Реаліїї призову в Україні. На що готові родичі хлопців, аби не відпустити їх до армії

Журналістка Експресу вирушила разом з військовим комісаром вручати повістки до армії. Повідомляє  expres.online

Реаліїї призову в Україні. На що готові родичі хлопців, аби не відпустити їх до армії

Сьогодні наше завдання — вручення повісток у прикордонних селах, пише газета Експрес. Військкоми кажуть, що часто це — надскладне завдання: 20 — 27-річні призовники всіляко намагаються уникнути служби в армії. “Його нема вдома”, — таку фразу ми почуємо від родичів призовників десятки разів. І ще багато ціка- вого. Що ж вигадують люди, аби їхніх рідних та знайомих не забрали до війська, та на яку небезпеку наражаються службовці, які розносять повістки?

Вирушаємо у Старосамбірський район, що на Львівщині. Тут щороку не можуть виконати план з набору призовників. Цьогорічний, до слова, — 42 особи.

Зі мною — представник обласного військового комісаріату Роман Поронюк і від Старосамбірського райвійськкомату Володимир Гец.

Уже в райцентрі спостерігаю, як юнак втікає від комісарів. Військкомат розшукував його давно: працівники декілька разів навідувалися до хлопця додому, та ніяк не могли застати. Тепер же призовник прийшов у міграційну службу, яка поряд з військкоматом, — забрати паспорт. Комісари вирішили вручити йому повістку тут. Та як тільки парубок побачив людей у формі, чкурнув так, що й автівкою не наздоженеш. Погоня військовослужбовців за майбутнім призовником була марною. Ось так нині дають драла від армії!

…Село Стрільбичі. Тут зареєстровано 14 призовників. Їдемо у сільраду. Бо ж, відповідно до законодавства, функцію сповіщення населення покладено на органи місцевого самоврядування. У сільрадах ввели посаду — військовий обліковець. Може, там уже справилися з планом осіннього призову?

Та на місці нема ані голови, ані військового обліковця. Є землевпорядник. Ходити комісарові по селу самому — марна річ: у лице призовника не знаєш, а адресу на будинках не завжди знайдеш. Відрекомендовуємося і просимо показати, де живуть призовники. “Ой, а хто тоді в сільраді залишиться? І ключа в мене нема, щоби приміщення зачинити”, — бідкається Іван Янів, даючи зрозуміти, що місія сповіщення йому не дуже до душі. Врешті посадовець бере до рук список призовників. “Того нема, того нема, той за кордоном, той теж десь на роботі”, — коментує. Укотре просимо, аби показав, де живуть усі зі списку. Заодно перевіримо, чи й справді “нікого нема”.

…Йдемо до першої хати. На подвір’ї — порожньо. “Бачите, машини нема. Кажу ж вам, він у Польщі!” — запевняє посадовець. У сусідів на дверях висить величезний замок. На стукіт і дзвінок у двері ніхто не відчиняє. Хоч і чуємо у приміщенні шурхіт. Йдемо далі. “Андрію, тут з військкомату до тебе прийшли”, — гукає пан Іван односельчанина, якого ще здалеку побачив на подвір’ї. “Що, знову це починається?” — обурюється чоловік. “Де ваш Роман?” — питаємо. “У Польщі він!” — каже. “Візьміть повістку, передасте йому, коли приїде, і хай з’явиться у військкомат”, — наполягає юрист з районного військкомату Володимир Гец. “А я в армію не йду і брати її не буду. Та й знаєте, скільки в нас тих ваших повісток? Дрова можна ними розпалювати!” — газда розвертається і йде займатися своїми справами. У списку призовників — двоє синів сільського голови. “І їх нема. За кордоном”, — одразу уточнює землевпорядник. Що ж, вдома у голови ми теж нікого не застали…

Рушаємо далі. “Ростик вдома? Ми з військкомату”, — кажемо чоловікові, який несе повне відро води. “Нема його!” — сказав, як відрізав.

“Працює за кордоном, у Польщі. Забирайте повістку й самі забирайтеся звідси!” — кричить чоловік.  Якби ми не пішли, то хтозна, чи тим відром і по голові не дістали би. Комісари кажуть, що в цьому районі бувало всіляке. Якось батьки призовників з рушницями зустрічали працівників військкомату, а декілька років тому бабуся призовника, побачивши комісара на подвір’ї, схопила сокиру й кинулася на нього. На щастя, обійшлося…

Та все ж по одному працівники військкомату з повістками не ходять.

“ЩО, ВОЯКІВ БРАКНЕ?”

“Чи є Володимир?” — питаємо жінку, яка сперлася на паркан. Хитає головою, що нема. В очах — сльози. “То де Володя?” — допитуємося. “Нема, нема! — лементує жінка.

— Він нікуди не піде! Його тато — лежачий”. “Ноги поламані, не знати, чи ходити буде”, — у сльозах каже бабуся, яка теж підійшла до хвіртки… “То є Володя вдома?” —ще раз перепитуємо. Нарешті мама призовника зізнається, що син удома, пішла його кликати. На подвір’ї вже зібралась уся родина, семеро людей. Вийшов і Володя, 22 річний призовник — у спортивному костюмі, міцної статури. “Що, служити треба йти? — кепкуючи, питає. — Що, вояків бракне?” Взяв повістку, подивився на неї… “Не буду підписувати!” — каже. На жаль, у таких випадках військкоми безсилі. Вони не мають права змусити призовника підписати документ про отримання повістки. Тож лише обводять у списку його прізвище — згодом навідаються ще раз.

Зараз військові помітно дратуються.

…На зворотному шляху біля сільради зустрічаємо сільського голову. “Бачила обох ваших синів у списку призовників. Де ж вони?” — запитую.“Нема. Обоє “на чехах”. Працюють на фермі, — відповідає сільський голова Василь Янів. — Вже два роки там. А що тут робити? Мають освіту й що з того? Служити не хочуть. Передам, що ви приходили”.

“Знаєте, там, де діти працівників сільрад пішли служити, оповіщення здійснюється без проблем, ухилянтів нема. А там, де посадовець сам ховає своїх синів від призову, то й з усього села ніхто не хоче служити в армії. Та й такий сільський голова не буде вимагати в інших, щоб їхні діти йшли до війська”, — коментує ситуацію Роман Поронюк, офіцер прес-служби обласного військового комісаріату.

ПОСВАРИЛИСЬ, НЕ СПІЛКУЄМОСЯ, ВТІК З ДОМУ

…Їдемо у села Стара Сіль і Стара Ропа. Вони належать до однієї сільради. Загалом тут зареєстровано 19 призовників. Може, нарешті нам пощастить і ми вручимо повістки хлопцям. Сільський голова Олег Фолис — на місці, погоджується показати, де живуть призовники.

У першій же хаті нам одразу відчиняють двері. “А Олег вдома?” — запитуємо в його батька. “Нема. Просто нема!” — агресивно відповідає. Додає, що Олег — у Польщі. “І вас сюди ніхто не запрошував”, — кричить чоловік. У селян перепитуємо, чи справді Олег за кордоном. Кажуть, що у Львові, а про Польщу навіть не чули. На іншому подвір’ї — дві жінки, одна — з малою дитиною на руках. “А Василь є?” Знову — у Польщі. “А що, не знаєте, як тепер хлопці хочуть йти до військкомату? У нас така країна, що й заробити тут нема де і служити нема за кого, — каже мати призовника. — Мій хлопчик не піде до війська. Він дорого мені обійшовся, був тяжко хворий! Не хочу, щоб він воював.

Йдіть собі”, — махає рукою на нас. Сільськими вуличками йдемо до наступного зі списку. Собаки, почувши чужих, здіймають гвалт. “Мар’ян є? — питаємо жінку, яка порається на подвір’ї. “Нема. Він тепер у Польщі, а ще поїде в Чехію, два роки не бачила, — ледь не божиться жінка. — Працює на будові. А що там, повістка йому прийшла? Ой, я ж маю принести довідку, що в нього проблеми зі серцем. Була вада серця в дитинстві й тепер теж хворий”. “А що, з вадами серця йому на будові неважко працювати?” — запитую. “О, та він там дуже не перепрацьовує, бо хворий, ой, такий хворий… Мусить на лікування грошей трохи заробити”.

“А я поняття не маю, де зараз мій син. Не кривлю душею, — запевняє ще одна мама призовника, Галина. — Він собі якусь жінку знайшов, ми з батьком не схвалили вибір і посварилися з сином. Тепер не спілкуємося. Нема його, он сусідка підтвердить. Вже два роки не мали зв’язку”.

І такі історії, кажуть військові, вони вислуховують щопризову. “Посварились”, “не спілкуємося”, “втік з дому” тощо. У списку залишається ще декілька прізвищ. Не здаємось. Заходимо на подвір’я, син з батьком пораються біля стодоли. “Де Руслан?” — питаємо. Мовчать. Тим часом чую на горищі шум. “Де Руслан?” — питаємо ще раз. “Та… є…”, — відповідь батька перебиває гуркіт. Раптом з горища зістрибує хлопака, лише у штанях. “З військкомату? — питає. — Давайте повістку, підпишу!”

Тим часом батько заводить лемент: “Та як ви сюди зайшли? Та яке у вас право? Ви порушуєте закон!” “Тату!” — прикрикує син і береться підписувати повістку. “Не татай мені. Я вже 20 років тато!” — обурюється чоловік.

“Прийдеш, Руслане, у військкомат?” — питаємо. — “Прийду!” — обіцяє. “А це ще буде видно”, — кричить нам услід його батько.

“Мого Юрія нема. У Москві, на роботі, — каже нам ще одна бабця призовника. — Служити не хоче. Ніхто не йде до війська і він не піде. Не пустимо. Он діти гинуть ні за що. Не хочемо, щоб і наш загинув”. І жодних пояснень, що строковиків ніхто не пожене на Схід воювати, старенька й слухати не хоче…

ПІДСУМКИ

“І що, як результат?” — розпитують нас у районному військкоматі після повернення. Доповідаємо — один є. “Нелегко, правда ж? Інколи, щоби здійснити оповіщення, доводиться і в 5-й ранку або опівночі виїжджати, щоби людей застати вдома”, — розповідає Володимир Петрівський, начальник відділу призову Старосамбірського районного військкомату. Військові розповідають, що часто їм навмисне кажуть неправильну адресу призовників, відсилаючи військовиків куди подалі, аби ті час згаяли.

“Якось під час призову снігу було по шию, мороз. Заходимо на подвір’я. Тільки хотіли сказати, що повістку принесли такому-то, як з іншого боку хати відчиняється вікно — “тіло” в трусах та майці вистрибує і навтьоки через поле!” — каже ще один військовослужбовець.

“Або приходимо з повістками, а призовник виявляється людиною з інвалідністю, доглядальником сім’ї чи священнослужителем. Однак жодних документів, які би давали їм законне право на звільнення від строкової служби, вони у військкомати не подали. Якщо людина знає, що в неї є підстави на звільнення, то мусить повідомити про це згідно зі законом. Та цього не роблять. А ми мусимо перевірити кожного”, — зазначає Роман Поронюк.

…Ось так за цілий день нам вдалося знайти лише єдиного призовника, який підписав повістку й пообіцяв з’явитися у військкомат. Нікого не лякає штраф за неявку до комісаріату — від 85 до 119 гривень, ні навіть обмеження волі до трьох років. Як і не манить служити Україні, навіть не задурно: адже за строковиком зберігається його робоче місце і зарплата, а у війську він отримує приблизно три тисячі гривень одноразової допомоги, при звільненні з армії — майже 5 тисяч гривень, і щомісяця впродовж півторарічної служби — приблизно 500 гривень.

Автор: Юлія Голодрига

Джерело

(Visited 175 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Міський військовий комісар пан Сорокопуд І.В. разом з поліцією міста повертають 1937 рік , влаштовуючи облави по місту , щоб виконати план по призову .

    Гість,

    Зато жыдовласть всех своих жыдятами за границу отправило учмться,что бы потом бандерьем управлять а бандерье как самое типа патриотичное быдло на убой в Лугандон!разумный ход!….ну шо бандерье?наскакали суки,долллляяяяры на майдану получили,пропылы уже?ну теперь на убой за своих любимых жыдов!..кстати Тягныбок тоже из 100% жыдовской семьи!когда приедет в франковске задайте вопрос ему!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6644

Як Московська церква загнала Усика у пастку 16:30 5 коментарів

Єдиний свій подвиг Усик уже зробив: він побив росіянина в Москві. Далі може спокійно маргіналізуватися. Усик і орден Іллі Муромця від Онуфрія Насправді, російська церква сама загнала і себе і...

Росія втратить решту України, якщо визнає "ЛНР" і "ДНР", — голова МЗС РФ Лавров 15:06 1 коментар

Міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров заявив, що визнання Росією самопроголошених республік "ЛНР" і "ДНР" означатиме для Росії втрату "всієї іншої України", а залишати її "нацистам" не можна. Про...

Зразковий сім’янин: Як Ляшко дружину на санчатах тягав (фото) 14:37

Лідер Радикальної партії Олег Ляшко продовжує зображувати зразкового сім’янина. Він то жінку у танці покружляє, то донькою похвалиться, то влаштує сімейний похід по гриби. І ось до шлюбних розваг депутата додалися ще санчата, на...

З'явилася вражаюча інформація з особистого життя Путіна (відео) 14:05 1 коментар

Син російської спортсменки Аліни Кабаєвої дуже схожий на президента Росії Володимира Путіна. Російські ЗМІ неодноразово називали Кабаєву коханкою Путіна, але в Кремлі спростовували такі чутки. Джерела американської газети The New York Post стверджують,...

Настя Каменських вразила прихильників новою зачіскою (фото) 13:36

Багато хто просто не впізнав співачку. Настя Каменських поділилася з підписниками в Instagram світлиною, на якій вона предстала в образі білявки з пишним довгим волоссям. Підписники одразу почали активно обговорювати образ Насті. Багато...

В Україні змінили правила реєстрації авто 13:04

В Україні внесли зміни до постанови з державної реєстрації автомобілів. Ці нововведення щодо встановлення газобалонного обладнання та видачі тимчасового реєстраційного талону. "Відтепер ще 2 послуги, які не передбачають зміни власника,...

Над окупованим Кримом розгорнули український прапор (відео, фото) 12:35

Над окупованим Кримом розгорнули український прапор. Волонтери групи InformNapalm організували цю акцію в підтримку полонених українських моряків, пише "QHA media" у Facebook. На вершині однієї з гір Ласпінського перевалу волонтер...

"Гібридні" атаки: Хто і який "компромат" шукає на Епіфанія 12:03 5 коментарів

З поступовою утратою позицій УПЦ МП, основного світоглядного опонента українського православ'я, на перший план виходитиме внутрішньовидова боротьба в церкві, яку стимулюватимуть політичні групи впливу. Пише depo.ua Митрополит Епіфаній (в миру Сергій...

Міс Всесвіт 2018: хто отримав корону переможниці (фото) 11:34

Конкурс краси "Міс Всесвіт-2018" виграла представниця Філіппін, 24-річна Катріона Грей. Друге місце зайняла "Міс Венесуела" Стефані Гутьєррес. Про це повідомляє CNN. Фінал конкурсу пройшов у Бангкоку, на останньому етапі на корону...

Радикали з України та Польщі "захопили" ПАРЄ, – у Росії відзначились черговою зухвалою заявою 11:02 1 коментар

Російська делегація не повернеться до Парламентської асамблеї Ради Європи, "доки там не одумаються". Про це заявив голова Держдуми Росії В'ячеслав Володін, повідомляє "Інтерфакс-Україна". За його словами російського політика, у ПАРЄ "першу скрипку"...

Одіозний Добкін загримів до російського "списку Путіна": подробиці 10:33

Депутат Верховної Ради та екс-губернатор Харківщини Михайло Добкін потрапив до "списку Путіна", створеного опозиційними російськими активістами. Відповідна інформація розміщена на сайті Форуму вільної Росії. Так, Добкін опинився у списку на 27 позиції....

День святого Миколая: найцікавіші традиції в Україні та світі 10:01

День святого Миколая в Україні кожного року відзначають 19 грудня. А чи написали ви йому листа і що саме попросили цього року? Та й чи впевнені, що заслужили ці подарунки?...

Опозиційний розкол. Як Бойко і Вілкул ділять спадок "регіоналів" 09:47

Розлучення "Опозиційного блоку" мало нагадує політичний конфлікт. Це більше подібно до мильної опери про війну двох впливових сімей. Там є все необхідне для сюжету багатосерійного латиноамериканського серіалу: велика політика, брудні...

Миколай і "миколайчики". Як не пропустити диво на Миколая 09:14

Миколай - найшанованіший в Україні святий. Традиції та звичаї, легенди та правда, прикмети та обрядова випічка цього дня 19 грудня - один з тих днів, на які українці чекають цілий...

Чому уряд Гройсмана розпочинає новий етап децентралізації 08:44 2 коментарі

Нещодавно Прем‘єр-міністр України Володимир Гройсман оголосив, що настав час для нового етапу реформи децентралізації. Що це означає і чому це потрібно зараз робити? Децентралізація – одна з тих реформ, яка...

Якщо Медведчук де-факто представник Путіна, не робіть його де-юре представником України, - Томенко 08:24

Микола Томенко заявив, що немає сенсу робити представника Путіна, Віктора Медведчука, представником України у Тристоронній контактній групі Про це політик Микола Томенко заявив у програмі "Вердикт із Сергієм Руденко", передає...

Українські представники Російської православної церкви заявили, що не визнають новостворену Православну Церкву України 07:51 5 коментарів

На позачерговому засіданні священного Синоду представники Української православної церкви Московського партріархату заявили, що не визнають створення автокефальної церкви в Україні і рішення об'єднавчого собору для них немає ніякого значення. Про...

Інавгурація митрополита Епіфанія може відбутися на його день народження, - релігієзнавець 06:37

Інтернізація патріарха Епіфанія може відбутися на день його народження - 3 лютого Про це заявив релігієзнавець Ростислав Мартинюк в ефірі Еспресо.TV За словами Мартинюка, цілком ймовірно також, що церемонія вступу...

Знижки до Дня святого Миколая у спортклубі InterFit 18:45

В спортклубі «InterFit» вже відчувається святковий настрій. З 17 по 19 грудня включно в спортклубі стартував сезон знижок до Дня святого Миколая. В цей період ви можете придбати абонементи із...

Дружини зіркових українських футболістів похизувалися "гарячими" світлинами на Мальдівах (фото 18 +) 16:30 10 коментарів

У першості України настала пора відпусток   Про це повідомляє Depo.Сектор із посиланням на dynamomania.com. І відразу ж всі тікають подалі від снігу і холоду. На Мальдівах зараз відпочивають подружжя Миколи Морозюка, Віталія...
  • ріел ІФ виринаюча