Такого ще не було ніде!: Олексій Гнатковський розповів, чого чекати від “Porto Franko” (фото+відео)

Український режисер Олег Сенцов, який голодує у російській в’язниці уже 26-й день, розбудив суспільну свідомість, важливо, щоб його почули якомога швидше. Так вважає актор, куратор театральної програми Porto Franko Олексій Гнатковський. За його словами, зброєю митців у сучасній війні є можливість формувати суспільну думку і національну ідею. Тому Porto Franko теж долучиться до акцій на захист режисера. Чого очікувати від мистецького фестивалю, в інтерв’ю Радіо Свобода розповів Олексій Гнатковський.

– 13 червня розпочнеться наймасштабніший франківський фестиваль Porto Frankо. Як анонсується, його хедлайнером буде літак, він виконуватиме композицію разом з оркестром, яку спеціально для нього написали. Пане Гнатковський, як це можливо і наскільки музичним є літак?

– Ми говоримо про відкриття фестивалю. Це буде “Аерофонія»”, і головним виконавцем справді буде український літак Ан-2. Уявіть: футбольний стадіон, ми прив’язуємо літак до землі, блокуємо його, вмикаємо, і він слугує нам музичним інструментом. У цей час диригент керує і літаком, і оркестром – разом вони гратимуть оперу. Чому літак? Бо він крутий! Такого ще не було ніде. І він дійсно звучить, з музичної точки зору у нього унікальний звук. Коли нам його ввімкнули, ми приєднали до нього систему, прослухали його частоту і діапазон, записали. І вже в студії композитори спеціально для нього написали музику.

Зокрема, під час відкриття також буде балет літаків у небі і балет екскаваторів на землі. Це буде футуристична опера, яка, вочевидь, ввійде в книгу рекордів Гіннеса. Такого в Україні точно ще не було. Це дуже в дусі Porto Franko. Бо це фестиваль, який відкриває нові течії і нові тенденції, комбінує непоєднувані речі. Загалом, зараз Україна перебуває в авангарді мистецьких процесів

– Цьогорічна концепція фестивалю – повітряний порт. Як вона втілюватиметься?

– От біля нашого драмтеатру уже стоїть Мі-8 – величезний вертоліт, у якого лише одна лопать довжиною шість метрів. У ньому буде звучати специфічна музика і відбуватимуться перформанси для 25 глядачів. Це унікально. А згодом ми певно що залишимо його собі, і в літаку буде нова сцена театру.

Більше того, різноманітні аеромобільні інсталяції будуть розміщенні по всьому Івано-Франківську, це будуть великі і маленькі літаки, гелікоптери. Близько десяти по всьому місту. Але наша мета – не просто привезти літаки, кожен буде відігравати свою мистецьку функцію. Вони будуть осередком різних мистецьких акцій.

Унікальність Porto Franko в тому, що його локацією є все місто цілодобово. Тобто в усьому місті розміщені арт-об’єкти. Локації будуть в аеропорту, театрі, в палаці Потоцьких, на заводах, міських площах і так далі.

– Чого очікувати від театральної програми фестивалю?

– Цьогорічну театральну програму я збирав таким чином, щоб дати можливість глядачам побачити увесь спектр театрального життя. Ми, звісно, не покажемо усі тисячу відтінків, але головні напрямки будуть. Нам вдалося запросити на фестиваль двох велетів світової режисури – Еймунтаса Някрошюса і Оскараса Коршуноваса з Литви. Це так само ніби запросити Aerosmith і The Rolling Stones. Реально. Як вирішити, хто з них буде хедлайнером? Це два рівновеликі велети театральної думки і філософії. І вони уникають потрапляння на один фестиваль одночасно. І це надвелика наша перемога.
– Які аргументи ви для них знайшли?

-Вони знали про Porto Franko. Це означає, що про фестиваль знають у світі і на такому рівні. І це дуже круто, тому що нам не довелося дуже їх переконувати. Крім того, вони справді вболівають за Україну, їм цікаво. Ми спеціально їхали до Коршуноваса на шоу-кейс, але оскільки у нас є ще зв’язок з Някрошюсом, то ми і до нього завітали. Посольство Литви забезпечать проживання, проїзд режисерів і транспортування декорацій. Бо уявіть – привезти такого велета в Україну! Чому їх не возять? Бо це дорого. А по-друге, вони й самі не їздять куди попадя.

Някрошюс привезе виставу “Книга Йова”. Це одна з останніх його постановок за біблійним текстом, де він сучасними побутовими засобами будує непобутову історію. От стоїть величезний комод із шухлядами – і раптом перетворюється в хмарину! Не за рахунок того, що трансформується, а актори роблять з нього хмару. Він бере метафорами. Някрошюс майстер катарсису – очищення. Він створює атмосферу, яка поглинає людину на початку і не відпускає вже до кінця.

А Коршуновас покаже виставу “Чайка”, яка закриває наш фестиваль. Це всесвітньо відома постановка – дуже психологічний театр, вони працюють на емоційному зриві. Так, що просто дах зносить. Під час вистави актори сидять у залі, і незрозуміло хто актор, а хто глядач, це теж велика метафора.

Також у нас буде вистава Наталії Половинки, з її лабораторії “Сад божественних пісень” – “Весілля”. Буде цікаве поєднання сучасного театру з автентичним українським співом. Це не ті шароварні речі, яким нас Радянський Союз напихав, це справжнє українське джерело.

Так само у нас є вистава “Модільяні” Ростислава Держипільського. Це вистава-перформанс. Ми її граємо не на сцені, а в декораційному цеху. А глядачі лежать на лікарняних ліжках. Ця метафморфоза, з одного боку, про Модільяні, а з іншого – про психлікарню. Художники, які дивитимуться виставу, малюватимуть свої рефлексії, а Олег Вергеліс, просто зупиняючи виставу, проводитиме лекції.

– Нині у світі проводять акції на підтримку Олега Сенцова, який оголосив безстрокове голодування у російській в’язниці. Чи висловлюватиметься про це Porto Franko?

– Кожен митець, як і кожен громадянин України, має позицію щодо цього. Очевидно, що ми будемо проявляти її в мистецькому полі, як можемо. Для того, щоб розширити коло людей, яким ця тема болить і турбує.

Я навіть скажу більше: той, хто говорить, що мистецтво повинне бути аполітичним, відокремлене від процесів і явищ, які відбуваються в країні, – озвучує абсолютно лукаву позицію. Це фарисейство. Тому що митець стоїть в авангарді всіх явищ і процесів, які відбуваються в країні. Чому? Тому що мистецтво формує смак, думку, зокрема, суспільну, і формує ідею, зокрема, національну.

Так, у нас є державні інститути, які б мали це робити, але вони цього не роблять, або роблять недостатньо, або вдають, що роблять. А митців, які мають свою позицію, в Україні дуже багато. Є, звісно, митці, які готові цю позицію продати за гонорар на різних каналах, наприклад, на 9 травня.

Але є ті, які справді формують національну думку. І от Олег Сенцов серед них. З митця він став рупором, який говорить про це, і під його прапором формується ціла когорта небайдужих. Що є нашим, митців, автоматом у цій війні? Тому що в кожного є свою зброя, якою ми захищаємо територію і нападаємо на ворога. Наш автомат – це формування цієї ідеї, загального вектора. Тому митці не мають права бути зараз осторонь політики.

Сенцов став рупором і закликом до опору, будильником для свідомості. Для багатьох людей та інституцій сьогодні повинен прозвучати цей дзвінок. І він прозвучить. І дуже важливо, щоб це сталося якомога раніше, щоб Сенцова почули, інакше наслідки можуть бути дуже фатальними. І очевидно, що фестиваль не буде залишатися осторонь. Наше завдання зараз будити суспільство

– Існує думка, що, зокрема, Porto Franko – це та українська противага чи щит проти “русской весны”, радянщини, несмаку з російською попсою і серіалами.

– Porto Franko – не противага цій “русской весне” і навіть не щит. Фестиваль Porto Franko – це вже майбутнє. А “русская весна”, радянщина – це минуле, “динозаври”. Якщо ми будемо дивитися в минуле, то про майбутнє нам буде важко думати. І таким чином це питання має стояти для нас усіх. Бо це не те, з чим ми маємо боротися, а те, з чого маємо сміятися.

“Русская весна” існує, бо про неї говорять. Знаєте, це як зі злом, якщо його почати озвучувати, то воно прийде, якщо про нього забути і робити добро, то питання відпаде.

Питання не в попсі і не в серіалах, а в наших телеканалах, які в ефір дають такої низької якості продукт. І мені здається, що це робиться не від незнання, а навмисно. І це навіть не безвекторність і не безідейність, а споганення всього українського. Ніби українці – примітивні і тупі. Тому завдання митців – формувати смак.

– На прикладі Івано-Франківська, чи відбувається в Україні культурна децентралізація?

– Децентралізацію мистецтва не можна зробити штучно. Не можна сказати: “Децентралізуйся!”. А взагалі центр де? Все залежить від особистостей на місцях. Один у полі воїн. Він може встати і піти, за ним піде якась частина людей. Кожен може стати раптом центром. Що робити, щоб відбувалася децентралізація? В більшій мірі не заважати. А також на рівні держави приймати правильні закони.

Ми зараз перебуваємо в точці безмежних можливостей, в точці зльоту, в точці відриву від землі. І від нас залежить: чи самі підемо в небо, чи відірвемося від землі. В Україні зараз багато людей, які мають сміливість брати на себе відповідальність і мають позицію. Ми маємо зараз все, щоб йти далі. Не варто зараз згадувати про те, що заважало, чому раніше не вийшло. Треба йти вперед, це як в бою, ти йдеш вперед і тільки помічаєш, хто поряд йде. Ти не береш їх за руку, ти просто йдеш разом з ними.

(Visited 329 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    НУ нарешті дойшло що хоч якусь ціль благородну потрібно виставити ну хоч щось УРА

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5066

загрузка...

Навіщо так гаряче: відома франківчанка Тіна Кароль оголила стрункі ніжки у пікантній спідниці 15:38

Артистка показала, як проводить час в Америці. Українська співачка Тіна Кароль, яка підписала контракт з відомою американською студією у Нью-Йорку, у вільний від справ час насолоджується в США відпочинком. Так,...

Зробіть крок, що гарантує роботу 09:53 2 коментарі

Успішна кар'єра у сфері інформаційних технологій залежить від якості освіти, викладачів та навчальної програми. Отримати практичні знання, які допоможуть знайти цікаву і високооплачувану роботу, можна у Комп'ютерній Академії “IT STEP”: міжнародному...

Відомий прикарпатський комік Місько Батяр закликав не засмічувати природу (відео) 23:20

Популярне еко-відео про СМІТТЯ! Так, так, популярні блогери теж говорять про сміття. Бо тема захисту довкілля занадто хвилююча. Коли ми всі почнемо зважати увагу на проблему сміття і перестанемо вважати...

Наші профі. Закордон: перший гол Худоб'яка на Кіпрі 23:08

Півзахисник Ігор Худоб'як відзначився дебютним голом у першому дивізіоні чемпіонату Кіпру, "Астана" Романа Григорчука знову перемагає - про це і не тільки в традиційній рубриці "Наші профі. Закордон". Кіпр. Панкіпріанський...

Івано-Франківськ: в одному із магазинів по вулиці Коновальця неповнолітнім продавали алкоголь (фотофакт) 21:19

20 березня 2019 року робочою групою з питань виявлення продажу алкоголю неповнолітнім встановлено та зафіксовано продаж алкоголю неповнолітній особі в магазині "Продукти", що знаходиться за адресою: вул. Коновальця, 146в. Представниками...

Як прикордонники охороняють кордон у Карпатах (фото+відео) 20:56

Відділ прикордонної служби «Шибене» – один із найвіддаленіших відділів Чернівецького прикордонного загону, який оберігає державний кордон України. Розташований у присілку Шибене, що поруч з селом Явірник, на Прикарпатті. Із Шибеного...

Журналістам вдалося віднайти більш чіткі фото «тітушки», який напав на їхнього колегу під час сутичок у Франківську – усіх небайдужих просять допомогти упізнати нападника (фото+відео) 20:35 6 коментарів

Журналістам вдалося віднайти більш чіткі фото «тітушки», який напав на їхнього колегу під час сутичок у Франківську – усіх небайдужих просять допомогти упізнати нападника Позавчора, 19 березня, під час конфлікту...

Невиліковно хвора долинянка просить допомогти зібрати кошти на операцію 18:51

Христина Паршенцева з Долини 30 років страждає на невиліковне генетичне захворювання – недосконалий остеогенез, яке в народі називають «кришталева хвороба». Її кістки настільки крихкі, що кожен крок несе загрозу перелому....

З Прикарпаття депортують 21-річного пакистанця (фотофакт) 18:12

З Івано-Франківщини у примусовому порядку відправляють до країни походження 21-річного громадянина Пакистану. Таке рішення прийнято після того, як працівники міграційної служби уважно вивчили документи та обставини перебування іноземця на території...

Намисто і квіти - як українки одягались 100 років тому (фото) 14:05

Українські жінки прикрашали святковий одяг намистом, квітами та вінками. Орнамент на вишитій сорочці відрізнявся залежно від регіону. Прикрашали переважно святковий одяг. Побутовий робили простішим, передає "Главком". У харківській області переважають...

В Івано-Франківську п'яний чоловік розгулював містом із автоматом у руках (фоторпортаж) 13:42 2 коментарі

20 березня близько 23-ї години на вулиці Галицькій перехожі стали очевидцями, як якийсь невідомий погрожував здійснити постріли. Заявник повідомив про це поліцію. І додав - у руках чоловік тримає автомат....

Анатолій Гриценко представив свою команду на Марші єдності в Івано-Франківську (фото+відео) 13:39 9 коментарів

В Івано-Франківську відбулася спільна акція партій демократичної опозиції «Марш єдності заради порядку». На Вічевий майдан прийшли тисячі людей. “Ми зруйнували міф, що українські демократи не можуть об’єднатись. Ми змогли. Демократи...

Зірковий франківець Юрій Горбунов номінований на премію “Тато року 2019” 12:57

Відомі українські телеведучі каналу 1+1 – Юрій Горбунов та Володимир Остапчук потрапили до списку номінантів премії Тато року 2019,  у категорію Тато зірка. Всього оголошено 35 номінантів у 6 номінацiях: Тато-зiрка, Тато-спортсмен, Тато-лiкар,...

Івано-Франківськ готується до «Французької весни» 12:26

У Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль ”Французька весна”. Про це повідомили у середу, 20 березня, на прес-конференції в ”Urban Space 100”. Цього року обіцяють більше різноманіття заходів і жанрів, ніж минулого...

Усміхнена Тоня Матвієнко зачарувала весняним образом (фото) 12:03

Артистка показала світлини з нової фотосесії. Українська співачка Тоня Матвієнко, яка випустила сумну пісню, яку їй вперше написав чоловік Мірзоян, знялася у новій фотосесії. На сторінці в Instagram виконавиця запостила...

Меланія Трамп повторила свій минулорічний образ: фотофакт 11:02

Перша леді США Меланія Трамп взяла участь в офіційній зустрічі Білого дому. На заході вона засвітила стильний костюм, який вже одягала у березні 2018 року. Меланія Трамп вміє дивувати публіку...

Відома франківчанка Тіна Кароль похвалилася контрактом у Нью-Йорку (фото, відео) 10:33

Співачка Тіна Кароль вирішила спробувати свої можливості на Заході і підписала контракт із лейблом у Нью-Йорку, де записуватиме англомовний альбом. Своїм досягненням артистка похвалилася в Instagram, зізнавшись, що мріє стати...

Жителі Косівщини та Надвірнянщини обурені дорогим та неякісним ремонтом доріг, який виконала фірма прикарпатського нардепа Шевченка ПБС (відеофакт) 09:15 3 коментарі

Жителі Косівщини та Надвірнянщини обурені жахливим ремонтом доріг, який виконала фірма прикарпатського нардепа Шевченка ПБС. Мова йде про дорогу Яблунів-Делятин Як йдеться у відео, яке поширюють користувачі соцмереж, гарантійний термін...

«Мистецтво починається з уяви» або як у Івано-Франківському ляльковому театрі створюються ляльки( фото ) 09:00

21 березня відзначається Всесвітній день лялькаря. Саме в цей день всі професіонали і прихильники театру ляльок святкують Міжнародний день лялькаря. Якщо замислитися, то ляльковий театр розпочинається з людини, яка проводить...

10-та і 80-та бригади кличуть прикарпатців на службу за контрактом (відео) 23:20 2 коментарі

Військові запрошують мешканців Івано-Франківщини на службу за контрактом. На службу за контрактом запрошують 10-та ОГШБр та 80-та ДШБр. Умови військової служби за контрактом щороку змінюються і вдосконалюються. З'явилися сучасні зразки...
  • ріел ІФ виринаюча