Росія морочить голову: чому Лавров суперечить Путіну?

Остання заява керівника зовнішньополітичного відомства РФ Сергія Лаврова з приводу відновлення нормандського формату йде у розріз із тим, що на цю тему говорив його безпосередній шеф Володимир Путін.

Чому заяви Лаврова щодо нормандського формату суперечать позиції Путіна?

Яку гру планує Росія – питання окреме, наразі розберемося із тим, чого хоче від партнерів-переговірників російський міністр.

Говорили-балакали

Під час останніх зустрічей з лідерами Німеччини та Франції президент РФ Путін обіцяв сприяти відновленню зустрічей “нормандської четвірки”, які не проводилися вже тривалий час. Власне, якщо трохи “відмотати плівку”, то хронологія цього питання є наступною. 10 травня в німецькому Аахені Петро Порошенко зустрівся з Еммануелем Макроном та Ангелою Меркель. “Побачення” двох президентів та одного канцлера відбувалося за зачиненими дверима, й вже після переговорів Порошенко заявив журналістам, що “ми чітко узгодили і скоординували ті кроки і той порядок денний, які ми маємо зробити для того, щоби найближчим часом провести засідання нормандського формату. Найбільш імовірно, що це може відбутися в Парижі, і ми чекаємо, аби якісно підготувати порядок денний, щоб забезпечити ефективні переговори в такому форматі”.

Отже, наступною зупинкою мав бути Париж, а Меркель з Макроном взялися “поклопотати” про те, щоби доставити до столиці Франції четверту складову нормандського квартету – Путіна. Орієнтовно паризьке рандеву було призначене на липень цього року, тож Ангела Меркель взялася діяти негайно. Вже 11 травня канцлерка подзвонила російському колезі й домовилася “активізувати роботу” нормандського формату.

За тиждень – 18 травня – Меркель та Путін зустрілися особисто, коли пані Ангела прибула з візитом до Сочі.

Що стосується нормандського формату, я вже про це сказав, ми вважаємо його важливим інструментом врегулювання ситуації на сході України. Росія готова працювати в цьому форматі. Більш того, ми вважаємо його дуже важливим, і в будь-якому разі на сьогодні заміни йому немає,
– заявив Путін, уникнувши, щоправда, конкретики.

Він зазначив, що конкретна дата наступної нормандської “здибанки” поки що не звучала, хоча така можливість проговорювалася.

Після цього до Путіна приїхав Макрон. Французький президент також схиляв свого візаві до нормандських перемовин, підкреслюючи, що цей формат “дуже корисний, ми його можемо проводити на рівні глав держав і на рівні урядів, коли досягаються певні результати, які готуються технічними командами, міністрами”. Таким чином, протягом якихось двох травневих тижнів словосполучення “нормандська четвірка” звучало частіше, аніж будь-коли до цього. Звучало різними мовами та з різними інтонаціями, й цей рефрен створював ілюзію того, що сторони таки близькі до досягнення компромісу, а тому липнева зустріч у Парижі зможе відбутися.

Лідери нормандської четвірки востаннє збиралися у 2016-му
Лідери нормандської четвірки востаннє збиралися у 2016-му. А міністри закордонних справ країн-учасниць цього формату – на початку 2017-го. Цього року є шанс, що після тривалої перерви збереться як міністерська група, так і президентська

Але ще до Парижа на перемовини повинні були з’їхатися глави МЗС чотирьох країн – підготувати ґрунт для Порошенка, Путіна, Макрона та Меркель. Міністри мали зібратися у Берліні – туди своїх колег запросив глава німецького МЗС Гайко Маас. Він нагадав, що востаннє таким складом збиралися аж на початку 2017 року, тож час освіжити відносини настав. І все могло б бути добре, якби з категоричною заявою щодо цього не виступив Сергій Лавров. Росіянин окреслив ті вимоги, за умови виконання яких подібні плани можуть бути здійснені.

Що сказав Лавров?

Наразі наші німецькі та французькі колеги пропонують провести міністерську зустріч нормандського формату, і, звісно, ця зустріч матиме сенс тільки в тому випадку, якщо ось ці два провали – розведення сил і засобів у Станиці Луганській та фіксація на папері “формули Штайнмаєра” – будуть заповнені, і “нормандська четвірка” затвердить таку заяву,
– заявив російський міністр, якого цитує “Німецька хвиля”.

В іншому випадку проводити подібну зустріч немає сенсу, додав Лавров. “Без такої заяви щодо цих двох тем, які вже стали ганьбою для нашої роботи в нормандському форматі, збиратися безглуздо”, – сказав він.

Керівнику російського МЗС Лаврову важливо, аби
Керівнику російського МЗС Лаврову важливо, аби “формула Штайнмаєра” (чинного президента ФРН, на фото – ліворуч) була дотримана. Інакше у зустрічі нормандської четвірки немає сенсу, переконаний Лавров

Нагадаємо, що “формула Штайнмаєра” – це запропонований у 2015 році тодішнім главою МЗС Німеччини, нинішнім президентом ФРН Франком-Вальтером Штайнмаєром план врегулювання конфлікту на Донбасі. Він передбачає певні синхронні дії з боку України та Росії. Україна має ухвалити закон про особливий статус Донбасу та дозволити проведення там місцевих виборів. А Росія одночасно із цим повинна вивести своїх солдатів і техніку з Донбасу. Варто зазначити, що у президента України вже лежить на столі закон про особливий статус, але він не поспішає його підписувати, тому що Росія не виконує свої зобов’язання за домовленостями, зокрема, не припиняє вогонь і не виводить війська.

Між іншим, сам Штайнмаєр гостював 29 травня у Києві. Він також висловився за відновлення нормандського процесу та за розгортання на сході України миротворчої місії.

Я в різних місцях говорив про це (про миротворчу місію) і з різними партнерами, однак ми не надто просунулися в знаходженні консенсусу. Я поки не можу розповісти про результати цих переговорів або зробити якісь прогнози. Але при всіх тих розмовах, які я згадував, чи то в Берліні, в Аахені чи в Сочі з різними учасниками – йшлося про цю миротворчу місію ООН, і я можу висловити надію, що саме таким шляхом ми зможемо зробити крок вперед, – переконаний Штайнмаєр.

Отримавши заряд оптимізму від Штайнмаєра, президент Порошенко заявив, що вже 1 червня відрядить до Берліна заступника голови АП для проведення переговорів про підготовку саміту в нормандському форматі. Подібну перспективу можна було б вітати, проте незрозуміло, як корелює бажання України, Німеччини та Франції зібрати “нормандську четвірку” із наміром Лаврова “вибити” з офіційного Києва дотримання формули Штайнмаєра.

Тим паче, що, за переконанням Лаврова (який, звичайно, ретранслює позицію Кремля), західні лідери також не зацікавлені у перемовинах з Україною.

Коли ми розмовляємо з німецькими і французькими колегами, вони все прекрасно розуміють, вони все бачать (те, що відбувається в Україні). Але одного разу сказавши, що в Україні стався не державний переворот, а перемогла демократія, важко тепер з’їсти свій капелюх. Але ми все одно готові на компроміси, – милостиво повідомив Лавров.

Якщо Росія ухилиться від зустрічі в нормандському форматі, то сенсу у липневих зборах в Парижі не буде. Хіба що Порошенко, Меркель та Макрон захочуть поспілкуватися втрьох, як вони це вже робити в Аахені. Також малоймовірно, аби місце Росії у “нормандській четвірці” зайняли Сполучені Штати. Як зазначив спецпредставник США з питань України Курт Волкер, “це має бути узгоджено з партнерами нормандського формату, зокрема, з Францією та Німеччиною щодо того, чи це корисно, але я не вважаю, що США мають проштовхувати себе на цю роль. Ми чудово спілкуємось навіть без статусу формального партнера”.

Курт Волкер вважає, що
Чи може Америка розширити “нормандську четвірку” до п’ятірки? Відповідаючи на це питання, спецпредставник США Курт Волкер (на фото – в центрі) говорить, що це необов’язково

Тож перспективи “нормандської четвірки” виглядають доволі туманно. Чи розсіється туман, залежатиме від “погоди” у Москві. А там, схоже, для України завжди заготовлені хмари та дощі. Та навіть якщо ситуація виглядає несприятливою зараз, це не означає, що вона не зміниться вже у недалекому майбутньому.

Автор: Наталія Лебідь

Джерело

(Visited 78 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Росія порушила міжнародне право. Все що вона говорить не зобовязує її ні до чого думає вона. Нема змісту багато жувати і шукати “протиріччя” людей, які за свої підписи і міжнародні угоди не відповідають.

   Гість,

   Порушена констітуція України незаконний президент Петро Порошенко дав добро на відчуждення Кріму та Донбасу

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8234

загрузка...

Активні підривні заходи: Росія вступає у фінальний етап боротьби за Україну 20:53 9 коментарів

Днями виступаючи в Криму Путін остаточно визнав, що робить ставку на зміну влади в Україні будь-яким шляхом. Усунення чинної влади це його остання надія взяти український народ під контроль. Битва...

Кремль має намір не пропустити Порошенка у другий тур - блогер 18:42 11 коментарів

Кремль хочет помешать Петру Порошенко переизбраться на второй президентский срок и даже выйти во второй тур выборов, поскольку именно его Россия боится больше всего. Такое мнение на своей странице в...

На відомого українського ведучого напали - опублікували дивне відео 16:30 2 коментарі

У мережі з'явилося відео, на якому на відомого українського телеведучого Дмитра Комарова в Бразилії здійснюють збройний напад. Відео із нападом опублікували на YouTube на канал "ACTOR FIGHT" з хештегом dmytrokomarov....

Пошаговая процедура регистрации в БК 888 16:19

Если вы хотите играть в букмекерской конторе, тогда вам обязательно придется пройти процесс регистрации. Обычно он не вызывает трудностей, хоть и проходит в несколько этапов. Наверное, вы уже знаете, что...

Зеленський розповів, як обирав між Пінчуком і Коломойським 15:38 2 коментарі

Кандидат у президенти і співвласник студії "Квартал 95" Володимир Зеленський свого часу обирав між робочими пропозиціями від Віктора Пінчука й Ігоря Коломойського. Про це він розповів на зустрічі з керівництвом Європейської бізнес асоціації, Американської торговельної...

Вілкул влаштував мовний протест у Раді (відео) 15:06

Лідер партії "Опозиційний блок"Олександр Вілкул знову влаштував мовний протест біля трибуни Верховної Ради. Він узяв слово на ранковому засіданні парламенту. Спочатку нардеп виступав українською. Потім перейшов на російську і закликав "депутатов...

В Україні збудують завод із виробництва ядерного палива 14:37

В Україні збудують завод з виробництва власного ядерного палива та сховище відпрацьованого палива у складі "Енергоатому". Це буде одним із суттєвих кроків до енергетичної незалежності від Росії. Ядерним паливом власного...

В Україні запрацювали нові правила авіаперевезень пасажирів і багажу 14:05

В Україні набули чинності нові правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу. Ці правила, зокрема, не містять норми про обов'язкове безкоштовне перевезення багажу певної ваги (раніше 15 кілограмів). Згідно...

Сущенко намалював Львів у російському СІЗО: вражаюче фото 13:36 1 коментар

Незаконно заарештований у Росії українець Роман Сущенко передав з російського СІЗО нову картину "Місто Лева". Донька Юлія Сущенко повідомила Укрінформу, що отримала новий малюнок від батька. Це весняний пейзаж українського міста Львів,...

Літо в Україні буде коротким і холодним 13:04 1 коментар

Прогнозують, що літо 2019 року в Україні буде пізнім і коротким. Такі припущення висловила завідувач відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Вазіра Мартазінова. На початку червня температура в західних областях...

Луценко під вірші згадав своє тюремне минуле (відео) 12:35

Генпрокурор Юрій Луценко згадав про своє тюремне ув'язнення. Про це він написав у Facebook. Він опублікував фото, на якому його з дружиною Іриною розділяють ґрати. "В найважчі часи ми з Іриною говорили між собою...

З глузду з'їхав чи шо: Путін в окупованому Криму заговорив українською (відео) 12:03 4 коментарі

Президент Росії Володимир Путін під час візиту до окупованого РФ Криму відзначився грубими заявами щодо української влади та заявив, що російський і український народи нібито ніколи не сварилися. Під час...

Усик про вірність Україні: Мій батько все життя та всюди говорив російською, але був українцем 11:34 2 коментарі

Абсолютний чемпіон світу в першій важкій вазі Олександр Усик заявив, що виступатиме лише під українським прапором і навіть не розглядає можливості від’їзду з України. Як пояснив він, хоча його батько...

Президент Казахстану Назарбаєв пішов у відставку 10:33

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв склав повноваження глави держави. Оголошення про те, що він іде у відставку, політик зробив 19 березня. "Я прийняв рішення припинити свої повноваження як президента. У цьому році...

Кум Путіна Медведчук продає елітний маєток під Києвом, – ЗМІ (фото) 10:01

Голова політради партії "Опозиційна платформа – за життя" та кум президента РФ Володимира Путіна Віктор Медведчук продає свій маєток та землю під Києвом. Оголошення про продаж розмістили в закритій групі...

Ліна Костенко. Поетеса епохи 09:47

Безумовний класик, чиї твори давно увійшли до навчальних програм, стали піснями, символами, мемами й оточили нас з усіх боків. Безкомпромісна, принципова, вперта, вимоглива, горда. Часом різка, гостра, як бритва, з...

Як зросли пенсії українців 09:13

Середня сума підвищення пенсій із 1 березня 2019 року для українці, пенсії яких підлягали перерахунку, становить 514 гривень. Про це у ході селекторної наради повідомив віце-прем’єр-міністр Павло Розенко, повідомляється на...

Пєсков назвав вигідного для Кремля президента України 08:24 2 коментарі

Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що для Кремля було б добре, якби Україну очолив "президент миру", який би вибудовував двосторонні відносини з Росією, але при президентстві Петра Порошенка краще...

Найрадикальніше проти Порошенка виступає союз трьох олігархів 07:51

Більшість олігархів втратили віру в чинного президента Петра Порошенка та воліють допомагати будь-кому з його конкурентів. Про це йдеться в матеріалі "Української правди" Зазначається, що найрадикальніше проти чинного гаранта налаштований...

Парубій вимкнув мікрофон Вілкулу і змусив говорити українською (фото+відео) 05:36 7 коментарів

19 березня голова Верховної Ради України Андрій Парубій вимкнув мікрофон кандидату в президенти Олександру Вілкулу під час його виступу у Верховній Раді, коли він російською мовою закликав нардепів не підтримувати...
 • ріел ІФ виринаюча