И снова здравствуйте! Де захована голка кремлівського Кощія?

Два десятиліття при владі. Як таке могло взагалі статися? І чому Захід не в змозі дати цьому ради?  Пише Главком.

Путін завжди любив владу

Такого світ не бачив навіть за радянських часів. Чотири найпотужніші країни Заходу звинувачують Москву у застосуванні хімічної зброї в Європі – уперше після Другої світової війни. Тим часом російська влада рясно розсипає соцмережами фейкові спростування. А сам лідер країни жодним словом не коментує останні події.

Прокинувшись уранці в понеділок, західні політики й обивателі побачать того самого Путіна, якого вони звикли бачити 18 років. З новим мандатом від власних виборців. Мандатом робити усе, що заманеться.

Як таке могло взагалі статися? І чому Захід не в змозі дати цьому ради?

Кремлівський наркотик

Здається, світ проґавив фундаментальні зміни, що сталися в Росії у 2014 році.

Путін завжди любив владу, бажав утримати її якомога довше і спирався на підтримку виборців. У цьому немає нічого незвичного. Незвичною для Заходу є природа нинішньої потужної електоральної підтримки російського лідера. Вона полягає в рішучому схваленні його зовнішньополітичного курсу більшістю російського електорату. Те, що робить у світі Кремль, є віддзеркаленням глибинних прагнень самих росіян, які вони довгий час ховали під машкарою демократії та інших політкоректних дефініцій.

За даними «Левада-центру», у 2013 році усього 26 % росіян воліли б бачити Путіна наступним президентом, 24% підтримували гасло «Росія без Путіна», а 62% вважали російську владу злодійською й мафіозною. Ці настрої панували на тлі космічних цін на нафту, темпів зростання економіки у 3,4% (2012 рік) та напередодні Сочинської зимової олімпіади – величезного іміджевого успіху Росії.

Але, як тільки Путін вкрав Крим, його млявий рейтинг злетів до захмарних 87%. Чотири роки потому, в умовах кризи і санкцій, він упевнено тримається на позначці 70%.

Минулорічні «марші» Навального породили надію на нове покоління росіян. Проте, за даними нещодавніх досліджень, саме молодь віком до 25 років становить  найбільш пропутінськи налаштовану групу в суспільстві, а 50% російських хлопців-школярів мріють про роботу в органах безпеки.

Навіть якщо Путін піде геть, 42% росіян вимагали б від його наступника того ж самого

Навіть якщо Путін піде геть, 42% росіян вимагали б від його наступника того ж самого

З подій 2014 року Кремль зробив простий висновок: у сучасній Росії жоден з традиційних інструментів не є гарантією високого рейтингу та утримання влади. Ані економічне зростання, ані реформи, ані розвиток бізнесу, ані будівництво доріг, ані олімпіади і чемпіонати, ані пенсії й дотації. Що не роби – жодних гарантій. Лише зухвалість на міжнародній арені, що видається за перемогу й захист державних інтересів, незмінно впливає на населення як справжній наркотик потужної, тривалої дії. Цей наркотик діє за тотального державного контролю над ЗМІ і нівелює будь-який негатив: наслідки санкцій, застій в економіці, інфляцію, зростання цін… Адже ж ми «встали з колін», ми великі й нас усі бояться.

Які «пряники» чи «батоги» готовий запропонувати Захід російському лідерові, аби той відмовився від впорскування цього наркотика до свідомості власного електорату? За умов, коли утримання влади постає надважливим завданням російської верхівки, набагато важливішим за розвиток власної країни?

Правильна відповідь – жодних.

«Пряник», на який би погодилася Росія, зрозумілий: визнати за Кремлем його «буферні території», забратися геть з пострадянського простору, поділити на сфери впливу інший світ. Нова «Ялта».

Для Заходу це є неприйнятним. А до жорсткого застосування «батога» він ще не дозрів.

Вправна гра слабкими картами

З 2014 року гра Кремля на зовнішній арені має низку особливостей.

Перше. Керівництво Росії обирає участь в міжнародних авантюрах із завідомо слабшим противником, уникаючи прямого зіткнення з країнами Заходу. Такі «перемоги» можна добре «продавати» російському електоратові, який не тямить ані в сучасних українських реаліях, ані в сирійських політичних розкладах. При цьому путінський режим за всієї слабкості у стратегуванні виявився напрочуд вправним як у тактичному маневруванні, так і у вишукуванні слабких місць противника.

Друге. Путін і його оточення не сприймають втручання гібридними засобами у внутрішні справи Заходу як щось аморальне. Навпаки, вони неприховано радіють тому, що нарешті, після років безсилля перед «кольоровими революціями», грають на рівних із Заходом та ще й багато в чому його обіграють. Сам Путін каже в інтерв’ю NBC: «Ось така постановка питання, що ви маєте право скрізь втручатися, тому що ви несете довкола демократію, а ми ні, вона й породжує конфлікти».

Якими стимулами може Захід, наприклад, змусили Росію відмовитися від фінансування і підтримки ультраправих в Європі, якщо Марін Ле Пен з кожними виборами нарощує електоральну підтримку, а Маттео Сальвіні став потужним кандидатом на посаду прем’єр-міністра у фактично третій за впливом країні ЄС?

Третє. Кремль не лякає «токсичність» Росії, бо російський обиватель сприймає її як неминучу платню за справедливе й виправдане протистояння Заходу. Ущент розмилися моральні орієнтири: найогидніші вчинки стали сприйматися як дозволені засоби геополітичної боротьби.

Стерли з лиця землі Алеппо і стираємо Східну Гуту? Та подивіться, на що перетворили союзники Заходу Мосул і Ракку! Заборонили спортсменам участь в олімпіаді? Увесь світ вживає допінг, а карають чомусь лише Росію. Застосували хімічну зброю у Солсбері? Та хто ж то міг зробити, як не американці, що хазяйнували в радянських лабораторіях чи то в Узбекистані, чи то в Україні? Як дотепно зауважує Павел Баєв, дослідник Інституту досліджень миру Осло, «статус «великої токсичної держави» дійсно надає певні переваги, і Путін є схильним запозичити сторіночку з книжки Кім Чен Ина про те, як підняти свою репутацію, будучи рішуче нетовариським».

Четверте. Одна з дивних рис російського режиму, на яку звертають мало уваги, полягає у поєднанні зовнішньополітичного авантюризму з цілком притомною політикою здорового глузду в управлінні економікою й фінансами. Так званим «економічним блоком» керують професіонали досить високого класу, яким російський лідер довіряє, і в чиї поточні рішення не втручається.

На цей парадокс звертає увагу Кріс Міллер, дослідник Школи права і дипломатії ім. Флетчера, наголошуючи: «наразі російська економіка стабільна, інфляція – на історичному мінімумі, бюджет є майже збалансованим… Росія є відносно рідкісним зразком клептократії, яка отримує похвали від МВФ за управління економікою».

Застигле цунамі

Усі погоджуються з тим, що «новий» Путін буде ще більш жорстким і непоступливим щодо Заходу. Здається, він не боїться ані персональних санкцій, ані висилки дипломатів, ані торгових чи фінансових обмежень. Він переконаний у безсенсовності  розмов з Заходом про нормалізацію відносин. Його політична «голка» надійно захована в «яйці» електоральної підтримки.

Згідно з опитуванням Московського центру Карнегі та «Левада-центру», прагнення стати великою державою посідає останнє місце серед бажань росіян. Однак, на думку дослідників, це говорить лише про те, що росіяни вважають: цієї мети вже досягнуто, нас бояться, ми живемо в обложеній фортеці, але ця фортеця міцна, як ніколи. А патріотична хвиля вже не являє собою цунамі, але застигла на високому рівні і не збирається спадати.

Заходу не слід покладатися і на сценарії зміни влади в Росії. Бо навіть якщо Путін піде геть, 42% росіян вимагали б від його наступника того ж самого зовнішньополітичного курсу, як і зараз, а 19% влаштувала б іще жорсткіша лінія на конфронтацію. Аналітики Центру Карнегі переконані: створена Путіним система переживе свого деміурга.

Отже, домогтися змін Захід може, лише зламавши «голку», яка робить Кощія безсмертним – підтримку російським населенням путінської зовнішньої політики у кривому дзеркалі пропаганди. Але будь-які рішучі спроби це зробити неодмінно підвищать ризики конфронтації між ядерними державами.

Захід може спробувати завдати Росії поразки на театрах військової дії, важливих для створення «переможної» телевізійної картинки, наприклад, у Сирії. Інший спосіб полягає в істотному посиленні економічних санкцій проти Росії, що прискорить неминучу з часом перемогу «холодильника» над телевізійним наркотиком. Але й цей сценарій містить великі ризики як для західного бізнесу, так і для світової фінансової системи в цілому.

Між російським авантюризмом і західною нерішучістю: на що сподіватися Україні?

«Ви що, збожеволіли?» – вигукує Путін в пропагандистському фільмі Кисельова, коли його запитують про можливість повернення Криму Україні. Дійсно, анексія Криму стала наріжним камінням системи внутрішньої підтримки, яка зробила кремлівську  систему невразливою перед викликами з боку Заходу. Ані Путін, ані будь-хто з визначених ним спадкоємців не пилятиме гілку, на якій підвішено стабільність російської влади після 2014 року. Будь-які зрушення у кримському питанні потребують кардинальних змін у російській політичній системі.

Місце ж Донбасу в російських сценаріях є, здається, іншим.

З одного боку, Донбас вже не відіграє ключової ролі у підживленні ура-патріотичних настроїв в російському суспільстві, його місце посідає Сирія. З іншого боку, перехід ОРДЛО під контроль України без будь-яких поступок з боку Києва буде розцінений як особиста поразка Путіна. При цьому санкції є тією ціною, яку в Кремлі готові платити за контроль над частиною Донбасу.

Утім, є підстави вважати, що в російській верхівці останнім часом вважають неприйнятним те, що «братня» Україна перетворилася на ворога, на «агресивний форпост Заходу» безпосередньо на кордоні з Росією.

Вслухаймося в те, про що публічно говорить, наприклад, Курт Волкер:

«Нинішня ситуація не дає Росії жодних плюсів, вона їй не вигідна. Росія ж хоче отримати в Україні прихильнішу до себе владу, краще ставлення до себе в українському суспільстві, вони хочуть бачити Україну частиною «великої слов’янської сім’ї». Але фактично все відбувається навпаки: через російську окупацію в Україні лише зміцнюється ідентичність і зростають прозахідні настрої».

Очевидно, в російській владі є люди, які дослуховуються до цих слів. Якщо й існує аргумент, здатний переконати Кремль у необхідності виведення військ з Донбасу, так це перспектива бодай часткового відновлення російського впливу на Україну. Перспектива примарна й образлива для Києва, але прийнятна в якості риторичного прийому Заходу у діалозі з Росією щодо Донбасу.

Але при цьому образ Путіна не повинен постраждати. Часто в російських ЗМІ можна зустріти пропагандистську тезу: якщо віддати Донбас, тоді «українські каратєлі» неодмінно помстяться його мешканцям. І тому, якщо Росія й дасть остаточну згоду на миротворчу операцію, вона, ймовірно, наполягатиме на гарантіях недоторканності для учасників маріонеткової «влади» та місцевих збройних формувань. На долю цих людей Кремлю наплювати. Але образ «захисника русскіх» треба неодмінно зберегти.

Та невже все так похмуро?

Дивний парадокс сучасного російського устрою полягає в тому, що залізобетонна прогнозованість поєднується в ньому з усе зростаючою непередбаченістю. Путінський авантюризм неминуче і в прискореному темпі продукуватиме нових «чорних лебедів» на зразок «справи Скрипаля». Якийсь із них врешті-решт переповнить чашу терпіння Заходу, і той перейде від тактики «анаконди» до рішучіших дій. Деякі з путінських ідеологів це відчувають. «Ми стрімко летімо у чорну діру» – так назвав наприклад, одну з останніх статей одіозний Олександр Дугін.

Але доки вони влетять у чорну діру, нам залишається жити в умовах гібридної війни.  А Заходу, за словами Волкера, слід прибрати зі словників такі слова як «довіра» й «компроміс», «оскільки ми не нікуди не прийдемо, небезпечно міркуючи, що ми можемо довіряти Росії, або що Росія може довіряти нам, або розраховуючи що Росія піде на компроміс в її базових інтересах».

Олег Грицаєнко, у 2004-2008 роках – радник Посольства України в Італії, для «Главкома»

 

(Visited 177 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7128

загрузка...

Кремль планує посіяти в Україні хаос, – EUtoday 19:49

Для дестабілізації ситуації в Україні Москва виділила сотні мільйонів доларів. Тон і зміст грудневої прес-конференції президента РФ Володимира Путіна підтвердили, що Кремль продовжить послідовно використовувати низку інструментів по дестабілізації України....

Через Порошенка Туск заговорив українською, а світ почав поважати Україну — блогер 16:59 2 коментарі

Виступ президента Європейської Ради Дональда Туска українською мовою на засіданні українського парламенту в присутності президента Петра Порошенка став проявом високої поваги Європи та світу до голови нашої держави та до...

ВІдомий телеведучий Олександр Педан поділився архівними світлинами з власного весілля (фото, відео) 15:06

Родина ведучого є однією з найміцніших в українському шоу-бізнесі. Родина телеведучого Олександра Педана, який вперше познайомив з дружиною і показав свою оселю, є однією з найміцніших в українському шоу-бізнесі, йдеться...

У королівській родині назріває черговий скандал через Меган Маркл (відео) 14:37

Колишня акторка може знову повернутися на великі екрани. Королівська родина на порозі чергового скандалу і знову через Меган Маркл. Невістка Єлизавети II, у колишньому – акторка,  може повернутися на великі...

Директор облавтодору увімкнув порно на телефоні під час апаратної наради в ОДА (відеофакт) 14:27 7 коментарів

У Кропивницькому чиновник включив на апаратній нараді порно.  Інцидент з директором КП “Кіровоградський облавтодор” Андрієм Рудником стався під час засідання в облдержадміністрації.   За інформацією CBN, з телефону чиновника почали...

Синоптики розповіли, коли в Україну повернуться сніг та морози 14:05

20 лютого синоптики опадів також не прогнозують, проте на півночі Лівобережжя на дорогах подекуди спостерігатиметься ожеледиця. Вітер південний з переходом на західний, 3−8 м/с. У західних областях уночі буде близько 0°, вдень 5−10° тепла; на решті території...

Сміються росіянам в очі: в мережі з’явилася унікальна світлина українських моряків з суду у РФ (фото) 13:36

Незаконно захоплені Росією біля Керченської протоки українські моряки не падають духом у неволі. Під час судилища в Лефортовському суді Москви українці посміхалися і продемонстрували, що не зламалися в полоні. На фото четверо українських моряків – Віктор Беспальченко,...

Форза Кредит: займ под 0% не выходя из дома 13:20

Forza Credit - это микрофинансовая структура, которая выдает займы онлайн населению. Компания обслуживает всю территорию страны, так как для получения микрокредита нужен только доступ к сети Интернет и карта любого...

Реально ли взять займ на карту без отказов и проверок 13:13

Если вам кажется, что взять кредит на карту без отказов и проверок очень сложно, вы заблуждаетесь. На самом деле, на процесс кредитования у вас может уйти не более 15-20 минут....

В Україні з'являться нові 500 гривень (фото) 13:04 1 коментар

Нацбанк 22 лютого вводить в обіг нові банкноти номіналом 500 грн зразка 2015 року з підписом голови НБУ Якова Смолія. Нові банкноти вводять, щоб забезпечити готівковий обіг та заміну зношених, пошкоджених...

Наталя Могилевська змінила імідж і знялася у весняній фотосесії (фото) 12:03 1 коментар

До весни ще два тижні, а 43-річна співачка Наталія Могилевська вже активно готується. Принаймні зачіску артистка оновила та навіть у фотосесії з нею знялася. Зірка показала у мережі одне фото...

Ані Лорак у купальнику розважила російський курорт (відео) 11:34

Співачка Ані Лорак, яка нещодавно розлучилася з чоловіком, вже розпочала черговий концертний тур Росією.  У своєму Instagram зірка викладає відео з деяких виступів. І, як бачимо, концертні вбрання Кароліни стали ще відвертішими....

Пенсія виросте з 1 березня: на скільки, кому і як 11:02 2 коментарі

З 1 березня уряд перерахує розмір пенсій. Оновлення відбудеться з урахуванням рівня середньої зарплати та інфляції. Такий перерахунок зроблять вперше за останні 5 років. Зросте пенсія у всіх, хто її...

"Укрзалізниці" передали нові локомотиви: фото 10:33

Крюківський вагонобудівний завод передав "Укрзалізниці" чергову партію з семи локомотивів виробництва компанії General Electric. Загалом вже 22 тепловози передані в експлуатацію національного перевізника, на підприємстві залишилося в процесі доопрацювання ще...

Команда Савченко готувала "сюрпризи" до виборів, – СБУ 10:01 2 коментарі

Команда арештованої нардепки Надії Савченко готувала провокації у день президентських виборів 31 березня. Зокрема, хотіли зібрати народне віче, аби радикалізувати суспільство і розхитати ситуацію в країні. Сама організація "сюрпризів" не...

Есмінець США Donald Cook, обладнаний керованими ракетами, прямує в Одесу 09:47

Ракетний есмінець США USS Donald Cook проходить протоку Дарданелли та прямує у Чорне море, 25 лютого він зайде у порт Одеси. У вівторок командування Шостого флоту США повідомило на своєму...

Адвокат розповів, як Росія тисне на полонених українських моряків 09:14

Захист полонених українських моряків стверджує, що російська влада продовжує тиснути на них. Про це написав у Facebook адвокат Микола Полозов. "Військовополоненого моряка Андрія Оприска кілька днів тому викликали до слідчого...

Порошенко затвердив зміни до Конституції щодо ЄС і НАТО 07:51 3 коментарі

Президент Петро Порошенко підписав зміни до Конституції, які закріплюють прагнення України стати членом Європейського Союзу і НАТО. Він зробив це на позачерговому засіданні Верховної Ради, присвяченому 5-річчю російської агресії проти...

РФ включила Україну у трійку країн, які завдали їй найбільшого збитку 06:40 1 коментар

Міністерство економічного розвитку РФ включило Україну до "трійки" країн за розміром завданого Росії збитку. Про це повідомляє "Радіо Свобода" з посиланням на дані презентації "Про роботу щодо усунення бар’єрів на...

Ворог на підході: вирішальна битва України за свою свободу 18:31

Втручання у вибори не є чимось новим для Кремля, і вибори в Україні - не є винятком. У Росії немає обмежень в застосуванні найширшого спектру інструментів, щоб повернути назад втрату...
  • ріел ІФ виринаюча