Свято наближається. Коли в Україні з’явиться самостійна Церква

“Чекати залишилося всього кілька тижнів”, – приблизно так відповідали УП на запитання, коли ж в Україні з’явиться автокефальна Церква, люди, наближені до цього процесу.

Результат пошуку зображень за запитом "Свято наближається. Коли в Україні з'явиться самостійна Церква"

Омріяного багатьма томосу чекати, схоже, ще менше. За нашими даними, відлік у цьому питанні пішов на дні.

Але хоч за останні півроку саме слово “томос” зі спеціалізованої релігійної сфери проникло у свідомість вірян навіть найбільш віддалених куточків України, та навіть тепер лишилася маса нез’ясованих моментів.

Найперший із них – коли ж уже Українській Церкві нарешті нададуть автокефалію?

Тож поки церковники та політики на київських і стамбульських пагорбах узгоджують тексти документів, порядки і процедури, “Українська правда” вирішила з’ясувати подробиці цього процесу та розібратися з останніми запитаннями, які досі лишалися без відповіді.

Коли Константинополь надасть томос Українській Церкві?

Церковне життя відділене від політичного. Однак це не заважає святим отцям поводитись і діяти за законами політики.

У світі православ’я, його патріархів і єпископів прийнято пишно висловлюватись, загортаючи болючі пігулки в пишні, воістину візантійські, формули. Однак, якщо придивитися до цих формулювань, то за ними прозирають доволі зрозумілі звичайним людям речі: страх провокацій, страх зради, особисті амбіції, тощо, тощо…

В історії з автокефалією Української Церкви від самого початку було принципово вирішити проблему представництва вихідців із Московського патріархату в цій новій структурі.

Саме через потребу гарантувати їм їхнє майбутнє постало питання, що має бути першим: створення нової, об’єднаної православної Церкви в Україні чи надання цій Церкві томосу.

Іншими словами, що мало бути першим: об’єднавчий Собор чи надання томосу.

Початково планувалося спочатку надати томос, а вже потім створити Церкву. Однак під час процесу в Константинополі задумались, чи не вистачить для початку простого публічного надання гарантій, що томос буде? Такі гарантії остаточно були озвучені на останньому за часом засіданні Синоду Константинопольського патріархату 11 жовтня.

По-хорошому, уже після цієї заяви можна було б організовувати об’єднавчий Собор. Однак, щоб зняти всякі сумніви і страхи, у Вселенського патріарха Варфоломія вирішили спершу офіційно надати томос, а тоді вже збирати українських єпископів Київського і Московського патріархатів та Автокефальної Церкви на Собор.

Рішення про надання томосу Українській Церкві формально буде рішенням Синоду Вселенського патріархату. Найближче його засідання заплановано вже на наступний тиждень – 27-29 листопада.

На тому засіданні буде призначена на грудень дата проведення об’єднавчого Собору в Україні, про що в патріарха Варфоломія заявили офіційно.

Оскільки до грудня інших засідань Синоду Константинопольського патріархату не заплановано, а томос мають надати до грудневого Собору в Києві, то найбільш імовірно, що томос Українській Церкві нададуть уже наступного тижня.

Джерела УП в навколоцерковних колах із обов’язковими застереженнями, але теж схиляються до саме такого розвитку подій.

Коли відбудеться об’єднавчий Собор?

У грудні. До останнього часу в кулуарах церковного світу “призначалось” уже кілька дат надання томосу і, відповідно, проведення об’єднавчого Собору. Спершу йшлося про кінець літа, згодом – про початок осені, про жовтень… Врешті готувались до Собору на 21 чи 22 листопада.

Однак навіть на останню зі згаданих дат завершити процес не встигли. Десь заважали амбіції й апетити різних переговорних груп, десь – легендарна українська неорганізованість, яка, як переконують учасники процесу, притаманна і візантійським братам.

Але, якщо говорити серйозно, то найголовнішою причиною відкладання дати надання томосу була непередбачена складність цього процесу. Адже успіх залежить від врахування інтересів мінімум п’яти, якщо рахувати і київську владу, груп впливу, кожна з яких так само неоднорідна.

Але 19 листопада резиденція патріарха Варфоломія на Фанарі поставила проміжну крапку в цій історії: об’єднавчий Собор нової Української Церкви відбудеться в грудні.

Точну дату ще тільки мають назвати після Синоду Вселенського патріархату 27-29 листопада. Але вже можна сказати точно, що до кінця 2018 року епопея під назвою “Томос для України” має закінчитися.

Загальна логіка процесу, якщо все йтиме своїм шляхом, і не з’являться якісь форс-мажорні обставини, буде виглядати таким чином: на Синоді 27-29 листопада Українській Церкві нададуть томос. Паралельно з цим призначать спеціального екзарха Його Всесвятості, якого буде делеговано на проведення об’єднавчого Собору в Україну.

На ньому буде обраний предстоятель нової Церкви, який фізично й отримає томос із рук патріарха Варфоломія.

За даними УП, для цього очільник Української Церкви буде запрошений у Константинополь для проведення спільної служби із Вселенським патріархом, на якій томос і буде вручено.

Де відбудеться об’єднавчий Собор?

Швидше за все, ієрархи УПЦ КП, УАПЦ та УПЦ МП, які вирішать взяти участь у створенні помісної Церкви, зберуться в Софії Київській. Більш символічного місця годі було б і знайти.

Щоправда, є одна невелика проблема. У самому Софійському соборі зараз тривають реставраційні роботи правого від вівтаря крила храму. Чи буде комфортно єпископам і митрополитам сидіти під риштуванням, та й чи дозволить це адміністрація музею – питання.

Тому Собор, якщо вирішено буде проводити його в Софії, і якщо там не встигнуть завершити реставрацію, може розміститись у якихось інших приміщеннях цього національного заповідника.

Чи прийдуть на Собор представники Московського патріархату?

Участь представників МП у створенні помісної Церкви – одна з умов Константинополя. Тому можна не сумніватись, що якщо Собор скличуть, то кілька єпископів УПЦ Московського патріархату там точно буде.

Це питання особливо загострилось після показового демаршу, який влаштували президенту Петру Порошенку керівники УПЦ на чолі з митрополитом Онуфрієм 13 листопада.

Тоді всі вищі церковні чини МП зібрались у Києві, але на зустріч із Порошенком не пішли, заявивши, що йти мають не вони до нього в “Український дім”, а він до них у Лавру.

Врешті, на зустріч з главою держави доїхали глави лише трьох єпархій УПЦ МП.  В АП тоді заявили, що це були “представники” більшого “проукраїнського крила” в Московському патріархаті.

Одразу після цієї зустрічі в цих представників почалися серйозні клопоти в їхніх єпархіях. Архієпископ Новокаховський і Генічеський Філарет мусив запевнити, що на Соборі його не буде, а митрополиту Вінницькому і Барському Симеону довелося визнати, що рішення УПЦ МП розірвати стосунки з Константинополем “обов’язкові” для всіх.

Однак не факт, що всі ці проблеми завадять їм таки стати співзасновниками нової Церкви.

Хто очолить нову Церкву?

Питання, хто ж очолить новостворену Українську Церкву, – одне з найбільш важких у переговорному процесі.

З одного боку, цілком очевидно, що предстоятелем стане котрийсь із очільників Київського патріархату. Інший варіант нереальний чисто арифметично.

Деякі російські ЗМІ писали, що очолити нову Церкву може згаданий митрополит Вінницький і Барський Симеон, якого начебто протегує сам президент Порошенко.

Навіть якщо відкинути явну конспірологічність цієї тези, то змоделювати хоч якусь ситуацію, за якої абсолютна більшість, яку на соборі матиме КП, проголосує за кандидата з іншого табору, фактично неможливо.

Інше питання – чи буде обраний керівником чинний Київський патріарх Філарет.

Речники Московського патріархату заявляли, а деякі російські ЗМІ поширювали певні “документи” – начебто підписані предстоятелями УПЦ КП Філаретом та УАПЦ Макарієм листи до Вселенського патріарха Варфоломія.

У цих листах обидва нібито відмовляються від висування своїх кандидатур на керівника новостворюваної Церкви.

Підтвердити достовірність цих “документів” наразі неможливо. Як і спростувати. Ні київські, ні константинопольські отці нічого конкретного з цього приводу не сказали.

Однак, за даними УП, варіант, що нову Церкву очолить не патріарх Філарет, під час переговорів насправді розглядали.

Якщо таке станеться, то найбільш імовірним предстоятелем самостійної Церкви джерела УП вважають нинішнього патріаршого намісника, а фактично праву руку Філарета, митрополита Епіфанія.

Хоча його кандидатура, якщо і розглядатиметься, то буде не єдиною. Адже в КП є кілька інших впливових і авторитетних владик, як, наприклад, митрополит Луцький і Волинський Михаїл.

Чи дійде до того, що Філарет, за прикладом біблійного Мойсея, не увійде в обітовану землю, до якої тяжко і довго вів своїх людей, вирішить, швидше за все, він сам.

Поки ж патріарх лише заявив, що за будь-яких умов продовжить служіння на благо об’єднання церков та визнання новоствореної Церкви.

Щодо висування його кандидатури Філарет двозначно заявив, що офіційно повідомить це Собору, “обґрунтувавши перед ним своє бачення і рішення та очікуючи від нього підтримки цієї позиції”.

Врешті, чекати відповіді на питання, у чому полягає ця позиція, залишилося зовсім недовго.

Роман Романюк, УП

Джерело

(Visited 88 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Жыды хотят уничтожить Украину!избвсехбсил стараются!ну шож!быть о вашему!пиздец сразу же и пр йдет вместе с жыдами!…..свято наблыжаеться,готуемось!

  Гість,

  Де томас суки??? Ви тільки брешете постійно. То на хрещення Русі України, то на зїзді стамбульського патріархату, то на зустрічи Порошенка з митрополитами мали привезти. Вже остаточну дату висунули на 20, потім на 21, потім на 22 листопада. І… нема томасу!!! Де той томас кляті брехуни? Може його Порошенко пропив?

  Гість,

  нова дата 31 лютого

  Пластун,

  Пьяные украинские депутаты приняли бюджет страны.Пьяные греко-католики в союзе с иудеями и сатанистами “делают” православную церковь “самостійною” то есть константинопольскою ,название Стамбула у країні Турція.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7840

загрузка...

Потап та Настя Каменських показали спільне ранкове фото 16:30

Настя Каменських та Потап підігріли чутки про їх роман ранковим фото Українська співачка Настя Каменських показала нове фото з Потапом, яке знову підігріло чутки про роман між ними. Відповідний кадр з'явився на...

Вся в білому: Меланія Трамп вразила образом у церкві (фото) 15:38 1 коментар

Дружина президента США відвідала службу в церкві. Пише Сегодня. Для виходу в світ перша леді США вибрала total white look. Елегантна Меланія віддала перевагу двобортній сукні-піджаку з великими білими ґудзиками,...

Перехід на літній час 2019: коли переводять годинники в Україні 15:06

Перехід на літній час у 2019 році в Україні відбудеться в останню неділю березня. Українці переведуть стрілки годинника на одну годину вперед. А це означає, що спати будемо на годину...

Тимошенко збиралася жити в Межигір'ї, - Ющенко 14:37 3 коментарі

Очільниця партії "ВО "Батьківщина" за часів президентства Віктора Ющенка планувала жити в Межигір'ї. Про це Ющенко розповів у інтерв'ю виданню "Новое Время". Ющенко зазначив, що підписав рішення Верховної Ради передачу Межигір'я...

Жириновський пропонує перейменувати Крим 14:05 1 коментар

Депутат Держдуми Росії, лідер ЛДПР Володимир Жириновський запропонував перейменувати окупований росіянами український Крим. У цьому його підтримав сенатор від Криму Сергій Цеков, передає Еспресо.TV з посиланням на Рамблер. На думку Жириновського, Росія взагалі...

В Україні з 1 квітня стартує призов до армії: деталі 13:36

Згідно з відповідним указом президента, з 1 квітня по 30 червня, а також з 1 жовтня по 31 грудня 2019 року в усіх областях України триватиме набір на строкову військову...

Ведучий Нацвідбору 2019 Сергій Притула розповів шокуючі подробиці шоу 13:04 1 коментар

Як відомо, в цьому році Україна відмовилася від участі в «Євробаченні», що викликало безліч суперечок, сварок і пошуки винних. Ведучий шоу Сергій Притула ще на початку березня пообіцяв розкрити шокуючі подробиці Нацвідбору, і це сталося. Фото з відкритих джерел...

Князі Київської Русі йдуть у президенти: смішні меми з новими кандидатами (фото) 12:35

У мережі з'явилися кумедні меми з відомими історичними діячами в ролі сучасних політиків. Причиною створення незвичайних агітаційних плакатів стало наближення виборів президента України, пише maximum.fm. Користувачам запропонували уявити, що було б...

Боротьба з бідністю: Порошенко позначив пріоритети на другий термін 12:11 1 коментар

Заявивши про відкриття другого фронту боротьби з бідністю, Порошенко зазначив свої пріоритети на другий термін. Про це повідомив блогер та політичний експерт Олексій Голобуцький в соціальній мережі Facebook. "Вже два...

Тимошенко на заправці поласувала хот-догом (фото, відео) 12:03 6 коментарів

Виявляється, кандидатка у президенти Юлія Тимошенко здатна знехтувати своєю дієтою не лише заради тортика, а й заради улюбленої сосиски на заправці. У неділю 17-го березня депутатка поласувала хотдогом на шляху до Слов’янська. Але їсти на...

Річниця анексії Криму: в "Артеку" влаштували дитячий референдум (фото) 11:02

У дитячому таборі "Артек", що в окупованому Криму, вирішили провести так званий "дитячий референдум", присвячений 5 річниці анексії півострова. На голосування винесли питання щодо оголошення 2020 року "Роком дитячої дипломатії"....

Італійські канікули: Катя Осадча і Юрій Горбунов поділилися світлинами з сімейного відпочинку 10:33

Знаменита українська телеведуча Катерина Осадча і її чоловік Юрій Горбунов вирішили пропустити перехідний період з зими до весни, тому відправилися в сонячну Італію. Зіркове подружжя ділиться з шанувальниками затишними світлинами...

В Україні зростуть ціни на хліб, цукор і гречку 10:01

В Україні здорожчають хліб і борошняні вироби, незважаючи на успішний початок посівної кампанії. Так, в Україні скорочуються посіви під жито, тож його доводиться імпортувати. Саме тому житній хліб подорожчав за...

Цього тижня Національна збірна зіграє матч проти Португалії, а наступного – проти Люксембургу 09:47

Національна збірна України з футболу провела відкрите тренування в рамках підготовки до Євро-2020 Про це заявив головний тренер збірної Андрій Шевченко, повідомляє Еспресо.TV. На збори було викликано 26 футболістів. Ярослав Ракицький...

Весна буде теплою, але квітень почнеться з похолодання – прогноз 09:13

Весна в Україні буде на кілька градусів теплішою, ніж зазвичай, з похолоданням на початку квітня. Такий прогноз озвучила завідувачка відділом кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів науково-дослідного метеорологічного інституту НАН України...

Путін у своєму ближньому колі шкодує, що наказав окупувати Крим, - Джемілєв 08:24

Президент Російської Федерації Володимир Путін у своєму ближньому колі вже шкодує, що наказав окупувати Крим Про це посилаючись на свої джерела заявив народний депутат України, уповноважений президента у справах кримськотатарського...

США готові продати Україні більше Javelin та посилити повітряну оборону 07:51 1 коментар

Сполучені Штати Америки можуть розглянути можливість подальших поставок Україні летальної зброї. Про це заявив спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер під час онлайн-брифінгу у Брюсселі, повідомляє кореспондент...

Суд зобов’язав ГПУ відновити справу проти Холодницького і Ситника 05:42

Печерський райсуд Києва зобов’язав Генпрокуратуру відновити справу проти спеціалізованого антикорупційного прокурора Назара Холодницького та директора НАБУ Артема Ситника про розголошення даних досудового розслідування і втручання у діяльність державного діяча. Про...

Як вберегти себе від інфаркту та інсульту? 22:56

Інфаркт та інсульт - серйозні захворювання, після яких буває важко повернутися до нормального життя. Тому, краще запобігти їх настанню, ніж допустити. Що для цього необхідно? Насамперед, - знати першопричини, які...

Найбідніші українські пенсіонери отримають компенсацію: Порошенко назвав суму 16:30 8 коментарів

Цього року найбідніші пенсіонери отримають компенсацію в розмірі 2410 грн. Про це Президент України Петро Порошенко написав у Twitter. «Ми зробимо додаткову виплату щорічної компенсації найбіднішим пенсіонерам, в цьому році вона складе 2410 грн: 1205 грн в березні...
 • ріел ІФ виринаюча