Туристи, біноклі, птахи. Як на Бурштинському водосховищі розвивають бьордвотчинг (фото)

«Я називаю це — екскурсія для збоченців. Бо хтось обирає в неділю полежати перед телевізором на дивані, а хтось бере біноклі, фотоапарати та їде дивитися, як у дикій природі виглядають птахи».

З такими словами зустрічає “Репортер” та туристів Володимир Бучко, заступник директора Галицького національного природного парку.

На годиннику 9:30. Місце зустрічі — арки з написом «Слава Україні» на повороті до Бурштинського водосховища. Чекаємо на групу туристів зі Львова, які спеціально їдуть спостерігати за птахами в дикій природі. Нині це називають модним словом «бьордвотчинг».

Бучко за фахом орнітолог. Каже, бьордвотчинг у нас — відносно нове захоплення, а от у Європі, США — поширене. За його словами, лише в Європі є понад 2 млн бьордвотчерів.

«В Україні таких близько 100, у них є потужна оптика і фотоапарати з дальніми об’єктивами, — розповідає Володимир. — Вони змагаються між собою, хто більше видів птахів побачив і сфотографував. І що рідкіснішого, то краще. А ще бьордвотчери мають з собою записники і визначники птахів. Під час екскурсії записують, скільки і яких видів птахів побачили. І зазвичай знають, що вишукують».

В Україні бьордвотчинг найбільш розвинений на азово-чорноморському побережжі, каже Бучко. Туди приїжджають й іноземці. На Західній Україні Галицький НПП — найцікавіший, бо тут найбільше видів.

«Якщо в нас мороз, а на півночі Росії тепло, перелітні птахи залишаться там, — каже Бучко. — Тепер ні в них, ні в нас немає сильних морозів. Взимку на водосховищі може бути до 10 тисяч птахів. Поширені види будуть ближче до берега, рідкісні — на середині водойми чи в очеретах. Бурштинське водосховище має й свої сюрпризи. Наприклад, свищ чилійський, якого ми цілу зиму спостерігали. Де свищ, а де ми?! Або різні види рідкісних казарок».

Під’їжджає автівка і бус з туристами. Їдемо роздовбаною дорогою в бік водосховища. Біля води зупиняємося, Бучко хапається за бінокль, кілька секунд дивиться на середину озера, де плавають зграйки птахів, швидко ставить телескоп:

«Зараз можемо бачити дуже рідкісного птаха. Крех малий — білий птах з чорною плямкою навколо ока. Він прилітає до нас з півночі. Гніздиться в тундрі. Дивіться в телескоп, поки всі зійдуться».

Туристи виходять з автівок, скупчуються біля телескопа. Група львів’ян невелика — з десять дорослих і двоє малюків.

З берега видно дрібні темні силуети і недосвідченим оком складно навіть зорієнтуватися, куди дивитись. Аби туристи знали, що шукати, Володимир дістає альбом з фото птахів, показує креха.

Ще кожному роздає по моноклю. З ним не так зручно, як з біноклем чи телескопом, але можна швидко реагувати на заклики орнітолога: «Клас, дивіться, який птах!».

«У центрі зараз качка гоголь — представниця Червоної книги. В Галицькому парку це найчисельніший вид. Їх у нас зимує близько трьох тисяч. Гніздиться в дуплах. Вона добре пірнає, тому дивіться уважно. А це — білі баклани. Їх зараз більше сотні на трубах», – Володимир помітив бакланів і налаштовує телескоп вже в їхній бік. За ним шикується черга охочих заглянути в оптику.

«Вони з’явилися у нас у 1986 році. Тоді на водосховищі був квітучий острів, на якому гніздилися багато птахів. Баклани почали будувати там гнізда. У них настільки токсичний послід, що за кілька років спалили ним дерева. А мертве дерево не тримає ґрунт і вода розмила острів. Таким чином баклани зруйнували цілий острів, — розповідає Бучко. — Зараз спробую знайти щось цікаве. Дивіться, ось мартин, якого росіяни називають чайкою. У нас вони загніздилися 12 років тому на риборозплідних ставках, живляться мертвою і хворою рибою, ловлять мишей на полях».

Мартинів видно добре, вони ширяють просто над головою. Ще краще — коли спіймати в монокль чи бінокль. Бучко тим часом перевіряє, як справи біля телескопа:

«Ну що ви там нагледіли? Давайте я вам наведу. Це що біліється? Крех малий? Давайте бінокль, ні. Це великий норець… О, ще класний вид — гаргара чорновола. Це бомба! Зараз спробую вам навести. Пірнула в пошуках риби, як тільки вичислю, будьте готові».

Поки Володимир Бучко шукав у телескоп гаргару, яка пірнула під воду, вже надибав чернь чубату. Каже їх у басейні Дністра гніздиться не більше 10 пар.

«А ось і чапля. Давайте наведу. Одну з наших чапель, яку ми тут закільцювали, знайшли біля італійського Турина, бо вони літали туди зимувати», — каже орнітолог. І додає, що останнім часом у нас м’які зими й сірі чаплі часто залишаються зимувати. Цьогоріч лишилося зимувати до 20 сірих чапель.

«Дивіться, баклан сушить крила, — привертає увагу Бучко. — Стоїть, певно, на якомусь корчі. Як маєте фотоапарат, зробіть фото, має гарне вийти».

«Це лиска — подібна на мене, бо теж лиса, — жартує Бучко, показує фото в альбомі та приблизний напрямок, де її шукати з оптикою. — А це — пірникоза велика або норець. На водосховищі є чотири види пірникоз. Зимує зараз лише велика. Вона прикриває гнізда гнилими рослинами і за рахунок їх гниття гріє гніздо».

Ще трохи роззявляємось і по машинах. Їдемо на інший бік озера, ближче до очерету. Там, каже Бучко, можна знайти щось цікавіше.

Дорогу перебігає горностай з мишею в зубах. Рідкісний вид з Червоної книги. Одразу гальмуємо, вискакуємо з машин. Але то вже хіба, щоб поділитися враженнями від кількасекундної зустрічі.

«Дика природа любить тишу, коли засів сам на березі річки десь із біноклем під кущиком. Птахи підпливають ближче, ти роздивляєшся, — пояснює Володимир Бучко. — Буває група по 30 людей, то вони просто їдуть автобусом вздовж водосховища. Навіть можуть не виходити. Я їм даю біноклі і вони дивляться з автобуса на найбільш поширені види».

З іншого боку озера заїжджаємо вже в Коростовичі. «Ох, яка краса. Це зграйка самок лутка північного виду», — помічає птахів орнітолог. На автівку вони не реагують, але щойно пробуємо вийти з машини — швидко відпливають.

Далі їдемо вже з відкритим вікном і дивимося на птахів з машини. Під берегом помічаємо, як виявилося потім, малого нурця. Він швидко пірнає, встигаємо спіймати на фотоапарат лише розмитий обрис.

«Він досить рідкісний. Їх на водосховищі — до п’яти особин. Маленький дуже, вже десь заховався, бо лякливий. Може з-під води наставити дзьобик і так дихати. Він нас, може, й бачить, а ми його — ні», — каже Бучко.

Остання зупинка – стенд з видами птахів, яких можна побачити на водосховищі. Далі туристи ще їдуть поближче познайомитися з птахами і тваринами, які нині проходять реабілітацію у Галицькому НПП. На прощання Володимир Бучко запрошує приїжджати навесні. Каже, березень-червень можна їздити на Касову гору і в колонію сірих чапель. З оглядового майданчика на дереві на висоті шести метрів можна спостерігати, як ті годують пташенят, висиджують яйця.

Звучить заманливо. Треба їхати.

(Visited 180 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Володимир,

    Це якраз відпочинок для найбільш нормальних людей. Головне, якщо цим займатися в неділю і свята, то після Служби Божої. Я сам любитель живої природи, фото і відео мисливець, добре розуміюся на тваринах, особливо птахах. Також метеоролог-любитель, добре обізнаний з погодніми явищами, в тому числі небезпечними, за якими “полюю” з мобільним телефоном, фотоапаратом. На жаль, дорогої і якісної відеоапаратури я ще не придбав. Але в моїх трофеях є цікаві кадри з життя дикої природи і погодніх явищ. Найбільше з села Васючин (і навколо нього) Рогатинського району, з околиць Івано-Франківська. Є також з Карпат і Азовського моря (Арабатська Стрілка). Всіх людей з аналогічними “хоббі” вважаю своїми друзями і колегами. Бажаю всім нам, щоб здоров’я, відсутність різних проблем і негараздів, успіхи в житті, фінансове і матеріальне становище, ситуація в державі і світі позволяли нам безперешкодно проводити цей захоплюючий, цікавий і активний вид діяльності і відпочинку. Буду дуже вдячний тим, хто дасть мені інформацію про місця гніздування хижих птахів.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:Учасник АТО та гірський рятувальник наводять лад та шукають цікаві поховання на старому міському кладовищі Калуша (фото) 00:211 коментар

Ряди могил попри дорогу, яка веде вгору. Дорогою мчать легковики та вантажівки, через постійний шум важко абстрагуватися від буденності. Між поховань лунають голоси. Попри пекучий морозний вітер та дошкульну сирість…

У Франківську відбувся вечір пам’яті упівця Марка Боєслава (фото) 22:18

У п‘ятницю, 23 лютого, у Івано-Франківському обласному музеї визвольної боротьби відбувся творчо-історичний вечір пам’яті Михайла Дяченка — поет УПА, що родом з Калущини.   Михайло Дяченко відомий під ім’ям Марко Боєслав,…

Як починалося місто. Літопис Станиславова 1918-1919 років 21:58

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Станиславова, які сталися у 1918-1919 роках, пише “Репортер”. 15 листопада 1918 року до Львова виїхав інженер Іван Мирон — його призначили на посаду державного секретаря…

Івано-франківці просто неба читали твори Лесі Українки (фотрепортаж) 21:13

Сьогодні, 25 лютого, в Івано-Франківську у день народження Лесі Українки зачитали її твори. На Вічевому майдані читали твори великої поетеси громадські активісти, науковці, письменники і студенти. Захід “Лесені читання-2018” організували…

Легенди Станиславова. Брати Майданські 20:54

Деякі райони Франківська мають народні назви, у походженні яких без пляшки чи краєзнавчої довідки не розібратись. Наприклад мікрорайон – Брати, що попри вулицю Хоткевича. Колись чув, як у маршрутці один…

Минулої ночі на Прикарпатті трапилася трагедія. Внаслідок перекидання екскаватора загинув його водій (фото) 19:57

25 лютого вночі на Надвірнянщині трапився нещасний випадок. На водозаборі в техводоймі перевернувся екскаватор. Очевидці стверджують, що екскаваторник загинув. Про це вони повідомили у Facebook-спільноті, інформує WestNews. “Сьогодні вночі на…

Від посвяти в опришки до першої шлюбної ночі: у телешоу “Громада на мільйон” Печеніжинська ОТГ організувала гуцульське весілля для громад-конкурентів (відео) 18:55

У телешоу “Громада на мільйон” Печеніжинська ОТГ вже у другій програмі поспіль найкраще справляється із завданням. Сьогодні на “1+1” вийшов п’ятий випуск соціального бізнесово-розважального проекту “Громада на мільйон”. Інвестори дали завдання…

Бойові мистецтва на Франківщині: В Угорниках відбувся турнір з таеквон-до (фоторепортаж) 18:04

В Івано-Франківській області відбувся турнір серед дітей з таеквон-до.   Захід відбувається вже вдруге. Про це повідомив Руслан Марцінків у соцмережі Фейсбук, інформує WestNews. “Разом з сільським головою Угорників Любов’ю…

Маршрутка з “сюрпризом”: в Івано-Франківську вкотре жаліються на міські автобуси 17:4215 коментарів

Скарги на стан міських маршруток в Івано-Франківську, мабуть, давно вже нікого не здивують. Так трапилося і цього разу. В офіційній групі Управління транспорту і зв’язку Andriy Endry опублікував фото з неприбраним автобусом,…

Як Франківськ на три дні став волейбольною столицею України (фото) 17:271 коментар

В Івано-Франківську проходив V тур чемпіонату України з волейболу серед жіночих команд Вищої ліги сезону 2017-2018. Про це в моцмережі Фейсбук розповів міський голова Руслан Марцінків: Франківськ на три дні…

Для любителів гір: рятувальники радять утриматись від виходів у високогір’я (фото) 16:08

Рятувальники Чорногірського гірського пошуково-рятувального посту радять утриматись від виходів у високогір’я, інформує WestNews. “Неділя, 25-те лютого. Станом на 8:15 погода на г.Піп Іван Чорногірський : хмарно, видимість обмежена, вітер північно-східний 16м/с, температура повітря…

Станиславівські оголошення: втечі й погоні старого міста 15:561 коментар

Багато хто полюбляє дивитися трилери, наповнені сенсаційними втечами й захопливими погонями. Але не всі знають, що в історії нашого міста були такі випадки, які прикрасили би будь-який гостросюжетний фільм. Коритовський…

На Прикарпатті кобила врятувала свого сильно п’яного фірмана (фото+відео) 14:43

Кобила Мишка стала героїнею позаминулого вечора.   Про незвичний випадок повідомили на сторінці Патрульна поліція Івано-Франківської області. Привернувши до себе увагу патрульних у селі Глибока, кобила врятувала і власника.   П’яного…

В Карпатах, на зйомках фільму, перебуває зірка світового кіно Жан Рено (фотофакт) 14:094 коментарі

Всесвітньо відомий французький актор Жан Рено приїхав на зйомки до Карпат. Про це на своїй сторінці у Facebook написав голова ДержКіно України Пилип Ілленко, інформує WestNews з посиланням на УНН….

У мережі просять відгукнутися свідків масштабної аварії, що трапилась 19 лютого на тисменицькій трасі (відео) 10:43

Прохання відгукнутися свідків аварії, в якій зіткнулися “Ауді А6” та ще три автомобіля оприлюднили у соціальній мережі Фейсбук:   Друзі, величезне прохання!!! Можливо знайдуться свідки ДТП на тисменицькій трасі 19.02,…

Прикарпатські правоохоронці боролися на турнірі з рукопашного бою в Маріуполі (фоторепортаж) 23:264 коментарі

У четвер, 22 лютого, відбувся другий турнір, участь у якому взяли команди територіальних відділів поліції Донеччини, а також команда правоохоронців Івано-Франківської області. Перед початком змагань відбулось урочисте відкриття турніру, під…

У міському перинатальному центрі відкрили відремонтований операційний блок (фоторепортаж) 22:17

23 лютого у гінекологічному відділенні 1 міського клінічного перинатального центру відкрили відремонтований операційний блок. У першу чергу приміщення та обладнання освятили, а потім представники влади та медики урочисто перерізали стрічку….

На Прикарпатті знайшли жінку, яка зникла безвісти 17 лютого (фото) 22:04

На Прикарпатті розшукували зниклу безвісти 53-річна Ірину Пліш. 17 лютого вона вийшла з дому та пішла на автобусну зупинку, щоб поїхати у Франківськ, проте так і не повернулась. Сьогодні, 24…

Відомий франківський письменник Юрій Андрухович: «Я не залишаю питань без відповідей» 21:491 коментар

Чоловік, про котрого можна розповідати до посивіння. Його творчість настільки багатогранна, що пізнавати все, що виходить з-під пера – забракне й часу. Юрій Андрухович, один із найзнаніших франківців в Україні….

“У мене немає розчарування і не буде”, – майданівець, який опікується Центром для учасників АТО, що розташовується під Франківськом (фото) 21:36

“У мене немає розчарування і не буде. Розумієте, багато різних джерел, знайомих, друзів, які служили й служать нині, підтверджують, що план розчленування України був би реалізований і без Майдану”, ‒…