Тарас, Амур і Альма – історія одного кінолога із Коломиї (фоторепортаж)

Коломиянин Тарас Кавацюк потрапив у кінологічну службу з патрульної поліції. Нині має дві розшукові собаки та п’ять років стажу.

Цьогоріч лейтенант поліції зі своєю вівчаркою Альмою переміг на всеукраїнському чемпіонаті з багатоборства зі службовими собаками. «Репортер» вирішив познайомитися ближче.

З собаками легше

У кінологічному центрі на Польовій, 18а у Франківську собаки зустрічають голосним гавкотом. Як потім пояснить Кавацюк, тут у вольєрах живуть 24 службові пси.

Тарас Кавацюк родом із Коломиї. Розповідає, що після армії вирішив спробувати себе у патрульній поліції. Але за два роки зрозумів, що така робота не для нього.

«Шукав себе, але так і не знайшов, – жартує Тарас. – Зрозумів, що це не моє. Робота з людьми складна. Треба мати специфічний характер. З собаками легше».

Коли йшов писати заяву на звільнення, начальник відділу кадрів запропонував спробувати роботу в кінологічній службі. Вже тоді у Кавацюка був восьмимісячний вівчур Амур. Каже, завів кобеля для себе. Вісім місяців жив з псом на квартирі. Потім забрав на службу. Оскільки до того працював у поліції, то міг перевестися з собакою і пройти курси на роботі. Півроку на роботі і жив, бо з псом треба було займатися вранці, в обід та ввечері – додому в Коломию не було коли їхати.

«Попробував. Колектив хороший, маленький. Мені сподобалось. В 6:00 вже був у полі з собакою на слідах. І потрохи наздоганяв своє, – розповідає Кавацюк. – На перші виїзди страшно було їхати. Є лише я і собака, ніхто нічого не підкаже. Але дивишся, довіряєш собаці, пишеш, куди вона йде. Наприклад, пишу, що пес почав свою роботу від вікна, де стався злочин, звідти вийшов на центральну дорогу, повернув туди і біля такого-то будинку втратив слід і чому – через погодні умови чи давність сліду».

Каже, Амур добре ходить по сліду, розкривав різні злочини, зокрема й важкі. Але отримав злобу і став небезпечним для роботи в місті.

«У нас зараз більше викликів по місту, і я не беру його на люди – може кинутися. Амур гост­ро реагує на ривки і на крик. Беру його на резонанси на села. Він навчений на «злобій» – коли находить, то кусає – речі чи злочинців, – говорить кінолог. – Цього року його двічі брали на затримання. Але собаку не пускали, люди самі здавалися після переговорів. Собаку беруть, аби уникнути важких травм – вкусить за ногу чи за руку, це ж не стріляти в людину! Коли треба наздогнати, простіше це робити з собакою. Вона може зупинити людину на велосипеді чи мопеді. І навіть водія в автівці, що рушає, якщо заскочить у вікно».

Як робота з німими

На змагання Тарас їхав не з Амуром, а з іншою собакою – Альмою. Її мама Райда теж колись брала участь в одних із перших всеукраїнських змагань – мала третє місце. Цуценя Кавацюку подарував колега -кінолог. І спершу він планував навчити її на вибухівку. Але в Амура почали відмовляти задні лапи через травму хребта, тож довелося переставити її на розшук.

Каже, цього разу вже мав більше досвіду – зміг врегулювати злобу і поставити Альму в рамки. Пояснює, що у кобеля сильніший характер – час від часу він перевіряє, хто господар. А з Альмою легше.

«Одразу визначити, чим зможе займатися собака, складно – одних вчать на розшук, інших – на вибухівку. Наприклад, береш на вибухівку, а вона холерик і шукає неакуратно – енергійно обгавкує і обцарапує. Ну, то вона не підійде, бо може нанести шкоду собі, оточуючим і кінологу, – розповідає Кавацюк. – Завжди треба бути спокійним при дресурі, аби не зламати її – це як робота з німими. Може вона тебе і розуміє, але ж нічого не скаже. Ми всі не залізні, але якщо на собаку зірватися, то вона буде боятися, що таке може повторитися і не зможе спокійно шукати».

Разом з Альмою дебютували на міжнародних змаганнях у Закарпатті минулого року. Тоді каже, зайняли 11 місце, бо серйозно не готувалися.

«Те, що я її вчив, вона зробила. Не змогла зробити вибірку людей в наморднику і смугу погано пробігли, бо набрала вагу. З нас зняли 50 балів, а так ми могли бути третіми, – каже кінолог. – На роботі займаюся слідовою справою. Вибірка людини, речей, пошук гільз трап­ляється рідко, хоч ми ці навики теж підтреновуємо. Цього року серйозніше поставився і навчив її працювати у наморднику. Але ми не йшли на перше місце. Думали хоч в десятку потрапити».

Розповідає, що як би не тренувався, передбачити, як поведеться собака, складно. Альма на незнайомому місці слухає лише його і не відволікається. А є собаки, які навпаки – роззираються і не можуть зосере­дитись. Перед змаганнями доводилося жити у кінологічному центрі і займатися із собакою між чергуваннями.

«Кінологів в Одесі чи Харкові по 60-80 чоловік. Вони можуть зняти людину зі зміни, щоб за місяць-два підготувати до змагань. А нас тут мало. То я місяць до змагань жив у центрі. Зі зміни йшов займатися з Альмою, далі знову на зміну, – пояснює Тарас Кавацюк. – А коли ми на змагання поїхали, то тут дві людини були на цілий центр – чергували доба через добу, жили тут, поки ми не приїхали».

Зазвичай з псами займаються раз на тиждень. За потреби є ще додаткові тренування у вільний час. Кожен має по дві-три собаки, яким потрібно приділити увагу, вичесати, вигуляти, підтягнути певні навики.

За слідами злочину

Кінологи центру виїжджають на виклики не лише по місту, а й по всій області. Тарас каже, є ще один кінолог у Косові, який їздить у гірські райони, поки добереться хтось із Франківська. Якщо трапляються крадіжки, то він сам працює, а як резонанси, то він починає, а франківські кінологи виїжджають на підмогу.

Каже, слідчі ставляться до роботи кінологів по-різному. Якщо бачили, як собака розкривала злочин, то розраховують на допомогу. А є такі, що не вірять у ефективність службових собак.

«Минулого року Альма розкрила злочин. Навіть ЗМІ писали про це, – розповідає Тарас Кавацюк. – Вкрали електроінструменти у людини. Через годин 10 ми приїхали, Альма понюхала біля гаража, перекрутилася і подалася до сусіда. Я двері рухнув – інструменти були в хаті… А Амур розкрив крадіжку – 50 одиниць золота за вокзалом. Він десь через 1,5 км від місця злочину знайшов балаклаву і дві пари рукавиць. В центрі міста таке майже нереально, бо забагато запахів. Я навіть не довіряв йому, коли він йшов по тому сліду, бо злочинець міг рвонути гаражами, а собака йшов попри паркан. Пощастило…».

Каже, нині у місті багато транспорту, людей. Тому рідко буває, щоб пес довів від початкової точки до кінцевої. Переважно лише допомагає слідству – показує напрям руху злочинця. Крім того, не завжди можна бути певним, що пес взяв правильний слід.

«На місці злочину є сліди не лише злочинця. І ми не знаємо, чий слід взяла собака, – говорить кінолог. – Позавчора був виклик. Злодій побачив, що їдуть власники – викинув болгарку і свій светр. Було від чого відштовхнутися. Дав Альмі той светр і вже точно знав, що вона взяла правильний слід».

Їздять кінологи і в АТО – на вибухівку, розшукову роботу чи блок-пости. Каже, у центрі є вівчарка Хайка, яку начальник готував на вибухівку, то її всі беруть на завдання. Вона в сумі вже більше року в АТО пропрацювала – майже всі з нею їздили.

На вулиці показує трюки спершу з Амуром, а потім і з Альмою. Амура з повідка не спускає. Той постійно гавкає – Тарас пояснює, що то така реакція на фотоапарат. Про собак кінологічного центру – своїх і колег, Тарас розповідає багато і охоче. Бо любить свою роботу. Каже, знайшов себе.

(Visited 95 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9644

Золота осінь: В мережу виклали вражаючі фото Дністровського каньйону (фоторепортаж) 23:08

Важко всидіти вдома, коли така гарна, тепла погода. Тим більше, коли така особливо красива осінь. Неймовірні фото осені у Дністровському каньйоні виклав у мережу директор Дністровського РЛП Михайло Ковтун, пише...

Зірка “Жіночого кварталу” зробила пародію на відому співачку з Івано-Франківська (відеофакт) 22:44

Співачка Віра Кекелія, учасниця шоу “Голос країни” на 1+1, взяла участь у новому проекті на телеканалі – жіночій версії “Кварталу-95”. В інтерв’ю для “Світського життя” вона розповіла, що проходячи кастинг для...

Гуцул з Криворівні розкрив таємницю галюциногенного кореня матриган (відео) 22:06 1 коментар

Мешканець Криворівні повідав про галюциногенний корінь матриган (беладонну), з яким пов'язано безліч ритуалів. Так, якщо копати рослину зі спокоєм і зосередженістю, то її відвар не принесе жодної шкоди, лише користь....

Станиславівські оголошення: про людей, які грали в ігри 21:47

Сто років тому в Станиславові не було ні комп’ютерних "стрілялок", ні "стратегій", але любителів і навіть фанатів різноманітних ігор вистачало. Незважаючи на те, що участь у деяких іграх каралася законом....

На "БАМі" трапилося масштабне ДТП. Пошкоджено декілька легкових машин та фуру (фотофакт) 21:17 1 коментар

Близько 19:55 на вулиці Довженка біля переходу до ГБК сталася аварія. Як інформують в оперативному чаті “112” зіткнулися чотири легкових автомобілі та фура. Речник поліції Микола Гурак повідомив, що там...

Ветеран визвольних змагань франківець Михайло Мулик: «Боляче усвідомлювати, що держава, за яку я боровся, не хоче мене реабілітувати» 20:35 4 коментарі

Почесному громадянину Івано-Франківська, ветерану дивізії «Галичина», голові станиці Галицького братства 1-ї Української дивізії  Української Національної Армії Михайлу Мулику 28 жовтня виповнюється 98 років. Народився в с. Горожанка, Монастирецького району, Тернопільської...

В Івано-Франківську агресивний "авторагуль" погрожував людям зброєю (фотофакт) 20:02 5 коментарів

У вівторок, 16 жовтня, близько дев’ятої години ранку, до франківських правоохоронців надійшло повідомлення від жителів міста. Громадяни скаржилися на те, що невідомий чоловік, перебуваючи у транспортному засобі, вчинив конфлікт з ними та погрожував...

Нескорений: один з останніх командирів УПА, якому зараз 95 років, мешкає у Коломиї (відео) 19:52 3 коментарі

Він прославився боєм за Космач у 1945-му, коли разом зі своїми побратимами - Березівською сотнею, знищили каральний полк НКВС - понад 400 осіб. Легендарний “Кривоніс” каже, що шкодує, що йому...

Обереги від блискавки, мольфи: у Верховині працює музей магії (фото+відео) 19:27 1 коментар

У Верховині працює музей магії: там можна побачити цікаві обереги, які належали мольфарам й мають незвичайні властивості. Музей Гуцульської магії розташований у Верховині на березі річки Жаб’євський потік на території...

Франківка просить небайдужих допомогти її мамі подолати рак четвертої стадії 18:51

В травні 2017 року франківчанці Рудик Ользі поставили страшний діагноз - рак яєчників четвертої стадії. У мережі донька жінки Оксана благає про допомогу, пише  Бліц-Інфо. “На даний момент, моя сильна духом і...

На Тлумаччині відбувся фестиваль капусти (фоторепортаж) 17:46

Голубці і вареники з капусти, квашенина і особлива весільна страва – приймана капуста, пиріжки, салати і навіть печиво з капусти – все це і не тільки можна було побачити і...

В передмісті Івано-Франківська проходять зйомки фільму про короля Данила (фото+відео) 17:09

На Прикарпатті знімають сцени до фільму Тараса Химича про короля Данила. У селі Павлівка біля Івано-Франківська проходять зйомки фільму про короля Данила. Знімають кінні сцени, все, що пов’язано з кінними...

На Донбасі виявили новітню російську військову техніку: фото 16:30 1 коментар

На непідконтрольній Україні території Донбасу виявлені докази присутності сучасної російської військової техніки. Йдеться про нещодавно створений модуль супутникового зв'язку. Про це розповідає лабораторія цифрової судової експертизи DFRLab у своєму розслідуванні. Дослідникам вдалось довести...

Маршрут вихідного дня: Водоспад “Дівочі сльози” (фоторепортаж) 16:23

Водоспад “Дівочі сльози” розташований в Ісакові на межі Городенківського та Тлумацького районів. Це ще одна місцина, яку варто відвідати на Прикарпатті. Його основою є мох, який упродовж століть ріс, відмирав,...

Відомий ведучий у популярному шоу розповів про натхнення від гір Прикарпаття (фото+відео) 15:44

Відомий український телеведучий Руслан Сенічкін у шоу “Танці з зірками” розповів, що черпає натхення у Карпатах, інформує WestNews. Зірковий ведучий розповів, що надихає його партнерка Яна Цибульська. Крім того Руслан...

У мережі з’явилися нові фотографії із знімального майданчика фільму «Довбуш» (фоторепортаж) 15:16 1 коментар

На Прикарпатті тривають зйомки історичного фільму про легендарного опришка Олексу Довбуша, інформує Правда.іф. Мешканка Львова Iryna Fedun виклала на своїй сторінці фотографії із знімального майданчика, підписавши свій пост «Дорогі наші...

Франківці скаржаться на шум від нічного клубу в центрі міста, котрий не має дозволів (фоторепортаж) 15:03 4 коментарі

Франківці скаржаться на гучну музику і шум від нічого клубу “InSide”, який розташований по вулиці Шеремети, 4. Мешканець однієї з квартир Юрій Кріль розповів “Галці”, що клуб знаходиться впритул до...

Журналістка з Івано-Франківська разом з українськими зірками прикрасять благодійний календар (фоторепортаж) 14:58

Журналістка з Івано-Франківська Христина Решетнік разом з іншими зірками взяла участь у зйомці благодійного календаря, інформує WestNews. Треті “Щирі” присвячені українським народним святам та обрядам. У зйомці благодійного календаря цього...

Об’єднання бульварів: чим живе “п’яний ринок” під час з’єднання двох вулиць (фоторепортаж) 14:27

Об’єднання Північного та Південного бульварів – те, що чекають франківці вже декілька років. Не обходиться й без труднощів, проте влада, за її словами, старається все владнати заради очікуваного результату. На...

На "Каскаді" у відкритий люк провалилася автівка (фотофакт) 14:11 1 коментар

Як раніше інформували ЗМІ, 12 жовтня у Франківську на вулиці 24 серпня юний велосипедист серйозно травмувався на дорозі, котру ремонтують. Тоді хлопець, їдучи по дорозі у темну пору доби, не побачив відкритий люк...
  • ріел ІФ виринаюча