Скільки людей на Прикарпатті потребує паліативної допомоги

13 жовтня відзначають Всесвітній День хоспісної і паліативної допомоги. Про те, як діє така допомога на Прикарпатті, чи багато мешканців області потребують паліативної допомоги та які зміни є для нас найнеобхіднішими, читачам Правда.іф розповідає завідувачка виїзним консультативним відділенням обласного клінічного центру паліативної допомоги, експерт міністерства охорони здоров’я з паліативної допомоги Людмила-Оксана Андріїїшин.

 

– Пані Людмило, якщо взяти умовний часовий проміжок, скажімо, п’ять років, як змінилася ситуація щодо надання паліативної допомоги в Івано-Франківську і на Прикарпатті? Якими є ці зміни?

– За останні п’ять років у нас відбулися суттєві зміни. Паліативна допомога на Прикарпатті не може бути відірваною від організації паліативної допомоги у всій державі. Якщо ми починали роботу без будь-якої нормативної бази, то на сьогодні триває напрацювання змін і доповнень до чинного наказу №41 Міністерства охорони здоров’я про організацію та порядок надання паліативної допомоги в Україні. Буде включена паліативна допомога, яка надається сімейними лікарями в рамках первинної медичної допомоги. Впроваджується на законодавчому рівні паліативна допомога дітям, а це дуже важливо. В 2013 році ми відкрили наш стаціонар для дітей у Надвірній, він і досі залишається єдиним в Україні.

Також в цей наказ буде включена робота виїзних служб, тобто те, що ми робимо практично з 2012 року.

Ми зрозуміли, що мами, у яких діти хворіють на онкологічну патологію, все-таки хочуть бути або у спеціалізованій лікарні, або вдома, при цьому отримуючи різні види допомоги.

Отже, зміни в нормативній базі – є, підтримка на рівні влади і обласного департаменту охорони здоров’я теж є. Надзвичайно складна ситуація, як завжди, з фінансуванням і з необхідним  забезпеченням.

Хотілося б донести до людей багато моментів. Люди не розуміють, що мають право отримати паліативну допомогу.  Наша ментальність говорить: «Ні, ми ще не готові до хоспісу чи паліативної допомоги». Серйозно змінити суспільну думку поки що не вдалося. Бо навіть медичні працівники не зовсім розуміють, що таке хоспіс і що таке паліативна допомога, кому вона надається і яким чином.

 

– Якщо ми говоримо, що не усі розуміють, то озвучте будь ласка, що ж таке хоспіс і що таке паліативна допомога?

–Хоспіс – це стаціонар, де надається паліативна допомога. Загалом, саме слово pallium означає захист, допомогу, підтримку. Паліативна допомога надається, коли ми не можемо змінити ситуацію на виздоровлення, але коли є встановлені діагнози, які обмежують термін життя, або загрожують життю, які створюють якісь серйозні дошкуляючі проблеми, коли люди страждають від різних симптомів, не можуть дати собі раду. Мова не тільки про фізичні симптоми, не тільки біль, який є основним симптомом страждань і потреби паліативної допомоги. Існують і психологічні проблеми людини, яка важко захворіла, проблеми сприйняття хвороби у сім’ї, духовні та соціальні проблеми. Все це разом, в комплексі, і вирішується в  закладах паліативної допомоги.

Попередити важкі страждання, зняти їх, або хоча б пом’якшити – це наше завдання. І паліативна допомога починає надаватися від моменту встановлення невиліковної хвороби. Це не означає, що з початком надання паліативної допомоги припиняється подальше лікування. Куративне ставлення до пацієнта там, де потрібно лікувати і намагатися вилікувати, продовжується, особливо в дітей.

Ще одна проблема: дитячий біль! В усьому світі дітям проводять будь-які маніпуляції із знеболенням. А в нас кажуть: «Може й потерпіти – це недовго!», «Мамо, вийдіть!», і напевно багато-хто пережив ситуацію, коли дитина кричить в маніпуляційній, а серце мами розривається в коридорі.

Всесвітня Організація Охорони Здоров’я затвердила клінічні настанови про знеболення дітей, які терплять стійкий біль при соматичних захворюваннях. І увесь світ цим користується. На сьогодні ми маємо переклади усіх цих настанов і ними треба користуватися. Вказано у настановах і про ліки, які треба призначати при сильних болях. Певна річ, ніхто одразу не призначатиме пацієнту сильні анальгетики. Все починається з простих анальгетиків до сильних, з малих доз – до потрібних.  До стійкого болю, тяжкого хронічного болю слід ставитися як до окремої хвороби, треба вивчати його і правильно лікувати.

Будь-яка підтримка сім’ї, яка має когось з інвалідністю, це теж певний елемент паліативної допомоги. Паліативна допомога сьогодні перекликається з багатьма соціальними потребами людей.

Наприклад, була вимога в усіх лікарнях області зробити пандуси. І пандуси зроблені, але часто так, що на них можна вбитися. Або ж так, що візок виїде, але двері пацієнт відкрити не може, бо пандус встановлено саме навпроти дверей, які відкриваються «на себе».

– Ви згадували Надвірнянський центр, який залишається єдиним в Україні. Чому він єдиний?

– На сьогодні є суттєві зміни: будинки дитини держава пропонує перетворити у центри реабілітації і паліативної допомоги для дітей. Це те, про що ми говорили на самому початку.

Харків є в  пілотному проекті й уже офіційно змінений статус Будинку дитини №1 в такий центр. І це уже ті перші кроки, які мінятимуть в державі правила гри. Все зміниться поступово.

Для мене особисто зараз є кілька проблем: адвокація цього всього і донесення суті до якнайбільшої кількості населення, аби люди розуміли, що вони мають право не терпіти біль, отримати допомогу, підтримку. Що дитина на візку має право поїхати і бути між людьми, а не замкнена в хаті.

І треба змінити ригідність нашої медичної системи. У нас одна з найкращих на сьогодні законодавчих баз щодо паліативної допомоги серед інших країн пострадянського простору, проте її якість і доступність ще дуже-дуже потребує удосконалення.

На наступний рік ми запланували провести навчання з питань організації паліативної допомоги саме для керівників медичних установ, бо лікарі, які навчаються у нашому тренінговому центрі, кажуть: «Ми ж залежимо від своїх керівників». Часто лікар прагне запровадити необхідні зміни, але керівник медичної установи до цього не готовий.

Ми усі надто довго були налякані надмірним контролем за опіоїдними анальгетиками, за їхнім застосуванням, завжди шукали в цій сфері наркоманів. І чого досягли? Не можна знеболити пацієнта морфіном, бо лікарі бояться його прописувати.

Мало хто знає, що на сьогодні відбулися зміни і лікар має право прописати морфін додому, і пацієнт може приймати такі ліки вдома, і не бігати кожні три дні в медичний заклад, аби отримати знеболення. Зміни є, головне мінятися нам самим.

 

– Ви казали, що проблема у поінформованості, що людина має знати свої права. Як людині дізнатися про ці права, де вона може отримати інформацію?

– Насамперед з людиною має говорити той лікар, з яким вона працює. Найперше люди повинні дізнаватися про все від свого сімейного лікаря. І потрібна широка інформаційна кампанія.

Ми запланували зробити буклети і відеоролики. Один з них називається «Я маю право…» А інший буклет буде називатися «Вчимося жити разом». Також пацієнти можуть дзвонити до нас на телефон гарячої лінії.

 

– Ми починали розмову про п’ять років, які уже минули. Якщо уявити п’ять років, які попереду, яких результатів хотілося б досягти?

– В грудні минулого року обласна рада затвердила  програму розвитку паліативної допомоги на Прикарпатті на наступні п’ять років. Якщо ми цю програму виконаємо, я буду дуже щаслива.  За умови, що програма буде профінансована. Бо на 2018 рік жодної копійки з цієї програми у нас ще не було.

На сьогодні нам обов’язково потрібна ще одна машина. Маємо лише один автомобіль, але ж не можемо бути одночасно в кількох місцях. Ми називаємося «виїзне консультативне відділення», якщо наш персонал їде на патронаж, то недалеко, в Івано-Франківську та в прилеглих селах, територіально близьких районах. А якщо виникають проблеми у віддалених місцях, то як їздити туди на перев’язку чи інші маніпуляції?  Проте ми уклали угоди про співпрацю з усіма лікувальними закладами області. Можна поїхати туди один раз, провести первинний огляд, розписати схему знеболення, розказати, як вести пацієнта,  а далі там має працювати лікар на місці.  Усе інше – по телефону. Для цього потрібна ще одна машина, через те що зараз коли ми їдемо в район, то усіх інших пацієнтів, яких мали обслуговувати, переносимо на наступний день, лише до тих, хто близько, їдемо громадським транспортом. Тому машина для нас настільки ж важлива, як і медичне обладнання.

Хочемо створити такі мобільні бригади в кожному районі. Тоді буде суттєво покращена доступність людей, розширено контингент тих, хто потребує такої допомоги.

 

– А скільки людей на Франківщині потребує паліативної допомоги?

– В загальному за минулий рік в області померло 17306 людей. Якщо відкинути зовнішні причини – 500-600 людей, то отримуємо цифру: приблизно 16,5 тисяч померли від хвороб. Мова не тільки про онкологію, існує перелік різних захворювань, які потребують різних видів і об’ємів паліативної допомоги.

Щоб забезпечити це, потрібно ввести нашу програму в дію. Колись проводили підрахунки: 80% від померлих через хвороби  потребували паліативної допомоги, а в реальності маємо 30 ліжок у стаціонарі, а ще до 300 пацієнтів (у зв’язку з однією машиною), яких ми можемо обслужити протягом року, і ще кілька відділень в інших районах. А цього абсолютно недостатньо.

Любов Загоровська

 

(Visited 372 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6702

загрузка...

В Івано-Франківській області батьки дуже погано вакцинують власних дітей від кору 10:29 1 коментар

З 28 грудня 2018 по 11 січня 2019 року на кір в Україні захворіли 5 059 людей - 2 042 дорослих та 3 017 дітей. Від ускладнень кору з початку...

Вибори у шапіто. Звідки беруться преZEденти-коміки 09:13 1 коментар

Найвдаліший жарт завжди той, який залишає певну недомовленість, інтригу, місце, аби виявитись правдою. Якщо придивитись під цим кутом до творчості коміка Володимира Зеленського, то найкращим жартом виявиться його президентський рейтинг....

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 16.01.2019 Події: 09:00 V Всеукраїнський з'їзд Асоціації студентів стоматологів України - Готель "Надія" (вул. Незалежності 40) 12:00 Відкритий простір. Поліція і Суспільство...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

16 січня – 70 років виповнюється Марії Бабій (1949), івано-франківській поетесі, педагогу, авторці збірок «Світанкові джерела», «Польова криниця», члену НСПУ, родом з с. Нижній Струтин Рожнятівського району. Рубрика виходить за...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 08:42

У середу, 16 січня, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

До ЦВК подали документи на нового кандидата 08:24

Партія "5.10" подала до Центральної виборчої комісії документи на реєстрацію кандидатом в президенти лідера політичної сили Геннадія Балашова. Про це "Українській правді" повідомив речник ЦВК Костянтин Хівренко. За його словами,...

ЦВК зареєструвала Гриценка, Мураєва і Купрія кандидатами в президенти 07:51 1 коментар

Голова партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко, лідер партії "Наші" Євген Мураєв і позафракційний народний депутат Віталій Купрій офіційно зареєстровані кандидатами на посаду президента України. Відповідне рішення було прийнято на засіданні...

Savka-band збирає друзів: творчі родини з Франківська, Львова та Києва влаштовують благодійний концерт 23:21

В Івано-Франківську родина музикантів Савки-Лінник організовує щорічний благодійний концерт – цього разу до участі запрошують інші творчі родини з трьох міст України. Гроші передадуть на допомогу 9-річному Радомиру – хлопчик...

"Шахраї хотіли 50 тисяч доларів": прикарпатський нардеп прокоментував інцидент, який трапився з його дочкою 22:28 4 коментарі

Нагадаємо, що телефонні шахраї повідомили 15-річну доньку народного депутата України Юрія Солов'я, що її батьки начебто потрапили в аварію і їм терміново потрібні гроші. Дівчинка у стані шоку винесла з...

У Франківську затримали трьох злочинців, які порізали чоловіка і втекли 22:06

Сьогодні, 15 січня, в Івано-Франківську відбувається оперативна нарада в міського голови Руслана Марцінківа. Представник обласного управління патрульної поліції Святослав Федорчук розповів, що за минулий тиждень було складено 26 протоколів, 7...

Голові фракції «Самопоміч» в Івано-Франківську Садовий платить 30 тисяч в місяць 21:19 4 коментарі

Голова фракції Івано-Франківської міської ради від об’єднання «Самопоміч» 57-річна Ірина Кулинич працює не в рідному краї, а на Львівщині, де їй партійний бос Андрій Садовий віддав посаду директора департаменту економічної...

Від зґвалтувань та розбещення минулого року на Прикарпатті постраждало десятеро дітей 20:43 1 коментар

Загалом у 2018 році на Прикарпатті від кримінальних правопорушень потерпіло 182 дитини, в тому числі 65 малолітніх. Про це пише прес-служба поліції області. За інформацією правоохоронців, у цей період 3...

Вечірні фото житлових комплексів міжнародної будівельної компанії M GROUP DEVELOPMENT в Івано-Франківську 18:51

Івано-Франківськ… Маленька столиця мальовничого Прикарпаття, одне з найкращих міст України. Місто, що приваблює архітектурними спорудами, сучасними новобудовами високої якості та кованими виробами. Вдень ця своєрідна частинка Європи на Західній Україні...

Українці кепкують із закону про інтимну близькість: чому це не смішно? 14:37

"В СРСР сексу немає!", – пам'ятаєте, звідки ця вже крилата фраза узялася? Це був один із перших радянсько-американських телемостів, проводили його за участі жіночої аудиторії у 1986 році між Бостоном...

Найстаранніші студенти Івано-Франківського університету протягом семестру безкоштовно навчатимуться у Польщі 14:14 4 коментарі

Університет Короля Данила, в рамках адаптації української освіти до Європейських стандартів та у співпраці із Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy (Вищою школою банковою у Бидгощі /Польща/), надає змогу своїм кращим...

Як Івано-Франківськ розраховується за спожитий газ 14:07

Під час сьогоднішньої оперативної наради заступник директора ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Михайло Кобилянський розповів про стан розрахунків за використаний природний газ, інформує Правда.іф. За його словами, станом на 14 січня 2019 року...

У торгах на закупівлю риби для одного з управлінь Долинщини змагалися фірма та її працівник 13:11

Управління освіти, молоді та спорту Долинської РДА 26 грудня опублікувало протокол про намір укласти договір з ТОВ «Галицька торгова компанія» на закупівлю риби. Сума договору становитиме 220 тис. грн, про...

Чиновники розповіли, як у Івано-Франківську триває опалювальний сезон 13:06

Сьогодні, під час оперативної наради, заступник директора ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Михайло Кобилянський доповів про хід опалювального сезону, інформує Правда.іф. «Станом на 14 січня 2019 року запущено в роботу 31 котельня підприємства....

Завдяки АМУ спрощено механізм надання органами місцевого самоврядування фінансової підтримки комунальним підприємствам 12:51

Уряд ухвалив постанову Кабінету Міністрів №1141 «Про внесення зміни до переліку послуг, що становлять загальний економічний інтерес», якою до переліку послуг, що становлять загальний економічний інтерес, включено комунальні послуги. Таким...

Руслан Марцінків скликає позачергову сесію міської ради 12:37

Міський голова Руслан Марцінків підписав розпорядження "Про скликання позачергової 23 сесії міської ради сьомого скликання". За опередньою інформацією сесія має відбутися 17 січня 2019 року о 10.00 годині (вул. Грушевського,...
  • ріел ІФ виринаюча