Ректор ІФНМУ Микола Рожко: «У мене ніхто ногами двері не відкриває, і не буде»

Колишній чемпіон України з біатлону, він, здається, і нині біжить якусь свою трасу, час від часу відстрілюючись від недругів. Рожко

Сьогодні у «Репортері» – Микола Рожко, ректор Івано-Франківського національного медичного університету (ІФНМУ).

– Пане Миколо, судячи з інформпростору, в університеті все чудово, принайм­ні зовні. Але ж є негаразди?

– Ага, ви зараз напишете, а потім до мене прийде прокуратура. (Сміється) По-перше, тримають за руки різні контролюючі органи. Постійно ходять. До вас, напевно, теж.

– Ні, ми галасливі, а ще в нас нема грошей. А у вас є.

– Так, перед новим роком мали велику перевірку від інспекції праці. Їх було десь 10, перевіряли відділ кадрів, умови праці, бухгалтерію. Десь два тижні сиділи, знайшли на 340 грн штрафу.

– Два тижні, 10 людей, 340 грн – це сильно. Ще хто був?

– Зараз є соцстрах, уже тиждень. Потім, напевно, буде КРУ. Перед тим була рахункова палата, постійно буває прокуратура. Вони відкрили кримінальне провадження щодо іноземців, ніби ми їх неправильно переводили зі сходу. Усі документи ми їм надали, нехай розбираються. Ми ж перевели 800 студентів з Донбасу!

– Так, я знаю. Ще не пошкодували, що перевели?

– Звісно, ні. Хоча, ви б знали, скільки я маю з тим проблем у місті. Не з іноземцями, з місцевими активістами.

– Тобто?

– Вони були тут, хотіли впливати на видачу іноземцям запрошень на навчання. І контролювати, де вони перебувають після навчального процесу.

– Ого, та це ж расизм, а які саме активісти?

– Я їм так і відповів: якщо ви знаєте якесь інше слово, то скажіть. Та неважливо, які активісти. Але ми представляємо державу Україну. І коли на сході виникла біда, то ми показали усьому світу, що ми цих дітей забрали, не кинули там. І, до честі, лише один або два потім від нас перевелися – решта лишилася. Це показник рейтингу вишу.

– А чим закінчилася історія з активістами?

– Нічим. Набрали на 200 людей більше. Я нікому не дозволю впливати на роботу університету, краще піду з посади.

Для чого я все це терплю? Навіщо ми тримаємо міжнародний відділ, факультет підготовки іноземних громадян, проректора, декана, його заступників, куратора в кожній групі – навіщо? Та бо без них я буду такий самий батрак, як багато інших вишів. Я це не приховую. І не на власну кишеню працюю – на університет. Іноземці дають нам фінансову незалежність і можливість розвиватись.

Відкрию секрет, ми радо запрошуємо всіх, але нині більшість студентів – із Індії. Навіть мали протест від одного з посольств країн Ближнього Сходу. З дозволу міністерства адаптували один із гуртожитків на Пасічній, зробили там індійцям усі умови.

– Скільки зараз іноземців навчається?

– Приблизно 1400. Українців – 6400. Ще є інтерни, післядипломна освіта. Загалом за рік навчання проходять десь 14 тисяч. А з тими, хто працює, – 17 тисяч людей.

І я вам скажу цікаву річ. На іноземцях університет заробляє 140 млн грн. А на всіх інших – 80. Якщо їх не стане, нам не буде чим платити за тепло, обладнання, ремонт, зарплату – яка тоді наука?

– А вчаться вони добре?

– По-різному, як і наші. І ми не тримаємо їх лише через гроші. За цей час близько 500 були виключені. Є навчальний процес, кожен має виконувати своє.

Ми від держави отримуємо 30 млн грн на рік. А податків платимо – 60 млн. І це в місцевий бюджет.

Фонд зарплати в місяць – 17 млн грн. Минулого року люди мали чотири премії: до Різдва, Великодня, Дня медика і Дня університету. Всі – я не роблю різниці між ректором і прибиральником.

– Якими є загальні цифри за рік?

– Бюджет університету за той рік склав 260 млн, цьогоріч – 300 млн грн. Коли я прийшов ректором, мали понад 30 млн боргів.

Ми навіть маємо можливість тримати вільні кошти на депозиті. Заробили так 16 млн. Вклали їх в обладнання, премії, доплати, ремонти.

За рік захистили сім докторських і 37 кандидатських, перейшли історичний рубіж – у нас тепер понад 100 докторів наук. Кандидатів – 480. 370 доцентів.

Та я можу будь-кого повести у свій кабінет на факультет і показати 40 дипломів кандидатів і докторів наук. Це для кого? Що їм усім сказати? Замість говорити – та встань зі мною поруч і зроби. Або приходь хоча б на один день до мене зранку, попрацюй зі мною, подивись, чи я набиваю кишені, чи роблю щось для України.

– Ну, чесно, на один день будь-хто може показати бурхливу діяльність.

– Мене люди щодня бачать, збрехати не дадуть. У нас є студентський парламент, профком, інші організації. Їхні представники раз на рік проводять зі мною цілий день. І я нічого не підстроюю, нікого не вибираю, вони все вирішують самі. Останнього разу їх було 12.

– 12 людей ходили з вами цілий день?

– Так, я їм дав спеціальний автобус. Якщо в центрі, то ходили, як десь на об’єкти, то їхали. Позатого року вони у півчетвертої здалися, кажуть, Миколо Михайловичу, ми більше не можемо.

Вони приходять ранком, я їм даю пошту, вони дивляться листи, рішення, я питаю: як би ви дивилися на це, що б ви зробили тут? Їдемо по об’єктах. Я нічого не під­строюю, мені того не треба. В мене й сьогодні не лише зустріч з вами. У нас зараз робиться багато на різних базах: анатомія, біологія, біохімія, фізика, бібліотека, спорткомплекс, віварій, стоматкорпус, усі три гуртожитки і ще в Яремче є об’єкт. Ви б бачили, які ми робимо зараз кафедри – я можу все показати!

– Ні, дякую, справді, в мене теж купа іншої роботи.

– Минулого року нам вдалося відкрити три нових сертифікованих лабораторії – не просто зробити ремонт і купити обладнання, а ще й акредитувати. Відкрили чотири спецради – це органи, які мають право надавати вчені звання. Нині в нас вже є дев’ять сертифікованих лабораторій – вони мають право проводити офіційні дослідження, за результатами яких можна захищати ди­сертації. Це не якісь там ліві, а акредитовані державою.

Недавно купили за 1 млн грн американський аналізатор – він дає до 66 показників. Апарат на мікробіологію – теж понад мільйон, апарат на полімеразні реакції… Зараз для дитячої обласної лікарні спільно купуємо апарат для хлопців, які мають іти в армію, систему для визначення ортопедичних проблем. Хочемо зробити абсолютно нову кафедру в інфекційній дитячій лікарні. Планів багато.

– Плани це добре. Але у вас скоро вибори?

– Так, 14 лютого почнеться конкурс на ректора ІФНМУ. Я відпрацював майже сім років, 14 квітня закінчується контракт. За два місяці до того претенденти можуть подавати заявки. З 14 квітня два-три тижні хтось (не я, так заведено, зазвичай міністерство призначає першого проректора), виконуватиме обов’язки ректора. А тоді вибори.

– Не знаю, може, дурне питання – будете балотуватись?

– Якби це не було справою честі, то, може, й не пішов би. Але сім років тому люди мені довірили, я їх не можу підвести.

Я сім років робив свою роботу. Хай люди оцінять, чого ми досягли або не досягли. Але я точно не буду перед кимось падати чи когось просити. Мені коли ще міністр Ємець підписував контракт, то сказав: «Якщо приїдеш додому, а місцеві князьки на другий день тебе візьмуть під ноги, то наберися мужності, приїдь до мене і напиши заяву».

Він специфічний був чоловік. Але в мене ніхто ногами двері не відкриває, і не буде.

(Visited 531 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    За студентами-іноземцями потрібний ретельний нагляд спецслужб,тим більше коли Україна воює з московитами.На жаль ,нагляд є недостатнім з об’єктивних причин. Інколи зароблені гроші можуть жахливо “пахнути” і не тільки вбивством болгарської студентки чи зґвалтуванням малолітніх українців…

    Гість,

    Чудесний ректор і людина,

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3548

ІФНМУ здобув перше місце в Науковому пікніку (фоторепортаж) 21:30 1 коментар

Вже в черговий раз студенти та викладачі Івано-Франківського національного медичного університету беруть участь в загальноміському Науковому пікніку. Цього разу демонстрація проводилась у неділю, 17 вересня, на вулиці Лесі Українки, поблизу...

В Івано-Франківську відбувся святковий концерт з нагоди святкування річниці національного медуніверситету (фото+відео) 16:25 1 коментар

Сьогодні, 19 вересня, в Івано-Франківську відбувся святковий концерт з нагоди святкування 73-ї річниці Івано-Франківського національного медуніверситету, інформує Правда.іф.     На даному концерті виступив студент-стоматолог, учасник шоу "Голос країни" Арсен...

Студент ІФНМУ побував на медичному волонтерстві в Індії (фоторепортаж) 15:16 1 коментар

Особливі літні канікули. Студент п’ятого курсу медичного факультету Івано-Франківського національного медичного факультету Ігор Балюк під час цьогорічних літніх канікул волонтерив у далекій Індії. Поїздка відбулась в рамках міжнародної програми PMGY...

Прикарпатський студент підкорив найвищу гору Європи (фоторепортаж) 13:30

Студент надвірнянського коледжу Національного транспортного університету Павлишин Костянтин підкорив вершину Монблан – найвищу гору Європи, інформує Правда.іф.     Група альпіністів – любителів гір – у складі 8 українців та...

Франківські поліцейські провели з дітьми ранкову розминку (фоторепортаж) 11:22

Ювенальні поліцейські та фаховий тренер у такий незвичний спосіб розпочали сьогоднішні заняття з вихованцями івано-франківської приватної школи-садка, щоб через позитивні емоції від колективної ранкової розминки заохотити діток до подальших занять...

ТОП-10 цікавих франківських музичних фактів (фото+відео) 00:14

Івано-Франківськ давно виокремився на мапі України своїм музичним та навколо музичним життям. Та окрім звичних творчих вечорів, концертів та фестивалів згадка про особливе місто неодноразово потрапляла на шпальти газет та...

На горі Хом’як туристи зможуть заряджати ґаджети – на вершині встановили сонячні панелі (фотофакт) 23:21 1 коментар

У рамках проекту "Гора Хом'як – унікальна перлина Українських Карпат" завершили монтаж сонячних панелей на вершині. Вони підсвічуватимуть статую Матері Божої. Проект реалізують Центр соціальних та ділових ініціатив спільно з Карпатським національним...

Атракціони, феєрверки та гурт "Мері": Як у Брошнів-Осаді святкували день селища (фоторепортаж) 22:44

Уже більше як півстоліття у третю неділю вересня у лісопромисловому селищі Брошнів –Осаді відзначають подвійне свято: день селища та День працівників лісу. 16 вересня біля Народного дому оркестр районного народного...

Франківський Карітас розбудовує осередки для молоді з інвалідністю (фоторепортаж) 22:27

Франківський Карітас опікується дітьми та молоддю з інвалідністю вже понад десять років. Благодійна організація допомагає не лише тим, хто проживає у Івано-Франківську, але й створює групи самодопомоги у районах. За...

Відчайдухи мріють про Париж – франківські велосипедисти готуються до заїзду на 1200 км (фоторепортаж) 22:05 1 коментар

Володимир Чернишенко і Христина Зеленчук – франківські рандонери, тобто велолюбителі на великі дистанції. Вони вже кілька років поспіль долають усі веломарафони в Україні – від 200 до 600 км. А...

В Тисмениці понад 700 людей виконали старовинний покутський танець «Канада» (фоторепортаж) 21:47 2 коментарі

У неділю відбувся дев’ятий обласний фестиваль аматорського мистецтва «Покутські джерела», який презентує фольклорно-етнографічні особливості, музично-пісенну культуру, народні ремесла покутського краю та покликаний популяризувати, відроджувати, примножувати його надбання. Вже вдруге за...

Прикарпатка розповіла правду про будинок перестарілих в селі Данильче та просить про допомогу Насалика (фотофакт) 21:18 3 коментарі

Прикарпатка звернулась до земляка-міністра Ігоря Насалика з проханням допомогти в облаштуванні нормальних умов для стареньких в Територіальному центрі соціального обслуговування на рогатинщині. В Територіальному центрі соціального обслуговування проживають 23 підопічні, з них...

Як відомі франківські актори Держипільський та Гнатковський перевтілились в опришків у фільмі про Олексу Довбуша (фоторепортаж) 20:35 2 коментарі

Про це повідомляється у соцмережі Фейсбук: Директор Франківський драмтеатр Rostislav Derzhypilskyy та актор даного театру Oleksiy Gnatkovskiy на знімальному майданчику кінострічки Олеся Саніна “Довбуш”. Фото зі зйомок  –   Дмитрий Следюк.

На Бурштинському водосховищі спіймали браконьєра, який багрив рибу (фотофакт) 19:54 3 коментарі

Під час рибоохоронного рейду на Бурштинському водосховищі інспектори спіймали браконьєра, який ловив рибу забороненим способом – багрінням. Мешканець Бурштина на момент затримання вже мав добрий улов: забагрив двох великих товстолобів загальною...

Чоловіки працюють, жінки готують: на Прикарпатті мешканці ремонтують дорогу самотужки (відеосюжет) 19:27 9 коментарів

Жителі Загвіздя не дочекалися коштів на ремонт і вирішили лагодити дорогу самотужки Як раніше інформували ЗМІ, жителі Загвіздя вирішили самостійно поремонтувати дорогу місцевого значення. 8 вересня до спільної роботи взялись...

ДТП на Тисменицькій трасі: Немовля потребує донорів крові (фотофакт) 18:54 1 коментар

Малесенький Артем Гаврилюк перебуває у важкому стані і потребує негайної допомоги. Після ДТП, яке відбулося о 18 год. 15 вересня цього року на Тисменицькій трасі, дитина перебуває в реанімації обласної...

Станиславівські оголошення: жебраки й безхатьки старого міста 18:51 1 коментар

В сучасному Івано-Франківську до жебраків і безхатьків ставляться по-різному – від співчуття до відвертої ворожості. Сто років тому ця проблема була для міста не менш актуальною, але з такими особами...

У скільки обійшлося місту славнозвісне сімейство “слоників” у міському парку 18:12 1 коментар

Близько місяць тому в соцмережах поширилась інформація про облаштування у міському парку Івано-Франківська клумби з декоративними слонами. Один з активістів Юрій Кривенко одразу почав шукати кошторис цієї доброї справи. Мої...

Франківська красуня Ірина Васкул змагається за престижний титул (фотофакт) 17:46 6 коментарів

19 вересня з-поміж фіналісток #MRSUKRAINEWORLD оберуть володарку титулу «Mrs. Ukraine Popularity». Переможницею стане та учасниця, яка набере найбільше лайків під своїм фото. Тож прикарпатців закликають підтримати позитивними коментарями та лайками фото учасниці з Івано-Франківська Ірини...

У Франківську з’явиться стадіон на якому можна буде проводити національні змагання (фотофакт) 17:09 1 коментар

В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу тривають підготовчі роботи по укладанню резинового покриття на бігові доріжки стадіону. Уже незабаром на території спортивного комплексу імені Гемби А.П. облаштують новітнє футбольне поле...
  • ріел ІФ виринаюча