Туристи, біноклі, птахи. Як на Бурштинському водосховищі розвивають бьордвотчинг (фото)

«Я називаю це — екскурсія для збоченців. Бо хтось обирає в неділю полежати перед телевізором на дивані, а хтось бере біноклі, фотоапарати та їде дивитися, як у дикій природі виглядають птахи».

З такими словами зустрічає “Репортер” та туристів Володимир Бучко, заступник директора Галицького національного природного парку.

На годиннику 9:30. Місце зустрічі — арки з написом «Слава Україні» на повороті до Бурштинського водосховища. Чекаємо на групу туристів зі Львова, які спеціально їдуть спостерігати за птахами в дикій природі. Нині це називають модним словом «бьордвотчинг».

Бучко за фахом орнітолог. Каже, бьордвотчинг у нас — відносно нове захоплення, а от у Європі, США — поширене. За його словами, лише в Європі є понад 2 млн бьордвотчерів.

«В Україні таких близько 100, у них є потужна оптика і фотоапарати з дальніми об’єктивами, — розповідає Володимир. — Вони змагаються між собою, хто більше видів птахів побачив і сфотографував. І що рідкіснішого, то краще. А ще бьордвотчери мають з собою записники і визначники птахів. Під час екскурсії записують, скільки і яких видів птахів побачили. І зазвичай знають, що вишукують».

В Україні бьордвотчинг найбільш розвинений на азово-чорноморському побережжі, каже Бучко. Туди приїжджають й іноземці. На Західній Україні Галицький НПП — найцікавіший, бо тут найбільше видів.

«Якщо в нас мороз, а на півночі Росії тепло, перелітні птахи залишаться там, — каже Бучко. — Тепер ні в них, ні в нас немає сильних морозів. Взимку на водосховищі може бути до 10 тисяч птахів. Поширені види будуть ближче до берега, рідкісні — на середині водойми чи в очеретах. Бурштинське водосховище має й свої сюрпризи. Наприклад, свищ чилійський, якого ми цілу зиму спостерігали. Де свищ, а де ми?! Або різні види рідкісних казарок».

Під’їжджає автівка і бус з туристами. Їдемо роздовбаною дорогою в бік водосховища. Біля води зупиняємося, Бучко хапається за бінокль, кілька секунд дивиться на середину озера, де плавають зграйки птахів, швидко ставить телескоп:

«Зараз можемо бачити дуже рідкісного птаха. Крех малий — білий птах з чорною плямкою навколо ока. Він прилітає до нас з півночі. Гніздиться в тундрі. Дивіться в телескоп, поки всі зійдуться».

Туристи виходять з автівок, скупчуються біля телескопа. Група львів’ян невелика — з десять дорослих і двоє малюків.

З берега видно дрібні темні силуети і недосвідченим оком складно навіть зорієнтуватися, куди дивитись. Аби туристи знали, що шукати, Володимир дістає альбом з фото птахів, показує креха.

Ще кожному роздає по моноклю. З ним не так зручно, як з біноклем чи телескопом, але можна швидко реагувати на заклики орнітолога: «Клас, дивіться, який птах!».

«У центрі зараз качка гоголь — представниця Червоної книги. В Галицькому парку це найчисельніший вид. Їх у нас зимує близько трьох тисяч. Гніздиться в дуплах. Вона добре пірнає, тому дивіться уважно. А це — білі баклани. Їх зараз більше сотні на трубах», – Володимир помітив бакланів і налаштовує телескоп вже в їхній бік. За ним шикується черга охочих заглянути в оптику.

«Вони з’явилися у нас у 1986 році. Тоді на водосховищі був квітучий острів, на якому гніздилися багато птахів. Баклани почали будувати там гнізда. У них настільки токсичний послід, що за кілька років спалили ним дерева. А мертве дерево не тримає ґрунт і вода розмила острів. Таким чином баклани зруйнували цілий острів, — розповідає Бучко. — Зараз спробую знайти щось цікаве. Дивіться, ось мартин, якого росіяни називають чайкою. У нас вони загніздилися 12 років тому на риборозплідних ставках, живляться мертвою і хворою рибою, ловлять мишей на полях».

Мартинів видно добре, вони ширяють просто над головою. Ще краще — коли спіймати в монокль чи бінокль. Бучко тим часом перевіряє, як справи біля телескопа:

«Ну що ви там нагледіли? Давайте я вам наведу. Це що біліється? Крех малий? Давайте бінокль, ні. Це великий норець… О, ще класний вид — гаргара чорновола. Це бомба! Зараз спробую вам навести. Пірнула в пошуках риби, як тільки вичислю, будьте готові».

Поки Володимир Бучко шукав у телескоп гаргару, яка пірнула під воду, вже надибав чернь чубату. Каже їх у басейні Дністра гніздиться не більше 10 пар.

«А ось і чапля. Давайте наведу. Одну з наших чапель, яку ми тут закільцювали, знайшли біля італійського Турина, бо вони літали туди зимувати», — каже орнітолог. І додає, що останнім часом у нас м’які зими й сірі чаплі часто залишаються зимувати. Цьогоріч лишилося зимувати до 20 сірих чапель.

«Дивіться, баклан сушить крила, — привертає увагу Бучко. — Стоїть, певно, на якомусь корчі. Як маєте фотоапарат, зробіть фото, має гарне вийти».

«Це лиска — подібна на мене, бо теж лиса, — жартує Бучко, показує фото в альбомі та приблизний напрямок, де її шукати з оптикою. — А це — пірникоза велика або норець. На водосховищі є чотири види пірникоз. Зимує зараз лише велика. Вона прикриває гнізда гнилими рослинами і за рахунок їх гниття гріє гніздо».

Ще трохи роззявляємось і по машинах. Їдемо на інший бік озера, ближче до очерету. Там, каже Бучко, можна знайти щось цікавіше.

Дорогу перебігає горностай з мишею в зубах. Рідкісний вид з Червоної книги. Одразу гальмуємо, вискакуємо з машин. Але то вже хіба, щоб поділитися враженнями від кількасекундної зустрічі.

«Дика природа любить тишу, коли засів сам на березі річки десь із біноклем під кущиком. Птахи підпливають ближче, ти роздивляєшся, — пояснює Володимир Бучко. — Буває група по 30 людей, то вони просто їдуть автобусом вздовж водосховища. Навіть можуть не виходити. Я їм даю біноклі і вони дивляться з автобуса на найбільш поширені види».

З іншого боку озера заїжджаємо вже в Коростовичі. «Ох, яка краса. Це зграйка самок лутка північного виду», — помічає птахів орнітолог. На автівку вони не реагують, але щойно пробуємо вийти з машини — швидко відпливають.

Далі їдемо вже з відкритим вікном і дивимося на птахів з машини. Під берегом помічаємо, як виявилося потім, малого нурця. Він швидко пірнає, встигаємо спіймати на фотоапарат лише розмитий обрис.

«Він досить рідкісний. Їх на водосховищі — до п’яти особин. Маленький дуже, вже десь заховався, бо лякливий. Може з-під води наставити дзьобик і так дихати. Він нас, може, й бачить, а ми його — ні», — каже Бучко.

Остання зупинка – стенд з видами птахів, яких можна побачити на водосховищі. Далі туристи ще їдуть поближче познайомитися з птахами і тваринами, які нині проходять реабілітацію у Галицькому НПП. На прощання Володимир Бучко запрошує приїжджати навесні. Каже, березень-червень можна їздити на Касову гору і в колонію сірих чапель. З оглядового майданчика на дереві на висоті шести метрів можна спостерігати, як ті годують пташенят, висиджують яйця.

Звучить заманливо. Треба їхати.

(Visited 348 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Володимир,

    Це якраз відпочинок для найбільш нормальних людей. Головне, якщо цим займатися в неділю і свята, то після Служби Божої. Я сам любитель живої природи, фото і відео мисливець, добре розуміюся на тваринах, особливо птахах. Також метеоролог-любитель, добре обізнаний з погодніми явищами, в тому числі небезпечними, за якими “полюю” з мобільним телефоном, фотоапаратом. На жаль, дорогої і якісної відеоапаратури я ще не придбав. Але в моїх трофеях є цікаві кадри з життя дикої природи і погодніх явищ. Найбільше з села Васючин (і навколо нього) Рогатинського району, з околиць Івано-Франківська. Є також з Карпат і Азовського моря (Арабатська Стрілка). Всіх людей з аналогічними “хоббі” вважаю своїми друзями і колегами. Бажаю всім нам, щоб здоров’я, відсутність різних проблем і негараздів, успіхи в житті, фінансове і матеріальне становище, ситуація в державі і світі позволяли нам безперешкодно проводити цей захоплюючий, цікавий і активний вид діяльності і відпочинку. Буду дуже вдячний тим, хто дасть мені інформацію про місця гніздування хижих птахів.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5462

ТОП-10 цікавих франківських музичних фактів (фото+відео) 00:14

Івано-Франківськ давно виокремився на мапі України своїм музичним та навколо музичним життям. Та окрім звичних творчих вечорів, концертів та фестивалів згадка про особливе місто неодноразово потрапляла на шпальти газет та...

На горі Хом’як туристи зможуть заряджати ґаджети – на вершині встановили сонячні панелі (фотофакт) 23:21 1 коментар

У рамках проекту "Гора Хом'як – унікальна перлина Українських Карпат" завершили монтаж сонячних панелей на вершині. Вони підсвічуватимуть статую Матері Божої. Проект реалізують Центр соціальних та ділових ініціатив спільно з Карпатським національним...

Атракціони, феєрверки та гурт "Мері": Як у Брошнів-Осаді святкували день селища (фоторепортаж) 22:44

Уже більше як півстоліття у третю неділю вересня у лісопромисловому селищі Брошнів –Осаді відзначають подвійне свято: день селища та День працівників лісу. 16 вересня біля Народного дому оркестр районного народного...

Франківський Карітас розбудовує осередки для молоді з інвалідністю (фоторепортаж) 22:27

Франківський Карітас опікується дітьми та молоддю з інвалідністю вже понад десять років. Благодійна організація допомагає не лише тим, хто проживає у Івано-Франківську, але й створює групи самодопомоги у районах. За...

Відчайдухи мріють про Париж – франківські велосипедисти готуються до заїзду на 1200 км (фоторепортаж) 22:05

Володимир Чернишенко і Христина Зеленчук – франківські рандонери, тобто велолюбителі на великі дистанції. Вони вже кілька років поспіль долають усі веломарафони в Україні – від 200 до 600 км. А...

В Тисмениці понад 700 людей виконали старовинний покутський танець «Канада» (фоторепортаж) 21:47

У неділю відбувся дев’ятий обласний фестиваль аматорського мистецтва «Покутські джерела», який презентує фольклорно-етнографічні особливості, музично-пісенну культуру, народні ремесла покутського краю та покликаний популяризувати, відроджувати, примножувати його надбання. Вже вдруге за...

Прикарпатка розповіла правду про будинок перестарілих в селі Данильче та просить про допомогу Насалика (фотофакт) 21:18 2 коментарі

Прикарпатка звернулась до земляка-міністра Ігоря Насалика з проханням допомогти в облаштуванні нормальних умов для стареньких в Територіальному центрі соціального обслуговування на рогатинщині. В Територіальному центрі соціального обслуговування проживають 23 підопічні, з них...

Як відомі франківські актори Держипільський та Гнатковський перевтілились в опришків у фільмі про Олексу Довбуша (фоторепортаж) 20:35

Про це повідомляється у соцмережі Фейсбук: Директор Франківський драмтеатр Rostislav Derzhypilskyy та актор даного театру Oleksiy Gnatkovskiy на знімальному майданчику кінострічки Олеся Саніна “Довбуш”. Фото зі зйомок  –   Дмитрий Следюк.

На Бурштинському водосховищі спіймали браконьєра, який багрив рибу (фотофакт) 19:54 3 коментарі

Під час рибоохоронного рейду на Бурштинському водосховищі інспектори спіймали браконьєра, який ловив рибу забороненим способом – багрінням. Мешканець Бурштина на момент затримання вже мав добрий улов: забагрив двох великих товстолобів загальною...

Чоловіки працюють, жінки готують: на Прикарпатті мешканці ремонтують дорогу самотужки (відеосюжет) 19:27 8 коментарів

Жителі Загвіздя не дочекалися коштів на ремонт і вирішили лагодити дорогу самотужки Як раніше інформували ЗМІ, жителі Загвіздя вирішили самостійно поремонтувати дорогу місцевого значення. 8 вересня до спільної роботи взялись...

ДТП на Тисменицькій трасі: Немовля потребує донорів крові (фотофакт) 18:54 1 коментар

Малесенький Артем Гаврилюк перебуває у важкому стані і потребує негайної допомоги. Після ДТП, яке відбулося о 18 год. 15 вересня цього року на Тисменицькій трасі, дитина перебуває в реанімації обласної...

Станиславівські оголошення: жебраки й безхатьки старого міста 18:51

В сучасному Івано-Франківську до жебраків і безхатьків ставляться по-різному – від співчуття до відвертої ворожості. Сто років тому ця проблема була для міста не менш актуальною, але з такими особами...

У скільки обійшлося місту славнозвісне сімейство “слоників” у міському парку 18:12 1 коментар

Близько місяць тому в соцмережах поширилась інформація про облаштування у міському парку Івано-Франківська клумби з декоративними слонами. Один з активістів Юрій Кривенко одразу почав шукати кошторис цієї доброї справи. Мої...

Франківська красуня Ірина Васкул змагається за престижний титул (фотофакт) 17:46 1 коментар

19 вересня з-поміж фіналісток #MRSUKRAINEWORLD оберуть володарку титулу «Mrs. Ukraine Popularity». Переможницею стане та учасниця, яка набере найбільше лайків під своїм фото. Тож прикарпатців закликають підтримати позитивними коментарями та лайками фото учасниці з Івано-Франківська Ірини...

У Франківську з’явиться стадіон на якому можна буде проводити національні змагання (фотофакт) 17:09 1 коментар

В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу тривають підготовчі роботи по укладанню резинового покриття на бігові доріжки стадіону. Уже незабаром на території спортивного комплексу імені Гемби А.П. облаштують новітнє футбольне поле...

Знай наших! Франківчанка стала бронзовою призеркою чемпіонату Європи (фото+відео) 16:23

Жіноча національна збірна України з баскетболу 3х3 стала бронзовим призером чемпіонату Європи, повідомляє WestNews. У матчі за третє місце проти Італії українки відіграли 8 очок відставання, а потім у овертаймі...

Франківський музикант переспівав суперхіт Олега Винника (відеофакт) 16:02

Відомий український співак, музикант, телеведучий та лідер гурту «Ґринджоли» Роман Калин в ефірі місцевого телебачення "Галичина" переспівав хіт Олега Винника "Вовчиця". Коротке відео з каверверсією можна переглянути на youtube-каналі місцевого...

Найкрасивіший чоловік світу з Прикарпаття розповів, як дівчатам полонити його серце (відеофакт) 15:12 1 коментар

Володар титулу “Містер світу” та актор Богдан Юсипчук з Прикарпаття шукає кохання в Інтернеті, інформує WestNews. Суддя проекту “Модель XL”, 30-річний красень Богдан Юсипчук про серйозні стосунки з обов’язками поки...

Лідер Радикальної партії Олег Ляшко разом зі дружиною відкрили грибний сезон (фото) 15:06

Депутат не лише назбирав кошик грибів, але й встиг на камеру попозувати, щоби потім до мережі фото викласти. На одній зі світлин дружина Ляшка романтично нюхає грибочок, а сам Олег...

У мережі з’явився другий трейлер фільму франківця Юрія Горбунова “Скажене весілля” (відео) 14:27

У мeрежі з’явився дрyгий трейлер укрaїнського комeдійного фільмy “Скaжене вeсілля”, пише WestNews з посиланням на 24 канал. Трейлер був oпублікований на oфіційному YouTube-канaлі фільму. Кoмедія “Скaжене вeсілля” стала oднією з нaйочікуваніших...
  • ріел ІФ виринаюча