То що ж все таки відбувається довкола прикарпатського Маєтку Святого Миколая? (фоторепортаж)

 На Косівщині, у селі Пістинь сільська рада та Національний природний парк (НПП) «Гуцульщина» не можуть поділити між собою «Маєток Святого Миколая». У кожної сторони свої аргументи щодо цієї ситуації, які, по суті, зводяться до взаємних звинувачень мати з цього зиск. «Галицький кореспондент» спробував розібратися у сумнім хитросплетінні недитячого конфлікту навколо структури, задуманої на радість дітям.

 

Начальник рекреаційно-виховного відділу, еколого-просвітницького центру «Маєток Святого Миколая» Василь Павлюк, який і грає роль «святого», розповідає, що цей проект реалізовується парком ще з 2002 року. Каже, що приміщення, де розташований офіс Миколая, зареєстроване на нього, і є вся документація: технічний паспорт, свідоцтво на право власності і витяг з державного реєстру.

А проблема, за його словами, виникла з малими архітектурними формами, що розташовані на території маєтку. Павлюк згадує, що у квітні 2014 року розпорядженням Косівської райдержадміністрації створили комісію, яка розглядала введення цих будиночків в експлуатацію, а в травні було ще одне розпорядження РДА – про затвердження акту введення їх в експлуатацію, пише ГК.

Правда, він запевняє, що самого акта не бачив, але бачив копію витягу з держреєстру на земельну ділянку, на яку сільрада у 2017 році зробила документи. «Тобто територія, на якій вже знаходилися наші малі архітектурні форми, стала комунальною власністю», – пояснює Павлюк.

Він додає, що представники сільради недавно захопили ці приміщення і проводили там інвентаризацію. А пояснювали це тим, що приміщення безгосподарні і розміщені на їхній території.

Господарі своєї землі

У Пістинській сільраді ж переконані, що це прекрасне місце має бути у спільній власності територіальних громад району, області та держави. Сільський голова Тарас Бейсюк каже, що історія з «Гуцульщиною» почалася ще в 2011 році. «Тоді громада пішла до маєтку, щоб їм показали документи, на підставі яких парк господарює, бо сільська рада ніяких документів не давала», – згадує він.

Війт каже, що НПП, відповідно до указу президента, мав погодити земельні межі, чого не було зроблено. За його словами, межі сільради становлять близько 3050 гектарів, а межі населеного пункту – 1040 гектарів. «Мій попередник взяв і підписав «Гуцульщині» проект землеустрою без рішення сесії сільської ради. Але його не затвердила районна рада, тому юридичної сили він не має», – каже Бейсюк.

Щоб вийти з цієї ситуації, сільрада затвердила генеральний план Пістиня, аби встановити чіткі межі села та затвердити проект землеустрою. «Ми маємо витяг з державного земельного реєстру, де в межі населеного пункту ввійшло більше 2500 гектарів. Це вперше в історії України, коли в межі села включені землі, покриті лісом», – наголошує війт.

У цю територію ввійшла й земля, на якій розташований «Маєток Святого Миколая». Після цього, за словами Бейсюка, сільрада вже почала господарювати на своїй території. Сесія сільради затвердила керівником підрозділу рекреації Пістинського комунального лісового господарства Івана Гродюка, а спеціалістом призначили Віталія Ходана, який раніше працював у НПП та виконував роль Миколая. Згідно з рішенням сесії, цей підрозділ мав займатися розбудовою «Садиби Святого Миколая» та провести фестиваль 19 грудня. Саме на «садибу» вирішили перейменувати «маєток», обґрунтовуючи це тим, що Миколай Чудотворець маєтків не мав.

Іван Гродюк запевняє, що на «Маєтку Святого Миколая» у минулому році НПП «Гуцульщина» заробила понад 200 тис. гривень і нічого не інвестувала в територію. «Де таке буває, що на нашій землі вони мають гроші збирати?!» – обурюється керівник підрозділу рекреації. Він додає, що сільрада хотіла встановити чіткий контроль за використанням коштів і укласти договір про співпрацю з НПП.

«Ми просили «Гуцульщину» поставити туалет дітям, облаштувати місце для сміття. Також ми хотіли, щоб з дітей гроші не брали, – каже Тарас Бейсюк. – Сьогодні дитина з міста йде у той віходок і обвівається вітрами. Не може бути таке ставлення». Також, за його словами, сільрада хоче облаштувати стоянку для автобусів, бо діти на дорогу вибігають.

Символічна сума

В. о. директора НПП «Гуцульщина» Юрій Стефурак переконує, що сільрада має основну умову – поставити свій касовий апарат та збирати кошти. Але вони на це не підуть.

Він повідомив, що 3 грудня відбулася нарада з представниками Мінекології, Івано-Франківської ОДА, екоінспекції, прокуратури та поліції, на якій обговорили ситуацію, що  склалася між Пістинською сільрадою та НПП «Гуцульщина». Спільно думали, як поводитися далі, бо все має бути цивілізовано.

Звинувачення з боку сільради у тому, що вони з дітей лише збирають гроші і нічого в маєтку не роблять, Стефурак відкидає. Каже: все можна перевірити.

За його словами, у 2017 році НПП заробив на маєтку 242 тис. 497 грн., а цьогоріч станом на 26 листопада – 61 тисячу. «Приїжджі діти платять тільки символічну суму – 12 гривень. Дехто хоче відвідати майстер-клас із виготовлення новорічної іграшки, тоді він платить ще 12 гривень… З місцевих відвідувачів ми грошей не беремо», – пояснює Стефурак, додаючи, що зароблені кошти витрачаються на зарплати працівникам та ремонти.

Два «святих»

У соцмережі на сторінці НПП «Гуцульщина» часто публікують описи ситуацій, до яких призводить конфлікт. Там йдеться про захоплення приміщень, про вирубку дерев у розсаднику і навіть про двох Святих Миколаїв у маєтку.

Одного дня колишній виконавець ролі Миколая Віталій Ходан прийшов до маєтку переодягнений на Миколая та із журналістами. Виник словесний конфлікт. «Мені сказали, що хочуть зробити матеріал про історію, проте ані до мене, ані до працівників маєтку і парку не підходили», – нарікає Василь Павлюк, теперішній Миколай. Ходан каже, що сюжет був про підзаробіток на свята, а не про маєток. «Вони нас неправильно зрозуміли. Думали, що на них наговорюють чи що», – каже він, запевняючи, що нічого серйозного не трапилось і конфліктом це назвати не можна.

Але, на жаль, через цю ситуацію діти, які в той день відвідували «Маєток Святого Миколая», бачили не одного, а двох «святих». «Група була на екскурсії. Потім ми зустрілися з дітьми у світлиці, а вже на вулиці всі побачили Віталія Ходана. Вийшла трошки нісенітниця – два Святих Миколаї», – пояснює Павлюк.

Втім, за його спостереженням, діти не були збентежені чи незадоволені. Вони сприйняли це по-дитячому: нічого страшного.

Закрите приміщення

Зараз приміщення, в якому Святий Миколай приймав дітей, закрите та опечатане. Як розповідає Павлюк, 29 листопада після розмови з дітьми представники сільради не дали йому зачинити двері приміщення. «Вони туди увірвалися. Я їх просив, щоб вони вийшли, але вони відмовились», – згадує він. А коли до маєтку приїхали ще люди, то працівники викликали поліцію. Поліцейські взяли свідчення у всіх і поїхали.

За словами Павлюка, коли вони вранці прийшли на роботу, то їхнього замка на дверях не було, а був новий. «Ми поставили ще одну, свою колодку і за вказівкою керівництва опечатали приміщення», – додає він.

Натомість Іван Гродюк каже, що представники сільради прийшли до маєтку, бо хотіли порадитися щодо його розвитку. Вони зайшли у приміщення, а Павлюк вийшов і потім заходити вже не хотів. «Нам сказали, що йти треба, бо приміщення закривати будуть, – розповідає своє версію подій Гродюк. – Але, чекайте, ми поговорити хотіли і нараду провести, подивитися, що у маєтку робити ще треба…»

Свято буде!

Незважаючи на ситуацію, що склалася у «Маєтку Святого Миколая», і у Пістинській сільраді, і в НПП «Гуцульщина» кажуть, що 19 грудня свято для дітей влаштують.

«У святкуванні буде брати участь Кутське лісове господарство та Косівська адміністрація, – розповідає Тарас Бейсюк. – Також ми звертаємося до Яблунівської, Космацької та Рожнівської ОТГ, щоб вони також долучилися». Він обіцяє, що до 19 грудня планують зробити стоянку, освітлити територію ілюмінаціями…

А Юрій Стефурак підсумовує: якщо сільська рада хоче ставити у маєтку туалети, купляти гірлянди, то нехай. «Але якщо будуть незаконні дії, то доведеться долучити до дійства охорону», – рішуче попереджає він.

Людмила ОЛЕНЮК

(Visited 366 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6252

Легенди Станиславова. Франківськ, якого не буде 00:14

В архітекторів є таке поняття як «малоцінна забудова», тобто така, що не має певного стилю та архітектурної цінності. У Франківську теж є подібні квартали. Зважаючи на будівельний бум, вони майже...

Франківськ, якого ви не помічали, – від Юрія Філатова (фоторепортаж) 23:21

Фотограф Юрій Філатов назбирав у своєму віртуальному альбомі незвично красивий Франківськ, пише Репортер. Тут і непримітні дворики, під’їзди, стежки, дороги. Також цікаві ракурси та деталі будинків, доби чи пори року...

У храм на "Майзлях" привезли мощі папи Івана Павла ІІ (фоторепортаж) 23:08

Щоб доправити реліквію з Риму до храму Царя Христа, прибув владика Іриней Білик, канонік папської базиліки Санта Марія Маджоре, що у Римі. Урочисто, у присутності чисельної громади вірних, владика передав...

Скандальний МАФ біля франківського ЦУМу таки підпалили - пожежники (фотофакт) 22:44

Стали відомі подробиці пожежі МАФу в Івано-Франківську: у ДСНС зазначили, що підпал зумисний. Як раніше інформували ЗМІ, 9 грудня, на вулиці Дністровській на площі перед універмагом «Прикарпаття» горів МАФ, який встановили...

Погляд з Моравії. Станиславів на поштівках Фердинанда Піалека 22:06

Старі станиславівські поштівки зазвичай випускалися серіями. Деякі, ніби для зручності майбутніх колекціонерів, мали наскрізну нумерацію. Кожен філокартист добре знає так звану «серію Фердинанда Піалека». Ці поштівки не є аж такими...

Франківська команда “Як варіант” стала віце-чемпіоном “Ліги сміху” (фоторепортаж) 21:47

Вчора, 9 грудня, відбувся фінал тернопільської “Ліги сміху”, де за перемогу боролась франківська команда “Як варіант”. Загалом у фіналі грало п’ять команд: “Збірна заробітчан України”, “Фокс ПП”, “НАСА”, “Як варіант” та...

На Прикарпатті Миколай прийде до кожного – допоможуть мальтійці 20:35

Пам’ятаєте, як у дитинстві шукали свій подарунок, а потім тремтячими руками знімали обгортку? Уроки тоді були зірвані, а денний раціон складався з цукерок і мандаринок. Діти, які не мають батьків,...

Поліцейські Франківщини у столиці долучилися до тактико-спеціальних навчань спецслужб (фоторепортаж) 18:20 3 коментарі

Для цього створили чотири оперативні штаби. До них увійшли представники поліції Івано-Франківської, Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Сумської та Донецької областей. Крім того, до проведення навчань залучені представники Національної поліції, Державної служби...

На Косівщині живуть митці, які володіють унікальним мистецтвом інкрустації дерева (фоторепортаж) 18:12

Поверхню дерев’яних тарілок, скриньок або інших виробів різця майстри із гірського села Річка оздоблюють вставками з перламутру, металу, бісеру і деревини різних кольорів. Ця техніка вимагає ювелірної точності та бездоганного...

У мережі з'явилися фото колоритної коломийської зупинки (фоторепортаж) 17:46

Фотографії автобусної зупинки, яка повністю викладена мозаїкою у спільноті "Франківськ, який треба берегти" виклав франківський журналіст та фотограф Володимир Гарматюк. З огляду на те, що прикращена станція писанками можна догадатися,...

"Збулася мрія жадібних дітей", - у програмі Майкла Щура покепкували з конфлікту прикарпатських Миколаїв (відеофакт) 17:09

В новому випуску гумористичних новин #@)₴?$0 відомий телеведучий Майкл Щур двічі згадав Прикарпаття. Також у програмі висміяли Януковича, який нібито не зміг прибути до суду через травму коліна та не хотів виступати...

З балкону франківської пам'ятки падає цегла 16:23 3 коментарі

Мешканка Івано-Франківська стала свідком, як з балкону будинку на Мазепи відвались цеглина. На щастя, ніхто не постраждав. У спільноті "Комуналка. ІФ" Олександра Мельник розповіла, що проходила поруч в цей момент...

Читати, читати і ще раз читати: Як прикарпатський боєць після війни рятувався книгами 15:12

26-річний прикарпатський боєць 128-ої окремої гірсько-піхотної бригади Борис Гошко першу книжку прочитав аж у 20 років, і це була Біблія. А повернувшись з війни, почав не тільки читати, але й...

Зимова казка: чарівні світлини Національного парку "Синевир" (фото) 15:06 1 коментар

У зимову пору краєвиди у Національному природному парку "Синевир" стають по-справжньому чарівними Хоч цими днями погода на Закарпатті мінлива - то дощ, то снігопади, але подекуди зима заявила про себе...

В Калуші «ліквідували» автостанцію на вулиці Пушкіна 14:58

Те, про що в Калуші говорили роками, вирішили за п’ять хвилин одним рішенням. У місті офіційно більше немає автобусної станції на вулиці Пушкіна. Міська рада розірвала договір з автотранспортним підприємством,...

Пам’ять журналіста Ореста Олексишина відзначили спортивним турніром (фотофакт) 13:43

В Івано-Франківську відбувся VІ турнір Пам’яті президента Асоціації спортивних журналістів Прикарпаття Ореста Олексишина. Він розпочався із благословення директора "Радіо Дзвони" о. Софрона Зелінського. У змаганнях взяли участь п’ять команд, до...

З Прикарпаття на передову везуть каплицю (фотофакт) 13:11

Вчора, 9 грудня, із Криворівні Верховинського району вже 22-й раз на Схід разом із волонтерами вирушив Василь Германюк. Крім харчів, теплого одягу та інших речей, повезли і невелику дерев’яну капличку....

Придбати ялинку в Івано-Франківську: скільки коштує головний новорічний атрибут? (відеосюжет) 12:57

Скільки коштуватиме ялинка цього року? В Україні стартував продаж ялинок. У крамницях та на вулицях Івано-Франківська все частіше зустрічаються торговці головним новорічним атрибутом. Скільки цьогоріч коштуватиме зелене дерево, та яким...

Якою буде головна ялинка України у 2019 році: неймовірні фото 12:03

Головна ялинка України 2019 року буде встановлена на Софіївській площі у Києві. Цього року вона може бути штучною, а темою її оформлення буде північне сяйво. Про це повідомив організатор новорічних...

У Татарові взялися за будівництво нової амбулаторії (фоторепортаж) 11:13

6 грудня у селищі Татарів розпочалося будівництво нового приміщення амбулаторії загальної практики сімейної медицини в рамках реформи сільської медицини в Україні. Про це у мережі Facebook повідомив сільський голова Олег Дзем’к. Понад...
  • ріел ІФ виринаюча