Російські вибори. Путін отримав мандат на подальшу ескалацію напруженості у світі

На виборах президента РФ Володимир Путін отримав найвищій результат за всю новітню історію Росії, заручившись підтримкою 76% голосів виборців та отримавши таким чином своєрідний мандат на подальше проведення агресивної зовнішньої політики
Результат пошуку зображень за запитом "путін"

18 березня в Російській Федерації відбулося те, що офіційна влада чомусь вперто називає “виборами” президента. Хоча насправді мова йде скоріше про перепризначення верховного лідера на черговий шестирічний (раніше – чотирьохрічний) термін. З одного боку, “вибори” нічого не вирішували – адже абсолютно ніхто не сумнівався в пролонгації повноважень нинішнього російського монарха. З іншого – голосування все ж таки мало важливе символічне значення, адже мова йшла про рівень суспільної підтримки не так персонально Путіна та його режиму, як генеральної лінії на конфронтацію з усім світом, причому – ціною значного зниження життєвих стандартів пересічного росіянина.

Становлення режиму

Насправді, останні реальні та конкурентні вибори президента РФ відбулися у далекому 1996 році, коли чинний господар Кремля Борис Ельцин (а ліберали, навіть відносні, майже ніколи не бувають популярні у російському суспільстві) зійшовся в поєдинку з кандидатом від КПРФ Генадієм Зюгановим. Реваншистські настрої в російському суспільстві домінували вже тоді, і Зюганов був значно популярнішим за відносно ліберального Єльцина. Проте, завдяки тотальній підтримці олігархату (який контролював ключові ЗМІ), політичних еліт та нечисленних реформаторів, що спромоглися об’єднатися задля недопущення на престол комуніста, Єльцин спромігся виграти вибори.

Вже наступні перегони засвідчили повну без альтернативність російського політичного життя: сили реваншу на чолі з прем’єр-міністром і екс-очільником ФСБ Володимиром Путіним перемогли у першому турі  з рахунком у 53 відсотки голосів.

Засівши у Кремлі, Путін дуже швидко монополізував усю владу. З олігархічною вольницею зразка 1990-х було покінчено, керівники велетенських фінансово-промислових груп або присягнули новому володареві (як Абрамович та Потанін), або були змушені тікати за кордон (Березовський, Гусинський), або ж опинилися у в’язниці (Ходорковський). Медіаактиви були конфісковані і поставлені на службу режиму, опозиція – знищена політично (а подекуди – й фізично). Завдяки тотальному контролю над ЗМІ, агресивній націоналістичній та анти західній риториці (яка так до вподоби більшості громадян Федерації) та сприятливій кон’юнктурі на зовнішніх ринках (передусім – високим цінам на вуглеводні), що дозволяла тримати рівень життя людей на більш-менш пристойному рівні, Володимир Путін став надзвичайно популярним. Гоніння на представників великого бізнесу закріпило архетип ний образ доброго царя, що карає злих бояр; а протистояння з Заходом лестило самолюбство пересічного росіянина.

При цьому проблеми в Росії за часів правління Путіна наростали як сніжний ком. Розгул злочинності, шалена корупція, грабунок держави найближчим путінським оточенням (на очах колишні друзі, тренери та кухарі Володимира Володимировича перетворювалися на нових олігархів); домінування в економіці великих державних корпорацій при несприятливому кліматі для малого та середнього бізнесу; міграція талановитої молоді на Захід внаслідок неможливості знайти застосування вдома; тотальна залежність економіки від експорту вуглеводнів (фактично, країна продавала нафту і купувала за ці гроші все інше); зміна етнічного складу великих міст внаслідок шаленої неконтрольованої міграції з Середньої Азії та Північного Кавказу. Втім, все це не ставало на заваді популярності нового царя: у 2004 році за Путіна проголосувало більше 71-го, а у 2012 році – понад 63 відсотки.

Вибори на фоні глобальних конфліктів

Разом з тим, контекст цьогорічних перегонів кардинально відрізнявся від усіх попередніх.

Починаючи з лютого 2014 року, Кремль взяв курс на ескалацію напруженості, розпочавши цілу серію керованих та некерованих конфліктів у всьому світі. Анексія Криму і вторгнення на схід України; масові бомбардування в Сирії і заохочення режиму Башара Асада до використання хімічної зброї; загравання з різними сторонами громадянської війни у Лівії; втручання у виборчі процеси у Сполучених Штатах, Франції, Німеччині та Італії; у референдуми у Великій Британії та Каталонії; пропагандистська війна телеканалів Russia Today, Sputnik та цілої армії інтернет-ботів проти західних цінностей, успішні спроби корумпувати еліти у Західній Європі та не такі успішні – у США;  як апофеоз, атаки на території Великої Британії з використанням зброї масового знищення не вибіркової дії, – список можна продовжувати до безкінечності.

Все перераховане призвело до протидії Заходу: санкцій, торгових та інших обмежень. У сукупності з падінням цін на нафту це досить сильно вдарило по гаманцю пересічного росіянина, а також поставило під загрозу доходи та стиль життя політичного- та бізнес-оточення Путіна, що звикло купувати нерухомість, навчати дітей та тримати гроші та ненависному Заході. Відповідно, Вибори-2018 можна розцінювати як плебісцит, на якому пересічні росіяни мали дати відповідь: чи до вподоби їм агресивна зовнішня політика ціною зменшення їх статків.

Виборча кампанія цього року вже звично проходила в атмосфері відсутності будь-якої альтернативи. Єдиний серйозний опонент Володимира Путіна – Олексій Навальний – був усунутий від перегонів. Намагаючись делегітимізувати перезатвердження Путіна, Навальний закликав своїх прихильників бойкотувати голосування. Цей заклик органічно лягав у канву небажання пересічного росіянина йти на вибори – справді, навіщо, якщо результат відомий заздалегідь?

Відповідно, завданням режиму було забезпечити максимальну явку – за будь-яку ціну. Заступник голови адміністрації президента РФ Сергій Кірієнко отримав інструкцію – забезпечити явку не менше 70%. Останні кілька тижнів життя в Росії перетворилося на суцільну пропагандистську кампанію з метою хоч якось затягнути виборця на дільниці. У хід йшло все – реклама з еротичним підтекстом; ролики, що змальовували апокаліпсис у випадку неучасті в голосуванні; пряме матеріальне заохочення. У день голосування на виборчих дільницях можна було за безцінь придбати продовольчі товари, безкоштовно отримати квитки на розважальні заходи, виміряти тиск та ін.

Вірусний ролик, що закликає росіян йти на вибори

Щоб розпалити націоналістичний запал широких мас, дата виборів була призначена на річницю анексії Криму – 18 березня цього року. Було заздалегідь оголошено, що сам господар Кремля буде голосувати на території анексованого півострову. У щорічному посланні до Федеральних зборів Путін розповів про нову чудо-зброю, яка має перетворити ворогів Росії на радіоактивний попіл; і показувати яскраві мультики в дусі “Зоряних воєн”. Нарешті, невідомо, чи випадково хімічна атака в Солсбері і різке погіршення російсько-британських взаємин сталося якраз напередодні російського “волевиявлення”.

І, щоб хоч якось пожвавити вибори і заманити на дільниці аполітичну молодь, було дозволено участь у виборах Ксенії Собчак – такого собі “ерзац-Навального”, який, втім, на відміну від відомого розслідувача корупційних оборудок Кремля, не становить жодної загрози чинному режимові.

Легітимізація агресії

За результатами “виборів”, Путін отримав найвищій рівень довіри за всю новітню історію. Чинного господаря Кремля і всієї Росії підтримали 76% виборців. А, якщо додати до цього ще голоси, подані за комуніста Павла Грудініна та ультра націоналіста Володимира Жириновського, то можна сміло стверджувати – курс на агресивну конфронтаційну лінію підтримують біля 95% (!!) тих, хто прийшли на виборчі дільниці. Крім того, спрацювали й заходи, спрямовані на залучення виборців до процесу – явка перевищила показники 2012 року, склавши 68% (хоча й була нижчою за показники 1996 та 2008 років).

Найнижчою була явка (а також підтримка Путіна) у Москві – що цілком зрозуміло. Саме в столиці зосереджена найбільша кількість так званого “креативного класу” – програмістів, дизайнерів та інших “просунутих” людей, які або симпатизують Навальному, або просто не сприймають путінський режим. Найвищих показників влада добилася на Північному Кавказі та в окупованому Криму. Що також цілком зрозуміло: на Кавказі звикли “прислухатися” до “рекомендацій” місцевої влади. Що ж стосується анексованого півострову, то більшість опозиційно налаштованих людей давно залишила анексований півострів. Або ж – це особливо стосується кримських татар – просто не прийшли на дільниці.

До речі, симптоматично поглянути на тих, хто вже встигли привітати Путіна з переобранням. Серед тих, хто зателефонував – світочі демократії і лідери реформ: президент Азербайджану Ільхам Алієв, президент Білорусі Олександр Лукашенко, казахський лідер Нурсултан Назарбаєв та очільник Таджикистану Емомалі Рахмон. Не втримався також проросійський президент Молдови Ігор Додон. З поза-меж єдиного та неділимого – лідери таких просунутих країн, як Куба, Венесуела, Сербія, Республіка Сербська (націоналістичне сербське утворення у складі Боснії та Герцоговини) та Болівія. Зателефонував також голова КНР Сі Цзиньпін, якого щойно наділили майже імператорськими повноваженнями і зробили мало не по життєвим правителем Піднебесної.

Загалом, на виборах, що проходили під знаком брязкання ядерною зброєю та “Новачком”, режим отримав приголомшливу підтримку. І мандат на подальшу ескалацію. І про це варто думати дуже швидко – і не лише нам, українцям, грузинам чи прибалтам. Останні події показали, що ареною гібридної війни може стати будь-яка країна та будь-яке місто в світі.

Джерело

(Visited 73 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Путін отримав найвищій результат за всю новітню історію Росії, заручившись підтримкою 76% голосів виборців

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5768

Зоря: Підготовка до Об'єднавчого Собору триває, дату оголосять офіційно 08:24

Архієпископ Української православної церкви Київського патріархату, речник УПЦ КП Євстратій Зоря наголосив, що дату Об'єднавчого Собору оголосять офіційно. За його словами, "доки вона офіційно не оголошена - по суті дати...

Як РПЦ у Донецьку вербувала заручників у бойовики. Розповідь свідка 07:51 2 коментарі

Політолог Дмитро Потєхін розповів, що під час його утримування російськими терористами в окупованому Донецьку його та інших заручників намагався завербувати в бойовики "ДНР" священик Російської православної церкви Про це Потєхін...

Заробити на календарі. Мобільні оператори вигадали, як змусити нас платити ще більше 06:14

Українські мобільні оператори перевели абонентів на “новий календар”, коли у місяці 28 днів, а не 30 чи 31 Три найбільші мобільні оператори в Україні вирішили трохи схитрувати та вигадали схему,...

На Прикарпатті, через погану видимість у негоду, під колесами автофургону загинув старенький пішохід (фотофакт) 22:06 1 коментар

На Долинщині автомобіль смертельно травмував чоловіка Прикарпатець йшов дорогою, коли на нього наїхав автомобіль. Літній чоловік загинув до приїзду медиків. Аварія сталася у темну пору 14 листопада в с. Шевченкове,...

Яку стильну сукню обрати на Новий рік 2019 16:43

Вже в розпалі осені жінки та дівчата замислюються над підготовкою до Нового року. І це стосується не лише смачних рецептів, новорічної ялинки та подарунків для близьких. Важливим питанням, яке турбує...

Ще один політик оголосив про намір йти в президенти 16:30

Колишній міністр екології та природних ресурсів Ігор Шевченко заявив, що буде висувати свою кандидатуру на чергових виборах президента України 2019 року. Про це він заявив на прес-конференції у інформаційному агенстві "Інтерфакс". "Я, Шевченко...

Крим засипало снігом: неймовірні фото і відео 15:38

В окупований Крим прийшла справжня зима. Вночі 13 листопада Бахчисарай і Бахчисарайськай район засніжило. Для більшості території півострова це перший сніг у цьому році. Відповідні фото публікують кримчани у соцмережах....

На Прикарпатті безробітні прибирали вулиці та парк (фоторепортаж) 15:35

 У Брошній-Осадській об'єднаній територіальній громаді безробітні люди допомагали прибирати населений пункт. Про це пише Правда.іф. з посиланням на Брошнів-Осадську об'єднану територіальну громаду. "Брошнів-Осадська ОТГ співпрацює із службою зайнятості в частині залучення безробітних...

Перейшли від погроз до дій: на Донбасі звільняють бюджетників, які не прийшли на "вибори" 14:37 12 коментарів

В Горлівці окупанти почали звільняти бюджетників, які напередодні відмовилися брати участь у псевдовиборах нового ватажка проросійських бойовиків Донеччини. Про це повідомляють місцеві жителі у соцмережах, передають "Ведомости Донбасса". Ще до...

Зірка Євробачення заспівав окупантам Донбасу: промовисте відео 14:05 1 коментар

Білоруський співак Дмитро Колдун, якого українці, перш за все, знають як учасника Євробачення, все ж виступив в окупованому Донбасі з нагоди так "званих" виборів. Щоправда, на концерті, окрім звичайних людей,...

Участь Гриценка у вивезенні кримського "Беркута" з Майдану потрібно розслідувати, - генерал армії Маломуж 13:50 1 коментар

Кандидат в президенти України Анатолій Гриценко може понести кримінальну відповідальність за вивезення спецпідрозділів “Беркута” з Майдану в Києві на територію Криму в лютому 2014 року. Про це в програмі “Вечірній тепловізор” заявив екс-керівник Служби зовнішньої розвідки України, генерал армії...

Злиття колишніх регіоналів: хто буде єдиним кандидатом Кремля 13:36 3 коментарі

Об’єднання двох проросійських сил українського політикуму – "Опоблоку" і "За життя" – в "Опозиційну платформу-За життя" було очікуваною подією. В Кремлі не зацікавлені в роздрібненні своїх підопічних на президентських і...

Кріштіану Роналду та Джорджина Родрігес відсвяткували перше день народження дочки: фото 13:04

Щасливе подружжя футболіста зі світовим іменем та його дружини моделі поділилися милим знімком зі святкування дня народження наймолодшої дочки Алани. Фото зі святкування дня народження доньки 33-річний футболіст Кріштіану Роналду опублікував...

По вуха у каві: який тренд вигадали політики, аби завоювати симпатії електорату (відео, фото) 12:35 4 коментарі

На старт! Увага! Виборчий марафон розпочинається! Наступного року перед українцями буде складний і відповідальний вибір: ми будемо обирати президента і парламент. Політики вже почали дивувати нас. Як от приміром пити...

Окупанти озвучили результати виборів: з'явилася реакція Кремля 12:03 2 коментарі

Помічник президента Росії Владислав Сурков вже надіслав привітання "з перемогою на виборах" Денису Пушиліну та Леоніду Пасічнику. Саме їх обрали новими ватажкам бойовиків на окупованих територіях Донецької та Луганської областей....

Порошенко назвав умову, за якої не підпише бюджет-2019 11:34 8 коментарів

Президент України Петро Порошенко заявив, що може не підписати бюджет-2019, якщо уряд не вдосконалить систему субсидій і не забезпечить ними тих громадян, "які їх реально потребують". Про це глава держави...

Оренда позолоченої квартири, Мальдіви та Bentley: що приховує декларація нардепа Павелка (фото) 11:02 4 коментарі

Аналізуючи сторінки в соціальних мережах цивільної дружини голови бюджетного комітету парламенту Андрія Павелка, журналісти знайшли у нього незадекларовані: житло, Bentley та інших витрат на 20 мільйонів гривень. Про це йдеться...

В Україну сунуть морози та сніг: синоптики назвали області 10:33 1 коментар

У найближчі дні українців чекає холодна листопадова погода. Синоптики прогнозують сильні шквали вітру, мряку, дощі, а 14 листопада буде падати мокрий сніг. Про це повідомляє Український гідрометцентр та синоптик Наталка Діденко. 14...

Хто переміг на псевдовиборах на Донбасі: окупанти озвучили результати голосування 10:01 1 коментар

У результаті псевдовиборів на окупованих територіях Донбасу, які не визнає ні Україна, ні світ, перемогу здобули чинні ватажки проросійських бойовиків – Денис Пушилін і Леонід Пасічник. Про це повідомляють так...

"УПЦ МП - тепер секта", - соцмережі про відмову Онуфрія від автокефалії 09:47 4 коментарі

Рішення московського патріархату вийти з переговорів щодо створення в Україні єдиної автокефальної церкви збурило лідерів суспільних думок та викликало шквал дотепних дописів у соцмережах Про "кидок" президента України у дусі,...
  • ріел ІФ виринаюча