Таємниці колекції світлин відомого прикарпатського блогера і фотографа Роберта Еріка (фоторепортаж)

Роберт ЕРІК – один з цікавих, один з непрОстих.  В Івано-Франківську його знають, передусім, як фотографа, що робить дуже своєрідні фотографії Карпат, які добре знає і відчуває…Але ще Роберт – “шеф” колійовий, гуморний чоловік та колекціонер віртуальних раритетів – старих знимок Станіслава і цілого Прикарпаття. Власне, про цю частину його життя – сьогоднішня наша розмова, – пише WestNews

ХТО ТАКИЙ ЕРІК?

Народився в Станіславові в 1965р, навіть закінчив славну школу №7, спробував працювати на локомотиво-ремонтному заводі, потім обов”язково кожен громадянин міста того часу мусів хоч трохи попрацювати на радіозаводі або Позитроні, то я вибрав Позитрон. Потім  – робота в інституті нафти і газу, а коли мав час, то встиг закінчити і технікум, і інститут. А потім тимчасово пішов працювати на франківську колію. І ця нібито  тимчасова робота…Ось  вже пішов рахунок на 29-тий рік стажу. Але тут є свої цікаві особливості в цій роботі, та про це згодом. Ерік чому? Мама десь вчула, їй сподобалося, і дала мені таке друге ім’я. А Роберт-записано в паспорті. Може ,тому що батьки жили в Перемишлі і були потім депортовані в програмі “Вісла”. А ім’я таке і мені  сподобалося, я додав до справжнього і залишив собі як псевдонім.

З ЧОГО ВСЕ ПОЧАЛОСЯ?

Живу в  старому, а  може  і  не  дуже  старому  місті Станіславові. Батьки  тягали  мене з  собою на  природу – це  і  дало  мені поштовх до  мандрівок   Карпатами. З  роками, набравшись  досвіду, спробував  ходити  сам. Досить  цікаво:  стаєш  де  хочеш, сидиш  де  хочеш, бачиш  що  хочеш. А  народ  не  вірив  в  те,  що  я  бачив. Прийшлося купити  фотоапарат “ФЕД-5”, тоді  вже  почали вірити…Але  з  часом, спілкуючись  з  багатьма  людьми, слухаючи  їхні  історії, оповідки, зараз  жалію  що  не  записував. Деколи, гостюючи в людей, переглядав старі  світлини, почав  задумуватися: як  було  в  старі  часи, як  гуцули  жили,чим  займалися… І  так, з  допомогою  інтернету,  маючи  доступ  до  деяких  архівів, почав  збирати старі  світлини, правда  в електронному  вигляді. Цікаво  було  подивитися  на  старі  будинки, так  звані “вілли”, які  доживають  свого  віку  в  Ворохті, Микуличині, Татарові, Яремчі..А  старі люди  на світлинах, їхня  убиря. То є ціла  історія, можна  сказати- епоха,  яка вже  не  повернеться.

А ще за такими світлинами багато  людей  впізнає  своїх  сусідів, знаходяться  втрачені  світлини рідних. Добре,  що  були  такі  фотографи  як Микола  Сеньковський, Генріх Поддебський, який  залишили велику фотоспадщину  про Гуцульщину.

ЩО  ДАЄ ПАМЯТЬ ЗІ СВІТЛИН?

Це хоббі дало мені  можливість  поспілкуватися з цікавими  людьми, які  займаються вивченням  і написанням  історії  Карпатського  краю. Ще  такий  поштовх  дали  мені  книги  Михайла  Ломацького,  де є автентичне  описання  життя, пригоди гуцулів, людей  які  приїздили відпочивати  до гуцулів. А  вони  теж залишали  якісь  спогади  в  листах, світлинах. Багато  цікавого  матеріалу  просто  пропало, молоді  роблять  ремонт, всі  папери, світлини, які  вже  пожовкли, як правило, ішли  в грубку..Багато ще  світлин, старих  світлин  знаходиться  на  руках, хочеться  їх  оцифрувати, але  люди  бояться  давати.

Багато  каже: он, у  сусідки, взяли  перезнимкувати пару  альбомів  і слід від  них  простив…Але  нічого, щось  в  електронному  вигляді, щось в  оригінальному, помаленьку можна і  треба  відроджувати справжню історію карпатського краю, бо  воно  того варте…Спочатку збирав для себе, а потім, як  люди почали цікавитися моєю роботою в соцмережах, то і для них збирав, всі матеріали зберігаю, а може раптом, прийде бажання видати фотоальбом, або ще доповнити старими світлинами чиюсь книгу..Спочатку близькі мої критикували: нащо воно тобі, а з часом, як побачили, що велика кількість людей цікавиться старими світлинами, вже навіть питають: а сьогодні що знайшов цікавого? А я роблю серйозний вигляд, ніби занурений в творчо-пошуковий процес, і вже у нікого немає совісті заставити мене щось єнче в хаті робити..( сміється – авт.)

ЕЛЕКТРОННІ АРХІВИ ЧИ “ЖИВІ”?

Фотографії я шукаю цілеспрямовано, працюю з різними архівами, з людьми, з інтернет-ресурсами. В основному  працюю, переглядаючи і  перескановуючи  різні життєві світлини та світлини деяких документів, якщо  дозволять пересканувати,На  сьогодні можна  користуватися відкритими  архівами, деякі потребують  письмової  гарантії,  що це  не  для  комерції, або ж  просто номер читацького  квитка тієї  країни, архів  якої  хочеш  переглянути.Так, Polona.pl, дуже багато як і світлин так і документів, мапи, книги..Основне знати що ти хочеш і правильно поставити питання. Також є такий сайт як Europeana Collections, дуже потужний Європейський архів. Зрештою,  матеріали можна шукати в архівах Нової Зеландії, а також Австрії, Данії.. А  “живими” архівами є такі слова: ”  у  моєї тітки є такі  фото, а у мого вуйка є старі знимки”…Ото  і є живий  архів. Ще є  спогади, про  які рідко  хто  тепер  питає старих  людей…

ЩО НАЙБІЛЬШЕ ТЕБЕ ЦІКАВИТЬ В СТАРИХ СВІТЛИНАХ?

Було б добре якби молодь цікавилася своїми предками, навіть деколи місцеві жителі за старими світлинами згадують своїх рідних,згадують  роботу на бутинах, як переганяли дараби, пасли овець на полонинах, починають розказувати кожен якийсь свій епізод. Тут мені особливо цікаво би було, щоб такі ситуації використоввали студенти-історики чи краєзнавці, адже це безцінний в часі матеріал для написання художніх чи історичних, чи документальних матеріалів. В багатьох школах Гуцульщини вже використовують світлини в навчальному процесі, наавіть в одному з франківських ліцеїв – так мені сказали по секрету – використовуються світлини з мого архіву. Це тішить, проте це поодинокі випадки, а час іде, розумієш, все зникає: і люди, і знимки..

Бо без минулого як зробити порівняння минулого Світу і теперішнього? Я б так не зміг.. Мене цікавлять люди, вирази лиця. Якщо добре приглянутися на руки, одежу то можна догадатися як вони жили, в яких умовах, споруди, церковці, більшість яких вже немає. А місцевість, в багатьох районах важко тепер впізнати…А за світлинами, хоч і приблизно, можна визначити що було і як.

ЯКА В ТЕБЕ КОЛЕКЦІЯ?

В основному, в мене в колекції – повний гармидер…Але вже поволеньки наводжу лад. Стараюся шукати світлини, починаючи з Яремчанського, Верховинського районів, окремі збірки маю з  Лемківщини і Бойківщини.  Загалом маю багато матеріалу, але за всім не вгонишся. Треба щось одне. Але я не годен спинитися ( сміється – авт.)якщо щось цікаве попадає на очі, то все-одно  запливає на мій комп”ютер.. Якщо говорити цифрами , то маю десь понад 10 тисяч знимок, от, наприклад, лише відносно Першої світової – їх біля 700..Вони всі в мене на сторінці Фейсбук –  окремим альбомом,  хто хоче – може переглянути, А також можна мої роботи дивитися на цьому сайті.

ТВОЯ РОБОТА ДОПОМАГАЄ ЛЮДЯМ ?

Буває так, що деякі світлини можуть бути в єдиному екземплярі. Якось написала мені одна жіночка, яка впізнала свого родича, під час окупації Станіславова. Він віз кіньми на спеціальному фіакрі німецького солдата на цвинтар. Як вона сказала що була одна світлина у її сестри, і світлина згоріла при пожежі. Вже вважалася втраченою. А тут, через купу років вона побачила світлину..І мені приємно, і жіночці радість.

ЗНИМКИ, СТАРИЙ СТАНІСЛАВІВ…ЯКІ ІСТОРІЇ ТАМ ЗУПИНЕНІ?

Світлини Станіславова? Мене зацікавили якось світлини обстрілу міста під час Першої світової. Як центральна частина міста була повністю знищена, як потім місто відбудовувалася…Ще маю збірку газет “Кур”єр Станіславовський”. Там є багато цікавих подій які відбувалися в нашому місті. Часто спілкуюся з франківцями і знаю, що дехто має  дуже багато старих фотографій, але тримає для кращого випадку, а деякі люди викладають їх в авторських працях і не афішують. Хоча якщо чесно сказати, у багатьох містян є серйозні заначки з світлинами, про які вони вже і забули..

 

Нагадаю, що я маю ще велику колекцію старих газет, так звана Станіславська хроніка.. Мені розказували, що в Станіславові, 1904 року, в ночі з 28на 29 липня, невідомі проникли до помешкання Баннера, продавця-гендляра муки,яке знаходилося по вулиці Кривій (перший поворот праворуч якщо їхати по Мазепи) і скориставшися блаженним сном недавнопобраних молодят, а ще допомігши їм досягти найвищого блаженства з допомогою хлороформу, витарабанили “все до нитки” з помешкання. Ранком, коли молодята прокинулися то з великим здивованням оглядали пусті стіни колись багатого помешкання..От до чого довело вечірнє кохання… Поліція підтвердила-вкрали все…Ось, наприклад,  з такої газетної історії можна пазл за пазлом складати справжню картину життя епохального Франківська.

 

ІСТОРІЯ ОДНІЄЇ СВІТЛИНИ.

Досить є цікавою історія віадуків у Карпатах. Багато людей стверджує, що найбільший віадук знаходиться в Ворохті. Показують матеріали, виміри, стверджують, що їх віадук є найбільшим. Але це неправда. Одна старенька світлина, початку 20-того століття, повністю змінила ці думки і  я зрозумів, що найбільшим був віадук все-таки в Яремчу…Правда, від нього залишилися тільки спогади.

Фактично, фотографії ці для мене всі цінні, показують як з часом міст руйнувався, перебудовувася, знову ставав таким як був, а в 1944 році був підірваний і вже не відреставрований. Тепер є той, по якому ми  ви їздимо, і біля тунелю теж..А шкода, що не реставрований.

Є світлина 1913 року з точними даними віадука..

 

А це-стара знимка Ворохтянського моста:

На інших в мене деяких світлинах є залишки мурів-бастіонів нашої фортеці. Яка ж би була цікава тема для екскурсій, археологічних розкопок.. А тепер на цьому місці стоїть “білий дім”..Як копали котлован під “Командний пункт ” , а тепер “білий дім”, то натрапили на залишки мурів, підземні ходи, які служили сполученням між бастіонами, старовинні водовідводи, все було знищене, а так як об”єкт мав бути секретним, то археологів так і не допустили..Такі часи були..

 

А якщо взяти пивзавод в Станіславі?? Дуже багато не збереглося..То тема “вічна”,  і не тільки для нашого міста.

У привілеї Андрія Потоцького від 7 травня 1662 про надання Станіславову Магдебурзького права є такі рядки: «На передмісті дозволяю будувати броварні, солодовні, винокурні, маєтки, на що кожному будуть виділені ділянки». Через 105 років (1767 рік) в Станіславі було зведено пивоварний завод. Тоді були побудовані дві будови (варильний і солодовий цехи) для виробництва пива

 

У 2012 році ТзОВ «Будівельна компанія «Галицька» стало правонаступником ТОВ «Гаразд України». Через п’ять років (27 листопада 2015 року) департамент містобудування та архітектури надав Будівельній компанії «Галицька» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вулиці Новгородській на реставрацію та пристосування солодового цеху пивзаводу під заклад виготовлення та споживання пива «Станіславська броварня».Отака то халепа, що зветься реконструкція.

МРІЯ РОБЕРТА ЕРІКА?

А мрія моя –  побувати на всіх вершинах Карпат, знайти щось цікаве в ущелинах Карпат і побувати на Мачу-Пікчу…

ІДЕАЛЬНА ПАРА, ЯКА ВОНА?

Ідеальна жінка-це жінка яка любить справу ідеального чоловіка і вночі не заважає мріяти про мандрівки…А чоловік –  це така персона, яка обзавелася сім”єю, дітьми і на то все дивиться з високої гори…А якщо вони двоє мають однакове захоплення. яке їх зближує, то це вже ідеальна пара..

 

Розмовляла Власта ВЛАСЕНКО

 

(Visited 128 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9738

загрузка...

Зеленський розважався на концерті Ліги сміху, і навіть вийшов на сцену (фотофакт) 09:44 16 коментарів

Президент Володимир Зеленський відвідав концерт "Ліги сміху" (проект "Студії Квартал 95") в МЦКМ "Жовтневий палац" у Києві і вийшов на сцену. Про це 25 травня у соцмережах повідомляють глядачі, присутні...

Відкрили і закрили: на Прикарпатті Народний дім не пропрацював і дня 00:13 3 коментарі

Народний дім "для галочки". Будинок культури на Прикарпатті, який урочисто відкривали ще торік голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич та заступник голови обласної ради Василь Гладій, не пропрацював і дня....

“Чорти волохаті на Прикарпатті”, – гітарист та продюсер культового гурту “Карна” розповів про гуцульський рок (відео) 23:22

Почаюємо про гуцульський рок і гуцульський характер; про бухло, соціум та новий #вітролом; про неосовок і протистояння; про добро і непокаране зло та мольфарську мудрість нашого часу Так ся стало,...

Держекоінспекція Карпатського округу отримала нові енергозберігаючі автомобілі (фотофакт) 23:08 1 коментар

23 травня міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак передав ключі від нових автомобілів підрозділам Державної екологічної інспекції України та її територіальним та міжрегіональним територіальним органам. «40 сучасних і...

Франківського суддю, якого роками судять за смертельну ДТП, відправили у відставку за власним бажанням 22:06 2 коментарі

Суддю Господарського суду Івано-Франківської області Юрія Грицу, який у 2011 році переїхав працівників водоканалу, один з яких помер, а другий отримав інвалідність, звільнили за власним бажанням.  Суди тривають досі, але...

Навчитися давньому гуцульському танцю «Решето» можна онлайн, не виходячи з дому (відеофакт) 21:47

Навчитися давньому гуцульському танцю «Решето» можна онлайн не виходячи з дому У мережі з’явилося відео із записом давнього гуцульського танцю «Решето». Відтворюють танцювальні рухи учасники гурту «Запальні гуцули» із села...

В Обертині пройде грандіозний весільний фестиваль 20:56

Відчути обрядове багатство і колорит покутського весілля, згадати давні ритуали і зробити їх «модними» сьогодні, вшанувати сільських берегинь і зацікавити молодь – все це пропонує Весільний фестиваль в Обертині, який...

Відомий франківець поділився світлиною із зіркового весілля Потапа і Насті (фотофакт) 19:53

Вчора, 23 травня, відбувається одна з найгучніших подій в українському шоубізнесі – весілля Олексія Потапенка та Насті Каменських. Відомий телеведучий та шоумен з Івано-Франківщини Юрій Горбунов вже поділився світлиною зі...

На посаду директора школи №21 комісія розглядає лише одну кандидатуру 18:51

Відбулося перше засідання конкурсної комісії з відбору претендентів на заміщення вакантної посади директора Івано-Франківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №21. На конкурс подала документи всього одна претендентка – методист лабораторії управління та...

В Опришівцях зводять новий садок та добудовують школу (фоторепортаж) 18:12

В одному з мікрорайонів Івано-Франківська приступили до будівництва другого корпусу загальноосвітньої школи та дитячого садка. “Історичний день для Опришівців – тут нині приступили до будівництва другого корпусу загальноосвітньої школи та дитячого...

Як красуні-студентки змагалися за звання “Міс університету” короля Данила (фоторепортаж) 17:46

Днями у приміщенні Pasage Gartenberg 12 студенток та 12 студентів Університету Короля Данила змагалися за титул переможця в трьох категоріях: кежуал – студентські будні, королівський вихід та вихід в образі...

Прикарпатець зайняв призове місце на на чемпіонаті України з важкої атлетики (фотофакт) 17:09

З 13 по 18 травня в м. Чорномоськ Одеської області проходив чемпіонат України з важкої атлетики серед молоді до 23 років. Успішно виступив на цих змаганнях і калуський 17-річний важкоатлет...

Фільм “Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго” позмагається за золото Міжнародного кінофестивалю у Кракові 16:23 1 коментар

Створену за підтримки Держкіно документальну стрічку Надії Парфан про івано-франківських комунальників відібрали до головної конкурсної програми Krakow Film Festival. Стрічка змагатиметься за звання Найкращого документального фільму, статуетку «Золотий ріг» та 30...

Джаз у Палаці Потоцьких: у Франківську пройдуть Дні польської культури 16:02

24-26 травня в Івано-Франківську пройдуть Дні польської культури. Франківцям нагадають про польський слід в історії міста та запропонують більше дізнатися про музику, танець і національну кухню сусідів. Головною локацією свята...

Останній дзвоник в Католицьких школах Франківська розпочався з молитви (фоторепортаж) 15:53

Школярі з усієї України з нетерпінням чекали цього дня, коли для них пролунав останній дзвоник – і розпочатися літні канікули.   Сьогодні, 24 травня, по всій Україні відбуваються урочистості з...

Найтриваліша лекція: франківський викладач встановив рекорд України 14:58 2 коментарі

Викладач Івано-Франківського університету Олег Андрухів встановив національний рекорд, розповідаючи студентам лекцію протягом 24 годин. Про це ТСН. Викладач розповідав студентам про українську державність з 09:00 22 травня до 09:00 23...

Настю Каменських запідозрили у вагітності (фото) 14:37

У нареченої помітили ледь округлий животик. Для церемонії наречена обрала розкішну весільну сукню досить обтислого силуету, фасону "риб'ячий хвіст", якою підкреслила свої форми. Однак у онлайн-трансляції з весілля, яке Оля Полякова розмістила...

У франківському дворі в розбитій машині знайшли п’яного водія (фотофакт) 14:27

Подія сталася в ніч на понеділок, 20 травня. Мешканцям двору на перетині вулиць Бельведерська-Манюха серед ночі більше години не давав заснути звук сигналізації та клаксону автомобіля. Коли люди вийшли на...

У Франківську обрали “Містера університету нафти і газу 2019” (фото+відео) 13:43

Цей титул виборов Олег Миндюк. 23 травня в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу відбувся конкурс чоловічої краси та стилю “Містер ІФНТУНГ”. Вже третій рік поспіль Студентський парламент ІФНТУНГ...

У палаці Потоцьких вперше відбудеться молитва Тезе 12:57

Уже цієї суботи, 25 травня, в Івано-Франківську відбудеться молитва в дусі Тезе. Захід розпочнеться о 17:00 у палаці Потоцьких. Моління організовує Молодіжна комісія Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, До слова, спільнота Тезе,...
  • ріел ІФ виринаюча