Що треба зробити для порятунку гірських шкіл

Недавно учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції з питань освіти, що відбулася в Івано-Франківську, спитали, яка їхня думка про сучасний стан загальної середньої освіти. З відповіддю одного з професорів, що освіта перебуває в кризовому стані, погодилися всі.
news-image: Що треба зробити для порятунку гірських шкіл

Для того, щоб випускникові успішно скласти зовнішнє незалежне оцінювання, необхідні дві освіти. Одна – шкільна безплатна, друга – від репетиторів платна, непосильна для більшості батьків, пише газета Галичина.

Отже, реформування освіти стало необхідним. Школи, розташовані в населених пунктах, які мають статус гірських, приступили до реформи з такими самими проблемами, як і всі ЗШ, та ще зі своїми – «гірськими». Правда, прорив до вирішення саме проблем гірських шкіл стався 2017-го, коли на Прикарпатті відбулося виїзне засідання комітету Верховної Ради з питань науки і освіти, на якому розглянули стан, проблеми й перспективи гірських шкіл. Узагальнені матеріали засідання стали основою регіонального пілотного проекту «Розбудова нової української школи в гірській місцевості Українських Карпат». Проект підтримали обласні державні адміністрації Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької областей. Він став «дорожньою картою» в реалізації Закону України «Про освіту». Тепер справа за його реалізацією. Тож подаємо деякі виокремлені з проекту проблеми, які необхідно розв’язати.

Перша. Реформування освіти розпочалося з першого класу без підручників. Чиновники не врахували те, що батьки в цьому вбачають загрозу, яка може повторити знущання над дітьми провальною «12-річкою», коли щороку школи отримували підручники під новорічною ялинкою. Тож необхідно Міністерству освіти і науки щороку до 1 вересня забезпечувати школи новими підручниками.

Друга. Замовчування проблем навчання учнів 2–11 класів протягом перехідного періоду (2018–2027 рр.) за застарілими державними стандартами освіти й підручниками. Якщо навіть чотири роки (2018–2022) не готувати вчителів 5–11 класів і матеріально-технічну базу закладів освіти до реформування освітнього процесу, то на успіх реформи годі сподіватись. Крім того, чому учнів 2–11 класів не вчити по-новому?

Для забезпечення рівного доступу до здобуття учнями доброякісної освіти в перехідний період потрібно залучити кожен факультет, інститут, кожну кафедру ПНУ ім. В. Стефаника у співпраці з лабораторіями обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (ОіППО) до надання практичної допомоги кожній гірській школі в розробці індивідуального навчального плану на основі типових навчальних планів МОН України в рамках чинних державних стандартів освіти базової і старшої школи. Слід готувати паперовий і електронний методичні супроводи оновленого змісту освіти з кожного навчального предмета з використанням регіональних етнографічних компонентів. Наприклад, на Бойківщині – бойківщинознавство, на Гуцульщині – гуцульщинознавство. А для апробації  супроводу оновлення на перехідний період доречно створити два обласні експериментальні педагогічні майданчики — на Бойківщині і Гуцульщині, забезпечуючи їх необхідним фінансуванням. Варто запозичити досвід департаменту освіти і науки Львівської ОДА, за сприяння якого, скажімо, лише для гірського Козьовського НВК Сколівського району придбано шість телевізорів, сім ноутбуків, а також комп’ютери для вчителя, проектори та інше обладнання.

Третя. Гірські школи ніколи не мали жодних преференцій порівняно зі ЗШ у рівнинній місцевості. А тут, у горах, освітні заклади, повторимо, мають чимало своїх регіональних труднощів. Це зокрема бездоріжжя, проблеми з транспортом, часті рясні опади, що призводять до повеней, снігові замети, вітровії, проживання в умовах значної віддаленості від школи. Це все ускладнює дітям відвідування шкіл.

Крім цього, через брак фінансування у школах не оновлюють матеріально-технічні бази, не ремонтують класи. Більшість із 27 гірських районів чотирьох областей Українських Карпат дотаційні. Тому гірські школи ледве виживають.

Хто збереже для майбутніх поколінь у Карпатах те, що ще можна врятувати? Відповідь однозначна: молоде покоління горян. Стало аксіомою: «Врятуємо гірську школу – врятуємо Карпати». Тож рятуймо! Треба головам ОДА і обласної ради спільно з народними депутатами від області домогтися від Кабінету Міністрів щорічної адресної державної дотації на опалення, освітлення, ремонт приміщень, закупівлю паливно-мастильних матеріалів та запчастин для шкільних автобусів… А департаментам фінансів, освіти і науки та молодіжної політики ОДА потрібно до початку формування Державного бюджету щороку розробляти й подавати Мінфіну і МОН розрахунки на потребу в адресній державній дотації на утримання закладів загальної середньої освіти дотаційних гірських районів.

Четверта. Пропозиція чиновників у кабінетах на київських пагорбах про підвезення учнів з гір до профільних шкіл на відстані 20-30 км до міста   нереальна, бо з транспортно недоступних місцевостей потрібно ще йти пішки до автобуса годину-дві. Через снігові замети, ожеледицю, морози нижче мінус 20 (гусне дизпаливо), несправності автобуса, захворювання водія, брак коштів для придбання пального підвезення стає проблемою. Крім цього, необхідно, щоб старшокласники здобували професії у глибинці, тобто ті, які потрібні у своїй місцевості. У місті, наприклад, господарювання в горах не зможуть навчити.

Хоча старша школа стане профільною в 2027 році, але визначити гірські школи з пришкільними інтернатами (гуртожитками), які стануть профільними, та вибрати профілі потрібно тепер. А також – творити матеріально-технічну базу, підготувати вчителів, побудувати типові пришкільні інтернати (гуртожитки) нелегко, хоча для цього ще є майже 10 років. Протягом останніх десятиліть ні МОН України, ні органи місцевої влади не приділяють увагу пришкільним інтернатам. До речі, з 1945 року при школах у горах функціонували пришкільні гуртожитки. Вони сприяли виконанню семирічного, восьмирічного, середнього «всеобучу». Настав час покращити умови проживання у пришкільних інтернатах учнів профільних класів, соціально незахищених дітей і тих, які проживають на понад трикілометровій відстані від школи у транспортно недоступних місцях.

Департаментам освіти і науки та молодіжної політики, фінансів ОДА, обласній і районним радам, РДА, ОТГ, відділам освіти, керівникам закладів освіти потрібно домогтися виділення коштів з Державного фонду регіонального розвитку на капітальний ремонт приміщень, заміну пічного опалення на центральне водяне, проведення водопроводу й каналізації, облаштування внутрішніх туалетів, оновлення твердого і м’якого інвентарю.

Освітяни гірських шкіл щиро вдячні постійній комісії обласної ради з питань гуманітарної політики і свободи слова, яка спільно з департаментом освіти і науки та молодіжної політики ОДА проведуть нараду з проблем реформування гірської школи в листопаді 2018 р. під егідою обласної ради й ОДА. На нараду необхідно конче запросити керівників органів влади, не підлеглих департаменту освіти і науки та молодіжної політики ОДА, голів районних рад, РДА і ОТГ гірських районів, ректорів ПНУ ім. В. Стефаника і ОіППО, директорів департаментів фінансів, лісового господарства, аграрної політики, охорони здоров’я, керівників автодору, МНС, правоохоронних органів та ін., а також народних депутатів. Сподіваємося, що протокольні доручення відповідальним особам допоможуть у вирішенні першочергових і перспективних завдань у 245 гірських школах, а це третина ЗШ області.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4330

Франківців запрошують на “швидкі побачення” для тих, кому 30 20:27

В Івано-Франківську вперше проведуть “швидкі побачення” для людей кому більше 30 років. “Швидкі побачення – це можливість всього за годину познайомитися з великою кількістю людей протилежної статі, зустріти близьку по...

"Нас часто називають сектою", – франківський священик у Сибіру обслуговує три парафії для греко-католиків 13:15

Отець Василь Мельникович з Івано-Франківська майже десять років служить у Сибіру. Там він обслуговує три парафії для греко-католиків. Для того, аби навідатися до своїх вірних, йому доводиться долати чималу відстань....

В області зменшилася кількість великої рогатої худоби і значно зросло поголів’я птиці 19:11 1 коментар

Про таке свідчать дані головного управління статистики щодо соціально-економічного становища Івано-Франківської області за січень-жовтень 2018 року. Індекс сільськогосподарської продукції у січні–жовтні 2018р. порівняно з січнем–жовтнем 2017р. становив 103,2%, у т.ч....

Прикарпатські рятувальники контролюють товщину льоду на водоймах області 11:12

7 грудня 2018 року в охоронних зонах відповідальності рятувально-водолазних станцій в містах Івано-Франківськ, Галич, Коломия особовим складом велося цілодобове чергування. Рятувальниками Івано-Франківської, Галицької та Коломийської рятувально-водолазних станцій відпочиваючим в зоні...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

8 грудня – 150 років з дня заснування у м. Львові культурно-освітнього товариства «Просвіта» (1868 р.). Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка. Окрема подяка відділу...

Жінка-вчений з Франківська отримала українську премію "Для жінок у науці-2018" (відеосюжет) 22:28

Науці потрібна жінка. Професор з Івано-Франківська Марія Байляк отримала українську премію "Для жінок у науці-2018". Вона стала однією з трьох переможниць серед 255 претенденток. Окрім диплому, отримала й грошову винагороду....

У Франківську видкрилась виставка дитячих малюнків до святого Миколая (фоторепортаж) 20:15

6 грудня в рамках акції «Святий Миколай іде до сиріт» у фортечній галереї Бастіон відбулось офіційне відкриття виставки дитячих фотографій та рисунків від дітей, які проживають в інтернатах та притулках...

В АТ «Прикарпаттяобленерго» відзначили День дівчат STEM (фоторепортаж) 19:15

5 грудня, в рамках відзначення Дня дівчат до  АТ «Прикарпаттяобленрего завітали учениці місцевих шкіл. На базі енергопідприємства  відбулася неординарна зустріч керівників підрозділів компанії зі школярками у форматі «дівчата для дівчат»....

Калуська міська рада співпрацюватиме з громадською організацією інвалідів та учасників АТО (відеосюжет) 17:30

Калуська міська рада підписала меморандум про співпрацю з громадською організацією «Калуська міськрайонна організація інвалідів та учасників АТО». Відповідне рішення прийняли депутати на остінній сесії міськради. Детальніше дивіться у сюжеті: ТРК РАІ

На Прикарпатті 98% місцевих доріг потребують капітального ремонту 16:11 1 коментар

Сьогодні, під час засідання 26-ї сесії обласної ради сьомого демократичного скликання депутати заслухали питання про стан, ремонт та утримання автомобільних доріг в області у 2018 році, пише Правда.іф. Мережа автомобільних...

Три мільйони на свята. Як Франківськ гулятиме у грудні й січні (програма) 16:02 4 коментарі

Франківськ уже почав підготовку до новорічно-різдвяних свят. На стометрівці закінчують монтувати світлові арки, а на Вічевому майдані потроху росте штучна ялинка. Декорації та гуляння для франківців і гостей міста на свята...

З січня електроенергію мешканцям Франківщини постачатиме "Прикарпатенерготрейд" 15:55 4 коментарі

Відповідно до законодавства, з 1 січня АТ «Прикарпаттяобленерго» залишить за собою лише функцію розподілу, а функції продажу електроенергії на території Івано-Франківської області перейдуть до «Прикарпатенерготрейд» - універсального постачальника,  заснованого обленерго....

У Франківську з обласного бюджету виділять кошти на навчання депутатів 15:36 8 коментарів

Таке рішення прийняли на сесії Івано-Франківської обласної ради, пише Правда.іф. Відтак, фінансуватимуть навчання депутатів та осіб, які перебувають у кадровому резерві органів місцевого самоврядування.  Загалом у списку є 13 осіб....

"Зараз хворі платять за усе", - депутат Манолій Піцуряк 14:20 1 коментар

Сьогодні, під час засідання 26-ї сесії обласної ради сьомого демократичного скликання депутати заслухали звіт про виконання обласного бюджету за 9 місяців 2019 року, пише Правда.іф. За це період до обласного...

В Івано-Франківську провели тренінг, присвячений не дискримінації (відеосюжет) 14:15

Такий захід з ініціативи ГО "Молода Просвіта Прикарпаття" влаштували для учасників проекту "Молодіжні радники поліцейських" та самих правоохоронців. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Чого чекати від погоди на Новий рік 14:05

В Україні на Новий рік слід очікувати легкий мороз і густий сніг, температура повітря впаде до 4-6 градусів нижче нуля. Про це повідомив народний синоптик Леонід Горбань, передає Оbozrevatel. За його словами,...

Стало відомо у якому районі найгірша ситуація з виплатою заробітної плати 14:02

Сьогодні, 7 грудня, на засіданні 26-ї сесії обласної ради сьомого демократичного скликання депутати обговорили ситуацію із заборгованістю заробітної плати бюджетникам, пише Правда.іф.   Як повідомила директор департаменту фінансів обласної державної...

На Калущині діти змагалися, хто краще знає життєписи героїв-військовослужбовців (фотофакт) 13:53

5 грудня у Калуші, в приміщенні політехнічного коледжу, відбулася міськрайонна інтелектуально-патріотична гра для старшокласників Калуського району і Калуша «Дзвони пам’яті», яку присвятили Дню Збройних сил України. Захід провели за ініціативи...

Триває ремонт приймального відділення Коломийської ЦРЛ (відеосюжет) 13:24

Тривають ремонти першого поверху Коломийської ЦРЛ. Це колишнє приймальне відділення. Кошторисна вартість робіт – понад 2 млн. грн. До кінця року роботи заплановано завершити. Детальніше дивіться у сюжеті: Новини НТК

Депутат-свободівець Василь Попович запропонував флешмоб 12:42 6 коментарів

  Сьогодні, 7 грудня,  на засіданні 26-ї сесії обласної ради сьомого демократичного скликання депутати Івано-Франківської обласної ради підтримали рішення заборонити російськомовний культурний продукт на території Прикарпаття, пише Правда.іф. Зокрема депутат...
  • ріел ІФ виринаюча