Субсидії по-новому. Як уряд косить пільговиків

Хто втратить право на пільги.

<span>Прем'єр-міністр Володимир Гройсман та&nbsp;<span>глава Мінсоцполітики Андрій Рева</span></span>

З 1 травня 2018 року в Україні почала діяти нова урядова програма житлових субсидій. Вона змінює систему часткової компенсації вартості комунальних послуг населенню. У зв’язку з цим потенційні субсидіанти повинні вже цього місяця подати нові дані в управління соцзахиству. Якщо раніше субсидію автоматично перепризначали на новий період раз на рік – у травні – і окремо розраховували її розмір на літній і зимовий період, то тепер  це відбуватиметься двічі на рік – у травні і жовтні.

З чим пов’язані ці зміни? За три останні роки – з 2015  по 2017 роки – обсяг фінансування субсидій для населення з держбюджету зріс з 8 млрд  до 61 млрд грн. Саме тому коштів хронічно не вистачає. В 2017 році з бюджету так і не був повністю покритий дефіцит по цій статті, що утворився з урахуванням реальних витрат підприємств теплокомуненерго на послуги населенню. 15-20 млрд грн боргу за субсидіями перекочувало у 2018 рік. А в цьогорічному бюджеті на субсидії виділено лише 55 млрд грн! Отже, на субсидії на цей рік в бюджеті залишиться лише 35-40 млрд, приблизно вдвічі менше, від потреби минулого року.

Звісно, в таких умовах уряд шукає різні шляхи: найпростіший – скоротити кількість пільговиків. Завдяки новій системі призначення субсидій, 15-20% тих, хто сьогодні їх отримує, з початку нового опалювального сезону можуть втратити ці виплати. Про це розповів директор департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко. Нова програма спрямована на жорсткіший контроль уряду за доходами і матеріальним станом отримувачів субсидій з метою скорочення видатків у державному бюджеті.

У Мінсоцполітики поспішили заспокоїти громадян: «Переважній більшості громадян, які отримують субсидії та не мають щойно куплених предметів розкоші, нових автомобілів, або у складі сімей яких немає працездатних осіб, що декларують нульові ставки доходу – загалом це приблизно 80-85% нинішніх субсидіантів – як і раніше, державну допомогу буде перепризначено в автоматичному режимі і без необхідності звертатися до органів соціального захисту».

З цього повідомлення випливає, що решті (15-20%) громадян, які претендують на субсидії, доведеться звернутися до органів соціального захисту за переоформленням  виплат. Треба повторно подати заяву і декларацію. Ці документи можна вільно скачати на сайті профільного міністерства, там же наведені зразки, як оформляти ці документи.

Як вже повідомляв «Главком», головна відмінність у тому, що тепер в окремому розділі потрібно буде вказувати дохід від здачі молока, квартири в оренду, отриманих за кордоном доходів. Заповнюючи у декларації інформацію про членів сім`ї, важливо звертати увагу на «Примітки*», де уточнюється, яку інформацію потрібно подавати: «Інформація про фактичне проживання особи за адресою, а також про перебування особи за кордоном сукупно понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії». Це важлива інформація: в разі, якщо хтось із членів сім`ї зареєстрований, але не проживає, комісія служби соцзахисту встановлює, чи враховувати цю інформацію під час розрахунку субсидії.

За даними Мінсоцполітики, з 1 травня збереглося право оформити субсидію не на всіх зареєстрованих, а фактично проживаючих у помешканні осіб. У декларації треба написати: «зареєстровані, але не проживають».

А ще Декларацію доповнено новим розділом ІV: «Відомості про транспортні засоби, … з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім’ї осіб незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)».

Що таке субсидії
Відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних  послуг (водо-, тепло-,  газопостачання, водовідведення,  електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива проводиться державою через надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії. Субсидія є безповоротною і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Кому потрібно повторно подати документи на переоформлення субсидії

За даними Мінсоцполітики, «повторно – заяву і декларацію – потрібно подати: орендарям житла;  внутрішньо переміщеним особам;  тим сім’ям, яким субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих, а осіб, що фактично проживають у помешканні; тим сім’ям, де люди працездатного віку, але які не працюють, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати; тим сім’ям, у складі  протягом останнього року відбулися зміни; тим сім’ям, які станом на травень 2018 року мають понад двомісячну заборгованість за житлово-комунальні послуги і не погасять її до червня 2018-го».

Уряд заявив, що тепер тим, хто дійсно є безробітним, необхідно стати на облік до центру зайнятості. А людям працездатного віку, хто претендує на субсидію, але не реєструється як безробітний, бо насправді працює без оформлення в Україні або за кордоном, органи соцзахисту автоматом рахуватимуть дохід три прожиткові мінімуми – 5286 гривень. Це, нібито,  стимулюватиме українців до офіційного працевлаштування, сприятиме детінізації та усуне можливість, коли субсидію насправді отримують люди з достатньо високими доходами.

Хто втратить субсидії в Україні

Віталій  Музиченко підтверджує: субсидії можуть втратити люди, які мають нові автомобілі. «Це автомобілі, не старіші 5 років. Тобто, роль грає не факт покупки протягом останніх 5 років, а просто наявність автомобіля, з дня випуску якого минуло менше часу. Тобто, це достатньо коштовні речі», — пояснив він. Також на субсидію не зможуть претендувати ті, хто має житло великої квадратури. «Для квартир – це 120 квадратних метрів, для будинків — 200. Але є виключення для багатодітних, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу — тобто, там, де дійсно проживає велика кількість громадян», — говорить експерт. За його словами, нові правила призначення виплат мають підвищити ефективність програми житлових субсидій. «Передбачено більше стимулів для того, щоб наші працездатні громадяни, які не працюють, все-таки вирішували питання щодо свого працевлаштування й отримання доходів. І головне, щоб вони ці доходи показували», — сказав Музиченко.

Далі ріст боргів за послуги ЖКГ?

Цілком очевидно, що через скорочення обсягів субсидіювання Україну очікує новий виток нарощування боргів за комунальні послуги, газ та електроенергію. У 2017 році отримувачами субсидій стала більша половина українських сімей (майже 8 млн домогосподарств), що свідчить про надзвичайно високий рівень бідності українців.

За даними НАК «Нафтогаз України», на 8 травня 2018 року сумарна прострочена заборгованість підприємств ТКЕ, ТЕЦ перед «Нафтогазом» – близько 31,6 млрд грн., з них за 2018 р. — майже 11  млрд грн.

«Так за січень заборгованість за послуги ЖКХ становила 36,9 млрд грн. за лютий –  40 млрд грн, за березень – 42,7 млрд грн. Левова частка цієї заборгованості складає борг за газ, централізоване опалення і гарячу воду», –  розповів Олександр Сергієнко, директор аналітично-дослідницького центру «Інститут міста», у прес-центрі «Главкома».

Норми скоротять, за економію нагородять

За даними Кабінету Міністрів, з метою стимулювання енергозбереження з 1 травня 2018 року соціальна норма на газове опалення буде наближена до реальних обсягів споживання і становитиме 4,5 кубометрів на 1 квадратний метр площі (було 5,0), електроопалення – 30 кВт. год (було 51) на 1 квадратний метр площі житла. При призначенні субсидії на понаднормову площу житла, норма може бути збільшена не більш ніж на 30%.

За новими правилами, тепер субсидія буде покривати не 330 кубометрів газу на опалення квартири площею 60 кв. м, а тільки 300. За додаткові 30 кубів доведеться платити, а це, згідно з навіть нинішніми тарифами, плюс 204 гривні в платіжки. Що стосується тепла, то в квартирі з центральним опаленням площею 60 кв. м субсидія покриватиме на 0,7 Гкал менше (замість 3,28 – 2,5 Гкал). Таким чином, якщо, наприклад, сім’я в Києві не скоротить споживання, їй доведеться заплатити додаткові 1411 грн.

Внутрішньо-переміщені особи відтепер зможуть оформити субсидію без договору оренди житла – лише на підставі заяви і декларації,  вказавши склад сім`ї. Заява стане приводом для обстеження матеріально-побутових умов, а сам акт про обстеження – підставою для призначення субсидії, кажуть в уряді.

Спрощено процедуру отримання субсидій для жителів об’єднаних територіальних громад. Відтепер адміністрації Об`єднаних територіальних громад мають право приймати від громадян документи для оформлення субсидії для передачі їх органам соціального захисту населення. Механізм повторює практику звернень до сільських і селищних рад.

Уряд також має намір преміювати домогосподарства за економію ресурсів за підсумками цього опалювального сезону. Під монетизацію підпадають зекономлені домогосподарствами 150 кіловат-годин  електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу  (від обсягу, на який домогосподарству була надана субсидія). У грошовому еквіваленті це майже 700 гривень. Субсидіантам, які економно використовували ресурси, треба так само – до 1 вересня – подати заяву у місцеве управління соціального захисту населення, на підставі якої здійснюватиметься виплата винагороди за енергоефективність.

Інформацію про наявність економії кожен отримувач субсидії може відслідковувати у своїй платіжці або шляхом звернення до постачальника газу чи електроенергії, якщо вони використовуються для опалення.

Про те, що нормативи для розрахунку субсидій були завищеними, свідчить той факт, що, в 2017 році за результатами опалювального сезону до бюджету країни було повернуто невикористані субсидії на такі суми: газопостачальними підприємствами – 6,2 млрд грн, теплопостачальними – 1,1 млрд. грн., водопостачальними – 650,1 млн грн, електропостачальними – 290,7 млн грн. Така ж ситуація була і в 2016 році. Тобто кошти від субсидії приходили, а сім’я апріорі не в силі спожити послуг більше, хіба відчиняти кватирку і «гріти» повітря.

Нормативи, які використовуються з 1 травня 2018 року для розрахунку субсидій

СОЦІАЛЬНІ НОРМАТИВИ 2018

Послуга   Нова норма

НОРМА ЖИТЛА для:

централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання)   13,65 м2 на особу + 35,22 м2
на сім’ю
оплати користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком 13,65 м2 на особу + 35,22 м2
на сім’ю

ТЕПЛОВА ЕНЕРГІЯ:

на опалення   0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі * кориг. коеф. (в опалювальний період)

СПОЖИВАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ:

на опалення   4,5 м3 на 1 м2 площі * кориг. коеф. (в опалювальний період)
на газову плиту (приготування їжі)   3,3 м3 на особу
на газову плиту (приготування їжі і підігрів води)   5,4 м3 на особу
на газову плиту і водонагрівач   10,5 м3 на особу

ВОДОПОСТАЧАННЯ:

постачання холодної води   2,4 м3 на особу (за наявності централізованого постачання гарячої води)
4,0 м3 на особу (за відсутності централізованого постачання гарячої води)
постачання гарячої води   1,6 м3 на особу

СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ:

на опалення   30 кВт.год на 1 м2 площі * кориг. коеф. (в опалювальний період)
у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами   110 кВт. год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за наявності централізованого постачання гарячої води)
130 кВт. год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за відсутності централізованого постачання гарячої води)
у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами   70 кВт. год на сім’ю з однієї  особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за наявності централізованого постачання гарячої води)
100 кВт. год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за відсутності централізованого постачання гарячої води)

Наталка Прудка, «Главком»

 

(Visited 231 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6767

загрузка...

Компанія прикарпатського нардепа Шевченка освоїть 109 мільйонів гривень на ремонті дороги 21:47

Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області визначила виконавця поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільної дороги загального користування державного значення Н-10 Стрий-Івано-Франківськ-Чернівці-Мамалига (на м. Кишинів) на ділянці км 18+330 –...

Минулоріч в економіку Прикарпаття інвестовано понад 31 млн.дол. США прямих інвестицій 16:45

Головне управління статистики інформує. Обсяг вкладених з початку інвестування в економіку області прямих інвестицій (акціонерного капіталу) на 31 грудня 2018р. становив 894,5 млн.дол. США, що у розрахунку на одну особу населення склало...

Бізнес Прикарпаття сплатив до бюджету 215 мільйонів гривень ПДВ 15:25 1 коментар

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, платники податку на додану вартість Івано-Франківщини за перші два місяці року перерахували до державного бюджету 215,1 млн гривень. Це на 19,2...

З початку року свої доходи вже задекларували 860 прикарпатців 14:47

Протягом січня-лютого 2019 року 860 жителів Івано-Франківщини подали декларації про доходи, отримані у 2018 році, з них  564 «обов’язкових»  та  296  на отримання податкової знижки. Про це повідомили  в управлінні...

Від 17 до 35 тисяч доларів: які автомобілі найчастіше купляли прикарпатці в лютому 14:27

Минулого місяця в Івано-Франківську та області зареєстрували 68 нових автомобілів. На кожну з цих машин витрачали в середньому по $32 тис, інформує WestNews з посиланням на сайт з продажу автомобілів RST.ua....

Хто з російського бізнесу потрапив під нові українські санкції 07:51

Рада національної безпеки і оборони затвердила додатковий список із 294 юридичних осіб, щодо яких вводяться обмежувальні санкції. Про це йдеться в указі президента №82/2019 від 19 березня, розміщеному на сайті...

На Прикарпатті налічується більше 8 тисяч безробітних 17:30

Соціально-економічне становище Івано-Франківської області за січень 2019 року (за даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області) Короткий огляд   Населення Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, за попередніми даними,...

Власник "Івано-Франківськцементу" Микола Круць закинув міністру Володимиру Омеляну некомпетентність 16:02 10 коментарів

У Коломиї під час засідання Ради регіонального розвитку голова правління ПрАТ "Івано-Франківськцемент" Микола Круць посперечався з міністром інфраструктури Володимиром Омеляном через формування цін на цемент. Микола Круць Учора, 19 березня,...

Більше 4,6 мільйона гривень надійшло до бюджетів від процентів, нарахованих на депозити прикарпатців 12:47

За два місяці 2019 року платники податків Івано-Франківщини, які отримали дохід у вигляді процентів, нарахованих на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків, ощадних (депозитних) сертифікатів, вкладів у кредитній спілці,...

Як зросли пенсії українців 09:13

Середня сума підвищення пенсій із 1 березня 2019 року для українці, пенсії яких підлягали перерахунку, становить 514 гривень. Про це у ході селекторної наради повідомив віце-прем’єр-міністр Павло Розенко, повідомляється на...

На Прикарпатті оприлюднили список податкових боржників. Їх є понад тридцять тисяч (документи) 14:27

В Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області оприлюднили інформацію про прикарпатських суб’єктів господарювання, які мають податковий борг. Йдеться про боржників у державний і місцевий бюджети. Їх в області, станом на...

До фіскальної служби Прикарпаття надійшло 18 письмових звернень громадян 13:52

Протягом січня - лютого 2019 року до органів фіскальної служби Івано-Франківщини надійшло 18 письмових звернень громадян, що на 10 звернень менше ніж у відповідному періоді 2018 року. Про це повідомили...

В Україні зростуть ціни на хліб, цукор і гречку 10:01

В Україні здорожчають хліб і борошняні вироби, незважаючи на успішний початок посівної кампанії. Так, в Україні скорочуються посіви під жито, тож його доводиться імпортувати. Саме тому житній хліб подорожчав за...

На Прикарпатті підприємці сплатили до місцевих бюджетів майже 166 млн. грн єдиного податку 17:30

З початку року суб’єкти малого підприємництва сплатили до місцевих бюджетів Івано-Франківщини 165,9 млн грн єдиного податку, що на 28,9 млн грн більше, ніж у відповідному періоді 2018 року. Про це...

Інформація про суб’єктів господарювання Франківщини, які мають податковий борг 15:55

В Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області нагадують, оприлюднення інформації про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, у тому числі й з місцевих податків визначено п. 35.4 ст. 35 Податкового кодексу України,...

Київстар відмовляється від безлімітних тарифів 15:38 3 коментарі

Київстар незабаром перегляне вартість послуг мобільного зв'язку та відмінить безлімітні тарифи. "Безліміт, без урахування потреб абонента - це утопія з негативним результатом. Ми хочемо пропонувати абоненту той обсяг послуг, який...

На 1,5 мільйона гривень порушень митних правил виявили працівники Івано-Франківської митниці 12:46

Як повідомили в Івано-Франківській митниці ДФС за підсумками роботи двох місяців поточного року митники Прикарпаття порушили 52 справи про порушення митних правил на суму 1,5 млн гривень. За даними справами...

До уваги прикарпатців! Як записатися в Ощадбанк для отримання субсидії: покрокова інструкція 21:35

В Україні стартувала реформа з монетизації субсидії. З початку цього тижня, тобто, з 12 березня у відділеннях Ощадбанку компенсацію на оплату комунальних послуг стали видавати “живими” грошима. Щоб полегшити процедуру...

Населення Івано-Франківська та сіл, підпорядкованих міськраді становить понад 260 тисяч осіб 13:53

Соціально-економічне становище м. Івано-Франківська за січень 2019 року (за даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області) Короткий огляд   Населення Станом на 1 січня 2019р. у м.Івано-Франківську та селах, підпорядкованих...

Прикарпатці сплатили до місцевих бюджетів майже мільярд гривень податків та зборів 13:22

За січень-лютий поточного року платники податків Івано-Франківщини  перерахували до місцевих бюджетів 959,3 млн грн, що на 256 млн грн більше, ніж у відповідному періоді минулого року. Про це повідомили в...
  • ріел ІФ виринаюча