Світ часодійства франківської письменниці Наталії Щерби (фото)

Вона певна: час – це не просто магія, з якою ми зустрічаємося щодня, але й неабияка сила. І цю просту, але чарівну істину намагається донести у своїх творах. І хоч у дитинстві навіть мріяти боялася про те, щоб стати письменницею, нині її книжки, сповнені фантастичних пригод, підкорюють світ. Про те, чому її рукописи не хотіли видавати, як створювався світ часодійства і які дива траплялися з нею у реальному житті, читачам журналу “LIKE” розповідає популярна українська письменниця, авторка бестселерів “Часодії”, “Чароділ” і “Лунастри”, чарівна франківка НАТАЛІЯ ЩЕРБА.

– Наталіє, сьогодні Ви одна з найпопулярніших письменників у жанрі підліткової фантастики, чула, що мріяли про це з дитинства. Чи правда?

Так. Але в дитинстві я вважала, що письменниця – це якась така божественна професія, до якої звичайним людям долучитися не можливо – моє дитинство проходило у радянські часи, й тоді було дуже важко кудись пробитися. Тому я полишила ці мрії і пішла в шиття. Хотіла стати дизайнером, закінчила Київську академію легкої промисловості, робила колекції. А потім одного дня стався переломний момент – я зрозуміла, що хочу писати казки. І почала брати участь у різних конкурсах, вигравати, й написала свій перший роман “Часодії”. Це була дуже довга історія, бо 5 років ніхто не хотів його публікувати, як то часто буває… Аж поки виграла конкурс – з-поміж трьох тисяч рукописів “Часодії” взяли перше місце. Ось так розпочалася їхня історія.

– Якщо ми вже зачепили тему “Часодіїв”, то звідкіля взагалі взялася ця історія? Чому саме магія часу? Звідки взявся образ Василини?

Я завжди хотіла написати казку про час. Я взагалі цікавилася часом як поняттям найбільше з наукової точки зору. І фантастикою захопилася, тому що хотіла більше про це дізнатися. Хотілось написати саме про час, бо у нас в оповіданнях він поставав як сліпа, рушійна, але темна сила. А мені хотілося показати його як силу творчу, легку і світлу. Звідси і взялося гасло “Час – це магія”: мається на увазі, магія, як творчість, творче начало. Це бажання прийшло ще з дитинства. Мріяла машину часу збудувати, таке дивне дитяче бажання було… Головне – хотіла, щоб це була слов’янська казка. Імена у героїв повинні були бути казкові, але сучасні. Тому головна героїня – Василина, а щоб показати її внутрішній вогонь – прізвище Огнєва. Така собі сильна дівчинка з сильним характером. А руде волосся і блакитні очі – мені видалося, що це дуже яскраве поєднання для такого образу, та й зовнішність теж слов’янська виходить, але не шаблонна.

– Ця історія об’єднує геть усе: і час, і магію, і кохання…

Ну, історія з коханням там узагалі цікава вийшла. Я не хотіла на цьому робити акцент, але поки писалися “Часодії”, вона все одно вийшла на перший план. Дуже всім сподобався Феш. Я багато думала над цим, чому так, і зрозуміла, що дівчатам не вистачає такого хлопця, який був би в першу чергу товаришем. Який би поважав. А в мене так вийшло, що Феш поважає Василину за її характер, за те, що вона не здалася. Дуже цікаво вийшло, що такого друга хотілося не лише мені, але й багатьом дівчаткам, як виявилося.

– “Часодії” – уже завершений цикл, але, думаю, багатьом хотілось би якогось продовження. Не маєте бажання дописати цю історію?

Так, я думала про це, але не хочу продовження. Бо великі історії й так важко писати, а коли вони виходять надто великими – розмиваються. Ось “Таня Гроттер” – там 15, чи навіть 20 книжок, і вона вже втратила свою цілісність. Тому я думала, якщо і буде продовження, то, скоріш за все, як окрема історія, в іншому часі, у тому ж світі, але не з цими героями. Хоча я маю “Часодійну книжку”, яка пояснює багато речей, що не вмістилися в основний цикл. І ще буде невдовзі новорічна часодійна казка, яку я вже написала. Ось так.

–  А чому, власне, підліткове фентезі?

Тому, що підлітковий вік – найцікавіший. Формується характер особистості, це своєрідна межа між дитячим і дорослим світом. Це час, коли людина формує своє світосприйняття. І, мені здається, для фантастики це найкращий вік.

 

– Світ фентезі часто буває цікавішим за реальний. Чи нема, бува, ризику там загубитися, відірватися від життя?

Те, що світ фентезі – це втеча від реальності – трохи міф. Це неправильно. Взагалі, фантастика чим цікава – вона дає можливість побачити реальний світ через іншу призму, через призму фантастичного і якихось вчинків, які в реальному житті не можливі. Саме це показує, як випробовується характер. Тому це цікаво.

– Хто перші читачі Ваших книг?

Моя молодша сестра і моя донька. Вони здебільшого критики (сміється – ред.). Моя сім’я читає, вони мене дуже підтримують, і це прекрасно. Я взагалі вважаю, що для письменника це дуже важливо, особливо у перші роки, коли ти лише пробуєш, шукаєш свій стиль – це дуже довгий процес і легше, коли тебе підтримують рідні.

– От, власне, хотіла спитати, що допомогло не зневіритись у ті роки, коли Вас не хотіли друкувати?

Важко було, бо у видавництві хотіли, щоб писали щось вторинне – на кшталт “Сутінок”, про вампірів, те, що було тоді популярне… Мені навіть образливо було, бо професія письменника така важка, і – поширювати її на чужі світи, розпорошувати? Не варто свої зусилля спрямовувати на чуже. Краще своє, рідне. І мені хотілося написати казку про Карпати, Франківськ, Львів… Хоча ці місця я завуалювала трохи, бо казка не любить прив’язки до конкретного місця й часу – тоді вона буде належати всьому світу. “Часодії” гарно сприймають у будь-якій країні, хоча усі ці ліси, скелі – це наше, повністю з нашої місцевості. Було важко, але я не здалася. Вирішила писати все-таки свою, оригінальну історію. Бо це цікаво.

– Але через “Чароділ” і “Часодіїв” Ви цього року у рідному Франківську втрапили в халепу – маю на увазі скандал довкола “Свята ковалів”. Вас навіть із прихильницею темної магії порівнювали….

Так, це було дуже дивно. За десять років мого існування у літературному світі критикували мене багато, критика завжди йде поряд із письменником, але щоб у відьмацтві звинувачували (сміється – ред.)… Я взагалі людина з технічною освітою, тому мені було дивно. Тішить, що громадськість Франківська усі ці звинувачення в мою сторону сприйняла негативно і дуже підтримала: запрошували на передачі, робили інтерв’ю, директорки салонів навіть масаж мені пропонували (сміється – ред.). Це було дуже цікаво. Родина мого чоловіка, до речі, дуже набожна, приходила на “Свято ковалів”, хотіла мене захистити від сектантів.

 

– З Вами траплялися дива?

Так, траплялися. Якось наснився чарівний сон – біля озера Несамовитого: ніби я виходжу з палатки, бачу озеро і просто неба все у різнобарвних каменях, діамантах, дуже багато людей довкола, там така рівнина, і всю цю місцину заполонили люди з різних епох і часів, і всі вони показують на небо з непідробним захватом і натхненням. Я прокинулася, але ці відчуття чогось чарівного залишилися. І коли я сідаю за книгу й відчуваю, що робота зависла, згадую цей сон і він допомагає мені увійти в казку. Хоча я досі думаю, що ж це було (сміється – ред.)?

– А що ще допомагає писати, надихає?

Дуже надихають подорожі. Я багато подорожую і навіть стараюся у цей час писати. Мені взагалі здається, що мандри дуже важливі для будь-якої людини, що це наше призначення у житті – пізнавати світ через інші культури, спілкування з іншими людьми, через інші мови. Я взагалі закликаю усіх, хто займається творчістю – обов’язково подорожуйте. Хоча б вийдіть з дому і пройдіть кілометрів з 10 в один бік.

– Зазвичай творити легше вночі, у Вас теж так?

Так само. По-перше, я сова. А по-друге, у цей час всі денні-буденні справи закінчуються, вдома усі засинають і я тоді дійсно можу працювати у тиші. Хіба годинник трохи цокає і час від часу щось шумить за вікном. Усе це допомагає розслабитися й зосередитися на книзі. Трохи зранку пишу. Але все одно, увечері мушу хоч щось написати. Це якась дуже особиста пора.

– А самі читаєте багато?

Так. Причому, різножанрові книжки. А зараз ще й різними мовами – тому що я вчу англійську і польську, зараз думаю вчити ще й чеську. Бо бачу, скільки чеською мовою видається. Є й улюблена книга – “Таїсія Фінська” Єфремова. Він оспівував жіночу красу. І що цікаво – я її читаю в різному віці і вона щоразу щось у собі несе інше, щоразу розумію її по-іншому. Це книга про жіночу душу. І мені якось дивно, що написав її чоловік, і так добре зміг туди зазирнути. Книга про античний світ, вона показує, як жінка може бути сильною, цікавою і прагнути до нових знань. І що ще прикметно – я бачила в однієї блогерки відгук на цю книжку, що теж її улюблена. Цій дівчині 20 років і вона сприймає її геть по-іншому: мовляв, любить за те, що вона показує, наскільки різною може бути жіноча краса. Для мене це дуже незвичне трактування моєї улюбленої книги: ось так той самий твір може настільки по-різному відгукуватися в душах.

 

 

Розмовляла Наталія ЛОЗОВИК

Стаття опублікована в журналі “LIKE”

(Visited 149 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5284

Прикарпатка потрапила до п’ятірки найкращих на чемпіонат України з фітнесу (фоторепортаж) 18:12

Днями у Києві пройшов чемпіонат України з бодібілдингу, фітнесу та атлетизму UBPF. Серед спортсменів, які боролися за перемогу була й 19-річна коломиянка Людмила Кадоб’янська, пише Дзеркало Медіа. Наша землячка змагалася в номінації...

“Таргани танцюють танго”: в яких умовах лікують у дитячій лікарні Коломиї (фоторепортаж) 18:01

“Таргани танцюють танго” – саме так описала у мережі Фейсбук Nata Gov дитячу лікарню у Коломиї, інформує WestNews. Жінка розповідає, що тумбочки у поліклініці на зав’язках, на кухні таргани, умивальники забиті, жахливі...

Франківчанка облаштувала у лісі притулок і доглядає за бездомними тваринами (фоторепортаж) 17:46

У Франківську багато хто знає пані Ірину Якимів, яка врятувала навіть не сотні, а тисячі тварин. Жінка поклала своє життя на турботу про чотирилапих, але через вічні докори сусідів переїхала...

Пара з Івано-Франківська заручилась та покинула “Битву екстрасенсів” 17:09

Шостий тиждень 19 сезону «Битви екстрасенсів» став поворотним для всіх ясновидців. На традиційному вечірньому зібранні проект покинув не один учасник, а відразу троє. Незважаючи на поблажки суддів в минулому випуску,...

«Карлику» дозволили потиснути руку Трампу: у мережі кепкують зі зросту Путіна 16:30 1 коментар

Фотографія, де президент Росії Володимир Путін тисне руку главі США Дональду Трампу, стала об’єктом для насмішок у мережі. Подія сталася у Парижі під час заходів з нагоди сторіччя завершення Першої світової війни. Володимир Путін проходив...

Американець використовує гуцульський орнамент на окулярах (фото+відео) 16:23

Дизайнер з Америки використовує гуцульський орнамент на окулярах. Американець Нік Розан приїждав в Україну, щоби дослідити своє родове коріння. А коли, зокрема, був на Гуцульщині, зачарувався місцевим колоритом, особливо орнаментами...

Історія міста. Літопис Івано-Франківська – 1985-1988 роки 16:02

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Івано-Франківська/Станіслава/Станиславова, які трапилися у 1985-1988 роках. 1985 Теперішній Північний бульвар отримав назву «Бульвар 40-річчя Перемоги». Тоді ж зі стели, яка була встановлена у 1969...

В одному із розважальних закладів Прикарпаття, за участі охорони, сильно побили відвідувача (фотофакт) 15:12 2 коментарі

У неділю в нічному клубі Калуша “Вінтаж” побили молодого хлопця. Про це повідомляють у спільноті “Калуш про Все“, інформує WestNews. За свідченням потерпілого, тілесні ушкодження отримав від двох невідомих молодих...

Щоб не було махінацій: у Франківську на засідання конкурсної комісії прийшли батьки та вчителі 10-ї школи (фотофакт) 14:47 1 коментар

Сьогодні у Івано-Франківську відбувається 3-й етап конкурсу на заміщення вакантної посади директора ЗОШ №10. Нагадаємо, що у конкурсі на посаду директора ЗОШ №10 бере участь п'ять кандидатів. Як уже писала...

“Нічого чіплятися за владне крісло, як воші за кожуха”: Олександр Сич пригадав власне віце-прем’єрство 13:43

Чотири роки тому нинішній очільник Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич подав у відставку з посади Віце-прем‘єр-міністра України, інформує WestNews. У мережі Фейсбук він вирішив пригадати буремні часи: «Чи шкодую? Ні!...

В Івано-Франківську розшукують злодійку, яка вкрала жіночу сумку (фотофакт) 13:26

В Івано-Франківську розшукують злодійку, яка вкрала жіночу сумку. Про це у соцмережі повідомила користувачка Наталія Вінтоник, пише ГК. “Допоможіть встановити особу жінки, яка 5 листопада близько 21:00 вчинила крадіжку моєї сумки....

Прикарпатські рятувальники оголосили вакансії: шукають водіїв, пожежників, електриків та водолазів 12:57 2 коментарі

Потрібні на роботу в Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення У ДСНС України в Івано-Франківській області працівники. Зокрема: - водій; – водій-електрик; – пожежний-рятувальник; – рятувальник-моторист; – машиніст екскаватора – рятувальник з...

Франківець, котрий зник 5 днів тому, знайшовся (фотофакт) 12:26

Як раніше інформували ЗМІ, у четвер восьмого листопада 28-річний Назар Смадич зник безвісти. Востаннє його бачили поблизу магазину “Тростянецький” на Європейській площі (район перетину вулиць Коновальця та Степана Бандери) в Івано-Франківську....

“Шумову” дорожню розмітку наносять у Микуличині (фоторепортаж) 11:41

Продовжується нанесення розмітки з шумовим ефектом на дорогу Н-09 у селищі Микуличин. Буковельська фірма працює з холодним пластиком. «Ми наносимо лінію холодним пластиком. На відміну від термопластику, який розігрівається до...

Близько 250 освітян зібралися на Форумі активних вчителів в Івано-Франківську (фоторепортаж) 10:55

Близько 250 представників освітньої галузі із різних куточків Прикарпаття, Закарпаття, Тернопілля, Львівщини, Рівненщини з’їхалися обговорити інновації в освіті, нові підходи, вчитися та обмінюватися досвідом. Професійні тренери, вчителі-практики та експерти виступили...

На Прикарпатті екологічно небезпечний об’єкт перетворили на туристичну принаду (фото+відео) 09:08

У неділю, 11 листопада, для калушан організували прогулянковий тур на каяках по Домбровському кар’єрі. Як раніше інформувала “Галка”, в кар’єрі, де раніше видобували калійну сіль, утворюється просідання, яке просувається у сторону...

Потрібна допомога родині відомого прикарпатського писанкаря і волонтера, який помер минулого тижня 08:42

Потрібна допомога родині відомого прикарпатського писанкаря і волонтера, який помер минулого тижня. Прохання допомоги розмістив на своїй сторінці відомий прикарпатський журналіст та активіст з Косова Віталій Мацьоцький: "ПОТРІБНА ДОПОМОГА!!! Я...

Другій гімназії планують присвоїти ім’я Шухевича 08:31 2 коментарі

Адміністрація школи-гімназії №2 звернулась у  Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради з проханням надати закладу ім’я Романа Шухевича.  “Ідею з радістю підтримали учні, батьки, вона без заперечень пройшла громадські обговорення. Наступний...

Понад 150 прикарпатців перебувають у розшуку через несплату аліментів (фоторепортаж) 08:02

В головному територіальному управлінні юстиції в Івано-Франківській області 12 листопада відбулась прес-конференція щодо результатів роботи за 10 місяців поточного року. Наразі з прикарпатців стягнуто понад 47 мільйонів гривень аліментів на...

На «Оріані» загорілася вантажівка із нафтопродуктами 07:01

На «Оріані» загорілася вантажівка із нафтопродуктами У понеділок ввечері, о 19.55 годині, у місті Калуші, по вулиці Промисловій, трапилася пожежа. Горів вантажний автомобіль «Газель», в якому знаходилися ємкості з нафтопродуктами,...
  • Вертикальні меблі
  • ріел ІФ виринаюча