Скільки людей на Прикарпатті потребує паліативної допомоги

13 жовтня відзначають Всесвітній День хоспісної і паліативної допомоги. Про те, як діє така допомога на Прикарпатті, чи багато мешканців області потребують паліативної допомоги та які зміни є для нас найнеобхіднішими, читачам Правда.іф розповідає завідувачка виїзним консультативним відділенням обласного клінічного центру паліативної допомоги, експерт міністерства охорони здоров’я з паліативної допомоги Людмила-Оксана Андріїїшин.

 

– Пані Людмило, якщо взяти умовний часовий проміжок, скажімо, п’ять років, як змінилася ситуація щодо надання паліативної допомоги в Івано-Франківську і на Прикарпатті? Якими є ці зміни?

– За останні п’ять років у нас відбулися суттєві зміни. Паліативна допомога на Прикарпатті не може бути відірваною від організації паліативної допомоги у всій державі. Якщо ми починали роботу без будь-якої нормативної бази, то на сьогодні триває напрацювання змін і доповнень до чинного наказу №41 Міністерства охорони здоров’я про організацію та порядок надання паліативної допомоги в Україні. Буде включена паліативна допомога, яка надається сімейними лікарями в рамках первинної медичної допомоги. Впроваджується на законодавчому рівні паліативна допомога дітям, а це дуже важливо. В 2013 році ми відкрили наш стаціонар для дітей у Надвірній, він і досі залишається єдиним в Україні.

Також в цей наказ буде включена робота виїзних служб, тобто те, що ми робимо практично з 2012 року.

Ми зрозуміли, що мами, у яких діти хворіють на онкологічну патологію, все-таки хочуть бути або у спеціалізованій лікарні, або вдома, при цьому отримуючи різні види допомоги.

Отже, зміни в нормативній базі – є, підтримка на рівні влади і обласного департаменту охорони здоров’я теж є. Надзвичайно складна ситуація, як завжди, з фінансуванням і з необхідним  забезпеченням.

Хотілося б донести до людей багато моментів. Люди не розуміють, що мають право отримати паліативну допомогу.  Наша ментальність говорить: «Ні, ми ще не готові до хоспісу чи паліативної допомоги». Серйозно змінити суспільну думку поки що не вдалося. Бо навіть медичні працівники не зовсім розуміють, що таке хоспіс і що таке паліативна допомога, кому вона надається і яким чином.

 

– Якщо ми говоримо, що не усі розуміють, то озвучте будь ласка, що ж таке хоспіс і що таке паліативна допомога?

–Хоспіс – це стаціонар, де надається паліативна допомога. Загалом, саме слово pallium означає захист, допомогу, підтримку. Паліативна допомога надається, коли ми не можемо змінити ситуацію на виздоровлення, але коли є встановлені діагнози, які обмежують термін життя, або загрожують життю, які створюють якісь серйозні дошкуляючі проблеми, коли люди страждають від різних симптомів, не можуть дати собі раду. Мова не тільки про фізичні симптоми, не тільки біль, який є основним симптомом страждань і потреби паліативної допомоги. Існують і психологічні проблеми людини, яка важко захворіла, проблеми сприйняття хвороби у сім’ї, духовні та соціальні проблеми. Все це разом, в комплексі, і вирішується в  закладах паліативної допомоги.

Попередити важкі страждання, зняти їх, або хоча б пом’якшити – це наше завдання. І паліативна допомога починає надаватися від моменту встановлення невиліковної хвороби. Це не означає, що з початком надання паліативної допомоги припиняється подальше лікування. Куративне ставлення до пацієнта там, де потрібно лікувати і намагатися вилікувати, продовжується, особливо в дітей.

Ще одна проблема: дитячий біль! В усьому світі дітям проводять будь-які маніпуляції із знеболенням. А в нас кажуть: «Може й потерпіти – це недовго!», «Мамо, вийдіть!», і напевно багато-хто пережив ситуацію, коли дитина кричить в маніпуляційній, а серце мами розривається в коридорі.

Всесвітня Організація Охорони Здоров’я затвердила клінічні настанови про знеболення дітей, які терплять стійкий біль при соматичних захворюваннях. І увесь світ цим користується. На сьогодні ми маємо переклади усіх цих настанов і ними треба користуватися. Вказано у настановах і про ліки, які треба призначати при сильних болях. Певна річ, ніхто одразу не призначатиме пацієнту сильні анальгетики. Все починається з простих анальгетиків до сильних, з малих доз – до потрібних.  До стійкого болю, тяжкого хронічного болю слід ставитися як до окремої хвороби, треба вивчати його і правильно лікувати.

Будь-яка підтримка сім’ї, яка має когось з інвалідністю, це теж певний елемент паліативної допомоги. Паліативна допомога сьогодні перекликається з багатьма соціальними потребами людей.

Наприклад, була вимога в усіх лікарнях області зробити пандуси. І пандуси зроблені, але часто так, що на них можна вбитися. Або ж так, що візок виїде, але двері пацієнт відкрити не може, бо пандус встановлено саме навпроти дверей, які відкриваються «на себе».

– Ви згадували Надвірнянський центр, який залишається єдиним в Україні. Чому він єдиний?

– На сьогодні є суттєві зміни: будинки дитини держава пропонує перетворити у центри реабілітації і паліативної допомоги для дітей. Це те, про що ми говорили на самому початку.

Харків є в  пілотному проекті й уже офіційно змінений статус Будинку дитини №1 в такий центр. І це уже ті перші кроки, які мінятимуть в державі правила гри. Все зміниться поступово.

Для мене особисто зараз є кілька проблем: адвокація цього всього і донесення суті до якнайбільшої кількості населення, аби люди розуміли, що вони мають право не терпіти біль, отримати допомогу, підтримку. Що дитина на візку має право поїхати і бути між людьми, а не замкнена в хаті.

І треба змінити ригідність нашої медичної системи. У нас одна з найкращих на сьогодні законодавчих баз щодо паліативної допомоги серед інших країн пострадянського простору, проте її якість і доступність ще дуже-дуже потребує удосконалення.

На наступний рік ми запланували провести навчання з питань організації паліативної допомоги саме для керівників медичних установ, бо лікарі, які навчаються у нашому тренінговому центрі, кажуть: «Ми ж залежимо від своїх керівників». Часто лікар прагне запровадити необхідні зміни, але керівник медичної установи до цього не готовий.

Ми усі надто довго були налякані надмірним контролем за опіоїдними анальгетиками, за їхнім застосуванням, завжди шукали в цій сфері наркоманів. І чого досягли? Не можна знеболити пацієнта морфіном, бо лікарі бояться його прописувати.

Мало хто знає, що на сьогодні відбулися зміни і лікар має право прописати морфін додому, і пацієнт може приймати такі ліки вдома, і не бігати кожні три дні в медичний заклад, аби отримати знеболення. Зміни є, головне мінятися нам самим.

 

– Ви казали, що проблема у поінформованості, що людина має знати свої права. Як людині дізнатися про ці права, де вона може отримати інформацію?

– Насамперед з людиною має говорити той лікар, з яким вона працює. Найперше люди повинні дізнаватися про все від свого сімейного лікаря. І потрібна широка інформаційна кампанія.

Ми запланували зробити буклети і відеоролики. Один з них називається «Я маю право…» А інший буклет буде називатися «Вчимося жити разом». Також пацієнти можуть дзвонити до нас на телефон гарячої лінії.

 

– Ми починали розмову про п’ять років, які уже минули. Якщо уявити п’ять років, які попереду, яких результатів хотілося б досягти?

– В грудні минулого року обласна рада затвердила  програму розвитку паліативної допомоги на Прикарпатті на наступні п’ять років. Якщо ми цю програму виконаємо, я буду дуже щаслива.  За умови, що програма буде профінансована. Бо на 2018 рік жодної копійки з цієї програми у нас ще не було.

На сьогодні нам обов’язково потрібна ще одна машина. Маємо лише один автомобіль, але ж не можемо бути одночасно в кількох місцях. Ми називаємося «виїзне консультативне відділення», якщо наш персонал їде на патронаж, то недалеко, в Івано-Франківську та в прилеглих селах, територіально близьких районах. А якщо виникають проблеми у віддалених місцях, то як їздити туди на перев’язку чи інші маніпуляції?  Проте ми уклали угоди про співпрацю з усіма лікувальними закладами області. Можна поїхати туди один раз, провести первинний огляд, розписати схему знеболення, розказати, як вести пацієнта,  а далі там має працювати лікар на місці.  Усе інше – по телефону. Для цього потрібна ще одна машина, через те що зараз коли ми їдемо в район, то усіх інших пацієнтів, яких мали обслуговувати, переносимо на наступний день, лише до тих, хто близько, їдемо громадським транспортом. Тому машина для нас настільки ж важлива, як і медичне обладнання.

Хочемо створити такі мобільні бригади в кожному районі. Тоді буде суттєво покращена доступність людей, розширено контингент тих, хто потребує такої допомоги.

 

– А скільки людей на Франківщині потребує паліативної допомоги?

– В загальному за минулий рік в області померло 17306 людей. Якщо відкинути зовнішні причини – 500-600 людей, то отримуємо цифру: приблизно 16,5 тисяч померли від хвороб. Мова не тільки про онкологію, існує перелік різних захворювань, які потребують різних видів і об’ємів паліативної допомоги.

Щоб забезпечити це, потрібно ввести нашу програму в дію. Колись проводили підрахунки: 80% від померлих через хвороби  потребували паліативної допомоги, а в реальності маємо 30 ліжок у стаціонарі, а ще до 300 пацієнтів (у зв’язку з однією машиною), яких ми можемо обслужити протягом року, і ще кілька відділень в інших районах. А цього абсолютно недостатньо.

Любов Загоровська

 

(Visited 389 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7067

загрузка...

Які фільми можна безкоштовно переглянути під час “Карпатського простору” (розклад) 11:13

Під час Міжнародного фестивалю “Карпатський простір” можна буде безкоштовно переглянути стрічки з України, Польщі, Німеччини, Франції, Румунії, Угорщини, Болгарії, Чехії, Грузії, Латвії. 3-5 травня в Івано-Франківську проходитиме Міжнародний фестиваль “Карпатський...

Записувати власний бізнес на дружину, а гроші зберігати в готівці, – рекомендації від франківського нардепа Шевченка 10:55

На думку народного депутата Олександра Шевченка всі великі бізнесмени кладуть гроші не в банк, а зберігають їх готівкою. Також усталеною в Україні практикою є переписувати бізнес на дружину. Про це...

Що буде з цінами на пальне в Україні 10:33

Колишній заступник директора "Укртранснафти" пояснив 24 каналу, від чого будуть залежити ціни на бензин найближчим часом. Білорусь з 23 квітня призупинила експорт до України бензину і дизпалива через неякісну нафту...

Що робитимуть олігархи за президентства Зеленського (відео) 10:01

Деякі експерти вважають, що у відношенні до олігархів, майбутній президент Володимир Зеленський навряд чи зможе з ними домовлятися, бо він ще не є суб'єктом у політиці. Таку думку висловила шеф-редакторка...

На Франківщині й далі масово горить суха трава 09:39

На Франківщині й далі масово горить суха трава За минулу добу в області зареєстровано 15 пожеж: - 25.04.2019 о 12.24 Галицький р-н с. Бовшів. Пожежа сухої трави на площі 200...

Неповнолітні забили до смерті знайомого і виклали фото в соцмережу 09:13 3 коментарі

У місті Жовква на Львівщині троє неповнолітніх через борг побили до смерті свого 17-річного знайомого. Про це повідомляє 25 квітня управління Нацполіції у Львівській області. Слідство встановило, що в ніч...

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 26.04.2019 Події 09:00 Ярмарка «Великодній кошик» - Площа Ринок 09:00 Йога для пухнастиків - Вільний простір "ВДОМА" (вул. Галицька 29) 10:00 Година...

На період Великодніх свят “Укрзалізниця” призначила додатковий поїзд до Івано-Франківська 08:34

"Укрзалізниця" призначила три додаткових поїзди до великодніх свят. Про це повідомляєпрес-служба відомства, пишуть Версії, з посиланням на Прямий.  Призначено поїзди № 219/217 Київ – Івано-Франківськ, №298/297 Київ – Херсон і №204/203...

Верховний суд відбив атаку на томос 08:24

Верховний суд закрив провадження у справі щодо надання томосу про автокефалію Православній церкві України. Про це повідомляє прес-служба суду. "Верховний суд закрив провадження у справі за позовом релігійних організацій про...

У ЦВК прокоментували звинувачення Зеленського у затягуванні оголошення результатів виборів 07:51 1 коментар

У Центральній виборчій комісії розповіли, що, згідно з законом, у них є 10 днів для встановлення результату і станом на 25 квітня ЦВК приймає протоколи від окружних виборчих комісій з...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 07:18

У п’ятницю, 26 квітня, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих комунальних пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води та газу....

У Радбезі ООН паспортний указ Путіна назвали підривом суверенітету України 06:37 5 коментарів

Перед засіданням РБ ООН низка країн ЄС у Радбезі - ФРН, Франція, Велика Британія, Бельгія, Польща, та колишні члени - Швеція, Італія та Нідерланди оприлюднили спільну заяву, у якій засудили...

У Франківську вже п’ять років триває ремонт драмтеатру, бо бракує грошей 20:56 2 коментарі

Під час засідання колегії управління культури ОДА підняли питання про необхідність капітального ремонту в Івано-Франківському драмтеатрі. Зокрема, заступник директора Франківського драмтеатру Ігор Полатайко розповів про найбільші проблеми, які стосуються стану...

На Прикарпатті представники одного з кандидатів займалися скупкою голосів 20:07

Спостерігачі Міжнародної місії зі спостереження за виборами (ММСВ, International Election Observation Mission – IEOM) констатують прогрес другого туру виборів президента України порівняно з першим, зафіксували лише кілька серйозних порушень. Згідно...

Чому варто завітати до Івано-Франківська у травні? 19:53

Травень в Івано-Франківську - це місяць фестивалів, концертів та інших культурно-мистецьких подій. Кореспондентка Бліц-Інфо зібрала найочікуваніші події травня в Івано-Франківську, які ви просто не можете пропустити. Святкування Дня міста Почнімо...

Мандрівникам на замітку: де у Карпатах шукати “гуцульську піраміду” 19:27

Споконвіків Чорна Гора була Священною горою гуцулів та до середини ХІХ ст. (допоки не були зроблені більш-менш точні виміри) вважалася найвищою вершиною Українських Карпат і дала назву всьому Чорногірському хребту......

За матеріалами розслідування ГО «Медіа група» на Прикарпатті відкрили кримінальне провадження 18:51

Поліція перевірить виконання робіт вартість майже 800 тис. грн., які виконувалися за кошти екологічного фонду у Калуському районі Як ми повідомляли раніше, працюючи нам матеріалом «Крізь пальці: на калуську екологію...

Як порядні галицькі ґаздині та ґазди готуються до Великодня: традиції, прикмети та звичаї на Прикарпатті 18:14

Найактивніші приготування до Пасхи припадають на Страсний тиждень – останні сім днів Великого посту. В цей тиждень зазвичай священики рекомендують перебувати у тиші, молитися, читати Євангеліє, роздумувати над страстями Христовими,...

Франківське КП “Електроавтотранс” розповіло, хто має право на пільговий проїзд 17:09

Івано-Франківське комунальне підприємство “Електровавтотранс” нагадує, що саме у комунальному транспорті є набагато ширший перелік пільгових категорій, які мають право безоплатного проїзду. “Кількість таких категорій громадян чимала. Тому для уникнення непорозумінь...

Зеленський вивчає нові українські слова. Візит "Зе-команди" до "Дудя" (відео) 16:30 4 коментарі

У свіжому випуску програми "Вєсті.UA" за 23 квітня – Володимир Зеленський вивчатиме українську мову. Стандартна ситуація для України, коли державну мову президент покращує впродовж своєї каденції. Дмитро Разумков подякував польському...
  • ріел ІФ виринаюча