Штрафи за булінг: як в Україні каратимуть за цькування (інфографіка)

У тому, що “зграя” дітей/підлітків обирає собі жертву і починає її переслідувати, немає нічого нового. Так було, мабуть, в усі часи й в усіх народів. Радянський період – не виняток, і підтвердженням тому є відомий фільм “Чучело”, а також – меншою мірою – і “Доживем до понедельника”. Проте наша епоха привносить у цей процес нові нюанси.

Закон про булінг в Україні: як боротимуться на законодавчому рівні

І полягають вони не лише в тому, що цькування нині термінологізовано словом “булінг”. Загалом можна виділити чотири характерні риси українського шкільного цькування.

Перший момент – це жорстокість дітей, яка межує із садизмом. Другий – фільмування побиття (і мало чи не тортур). Ці дві речі складно усвідомити тим, чия вікова категорія – 40+, адже навіть якщо у шкільному дитинстві людей середнього віку й траплялися бійки з однокласниками, вони не переходили певних меж. І вже точно ніхто не фіксував на відео і не викладав у YouTube момент відвідин школярами туалету. (Нещодавно відома телеведуча розповіла у Facebook, як її син-першачок не ходить до вбиральні через те, що старші хлопці знімають його випорожнення – ідея, що, здається, апріорі не могла спасти на думку ментально здоровим людям).

Третій момент – вплітання у булінг фінансових мотивів, і четвертий – участь у цькуванні дитини дорослих. Ці моменти, як видається, властиві тільки Україні, бо дрібні корупційні діяння під назвою “збір грошей на потреби класу” (гірший варіант: “на подарунок вчителям) є суто нашим явищем. Випадок із “харківським тортом”, коли дитину поставили перед дошкою і змусили дивитися, як однокласники наминають страви з “солодкого столу”, прекрасно проілюстрував глибочезну прірву, у якій ми всі перебуваємо. Безперечно, цей скандал став особливо резонансним саме через участь у ньому дорослих – класного керівника та так званої “батьківської трійки”, члени якої свідомо принижували 10-річну дівчинку.

Тепер же, якщо тільки парламент ухвалить новий закон про запобігання булінгу, подібні “трійки” (від яких так і відгонить сталінізмом) перестануть вибивати гроші з батьків, шантажуючи їх сльозами дітей. Документ передбачає штрафи до 3,5 тисяч гривень, які платитимуть не лише батьки переслідувачів, але й дорослі булери – передусім, вчителі, які або самі знущаються з дітей або заплющують очі на таке знущання.

Масштаби проблеми

А загалом дівчинка з Харкова, яка не отримала торт, ще дешево відбулася, даруйте за такий цинізм. Бо траплялося й так, що випадки булінгу оберталися не лише душевним, а й фізичним каліцтвом. Про це – трохи згодом, а поки – цифри, які унаочнюють проблему. Отже, Україна сьогодні – в першій десятці країн Європи за поширеністю шкільних цькувань серед 11-15-річних школярів. Вона залишила далеко позаду не лише соціально благополучні Данію чи Норвегію, але й, приміром, Угорщину та Грецію. Такі дані наводить ВООЗ. А за інформацією ЮНІСЕФ, минулого року 67% українських дітей були або жертвами, або кривдниками, або свідками булінгу. Чверть із них безпосередньо зазнали цькувань. 48% цих дітей нікому не розповіли про пережите.

Скільки дітей постраждало від цькування у школах: інфографіка
За офіційними даними, минулого року від булінгу постраждало 67% дітей, але насправді статистика може бути ще гіршою, адже далеко не всі готові говорити про факти знущань або навіть визнавати їх

Ще цифри: минулого року в українських школах зафіксували близько 109 тисяч звернень до психологів через цькування. Водночас до фахівців йшли як самі учні, так і батьки із вчителями. Про це заявила гендиректор Директорату інклюзивної та позашкільної освіти Міносвіти Лариса Самсонова. Як зазначається, 39% з усіх звернень надходили від дітей, 29% – від вчителів, ще 5% – від сторонніх людей, а решта – від батьків. Зі слів Самсонової, статистика повідомлень про булінг у школах зросла, однак у відомстві не вважають це украй негативним фактором.

Статистика звернень про булінг у школах за 2017 рік
В Україні зросла статистика звернень про булінг у школах

Втім, у відомстві можуть вважати все, що завгодно, але навіть країна, де п’ятий рік йде війна, інколи здригається від “мирних” забав дітей та підлітків. До харківського “кейсу” додамо ще трохи шкільного хорору: 31 липня в Одесі неподалік школи група дівчат-підлітків жорстоко побила ровесницю. Відео про це з’явилося у соцмережах і спричинило обурення одеситів, повідомляла “Думская”.

Особливою жорстокістю відрізнялася лідерка групи. Схопивши дівчинку за волосся, вона нещадно завдавала ударів ногами і кулаками. Потерпіла не чинила жодного спротиву, – йшлося у сюжеті.

Загалом же на місці події перебували близько 10 осіб, зокрема, і хлопці. Вони спостерігали за нападом і “давали рекомендації”, куди і як краще бити. Крім того, вони знімали те, що відбувалося, на телефон.

У сучасній підлітковій жорстокості найстрашнішою, мабуть, є байдужість тих, хто стає свідком знущань. Ба навіть не просто байдужість, а зацікавлене споглядання за розправою над однолітками чи молодшими дітьми. Свідки були і в тому моторошному інциденті, коли 12-річному Максиму Чернікову зламали хребет. У 2017-му Максим перейшов зі звичайної київської школи в престижний спеціалізований ліцей: хотів стати рекламістом. Під час перерви його побили двоє однокласників: пізніше МРТ показала перелом двох хребців, через що хлопець півроку був прикутий до ліжка.

Показовий момент: у школі навіть не намагалися викликати швидку, згодом це зробила бабуся Максима. А його мама домоглася відкриття кримінального провадження проти нападників і оголосила про намір захистити права своєї дитини в Європейському суді з прав людини.

Шкільне цькування в Україні
Особливо бентежить те, що шкільне цькування виявляє не лише “катів” та “жертв”, а й зацікавлених свідків, які залюбки фіксують “процес” та діляться ним у соцмережах

Ще страшніша історія трапилася на Черкащині. Там Давид Лавриненко із селища Чорнобай після побиття однокласниками взагалі впав у кому. У хлопця було вирване волосся, зламана рука, він отримав струс мозку. Давиду зробили дві операції та видалили селезінку. У поліції через цей інцидент відкрили провадження за ст. 128 ККУ (необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження). Керівництво школи стверджує, що дитина просто впала з гірки. І така позиція педагогів, які робитимуть все задля захисту своєї репутації, – не виняток.

​Шкільний булінг – явище інтернаціональне
Шкільний булінг – явище інтернаціональне, але Україна й тут примудрилася вибитись у “лідери”

Чи допоможе закон?

Про протидію булінгу держава, а конкретніше – Міністерство освіти замислилося тільки цьогоріч. Заступник міністра освіти і науки Роман Греба зазначив, що “наразі в Україні є дуже багато напрацьованого матеріалу з антибулінгу – це методичні розробки не тільки МОН, але й педагогів, громадських організацій”.

Зважаючи на це, ми влітку створили робочу групу при МОН, яка займається об’єднанням усіх матеріалів для онлайн-курсу. Нині він перебуває на стадії розробки, тож за кілька місяців плануємо його презентувати,
– зауважує чиновник.

Від слів “робоча група” віє безнадійною бюрократією, як, власне, і від “методичних розробок”. Втім, починати з чогось варто, аби така ініціатива не проводилася задля “галочки” та ЮНІСЕФ і не вилилася у звичайне псування паперу.

В синергії з міністерством діє й парламент України. Як вже було сказано, Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект №8584 щодо протидії булінгу в школах. Якщо детальніше, то закон пропонує встановити адміністративну відповідальність за булінг, а також за приховування подібних випадків і ввести штрафи від двадцяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Розмір штрафу залежатиме від виду вчиненого правопорушення.

В Україні боротимуться з булінгом на законодавчому рівні
Соціум намагається протистояти булінгу – у Верховній Раді підготовлено відповідний закон, а Міністерство освіти обіцяє невдовзі ознайомити усіх зі своїми методичними напрацюваннями

Так, за моральне або фізичне насильство та агресію у будь-якій формі загрожуватиме штраф від 40 до 850 грн. Подібне стягнення очікує також на батьків кривдника, якщо він ще не може відповідати перед законом. За вчинення таких дій із особливою жорстокістю щодо неповнолітнього будуть стягувати штраф від 1700 до 3400 грн.

Крім цього, у закон “Про освіту” пропонується ввести термін “булінг”. Там же пропонують прописати механізми протидії цьому явищу. Плюс розширюються можливості (а водночас і обов’язки) Уповноваженого з прав людини – омбудсмену надається право проводити перевірку заяв про випадки булінгу в навчальному закладі, а також повноту і своєчасність заходів реагування на такі випадки з боку педагогів.

Нарешті, передбачена відповідальність і для вчителів. За приховування булінгу штраф становитиме від 850 до 1700 грн. Директори шкіл повинні будуть контролювати, як виконуються заходи з протидії булінгу, розглядати заяви про випадки цькування від учнів та їхніх батьків.

Штрафи за булінг
Адміністративна відповідальність за булінг у школах: суми штрафів, які загрожують кривдникам

Чи вплине “побиття” гривнею на фактичне побиття дітьми своїх однолітків? Прогнозувати важко, але допомогти мусить. Бо факти булінгу інколи призводять й до самогубства. Юне покоління заведено називати “майбутнім країни”, але це “майбутнє” гостро потребує уваги вже зараз. І зволікати чи відкладати таку увагу на потім (коли “виросте й сам/сама все зрозуміє”) в жодному разі не можна.

Автор: Наталія Лебідь

Джерело

(Visited 42 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8590

ПриватБанк виплатить винагороду в розмірі 100 000 грн за упіймання грабіжників інкасаторського авто 13:20 2 коментарі

ПриватБанк виплатить винагороду в розмірі 100 000 грн за інформацію, яка допоможе затримати злочинців, які вчинили напад на інкасаторський автомобіль банку в Ірпені (Київська обл.), інформує Правда.іф посилаючись на "WestNews"....

На Тернопільщині тисячі людей попрощалися із багаторазовим Чемпіоном світу і Європи з армспорту 12:43

У Кременці, що на Тернопільщині, тисячі людей попрощалися із багаторазовим Чемпіоном світу і Європи з армспорту Андрієм Пушкарем, інформує WestNews.     Поховали іменитого спортсмена, який трагічно загинув напередодні в ЖТП,...

Телеведуча та поліглот Бруна Роша знялась для нового номера Playboy (фоторепортаж) 10:10

Телеведуча та Поліглот Бруна Роша знялась для нового номера Playboy.     Красуня розмовляє багатьма мовами, включаючи англійську, китайську, португальську та іспанську. Модель працює телеведучою на хорватському телебаченні. “Я роблю...

Він діє. Чому Яценюк повертається на білборди і як готується до виборів 15:38 13 коментарів

Навесні 2016 року Верховна Рада зі скрипом звільнила Арсенія Яценюка з посади прем’єр-міністра. За мотивами усунення Яценюка Держкіно могло б зняти гостросюжетний серіал, який може позмагатися з "Грою престолів", "Картковим будинком" та...

Назвали гонорари українських зірок на корпоративах (фантастичні цифри) 15:06 2 коментарі

Всього через місяць в Україні проводитимуть новорічні корпоративи. До свята потрібно готуватися заздалегідь, особливо, якщо мова йде про залучення зіркових артистів, пише businessua. Побачити Володимира Зеленського на своєму корпоративі в якості...

Повітряна кулька та Меган із Кейт у діамантах: як принц Чарльз 70-річчя святкував (фото) 14:37

70-ий день народження британського принца Чарльза в Букінгемському палаці відсвяткували з величезним розмахом. Серед гостей, що приїхали привітати іменинника, були королівські особи з різних країн, зокрема князь Монако Альбер, іспанська королева...

У короткому халатику: фото Світоліної з Кличком спантеличило мережу 14:05 1 коментар

Спільний знімок українського боксера Володимира Кличка і першої ракетки України Еліни Світоліної викликав бурхливе обговорення в мережі. Приводом для обговорень став відвертий наряд тенісистки. Спортсмени стали гостями вечора одного із...

Путін попався на брехні щодо закону про статус Донбасу 13:36 6 коментарів

У четвер, 15 листопада, президент Росії Володимир Путін заявив, що так званий закон України про особливий статус Донбасу нібито не набув чинності. Це неправда, адже відповідний закон в Україні схвалили...

Роналду зробив пропозицію своїй дівчині, – ЗМІ (фото) 13:04 1 коментар

Нападник "Ювентуса" Кріштіану Роналду збирається одружитися. Португальский футболіст нарешті вирішив узаконити стосунки із матір’ю своєї доньки. Португальський форвард "Ювентуса" Кріштіану Роналду заручився зі своєю подругою – іспанською моделлю Джорджиною Родрігес,...

В Харкові ветеран АТО публічно звинуватив Гриценка у махінаціях із землею 12:54 2 коментарі

На прес-конференції Анатолія Гриценка, що відбулася в харківському прес-центрі KharkivToday 15 листопада, стався неприємний для політика конфуз. Активіст та ветеран АТО Сергій Бригадир, публічно звинуватив Гриценка в махінаціях із земельнимиділянками,...

УПЦ МП не зможе зірвати надання автокефалії Україні: пояснення релігієзнавця 12:35 4 коментарі

Українська православна церква Московського патріархату не зможе вплинути на створення Єдиної помісної церкви в Україні, незважаючи на всі відчайдушні споби перешкодити цьому процесу. Про це розповів директор департаменту у справах...

Україномовна пісня підкорила російський хіт-парад 12:03

Український гурт KAZKA почав підкорювати й російських слухачів. Зокрема, його пісня під назвою "Плакала" посіла першу сходинку від одного з найпопулярніших музичних телеканалів у Росії– "Муз ТВ". Відповідний допис з’явився...

Відома дата проведення Об'єднавчого cобору щодо автокефалії УПЦ 11:34 2 коментарі

Об'єднавчий собор, на якому мають оголосити про створення єдиної Української православної церкви та обрати її предстоятеля, відбудеться 22 листопада. Про це заявив колишній прес-секретар предстоятеля УПЦ МП, а нині керівник проекту...

Як Медведчук рветься до українського парламенту: одіозна схема 11:02 7 коментарів

Юрій Бойко та Вадим Рабінович підписали угоду про об'єднання опозиційних сил. Словами політиків, нове об'єднання планує поступитися і висунути кандидата в президенти. Однак в "Опоблоці" запевняють партія не приймала рішень...

Бойко йде з "Опоблоку" 10:33 4 коментарі

Нова "Опозиційна платформа – За життя" буде трансформуватися в політичну партію. Про це заявив співголова "Опоблоку" Юрій Бойко, передає УНІАН. "Я впевнений що ми на правильному шляху. До нашої політичної платформи...

13 абонплат за 12 місяців: як повернути свої гроші мобільним користувачам 10:01

Мобільні оператори України обурили своїх абонентів справлянням абонплати раз на 28 днів замість разу на місяць. Цим зацікавився Антимонопольний комітет. Як можна "відвоювати" права користувачів, – сайту 24 роз'яснив юрист....

Гривня зміцнилася до максимуму з літа 09:47

15 листопада котирування гривні до долара на закритті міжбанку встановилися на рівні 27,76 - 27,79 гривні за долар. Про це повідомляє Finance.ua. На 16:59 середні курси валют на міжбанку були...

Комітет Генасамблеї ООН прийняв нову резолюцію щодо Криму 09:14 3 коментарі

Третій комітет Генеральної Асамблеї ООН прийняв оновлений проект резолюції "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим і Севастополі, Україна". Засідання Третього комітету  транслюється на офіційному каналі ООН в Youtube. "Незважаючи на...

Посол розповів, який кандидат цікавий США на посту президента України 08:24 4 коментарі

Посол України в США Валерій Чалий заявив, що для США дуже важливо, щоб наступний президент України продовжував обраний курс реформ і геополітичний курс на зближення з Європейським Союзом. Про це...

Путін уже втручається у вибори в Україні, - речник Порошенка 07:51 3 коментарі

Заяви президента Росії Владіміра Путіна про "безглуздість" зустрічі у "нормандському форматі" на тлі виборів в Україні є підтвердженням його втручання у виборчий процес суверенної держави Про це заявив речник президента...
  • ріел ІФ виринаюча