Скільки людей на Прикарпатті потребує паліативної допомоги

13 жовтня відзначають Всесвітній День хоспісної і паліативної допомоги. Про те, як діє така допомога на Прикарпатті, чи багато мешканців області потребують паліативної допомоги та які зміни є для нас найнеобхіднішими, читачам Правда.іф розповідає завідувачка виїзним консультативним відділенням обласного клінічного центру паліативної допомоги, експерт міністерства охорони здоров’я з паліативної допомоги Людмила-Оксана Андріїїшин.

 

– Пані Людмило, якщо взяти умовний часовий проміжок, скажімо, п’ять років, як змінилася ситуація щодо надання паліативної допомоги в Івано-Франківську і на Прикарпатті? Якими є ці зміни?

– За останні п’ять років у нас відбулися суттєві зміни. Паліативна допомога на Прикарпатті не може бути відірваною від організації паліативної допомоги у всій державі. Якщо ми починали роботу без будь-якої нормативної бази, то на сьогодні триває напрацювання змін і доповнень до чинного наказу №41 Міністерства охорони здоров’я про організацію та порядок надання паліативної допомоги в Україні. Буде включена паліативна допомога, яка надається сімейними лікарями в рамках первинної медичної допомоги. Впроваджується на законодавчому рівні паліативна допомога дітям, а це дуже важливо. В 2013 році ми відкрили наш стаціонар для дітей у Надвірній, він і досі залишається єдиним в Україні.

Також в цей наказ буде включена робота виїзних служб, тобто те, що ми робимо практично з 2012 року.

Ми зрозуміли, що мами, у яких діти хворіють на онкологічну патологію, все-таки хочуть бути або у спеціалізованій лікарні, або вдома, при цьому отримуючи різні види допомоги.

Отже, зміни в нормативній базі – є, підтримка на рівні влади і обласного департаменту охорони здоров’я теж є. Надзвичайно складна ситуація, як завжди, з фінансуванням і з необхідним  забезпеченням.

Хотілося б донести до людей багато моментів. Люди не розуміють, що мають право отримати паліативну допомогу.  Наша ментальність говорить: «Ні, ми ще не готові до хоспісу чи паліативної допомоги». Серйозно змінити суспільну думку поки що не вдалося. Бо навіть медичні працівники не зовсім розуміють, що таке хоспіс і що таке паліативна допомога, кому вона надається і яким чином.

 

– Якщо ми говоримо, що не усі розуміють, то озвучте будь ласка, що ж таке хоспіс і що таке паліативна допомога?

–Хоспіс – це стаціонар, де надається паліативна допомога. Загалом, саме слово pallium означає захист, допомогу, підтримку. Паліативна допомога надається, коли ми не можемо змінити ситуацію на виздоровлення, але коли є встановлені діагнози, які обмежують термін життя, або загрожують життю, які створюють якісь серйозні дошкуляючі проблеми, коли люди страждають від різних симптомів, не можуть дати собі раду. Мова не тільки про фізичні симптоми, не тільки біль, який є основним симптомом страждань і потреби паліативної допомоги. Існують і психологічні проблеми людини, яка важко захворіла, проблеми сприйняття хвороби у сім’ї, духовні та соціальні проблеми. Все це разом, в комплексі, і вирішується в  закладах паліативної допомоги.

Попередити важкі страждання, зняти їх, або хоча б пом’якшити – це наше завдання. І паліативна допомога починає надаватися від моменту встановлення невиліковної хвороби. Це не означає, що з початком надання паліативної допомоги припиняється подальше лікування. Куративне ставлення до пацієнта там, де потрібно лікувати і намагатися вилікувати, продовжується, особливо в дітей.

Ще одна проблема: дитячий біль! В усьому світі дітям проводять будь-які маніпуляції із знеболенням. А в нас кажуть: «Може й потерпіти – це недовго!», «Мамо, вийдіть!», і напевно багато-хто пережив ситуацію, коли дитина кричить в маніпуляційній, а серце мами розривається в коридорі.

Всесвітня Організація Охорони Здоров’я затвердила клінічні настанови про знеболення дітей, які терплять стійкий біль при соматичних захворюваннях. І увесь світ цим користується. На сьогодні ми маємо переклади усіх цих настанов і ними треба користуватися. Вказано у настановах і про ліки, які треба призначати при сильних болях. Певна річ, ніхто одразу не призначатиме пацієнту сильні анальгетики. Все починається з простих анальгетиків до сильних, з малих доз – до потрібних.  До стійкого болю, тяжкого хронічного болю слід ставитися як до окремої хвороби, треба вивчати його і правильно лікувати.

Будь-яка підтримка сім’ї, яка має когось з інвалідністю, це теж певний елемент паліативної допомоги. Паліативна допомога сьогодні перекликається з багатьма соціальними потребами людей.

Наприклад, була вимога в усіх лікарнях області зробити пандуси. І пандуси зроблені, але часто так, що на них можна вбитися. Або ж так, що візок виїде, але двері пацієнт відкрити не може, бо пандус встановлено саме навпроти дверей, які відкриваються «на себе».

– Ви згадували Надвірнянський центр, який залишається єдиним в Україні. Чому він єдиний?

– На сьогодні є суттєві зміни: будинки дитини держава пропонує перетворити у центри реабілітації і паліативної допомоги для дітей. Це те, про що ми говорили на самому початку.

Харків є в  пілотному проекті й уже офіційно змінений статус Будинку дитини №1 в такий центр. І це уже ті перші кроки, які мінятимуть в державі правила гри. Все зміниться поступово.

Для мене особисто зараз є кілька проблем: адвокація цього всього і донесення суті до якнайбільшої кількості населення, аби люди розуміли, що вони мають право не терпіти біль, отримати допомогу, підтримку. Що дитина на візку має право поїхати і бути між людьми, а не замкнена в хаті.

І треба змінити ригідність нашої медичної системи. У нас одна з найкращих на сьогодні законодавчих баз щодо паліативної допомоги серед інших країн пострадянського простору, проте її якість і доступність ще дуже-дуже потребує удосконалення.

На наступний рік ми запланували провести навчання з питань організації паліативної допомоги саме для керівників медичних установ, бо лікарі, які навчаються у нашому тренінговому центрі, кажуть: «Ми ж залежимо від своїх керівників». Часто лікар прагне запровадити необхідні зміни, але керівник медичної установи до цього не готовий.

Ми усі надто довго були налякані надмірним контролем за опіоїдними анальгетиками, за їхнім застосуванням, завжди шукали в цій сфері наркоманів. І чого досягли? Не можна знеболити пацієнта морфіном, бо лікарі бояться його прописувати.

Мало хто знає, що на сьогодні відбулися зміни і лікар має право прописати морфін додому, і пацієнт може приймати такі ліки вдома, і не бігати кожні три дні в медичний заклад, аби отримати знеболення. Зміни є, головне мінятися нам самим.

 

– Ви казали, що проблема у поінформованості, що людина має знати свої права. Як людині дізнатися про ці права, де вона може отримати інформацію?

– Насамперед з людиною має говорити той лікар, з яким вона працює. Найперше люди повинні дізнаватися про все від свого сімейного лікаря. І потрібна широка інформаційна кампанія.

Ми запланували зробити буклети і відеоролики. Один з них називається «Я маю право…» А інший буклет буде називатися «Вчимося жити разом». Також пацієнти можуть дзвонити до нас на телефон гарячої лінії.

 

– Ми починали розмову про п’ять років, які уже минули. Якщо уявити п’ять років, які попереду, яких результатів хотілося б досягти?

– В грудні минулого року обласна рада затвердила  програму розвитку паліативної допомоги на Прикарпатті на наступні п’ять років. Якщо ми цю програму виконаємо, я буду дуже щаслива.  За умови, що програма буде профінансована. Бо на 2018 рік жодної копійки з цієї програми у нас ще не було.

На сьогодні нам обов’язково потрібна ще одна машина. Маємо лише один автомобіль, але ж не можемо бути одночасно в кількох місцях. Ми називаємося «виїзне консультативне відділення», якщо наш персонал їде на патронаж, то недалеко, в Івано-Франківську та в прилеглих селах, територіально близьких районах. А якщо виникають проблеми у віддалених місцях, то як їздити туди на перев’язку чи інші маніпуляції?  Проте ми уклали угоди про співпрацю з усіма лікувальними закладами області. Можна поїхати туди один раз, провести первинний огляд, розписати схему знеболення, розказати, як вести пацієнта,  а далі там має працювати лікар на місці.  Усе інше – по телефону. Для цього потрібна ще одна машина, через те що зараз коли ми їдемо в район, то усіх інших пацієнтів, яких мали обслуговувати, переносимо на наступний день, лише до тих, хто близько, їдемо громадським транспортом. Тому машина для нас настільки ж важлива, як і медичне обладнання.

Хочемо створити такі мобільні бригади в кожному районі. Тоді буде суттєво покращена доступність людей, розширено контингент тих, хто потребує такої допомоги.

 

– А скільки людей на Франківщині потребує паліативної допомоги?

– В загальному за минулий рік в області померло 17306 людей. Якщо відкинути зовнішні причини – 500-600 людей, то отримуємо цифру: приблизно 16,5 тисяч померли від хвороб. Мова не тільки про онкологію, існує перелік різних захворювань, які потребують різних видів і об’ємів паліативної допомоги.

Щоб забезпечити це, потрібно ввести нашу програму в дію. Колись проводили підрахунки: 80% від померлих через хвороби  потребували паліативної допомоги, а в реальності маємо 30 ліжок у стаціонарі, а ще до 300 пацієнтів (у зв’язку з однією машиною), яких ми можемо обслужити протягом року, і ще кілька відділень в інших районах. А цього абсолютно недостатньо.

Любов Загоровська

 

(Visited 362 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7677

У Надвірній колишнього атошника засудили за дезертирство 22:14 3 коментарі

Надвірнянський районний суд виніс вирок у справі за звинуваченням у дезертирстві колишнього бійця АТО, який упродовж двох років не з’являвся у військову частину. Ще 30 вересня 2016 року уродженець Луганщини,...

Укрлендфармінг прикарпатського олігарха Бахматюка увійшов в ТОП-20 кращих роботодавців України 21:07 1 коментар

Група компаній “Укрлендфармінг”, Олега Бахматюка найбільший український аграрний холдинг, який налічує близько 30 тисяч персоналу по всій країні, увійшов в рейтинг кращих роботодавців за версією журналу “Власть денег”. Видання оцінювало...

Басейн у Франківську за 87 млн грн хоче будувати київська фірма без досвіду держзакупівель 19:27

Київське ТОВ "Ювента Інжиніринг" перемогло у торгах з пропозицією 87 492 872 грн. Наразі фірма очікує на рішення тендерного комітету. Управління капітального будівництва проводить тендер на будівництво басейну вже вдруге. Аукціон...

Прикарпатці потрапили у ДТП на Львівщині, є загиблі 19:11

Дорожньо-транспортна пригода трапилась 12 листопада, близько 18.20 на автодорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська» поблизу села Якторів Золочівського району. Попередньо встановлено, що відбулось зіткнення автомобіля «Мазда» під керуванням 49–річного водія, жителя міста Івано-Франківськ та...

На Прикарпатті у 23-річної мешканки поліцейські вилучили двох дітей-дошкільнят (фотофакт) 18:12

Під час перевірки умов проживання сім’ї, що перебуває у складних життєвих обставинах, працівники ювенальної превенції Тисменицького ВП разом з представниками служби у справах дітей та соцслужб району виявили, що помешкання...

"Умна Тимошенко" та "криве дуло": у мережі кепкують з інтерв’ю Приходько (відео, фото) 15:06 2 коментарі

Новоспечена політикиня з команди Юлії Тимошенко Анастасія Приходько "провалила" своє перше велике телеінтерв’ю у новій ролі. Крім того, що екс-співачка прийшла з двома чоловіками, які їй підказували відповіді, вона ще й...

Держава виділила істотну фінансову підтримку на фільм, головну роль у якому грає відомий франківський актор 14:27

Сумa держaвної фінaнсової пiдтримки склaлa 12 млн 827 тис 240 грн, що стaновить 49,67% від зaгaльної вaртості виробництвa фiльму “Секс і нічого особистого”. Гoлoвну рoль в комедiї зіграв франківський актор...

Якою буде погода в Україні у новорічну ніч 14:05

Погода у новорічну ніч в Україні очікується без снігу. При цьому температура повітря буде досить низькою. Про це розповіла завідувачка відділом кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів Українського науково-дослідного метеорологічного інституту...

Коли єдина помісна церква в Україні буде відзначати Різдво: відповідь УПЦ КП 13:36

Єдина помісна церква, яку за сприяння Вселенського патріархату створюють в Україні, не розглядає питання про перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня. Про це заявив прес-секретар Київської патріархії...

На Прикарпатті поліція розшукує чоловіка, який зник майже місяць тому (фотофакт) 12:28

Правоохоронці розшукують громадянина Володимира Яремчука. Йдеться про жителя села Верхній Струтин, що у Рожнятівському районі. Зниклий народився 13 квітня 1994 року народження. Чоловік 15 жовтня 2018 року вийшов з дому ...

Передумали: франківський РАЦС знову перефарбовують (фотофакт) 12:11

Івано-Франківський РАЦС європейського типу сьогодні взялися перефарбовувати. Схоже, керівництво вирішило, що блакитний колір не пасує цих стінам і псує зовнішній вигляд. ""Оупен Спейс" знову міняє колір", - написав франківський фотограф Богдан...

Понад 47 мільйонів гривень аліментів стягнуто з прикарпатців від початку року (відеосюжет) 11:18

160 боржників досі перебувають у розшуку. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Вже шість тисяч франківських пільговиків оформили заяву на електронний квиток 11:13

Як відомо, в Івано-Франківську з початку жовтня почалося оформлення заявок на отримання транспортної картки “Галка”. Загалом з початку реєстрації (8.10.2018) – шість тисяч заяв від пільговиків. За інформацією департаменту соцполітики, загалом очікується оформлення...

Усика у незвичний спосіб порівняли з Мухаммедом Алі: фото 11:02

Після перемоги Олександрі Усика у бою проти британця Тоні Белью, наш боксер не уник порівняння зі славетним Мухаммедом Алі. Для початку варто відзначити, що обоє боксерів народилися в один день...

Хавбек “Прикарпаття” Богдан Оринчак став героєм 17-го туру Першої ліги 10:29

Хавбек футбольної команди “Прикарпаття” Богдан Оринчак виявився одним із творців великої командної перемоги та став справжнім героєм 17-го туру Першої ліги. Про це інформує офіційний сайт футбольного клубу. “Прикарпаття виконало завдання й здобуло бронзові...

Стало відомо скільки мешканців Івано-Франківська захворіли цього року на ГРВІ 10:10

Сьогодні під час оперативної наради, начальник управління охорони здоров’я Марія Бойко розповіла, що з початку 2018 року в Івано-Франківську захворіло на ГРВІ 66709 осіб, з них дітей – 42026 або...

Як відзначатимуть 8 березня в Україні: В'ятрович заявив, що "дня тортиків і букетиків" не буде 10:01 4 коментарі

Сьогодні українське суспільство є готовим відмовитися від радянської традиції відзначення 8 березня, зокрема молоде покоління якоїсь ностальгії щодо цього свята не відчуває. Відтак, формат 8 березня необхідно змінити – тобто,...

Комунальники просять мешканців Івано-Франківська: почне падати сніг – виходьте його чистити, а не пишіть пости в соцмережах 09:50 13 коментарів

Сьогодні під час оперативної наради, директор Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак звернувся до мешканців Івано-Фр з прохання не критикувати комунальників за те, що не прибирають місто від...

Скільки мешканців Івано-Франківська захворіли в цьому році на кір? 09:48

Під час сьогоднішньої оперативної наради начальник управління охорони здоров’я Марія Бойко розповіла про ситуацію з вірусними захворюваннями в місті, інформує Правда.іф. Всього за період з 1 січня по 9 листопада...

Медичні заклади Івано-Франківська до зими готові 09:42

Сьогодні, під час оперативної наради, начальник управління охорони здоров’я Марія Бойко повідомила, що усі заклади медицини міста готові до зими. Наявні запаси солі і піщано-соляної суміші, інформує Правда.іф. «В лікарнях...
  • Вертикальні меблі
  • ріел ІФ виринаюча