Таємниці колекції світлин відомого прикарпатського блогера і фотографа Роберта Еріка (фоторепортаж)

Роберт ЕРІК – один з цікавих, один з непрОстих.  В Івано-Франківську його знають, передусім, як фотографа, що робить дуже своєрідні фотографії Карпат, які добре знає і відчуває…Але ще Роберт – “шеф” колійовий, гуморний чоловік та колекціонер віртуальних раритетів – старих знимок Станіслава і цілого Прикарпаття. Власне, про цю частину його життя – сьогоднішня наша розмова, – пише WestNews

ХТО ТАКИЙ ЕРІК?

Народився в Станіславові в 1965р, навіть закінчив славну школу №7, спробував працювати на локомотиво-ремонтному заводі, потім обов”язково кожен громадянин міста того часу мусів хоч трохи попрацювати на радіозаводі або Позитроні, то я вибрав Позитрон. Потім  – робота в інституті нафти і газу, а коли мав час, то встиг закінчити і технікум, і інститут. А потім тимчасово пішов працювати на франківську колію. І ця нібито  тимчасова робота…Ось  вже пішов рахунок на 29-тий рік стажу. Але тут є свої цікаві особливості в цій роботі, та про це згодом. Ерік чому? Мама десь вчула, їй сподобалося, і дала мені таке друге ім’я. А Роберт-записано в паспорті. Може ,тому що батьки жили в Перемишлі і були потім депортовані в програмі “Вісла”. А ім’я таке і мені  сподобалося, я додав до справжнього і залишив собі як псевдонім.

З ЧОГО ВСЕ ПОЧАЛОСЯ?

Живу в  старому, а  може  і  не  дуже  старому  місті Станіславові. Батьки  тягали  мене з  собою на  природу – це  і  дало  мені поштовх до  мандрівок   Карпатами. З  роками, набравшись  досвіду, спробував  ходити  сам. Досить  цікаво:  стаєш  де  хочеш, сидиш  де  хочеш, бачиш  що  хочеш. А  народ  не  вірив  в  те,  що  я  бачив. Прийшлося купити  фотоапарат “ФЕД-5”, тоді  вже  почали вірити…Але  з  часом, спілкуючись  з  багатьма  людьми, слухаючи  їхні  історії, оповідки, зараз  жалію  що  не  записував. Деколи, гостюючи в людей, переглядав старі  світлини, почав  задумуватися: як  було  в  старі  часи, як  гуцули  жили,чим  займалися… І  так, з  допомогою  інтернету,  маючи  доступ  до  деяких  архівів, почав  збирати старі  світлини, правда  в електронному  вигляді. Цікаво  було  подивитися  на  старі  будинки, так  звані “вілли”, які  доживають  свого  віку  в  Ворохті, Микуличині, Татарові, Яремчі..А  старі люди  на світлинах, їхня  убиря. То є ціла  історія, можна  сказати- епоха,  яка вже  не  повернеться.

А ще за такими світлинами багато  людей  впізнає  своїх  сусідів, знаходяться  втрачені  світлини рідних. Добре,  що  були  такі  фотографи  як Микола  Сеньковський, Генріх Поддебський, який  залишили велику фотоспадщину  про Гуцульщину.

ЩО  ДАЄ ПАМЯТЬ ЗІ СВІТЛИН?

Це хоббі дало мені  можливість  поспілкуватися з цікавими  людьми, які  займаються вивченням  і написанням  історії  Карпатського  краю. Ще  такий  поштовх  дали  мені  книги  Михайла  Ломацького,  де є автентичне  описання  життя, пригоди гуцулів, людей  які  приїздили відпочивати  до гуцулів. А  вони  теж залишали  якісь  спогади  в  листах, світлинах. Багато  цікавого  матеріалу  просто  пропало, молоді  роблять  ремонт, всі  папери, світлини, які  вже  пожовкли, як правило, ішли  в грубку..Багато ще  світлин, старих  світлин  знаходиться  на  руках, хочеться  їх  оцифрувати, але  люди  бояться  давати.

Багато  каже: он, у  сусідки, взяли  перезнимкувати пару  альбомів  і слід від  них  простив…Але  нічого, щось  в  електронному  вигляді, щось в  оригінальному, помаленьку можна і  треба  відроджувати справжню історію карпатського краю, бо  воно  того варте…Спочатку збирав для себе, а потім, як  люди почали цікавитися моєю роботою в соцмережах, то і для них збирав, всі матеріали зберігаю, а може раптом, прийде бажання видати фотоальбом, або ще доповнити старими світлинами чиюсь книгу..Спочатку близькі мої критикували: нащо воно тобі, а з часом, як побачили, що велика кількість людей цікавиться старими світлинами, вже навіть питають: а сьогодні що знайшов цікавого? А я роблю серйозний вигляд, ніби занурений в творчо-пошуковий процес, і вже у нікого немає совісті заставити мене щось єнче в хаті робити..( сміється – авт.)

ЕЛЕКТРОННІ АРХІВИ ЧИ “ЖИВІ”?

Фотографії я шукаю цілеспрямовано, працюю з різними архівами, з людьми, з інтернет-ресурсами. В основному  працюю, переглядаючи і  перескановуючи  різні життєві світлини та світлини деяких документів, якщо  дозволять пересканувати,На  сьогодні можна  користуватися відкритими  архівами, деякі потребують  письмової  гарантії,  що це  не  для  комерції, або ж  просто номер читацького  квитка тієї  країни, архів  якої  хочеш  переглянути.Так, Polona.pl, дуже багато як і світлин так і документів, мапи, книги..Основне знати що ти хочеш і правильно поставити питання. Також є такий сайт як Europeana Collections, дуже потужний Європейський архів. Зрештою,  матеріали можна шукати в архівах Нової Зеландії, а також Австрії, Данії.. А  “живими” архівами є такі слова: ”  у  моєї тітки є такі  фото, а у мого вуйка є старі знимки”…Ото  і є живий  архів. Ще є  спогади, про  які рідко  хто  тепер  питає старих  людей…

ЩО НАЙБІЛЬШЕ ТЕБЕ ЦІКАВИТЬ В СТАРИХ СВІТЛИНАХ?

Було б добре якби молодь цікавилася своїми предками, навіть деколи місцеві жителі за старими світлинами згадують своїх рідних,згадують  роботу на бутинах, як переганяли дараби, пасли овець на полонинах, починають розказувати кожен якийсь свій епізод. Тут мені особливо цікаво би було, щоб такі ситуації використоввали студенти-історики чи краєзнавці, адже це безцінний в часі матеріал для написання художніх чи історичних, чи документальних матеріалів. В багатьох школах Гуцульщини вже використовують світлини в навчальному процесі, наавіть в одному з франківських ліцеїв – так мені сказали по секрету – використовуються світлини з мого архіву. Це тішить, проте це поодинокі випадки, а час іде, розумієш, все зникає: і люди, і знимки..

Бо без минулого як зробити порівняння минулого Світу і теперішнього? Я б так не зміг.. Мене цікавлять люди, вирази лиця. Якщо добре приглянутися на руки, одежу то можна догадатися як вони жили, в яких умовах, споруди, церковці, більшість яких вже немає. А місцевість, в багатьох районах важко тепер впізнати…А за світлинами, хоч і приблизно, можна визначити що було і як.

ЯКА В ТЕБЕ КОЛЕКЦІЯ?

В основному, в мене в колекції – повний гармидер…Але вже поволеньки наводжу лад. Стараюся шукати світлини, починаючи з Яремчанського, Верховинського районів, окремі збірки маю з  Лемківщини і Бойківщини.  Загалом маю багато матеріалу, але за всім не вгонишся. Треба щось одне. Але я не годен спинитися ( сміється – авт.)якщо щось цікаве попадає на очі, то все-одно  запливає на мій комп”ютер.. Якщо говорити цифрами , то маю десь понад 10 тисяч знимок, от, наприклад, лише відносно Першої світової – їх біля 700..Вони всі в мене на сторінці Фейсбук –  окремим альбомом,  хто хоче – може переглянути, А також можна мої роботи дивитися на цьому сайті.

ТВОЯ РОБОТА ДОПОМАГАЄ ЛЮДЯМ ?

Буває так, що деякі світлини можуть бути в єдиному екземплярі. Якось написала мені одна жіночка, яка впізнала свого родича, під час окупації Станіславова. Він віз кіньми на спеціальному фіакрі німецького солдата на цвинтар. Як вона сказала що була одна світлина у її сестри, і світлина згоріла при пожежі. Вже вважалася втраченою. А тут, через купу років вона побачила світлину..І мені приємно, і жіночці радість.

ЗНИМКИ, СТАРИЙ СТАНІСЛАВІВ…ЯКІ ІСТОРІЇ ТАМ ЗУПИНЕНІ?

Світлини Станіславова? Мене зацікавили якось світлини обстрілу міста під час Першої світової. Як центральна частина міста була повністю знищена, як потім місто відбудовувалася…Ще маю збірку газет “Кур”єр Станіславовський”. Там є багато цікавих подій які відбувалися в нашому місті. Часто спілкуюся з франківцями і знаю, що дехто має  дуже багато старих фотографій, але тримає для кращого випадку, а деякі люди викладають їх в авторських працях і не афішують. Хоча якщо чесно сказати, у багатьох містян є серйозні заначки з світлинами, про які вони вже і забули..

 

Нагадаю, що я маю ще велику колекцію старих газет, так звана Станіславська хроніка.. Мені розказували, що в Станіславові, 1904 року, в ночі з 28на 29 липня, невідомі проникли до помешкання Баннера, продавця-гендляра муки,яке знаходилося по вулиці Кривій (перший поворот праворуч якщо їхати по Мазепи) і скориставшися блаженним сном недавнопобраних молодят, а ще допомігши їм досягти найвищого блаженства з допомогою хлороформу, витарабанили “все до нитки” з помешкання. Ранком, коли молодята прокинулися то з великим здивованням оглядали пусті стіни колись багатого помешкання..От до чого довело вечірнє кохання… Поліція підтвердила-вкрали все…Ось, наприклад,  з такої газетної історії можна пазл за пазлом складати справжню картину життя епохального Франківська.

 

ІСТОРІЯ ОДНІЄЇ СВІТЛИНИ.

Досить є цікавою історія віадуків у Карпатах. Багато людей стверджує, що найбільший віадук знаходиться в Ворохті. Показують матеріали, виміри, стверджують, що їх віадук є найбільшим. Але це неправда. Одна старенька світлина, початку 20-того століття, повністю змінила ці думки і  я зрозумів, що найбільшим був віадук все-таки в Яремчу…Правда, від нього залишилися тільки спогади.

Фактично, фотографії ці для мене всі цінні, показують як з часом міст руйнувався, перебудовувася, знову ставав таким як був, а в 1944 році був підірваний і вже не відреставрований. Тепер є той, по якому ми  ви їздимо, і біля тунелю теж..А шкода, що не реставрований.

Є світлина 1913 року з точними даними віадука..

 

А це-стара знимка Ворохтянського моста:

На інших в мене деяких світлинах є залишки мурів-бастіонів нашої фортеці. Яка ж би була цікава тема для екскурсій, археологічних розкопок.. А тепер на цьому місці стоїть “білий дім”..Як копали котлован під “Командний пункт ” , а тепер “білий дім”, то натрапили на залишки мурів, підземні ходи, які служили сполученням між бастіонами, старовинні водовідводи, все було знищене, а так як об”єкт мав бути секретним, то археологів так і не допустили..Такі часи були..

 

А якщо взяти пивзавод в Станіславі?? Дуже багато не збереглося..То тема “вічна”,  і не тільки для нашого міста.

У привілеї Андрія Потоцького від 7 травня 1662 про надання Станіславову Магдебурзького права є такі рядки: «На передмісті дозволяю будувати броварні, солодовні, винокурні, маєтки, на що кожному будуть виділені ділянки». Через 105 років (1767 рік) в Станіславі було зведено пивоварний завод. Тоді були побудовані дві будови (варильний і солодовий цехи) для виробництва пива

 

У 2012 році ТзОВ «Будівельна компанія «Галицька» стало правонаступником ТОВ «Гаразд України». Через п’ять років (27 листопада 2015 року) департамент містобудування та архітектури надав Будівельній компанії «Галицька» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вулиці Новгородській на реставрацію та пристосування солодового цеху пивзаводу під заклад виготовлення та споживання пива «Станіславська броварня».Отака то халепа, що зветься реконструкція.

МРІЯ РОБЕРТА ЕРІКА?

А мрія моя –  побувати на всіх вершинах Карпат, знайти щось цікаве в ущелинах Карпат і побувати на Мачу-Пікчу…

ІДЕАЛЬНА ПАРА, ЯКА ВОНА?

Ідеальна жінка-це жінка яка любить справу ідеального чоловіка і вночі не заважає мріяти про мандрівки…А чоловік –  це така персона, яка обзавелася сім”єю, дітьми і на то все дивиться з високої гори…А якщо вони двоє мають однакове захоплення. яке їх зближує, то це вже ідеальна пара..

 

Розмовляла Власта ВЛАСЕНКО

 

(Visited 87 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8256

Футболісти “Прикарпаття” дали майстер-клас франківським школярам (фоторепортаж) 13:45

У п’ятницю, 19 жовтня, футболісти МФК “Прикарпаття” завітали до франківської ЗШ №12 ім. І.Франка і дали майтер-клас дітлахам. Про це на своїй сторінці в мережі Facebook повідомив директори школи Андрій Череп....

Патрульні, вгамовуючи домашню сварку, випадково знайшли у франківця багато наркотиків та зброю (фоторепортаж) 13:17 1 коментар

Випадок стався 18 жовтня в Івано-Франківську. Заявник повідомив патрульних, що син вчиняє насильство проти нього. При огляді агресора правоохоронці знайшли у нього два згортки з марихуаною. При детальнішому огляді квартири там...

Прикарпатським депутатам розповіли про роботу Отинійського професійного ліцею енергетичних технологій (фоторепортаж) 12:58

У п’ятницю, 19 жовтня, відбувається виїзна двадцять четверта сесія обласної ради, яка присвячена освіті. Першою зупинкою обранців став Отинійський професійний ліцей енергетичних технологій. Депутатам розповіли про роботу закладу та показали...

На Надвірнянщині під колесами автомобіля загинув чоловік (фотофакт) 11:52

18 жовтня, на автодорозі сполученням Делятин – Раківчик загинув чоловік. О 20 годині  між селами Добротів і Ланчин сталася ДТП.  31-річний водій автомобіля марки «Део»,  збив чоловіка. Останній перебував на проїзній...

Сьогодні у Івано-Франківську відбуваються ярмарки «Золота осінь» 09:29

20 жовтня у Франківську за сприяння управління економічного та інтеграційного розвитку  проходять ярмарки “Золота осінь – 2018″. Їхня мета – забезпечити містян товарами народного споживання належної якості та за доступними цінами,...

Дві франківські дизайнерки представлять свої колекції одягу на Lviv Fashion Week 00:14

25-28 жовтня у Львові пройде новий сезон Lviv Fashion Week. Дизайнери-учасники презентують глядачам колекцію "Весна-літо 2019". Серед них – власниці брендів з Івано-Франківська Любця Чернікова та Наталя Найда. Презентація бренду...

Земля не має пустувати, хай щось росте: на Рогатинщині в ямах на дорогах висадили дерева (фоторепортаж) 23:21

До такої акції мешканці сіл Княгиничі та Воскресинці вдалися через жахливий стан дороги, вщент розбитої фурами. “Не знаю що тут сказати… по гриби можна йти на трасу між с. Княгиничі...

Очільник Івано-Франківська розповів, що читав в дитинстві 23:08 4 коментарі

Зараз у сімейній бібліотеці очільника Франківська Руслана Марцінківа – понад 1000 абсолютно різних книжок. Читати мер дуже любить. Каже, це його віддушина та постійно зносить додому нові книги. Марцінків на власному...

Привиди і таємні ходи: Яку історію зберігає давній костел у Франківську (фоторепортаж) 22:06 3 коментарі

Костел Непорочного Зачаття Діви Марії – одна з найдавніших споруд Івано-Франківська. Тут вона очолює список пам’яток архітектури національного значення. Чи блукають тут привиди і які таємниці ховають стіни давньої пам’ятки...

У Надвірній ремонтують стратегічно важливу вулицю (фоторепортаж) 21:47

В місті Надвірна на Івано-Франківщині підходить до завершення сезон ремонту доріг. Проте, завдяки сприятливим погодним умовам, нещодавно провели часткове асфальтування вулиці Комунальна, повідомляє Надвірнянська міська рада. Дана вулиця є стратегічно...

Понад сто років тому поляки пропонували запровадити обов’язкове вивчення української мови у школах Галичини 21:19 3 коментарі

На тлі недавніх міжнародних скандалів стосовно запровадження в усіх школах України обов’язкового вивчення української мови, в яких особливо активні наші угорські сусіди, досить цікавою виглядає позиція представників польської громади Станіславова...

У Рожнятівському районі будують новий міст (фоторепортаж) 21:18

У Креховичах триває будівництво моста через річку Сівка. Про це повідомляють на сторінці Брошнів-Осадської ОТГ у соціальній мережі, пише Галицький кореспондент.  Так відомо, що на вулиці Залізничній будують мостовий переїзд. За словами...

Аплодували стоячи: вистава Франківського драмтеатру підкорила Кропивницький (відеофакт) 20:56

Івано-Франківський обласний драматичний театр опублікував на своїй офіційній сторінці в мережі Фейсбук відеозйомку реакції захоплених глядачів у Кропивницькому, після їхньої вистави “Шаріка, або Кохання січового стрільця”: “Перший такий яскраво-насичений та енергетично-наповнений день...

Порноагент з Івано-Франківська та його кохана дівчина беруть участь у популярному телешоу (фото+відео) 20:07 15 коментарів

Пара з Івaно-Франківська взяла участь у рeаліті-шоу ЛaвЛавCar на тeлеканалі ТЕТ, інформує WestNews. Женя – спрaвжній пoрно-агент. Хлoпець займається тим, що підбирає актрис для фільмів в цікавому жанрі. Особливості професії вимагають...

У Франківську можуть знести пам'ятку "Пасаж Єґера", якщо її мешканці погодяться переселитися в новобудову (фоторепортаж) 19:53 7 коментарів

Івано-Франківськ може втратити пам'ятку архітектури місцевого значення "Пасаж Єґера": будинок на вулиці Січових Стрільців, 16 в аварійному стані. Вже є забудовник, який готовий "ревалоризувати" пам'ятку і спокушає мешканців квартирами у...

Вже цієї суботи: Франківчан просять взяти участь у благодійних іграх та допомогти “Дому Сірка” підготуватися до зими 19:27

В місті влаштовують благодійний захід, аби зібрати кошти на потреби мешканців притулку та допомогти у підготовці до зимового сезону. 20 жовтня о дванадцятій годині на Міському озері розпочнеться благодійний захід...

На Мазепи відреставрують одразу троє дверей (фотофакт) 18:12

Троє дверей з Мазепи 5, 7 та 9 вчора поїхали на реставрацію. Крутий вийшов сюрприз з одними з дверей: ззовні стояли поміняні металеві і ми вже думали, що прийдеться робити...

На Прикарпатті відбудують пошкоджену після зсуву дорогу (фоторепортаж) 18:01

17 жовтня на запрошення заступника голови обласної ради Сергія Басараба та голови РДА Олега Лютого з метою вирішення питання виготовлення проектної документації на ліквідацію зсуву та відбудови пошкодженої ділянки дороги...

На кордоні спіймали франківця, який незаконно віз у ЄС півтисячі пачок сигарет (фотофакт) 17:46 1 коментар

Вчора на митному посту "Грушів" митники затримали 24-річного франківця, який на BMW 525D їхав до Польщі.   Для перетину кордону чоловік обрав смугу спрощеного митного контролю "зелений коридор". Під час візуального...

В Івано-Франківському суді триває розгляд справи про побиття до смерті молодої жінки, яке вчинив її п’яний співмешканець 15:44

У четвер, 18 жовтня, у Івано-Франківському міському суді відбулося засідання у справі Максима Булієнка. На засідання з’явилися обвинувачений Булієнко, його адвокат, потерпіла Щеглова та її представник Кінаш. Також на засідання...
  • ріел ІФ виринаюча