Свято наближається. Коли в Україні з’явиться самостійна Церква

“Чекати залишилося всього кілька тижнів”, – приблизно так відповідали УП на запитання, коли ж в Україні з’явиться автокефальна Церква, люди, наближені до цього процесу.

Результат пошуку зображень за запитом "Свято наближається. Коли в Україні з'явиться самостійна Церква"

Омріяного багатьма томосу чекати, схоже, ще менше. За нашими даними, відлік у цьому питанні пішов на дні.

Але хоч за останні півроку саме слово “томос” зі спеціалізованої релігійної сфери проникло у свідомість вірян навіть найбільш віддалених куточків України, та навіть тепер лишилася маса нез’ясованих моментів.

Найперший із них – коли ж уже Українській Церкві нарешті нададуть автокефалію?

Тож поки церковники та політики на київських і стамбульських пагорбах узгоджують тексти документів, порядки і процедури, “Українська правда” вирішила з’ясувати подробиці цього процесу та розібратися з останніми запитаннями, які досі лишалися без відповіді.

Коли Константинополь надасть томос Українській Церкві?

Церковне життя відділене від політичного. Однак це не заважає святим отцям поводитись і діяти за законами політики.

У світі православ’я, його патріархів і єпископів прийнято пишно висловлюватись, загортаючи болючі пігулки в пишні, воістину візантійські, формули. Однак, якщо придивитися до цих формулювань, то за ними прозирають доволі зрозумілі звичайним людям речі: страх провокацій, страх зради, особисті амбіції, тощо, тощо…

В історії з автокефалією Української Церкви від самого початку було принципово вирішити проблему представництва вихідців із Московського патріархату в цій новій структурі.

Саме через потребу гарантувати їм їхнє майбутнє постало питання, що має бути першим: створення нової, об’єднаної православної Церкви в Україні чи надання цій Церкві томосу.

Іншими словами, що мало бути першим: об’єднавчий Собор чи надання томосу.

Початково планувалося спочатку надати томос, а вже потім створити Церкву. Однак під час процесу в Константинополі задумались, чи не вистачить для початку простого публічного надання гарантій, що томос буде? Такі гарантії остаточно були озвучені на останньому за часом засіданні Синоду Константинопольського патріархату 11 жовтня.

По-хорошому, уже після цієї заяви можна було б організовувати об’єднавчий Собор. Однак, щоб зняти всякі сумніви і страхи, у Вселенського патріарха Варфоломія вирішили спершу офіційно надати томос, а тоді вже збирати українських єпископів Київського і Московського патріархатів та Автокефальної Церкви на Собор.

Рішення про надання томосу Українській Церкві формально буде рішенням Синоду Вселенського патріархату. Найближче його засідання заплановано вже на наступний тиждень – 27-29 листопада.

На тому засіданні буде призначена на грудень дата проведення об’єднавчого Собору в Україні, про що в патріарха Варфоломія заявили офіційно.

Оскільки до грудня інших засідань Синоду Константинопольського патріархату не заплановано, а томос мають надати до грудневого Собору в Києві, то найбільш імовірно, що томос Українській Церкві нададуть уже наступного тижня.

Джерела УП в навколоцерковних колах із обов’язковими застереженнями, але теж схиляються до саме такого розвитку подій.

Коли відбудеться об’єднавчий Собор?

У грудні. До останнього часу в кулуарах церковного світу “призначалось” уже кілька дат надання томосу і, відповідно, проведення об’єднавчого Собору. Спершу йшлося про кінець літа, згодом – про початок осені, про жовтень… Врешті готувались до Собору на 21 чи 22 листопада.

Однак навіть на останню зі згаданих дат завершити процес не встигли. Десь заважали амбіції й апетити різних переговорних груп, десь – легендарна українська неорганізованість, яка, як переконують учасники процесу, притаманна і візантійським братам.

Але, якщо говорити серйозно, то найголовнішою причиною відкладання дати надання томосу була непередбачена складність цього процесу. Адже успіх залежить від врахування інтересів мінімум п’яти, якщо рахувати і київську владу, груп впливу, кожна з яких так само неоднорідна.

Але 19 листопада резиденція патріарха Варфоломія на Фанарі поставила проміжну крапку в цій історії: об’єднавчий Собор нової Української Церкви відбудеться в грудні.

Точну дату ще тільки мають назвати після Синоду Вселенського патріархату 27-29 листопада. Але вже можна сказати точно, що до кінця 2018 року епопея під назвою “Томос для України” має закінчитися.

Загальна логіка процесу, якщо все йтиме своїм шляхом, і не з’являться якісь форс-мажорні обставини, буде виглядати таким чином: на Синоді 27-29 листопада Українській Церкві нададуть томос. Паралельно з цим призначать спеціального екзарха Його Всесвятості, якого буде делеговано на проведення об’єднавчого Собору в Україну.

На ньому буде обраний предстоятель нової Церкви, який фізично й отримає томос із рук патріарха Варфоломія.

За даними УП, для цього очільник Української Церкви буде запрошений у Константинополь для проведення спільної служби із Вселенським патріархом, на якій томос і буде вручено.

Де відбудеться об’єднавчий Собор?

Швидше за все, ієрархи УПЦ КП, УАПЦ та УПЦ МП, які вирішать взяти участь у створенні помісної Церкви, зберуться в Софії Київській. Більш символічного місця годі було б і знайти.

Щоправда, є одна невелика проблема. У самому Софійському соборі зараз тривають реставраційні роботи правого від вівтаря крила храму. Чи буде комфортно єпископам і митрополитам сидіти під риштуванням, та й чи дозволить це адміністрація музею – питання.

Тому Собор, якщо вирішено буде проводити його в Софії, і якщо там не встигнуть завершити реставрацію, може розміститись у якихось інших приміщеннях цього національного заповідника.

Чи прийдуть на Собор представники Московського патріархату?

Участь представників МП у створенні помісної Церкви – одна з умов Константинополя. Тому можна не сумніватись, що якщо Собор скличуть, то кілька єпископів УПЦ Московського патріархату там точно буде.

Це питання особливо загострилось після показового демаршу, який влаштували президенту Петру Порошенку керівники УПЦ на чолі з митрополитом Онуфрієм 13 листопада.

Тоді всі вищі церковні чини МП зібрались у Києві, але на зустріч із Порошенком не пішли, заявивши, що йти мають не вони до нього в “Український дім”, а він до них у Лавру.

Врешті, на зустріч з главою держави доїхали глави лише трьох єпархій УПЦ МП.  В АП тоді заявили, що це були “представники” більшого “проукраїнського крила” в Московському патріархаті.

Одразу після цієї зустрічі в цих представників почалися серйозні клопоти в їхніх єпархіях. Архієпископ Новокаховський і Генічеський Філарет мусив запевнити, що на Соборі його не буде, а митрополиту Вінницькому і Барському Симеону довелося визнати, що рішення УПЦ МП розірвати стосунки з Константинополем “обов’язкові” для всіх.

Однак не факт, що всі ці проблеми завадять їм таки стати співзасновниками нової Церкви.

Хто очолить нову Церкву?

Питання, хто ж очолить новостворену Українську Церкву, – одне з найбільш важких у переговорному процесі.

З одного боку, цілком очевидно, що предстоятелем стане котрийсь із очільників Київського патріархату. Інший варіант нереальний чисто арифметично.

Деякі російські ЗМІ писали, що очолити нову Церкву може згаданий митрополит Вінницький і Барський Симеон, якого начебто протегує сам президент Порошенко.

Навіть якщо відкинути явну конспірологічність цієї тези, то змоделювати хоч якусь ситуацію, за якої абсолютна більшість, яку на соборі матиме КП, проголосує за кандидата з іншого табору, фактично неможливо.

Інше питання – чи буде обраний керівником чинний Київський патріарх Філарет.

Речники Московського патріархату заявляли, а деякі російські ЗМІ поширювали певні “документи” – начебто підписані предстоятелями УПЦ КП Філаретом та УАПЦ Макарієм листи до Вселенського патріарха Варфоломія.

У цих листах обидва нібито відмовляються від висування своїх кандидатур на керівника новостворюваної Церкви.

Підтвердити достовірність цих “документів” наразі неможливо. Як і спростувати. Ні київські, ні константинопольські отці нічого конкретного з цього приводу не сказали.

Однак, за даними УП, варіант, що нову Церкву очолить не патріарх Філарет, під час переговорів насправді розглядали.

Якщо таке станеться, то найбільш імовірним предстоятелем самостійної Церкви джерела УП вважають нинішнього патріаршого намісника, а фактично праву руку Філарета, митрополита Епіфанія.

Хоча його кандидатура, якщо і розглядатиметься, то буде не єдиною. Адже в КП є кілька інших впливових і авторитетних владик, як, наприклад, митрополит Луцький і Волинський Михаїл.

Чи дійде до того, що Філарет, за прикладом біблійного Мойсея, не увійде в обітовану землю, до якої тяжко і довго вів своїх людей, вирішить, швидше за все, він сам.

Поки ж патріарх лише заявив, що за будь-яких умов продовжить служіння на благо об’єднання церков та визнання новоствореної Церкви.

Щодо висування його кандидатури Філарет двозначно заявив, що офіційно повідомить це Собору, “обґрунтувавши перед ним своє бачення і рішення та очікуючи від нього підтримки цієї позиції”.

Врешті, чекати відповіді на питання, у чому полягає ця позиція, залишилося зовсім недовго.

Роман Романюк, УП

Джерело

(Visited 76 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Жыды хотят уничтожить Украину!избвсехбсил стараются!ну шож!быть о вашему!пиздец сразу же и пр йдет вместе с жыдами!…..свято наблыжаеться,готуемось!

  Гість,

  Де томас суки??? Ви тільки брешете постійно. То на хрещення Русі України, то на зїзді стамбульського патріархату, то на зустрічи Порошенка з митрополитами мали привезти. Вже остаточну дату висунули на 20, потім на 21, потім на 22 листопада. І… нема томасу!!! Де той томас кляті брехуни? Може його Порошенко пропив?

  Гість,

  нова дата 31 лютого

  Пластун,

  Пьяные украинские депутаты приняли бюджет страны.Пьяные греко-католики в союзе с иудеями и сатанистами “делают” православную церковь “самостійною” то есть константинопольскою ,название Стамбула у країні Турція.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9455

Перемоги-2018: про головні досягнення України в році, що минає 17:39 2 коментарі

Попри всі труднощі – економічну кризу, війну і фактичний початок виборчої кампанії – в 2018 році в Україні було чимало і перемог, як на внутрішній, так і зовнішньополітичній арені. Про...

"Ми не просто робимо попередження": у Росії вибухнули новими погрозами в бік України 17:08 7 коментарів

У РФ стверджують, що Україна нібито не може гарантувати безпеку російським дипломатам. Відтак тамтешнє міністерство закордонних справ вкотре виступило із погрозами у бік українських дипломатів. Про це заявила офіційна речниця...

Путін може готувати свою доньку Катерину стати його наступницею, – ЗМІ 16:30 2 коментарі

Ймовірна донька президента Росії Володимира Путіна – Катерина Тихонова, яка завжди уникала спілкування зі ЗМІ, виступила на телебаченні. І після цього росіяни почали гадати: чи не замислився Путін над призначенням...

Стану на сторону монахів, – Усик пригрозив радикалам через Лавру 16:07 12 коментарів

Абсолютний чемпіон світу Олександр Усик відповів на питання, що буде робити, якщо хтось з радикалів вирішить захопити Києво-Печерську лавру. А також про своє ставлення до надання Українсьеій православній церкві томосу....

Кого зі злочинців-утікачів повернули до України: найгучніші екстрадиції за останні роки 15:38 1 коментар

Час від часу до України з-за кордону повертають злочинців-втікачів, на яких тут чекає покарання. Розповідаємо, кого саме видавали за останні роки, за що саме їх хотіли судити, і чи несуть...

Популярний український ведучий показав сімейну ідилію з сином і дружиною (фото) 14:05 1 коментар

"Вмовити головного Ревізора країни на родинну зйомку майже нереально", - заявила дружина Миколи Тищенка Алла та все-таки вмовила коханого на фотосет. Разом зі своїм м’язистим чоловіком молода білявка попозувала у...

"Містере Путін, це не жарти": Порошенко відкрито звернувся до президента Росії 13:36 3 коментарі

Президент України Петро Порошенко відкрито звернувся до президента Росії Володимира Путіна під час свого інтерв'ю американському виданню Fox News. При цьому глава держави назвав війною напад російських військових на українських...

Коноплянка помінявся футболками з російським футболістом та пояснив свій вчинок (відео) 13:04

Український півзахисник Євген Коноплянка помінявся футболками з нападником "Локомотива" та збірної Росії Федором Смоловим. Футболісти обмінялися футболками після матчу 6 туру групового етапу Ліги чемпіонів "Шальке" – "Галатасарай", який команда...

У Росії мають намір дати ім'я "Кобзар" новому зразку бронетехніки 12:35 6 коментарів

У Росії вкотре хочуть "вколоти" Україну. Цього разу Кремль запланував назвати новий зразок бронетехніки ім'ям "Кобзар". Як переконують представники країни-агресора, річ у тім, що під час Другої світової дехто Яків...

У президенти України зібрався йти ще один політик 12:03 3 коментарі

Колишній спікер Верховної Ради, голова партії "За правду і справедливість" Олександр Мороз заявив, що має намір балотуватися в президенти України. Про це повідомляє "112 Україна". "Сьогодні на керівній активі партії, яку...

Претенденти на Київський престол. Хто очолить незалежну українську Церкву 11:34 2 коментарі

У листопаді-грудні 1918 року у буремному Києві в стінах Києво-Печерської лаври дискутували щодо питання автокефалії Української Православної Церкви. Павло Скоропадський та його міністри намагались підтримати автокефалістів з числа єпископів, але...

Дякую ФСБ, дякую Путіну: Харківський екс-патрульний тішиться, що отримав російський паспорт (фото) 11:02 1 коментар

Екс-працівник патрульної поліції Харківської області Денис Кучеренко отримав російське громадянство. Про це Кучеренко повідомив на своїй сторінці в Іnstagram, де підписаний "Лейтенант Коломбо", передає Depo.Харків. Чоловік опублікував фото, на якому поряд лежать...

Призов-2018: Чому воєнкоми дійшли до облав на вулицях і вокзалах 10:33 5 коментарів

В Україні триває черговий призов до армії, під час якого воєнкоми хваляться успіхами, а ухилянти переповідають страшні історії. Триває останній місяць чергового призову до армії, який має всі шанси стати...

Для багатьох нинішніх політиків наступні вибори будуть останніми, – експерт 10:01

Співаків, шоуменів і спортсменів українцям навмисне підкидають "старі" політики. Однак для багатьох нинішніх політиків, які при владі по двадцять років, президентські і парламентські вибори будуть останніми. В цьому переконаний директор...

Вітренко: Суд у Нью-Йорку погодився з вимогами "Нафтогазу" щодо "Газпрому" 09:47

НАК "Нафтогаз України" вдалося зробити перший крок в залученні американських судів до спору з російським "Газпромом" щодо стягнення з нього 2,6 мільярда доларів відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу. Про це...

Суд пояснив, чому повернув Насірову посаду 09:14 1 коментар

В Окружному адміністративному суді Києва стверджують, що звільнення Романа Насирова з посади голови Державної фіскальної служби було безпідставним і з порушенням процедури. Про це повідомляє "Судово-юридична газета" з посиланням на...

"Євробляхери" придумали, як не розмитнювати автомобілі 08:24 1 коментар

Власники автомобілів з іноземною реєстрацією масово уникають необхідності розмитнення своїх транспортних засобів за допомогою отримання тимчасової реєстрації за кордоном. Про це повідомила керівника консульського відділу посольства України у Варшаві Світлана...

Європарламент закликав країни ЄС закрити порти для суден Росії, - резолюція 07:51

У зв'язку з нападом РФ на українські кораблі в Керченській протоці ЄС повинен продовжити санкції проти Росії Про це йдеться у прийнятій резолюції Європейського парламенту з доповіддю "Про реалізацію Угоди про...

Європарламент закликав країни ЄС закрити порти для суден Росії, - резолюція 06:42

Європейський парламент закликає країни-члени та керівні органи ЄС закрити європейські порти для російських суден, що йдуть з Азовського моря Про це йдеться у резолюції про стан впровадження Україною Угоди про...

10 перших ознак вагітності, про які мало хто знає 19:04

Нет такой женщины в мире, которая не хочет как можно раньше узнать о своем “интересном положении”. В древности и Средние века повитухи использовали необычные и подчас дикие для современного человека...
 • ріел ІФ виринаюча