Що треба зробити для порятунку гірських шкіл

Недавно учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції з питань освіти, що відбулася в Івано-Франківську, спитали, яка їхня думка про сучасний стан загальної середньої освіти. З відповіддю одного з професорів, що освіта перебуває в кризовому стані, погодилися всі.
news-image: Що треба зробити для порятунку гірських шкіл

Для того, щоб випускникові успішно скласти зовнішнє незалежне оцінювання, необхідні дві освіти. Одна – шкільна безплатна, друга – від репетиторів платна, непосильна для більшості батьків, пише газета Галичина.

Отже, реформування освіти стало необхідним. Школи, розташовані в населених пунктах, які мають статус гірських, приступили до реформи з такими самими проблемами, як і всі ЗШ, та ще зі своїми – «гірськими». Правда, прорив до вирішення саме проблем гірських шкіл стався 2017-го, коли на Прикарпатті відбулося виїзне засідання комітету Верховної Ради з питань науки і освіти, на якому розглянули стан, проблеми й перспективи гірських шкіл. Узагальнені матеріали засідання стали основою регіонального пілотного проекту «Розбудова нової української школи в гірській місцевості Українських Карпат». Проект підтримали обласні державні адміністрації Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької областей. Він став «дорожньою картою» в реалізації Закону України «Про освіту». Тепер справа за його реалізацією. Тож подаємо деякі виокремлені з проекту проблеми, які необхідно розв’язати.

Перша. Реформування освіти розпочалося з першого класу без підручників. Чиновники не врахували те, що батьки в цьому вбачають загрозу, яка може повторити знущання над дітьми провальною «12-річкою», коли щороку школи отримували підручники під новорічною ялинкою. Тож необхідно Міністерству освіти і науки щороку до 1 вересня забезпечувати школи новими підручниками.

Друга. Замовчування проблем навчання учнів 2–11 класів протягом перехідного періоду (2018–2027 рр.) за застарілими державними стандартами освіти й підручниками. Якщо навіть чотири роки (2018–2022) не готувати вчителів 5–11 класів і матеріально-технічну базу закладів освіти до реформування освітнього процесу, то на успіх реформи годі сподіватись. Крім того, чому учнів 2–11 класів не вчити по-новому?

Для забезпечення рівного доступу до здобуття учнями доброякісної освіти в перехідний період потрібно залучити кожен факультет, інститут, кожну кафедру ПНУ ім. В. Стефаника у співпраці з лабораторіями обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (ОіППО) до надання практичної допомоги кожній гірській школі в розробці індивідуального навчального плану на основі типових навчальних планів МОН України в рамках чинних державних стандартів освіти базової і старшої школи. Слід готувати паперовий і електронний методичні супроводи оновленого змісту освіти з кожного навчального предмета з використанням регіональних етнографічних компонентів. Наприклад, на Бойківщині – бойківщинознавство, на Гуцульщині – гуцульщинознавство. А для апробації  супроводу оновлення на перехідний період доречно створити два обласні експериментальні педагогічні майданчики — на Бойківщині і Гуцульщині, забезпечуючи їх необхідним фінансуванням. Варто запозичити досвід департаменту освіти і науки Львівської ОДА, за сприяння якого, скажімо, лише для гірського Козьовського НВК Сколівського району придбано шість телевізорів, сім ноутбуків, а також комп’ютери для вчителя, проектори та інше обладнання.

Третя. Гірські школи ніколи не мали жодних преференцій порівняно зі ЗШ у рівнинній місцевості. А тут, у горах, освітні заклади, повторимо, мають чимало своїх регіональних труднощів. Це зокрема бездоріжжя, проблеми з транспортом, часті рясні опади, що призводять до повеней, снігові замети, вітровії, проживання в умовах значної віддаленості від школи. Це все ускладнює дітям відвідування шкіл.

Крім цього, через брак фінансування у школах не оновлюють матеріально-технічні бази, не ремонтують класи. Більшість із 27 гірських районів чотирьох областей Українських Карпат дотаційні. Тому гірські школи ледве виживають.

Хто збереже для майбутніх поколінь у Карпатах те, що ще можна врятувати? Відповідь однозначна: молоде покоління горян. Стало аксіомою: «Врятуємо гірську школу – врятуємо Карпати». Тож рятуймо! Треба головам ОДА і обласної ради спільно з народними депутатами від області домогтися від Кабінету Міністрів щорічної адресної державної дотації на опалення, освітлення, ремонт приміщень, закупівлю паливно-мастильних матеріалів та запчастин для шкільних автобусів… А департаментам фінансів, освіти і науки та молодіжної політики ОДА потрібно до початку формування Державного бюджету щороку розробляти й подавати Мінфіну і МОН розрахунки на потребу в адресній державній дотації на утримання закладів загальної середньої освіти дотаційних гірських районів.

Четверта. Пропозиція чиновників у кабінетах на київських пагорбах про підвезення учнів з гір до профільних шкіл на відстані 20-30 км до міста   нереальна, бо з транспортно недоступних місцевостей потрібно ще йти пішки до автобуса годину-дві. Через снігові замети, ожеледицю, морози нижче мінус 20 (гусне дизпаливо), несправності автобуса, захворювання водія, брак коштів для придбання пального підвезення стає проблемою. Крім цього, необхідно, щоб старшокласники здобували професії у глибинці, тобто ті, які потрібні у своїй місцевості. У місті, наприклад, господарювання в горах не зможуть навчити.

Хоча старша школа стане профільною в 2027 році, але визначити гірські школи з пришкільними інтернатами (гуртожитками), які стануть профільними, та вибрати профілі потрібно тепер. А також – творити матеріально-технічну базу, підготувати вчителів, побудувати типові пришкільні інтернати (гуртожитки) нелегко, хоча для цього ще є майже 10 років. Протягом останніх десятиліть ні МОН України, ні органи місцевої влади не приділяють увагу пришкільним інтернатам. До речі, з 1945 року при школах у горах функціонували пришкільні гуртожитки. Вони сприяли виконанню семирічного, восьмирічного, середнього «всеобучу». Настав час покращити умови проживання у пришкільних інтернатах учнів профільних класів, соціально незахищених дітей і тих, які проживають на понад трикілометровій відстані від школи у транспортно недоступних місцях.

Департаментам освіти і науки та молодіжної політики, фінансів ОДА, обласній і районним радам, РДА, ОТГ, відділам освіти, керівникам закладів освіти потрібно домогтися виділення коштів з Державного фонду регіонального розвитку на капітальний ремонт приміщень, заміну пічного опалення на центральне водяне, проведення водопроводу й каналізації, облаштування внутрішніх туалетів, оновлення твердого і м’якого інвентарю.

Освітяни гірських шкіл щиро вдячні постійній комісії обласної ради з питань гуманітарної політики і свободи слова, яка спільно з департаментом освіти і науки та молодіжної політики ОДА проведуть нараду з проблем реформування гірської школи в листопаді 2018 р. під егідою обласної ради й ОДА. На нараду необхідно конче запросити керівників органів влади, не підлеглих департаменту освіти і науки та молодіжної політики ОДА, голів районних рад, РДА і ОТГ гірських районів, ректорів ПНУ ім. В. Стефаника і ОіППО, директорів департаментів фінансів, лісового господарства, аграрної політики, охорони здоров’я, керівників автодору, МНС, правоохоронних органів та ін., а також народних депутатів. Сподіваємося, що протокольні доручення відповідальним особам допоможуть у вирішенні першочергових і перспективних завдань у 245 гірських школах, а це третина ЗШ області.

(Visited 58 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3942

загрузка...

На Коломийщині планують посадити ліс на 33 гектарах 12:47

У ДП «Коломийське лісове господарство» планують провести посадку лісу на площі 33 гектара. Про це повідомили в Івано-Франківському обласному управлінні лісового та мисливського господарства. «Цієї весни лісівники Коломийського лісгоспу висадять...

«Міські Ґранти» у Франківську підтримали п’ять проектів на 80 тисяч гривень 12:17

18 березня стали відомі імена переможців весняної хвилі конкурсу «Міські Ґранти» платформи «Тепле Місто». Бюджет склав 80 000 грн. Загалом на весняну хвилю програми «Міські Ґранти» надійшло 19 заявок. У...

У Франківську розпочався новий сезон ґрантової програми Urban Space 11:54

15 березня стартував новий сезон ґрантової програми громадського ресторану Urban Space 100. Подача заявок триватиме до 15 квітня. Головна умова – ваш проект має бути орієнтованим на розвиток Івано-Франківська. Сума...

На медичний форум до Франківська з'їхалися фахівці з України та з-за кордону (відеосюжет) 11:23

Участь у форумі візьмуть близько 400 медичних працівників. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

В Івано-Франківську відбулося пробне ЗНО 10:48

16 березня в Івано-Франківську відбулося пробне тестування з української мови та літератури на базі 10 закладів загальної середньої та професійної освіти міста. Про це повідомили в Департаменті освіти та науки...

До Івано-Франківська завітали експерти з питань євроінтеграції (відеосюжет) 10:18 1 коментар

Головна мета - налагодити діалог та дізнатися, з якими проблемами стикаються прикарпатці на шляху до Європи. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

На Снятинщині побили агітатора, який поставив палатку на дорогу 09:50

До поліції Снятинщини надійшло повідомлення з місцевої лікарні. Медики розповіли, що до них звернувся чоловік з тілесними ушкодженнями. Подія сталася 16 березня. Коли поліцейські прибули до медзакладу, 47-річний потерпілий повідомив,...

Мер Івано-Франківська про сьогоднішній візит Президента країни: «Будьте обережними! Бажано в центр не заїжджати!» 09:14 12 коментарів

Сьогодні, під час оперативної наради, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків поцікавився, чи перекриватимуть дороги міста з приводу візиту Президента України Петра Порошенка, інформує Правда.іф. «Будьте обережними! Бажано в центр не...

Мер Івано-Франківська «Ходіть по дворах і створюйте ОСББ» 09:09 1 коментар

Сьогодні, під час оперативної наради, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків обурився неактивністю містян  в процесі створення ОСББ, інформує Правда.іф. «Нехай ваш Геннадій Пономаренко не страждає фіг нею, а ходить по...

«Діло йде до Великодня». Мер Івано-Франківська дав тиждень часу, аби прибрати місто 09:03 2 коментарі

Під час сьогоднішньої оперативної наради міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків звернув увагу чиновників на незадовільне прибирання міста, інформує Правда.іф. «Брудно всюди, болото не вивозять. Працюйте трохи, прибирайте місто. Діло йде...

Цього року у Івано-Франківську знову перерахують безпритульних тварин 08:53

Сьогодні, під час оперативної наради, директор КП «Полігон ТПВ» Юрій Мороз розповів про проведення заходів щодо зменшення кількості бездоглядних тварин, інформує Правда.іф. За його словами, КП «Полігон» проводить вилов і...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

19 березня – 100 років від дня народження Григорія Никифорука (1919-1945), поета і журналіста, уродженця с. Орелець Снятинського району. Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка. Окрема...

У Івано-Франківську вшанують пам'ять про В’ячеслава Чорновола 08:44

Під час сьогоднішньої оперативної наради начальник відділу внутрішньої політики Ігор Кінаш розповів  про заходи із вшанування пам’яті Героя України В’ячеслава Чорновола, інформує Правда.іф. «25 березня – 20 річниця трагічної загибелі...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 06:52

У вівторок, 19 березня, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 06:27

У вівторок, 19 березня, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

На Тлумаччині реконструюють поліклінічне відділення районної лікарні 22:27

Тлумацька центральна районна лікарня визначила підрядника реконструкції поліклінічного відділення №1 по вул.Винниченка, 84. Роботи виконуватиме ТОВ «Проектбудсервіс-ІФ» (м.Тлумач). Вартість робіть становить 742 тис. гривень. Планується, що реконструкція завершиться до кінця...

У Франківську стартував альтернативний студентський освітній проект КОДОН (відеосюжет) 21:30

Минулого тижня в Івано-Франківському національному медичному університеті за ініціативи студентів стартував альтернативний освітній проект КОДОН. Нові методи навчання дозволять ефективніше застосовувати медичні знання на практиці, а відтак у майбутньому краще...

На Прикарпатті визначили переможців премії імені Ярослава Лукавецького 20:15

В Івано-Франківську відбувся ІІ тур конкурсу з присудження обласної премії імені Ярослава Лукавецького. Про це повідомили в прес-службі Івано-Франківської ОДА. За рішенням комісії у галузі архітектури і дизайну за активну...

Десять франківчанок разом з ПРОМІС розвиватимуть власні стартапи 19:27

Завершився відбір учасниць першого набору Акселератора креативних жіночих стартапів. До команди 2019 року увійшло 10 мешканок міста Івано-Франківська. Про це йдеться на сторінці "Акселератор кретивних жіночих стартапів", пише Бліц-Інфо. "Вітаємо...

Електронні підручники і омбудсмен, – що очікує школярів Прикарпаття 17:46

Освітня реформа в Україні продовжується. Цієї весни перший клас закінчать діти, які першими й випробували її на собі – звісно, крім вчителів. То що ж чекає на освіту цього року?...
  • ріел ІФ виринаюча