Староста Станиславова, якого ненавиділи, людина-лис, людина-вуж, людина-пес в одній особі

В історії Станиславова були свої герої та антигерої. Візьмемо, наприклад, станиславівських старост.

Якщо Францішека Краттера і Казимира Мільбахера згадують з теплотою, то про Юрія Остермана від польських істориків не почуєш жодного доброго слова. Це й не дивно, адже він де тільки міг утискав поляків і боровся проти найменших виявів їхнього патріотизму. А от з українцями староста Остерман жив душа в душу, пише Репортер.

Літопис від Юрія

Сьогодні його взагалі ніяк не згадують – сучасні історики про старосту міцно забули. А постать дуже цікава, адже староста правив нашим краєм 13 років і був свідком багатьох важливих подій середини ХІХ століття. Цей час є малодослідженим, адже із газетами тоді було сутужно, спогадів сучасників майже нема і про те, що відбувалось у Станиславові між революційними подіями 1848 року та Мармулядовою пожежею 1868-го, ми маємо досить смутні уявлення.

І ось тут пан староста може стати у нагоді. Точніше не він сам, а його мемуари. Польський краєзнавець Юзеф Зелінський на сторінках «Кур’єра Станиславівського» за 1934 рік надрукував розлогу статтю «Юрій Веніамін Остерман, староста станиславівський і його записки». Він віднайшов їх у Львові, у бібліотеці наукового товариства імені Шевченка. Три грубих томи, оправлені у шкіру, які у біб­ліотечному інвентарі проходять як «Записки Остермана». На аркушах, вкритих дрібним почерком, староста з німецькою педантичністю описував епоху, в якій жив і був начальником. Період його керівництва нашим округом досить великий – 1854-1867. Весь цей час він мав доступ до службових документів, був у курсі всіх політичних подій регіону. Хоча записки охоплюють ще довший період, ніж старостування – вони включають і молоді роки Остермана, а також час, коли його спровадили на пенсію.

Історик Зелінський відзначає, що найбільшу цінність становлять матеріали подій 1849 року, відомих як «Цуцилівська тривога», в яких Остерман брав безпосередню участь, будучи окружним комісаром. Не менш цікавими є статистичні дані про господарське й культурне життя Станиславова зразка 1854 року – коли пана Юрія призначили сюди старостою. Він працював з рідкісними архівами, робив виписки зі станиславівських газет, про існування яких історики ніколи раніше не чули, залишив списки видатних обивателів міста і опис церемонії відкриття нового моста в Галичі в 1858 році.

Крім мемуарів, Зелінський відзначає, що у тритомнику підшиті: «різноманітні листи і документи, генеалогічні таблиці роду Остерманів, вирізки з львівських часописів, відозви і прокламації польські, руські (тобто українські – Авт.) і німецькі, маніфести цісарські, петиції і меморандуми громадськості до владних установ, урядові папери староства і намісництва, виборчі відозви, військові реляції, списки неблагонадійних, вірші і пісні політичні й народні, особливу увагу з яких приділено гуцульським співанкам, народні прислів’я, описи місцевостей, здебільшого околиць Станиславова, які Остерман відвідав особисто, звіти, статути, статистичні дані по народонаселенню, наліплені екземпляри польських, австрійських, французьких і угорських монет, печатки, численні гравюри, портрети і малюнки з часописів». Особливо ретельно староста збирав усі найдрібніші згадки про себе у пресі та історичній літературі, звідки робив розлогі виписки.

Зелінський дивувався, що польські історики цей архів ігнорували, натомість його активно використовували українські дослідники. Наприклад, Іван Кревецький, який щедро черпав з нього інформацію для циклу своїх статей, присвячених революційним подіям «Весни народів» 1848-1849 років.

Але історикам незалежної України на Остермана теж глибоко начхати. В науковий обіг його мемуари не введені, жодних посилань у статтях та публікаціях. Схоже, тритомник просто припадає пилом у львівських архівах. Шкода, достатньо лише систематизувати «Записки» і вже маєш готову дисертацію.

Далекий родич великого канцлера

Приділивши стільки часу опису архіву, було б не ґречно оминути увагою постать його автора. У своїх «Записках» він залишив такий величезний масив родинної інформації, що Зелінський без труда відтворив біографію мемуариста.

Рід Остерманів походить з німецького регіону Вестфалія, заснов­ником вважається якійсь євангелістський пастор. Родина досить розгалужена. Найбільшого успіху добились переселенці до Росії, які у XVIII столітті досягли значних висот при дворі, а один навіть став канцлером царя Петра І.

Ті Остермани, що чкурнули до Австрії, до найближчого оточення цісаря пробитись не змогли. Втім, посіли не останні сходинки на бюрократичній драбині.

Юрій Веніамін народився 24 жовтня 1808 року в родині комісара буковинського циркулу Юрія Остермана та його дружини Іоанни Годфрой. Закінчивши початкову школу у Чернівцях, юний Юрчик у 1818-му поступив до Львівської гімназії, яку закінчив через шість років. Потім – навчання у тамтешньому університеті на правничому факультеті, яке тривало до 1830-го. Про успіхи у нав­чанні, золоті медалі, відзнаки і червоні дипломи мемуарист не згадує, з чого робимо висновок, що хвалитись не було особливо чим.

По завершенню університету молодик обрав кар’єру держслужбовця. Для цього йому довелося скласти іспит зі знання польської мови, оскільки це була необхідна умова для австрійської адміністрації Галіції.

Наступні два роки є темною плямою в біографії Остермана, чим він займався – невідомо, адже офіційне працевлаштування відбулось лише у 1832-му, коли Юрій влаштувався референтом у старостві в Тарнові. В подальшому молодий чиновник часто змінював місце роботи – у 1836-му він служить у Львові, з 1843-го – у Вадовицях, потім – у польському Живці. Нарешті, у 1849 році, Остермана переводять до Станиславова.

Лисо-вужо-пес

Тут він посів посаду окружного комісара, тобто довіреної особи старости. Це були неспокійні часи, коли місто ще остаточно не відійшло від революції. Почалась реакція, австрійська влада закручувала гайки. Особливо це стосувалось поляків, які вважались неблагонадійним елементом через участь у заворушеннях і повстанні у Львові. Остерман настільки ревно приступив до виконання службових обов’язків, що невдовзі викликав справжню ненависть у польської громади Станиславова. Аби не розбурхувати й без того неспокійну ситуацію, вже у 1850-му галицький намісник перекинув гіперактивного комісара до Нового Сонча.

А далі сталося таке, що не піддається логічному поясненню. Через чотири роки, той самий намісник граф Голуховський, знаючи нелюбов мешканців Станиславова до Остермана, призначає його… станиславівським старостою. Можливо, не останню роль тут зіграла репутація ревного служаки і вірнопідданого австрійського цісаря, нелояльного до найдрібніших проявів сепаратизму.

Нашим округом Остерман керував довгих 13 років – чим поставив певний рекорд адміністративного довголіття. Ставлення до нього яскраво описує польський мемуарист Станіслав Токарський:

«Старосту у Станиславові ненавиділи всі – діти, молодь, чоловіки, жінки. Була то людина-лис, людина-вуж, людина-пес в одній особі. Півміста слало прокльони на його голову, а іншу половину починало трусити при одному його вигляді».

Втім, навіть на цього стовпа династії Габсбургів у тайної поліції мався компромат. Під час антиросійського повстання 1830 року рідний брат Остермана незаконно перетнув кордон, приєднався до польської армії та героїчно загинув у бою з москалями. Зрозуміло, що про цей факт староста волів не згадувати.

У 1855-му, маючи 47 років, Остерман раптово вирішив одружитись. Його обраницею стала Іоанна – донька відставного комісара скарбової стражі Фабріціуса, яка по матері була русинкою. Тодішнє польське суспільство ставило Остерману це ледь не в провину. Подружжя мало двох дітей – доньку Марію Терезію та сина Юрія. Останній одружився із донькою українського священика, яка грала активну роль у громадському житті Станиславова і була співзасновницею Товариства руських жінок.

Після децентралізації 1867 року на ключові посади в Галичині стали призначати поляків, тож старості Остерману довелося піти на пенсію. Але він нікуди не поїхав з міста, де його терпіти не могли, жив на Липовій, 61 (десь у районі університету на Шевченка), писав мемуари і бавив онуків. Помер 20 жовтня 1886 року, перед тим впавши у старечій маразм.

Але це насправді страшенно коротко. Бо є ще купа історій, замальовок з життя старости Остермана, які гріх не згадати. Отже, далі трохи буде.

(Visited 114 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3627

Одіозна Оксана Марченко стала моделлю (фото, відео) 12:03

Дружина одіозного політика Віктора Медведчука, телеведуча Оксана Марченко знайшла собі нове заняття. Якимсь чином вона стала моделлю для фотокниги італійського дизайнера Доменіко Дольче, презентація якої нещодавно відбулася у їхньому зі...

Голова Івано-Франківського міського суду Тарас Антоняк: «Наша основна функція – це правосуддя» 08:31

15 грудня в Україні відзначають День працівників суду. Про те, які справи найчастіше розглядає міський суд, які виникають труднощі у роботі та про різні цікаві аспекти читачам Правда.іф розповідає голова...

Відчути душу міста: як Франківськ став домом для ірландця Джона Стокса (фоторепортаж) 00:15

Сивого завжди усміхненого бороданя з гавайською гітаркою в руках нерідко зустрічають поблизу Ратуші. Чоловік співає власних пісень, грається з дітьми та не проти познайомитися. Це Джон Стокс – 59-річний мрійник...

Зіркові ведучі телеканалу 1+1 завітали до яремчанського музею (фотофакт) 23:21

До Яремче завітали ведучі телеканалу 1+1. Гості відвідали музей Карпати в мініатюрі, про який у січні вийде сюжет. Про це повідомляють у соціальній мережі Фейсбук: Наші зіркові гості зі Сніданку з...

Kozak System та прикарпатські "Едельвейси" презентували пісню до Дня Сухопутних військ України (відео) 22:44 1 коментар

Відомий уркаїнський гурт Kozak System та 10 гірсько-штурмова бригада "Едельвейси" презентували новий кліп до Дня Сухопутних військ України. "Щоб встояти і перемогти потрібно багато чого. Але є дві речі, без...

Як у Станиславові покарали підприємця за підвищення ціни 21:47 1 коментар

У сучасному Івано-Франківську ціни зростають на все, однак навряд чи хтось міг би уявити, щоб якогось підприємця покарали за завищені ціни. А в судовій хроніці нашого міста є такий випадок....

Краса вечірнього міста: як у Рогатині готуються до новорічно-різдвяних свят (фоторепортаж) 21:18

В мережі опублікували світлини, як у Рогатині прикрашають вулиці міста святковою ілюмінацією: Краса вечірнього міста. В очікуванні свят Рогатин оновлюється, – йдеться в описі до світлин.  Джерело

Влогер розповів, як у Франківську його ігнорували через російську мову (відеофакт) 20:56 5 коментарів

Столичний влогер Іван Проценко розповів у відео на своєму Youtube-каналі, як жителі Івано-Франківська реагують на російську мову. Чоловік, що здебільшого знімає відео саме на політичні теми, проводив в Івано-Франківську опитування, питався...

Збитки на свято Андрея в Коломийському районі підводу витягли на дах зупинки (фотофакт) 20:07 1 коментар

Сьогодні українці відзначають свято Андрея. Як прийнято в цей день парубки роблять збитки. Курйозним фото поділилися у соціальній мережі Фейсбук – в селіГоди-Добровідка, що на Коломийщині фіру затягнули на дах...

Міністр внутрішніх справ вручив прикарпатському генералу "Нагородну зброю" (фотофакт) 20:03 7 коментарів

Міністр внутрішніх справ вручив прикарпатському генералу "Нагородну зброю" Про це на своїй сторінці повідомив прикарпатський патрульний і ветеран АТО Андрiй Тiрон "Пишаюсь що ми знайомі та служили разом: генерал-лейтенант Балан...

У Франківську для дітей-пільговиків влаштують свято у «Чубі-бумі» та віртуальному світі 19:53

Вчора, 12 грудня, в Івано-Франківську відбулось засідання виконавчого комітету. Під час нього обговорили питання про проведення службою у справах дітей в місті заходів з нагоди Дня Святого Миколая та різдвяно-новорічних...

На Коломийщині невідомі познущалися над собакою: прив’язали дротом до дерева (фотофакт) 19:27

У селі Корнич Коломийського району невідомі прив’язали до дерева собаку. Про це у соцмережі написала Леся Іваничук. Жінка повідомляє, що собака прив’язана дротом до дерева і нікого до себе не підпускає....

Згадати все: сім років тому Глава УГКЦ проголосив Івано-Франківську Митрополію (фоторепортаж) 19:15

Сім років тому – 13 грудня 2011 р. Б. Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у співслужінні Єпископату УГКЦ у катедральному Соборі Воскресіння  Христового в Івано-Франківську очолив Божественну Літургію з...

Франківські студенти передадуть 5 тисяч гривень на лікування онкохворої Марічки Троян-Мосорі з Рогатина (фотофакт) 18:51

11 грудня у Прикарпатському національному університеті відбулася благодійна акція "Творимо добро своїми руками". Захід проходить вже п’ятий рік поспіль. "Обов’язок кожного із нас – допомогти тому, хто потребує допомоги, особливо...

На центральній площі Івано-Франківська відбулося урочисте відкриття головної ялинки (фоторепортаж) 18:19 3 коментарі

Сьогодні, 13 грудня, в Івано-Франківську на Вічевому Майдані засяяла Центральна Новорічна ялинка. Встановлювати її почали ще 3 грудня. Як повідомляв раніше міський голова Руслан Марцінків, ялинка матиме зовсім іншу 3D-графіку...

Як франківчанка творить казку з пряників (фото) 18:12

Думаєте жінки у декреті не заробляють? Команда OGOGO! поспілкувалась із 24-річною Тетяною Вінтонюк, яка поєднує материнство та виготовлення солодощів. Особливою популярністю користуються пряники кондитерки на дому.   -Як почали готувати солодощі...

В Косівському районі упіймали неповнолітніх «гопників», які нищили техніку, котра займалася ремонтом доріг (фотофакт) 16:23

Зловмисників, які закидали камінням техніку дорожньої компанії «ПБС» знайдено. Ними виявились неповнолітні. Три місцевих хлопці серед ночі шукали собі пригод. У пошуках нам допомогли працівники поліції Косівського району. Так як...

У небі Галичини: якою була авіація Галицької армії (фоторепортаж) 16:02 1 коментар

Першого грудня 2018-го виповнилось 100 років з часу утворення авіації Галицької армії. Формування цього роду військ відбувалось майже на порожньому місці, до того ж, за умов війни проти поляків, які...

Популярний український ведучий показав сімейну ідилію з сином і дружиною (фото) 14:05 1 коментар

"Вмовити головного Ревізора країни на родинну зйомку майже нереально", - заявила дружина Миколи Тищенка Алла та все-таки вмовила коханого на фотосет. Разом зі своїм м’язистим чоловіком молода білявка попозувала у...

Більшість франківських депутатів вчасно звітують за роботу та зустрічаються з виборцями, – експерт 12:26

12 грудня представники ГО “Центр Політичних Студій” презентували результати моніторингу здійснення прийому виборців та звітуванню перед виборцями депутатів Івано-Франківської міської ради.   Керівник проекту в Івано-Франківську Михайло Джогола розповів, що...
  • ріел ІФ виринаюча