Субсидії по-новому. Як уряд косить пільговиків

Хто втратить право на пільги.

<span>Прем'єр-міністр Володимир Гройсман та&nbsp;<span>глава Мінсоцполітики Андрій Рева</span></span>

З 1 травня 2018 року в Україні почала діяти нова урядова програма житлових субсидій. Вона змінює систему часткової компенсації вартості комунальних послуг населенню. У зв’язку з цим потенційні субсидіанти повинні вже цього місяця подати нові дані в управління соцзахиству. Якщо раніше субсидію автоматично перепризначали на новий період раз на рік – у травні – і окремо розраховували її розмір на літній і зимовий період, то тепер  це відбуватиметься двічі на рік – у травні і жовтні.

З чим пов’язані ці зміни? За три останні роки – з 2015  по 2017 роки – обсяг фінансування субсидій для населення з держбюджету зріс з 8 млрд  до 61 млрд грн. Саме тому коштів хронічно не вистачає. В 2017 році з бюджету так і не був повністю покритий дефіцит по цій статті, що утворився з урахуванням реальних витрат підприємств теплокомуненерго на послуги населенню. 15-20 млрд грн боргу за субсидіями перекочувало у 2018 рік. А в цьогорічному бюджеті на субсидії виділено лише 55 млрд грн! Отже, на субсидії на цей рік в бюджеті залишиться лише 35-40 млрд, приблизно вдвічі менше, від потреби минулого року.

Звісно, в таких умовах уряд шукає різні шляхи: найпростіший – скоротити кількість пільговиків. Завдяки новій системі призначення субсидій, 15-20% тих, хто сьогодні їх отримує, з початку нового опалювального сезону можуть втратити ці виплати. Про це розповів директор департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко. Нова програма спрямована на жорсткіший контроль уряду за доходами і матеріальним станом отримувачів субсидій з метою скорочення видатків у державному бюджеті.

У Мінсоцполітики поспішили заспокоїти громадян: «Переважній більшості громадян, які отримують субсидії та не мають щойно куплених предметів розкоші, нових автомобілів, або у складі сімей яких немає працездатних осіб, що декларують нульові ставки доходу – загалом це приблизно 80-85% нинішніх субсидіантів – як і раніше, державну допомогу буде перепризначено в автоматичному режимі і без необхідності звертатися до органів соціального захисту».

З цього повідомлення випливає, що решті (15-20%) громадян, які претендують на субсидії, доведеться звернутися до органів соціального захисту за переоформленням  виплат. Треба повторно подати заяву і декларацію. Ці документи можна вільно скачати на сайті профільного міністерства, там же наведені зразки, як оформляти ці документи.

Як вже повідомляв «Главком», головна відмінність у тому, що тепер в окремому розділі потрібно буде вказувати дохід від здачі молока, квартири в оренду, отриманих за кордоном доходів. Заповнюючи у декларації інформацію про членів сім`ї, важливо звертати увагу на «Примітки*», де уточнюється, яку інформацію потрібно подавати: «Інформація про фактичне проживання особи за адресою, а також про перебування особи за кордоном сукупно понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії». Це важлива інформація: в разі, якщо хтось із членів сім`ї зареєстрований, але не проживає, комісія служби соцзахисту встановлює, чи враховувати цю інформацію під час розрахунку субсидії.

За даними Мінсоцполітики, з 1 травня збереглося право оформити субсидію не на всіх зареєстрованих, а фактично проживаючих у помешканні осіб. У декларації треба написати: «зареєстровані, але не проживають».

А ще Декларацію доповнено новим розділом ІV: «Відомості про транспортні засоби, … з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім’ї осіб незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)».

Що таке субсидії
Відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних  послуг (водо-, тепло-,  газопостачання, водовідведення,  електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива проводиться державою через надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії. Субсидія є безповоротною і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Кому потрібно повторно подати документи на переоформлення субсидії

За даними Мінсоцполітики, «повторно – заяву і декларацію – потрібно подати: орендарям житла;  внутрішньо переміщеним особам;  тим сім’ям, яким субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих, а осіб, що фактично проживають у помешканні; тим сім’ям, де люди працездатного віку, але які не працюють, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати; тим сім’ям, у складі  протягом останнього року відбулися зміни; тим сім’ям, які станом на травень 2018 року мають понад двомісячну заборгованість за житлово-комунальні послуги і не погасять її до червня 2018-го».

Уряд заявив, що тепер тим, хто дійсно є безробітним, необхідно стати на облік до центру зайнятості. А людям працездатного віку, хто претендує на субсидію, але не реєструється як безробітний, бо насправді працює без оформлення в Україні або за кордоном, органи соцзахисту автоматом рахуватимуть дохід три прожиткові мінімуми – 5286 гривень. Це, нібито,  стимулюватиме українців до офіційного працевлаштування, сприятиме детінізації та усуне можливість, коли субсидію насправді отримують люди з достатньо високими доходами.

Хто втратить субсидії в Україні

Віталій  Музиченко підтверджує: субсидії можуть втратити люди, які мають нові автомобілі. «Це автомобілі, не старіші 5 років. Тобто, роль грає не факт покупки протягом останніх 5 років, а просто наявність автомобіля, з дня випуску якого минуло менше часу. Тобто, це достатньо коштовні речі», — пояснив він. Також на субсидію не зможуть претендувати ті, хто має житло великої квадратури. «Для квартир – це 120 квадратних метрів, для будинків — 200. Але є виключення для багатодітних, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу — тобто, там, де дійсно проживає велика кількість громадян», — говорить експерт. За його словами, нові правила призначення виплат мають підвищити ефективність програми житлових субсидій. «Передбачено більше стимулів для того, щоб наші працездатні громадяни, які не працюють, все-таки вирішували питання щодо свого працевлаштування й отримання доходів. І головне, щоб вони ці доходи показували», — сказав Музиченко.

Далі ріст боргів за послуги ЖКГ?

Цілком очевидно, що через скорочення обсягів субсидіювання Україну очікує новий виток нарощування боргів за комунальні послуги, газ та електроенергію. У 2017 році отримувачами субсидій стала більша половина українських сімей (майже 8 млн домогосподарств), що свідчить про надзвичайно високий рівень бідності українців.

За даними НАК «Нафтогаз України», на 8 травня 2018 року сумарна прострочена заборгованість підприємств ТКЕ, ТЕЦ перед «Нафтогазом» – близько 31,6 млрд грн., з них за 2018 р. — майже 11  млрд грн.

«Так за січень заборгованість за послуги ЖКХ становила 36,9 млрд грн. за лютий –  40 млрд грн, за березень – 42,7 млрд грн. Левова частка цієї заборгованості складає борг за газ, централізоване опалення і гарячу воду», –  розповів Олександр Сергієнко, директор аналітично-дослідницького центру «Інститут міста», у прес-центрі «Главкома».

Норми скоротять, за економію нагородять

За даними Кабінету Міністрів, з метою стимулювання енергозбереження з 1 травня 2018 року соціальна норма на газове опалення буде наближена до реальних обсягів споживання і становитиме 4,5 кубометрів на 1 квадратний метр площі (було 5,0), електроопалення – 30 кВт. год (було 51) на 1 квадратний метр площі житла. При призначенні субсидії на понаднормову площу житла, норма може бути збільшена не більш ніж на 30%.

За новими правилами, тепер субсидія буде покривати не 330 кубометрів газу на опалення квартири площею 60 кв. м, а тільки 300. За додаткові 30 кубів доведеться платити, а це, згідно з навіть нинішніми тарифами, плюс 204 гривні в платіжки. Що стосується тепла, то в квартирі з центральним опаленням площею 60 кв. м субсидія покриватиме на 0,7 Гкал менше (замість 3,28 – 2,5 Гкал). Таким чином, якщо, наприклад, сім’я в Києві не скоротить споживання, їй доведеться заплатити додаткові 1411 грн.

Внутрішньо-переміщені особи відтепер зможуть оформити субсидію без договору оренди житла – лише на підставі заяви і декларації,  вказавши склад сім`ї. Заява стане приводом для обстеження матеріально-побутових умов, а сам акт про обстеження – підставою для призначення субсидії, кажуть в уряді.

Спрощено процедуру отримання субсидій для жителів об’єднаних територіальних громад. Відтепер адміністрації Об`єднаних територіальних громад мають право приймати від громадян документи для оформлення субсидії для передачі їх органам соціального захисту населення. Механізм повторює практику звернень до сільських і селищних рад.

Уряд також має намір преміювати домогосподарства за економію ресурсів за підсумками цього опалювального сезону. Під монетизацію підпадають зекономлені домогосподарствами 150 кіловат-годин  електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу  (від обсягу, на який домогосподарству була надана субсидія). У грошовому еквіваленті це майже 700 гривень. Субсидіантам, які економно використовували ресурси, треба так само – до 1 вересня – подати заяву у місцеве управління соціального захисту населення, на підставі якої здійснюватиметься виплата винагороди за енергоефективність.

Інформацію про наявність економії кожен отримувач субсидії може відслідковувати у своїй платіжці або шляхом звернення до постачальника газу чи електроенергії, якщо вони використовуються для опалення.

Про те, що нормативи для розрахунку субсидій були завищеними, свідчить той факт, що, в 2017 році за результатами опалювального сезону до бюджету країни було повернуто невикористані субсидії на такі суми: газопостачальними підприємствами – 6,2 млрд грн, теплопостачальними – 1,1 млрд. грн., водопостачальними – 650,1 млн грн, електропостачальними – 290,7 млн грн. Така ж ситуація була і в 2016 році. Тобто кошти від субсидії приходили, а сім’я апріорі не в силі спожити послуг більше, хіба відчиняти кватирку і «гріти» повітря.

Нормативи, які використовуються з 1 травня 2018 року для розрахунку субсидій

СОЦІАЛЬНІ НОРМАТИВИ 2018

Послуга   Нова норма

НОРМА ЖИТЛА для:

централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання)   13,65 м2 на особу + 35,22 м2
на сім’ю
оплати користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком 13,65 м2 на особу + 35,22 м2
на сім’ю

ТЕПЛОВА ЕНЕРГІЯ:

на опалення   0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі * кориг. коеф. (в опалювальний період)

СПОЖИВАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ:

на опалення   4,5 м3 на 1 м2 площі * кориг. коеф. (в опалювальний період)
на газову плиту (приготування їжі)   3,3 м3 на особу
на газову плиту (приготування їжі і підігрів води)   5,4 м3 на особу
на газову плиту і водонагрівач   10,5 м3 на особу

ВОДОПОСТАЧАННЯ:

постачання холодної води   2,4 м3 на особу (за наявності централізованого постачання гарячої води)
4,0 м3 на особу (за відсутності централізованого постачання гарячої води)
постачання гарячої води   1,6 м3 на особу

СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ:

на опалення   30 кВт.год на 1 м2 площі * кориг. коеф. (в опалювальний період)
у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами   110 кВт. год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за наявності централізованого постачання гарячої води)
130 кВт. год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за відсутності централізованого постачання гарячої води)
у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами   70 кВт. год на сім’ю з однієї  особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за наявності централізованого постачання гарячої води)
100 кВт. год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за відсутності централізованого постачання гарячої води)

Наталка Прудка, «Главком»

 

(Visited 217 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6669

На сесії Івано-Франківської облради ухвалили зміни до бюджету 17:30

За 9 місяців поточного року до обласного бюджету надійшло доходів загального та спеціального фондів у сумі понад 7 млрд грн. Доходи до загального фонду склали 588 мільйонів гривень, надходження податку...

Податківці зустрілись з головами об'єднаних територіальних громад Коломийщини та Косівщини 16:45

В Матеївецькій об'єднаній територіальній громаді відбулась зустріч представників фіскальної служби області, управління держпраці, Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування та голів об'єднаних територіальних громад Коломийщини та Косівщини щодо проблем та перспектив...

Нова пенсія українців: навіщо, як та коли почнемо накопичувати 13:36 3 коментарі

Минулого року в Україні почали реформувати пенсійну систему. Було прийнято закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій. Наступний етап реформи – запровадження другого рівня пенсійної...

За використання лісових ресурсів Прикарпаття бюджет отримав понад 59,5 мільйонів гривень 13:24 1 коментар

З початку 2018 року лісокористувачі Прикарпаття області сплатили до бюджетів усіх рівнів 59,5 млн. грн. рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, у тому числі 43,4 млн. грн. надійшло до...

Розмір мінімальної заробітної плати в 2019 році дещо зросте 20:51 6 коментарів

Президент Петро Порошенко заявив, що підписав закон про Державний бюджет на 2019 рік. Про це він сказав під час виступу на другому Українському жіночому конгресі, повідомляє кореспондент Укрінформу. “Я зараз...

Франківцям боргують понад 16 мільйонів гривень заробітної плати 16:45 1 коментар

Головне управління статистики інформує. Заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій м.Івано-Франківська на 1 листопада 2018р. становила 16,6 млн.грн, що складає 45,8% від загальної суми боргу по...

Олів’є подорожчав: скільки українцям доведеться заплатити за традиційну новорічну страву 13:36

Експерти підрахували, що три кілограми популярного новорічного салату олів’є обійдуться українцям в 166,2 грн. Таким чином страва стала на 36 грн дорожче, ніж в 2017 році. Про це повідомляє OBOZREVATEL. Як повідомив голова Асоціації постачальників торговельних мереж...

Майже 10 мільярдів гривень податків сплатили до бюджету суб’єкти господарювання Прикарпаття 11:55

За 11 місяців 2018 року платники податків Прикарпаття сплатили до бюджетів усіх рівнів 9,9 млрд. грн. податкових платежів, що на 1,5 млрд. грн. більше ніж за відповідний період минулого року....

Рада внесла зміни в бюджет: на пенсії виділили ще 11 мільярдів 07:06

Верховна Рада ухвалила зміни до закону про державний бюджет на 2018 рік. Відповідне рішення нардепи ухвалили на засіданні у четвер. Зміни в бюджет було внесено шляхом перерозподілу. Саме тому основні...

Цьогоріч в економіку Прикарпаття інвестували з-за кордону майже 30 мільйонів доларів 18:12 1 коментар

На 1 жовтня 2018 року загальний обсяг прямих закордонних інвестицій, залучених в економіку Івано-Франківської області з початку інвестування склав 899 мільйонів американських доларів. Найбільш значні обсяги прямих інвестицій зосереджені на...

Чому варто обирати квартири в новобудовах, а не вторинне житло? 18:01 1 коментар

Шукаючи житло, люди постають перед вибором: купити нове, чи вторинне? Якого забудовника обрати? На що звертати увагу в першу чергу? Без фахової допомоги тут не розібратись, особливо, коли вибір стоїть...

На Прикарпатті проведуть вибіркові обстеження населення 15:55 1 коментар

Органи державної статистики України на постійній основі проводять  вибіркові обстеження населення (домогосподарств), результати яких є основним джерелом інформації, необхідної для вимірювання соціально-економічних характеристик домогосподарств, для проведення всебічного аналізу рівня життя...

Який вигляд матиме монетизація субсидій: пояснення від міністра соцполітики Реви 15:38 1 коментар

Міністр соціальної політики Андрій Рева переконує, відповідно до чинного проекту монетизації субсидій, люди зможуть отримати всю суму зекономлених коштів і використати її на власний розсуд. За його словами, після закінчення...

Цьогоріч фахівцями Головного управління статистики підготовлено понад 500 статистичних бюлетенів 13:53

Сьогодні українська статистика, створюючи якісну інформаційну базу, забезпечує сучасні потреби суспільства в об’єктивній та неупередженій статистичній інформації, яка є надійною основою для підтримки прийняття обґрунтованих рішень, проведення досліджень і відкритих...

Міжбанк закрився суттєвим підвищенням курсу гривні 05:47

5 грудня котирування гривні до долара на закритті міжбанку встановилися на рівні 27,96 - 27,98 гривні за долар. Про це повідомляє Finance.ua. На 16:59 середні курси валют на міжбанку були...

Прикарпатцям на замітку: Німеччина з 19 грудня відкриває двері для українських заробітчан 21:18 4 коментарі

19 грудня німецький парламент зніме обмеження на використання легального праці іноземних робітників. Зараз німецький роботодавець обмежений зобов’язанням віддавати пріоритет працівникові з Німеччини, в другу чергу зобов’язаний прийняти на роботу громадян...

Жоден прикарпатець ще не розмитнював авто “на бляхах” за новим законом, – Державна фіскальна служба 20:24 6 коментарів

Як раніше інформували ЗМІ, в листопаді цього року Президент України Петро Порошенко підписав закони №8487 та №8488 про розмитнення автомобілів на “єврономерах”. Згідно із законами, крім акцизу, у вартість розмитнення авто...

Прикарпатцям на замітку: які правила митного оформлення автомобіля на “бляхах” 19:27 1 коментар

Законом України від 8 листопада 2018 року № 2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України»...

Прикарпатцям на замітку: подарунки вартістю до 931 гривні не оподатковуються 17:30

Відповідно до статті 165 Податкового кодексу України вартість подарунка, що не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати у розрахунку на місяць, не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних...

Подарунок від "Київстар": 4G став безлімітним 11:34

Починаючи від 3 грудня мобільний оператор Київстар вводить безлімітний мобільний інтернет у мережі 4G. Тобто, тепер користувачі користуватимуться інтернетом, без списання мегабайтів, як це відбувається в стандартний тарифних планах. Про...
  • ріел ІФ виринаюча