Трудова міграція: чому українці їдуть з країни і як їх повернути?

Часто українські заробітчани, які працюють за кордоном нелегально, опиняються абсолютно безправними. Українці, не маючи належного страхування, стикаються із серйозними проблемами.

Трудова міграція – серйозна проблема

24 канал провів опитування про те, що є для українців визначальним при ухваленні рішення про роботу за кордоном, та з’ясував, які загрози несе трудова міграція, і як повернути заробітчан до України.

Трудова міграція постійно зростає

Як показують результати опитування, найбільше українці бояться, що розлука з рідними і особливо дітьми завдасть їм психологічної травми – такої думки дотримуються 47% читачів сайту 24 каналу. Ще 43% вважають роботу за кордоном ризикованою. І лише 10% не хочуть мігрувати через тамтешні високі ціни і дорожче життя.

Треба зауважити, що за даними Державного комітету статистики, 71% трудових мігрантів головною причиною міграції назвали низьку зарплату в Україні. Хоча, на думку експертів, у сучасній глобалізованій економіці мігранти – невід’ємна частина світового господарства.

Втім, для нас ця тенденція щороку набуває загрозливих масштабів. Україна входить у топ-10 країн-донорів мігрантів у світі. З 2013-го по 2016 рік кількість економічно активного населення скоротилася з майже 21 млн до 18 млн. За даними Центру економічної стратегії, більше 4 млн українців є трудовими мігрантами. Це близько 16% працездатного населення.

Трудові мігранти піддаються великому ризику, особливо нелегальні, є й інші проблеми. До того ж, крім економічних втрат і відтоку кваліфікованих кадрів, існує велика загроза нашій нації.

Чим загрожує трудова міграція, і як можна зупинити процеси: думка експертів

Ігор Бураковський, директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій:

– Трудова міграція українців – складна проблема, зумовлена об’єктивними і суб’єктивними чинниками. Зокрема, легальні трудові мігранти платять податки в тих країнах, де працюють, а не в Україні. Відповідно, ми маємо проблему з виплатами пенсій, так як в Україні до цього часу працює солідарна система пенсійного забезпечення.

Ми втрачаємо кваліфіковані кадри через те, що люди, яких підготували в Україні, в тому числі, за державні гроші, працюють за кордоном. Мовиться не про найвищу кваліфікацію, а представників робітничих, інженерних професій, також пов’язаних із медициною. Це професії, які забезпечують наш добробут. Без будівельників, мулярів, теслярів не можна розвивати те, що забезпечує наше нормальне функціонування. Лікарі – це здоров’я громадян у суспільстві.

Водночас українці їдуть працювати за кордон не лише через низькі заробітки. Ринок праці сьогодні суттєво відрізняться від того, який був 5-10-15 років тому. Для багатьох людей зараз робота за кордоном – не стільки втеча від проблем, які є в Україні, а можливість самореалізуватися, подивитися на себе в іншому середовищі, набути соціальний досвід.

Для представників молодого покоління високі зарплати не є тим, що зацікавлює їх працювати на конкретному підприємстві. Людина хоче мати більше вільного часу. Працювати 6-7 місяців, а потім певний час займатися особистими справами.

Трудова міграція
Трудова міграція

При цьому нелегальні трудові мігранти піддаються різним ризикам, бо втрачають частину своїх соціально-економічних прав. Це жорсткі умови праці, банальна експлуатація, коли можна не отримати обіцяні гроші. Плюс відсутність сплати соціальних внесків, і тоді виникає питання: що вони робитимуть на пенсії? За які кошти житимуть?

Крім соціальних і особистих причин, є й інші речі, які стимулюють трудову міграцію. Наприклад, безвіз.

Тому це складна проблема, яка не вирішується важливими законами. Це питання економічних реформ, перш за все, поліпшення підприємницького клімату. І нормальні макроекономічні умови: низька інфляція, прийнятні темпи економічного зростання.

Ринок праці – абстрактна категорія. Там є ті, хто працює, і ті, хто організовує. Якщо ми хочемо, щоб більше людей залишалося в Україні, треба створювати робочі місця, розвивати підприємництво. Конкретні робочі місця створює не стільки держава, скільки Білл Гейтс, Ілон Маск, Марк Цукерберг…

Якщо українець має вибір: працювати тут або за кордоном і вибирає друге, то, щоб утримати його вдома, – треба підняти зарплату. Це за певних причин може призвести до підвищення цін і стимулювати певні інфляційні процеси. Але прямої залежності тут немає.

Хоча, крім негативних речей, трудова міграція має певні плюси – українці надсилають з-за кордону додому багато грошей, які тут інвестуються в навчання дітей, нерухомість тощо. Перекази мігрантів – велика стаття, яка балансує наш платіжний баланс, бо заходить валюта. Але треба зробити так, щоб ці гроші перетворювалися на інвестиційний ресурс, а не лежали під подушкою чи були вкладені в численні кафе і розважальні заклади. Треба залучити їх до економіки і отримати зиск.

Трудова міграція – соціальна загроза для країни і нації

Наталія Кухтіна, психолог, психоаналітик:

– Трудова міграція – реальна загроза, перш за все, сім’ям, які руйнуються. Особливо страждають діти. Це реальна психологічна, соціальна загроза для країни і нації. Самі трудові мігранти піддають себе ризику.

Українці виїжджають за кордон на заробітки від безвиході, бо не можуть знайти вдома гідну роботу. Багато з них приймають таке рішення, послухавши знайомих і сприймають зовнішні фактори життя за кордоном за реальність.

Трудові мігранти не уявляють, що потрапляють на територію повного дотримання закону. І відразу піддають себе ризику, зокрема, укладаючи неперевірені контракти. Вони ідуть на не зрозумілі роботи і дуже важко там працюють. Заробітчани страждають, так як потрапляють у чуже культурне середовище, де свої традиції, правила, релігія, інша мова. Це середовище їх не приймає, а акумулюватися туди вони не можуть. Так як не знають історії, культури, мови…

Водночас, хоча трудові мігранти отримують значно більше, ніж в Україні, матеріально вирішують своє завдання, але є питання вище грошей – це розлучення, втрачені сім’ї, поламане життя дітей.

Діти трудових мігрантів відчувають себе покинутими і не улюбленими, в них формується комплекс самотньої людини. Коли вони виростають, то переносять несвідому помсту на інших. Або проявляють агресію, або намагаються підлаштуватися під всіх людей, як жертви, щоб отримати увагу, любов і схвалення. Обидва варіанти розвитку відносин дуже погані. Найстрашніше, що у них не сформована модель сім’ї.

Вони хочуть, але не можуть побудувати сім’ю, оскільки не знають, як. Навіть коли в них з’являється сім’я, то починаються вже проблеми з їхніми дітьми. Здійснюється перенесення – ця проблема мультиплікується, що дуже загрозливо для нації.

Для вирішення проблеми трудових мігрантів, потрібно розробити державні або соціальна програми психологічної підготовки тих, хто хоче виїхати на заробітки.

Коли людина, яка збирається за кордон на заробітки, отримає фахову інформацію – юридичну, соціологічну, культурологічну – не від друга або подруги – то дуже добре подумає, чи є сенс їхати.

 

Джерело

(Visited 123 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6979

загрузка...

До місцевих бюджетів Прикарпаття надійшло більше 246 мільйонів гривень єдиного податку 18:33

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, за січень-квітень 2019 року суб’єкти господарювання, які використовують спрощену систему оподаткування, сплатили до місцевих бюджетів Прикарпаття 246,5 млн грн, що на...

На Прикарпаття зросли ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,3% 18:33

Головне управління статистики в Івано-Франківській області повідомляє. За даними Державної служби статистики, інфляція у квітні 2019р. порівняно із березнем в Україні (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м.Севастополя...

У бюджеті Івано-Франківщини власні надходження становлять лише 23% 16:45 1 коментар

На сесії Івано-Франківської обласної ради заслухали проект рішення «Про виконання обласного бюджету за І квартал 2019 року». Про основні фінансові показники в області доповіла директор департаменту фінансів облдержадміністрації Ірина Мацькевич....

Підприємствами Прикарпаття реалізовано промислової продукції на 17,9 млрд.грн 11:53

Головне управління статистики інформує. Підприємствами області у січні–березні 2019р. реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на 17,9 млрд.грн (у січні–березні 2018р. – на 17,8 млрд.грн). У загальному обсязі реалізації продукція підприємств...

У Надвірнянському районі побудують вітрову електростанцію 22:06

ТОВ «Гвізд-МП» планує побудувати вітрову електростанцію загальною потужністю 9 МВт в с.Гвізд Надвірнянського району. Земельні ділянки для розміщення вітрової станції мають призначення земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та ін....

Більше 128 мільйонів гривень екологічного податку сплатили господарники Прикарпаття 20:15

З початку 2019 року  платники області сплатили до зведеного бюджету 128,1 млн гривень екологічного податку. Показники минулого року перевищені на 24,4 млн гривень. Про це повідомили в Головному управлінні ДФС...

Від платників Франківщини до бюджетів усіх рівнів надійшло більше 1,5 мільярда гривень ПДФО 16:45

Протягом чотирьох місяців 2019 року працюючими прикарпатцями до бюджетів усіх рівнів сплачено 1,54 мільярда гривень податку на доходи фізичних осіб. Порівнюючи з аналогічним періодом минулого року, надходження ПДФО збільшились 294,3...

Найбільшими інвесторами Прикарпаття виступають нерезиденти Кіпру, США, Нідерландів, Польщі, Данії та Німеччини 14:47

Головне управління статистики інформує. У 2018 році економічні відносини з країнами Європи продовжували поглиблюватися в значній мірі за рахунок зростання експорту товарів  та активізації експортно-імпортних операцій у сфері послуг. У...

За місяць борг із виплати заробітної плати на Прикарпатті зріс на 5,5 млн.грн, 12:46

Головне управління статистики інформує. Станом на 1 квітня 2019р. заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій області становила 28,7 млн.грн, що складає 1,8% фонду оплати праці, нарахованого...

В нас завеликий штат і забагато ліжок, – головний фінансист області пояснила, чому на Прикарпатті медикам не вистачає грошей на зарплати 20:44 3 коментарі

Вирішити проблему з зарплатами медикам може оптимізація медзакладів області. На сесії обласної ради Ірина Мацькевич, директор департаменту фінансів ОДА, відзвітувала про виконання обласного бюджету за перший квартал 2019 року, пишуть...

Промприлад. Інвестувати в Івано-Франківськ 20:13 1 коментар

Промприлад.Реновація — це перший в Україні приклад перетворення закинутого радянського заводу на сучасний бізнес-кластер із залученням інвестицій громадян. За прикладом проекту «UrbanSpace» Юрій Филюк і команда взялися за значно масштабніші...

Франківцям заборгували близько 22 мільйонів заробітної плати 13:53 1 коментар

Головне управління статистики інформує. Заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій м.Івано-Франківська на 1 квітня 2019р. становила 22,1 млн.грн, що складає 76,7% від загальної суми боргу по...

Минулоріч в економіку Франківщини вклали 9,4 млрд. гривень інвестицій 12:18

За 2018 рік у розвиток економіки Івано-Франківської області вкладено 9393,7 млн.грн капітальних інвестицій. Про це повідомили у Головному управлінні статистики в Івано-Франківській області. «З них найбільш суттєві обсяги коштів освоєно...

Прикарпатці зможуть отримувати «теплі кредити» завдяки співпраці влади і банків 16:45 1 коментар

В рамках реалізації обласної програми енергозбереження для населення області підписано генеральні угоди про співробітництво між департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації та уповноваженими державними банками ПАТ «Приватбанк» та АТ...

До місцевих бюджетів Франківщини надійшло більше 194 мільйонів гривень плати за землю 15:25

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області за чотири місяці 2019 року від платників області до місцевих бюджетів надійшло 194,4 млн грн плати за землю, що на 34,9...

На Прикарпатті продовжують виявляти «нелегалів» 14:58

З початку 2019 року на Прикарпатті виявили 28 найманих осіб, праця яких використовувалась роботодавцями без оформлення трудових відносин. Про це повідомили в Управлінні податків і зборів з фізичних осіб Головного...

Середній розмір заробітної плати прикарпатців становить 8323 гривень 12:46 1 коментар

Головне управління статистики інформує. Середній розмір номінальної заробітної плати штатних працівників підприємств, установ, організацій області та їхніх відокремлених підрозділів із кількістю найманих працівників 10 і більше осіб у березні 2019р....

Гривня на міжбанку не оговталася після падіння 09:08

15 травня котирування гривні до долара на закритті міжбанку встановилися на рівні 26,33 - 26,36 гривні за долар. Про це повідомляє Finance.ua. На 16:59 середні курси валют на міжбанку були...

ТОП-найбільших податкових боржників Івано-Франківщини 20:56

На сьогоднішній день сума податкового боргу по Івано-Франківській області рівняється 4035,7 млн гривень. При цьому, за січень-квітень 2019 року абсолютну величину податкового боргу скорочено на 35,4 млн. гривень. Про це...

Під час торгів ціна на утримання дороги Богородчани-Гута зменшилась втричі 19:43 2 коментарі

Служба автомобільних доріг у Івано-Франківській області за результатом відкритих торгів підписала угоду з ДП «Івано-Франківський облавтодор» на експлуатаційне утримання автошляху Р-38 Богородчани-Гута за 19,99 млн грн. Про це повідомляється на...
  • ріел ІФ виринаюча