То що ж все таки відбувається довкола прикарпатського Маєтку Святого Миколая? (фоторепортаж)

 На Косівщині, у селі Пістинь сільська рада та Національний природний парк (НПП) «Гуцульщина» не можуть поділити між собою «Маєток Святого Миколая». У кожної сторони свої аргументи щодо цієї ситуації, які, по суті, зводяться до взаємних звинувачень мати з цього зиск. «Галицький кореспондент» спробував розібратися у сумнім хитросплетінні недитячого конфлікту навколо структури, задуманої на радість дітям.

 

Начальник рекреаційно-виховного відділу, еколого-просвітницького центру «Маєток Святого Миколая» Василь Павлюк, який і грає роль «святого», розповідає, що цей проект реалізовується парком ще з 2002 року. Каже, що приміщення, де розташований офіс Миколая, зареєстроване на нього, і є вся документація: технічний паспорт, свідоцтво на право власності і витяг з державного реєстру.

А проблема, за його словами, виникла з малими архітектурними формами, що розташовані на території маєтку. Павлюк згадує, що у квітні 2014 року розпорядженням Косівської райдержадміністрації створили комісію, яка розглядала введення цих будиночків в експлуатацію, а в травні було ще одне розпорядження РДА – про затвердження акту введення їх в експлуатацію, пише ГК.

Правда, він запевняє, що самого акта не бачив, але бачив копію витягу з держреєстру на земельну ділянку, на яку сільрада у 2017 році зробила документи. «Тобто територія, на якій вже знаходилися наші малі архітектурні форми, стала комунальною власністю», – пояснює Павлюк.

Він додає, що представники сільради недавно захопили ці приміщення і проводили там інвентаризацію. А пояснювали це тим, що приміщення безгосподарні і розміщені на їхній території.

Господарі своєї землі

У Пістинській сільраді ж переконані, що це прекрасне місце має бути у спільній власності територіальних громад району, області та держави. Сільський голова Тарас Бейсюк каже, що історія з «Гуцульщиною» почалася ще в 2011 році. «Тоді громада пішла до маєтку, щоб їм показали документи, на підставі яких парк господарює, бо сільська рада ніяких документів не давала», – згадує він.

Війт каже, що НПП, відповідно до указу президента, мав погодити земельні межі, чого не було зроблено. За його словами, межі сільради становлять близько 3050 гектарів, а межі населеного пункту – 1040 гектарів. «Мій попередник взяв і підписав «Гуцульщині» проект землеустрою без рішення сесії сільської ради. Але його не затвердила районна рада, тому юридичної сили він не має», – каже Бейсюк.

Щоб вийти з цієї ситуації, сільрада затвердила генеральний план Пістиня, аби встановити чіткі межі села та затвердити проект землеустрою. «Ми маємо витяг з державного земельного реєстру, де в межі населеного пункту ввійшло більше 2500 гектарів. Це вперше в історії України, коли в межі села включені землі, покриті лісом», – наголошує війт.

У цю територію ввійшла й земля, на якій розташований «Маєток Святого Миколая». Після цього, за словами Бейсюка, сільрада вже почала господарювати на своїй території. Сесія сільради затвердила керівником підрозділу рекреації Пістинського комунального лісового господарства Івана Гродюка, а спеціалістом призначили Віталія Ходана, який раніше працював у НПП та виконував роль Миколая. Згідно з рішенням сесії, цей підрозділ мав займатися розбудовою «Садиби Святого Миколая» та провести фестиваль 19 грудня. Саме на «садибу» вирішили перейменувати «маєток», обґрунтовуючи це тим, що Миколай Чудотворець маєтків не мав.

Іван Гродюк запевняє, що на «Маєтку Святого Миколая» у минулому році НПП «Гуцульщина» заробила понад 200 тис. гривень і нічого не інвестувала в територію. «Де таке буває, що на нашій землі вони мають гроші збирати?!» – обурюється керівник підрозділу рекреації. Він додає, що сільрада хотіла встановити чіткий контроль за використанням коштів і укласти договір про співпрацю з НПП.

«Ми просили «Гуцульщину» поставити туалет дітям, облаштувати місце для сміття. Також ми хотіли, щоб з дітей гроші не брали, – каже Тарас Бейсюк. – Сьогодні дитина з міста йде у той віходок і обвівається вітрами. Не може бути таке ставлення». Також, за його словами, сільрада хоче облаштувати стоянку для автобусів, бо діти на дорогу вибігають.

Символічна сума

В. о. директора НПП «Гуцульщина» Юрій Стефурак переконує, що сільрада має основну умову – поставити свій касовий апарат та збирати кошти. Але вони на це не підуть.

Він повідомив, що 3 грудня відбулася нарада з представниками Мінекології, Івано-Франківської ОДА, екоінспекції, прокуратури та поліції, на якій обговорили ситуацію, що  склалася між Пістинською сільрадою та НПП «Гуцульщина». Спільно думали, як поводитися далі, бо все має бути цивілізовано.

Звинувачення з боку сільради у тому, що вони з дітей лише збирають гроші і нічого в маєтку не роблять, Стефурак відкидає. Каже: все можна перевірити.

За його словами, у 2017 році НПП заробив на маєтку 242 тис. 497 грн., а цьогоріч станом на 26 листопада – 61 тисячу. «Приїжджі діти платять тільки символічну суму – 12 гривень. Дехто хоче відвідати майстер-клас із виготовлення новорічної іграшки, тоді він платить ще 12 гривень… З місцевих відвідувачів ми грошей не беремо», – пояснює Стефурак, додаючи, що зароблені кошти витрачаються на зарплати працівникам та ремонти.

Два «святих»

У соцмережі на сторінці НПП «Гуцульщина» часто публікують описи ситуацій, до яких призводить конфлікт. Там йдеться про захоплення приміщень, про вирубку дерев у розсаднику і навіть про двох Святих Миколаїв у маєтку.

Одного дня колишній виконавець ролі Миколая Віталій Ходан прийшов до маєтку переодягнений на Миколая та із журналістами. Виник словесний конфлікт. «Мені сказали, що хочуть зробити матеріал про історію, проте ані до мене, ані до працівників маєтку і парку не підходили», – нарікає Василь Павлюк, теперішній Миколай. Ходан каже, що сюжет був про підзаробіток на свята, а не про маєток. «Вони нас неправильно зрозуміли. Думали, що на них наговорюють чи що», – каже він, запевняючи, що нічого серйозного не трапилось і конфліктом це назвати не можна.

Але, на жаль, через цю ситуацію діти, які в той день відвідували «Маєток Святого Миколая», бачили не одного, а двох «святих». «Група була на екскурсії. Потім ми зустрілися з дітьми у світлиці, а вже на вулиці всі побачили Віталія Ходана. Вийшла трошки нісенітниця – два Святих Миколаї», – пояснює Павлюк.

Втім, за його спостереженням, діти не були збентежені чи незадоволені. Вони сприйняли це по-дитячому: нічого страшного.

Закрите приміщення

Зараз приміщення, в якому Святий Миколай приймав дітей, закрите та опечатане. Як розповідає Павлюк, 29 листопада після розмови з дітьми представники сільради не дали йому зачинити двері приміщення. «Вони туди увірвалися. Я їх просив, щоб вони вийшли, але вони відмовились», – згадує він. А коли до маєтку приїхали ще люди, то працівники викликали поліцію. Поліцейські взяли свідчення у всіх і поїхали.

За словами Павлюка, коли вони вранці прийшли на роботу, то їхнього замка на дверях не було, а був новий. «Ми поставили ще одну, свою колодку і за вказівкою керівництва опечатали приміщення», – додає він.

Натомість Іван Гродюк каже, що представники сільради прийшли до маєтку, бо хотіли порадитися щодо його розвитку. Вони зайшли у приміщення, а Павлюк вийшов і потім заходити вже не хотів. «Нам сказали, що йти треба, бо приміщення закривати будуть, – розповідає своє версію подій Гродюк. – Але, чекайте, ми поговорити хотіли і нараду провести, подивитися, що у маєтку робити ще треба…»

Свято буде!

Незважаючи на ситуацію, що склалася у «Маєтку Святого Миколая», і у Пістинській сільраді, і в НПП «Гуцульщина» кажуть, що 19 грудня свято для дітей влаштують.

«У святкуванні буде брати участь Кутське лісове господарство та Косівська адміністрація, – розповідає Тарас Бейсюк. – Також ми звертаємося до Яблунівської, Космацької та Рожнівської ОТГ, щоб вони також долучилися». Він обіцяє, що до 19 грудня планують зробити стоянку, освітлити територію ілюмінаціями…

А Юрій Стефурак підсумовує: якщо сільська рада хоче ставити у маєтку туалети, купляти гірлянди, то нехай. «Але якщо будуть незаконні дії, то доведеться долучити до дійства охорону», – рішуче попереджає він.

Людмила ОЛЕНЮК

(Visited 396 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7878

загрузка...

В Прикарпатському містечку спалахнула дитяча ігрова кімната (фоторепортаж) 08:31

Вчора пізно ввечері, о 20.45 годині, у місті Долина,  на проспекті Незалежності, трапилася пожежа. Горіла вулична ігрової кімнати наметового типу «Дитячий лабіринт», йдеться у повідомленні УПЦЗ. Наразі встановлюється причина пожежі...

Стали відомими подробиці вчорашньої ДТП на «Пасічній», після якої перехожі вчинили самосуд над водієм-порушником (фотофакт) 07:13 1 коментар

Стали відомими подробиці вчорашньої ДТП на «Пасічній», після якої перехожі вчинили самосуд над водієм-порушником Вчора у першій половині дня, близько 10:00 години, в місті Івано-Франківську, по вулиці Тролейбусній, трапилася дорожньо-транспортна...

Тури унікальними храмами Карпат представили в онлайн проекті "Автентична Україна" 00:13

Два прикарпатські храми, визнані світовою спадщиною ЮНЕСКО, увійшли до онлайн турів в межах проекту "Автентична Україна". Уряд разом з компанією Google створили проект "Автентична Україна".  Про це в себе на сторінці...

У Франківську презентував свій перший альбом легендарний Піаніст Майдану (фоторепортаж) 23:21

Презентація альбому "захист Вільних Сердець" від Piano Extremist відбулася у "Підземному Переході Ваґабундо". Piano Extremist, музичний символ Революції Гідності, представив свій дебютний альбом "Захист вільних сердець" та виступив наживо у "Підземному Переході Ваґабундо". Дебютний інструментальний...

Для прикарпатських сиріт збирають "Валізу у майбутнє". Потрібно 230 тисяч гривень 23:08

Мальтійська служба допомоги на Прикарпатті розпочинає акцію допомоги цьогорічним випускникам інтернатів під назвою "Валіза у Майбутнє". Проект присвячений випускникам шкіл-інтернатів, які переступаючи поріг рідної школи, не завжди забезпечені навіть речима...

Станиславівські оголошення: про посаг та інші способи привабити чоловіка 22:06

У виборі нареченої кавалери початку ХХ ст. керувалися не сентиментальними, а радше практичними міркуваннями. Тому надійним ключиком до їхнього серця був посаг: без нього навряд чи можна було розраховувати на...

У Франківську “відгримів” грандіозний танцювальний фестиваль STANISLAVIV DANCE 2019 (фото+відео) 21:19

На два дні Івано-Франківськ перетворився на найбільшу танцювальну арену України – 23-24 березня тут тривав VIІ Міжнародний конкурс-фестиваль хореографічного мистецтва STANISLAVIV DANCE FESTIVAL 2019 Сотні танцівників приїхали на Прикарпаття, щоб...

«Бандерівський схрон» буде боротися. За існування 20:56 1 коментар

Громадський реабілітаційний центр для бійців АТО «Бандерівський схрон» опинився на межі закриття. Причина – у нестачі коштів. Єдиний в Україні громадський реабілітаційний центр стаціонарного типу для колишніх атовців розташований за...

RoboSprint в Івано-Франківську: змагання трекових роботів планують влаштовувати щороку (фоторепортаж) 20:35

Вперше у Франківську провели змагання трекових роботів, запрограмованих прикарпатськими старшокласниками. Турнір проходив в Університеті Короля Данила, пишуть Версії. Заявки на участь подали команди шкіл з Івано-Франківська, Долини, Калуша, Коломиї та...

В Івано-Франківську збираються відремонтувати одну із найпроблемніших вулиць 19:53 2 коментарі

В Івано-Франківську запланували капітальний ремонт однієї з найгірших вулиць міста – Автоливмашівської. Тут немає ні основи дороги, ні дощової каналізації – лише ями. Комунальники обіцяють привести вулицю до європейського рівня....

У Франківську троє школярів ризикуючи життям гуляли по трубі через Бистрицю Надвірнянську (відеофакт) 19:41

В Івано-Франківську троє підлітків вилізли на трубу, що простягається високо над Бистицею-Надвірнянською, і прогулювалися нею. Про це у Фейсбук-спільноті “Франківські теревені” розповіла жителька обласного центру Зоряна Квіт. Очевидиця оприлюднила відео небезпечних дитячих...

Зірковий франківчанин Юрій Горбунов розповів про головні забобони усіх акторів (відеофакт) 19:27

Зірка шоу-бізнесу зізнався, на яку роль ніколи б не погодився. Напередодні зоряне сімейство – Юрій Горбунов  та Катя Осадча – відвідали премію “Людина року”. Ведучий опублікував ніжне селфі на своїй...

У прикарпатському містечку безпритульні собаки накинулись на дитину. У школяра прокушене стегно та забої (фото+відео) 18:56 8 коментарів

24 березня в Косові безпритульні собаки напали на дитину. Про це на своїй сторінці в соцмережі Facebook повідомив місцевий активіст і журналіст Віталій Мацьоцький. “Є собаки, які безпричинно атакують людей...

Чорногору знову замело снігом (фотофакт) 18:47

Про це у Facebook повідомляє Чорногірський гірський пошуково-рятувальний пост. “На горі Піп Іван Чорногірський хмарно, видимість обмежена до 20 м. Падає сніг. Вітер південно-західний 6 м/с. Температура повітря -1°С”, – йдеться у повідомленні.

Бурштиновий хижак 2019: на Прикарпатті провели змагання з риболовлі (фоторепортаж) 18:12

24 березня на Бурштинському водосховищі пройшов Кубок Івано-Франківської області з лову хижої риби спінінгом з човна. Змагання проводяться з метою популяризації риболовного спорту. Організаторами змагань виступила Федерація риболовного спорту Івано-Франківської області, пишуть...

"Така худенька": зіркова франківчанка в екстремально короткому платті блиснула витонченою фігурою (фотофакт) 18:01

Шанувальники Кароль зазначили, що їх улюблениця стала ще стрункішою Тіна Кароль ніколи не перестає інтригувати шанувальників те й діло публікуючи на своїй instagram-сторінці іноді романтичні і ніжні, а іноді досить...

Як в Івано-Франківську рятують недоношених дітей 17:46

Уже минуло кілька років, а її прізвище досі пам’ятають у пологовому будинку. Франківчанка народила дитину на шостому місяці вагітності. В те, що малюк виживе, не вірив ніхто. Лікарі були переконані...

Будівництво водно-спортивного комплексу в Коломиї планують завершити за декілька років 17:09 1 коментар

Нещодавно під час засідання Ради регіонального розвитку Івано-Франківської області, яка відбулася в Коломиї, йшлося й про розвиток спорту та підтримку обдарованої молоді. Перед нами гостро стоїть питання створення сучасної спортивної...

Як водії нехтують ременями безпеки. Патрульні показали на прикладі суботньої ДТП на Набережній (фотофакт) 16:23

Вчора, 24 березня, на сторінці патрульної поліції Франківська оприлюднили промовисті фотофакти. Як водії, попри всі застереження, нехтують ременями безпеки. На першій світлині – результати ДТП, з якої шпиталізували двох людей....

У Франківську стартував чемпіонат з футзалу серед ІТ-шників (фоторепортаж) 15:44

Вчора, 24 березня в Івано-Франківську стартував чемпіонат з футзалу серед IT-компаній міста. Чемпіонат проводиться на базі спортивного комплексу на вулиці Юліана Целевича, 32., пише МІСТО Цієї неділі стартувала IT-ліга, яка об’єднала...
  • ріел ІФ виринаюча