То що ж все таки відбувається довкола прикарпатського Маєтку Святого Миколая? (фоторепортаж)

 На Косівщині, у селі Пістинь сільська рада та Національний природний парк (НПП) «Гуцульщина» не можуть поділити між собою «Маєток Святого Миколая». У кожної сторони свої аргументи щодо цієї ситуації, які, по суті, зводяться до взаємних звинувачень мати з цього зиск. «Галицький кореспондент» спробував розібратися у сумнім хитросплетінні недитячого конфлікту навколо структури, задуманої на радість дітям.

 

Начальник рекреаційно-виховного відділу, еколого-просвітницького центру «Маєток Святого Миколая» Василь Павлюк, який і грає роль «святого», розповідає, що цей проект реалізовується парком ще з 2002 року. Каже, що приміщення, де розташований офіс Миколая, зареєстроване на нього, і є вся документація: технічний паспорт, свідоцтво на право власності і витяг з державного реєстру.

А проблема, за його словами, виникла з малими архітектурними формами, що розташовані на території маєтку. Павлюк згадує, що у квітні 2014 року розпорядженням Косівської райдержадміністрації створили комісію, яка розглядала введення цих будиночків в експлуатацію, а в травні було ще одне розпорядження РДА – про затвердження акту введення їх в експлуатацію, пише ГК.

Правда, він запевняє, що самого акта не бачив, але бачив копію витягу з держреєстру на земельну ділянку, на яку сільрада у 2017 році зробила документи. «Тобто територія, на якій вже знаходилися наші малі архітектурні форми, стала комунальною власністю», – пояснює Павлюк.

Він додає, що представники сільради недавно захопили ці приміщення і проводили там інвентаризацію. А пояснювали це тим, що приміщення безгосподарні і розміщені на їхній території.

Господарі своєї землі

У Пістинській сільраді ж переконані, що це прекрасне місце має бути у спільній власності територіальних громад району, області та держави. Сільський голова Тарас Бейсюк каже, що історія з «Гуцульщиною» почалася ще в 2011 році. «Тоді громада пішла до маєтку, щоб їм показали документи, на підставі яких парк господарює, бо сільська рада ніяких документів не давала», – згадує він.

Війт каже, що НПП, відповідно до указу президента, мав погодити земельні межі, чого не було зроблено. За його словами, межі сільради становлять близько 3050 гектарів, а межі населеного пункту – 1040 гектарів. «Мій попередник взяв і підписав «Гуцульщині» проект землеустрою без рішення сесії сільської ради. Але його не затвердила районна рада, тому юридичної сили він не має», – каже Бейсюк.

Щоб вийти з цієї ситуації, сільрада затвердила генеральний план Пістиня, аби встановити чіткі межі села та затвердити проект землеустрою. «Ми маємо витяг з державного земельного реєстру, де в межі населеного пункту ввійшло більше 2500 гектарів. Це вперше в історії України, коли в межі села включені землі, покриті лісом», – наголошує війт.

У цю територію ввійшла й земля, на якій розташований «Маєток Святого Миколая». Після цього, за словами Бейсюка, сільрада вже почала господарювати на своїй території. Сесія сільради затвердила керівником підрозділу рекреації Пістинського комунального лісового господарства Івана Гродюка, а спеціалістом призначили Віталія Ходана, який раніше працював у НПП та виконував роль Миколая. Згідно з рішенням сесії, цей підрозділ мав займатися розбудовою «Садиби Святого Миколая» та провести фестиваль 19 грудня. Саме на «садибу» вирішили перейменувати «маєток», обґрунтовуючи це тим, що Миколай Чудотворець маєтків не мав.

Іван Гродюк запевняє, що на «Маєтку Святого Миколая» у минулому році НПП «Гуцульщина» заробила понад 200 тис. гривень і нічого не інвестувала в територію. «Де таке буває, що на нашій землі вони мають гроші збирати?!» – обурюється керівник підрозділу рекреації. Він додає, що сільрада хотіла встановити чіткий контроль за використанням коштів і укласти договір про співпрацю з НПП.

«Ми просили «Гуцульщину» поставити туалет дітям, облаштувати місце для сміття. Також ми хотіли, щоб з дітей гроші не брали, – каже Тарас Бейсюк. – Сьогодні дитина з міста йде у той віходок і обвівається вітрами. Не може бути таке ставлення». Також, за його словами, сільрада хоче облаштувати стоянку для автобусів, бо діти на дорогу вибігають.

Символічна сума

В. о. директора НПП «Гуцульщина» Юрій Стефурак переконує, що сільрада має основну умову – поставити свій касовий апарат та збирати кошти. Але вони на це не підуть.

Він повідомив, що 3 грудня відбулася нарада з представниками Мінекології, Івано-Франківської ОДА, екоінспекції, прокуратури та поліції, на якій обговорили ситуацію, що  склалася між Пістинською сільрадою та НПП «Гуцульщина». Спільно думали, як поводитися далі, бо все має бути цивілізовано.

Звинувачення з боку сільради у тому, що вони з дітей лише збирають гроші і нічого в маєтку не роблять, Стефурак відкидає. Каже: все можна перевірити.

За його словами, у 2017 році НПП заробив на маєтку 242 тис. 497 грн., а цьогоріч станом на 26 листопада – 61 тисячу. «Приїжджі діти платять тільки символічну суму – 12 гривень. Дехто хоче відвідати майстер-клас із виготовлення новорічної іграшки, тоді він платить ще 12 гривень… З місцевих відвідувачів ми грошей не беремо», – пояснює Стефурак, додаючи, що зароблені кошти витрачаються на зарплати працівникам та ремонти.

Два «святих»

У соцмережі на сторінці НПП «Гуцульщина» часто публікують описи ситуацій, до яких призводить конфлікт. Там йдеться про захоплення приміщень, про вирубку дерев у розсаднику і навіть про двох Святих Миколаїв у маєтку.

Одного дня колишній виконавець ролі Миколая Віталій Ходан прийшов до маєтку переодягнений на Миколая та із журналістами. Виник словесний конфлікт. «Мені сказали, що хочуть зробити матеріал про історію, проте ані до мене, ані до працівників маєтку і парку не підходили», – нарікає Василь Павлюк, теперішній Миколай. Ходан каже, що сюжет був про підзаробіток на свята, а не про маєток. «Вони нас неправильно зрозуміли. Думали, що на них наговорюють чи що», – каже він, запевняючи, що нічого серйозного не трапилось і конфліктом це назвати не можна.

Але, на жаль, через цю ситуацію діти, які в той день відвідували «Маєток Святого Миколая», бачили не одного, а двох «святих». «Група була на екскурсії. Потім ми зустрілися з дітьми у світлиці, а вже на вулиці всі побачили Віталія Ходана. Вийшла трошки нісенітниця – два Святих Миколаї», – пояснює Павлюк.

Втім, за його спостереженням, діти не були збентежені чи незадоволені. Вони сприйняли це по-дитячому: нічого страшного.

Закрите приміщення

Зараз приміщення, в якому Святий Миколай приймав дітей, закрите та опечатане. Як розповідає Павлюк, 29 листопада після розмови з дітьми представники сільради не дали йому зачинити двері приміщення. «Вони туди увірвалися. Я їх просив, щоб вони вийшли, але вони відмовились», – згадує він. А коли до маєтку приїхали ще люди, то працівники викликали поліцію. Поліцейські взяли свідчення у всіх і поїхали.

За словами Павлюка, коли вони вранці прийшли на роботу, то їхнього замка на дверях не було, а був новий. «Ми поставили ще одну, свою колодку і за вказівкою керівництва опечатали приміщення», – додає він.

Натомість Іван Гродюк каже, що представники сільради прийшли до маєтку, бо хотіли порадитися щодо його розвитку. Вони зайшли у приміщення, а Павлюк вийшов і потім заходити вже не хотів. «Нам сказали, що йти треба, бо приміщення закривати будуть, – розповідає своє версію подій Гродюк. – Але, чекайте, ми поговорити хотіли і нараду провести, подивитися, що у маєтку робити ще треба…»

Свято буде!

Незважаючи на ситуацію, що склалася у «Маєтку Святого Миколая», і у Пістинській сільраді, і в НПП «Гуцульщина» кажуть, що 19 грудня свято для дітей влаштують.

«У святкуванні буде брати участь Кутське лісове господарство та Косівська адміністрація, – розповідає Тарас Бейсюк. – Також ми звертаємося до Яблунівської, Космацької та Рожнівської ОТГ, щоб вони також долучилися». Він обіцяє, що до 19 грудня планують зробити стоянку, освітлити територію ілюмінаціями…

А Юрій Стефурак підсумовує: якщо сільська рада хоче ставити у маєтку туалети, купляти гірлянди, то нехай. «Але якщо будуть незаконні дії, то доведеться долучити до дійства охорону», – рішуче попереджає він.

Людмила ОЛЕНЮК

(Visited 416 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9133

загрузка...

У Франківську вперше реалізують молодіжний проект «Еразмус+» (фоторепортаж) 10:17

До Франківська приїхала молодь віком від 16 до 20 років з Німеччини, Грузії та Польщі, щоб узяти участь у Міжнародному мистецькому вишколі для молоді «Шукати і думати». Привітати учасників проекту...

В ОДА терміново роблять ремонт: чекають нового керівника (фотрепортаж) 21:03 3 коментарі

Не дочекавшись офіційного призначення нового голови облдержадміністрації, нинішнє керівники вирішили покращити умови праці майбутнього очілька області. Усе в найкращих комуністичних традиціях - працівники ОДА взялися прибирати і навіть робити ремонт...

У Франківську взялися за ремонт вулиці Івасюка (фоторепортаж) 19:46 1 коментар

На вулиці Івасюка працівники комунального підприємства “Муніципальна дорожня компанія” розпочали ремонт дорожнього покриття. Про це у соцмережі повідомив директор КП “МДК” Віталій Бурко. “Розпочинаємо поточний ремонт великими картами”, – пише Бурко.  

Юна прикарпатка бере участь у конкурсі краси в Південній Африці (фоторепортаж) 17:13

Випускниця Калуської СЗОШ-інтернату ступенів №2 Івано-Франківської обласної ради та Міс УТОГ-2019 в ці дні перебуває в Південній Африці, де бере участь у Всесвітньому конкурсі MISS - MISTER DEAF WORLD &...

Мужність та сила: у приміському селі Хриплин провели богатирський турнір (фоторепортаж) 14:21

У Хриплині провели богатирський турнір. Про це на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук написав міський голова Руслан Марцінків. "Хриплин заполонили богатирі. Особливістю турніру стало те, що у змаганнях поряд з...

"Обкладинка Playboy": 18-річна українська чемпіонка завела мережу гарячою світлиною (фото) 14:05 1 коментар

Наймолодша чемпіонка світу в історії дзюдо Дар'я Білодід викликала справжній фурор в соціальній мережі Instagram. 18-річна спортсменка опублікувала ефектний знімок з відпочинку. Білодід приміряла купальник і яскраві червоні окуляри з обрізаною оправою,...

Сьогодні на площі Ринок івано-франківці матимуть змогу поспілкуватися із легендарною госпітальєркою Яною Зінкевич 13:43 1 коментар

Сьогодні на площі Ринок івано-франківці матимуть змогу поспілкуватися із легендарною госпітальєркою Яною Зінкевич Про зустріч із відомим парамедиком повідомляють місцеві волонтери. Зустріч відбудеться у середу 17 липня о 19.00 біля...

Відомий телеведучий влаштував весільну фотосесію (фото) 13:36

Телеведучий Тімур Мірошниченко одружився ще півтора роки тому і вже встиг стати татом. Але весільну фотозйомку вони з дружиною Інною влаштували лише зараз. Як розповіли закохані JetSetter.ua, тоді часу на фото не було, а...

Дорофєєва у відвертому образі попросила літо повернутися (фото) 13:04

Цьогорічний липень балує нас прохолодою, але подобається це не всім. Співачка Надя Дорофєєва, наприклад, прагне спеки. Для цього вона навіть виклала фото в білих високих трусиках і топіку та закликала...

"Білоруські красунчики": невдовзі вулицями Франківська курсуватимуть нові тролейбуси (фоторепортаж) 12:53 13 коментарів

У Івано-Франківську з'являться нові білоруські тролейбуси. Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків у соцмережі Фейсбук. "Наші білоруські красунчики. Першу партію очікуємо вже до Дня Незалежності", - йдеться в дописі.

До Івано-Франківська привезли бюлетені для недільного голосування (фоторепортаж) 12:26

Вранці 17 липня в Івано-Франківськ привезли бюлетені для голосування на позачергових виборах народних депутатів Верховної Ради України, які мають відбутися 21 липня. Отримувати бюлетені розпочали об 11:00. Їх, станом на...

На Прикарпатті кращі правоохоронці отримали подяки та чергові спеціальні званння (фоторепортаж) 08:17 2 коментарі

16 липня, під час наради в ГУНП області керівництво поліції Прикарпаття вручило подяки правоохоронцям до Дня українського миротворця. Також подяками обласного главку відзначили кращих поліцейських та привітали колег з присвоєнням...

Андрій Шевченко свою відпустку проводить з родиною на Карибському морі (фото) 15:06

Головний тренер збірної України з футболу Андрій Шевченко свою відпустку проводить з родиною на Карибському морі. Напередодні папараці італійського видання Lapresse зловили титулованого українця разом з дружиною Крістен Пазік та дітьми на...

Українська легкоатлетка поділилася гарячим пляжним фото 14:37 2 коментарі

Українська легкоатлетка Марина Бех-Романчук показала, як відпочиває на пляжі в Неаполі, куди вона поїхала на змагання "Всесвітня літня Універсіада-2019". Там стрибунка у довжину Бех-Романчук принесла українській збірній перше золото. Фото з...

У мережі показали нові фото з Донецька 11:02 3 коментарі

У мережі опублікували фото порожніх доріг тимчасово окупованого Донецька. Знімки в Twitter виклав блогер під ніком Zи бро. "Що б там не кричали фанати динири, а Донецьк так і не відновився....

Станиславів перед Першою світовою війною: галицьке футбольне дербі, показові змагання з джіу-джітсу, втеча курокрада та пожежа на ватній фабриці 08:24

За два тижні до початку Першої світової війни галицьке місто Станиславів (тепер — Івано-Франківськ) жило розміреним, спокійним життям: громада готувалася до призначених на жовтень 1914 року виборів до Сейму за...

Відомий український телеведучий Віталій Гайдукевич підтримав у Івано-Франківську кандидата від "Європейської солідарності" Олексія Петечела (фото+відео) 21:15 2 коментарі

Сьогодні на зустріч з громадою міста завітали тележурналіст Віталій Гайдукевич, відомий політичний відеоблогер Андрій Луганський та військові ветерани командир взводу Гліб Бабіч та сержант десантно-штурмової бригади Олександр Погребиський. Вони приїхали...

В Івано-Франківську провели перший Фестиваль української родини (фоторепортаж) 19:15

З ініціативи Комісії у справах родини, Молодіжної комісії Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, за підтримки Служби у справах дітей, спільно з БФ «Карітас-Івано-Франківськ-УГКЦ», ГО «Родина Кольпіга в Україні», Департаменту культури та КП...

З'їзд Аграрної партії обрав Михайла Поплавського лідером партії 15:55 1 коментар

З’їзд Аграрної партії України офіційно обрав народного депутата Михайла Поплавського лідером політичної сили. Про це повідомили на офіційній сторінці партії у Facebook. «Михайло Поплавський обраний лідером Аграрної партії України на...

Відома співачка прийшла на світський захід без спідньої білизни: гарячі фото 12:03

Американська співачка Сіара приголомшила учасників урочистої церемонії ESPY Awards. Зірка прийшла на подію у розкішній сукні без спідньої білизни. У Лос-Анджелесі відбулась довгоочікувана подія року – церемонія нагородження ESPY Awards. Захід...
  • ріел ІФ виринаюча