планують почати археологічні розкопки, відбивається:

«Що вони там зараз будуть копати, якщо там гора сміття, купа землі? Що вони там будуть робити? Ми почнемо працювати з археологами, коли вивеземо верхній шар ґрунту. Якщо археологи знайдуть якісь артефакти, тоді ми зможемо говорити про зміну проекту».

За словами співзасновника ініціативи «Франківськ, який треба берегти» Юрія Козакевича, вони таки домовилися з церковною громадою про те, що їм нададуть доступ на територію і будуть всіляко сприяти археологічним дослідженням.

«Окрім того, в них є підписаний договір з Василем Романцем (керівник Прикарпатської постійно діючої археологічної експедиції Інституту археології НАНУ – Авт.) про археологічний нагляд, – говорить Козакевич. – Також у в нас є історики, мистецтвознавці, архітектори, яких ми постараємось зібрати, як у випадку з Тисменицькою брамою. Якихось особливих очікувань в нас немає, бо цінність цього валу – в його ландшафті».

Активіст зазначає, що дуже хотілося б, аби розмір самої церкви був меншим. Адже за нинішнім проектом, габарити будівлі передбачають 18 м висоти і 12 м ширини.

«Ми пропонували не будувати церкву, а облаштувати в катехитичному центрі капличку, – розповідає Юрій Козакевич. – Але церковники наполягають – храм мусить бути. Кажуть, готові зменшувати об’єм, але на скільки – питання дискусійне. Окрім того, попередньо проект передбачав дві складові: катехитичний центр і церкву. Тепер вони готові розглядати введення третього компоненту – відкритого простору».

Однак Іван Жук каже, про відкритий простір з активістами не домовлялися.

«Ділянка дуже маленька, тож про який громадський простір йде мова, я не знаю, – говорить священик. – Час покаже, як то має бути. Корова ще не вродила теля, а ми вже думаємо, як його продати? Говорити можуть багато, але ніхто не прийде й не поможе. Нехай собі займаються артефактами біля Тисменицької брами, лишили все тако… Хіба так по-ґаздівськи робиться? А територію довкола церкви ми облагородимо – це для мене принципово».

Про нові ДБН священик каже, теж нічого не знає, але якщо виявлять порушення – готові виправляти.

А що з дорогою?

Як повідомив отець Іван Жук, заїзд до будівельного майданчика буде з вулиці Дністровської. Відомо, що мер Руслан Марцінків підписав документ, яким дозволив облаштувати під’їзну дорогу для важкої техніки на частині схилу Валів. Щоправда, цей дозвіл має часові рамки – до 15 грудня 2019 року. Схил відгородили парканом, траву засипали щебнем.

«Після закінчення будівельних робіт обіцяють щебінь забрати, чорнозем завезти, траву засіяти, – каже Козакевич. – Думаю, хоч це й дешеве, але погане рішення, бо однозначно повністю відновити рельєф пагорбу не вдасться. Звозити чи діставати будівельне сміття з Валу можна й за допомогою крану з іншого боку. Звісно, по грошах це може бути дорожче, але між бережним ставленням до зелених Валів і економію грошей – церковники обрали економію грошей. Хоча збереження кожної зеленої зони міста повинно було би бути пріоритетом для всіх, без виключень».

Про непоправну шкоду говорить також Ігор Панчишин:

«В першу чергу, вони позрізають дерева, бо це є будівельний майданчик, а будь-яка будова розростається, як пухлина. Я ще не пам’ятаю випадку, коли б будівельники залазили в середовище, а потім повертали все у первісний стан. Так просто не буває. Ми повинні розуміти, що частина бастіону цілком зміниться».

(Visited 381 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7763

Місце для душі: Неймовірні фото франківського міського парку (фоторепортаж) 22:08 5 коментарів

Восени міський парк Шевченка перетворюється на неймовірно красиве місце. Вражаючі світлини осіннього парку виклав у мережу міський голова Івано-Франківська Руслан Марцніків. "У кожного є свої місця сили. Я люблю гори і...

До Івано-Франківська привезли рекордну кількість солі для посипання доріг взимку (фотофакт) 21:40 3 коментарі

У КП “Муніципальна дорожня компанія” триває заготівля технічної солі для посипання доріг взимку. Про це у мережі Фейсбук повідомив директор підприємства Віталій Бурко. Він зазначив, такої кількості солі для зимового посипання місто не...

Ніч на вулиці: у Франківську старенька жінка блукала містом, бо не могла потрапити додому (фотофакт) 21:21 5 коментарів

Учора, 18 жовтня близько 1:15 ночі, в районі вулиці Молодіжної люди зустріли старшу жінку. В самій кофтинці, боса на одну ногу, а друга в домашньому тапку, бабуся просилася відвезти її...

В Івано-Франківську змагаються скороходи (фоторепортаж) 20:57

20 та 21 жовтня в Івано-Франківську відбуваються чемпіонат України зі спортивної ходьби та ХХІІ Міжнародний кубок “Вечірній Івано-Франківськ”, пише WestNews. Як вже повідомляли ЗМІ, серед учасників: делегації з Молдови, Білорусі,...

У міському парку почали встановлювати японську альтанку (фотофакт) 20:33

У франківському міському парку імені Т. Шевченка почали облаштовувати “східний куточок”. Про це повідомив на своїй сторінці в мережі Facebook міський голова Руслан Марцінків. “У кожного є свої місця сили....

Поліція та родичі розшукують без вісти зниклу 30-річну прикарпатку (фотофакт) 19:54 3 коментарі

Калуський відділ Національної поліції встановлює місце знаходження Тетяни Максимчак, 1988 року народження, яка проживає на вулиці Коновальця в місті Калуш. 15 жовтня жінка вийшла із дому і досі місце її...

Коломийська молодь з інвалідністю знялась у фотосесії до Дня українського козацтва (фоторепортаж) 19:25

Молодь з інвалідністю взяла участь у фотосесії до Дня українського козацтва. Фото розмістив на своєму сайті Коломийський центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Джерело: mi100

Відновили ремонт автотраси національного значення поблизу Долини (фоторепортаж) 18:45

Підрядна організація відновила влаштування вирівнюючого шару асфальтового покриття на дорозі державного значення Н-10 Стрий – Мамалига біля прикарпатського міста Долина. Про це повідомляє Служба автомобільних доріг у Івано-Франківській області, яка є...

У Франківську гратиме найкрасивіша баскетболістка України (фотофакт) 18:24 1 коментар

Напередодні старту у баскетбольній Суперлізі жіночий БК "Франківськ-ПНУ" суттєво оновився. Загалом контракти з франківським клубом підписали одразу восьмеро нових гравчинь. Серед них і Світлана Маляр-Белінська, що донедавна захищала кольори запорізької...

В Калуші троє вандалів задля розваги зламали перила мосту (відеосюжет) 18:11

У четвер, 18 жовтня, вночі у Калуші троє хлопців зламали перила біля дороги. Відео з камер спостереження опублікувало калуське міське телебачення. Хто ці зловмисники – наразі не відомо. фото ілюстративне

Жительку Івано-Франківська привітали зі 100-річним ювілеєм (фоторепортаж) 17:04

19 жовтня мешканка Івано-Франківська Марія Торощук відзначила свій столітній ювілей. Про це повідомив на своїй сторінці в мережі Facebook міський голова Руслан Марцінків. “Вітаємо сьогодні пані Марію Торощук та всю...

Пішохід мусить вважати. Де у Франківську найнебезпечніше переходити дорогу (фоторепортаж) 16:28 1 коментар

Щодня у стрічці новин з’являється повідомлення про чергове ДТП на Прикарпатті. Майже у половині з них травми отримують пішоходи. Ну, не водії ж за ними полюють, правда? П’ять проблемних місць За 2018 рік у місті трапилося...

На Прикарпатті рибпатруль спіймав браконьєра-“спортсмена” (фотофакт) 16:13 2 коментарі

Днями рибпатрульні та єгері ДП “Болехівський лісгосп” проводили спільний рибоохоронний рейд на гірських річках Прикарпаття. У результаті рейду патрульні виявили порушення правил рибальства на ділянках, де не можна виловлювати рибу протягом усього року. 17 жовтня близько...

Замість квітів. Чому франківці замовляють букети з фруктів, солодощів та м’яса (фоторепортаж) 15:22 1 коментар

Всі ми любимо дарувати щось незвичне. Квіти стали надто простим варіантом для букету, тож 18-річна франківчанка Іра Гошів створює композиції з солодощів чи фруктів, букети з ковбасних виробів, сиру та інших смаколиків....

Сьогодні в Івано-Франківську, у мікрорайоні Угорники, викрали елітний позашляховик (фотофакт) 15:06 15 коментарів

Сьогодні, 20 жовтня, в мешканки Івано-Франківська викрали автомобіль “Mazda cx5” чорного кольору. Як повідомила франківка sofia_kubaj у соцмережі, крадіжка відбулася на вулиці Сєченова, пише ГК. Номер автомобіля АТ 2022 СН. Потерпіла просить...

“Грай чесно, живи достойно”. Франківські школярі футбольним турніром вшанували полеглих атовців (фоторепортаж) 14:38

19 жовтня в Івано-Франківську відбувся фінал “чотирьох” з міні-футболу на кубок ГО “Обласна спілка учасників АТО” серед юнаків 8-9 класів загальноосвітніх шкіл. Про це на своїй сторінці в мережі Facebook...

Футболісти “Прикарпаття” дали майстер-клас франківським школярам (фоторепортаж) 13:45

У п’ятницю, 19 жовтня, футболісти МФК “Прикарпаття” завітали до франківської ЗШ №12 ім. І.Франка і дали майтер-клас дітлахам. Про це на своїй сторінці в мережі Facebook повідомив директори школи Андрій Череп....

Патрульні, вгамовуючи домашню сварку, випадково знайшли у франківця багато наркотиків та зброю (фоторепортаж) 13:17 7 коментарів

Випадок стався 18 жовтня в Івано-Франківську. Заявник повідомив патрульних, що син вчиняє насильство проти нього. При огляді агресора правоохоронці знайшли у нього два згортки з марихуаною. При детальнішому огляді квартири там...

Прикарпатським депутатам розповіли про роботу Отинійського професійного ліцею енергетичних технологій (фоторепортаж) 12:58

У п’ятницю, 19 жовтня, відбувається виїзна двадцять четверта сесія обласної ради, яка присвячена освіті. Першою зупинкою обранців став Отинійський професійний ліцей енергетичних технологій. Депутатам розповіли про роботу закладу та показали...

На Надвірнянщині під колесами автомобіля загинув чоловік (фотофакт) 11:52

18 жовтня, на автодорозі сполученням Делятин – Раківчик загинув чоловік. О 20 годині  між селами Добротів і Ланчин сталася ДТП.  31-річний водій автомобіля марки «Део»,  збив чоловіка. Останній перебував на проїзній...
  • ріел ІФ виринаюча