Трудова міграція: чому українці їдуть з країни і як їх повернути?

Часто українські заробітчани, які працюють за кордоном нелегально, опиняються абсолютно безправними. Українці, не маючи належного страхування, стикаються із серйозними проблемами.

Трудова міграція – серйозна проблема

24 канал провів опитування про те, що є для українців визначальним при ухваленні рішення про роботу за кордоном, та з’ясував, які загрози несе трудова міграція, і як повернути заробітчан до України.

Трудова міграція постійно зростає

Як показують результати опитування, найбільше українці бояться, що розлука з рідними і особливо дітьми завдасть їм психологічної травми – такої думки дотримуються 47% читачів сайту 24 каналу. Ще 43% вважають роботу за кордоном ризикованою. І лише 10% не хочуть мігрувати через тамтешні високі ціни і дорожче життя.

Треба зауважити, що за даними Державного комітету статистики, 71% трудових мігрантів головною причиною міграції назвали низьку зарплату в Україні. Хоча, на думку експертів, у сучасній глобалізованій економіці мігранти – невід’ємна частина світового господарства.

Втім, для нас ця тенденція щороку набуває загрозливих масштабів. Україна входить у топ-10 країн-донорів мігрантів у світі. З 2013-го по 2016 рік кількість економічно активного населення скоротилася з майже 21 млн до 18 млн. За даними Центру економічної стратегії, більше 4 млн українців є трудовими мігрантами. Це близько 16% працездатного населення.

Трудові мігранти піддаються великому ризику, особливо нелегальні, є й інші проблеми. До того ж, крім економічних втрат і відтоку кваліфікованих кадрів, існує велика загроза нашій нації.

Чим загрожує трудова міграція, і як можна зупинити процеси: думка експертів

Ігор Бураковський, директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій:

– Трудова міграція українців – складна проблема, зумовлена об’єктивними і суб’єктивними чинниками. Зокрема, легальні трудові мігранти платять податки в тих країнах, де працюють, а не в Україні. Відповідно, ми маємо проблему з виплатами пенсій, так як в Україні до цього часу працює солідарна система пенсійного забезпечення.

Ми втрачаємо кваліфіковані кадри через те, що люди, яких підготували в Україні, в тому числі, за державні гроші, працюють за кордоном. Мовиться не про найвищу кваліфікацію, а представників робітничих, інженерних професій, також пов’язаних із медициною. Це професії, які забезпечують наш добробут. Без будівельників, мулярів, теслярів не можна розвивати те, що забезпечує наше нормальне функціонування. Лікарі – це здоров’я громадян у суспільстві.

Водночас українці їдуть працювати за кордон не лише через низькі заробітки. Ринок праці сьогодні суттєво відрізняться від того, який був 5-10-15 років тому. Для багатьох людей зараз робота за кордоном – не стільки втеча від проблем, які є в Україні, а можливість самореалізуватися, подивитися на себе в іншому середовищі, набути соціальний досвід.

Для представників молодого покоління високі зарплати не є тим, що зацікавлює їх працювати на конкретному підприємстві. Людина хоче мати більше вільного часу. Працювати 6-7 місяців, а потім певний час займатися особистими справами.

Трудова міграція
Трудова міграція

При цьому нелегальні трудові мігранти піддаються різним ризикам, бо втрачають частину своїх соціально-економічних прав. Це жорсткі умови праці, банальна експлуатація, коли можна не отримати обіцяні гроші. Плюс відсутність сплати соціальних внесків, і тоді виникає питання: що вони робитимуть на пенсії? За які кошти житимуть?

Крім соціальних і особистих причин, є й інші речі, які стимулюють трудову міграцію. Наприклад, безвіз.

Тому це складна проблема, яка не вирішується важливими законами. Це питання економічних реформ, перш за все, поліпшення підприємницького клімату. І нормальні макроекономічні умови: низька інфляція, прийнятні темпи економічного зростання.

Ринок праці – абстрактна категорія. Там є ті, хто працює, і ті, хто організовує. Якщо ми хочемо, щоб більше людей залишалося в Україні, треба створювати робочі місця, розвивати підприємництво. Конкретні робочі місця створює не стільки держава, скільки Білл Гейтс, Ілон Маск, Марк Цукерберг…

Якщо українець має вибір: працювати тут або за кордоном і вибирає друге, то, щоб утримати його вдома, – треба підняти зарплату. Це за певних причин може призвести до підвищення цін і стимулювати певні інфляційні процеси. Але прямої залежності тут немає.

Хоча, крім негативних речей, трудова міграція має певні плюси – українці надсилають з-за кордону додому багато грошей, які тут інвестуються в навчання дітей, нерухомість тощо. Перекази мігрантів – велика стаття, яка балансує наш платіжний баланс, бо заходить валюта. Але треба зробити так, щоб ці гроші перетворювалися на інвестиційний ресурс, а не лежали під подушкою чи були вкладені в численні кафе і розважальні заклади. Треба залучити їх до економіки і отримати зиск.

Трудова міграція – соціальна загроза для країни і нації

Наталія Кухтіна, психолог, психоаналітик:

– Трудова міграція – реальна загроза, перш за все, сім’ям, які руйнуються. Особливо страждають діти. Це реальна психологічна, соціальна загроза для країни і нації. Самі трудові мігранти піддають себе ризику.

Українці виїжджають за кордон на заробітки від безвиході, бо не можуть знайти вдома гідну роботу. Багато з них приймають таке рішення, послухавши знайомих і сприймають зовнішні фактори життя за кордоном за реальність.

Трудові мігранти не уявляють, що потрапляють на територію повного дотримання закону. І відразу піддають себе ризику, зокрема, укладаючи неперевірені контракти. Вони ідуть на не зрозумілі роботи і дуже важко там працюють. Заробітчани страждають, так як потрапляють у чуже культурне середовище, де свої традиції, правила, релігія, інша мова. Це середовище їх не приймає, а акумулюватися туди вони не можуть. Так як не знають історії, культури, мови…

Водночас, хоча трудові мігранти отримують значно більше, ніж в Україні, матеріально вирішують своє завдання, але є питання вище грошей – це розлучення, втрачені сім’ї, поламане життя дітей.

Діти трудових мігрантів відчувають себе покинутими і не улюбленими, в них формується комплекс самотньої людини. Коли вони виростають, то переносять несвідому помсту на інших. Або проявляють агресію, або намагаються підлаштуватися під всіх людей, як жертви, щоб отримати увагу, любов і схвалення. Обидва варіанти розвитку відносин дуже погані. Найстрашніше, що у них не сформована модель сім’ї.

Вони хочуть, але не можуть побудувати сім’ю, оскільки не знають, як. Навіть коли в них з’являється сім’я, то починаються вже проблеми з їхніми дітьми. Здійснюється перенесення – ця проблема мультиплікується, що дуже загрозливо для нації.

Для вирішення проблеми трудових мігрантів, потрібно розробити державні або соціальна програми психологічної підготовки тих, хто хоче виїхати на заробітки.

Коли людина, яка збирається за кордон на заробітки, отримає фахову інформацію – юридичну, соціологічну, культурологічну – не від друга або подруги – то дуже добре подумає, чи є сенс їхати.

 

Джерело

(Visited 112 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9711

загрузка...

В Україні почнуть масово забирати субсидії (відео) 13:04

Українці, які отримують зарплату «в конвертах», залишаться без субсидій через урядову кампанію з боротьби з нелегальним працевлаштуванням. Про це розповів в.о. заступника голови Державної фіскальної служби Євген Бамбізов, повідомляє «Обозреватель». За його словами, ДФС для...

Прикарпатці сплатили понад 4,5 мільярди гривень єдиного внеску 11:18

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області у 2018 році суб’єкти господарювання Івано-Франківщини сплатили понад 4,5 млрд.грн. єдиного внеску. У порівнянні з відповідним періодом минулого року, надходження зросли...

Підприємствами Прикарпаття реалізовано промислової продукції на 65 мільярдів гривень 17:30

Головне управління статистики інформує. Підприємствами області у січні–листопаді 2018р. реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на 65 млрд.грн (у січні–листопаді 2017р. – на 41,6 млрд.грн). У загальному обсязі реалізації 55,8% становила...

На Франківщині суб’єкти господарювання сплатили 2,5 мільярди гривень рентних платежів 15:55

За 2018 рік платники Прикарпаття сплатили до бюджетів 2550,3 млн. грн. рентних платежів за користування надрами, що на 587,1 млн. грн. більше ніж за 2017 рік. Із загальної суми надходжень до...

Франківські митники припинили спробу незаконного оформлення товару 12:47

Як повідомили в Івано-Франківській митниці ДФС, під час новорічних свят через пункт пропуску на польсько-українській ділянці кордону на митну територію України одним із мешканців області ввезено автомобіль марки «BMW», модель...

Компенсація за неякісне електропостачання: як вона діятиме 12:35

Разом з реформуванням системи електропостачання в Україні новим законодавством передбачена відповідальність надавачів послуг з розподілу та постачання електроенергії за неналежну якість цих послуг. Хто і за що відповідає та як...

За два роки газ подорожчав на 89%, – прикарпатський міністр Ігор Насалик 14:21 12 коментарів

За цей же період вартість вугілля зросла на 33%. Через ціни на енергоносії подорожчала електрика. За останні два роки газ в Україні подорожчав на 89%, а вугілля – на 33%. Про...

Майже 156 мільйонів гривень єдиного внеску заборгували платники Прикарпаття 16:45

Станом на 01.01.2019 заборгованість платників Івано-Франківщини зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування склала 155,7 млн.грн. Юридичні особи заборгували 53,4 млн.грн. ЄСВ, фізичні особи – підприємці – 102,3...

Скільки років треба українцю, щоб назбирати на власну квартиру: інфографіка по містах 14:37

З іпотекою в Україні сутужно. І навіть якщо й пощастить взяти кредит на житло, відсотки за нього досить немалі. Та й виплачувати його треба буде років 20. Журналісти 24 каналу...

Прикарпатські підприємці сплатили майже 3 мільйони гривень штрафів за порушення порядку реалізації підакцизної продукції 13:23

За 2018 рік на Прикарпатті проведено 370 фактичних перевірок суб’єктів господарювання, які здійснюють дільність у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, за результатами яких застосовано 2973,5 тис. грн. фінансових...

Яким буде курс гривні — прогноз бізнесу 09:47

Український бізнес в найближчий рік очікує обмінний курс гривні до долара на рівні 29,99 гривні за долар. Про це йдеться в даних опитування керівників підприємств, проведеного Національним банком в IV...

Стало відомо, де на Прикарпатті функціонують нелегальні обмінники 00:16 2 коментарі

Національний банк у 2018 році здійснив понад 1,1 тисяч перевірок пунктів обміну валюти. Про це повідомляє прес-служба регулятора, пише Бліц-Інфо. У прес-службі повідомили, що під час проведення перевірок легальних пунктів обміну валют...

У франківця, котрий хотів обдурити митників, забрали BMW 19:53 1 коментар

Як повідомили в Івано-Франківській митниці ДФС, під час новорічних свят через пункт пропуску на польсько-українській ділянці кордону на митну територію України одним із мешканців області ввезено автомобіль марки «BMW», модель...

На Франківщині скоротили обсяг спорудження житлових та нежитлових будівель 16:45

Соціально-економічне становище Івано-Франківської області за січень-листопад 2018 року (за  даними  Головного  управління статистики  в Івано-Франківській області) Короткий  огляд   Населення Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на  1 листопада...

Finstream інвестує у франківський Promprylad.Renovation 300 тисяч доларів 15:44 2 коментарі

Finstream прийняв рішення інвестувати у проект Promprylad.Renovation понад 300 тисяч доларів. Промприлад. Фото: Юра Паливода Про це у мережі Фейсбук оголосив засновник Finstream Сергій Позняк. "Компанії FGK financial group, Каштан 2000 та Finstream завжди були...

Прикарпатці сплатили більше 520 мільйонів гривень плати за землю 14:15

Зa 2018 рік надходження земельного податку до місцевих бюджетів склали 521,3 млн. грн. Аналізуючи податкові надходження з 2017 роком сплата земельного податку збільшилася на 32,4 млн. грн. Про це повідомили...

Кабмін включив калуське підприємство ВАТ “Оріана” до переліку об’єктів великої приватизації 13:11 1 коментар

Рішення було ухвалено під час вчорашнього засідання уряду Кабінет міністрів 16 січня затвердив перелік об’єктів для великої приватизації в 2019 році. Про це повідомив голова Фонду держмайна Віталій Трубаров, пише 112 канал. За...

Прикарпатцям з великим трудовим стажем підвищать пенсію 12:47

Українцям з великим трудовим стажем підвищать пенсію цього року. Міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що з 1 січня 2019 року уряд підвищить пенсії особам старше 65 років з великим...

Іноземці знову зацікавилися українським боргом. Гривня може зміцнитися 09:47 2 коментарі

Ситуація на ринку облігацій внутрішньої держпозики початку 2018 року, коли нерезиденти активно купували боргові зобов'язання країни, повторюється і на початку 2019 року. Про це повідомив заступник голови НБУ Олег Чурій,...

Українцям перед виборами роздадуть субсидії готівкою 08:24 2 коментарі

Виплата субсидій у готівковій формі почнеться з березня цього року. Про це розповів журналістам міністр соціальної політики України Андрій Рева, передає Урядовий портал. "Була нарада у Президента України за участі...
  • ріел ІФ виринаюча