Скільки людей на Прикарпатті потребує паліативної допомоги

13 жовтня відзначають Всесвітній День хоспісної і паліативної допомоги. Про те, як діє така допомога на Прикарпатті, чи багато мешканців області потребують паліативної допомоги та які зміни є для нас найнеобхіднішими, читачам Правда.іф розповідає завідувачка виїзним консультативним відділенням обласного клінічного центру паліативної допомоги, експерт міністерства охорони здоров’я з паліативної допомоги Людмила-Оксана Андріїїшин.

 

– Пані Людмило, якщо взяти умовний часовий проміжок, скажімо, п’ять років, як змінилася ситуація щодо надання паліативної допомоги в Івано-Франківську і на Прикарпатті? Якими є ці зміни?

– За останні п’ять років у нас відбулися суттєві зміни. Паліативна допомога на Прикарпатті не може бути відірваною від організації паліативної допомоги у всій державі. Якщо ми починали роботу без будь-якої нормативної бази, то на сьогодні триває напрацювання змін і доповнень до чинного наказу №41 Міністерства охорони здоров’я про організацію та порядок надання паліативної допомоги в Україні. Буде включена паліативна допомога, яка надається сімейними лікарями в рамках первинної медичної допомоги. Впроваджується на законодавчому рівні паліативна допомога дітям, а це дуже важливо. В 2013 році ми відкрили наш стаціонар для дітей у Надвірній, він і досі залишається єдиним в Україні.

Також в цей наказ буде включена робота виїзних служб, тобто те, що ми робимо практично з 2012 року.

Ми зрозуміли, що мами, у яких діти хворіють на онкологічну патологію, все-таки хочуть бути або у спеціалізованій лікарні, або вдома, при цьому отримуючи різні види допомоги.

Отже, зміни в нормативній базі – є, підтримка на рівні влади і обласного департаменту охорони здоров’я теж є. Надзвичайно складна ситуація, як завжди, з фінансуванням і з необхідним  забезпеченням.

Хотілося б донести до людей багато моментів. Люди не розуміють, що мають право отримати паліативну допомогу.  Наша ментальність говорить: «Ні, ми ще не готові до хоспісу чи паліативної допомоги». Серйозно змінити суспільну думку поки що не вдалося. Бо навіть медичні працівники не зовсім розуміють, що таке хоспіс і що таке паліативна допомога, кому вона надається і яким чином.

 

– Якщо ми говоримо, що не усі розуміють, то озвучте будь ласка, що ж таке хоспіс і що таке паліативна допомога?

–Хоспіс – це стаціонар, де надається паліативна допомога. Загалом, саме слово pallium означає захист, допомогу, підтримку. Паліативна допомога надається, коли ми не можемо змінити ситуацію на виздоровлення, але коли є встановлені діагнози, які обмежують термін життя, або загрожують життю, які створюють якісь серйозні дошкуляючі проблеми, коли люди страждають від різних симптомів, не можуть дати собі раду. Мова не тільки про фізичні симптоми, не тільки біль, який є основним симптомом страждань і потреби паліативної допомоги. Існують і психологічні проблеми людини, яка важко захворіла, проблеми сприйняття хвороби у сім’ї, духовні та соціальні проблеми. Все це разом, в комплексі, і вирішується в  закладах паліативної допомоги.

Попередити важкі страждання, зняти їх, або хоча б пом’якшити – це наше завдання. І паліативна допомога починає надаватися від моменту встановлення невиліковної хвороби. Це не означає, що з початком надання паліативної допомоги припиняється подальше лікування. Куративне ставлення до пацієнта там, де потрібно лікувати і намагатися вилікувати, продовжується, особливо в дітей.

Ще одна проблема: дитячий біль! В усьому світі дітям проводять будь-які маніпуляції із знеболенням. А в нас кажуть: «Може й потерпіти – це недовго!», «Мамо, вийдіть!», і напевно багато-хто пережив ситуацію, коли дитина кричить в маніпуляційній, а серце мами розривається в коридорі.

Всесвітня Організація Охорони Здоров’я затвердила клінічні настанови про знеболення дітей, які терплять стійкий біль при соматичних захворюваннях. І увесь світ цим користується. На сьогодні ми маємо переклади усіх цих настанов і ними треба користуватися. Вказано у настановах і про ліки, які треба призначати при сильних болях. Певна річ, ніхто одразу не призначатиме пацієнту сильні анальгетики. Все починається з простих анальгетиків до сильних, з малих доз – до потрібних.  До стійкого болю, тяжкого хронічного болю слід ставитися як до окремої хвороби, треба вивчати його і правильно лікувати.

Будь-яка підтримка сім’ї, яка має когось з інвалідністю, це теж певний елемент паліативної допомоги. Паліативна допомога сьогодні перекликається з багатьма соціальними потребами людей.

Наприклад, була вимога в усіх лікарнях області зробити пандуси. І пандуси зроблені, але часто так, що на них можна вбитися. Або ж так, що візок виїде, але двері пацієнт відкрити не може, бо пандус встановлено саме навпроти дверей, які відкриваються «на себе».

– Ви згадували Надвірнянський центр, який залишається єдиним в Україні. Чому він єдиний?

– На сьогодні є суттєві зміни: будинки дитини держава пропонує перетворити у центри реабілітації і паліативної допомоги для дітей. Це те, про що ми говорили на самому початку.

Харків є в  пілотному проекті й уже офіційно змінений статус Будинку дитини №1 в такий центр. І це уже ті перші кроки, які мінятимуть в державі правила гри. Все зміниться поступово.

Для мене особисто зараз є кілька проблем: адвокація цього всього і донесення суті до якнайбільшої кількості населення, аби люди розуміли, що вони мають право не терпіти біль, отримати допомогу, підтримку. Що дитина на візку має право поїхати і бути між людьми, а не замкнена в хаті.

І треба змінити ригідність нашої медичної системи. У нас одна з найкращих на сьогодні законодавчих баз щодо паліативної допомоги серед інших країн пострадянського простору, проте її якість і доступність ще дуже-дуже потребує удосконалення.

На наступний рік ми запланували провести навчання з питань організації паліативної допомоги саме для керівників медичних установ, бо лікарі, які навчаються у нашому тренінговому центрі, кажуть: «Ми ж залежимо від своїх керівників». Часто лікар прагне запровадити необхідні зміни, але керівник медичної установи до цього не готовий.

Ми усі надто довго були налякані надмірним контролем за опіоїдними анальгетиками, за їхнім застосуванням, завжди шукали в цій сфері наркоманів. І чого досягли? Не можна знеболити пацієнта морфіном, бо лікарі бояться його прописувати.

Мало хто знає, що на сьогодні відбулися зміни і лікар має право прописати морфін додому, і пацієнт може приймати такі ліки вдома, і не бігати кожні три дні в медичний заклад, аби отримати знеболення. Зміни є, головне мінятися нам самим.

 

– Ви казали, що проблема у поінформованості, що людина має знати свої права. Як людині дізнатися про ці права, де вона може отримати інформацію?

– Насамперед з людиною має говорити той лікар, з яким вона працює. Найперше люди повинні дізнаватися про все від свого сімейного лікаря. І потрібна широка інформаційна кампанія.

Ми запланували зробити буклети і відеоролики. Один з них називається «Я маю право…» А інший буклет буде називатися «Вчимося жити разом». Також пацієнти можуть дзвонити до нас на телефон гарячої лінії.

 

– Ми починали розмову про п’ять років, які уже минули. Якщо уявити п’ять років, які попереду, яких результатів хотілося б досягти?

– В грудні минулого року обласна рада затвердила  програму розвитку паліативної допомоги на Прикарпатті на наступні п’ять років. Якщо ми цю програму виконаємо, я буду дуже щаслива.  За умови, що програма буде профінансована. Бо на 2018 рік жодної копійки з цієї програми у нас ще не було.

На сьогодні нам обов’язково потрібна ще одна машина. Маємо лише один автомобіль, але ж не можемо бути одночасно в кількох місцях. Ми називаємося «виїзне консультативне відділення», якщо наш персонал їде на патронаж, то недалеко, в Івано-Франківську та в прилеглих селах, територіально близьких районах. А якщо виникають проблеми у віддалених місцях, то як їздити туди на перев’язку чи інші маніпуляції?  Проте ми уклали угоди про співпрацю з усіма лікувальними закладами області. Можна поїхати туди один раз, провести первинний огляд, розписати схему знеболення, розказати, як вести пацієнта,  а далі там має працювати лікар на місці.  Усе інше – по телефону. Для цього потрібна ще одна машина, через те що зараз коли ми їдемо в район, то усіх інших пацієнтів, яких мали обслуговувати, переносимо на наступний день, лише до тих, хто близько, їдемо громадським транспортом. Тому машина для нас настільки ж важлива, як і медичне обладнання.

Хочемо створити такі мобільні бригади в кожному районі. Тоді буде суттєво покращена доступність людей, розширено контингент тих, хто потребує такої допомоги.

 

– А скільки людей на Франківщині потребує паліативної допомоги?

– В загальному за минулий рік в області померло 17306 людей. Якщо відкинути зовнішні причини – 500-600 людей, то отримуємо цифру: приблизно 16,5 тисяч померли від хвороб. Мова не тільки про онкологію, існує перелік різних захворювань, які потребують різних видів і об’ємів паліативної допомоги.

Щоб забезпечити це, потрібно ввести нашу програму в дію. Колись проводили підрахунки: 80% від померлих через хвороби  потребували паліативної допомоги, а в реальності маємо 30 ліжок у стаціонарі, а ще до 300 пацієнтів (у зв’язку з однією машиною), яких ми можемо обслужити протягом року, і ще кілька відділень в інших районах. А цього абсолютно недостатньо.

Любов Загоровська

 

(Visited 363 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4449

У Франківську створять басейнову раду Дністра 10:36

Сьогодні, 15 листопада, в Івано-Франківську відбулися перші установі збори зацікавлених сторін щодо формування басейнової ради Дністра, інформує Правда.іф. Участь в зборах взяли начальник Дністровського БУВР Роман Михайлюк, заступник міністра екології...

В Україні вперше легально виготовлятимуть продукти з марихуани 09:47 1 коментар

Державна служба з лікарських засобів та контролю над наркотиками видала першу ліцензію компанії C21 на імпорт високоякісного канабідіолу — сировини, екстрактів і концентратів, готових КБД-продуктів. Про це повідомляється у прес-релізі...

Джапарова: ухвалення в ООН антиросійської резолюції по Криму очікується в грудні 09:13 1 коментар

Вже 35 країн приєдналися до співавторства спеціальної резолюції ООН щодо окупованого Криму, яка 15 листопада буде ухвалюватися в третьому комітеті, а в грудні - у Генасамблеї. В документі РФ визнається...

Що цікавого сьогодні у Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні у Івано-Франківську Анонс подій на 15.11.2018 Події: 09:00 Бадьорий ранок з Інною Сідлярчук - Yogaischool (вул. Стуса, 35А) 10:00 Академконцерт (відділ народних інструментів – баян, акордеон) -...

Зоря: Підготовка до Об'єднавчого Собору триває, дату оголосять офіційно 08:24 1 коментар

Архієпископ Української православної церкви Київського патріархату, речник УПЦ КП Євстратій Зоря наголосив, що дату Об'єднавчого Собору оголосять офіційно. За його словами, "доки вона офіційно не оголошена - по суті дати...

На Надвірнянщині поліцейські виявили наркотики в автомобілі водія (фотофакт) 08:15

Поліцейські зупинили водія у нього не підсвічувався номерний знак, а при огляді авто у чоловіка виявили наркотики. 13 листопада близько 22 години 35 хвилин в смт. Делятин, що на Надвірнянщині,...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 06:46 3 коментарі

Службa оперaтивного реaгування повідомляє про відключeння для провeдення рeмонтних рoбіт в місті Івано-Франківську. У четвер, 15 листопада, чaстина будинкiв в Івaно-Фрaнківську буде без вoди, гaзу чи світлa, інформує WestNews.

Заробити на календарі. Мобільні оператори вигадали, як змусити нас платити ще більше 06:14

Українські мобільні оператори перевели абонентів на “новий календар”, коли у місяці 28 днів, а не 30 чи 31 Три найбільші мобільні оператори в Україні вирішили трохи схитрувати та вигадали схему,...

Сумна статистика. Цьогоріч в Івано-Франківську побільшало розлучень 21:47 6 коментарів

За останній рік іванофранківці стали все більше розлучатися. Про це в розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо повідомила заступниця директора івано-франківського РАЦСу Наталія Козубаш. "Якщо в квітні-березні подавали по 25 заяв, то з травня по...

Коли у Франківську повноцінно запрацює новий комунальний транспорт? 21:18

Спливає 2018 рік, який у Івано-Франківську оголосили роком громадського транспорту. За цей час міська влада провела тендери на закупівлю 24 нових автобусів та 29 нових тролейбусів великого класу з низькою...

Калущина: за рахунок зменшення фінансування програми розвитку футболу районна рада видала працівникам апарату премії 20:35 1 коментар

Калуська райрада не бажає скорочувати свій апарат. Більше того, в період, коли в області не вистачає коштів на фінансування зарплат медикам та освітянам, райрада видає собі премії... за рахунок футболу...

В Івано-Франківській області двоє кавказців напали на місцевого валютника і відібрали у нього готівки на майже мільйон гривень 18:47

Прокуратурою Івано-Франківської області до Надвірнянського районного суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні про обвинувачення 2 осіб грузинської національності. Чоловіків обвинувачують у вчиненні нападу з метою заволодіння чужим майном, поєднаного...

Вакцини на кір у Франківську не вистачає, обіцяють завезти до кінця року 18:12

Питання про ситуацію з вірусними захворюваннями в місті розглядали на щотижневій оперативній нараді в міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Вчора, 13 листопада, відбулася оперативна нарада в міського голови Руслана Марцінківа. Марія...

На Коломийщині зафіксували випадок сказу – село на карантині 17:46 1 коментар

Івано-Франківська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби встановила сказ лисиці у Коломийському районі. За даними відомства, факт сказу лисиці встановили в селі Пилипи Коломийського району Івано-Франківської області. Про це свідчить звіт про результати дослідження патматеріалу від...

Скільки мешканців Івано-Франківська живуть із діагнозом «цукровий діабет»? 17:18

Сьогодні, 14 листопада, відзначають Всесвітній День боротьби проти діабету. Про те, скільки мешканців Івано-Франківська живуть із таким діагнозом, чи багато в місті дітей, хворих на цукровий діабет, та чи можна...

Міський голова Івано-Франківська збирається пояснити ситуацію щодо будівництва моста на Пасічну 17:09 4 коментарі

Руслан Марцінків організовує прес-конференцію щодо будівництва моста на Пасічну. Як раніше інформували ЗМІ, ціни на будівництво коливаються. Спершу у “Прозорро” була інформація про те, що управління капітального будівництва виконавчого комітету Івано-Франківської міської...

На Прикарпатті безробітні прибирали вулиці та парк (фоторепортаж) 15:35

 У Брошній-Осадській об'єднаній територіальній громаді безробітні люди допомагали прибирати населений пункт. Про це пише Правда.іф. з посиланням на Брошнів-Осадську об'єднану територіальну громаду. "Брошнів-Осадська ОТГ співпрацює із службою зайнятості в частині залучення безробітних...

На Прикарпатті автомобіль збив жінку (фотофакт) 14:19 1 коментар

Сьогодні, 14 листопада у Ямниці трапилася аварія. Фольксваген Транспортер збив жінку за межами переходу, пише Правда.іф з посиланням на сектор комунікації поліції Івано-Франківщини. Потерпіла при свідомості.  За попередніми даними у...

Зірка Євробачення заспівав окупантам Донбасу: промовисте відео 14:05 1 коментар

Білоруський співак Дмитро Колдун, якого українці, перш за все, знають як учасника Євробачення, все ж виступив в окупованому Донбасі з нагоди так "званих" виборів. Щоправда, на концерті, окрім звичайних людей,...

Злиття колишніх регіоналів: хто буде єдиним кандидатом Кремля 13:36 3 коментарі

Об’єднання двох проросійських сил українського політикуму – "Опоблоку" і "За життя" – в "Опозиційну платформу-За життя" було очікуваною подією. В Кремлі не зацікавлені в роздрібненні своїх підопічних на президентських і...
  • ріел ІФ виринаюча