Страшна правда «Дем’янового лазу»

134 особи, останки яких перепоховають на Прикарпатті, на думку істориків, були в’язнями НКВС

Експерти стверджують, що всі ці люди померли від жахливих катувань, а історики переконані, що то були в’язні станіславівської тюрми НКВС, які стали жертвами каральної операції, спрямованої на винищення української інтелігенції. У день перепоховання людей у храмах міста битимуть у дзвони, пише Укрінформ.

РОЗКОПКИ БІЛЯ ЄВРЕЙСЬКОГО КЛАДОВИЩА

Скелетовані рештки людських тіл в Івано-Франківську виявили випадково у серпні 2017-го року, коли прокладали електрокабель біля міського озера на вулиці Ленкавського. Роботи припинили одразу. Тіла закатованих людей були скидані у три траншеї, які залишилися з часів війни.

Так на околиці старого єврейського цвинтаря почались розкопки, які тривали понад місяць. Для полегшення роботи фахівцям довелося використати ескалатор. Скелети 70 трупів експерти відносять до чоловічої статі, більше 50 – до жіночої. Також, у похованні виявили скелети двох дітей – 8 і 16 років.Фото: Юрій Валько / galka.if.ua

Фото: Юрій Валько / galka.if.ua

«Це третє масштабне розкриття злочинів комуністичного режиму, які відбулися якихось 70-80 років тому. Його жертвами стали 134 особи. Перші два масові поховання були виявлені у 1989 році у Дем’яновому лазі (урочище – ред.). Тоді у землі знайшли рештки 524 осіб. Останки ще 269 людей виявили біля заводу «Промприлад». Усі ці люди були знищені у період 1939-41 років, коли з приходом комуністичної влади на Західну Україну почалась велика хвиля масових арештів. Причиною ув’язнення у так званому «золотому вересні» 39-го могла бути участь українців у «Просвіті» чи навіть членство у Братстві тверезості. Насправді, глобальною метою комуністичних загонів було винищення української еліти» , – розповідає історик та директор КП «Пам’ять» Василь Тимків.

За його словами, у той період Станіславів був епіцентром терору, оскільки саме сюди привозили ув’язнених з усіх районів. Адже тут відбувалися суди та утримували «ворогів народу» у тюрмі НКВС, що була на вулиці Бєлінського, тепер – Сахарова. Ув’язнених рідко засуджували до страти. Втім, історики припускають, що все ж існував таємний сталінський документ, який спонукав тодішній режим знищити «людський непотріб» до початку Другої світової, а отже до червня 1941 року. Відтак, останки 134-х людей, знайдених у Івано-Франківську, пов’язують із тюрмою НКВС та з масштабною операцією, спрямованою на знищення української інтелігенції. На зап’ясті однієї з жертв знайшли колючий дріт.

«Перед убивством в’язнів комуністична влада давала їм надію на життя. Можливо, їх готували до висилки на Сибір. Тюремна адміністрація видала їм особисті дрібні речі, які вилучили під час арешту, чим ніби заспокоїла, але все ж людей повели на розстріл. Місця для цього готували заздалегідь. У розкопках ми знаходили окуляри, вставні зуби, монети, хрестики, медальйони. Це все відповідає ментальності освічених людей, еліти», – стверджує Василь Тимків.Фото надано КП «Пам'ять»

Фото надано КП «Пам’ять»

ТОРТУРИ РЕЖИМУ

Страшна знахідка в Івано-Франківську отримала чималий резонанс. Місцева влада надала необхідну допомогу, аби ретельно вивчити кожну знайдену річ і деталь. Судово-медична експертиза тривала більше двох місяців. Фахівці запевняють – усі ці люди пройшли через особливо жорстокі катування. Вони були різного віку. Найбільше закатованих мали від 30 до 42-х років. Десять осіб мали 61 рік та більше. Пошкодження на черепах, каже судмедексперт Омелян Левицький, дають вичерпну відповідь на питання, де були ці люди і які тортури пережили у застінках НКВС.Фото: vikna.if.ua

Фото: vikna.if.ua

«Зі 134 черепів, 70 – були повністю розтрощені, 50 – мають пошкодження основ черепа з розходженням швів від ударів твердими або тупими предметами, 14 – мають вдавлені або дірчасті переломи. На черепах виявлено 47 вхідних і 36 вихідних вогнепальних пошкоджень. Вихідних вогнепальних пошкоджень у склепінні черепа виявлено 12. Вони могли бути заподіяні під час допитів, – жертвам стріляли у підборіддя, або у відкритий рот, коли ті кричали.Фото надано КП «Пам'ять»

Фото надано КП «Пам’ять»

У 53-х випадках виявили щелепи з одиничними або множинними переломами. Вони могли бути від ударів карабіну, руків’я пістолетів, прикладів автоматів, або ж від удару ноги, коли голову людини розчавлювали черевиком чи чоботом», – розповідає Омелян Левицький.Фото надано КП «Пам'ять»

Фото надано КП «Пам’ять»

За його словами, лише 14 черепів мали найменші пошкодження, або такі, що їх можна було зібрати. Найбільше фахівців вразив знайдений жіночий череп із трьома вогнепальними пошкодженнями. Він належав жінці, якій було за 80 років. Зрозуміло, каже судмедексперт, два останні постріли енкаведист робив задля власного задоволення.Фото надано КП «Пам'ять»

Фото надано КП «Пам’ять»

«Вдавлені переломи спричинено предметами з обмеженими поверхнями: молоток, пістолети, брусок та інше. Дірчасті переломи спричинені багнетами, заточками, напилками, товстими цвяхами та іншими гострими предметами. Виявлено 69 переломів верхніх і нижніх кінцівок. Ці переломи – суто катувальні, бо кістки самі по собі так не ломляться. Переважно були поперечні й косі переломи, які виникають від того, коли б’ють в одне й те саме місце кілька разів», – зазначив Левицький.Фото надано КП «Пам'ять»

Фото надано КП «Пам’ять»

За його словами, пошкодження скелетів були такими, що в дев’яти випадках експерти так і не змогли встановити стать особи, у 13-ти – важко було визначити вік людини. Для Омеляна Левицького останнє дослідження є 83-ю експертизою, яку він робив для історико-просвітницького товариства «Меморіал». Завдяки його діяльності Україні вдалося повернути з небуття 3156 закатованих і зниклих людей.

ДЗВОНИ ПАМ’ЯТІ

«Ідентифікувати усі скелети знайдених людей технічно дуже складно», – стверджує Василь Тимків. Поки за унікальним хрестиком вдалося упізнати лише одну особу – священика, якого свого часу затримали за спробу залишити Радянський Союз. Свого двоюрідного дідуся розшукувала пані Марта. Жінка звернулась до КП «Пам’ять», щойно дізналась про розкопки.Фото надано КП «Пам'ять»

Фото надано КП «Пам’ять»

«З великою імовірністю можемо припустити, що серед цих 134 людей покоїться і тіло священика, отця Степана Цибуха, родом зі села Острів, Галицького району. Свого часу він навчався у Римі, звідки привіз унікальний нагрудний хрестик – енколпіон, всередині якого вкладали мощі святих. На звороті хрестика, який знайшли, є напис «ROME», – говорить Василь Тимків і додає, що він міг належати лише духовній особі.

Історик зауважив, що радянська влада у своїх звітах серед військовополонених часто називала й священиків, які не могли тримати зброю, але були небезпечними для людиноненависної кремлівської ідеї. Саме тому у той період серед священиків було чимало «ворогів народу».

Якщо будуть звернення від інших людей, каже Василь Тимків, які розшукують своїх рідних, КП «Пам’ять» обіцяє звернутися насамперед до архіву кримінальних справ, які зберігають в СБУ. Усі знайдені особисті речі під час розкопок в Івано-Франківську, за якими можна буде упізнати близьких, зберігатимуться у музейному комплексі «Дем’янів лаз», де й перепоховають останки людей.

Поминальні заходи там розпочнуться 23 березня. В цей день у «Дем’яновому лазу» відкриють тематичну фотовиставку, покажуть документальні відеоматеріали і проведуть панахиду. Вже 24 березня про перепоховання  людей сповіщатимуть дзвони у храмах міста та області.Фото: Юрій Валько / galka.if.ua

Фото: Юрій Валько / galka.if.ua

«Я буду просити всіх, хто з нас може, хто має відкрите серце, яке болить і прагне правди, спільно з нами молитися. Ми просили, щоб у всіх наших храмах у суботу, 24 березня, о 12 годині сповістити церковними дзвонами, аби хто де буде, застановився в ту хвилину і помолився за душі невинних і просив у Бога, аби на наших землях більше не пролилася невинна кров», – зазначив архієпископ УГКЦ і митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин.Фото: Юрій Валько / galka.if.ua

Фото: Юрій Валько / galka.if.ua

«Ті 134 жертви комуністичного режиму зможуть знайти спокій і спочивати в мирі. Нам дуже важливо пам’ятати свою історію, винести уроки, аби в майбутньому не повторювати помилок», – зазначає перший заступник Івано-Франківського міського голови Микола Вітенко і додає, що 23-24 березня в Івано-Франківську будуть оголошені Днями жалоби.

Для всіх небайдужих, які побажають взяти участь у поминальних заходах і перепохованні, місцева влада організувала автобуси, якими можна буде доїхати до «Дем’янового лазу» на панахиду та перепоховання.

НЕПОКАРАНЕ ЗЛО

Тим часом прикарпатські депутати вже готують звернення до Президента та уряду України щодо необхідності судових позовів до Російської Федерації, яка мала би відповідати за злочини перед українцями.Фото: svoboda.org.ua

Фото: svoboda.org.ua

«Нацистський режим був покараний за свої злочини. Німці визнали свою провину, покаялись і з 1952-го року донині вони виплачують моральні та матеріальні збитки жертвам Голокосту та іншим народам, які постраждали. Цього не відбулося з Радянським Союзом, правонаступником якого зголосилася стати Росія. На жаль, непокаране зло приводить до нового зла. Серед наступних кроків обласної ради, сподіваюсь, стане звернення до Президента та уряду України про те, аби уряд розпочав судові позови про стягнення з Російської Федерації моральних та матеріальних збитків, завданих українцям під час терору з 1917 і до 1991 року», – зазначив депутат обласної ради, доктор історичних наук, професор кафедри теорії та історії держави і права Прикарпатського національного університету Сергій Адамович.

Він переконаний, – не лише зло має бути покаране, але й пам’ять українців треба повертати. Для цього, каже, у селищі Брошнів-Осада, що на Прикарпатті, планують звести ще один меморіальний комплекс. Його хочуть спорудити на місці колишнього пересильного табору, де тривалий час утримували полонених українців, засуджених до виселення в Сибір. Нині на цьому місці люди самотужки встановили хрест і капличку. Вони сподіваються, що тут запрацює музей пам’яті. Насамперед, для реабілітації жертв тоталітарного режиму.

Ірина Дружук, Івано-Франківськ

Джерело

(Visited 321 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8625

Басейн у Франківську за 87 млн грн хоче будувати київська фірма без досвіду держзакупівель 19:27

Київське ТОВ "Ювента Інжиніринг" перемогло у торгах з пропозицією 87 492 872 грн. Наразі фірма очікує на рішення тендерного комітету. Управління капітального будівництва проводить тендер на будівництво басейну вже вдруге. Аукціон...

Прикарпатці потрапили у ДТП на Львівщині, є загиблі 19:11

Дорожньо-транспортна пригода трапилась 12 листопада, близько 18.20 на автодорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська» поблизу села Якторів Золочівського району. Попередньо встановлено, що відбулось зіткнення автомобіля «Мазда» під керуванням 49–річного водія, жителя міста Івано-Франківськ та...

На Прикарпатті у 23-річної мешканки поліцейські вилучили двох дітей-дошкільнят (фотофакт) 18:12

Під час перевірки умов проживання сім’ї, що перебуває у складних життєвих обставинах, працівники ювенальної превенції Тисменицького ВП разом з представниками служби у справах дітей та соцслужб району виявили, що помешкання...

"Умна Тимошенко" та "криве дуло": у мережі кепкують з інтерв’ю Приходько (відео, фото) 15:06 1 коментар

Новоспечена політикиня з команди Юлії Тимошенко Анастасія Приходько "провалила" своє перше велике телеінтерв’ю у новій ролі. Крім того, що екс-співачка прийшла з двома чоловіками, які їй підказували відповіді, вона ще й...

Держава виділила істотну фінансову підтримку на фільм, головну роль у якому грає відомий франківський актор 14:27

Сумa держaвної фінaнсової пiдтримки склaлa 12 млн 827 тис 240 грн, що стaновить 49,67% від зaгaльної вaртості виробництвa фiльму “Секс і нічого особистого”. Гoлoвну рoль в комедiї зіграв франківський актор...

Якою буде погода в Україні у новорічну ніч 14:05

Погода у новорічну ніч в Україні очікується без снігу. При цьому температура повітря буде досить низькою. Про це розповіла завідувачка відділом кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів Українського науково-дослідного метеорологічного інституту...

Коли єдина помісна церква в Україні буде відзначати Різдво: відповідь УПЦ КП 13:36

Єдина помісна церква, яку за сприяння Вселенського патріархату створюють в Україні, не розглядає питання про перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня. Про це заявив прес-секретар Київської патріархії...

На Прикарпатті поліція розшукує чоловіка, який зник майже місяць тому (фотофакт) 12:28

Правоохоронці розшукують громадянина Володимира Яремчука. Йдеться про жителя села Верхній Струтин, що у Рожнятівському районі. Зниклий народився 13 квітня 1994 року народження. Чоловік 15 жовтня 2018 року вийшов з дому ...

Передумали: франківський РАЦС знову перефарбовують (фотофакт) 12:11

Івано-Франківський РАЦС європейського типу сьогодні взялися перефарбовувати. Схоже, керівництво вирішило, що блакитний колір не пасує цих стінам і псує зовнішній вигляд. ""Оупен Спейс" знову міняє колір", - написав франківський фотограф Богдан...

Понад 47 мільйонів гривень аліментів стягнуто з прикарпатців від початку року (відеосюжет) 11:18

160 боржників досі перебувають у розшуку. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Вже шість тисяч франківських пільговиків оформили заяву на електронний квиток 11:13

Як відомо, в Івано-Франківську з початку жовтня почалося оформлення заявок на отримання транспортної картки “Галка”. Загалом з початку реєстрації (8.10.2018) – шість тисяч заяв від пільговиків. За інформацією департаменту соцполітики, загалом очікується оформлення...

Усика у незвичний спосіб порівняли з Мухаммедом Алі: фото 11:02

Після перемоги Олександрі Усика у бою проти британця Тоні Белью, наш боксер не уник порівняння зі славетним Мухаммедом Алі. Для початку варто відзначити, що обоє боксерів народилися в один день...

Хавбек “Прикарпаття” Богдан Оринчак став героєм 17-го туру Першої ліги 10:29

Хавбек футбольної команди “Прикарпаття” Богдан Оринчак виявився одним із творців великої командної перемоги та став справжнім героєм 17-го туру Першої ліги. Про це інформує офіційний сайт футбольного клубу. “Прикарпаття виконало завдання й здобуло бронзові...

Стало відомо скільки мешканців Івано-Франківська захворіли цього року на ГРВІ 10:10

Сьогодні під час оперативної наради, начальник управління охорони здоров’я Марія Бойко розповіла, що з початку 2018 року в Івано-Франківську захворіло на ГРВІ 66709 осіб, з них дітей – 42026 або...

Як відзначатимуть 8 березня в Україні: В'ятрович заявив, що "дня тортиків і букетиків" не буде 10:01 4 коментарі

Сьогодні українське суспільство є готовим відмовитися від радянської традиції відзначення 8 березня, зокрема молоде покоління якоїсь ностальгії щодо цього свята не відчуває. Відтак, формат 8 березня необхідно змінити – тобто,...

Комунальники просять мешканців Івано-Франківська: почне падати сніг – виходьте його чистити, а не пишіть пости в соцмережах 09:50 13 коментарів

Сьогодні під час оперативної наради, директор Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак звернувся до мешканців Івано-Фр з прохання не критикувати комунальників за те, що не прибирають місто від...

Скільки мешканців Івано-Франківська захворіли в цьому році на кір? 09:48

Під час сьогоднішньої оперативної наради начальник управління охорони здоров’я Марія Бойко розповіла про ситуацію з вірусними захворюваннями в місті, інформує Правда.іф. Всього за період з 1 січня по 9 листопада...

Медичні заклади Івано-Франківська до зими готові 09:42

Сьогодні, під час оперативної наради, начальник управління охорони здоров’я Марія Бойко повідомила, що усі заклади медицини міста готові до зими. Наявні запаси солі і піщано-соляної суміші, інформує Правда.іф. «В лікарнях...

Винесли вирок прикарпатцю, який поширював антиукраїнські дописи в забороненій соцмережі 09:39 5 коментарів

Днями Коломийський міськрайонний суд визнав винним чоловіка у публічних закликах змінити межі території та державного кордону України. Досудовим розслідуванням встановлено, що мешканець Прикарпаття на особистій сторінці у “ВКонтакте” протягом 2015-2017 років поширював дописи...

Чи достатньо у Івано-Франківську суміші для посипання доріг взимку? 09:39

Сьогодні під час оперативної наради директор КП «Муніципальна дорожня компанія» Віталій Бурко розповів про підготовку підприємства до роботи в зимовий період, інформує Правда.іф. За його словами зараз є в наявності...
  • Вертикальні меблі
  • ріел ІФ виринаюча