Торгівля й торгові центри радянського Івано-Франківська

Полиці магазинів, забиті однотипним товаром, похмурі обличчя продавчинь, гігантські черги– за таких умов радянські люди скуповувалися протягом довгих десятиріч. Торгівля перетворилася в СРСР на особливий світ зі своїми правилами і поняттями. Товар не продавали, а «викидали», його потрібно було «діставати», а потім створювати «загашники» з куплених продуктів.
news-image: Торгівля й торгові центри радянського Івано-Франківська

Проте навіть у ті часи в Івано-Франківську були заклади торгівлі, які користувалися в містян доброю славою, пише Західний кур’єр

Ринок у вигляді цирку

У центрі Івано-Франківська на вул. Дністровській, 5 в 1977 р. розпочалося проектування критого ринку. На той час місто вже було досить великим, але добре обладнаного ринку так і не мало. Автором початкової концепції ринку став архітектор Броніслав Мартин. За його задумом, це мала бути типова квадратна споруда, але вона не отримала схвалення ні з погляду об’єму, ні стосовно своєї містобудівної цінності. Тому архітектор Зеновій Давидюк спільно з колегами зі Львівської політехніки запропонував проект ринку круглої форми, що нагадувала будівлю цирку чи театру. Вперше було використано 80-метрові у діаметрі опорні конструкції нижнього ярусу і 18-метрові складки для верхньої частини. Загальна площа споруди становить 4500 квадратних метрів, а діаметр купола – 78 метрів.

В інтер’єрі будівлі понад 7 тис. квадратних метрів виклали мармуром і травертином, а загальна вартість будівельно-монтажних робіт склала майже 3 млн. карбованців. Автором кінцевого конструктивного рішення став інженер Орест Івасик. 4 березня 1989 р. ринок урочисто відкрили. Як запевняла реклама в газеті «Прикарпатська правда», новий ринок міг похвалитися добре обладнаними торговими місцями й камерами зберігання. Тут за невелику оплату надавали в оренду спецодяг, торговий інвентар, ваги, холодильні камери. При ринкові діяли й державні торгово-закупівельні підприємства, яким селяни за бажанням могли здати свою продукцію. Власні вироби на ринку представили й кооперативи, колгоспи і перші місцеві підприємці. Працював ринок з 8.00 до 19.00. «Ринок вирує, кипить торгівля, – писала газета «Прикарпатська правда». – На прилавках залу під куполом – овочі, фрукти, птиця, м’ясо, молочні продукти, мед – усього й не перелічити. У літніх залах послуги надають працівники управління громадського харчування, державної торгівлі, плодоовочевого комбінату».

Пізніше збоку головного фасаду з’явилася металева прибудова, яка частково затулила собою будівлю ринку й трохи спотворила її початковий вигляд. Металеві конструкції закрили частину вікон, погіршивши освітлення споруди. Невдало обрали  й розташування ринку – вже тоді проти побудови в центрі міста такого потужного об’єкта торгівлі висловлювалися серйозні заперечення. Зараз ринок створює значні транспортні проблеми для центральної частини міста.

СТУМ і «Дитячий світ»

У жовтні 1959 р. в колишньому пасажі Гартенберґів відкрили Станіславський універсальний магазин (СТУМ), згодом – ЦУМ (Центральний універсальний магазин). Покупцям тут пропонували найрізноманітніші вироби: посуд, господарські товари, одяг, іграшки тощо. Також встановили автомати для газованої води.

З 1972 р. тут запрацював магазин «Дитячий світ», який досі займає помітне місце у спогадах дитинства багатьох іванофранківців. «Там демонструвалася іграшкова залізниця, – згадує мешканка міста пані Світлана. – Це була така величезна мрія, про яку я не наважувалася навіть натякнути батькам. Чоловічки ростом десь у півтора сантиметра, гори, собаки, овечки… Я ще навіть пам’ятаю, що двоє чоловічків на залізничній станції сиділи на лавці. Ще там була річка, місток і тунель, якими рухалися два іграшкових поїзди.Відтягти малечу від цього дива було неможливо». Великий успіх у дівчаток мав алюмінієвий ляльковий посуд за чотири карбованці – з чайничком і чашечками. Добре розходилися конструктори з набором пластикових деталей, з яких можна було скласти все, що душа забажає. «Дитячий світ» розташовувався у будівлі пасажу Гартенберґів до 1990 р., а потім приміщення передали обласному управлінню архітектури та містобудування. В 1995 р. власником споруди стала Торгово-промислова палата, яка здала всю площу в оренду різноманітним крамницям і почала влаштовувати там виставки та ярмарки.

У власності Торгово-промислової палати пасаж перебував до 2000 р., а тоді його викупило ТОВ «Мальва». Новий господар провів капітальний ремонт, укріпив фундамент, замінив важке армоване скло на даху легким покриттям синього кольору. Саму будівлю всередині розділили металопластиковими конструкціями на окремі торгові бокси.
У 2011 р. пасаж пережив чергову реконструкцію. Споруду перекрили надійними алюмінієвими склопакетами, осучаснили інтер’єр, прибудували елегантні веранди. Зараз тут працює розважальний комплекс, відбуваються модні покази, презентації, офіційні зустрічі, бали.

Універмаг «Прикарпаття»

Івано-Франківський центральний універмаг «Прикарпаття» відкрили навесні 1971 р., коли до нової будівлі на розі вулиць Галицької та Дністровської (тоді вул. Будьонного) перебрався ЦУМ з пасажу Гартенберґів. Він став першим у місті закладом торгівлі з самообслуговуванням і займав солідну площу – понад три тисячі квадратних метрів. Планували, що річний оборот центрального універмагу становитиме 15 мільйонів карбованців. Як зазначалося в телевізійному репортажі про новий універмаг, тут працювали відділи верхнього одягу, білизни й трикотажу, взуття, побутової хімії, посуду й подарунків, де був великий вибір продукції народних майстрів. Проте на обличчях покупців не було помітно особливого ентузіазму, адже товар у своїй більшості був однотипним і шаблонним. Жіночки з кислими мінами розглядали не надто привабливі туфлі й босоніжки, а чоловіки – грубо пошиті пальта і костюми. Але відкриття нового універмагу, очевидно, стало великою подією для міста, бо відвідувачів у його торгових залах не бракувало.

З липня 1991 р. універмаг «Прикарпаття» був у республіканській власності і лише у жовтні 1992 р.його передали на баланс Івано-Франківської області. В 2012 р. універмаг реконструювали, після чого в підвалі запрацював супермаркет «Сільпо».
Посуд – у «1000 дрібниць», ковбаски – у «Кооператорі»

У кінці 70-х років в Івано-Франківську збудували торговий центр «1000 дрібниць», де продавали різноманітні промислові та господарські товари. Часом тут «викидали» хороший посуд і дуже модні в ті часи кришталеві вази та фужери, які були окрасою кожного серванта. За таким дефіцитом негайно вишиковувалися черги. Цей популярний магазин згадав у своїй монографії краєзнавець Володимир Полєк: «Майже на місці колишньої Галицької брами бачимо сучасну будівлю (вул. Галицька, 43). Це популярна крамниця «Тисяча дрібниць». У 50-х роках була знищена скульптура Яна Непомуцена, споруджена в 1742 р. у стилі рококо. Збереглася тільки її основа (ліворуч від сходів, якими ми піднімаємося до крамниці)». Згодом будівлю викупило ЗАТ «Гаразд Україна» і, провівши реконструкцію, перетворило на критий промисловий ринок. Довкола цього приміщення власники фірми пізніше спорудили ще кілька торгових комплексів.

У 80-х роках минулого століття дуже відомим був також магазин «Кооператор» на вул. Галицькій, де продавали м’ясо, ковбаси та інші продукти. Вважалося, що саме тут можна придбати найсмачніші тоненькі копчені ковбаски, які моментально зникали з прилавків. Любителі солодкого прямували  до «Прикарпатського короваю», який відкрили в 1985 р. Найбільший успіх мали булочки з різними начинками, які покупці називали «малютками». Торти «Чорнослив», «Перлина» та «Горянка», рецепти яких розробили спеціально для «Прикарпатського короваю», одразу стали улюбленими для багатьох іванофранківців.
Однак з другої половини 1980-х ситуація з торгівлею у місті, та й у державі загалом, почала стрімко погіршуватися. «Походи до магазинів усе частіше стають марним витрачанням часу, оскільки мало не кожен день обіцяє нам новий дефіцит, – писала газета «Радянська торгівля» в січні 1990 р. – З 1200 основних товарів, за якими спостерігають фахівці Інституту кон’юнктури торгівлі та попиту на товари народного споживання в 140 містах країни, відносно безперебійно продаються лише 200». В умовах попиту, який усе менше задовольнявся, люди періодично починали скуповувати навіть звичайні, недефіцитні продукти. Так у 1988 р. сталося з цукром, який буквально змітали з полиць. Але ні талони, ні інші заходи не вирішили проблему наростання дефіциту. Лише відмова від соціалістичної системи планування і перехід до ринку дуже швидко наповнив полиці магазинів розмаїттям товарів. Але до радянської торгівлі це вже не має стосунку.

(Visited 408 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість Гаврило,

    “У 2011 р. пасаж пережив чергову реконструкцію. Споруду перекрили надійними алюмінієвими склопакетами” – на замітку авторові даної статті .Склопакетів алюмінієвих не існує в природі , склопакети бувають тільки зі СКЛА , а алюмінієва КОНСТРУКЦІЯ !

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7790

загрузка...

Як водії нехтують ременями безпеки. Патрульні показали на прикладі суботньої ДТП на Набережній (фотофакт) 16:23

Вчора, 24 березня, на сторінці патрульної поліції Франківська оприлюднили промовисті фотофакти. Як водії, попри всі застереження, нехтують ременями безпеки. На першій світлині – результати ДТП, з якої шпиталізували двох людей....

У Франківську стартував чемпіонат з футзалу серед ІТ-шників (фоторепортаж) 15:44

Вчора, 24 березня в Івано-Франківську стартував чемпіонат з футзалу серед IT-компаній міста. Чемпіонат проводиться на базі спортивного комплексу на вулиці Юліана Целевича, 32., пише МІСТО Цієї неділі стартувала IT-ліга, яка об’єднала...

На межі життя і смерті: у Франківську зафіксували хлопця, який прогулювався по парапеті пасічнянського мосту (відеофакт) 15:11 2 коментарі

Вчора, 24 березня, у Франківську на Пасічній помітили хлопця, який прогулюється по парапету мосту. Водії, які проїжджали повз зняли на відео цю екстремальну та небезпечну прогулянку, пише МІСТО. Потепліло і...

Король пляжу: 70-річний принц Чарльз на Барбадосі вигуляв шорти в квіточки (фото) 15:06

Британський принц Чарльз та його дружина Камілла відвідали Малі Антильські острови, зокрема побували вони на Барбадосі. Й хоча поїздка була офіційна, подружжя встигло трішки попляжитися. Для цього 70-річний принц прихопив із...

На Прикарпатті облаштували унікальний зал скелелазіння для школярів (фотофакт) 14:58

21березня відбулось відкриття залу для скелелазіння в Краснянській ЗОШ І-ІІІ за участі начальника відділу освіти Надвірнянської райдержадміністрації Степана Северилова та депутата Івано-Франківської обласної ради Юрія Голінея, інформує WestNews. Даний проект...

Винник похизувався м'язами у спортзалі (фото) 14:37

Співак Олег Винник продовжує власним прикладом мотивувати на заняття спортом своїх вовчиць (і вовків теж). Фото м'язистого себе у спортзалі 45-річний артист показав у Instagram. Які плани на вечір п'ятниці? Може,...

Будинки-привиди Івано-Франківська: комплекс покинутих споруд на Національної Гвардії (фоторепортаж) 14:27 1 коментар

Кожне місто має свої легенди та історії. Івано-Франківськ тут не став винятком. У циклі матеріалів WestNews: “Будинки-привиди”, ми продовжуємо знайомити Вас із будівлями, у яких ще не так давно вирувало життя...

Марцінків показав, як скуповувався на “Гранд-базарі” (фоторепортаж) 13:43 1 коментар

Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків у суботу вранці відвідав “Гранд-базар”, що в районі вулиць Івасюка-Миколайчука. Враженнями від візиту поділився у Фейсбуці. “Я побував майже на всіх базарах міста. А сьогодні вперше...

Головний тренер «Прикарпаття» прокоментував прикру поразку франківської команди від «Колоса» (відео) 13:11

Як інформували ЗМІ раніше, у першому офіційному матчі року суддя вигнав з поля трьох гравців “Прикарпаття”. Після гри тренер прикарпатців Володимир Ковалюк прокоментував результат журналістам. “Нас зламав пенальті і те...

На Калущині висадили 3 000 сіянців дугласії та дуба (фотофакт) 11:41

Калуський лісгосп першим розпочав лісокультурну кампанію на Прикарпатті. А цього тижня лісівники з родинами долучилися до акції «Майбутнє лісу — у твоїх руках». У Міжнародний день лісів калуські лісівники разом...

В передмісті Івано-франківська трапилася масштабна пожежа в екосистемі (фоторепортаж) 11:13 1 коментар

Вдень у неділю, 24 березня, у Хриплині виникла пожежа трави. Горів ліс під високовольтними лініями. До осередку вогню зміг проїхати лиш трактор ДПД Хриплина з МАРСіанами на борту. Про це...

На Прикарпатті пройшли всеукраїнські змагання з водного туризму “Карпатське ралі” (фоторепортаж) 10:55

22 – 24 березня на річках Мізунька та Свіча в Долинському районі проходили всеукраїнські змагання з водного туризму “Карпатське ралі”. За інформацією відділу молоді та спорту Долинської РДА, участь у...

В Івано-Франківській області провели змагання серед мисливських собак із полювання на фазана (фото+відео) 10:29

В Івано-Франківській області провели змагання серед мисливських собак із полювання на фазана. Фото зі змагання організованого Українським товариством мисливців та рибалок виклав у мережу відомий прикарпатський журналіст Тарас Майстришин Змагання...

«Тендерники» з Тлумацького відділу освіти не помітили на торгах дві фірми одного власника 00:14

Відділ освіти Тлумацької міської ради за результатами відкритих торгів підписав договір з ТОВ «Захід енерго системс» на закупівлю дров. Сума контракту становить 744 тис. грн, про це стало відомо з...

Реабілітація через навчання. Як у Франківську жінки атовців змінюють фах і досягають успіху (фоторепортаж) 23:42 1 коментар

У Франківську з 2014 року на базі університету нафти і газу для учасників АТО та членів їхніх сімей організовують курси з перепідготовки. За фінансування міністерства закордонних справ Норвегії тут навчають,...

Вулиця Івана Павла ІІ отримає нову дорогу та тротуари, – Марцінків (фоторепортаж) 23:23 1 коментар

Вже півтора роки щоп’ятниці міський голова Руслан Марцінків інспектує вулиці міста. Цього разу мер відвідав вулиці Івана Павла ІІ та Миру. Очільника Франківська засмутило, що деякі підприємці неналежно утримують свою...

Покупець завжди правий? Як у Франківську повернути товар назад у магазин 22:16

Якщо товар з магазину зіпсований, то втрачено не все. Коли в магазині ваші прохання і чек ігнорують, має допомогти Держпродспоживслужба. Головне – знати свої права, пише Репортер. Треба документи і чек...

Прикарпатські військові братимуть участь у міжнародних навчаннях “Rapid Trident-2019” (фоторепортаж) 21:39

Цього року 10 гірсько-штурмова бригада братиме участь у проведенні навчань “Rapid Trident-2019”, що відбуваються в рамках програми “Партнерство заради миру”. “Протягом цього тижня відбулася конференція щодо їх проведення, в якій...

Прикарпатський журналіст повідомив про погрози, які він отримав від прихильників одного із кандидатів у Президенти України (відеофакт) 20:51 1 коментар

Відомий прикарпатський журналіст Роман Реведжук, котрий працює у столиці, отримав погрози у прямому ефірі. Про це він розповів у соціальній мережі Фейсбук: Годину назад був в прямому ефірі ТРК КИЇВ....

Зросла вартість хіміотерапії франківської журналістки Оксани Кваснишин 20:28

Журналістка з Івано-Франківська Оксана Кваснишин потребує шести курсів хіміотерапії. Днями стало відомо, що їх вартість несподівано зросла. Ця звістка вибила з колії жінку. Про це Оксана повідомила на своїй сторінці у соцмережі....
  • ріел ІФ виринаюча