Твердиня магнатів Куропатвів або Про що мовчать руїни Пнівського замку (фоторепортаж)

Прикарпаття не може похвалитися розвиненим замковим туризмом. І недорозвиненим також. Ми ніяк не переплюнемо Кам’янець-Подільську фортецю, замки Тернопілля чи Львівщини. Втім, наша справа не така вже й безнадійна, щось таки маємо.

Сьогодні познайомимось із найбільшою твердинею Покуття – Пнівським замком. Тобто, тим, що від замку лишилось, пише “Репортер”.

Тут був Буклашко

Відомо, що фортецю заклали магнати Куропатви. Прізвище в них явно не місцеве, і це не дивно, бо мають угорське коріння. У другий половині XIV століття Галичина належала угорським королям. Вони не надто пхались в управління краєм і призначили сюди намісника – князя Владислава Опольського. Той прибув не сам, а з «молодою командою», у складі якої були угорські шляхтичі Куропатви. Вони отримали землі у передгір’ях Карпат, пустили тут коріння, знайшли спільну мову з польськими королями, які змінили угорських, а в ХVI столітті на околиці села Пнів збудували замок.

Історики, як мантру, повторюють, що до появи Станиславівської фортеці Пнівський замок був найпотужнішим укріпленням Покуття. І з цим важко не погодитись. Він нагадував гігантський неправильний п’ятикутник з вежами по кутах і товщиною стін до 1,8 м. Замок прикривав давній торговий шлях із Карпатських гір. До речі, назва сусіднього райцентру виникла саме завдяки Куропатвам. Магнати мешкали в замку, а їхні слуги, тобто двірня, жили неподалік. З часом поселення двірні перетворилось на містечко Надвірну.

Пнівська фортеця була нездоланною для татарських загонів, які періодично наїжджали на Галичину. Втім, одного разу замку довелося пережити ганьбу. При чому не від війська, а від… зграї розбійників. У 1621 році у Карпатах промишляв пнівський опришок Степан Буклашко. Чоловік його сестри Прокіп Ючев, який служив у замку, розповів швагрові про місце, де можна зробити підкоп. Покликавши на допомогу буковинських гультяїв Гриня Кардаша, Буклашко із 48 хлопцями захопив і пограбував замок. Однак шляхтичі швидко оговтались, наздогнали та схопили половину нападників. Їх стратили після жорстоких катувань.

У 1648 році спалахнула виз­вольна війна під проводом Богдана Хмельницького. Восени козацькі загони дійшли до Покуття та оточили Пнівський замок. А далі ми маємо чи не перший в українській історії приклад інформаційної війни. Наші літописці із гордістю повідомляють, що фортецю здобули повстанці Семена Височана, а от поляки стверджують, що замку вдалося відбитись…

У XVIII столітті рід Куропатвів згас, їм наслідували Цетнери, а з 1800 року Пнів купила родина Телефузів. На той час замок втратив оборонне значення, там ніхто не жив, тож його почали розбирати на будматеріали. Наприклад, з фортечного каменю звели броварню й кілька будинків у Над­вірній. На щастя, більша частина замку залишилась.

Від реставрації до реставрації

Якщо на польській поштівці 1932 року фортеця більш-менш тримається купи, то нині їй ніби вибили половину зубів і в кількох місцях зламали щелепу. Повністю розібраний замковий палац, між баштами позникали великі ділянки стін та й самих башт трохи поменшало.

У 2010 році річка Підзамче підмила схил, і східна вежа, яку ще називають Круглою, обвалилась. Натомість, добре збереглася надбрамна. Вона виступає за межі стін, а арковий проїзд розташований не прямо, а збоку. І то направду дуже мудро було влаштовано. Адже це робить неможливим висадити ворота прямою наводкою гармат, а при штурмі брами вороги змушені підставляти свій лівий бік під постріли охоронців фортеці.

Колись вхід до замку прикривав підйомний міст на залізних ланцюгах. Ланцюги місцеві давно здали на металобрухт, проте залишилися два дерев’яні барабани. Вони розташовані у високих нішах, куди важко дістатися. А ще у вежі є залишки каміну із закопченими стінами, біля нього, напевно, грілася замкова сторожа.

На сьогодні подвір’я замку – це велика галявина, де вільно гуляють корови і відчутно тхне навозом. Із численних прогалин у стінах відкриваються чудові краєвиди на близькі гори. Ідеальне місце для пікніка, але характерних вогнищ, порожніх пляшок і брудного пластикового посуду не видно. Напевно, любителів «активного відпочинку на природі», ганяє замковий охоронець, адже за брамою стоїть вагончик, і там є сторож. Він каже, поки що вхід до фортеці безкоштовний, та коли закінчать реставрацію, то сюди продаватимуть квитки.

До речі, про реставрацію. Пнівський замок є яскравим доказом сумного жарту про те, що є у реставрації початок, але нема у реставрації кінця. Протягом 2004-2005 років відновлювальні роботи закінчилися гучним корупційним скандалом.

На своєму сайті «Замки і храми України» відома українська журналістка Ірина Пустиннікова наводить цікаву інформацію. Реставрацією займалась франківська фірма, яка нагріла державу на 255 тис грн. Як? Та дуже просто. У змові з чиновниками ділки декларували закупівлю бутового каменю по 50-70 грн, при його ринковій ціні – 24 грн. До того ж, за паперами вони використали 457 кубометрів каменю, а насправді пішло лише 183 куба. Нагадаємо, що тоді долар коштував 5 грн…

Після скандалу і кримінальної справи настало певне реставраційне затишшя, але від 2017 року роботи поновили. Цього разу вони виконуються в рамках проекту «Великі зміни малими кроками». З районного та обласного бюджетів, а також коштів села Пнів і міста Надвірної, мають виділити 900 тис грн на відновлення частини муру та реставрації південно-західної вежі. В ній планують влаштувати інформаційний центр, «поселити» екскурсоводів і науковців, продавати сувенірну продукцію.

Усе це дозволить зробити замок цікавим туристичним об’єктом, а не простою купою каміння, як є зараз. Сьогодні внутрішня частина південно-західної вежі огорнута будівельним риштуванням, хоча працівників чомусь не видно. Може тому, що ми двічі приїздили в суботу?

Ще 1,5 млн грн спрямують на укріплення берега річки Підзамче, що протікає зі східного боку фортеці. Саме ця ріка знищила Круглу вежу, тому її приборкання є справою життя та смерті Пнівського замку. І там уже тривають інженерні роботи.

Таємниці фортечних підземель

Найміцніша башта замку розташована посередині західної стіни. Вона має погану репутацію – подейкують, що в її підземеллях живуть привиди. З правого боку башти є кам’яні сходи, які ведуть до підвалу. Сьогодні, судячи з запаху, він використовується як громадська безкоштовна вбиральня, а колись там цілком могла бути магнатська скарбниця.

Отже, ще до того, як тут з’явилася будка з охоронцем, кілька франківських туристів заночували на подвір’ї замку. Розклали намет, добре посиділи ввечері та полягали спати. Але незабаром їх розбудив стук, що доносився із підвалу західної вежі. Уявляєте – глибока ніч, навколо нікого, а тут щось стукає. Звук був такий, ніби хтось гупав кувалдою. Озброївшись ліхтариками, ножами та маленькою сокирою, туристи рушили до підвалу. Зрозуміло, що, крім порожніх пляшок і купок лайна, вони нічого не знайшли, та й удари одразу припинились.

Що то було? Відповідь на це питання може дати одна стародавня легенда. Коли у XVI столітті споруджували Пнівський замок, магнат Куропатва вирішив облаштувати таємну скарбницю, сполучену із палацом підземним ходом. Для цього він най­няв чотирьох каменярів. Після завершення робіт магнат влаш­тував майстрам бенкет, під час якого щедро гостив їх отруйним вином. Коли ж вони померли, ніхто, крім Куропатви, не знав, де знаходиться замкова скарбниця. Тіла робітників жорстокий господар наказав замурувати у підвалі однієї з веж. І ніби відтоді душі нещасних каменярів стукають у стіну, намагаючись вирватись на волю.

До речі, підземний хід у замку є! І то саме в підвалі західної вежі! У 2007 році навіть була спроба його розкопати, але щось не вийшло. Подейкують, що Пнівський замок сполучався із кам’яною вежею у Надвірнянському парку. Отже, підземні катакомби ще чекають своїх дослідників.

(Visited 309 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5233

Зірки у Карпатах: як відомі українські ведучі гуцульську печеню готували (фоторепортаж) 13:17 1 коментар

Ведучі Сніданку з 1+1 Людмила Барбір та Руслан Сенічкін вирушили до чарівних гір Прикарпаття, інформує WestNews. Світлинами на своїх сторінках у соціальних мережах діляться і Руслан, і Людмила. Вони відвідали музей Карпати в мініатюрі, про...

Франківців кличуть на на Зимовий ярмарок добра, щоб допомогти Станіславу Фармузі 11:07

15 і 16 грудня (субота і неділя) з 11.00 до 17.00 у Фортечній галереї "Бастіон" проходитиме зимовий ярмарок добра для Станіслава Фармуги. У родині франківського атовця Андрія Фармуги занедужав син...

Дорожники розповіли, в якому стані автошляхи Прикарпаття 10:40

Всі автошляхи загального користування державного значення Івано-Франківщини перебувають у проїзному стані. Про це повідомляється в оперативній інформації САД в області. Дорожнє покриття здебільшого чисте від снігу та льоду. Організації, що...

Як залізнична катастрофа біля Станіславова перетворилася на вражаюче видовище (історичні фото) 10:12

14 грудня 1908 року біля станції Єзупіль поблизу Станіславова ( тепер – Івано-Франківськ) зіштовхнулися два потяги – пасажирський та вантажний. Під час аварії серйозно постраждало шестеро осіб, а ще кільканадцять...

Одіозна Оксана Марченко стала моделлю (фото, відео) 12:03

Дружина одіозного політика Віктора Медведчука, телеведуча Оксана Марченко знайшла собі нове заняття. Якимсь чином вона стала моделлю для фотокниги італійського дизайнера Доменіко Дольче, презентація якої нещодавно відбулася у їхньому зі...

Голова Івано-Франківського міського суду Тарас Антоняк: «Наша основна функція – це правосуддя» 08:31

15 грудня в Україні відзначають День працівників суду. Про те, які справи найчастіше розглядає міський суд, які виникають труднощі у роботі та про різні цікаві аспекти читачам Правда.іф розповідає голова...

Відчути душу міста: як Франківськ став домом для ірландця Джона Стокса (фоторепортаж) 00:15

Сивого завжди усміхненого бороданя з гавайською гітаркою в руках нерідко зустрічають поблизу Ратуші. Чоловік співає власних пісень, грається з дітьми та не проти познайомитися. Це Джон Стокс – 59-річний мрійник...

Зіркові ведучі телеканалу 1+1 завітали до яремчанського музею (фотофакт) 23:21

До Яремче завітали ведучі телеканалу 1+1. Гості відвідали музей Карпати в мініатюрі, про який у січні вийде сюжет. Про це повідомляють у соціальній мережі Фейсбук: Наші зіркові гості зі Сніданку з...

Kozak System та прикарпатські "Едельвейси" презентували пісню до Дня Сухопутних військ України (відео) 22:44 1 коментар

Відомий уркаїнський гурт Kozak System та 10 гірсько-штурмова бригада "Едельвейси" презентували новий кліп до Дня Сухопутних військ України. "Щоб встояти і перемогти потрібно багато чого. Але є дві речі, без...

Як у Станиславові покарали підприємця за підвищення ціни 21:47 1 коментар

У сучасному Івано-Франківську ціни зростають на все, однак навряд чи хтось міг би уявити, щоб якогось підприємця покарали за завищені ціни. А в судовій хроніці нашого міста є такий випадок....

Краса вечірнього міста: як у Рогатині готуються до новорічно-різдвяних свят (фоторепортаж) 21:18

В мережі опублікували світлини, як у Рогатині прикрашають вулиці міста святковою ілюмінацією: Краса вечірнього міста. В очікуванні свят Рогатин оновлюється, – йдеться в описі до світлин.  Джерело

Влогер розповів, як у Франківську його ігнорували через російську мову (відеофакт) 20:56 5 коментарів

Столичний влогер Іван Проценко розповів у відео на своєму Youtube-каналі, як жителі Івано-Франківська реагують на російську мову. Чоловік, що здебільшого знімає відео саме на політичні теми, проводив в Івано-Франківську опитування, питався...

Збитки на свято Андрея в Коломийському районі підводу витягли на дах зупинки (фотофакт) 20:07 1 коментар

Сьогодні українці відзначають свято Андрея. Як прийнято в цей день парубки роблять збитки. Курйозним фото поділилися у соціальній мережі Фейсбук – в селіГоди-Добровідка, що на Коломийщині фіру затягнули на дах...

Міністр внутрішніх справ вручив прикарпатському генералу "Нагородну зброю" (фотофакт) 20:03 8 коментарів

Міністр внутрішніх справ вручив прикарпатському генералу "Нагородну зброю" Про це на своїй сторінці повідомив прикарпатський патрульний і ветеран АТО Андрiй Тiрон "Пишаюсь що ми знайомі та служили разом: генерал-лейтенант Балан...

У Франківську для дітей-пільговиків влаштують свято у «Чубі-бумі» та віртуальному світі 19:53

Вчора, 12 грудня, в Івано-Франківську відбулось засідання виконавчого комітету. Під час нього обговорили питання про проведення службою у справах дітей в місті заходів з нагоди Дня Святого Миколая та різдвяно-новорічних...

На Коломийщині невідомі познущалися над собакою: прив’язали дротом до дерева (фотофакт) 19:27

У селі Корнич Коломийського району невідомі прив’язали до дерева собаку. Про це у соцмережі написала Леся Іваничук. Жінка повідомляє, що собака прив’язана дротом до дерева і нікого до себе не підпускає....

Згадати все: сім років тому Глава УГКЦ проголосив Івано-Франківську Митрополію (фоторепортаж) 19:15

Сім років тому – 13 грудня 2011 р. Б. Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у співслужінні Єпископату УГКЦ у катедральному Соборі Воскресіння  Христового в Івано-Франківську очолив Божественну Літургію з...

Франківські студенти передадуть 5 тисяч гривень на лікування онкохворої Марічки Троян-Мосорі з Рогатина (фотофакт) 18:51

11 грудня у Прикарпатському національному університеті відбулася благодійна акція "Творимо добро своїми руками". Захід проходить вже п’ятий рік поспіль. "Обов’язок кожного із нас – допомогти тому, хто потребує допомоги, особливо...

На центральній площі Івано-Франківська відбулося урочисте відкриття головної ялинки (фоторепортаж) 18:19 3 коментарі

Сьогодні, 13 грудня, в Івано-Франківську на Вічевому Майдані засяяла Центральна Новорічна ялинка. Встановлювати її почали ще 3 грудня. Як повідомляв раніше міський голова Руслан Марцінків, ялинка матиме зовсім іншу 3D-графіку...

Як франківчанка творить казку з пряників (фото) 18:12

Думаєте жінки у декреті не заробляють? Команда OGOGO! поспілкувалась із 24-річною Тетяною Вінтонюк, яка поєднує материнство та виготовлення солодощів. Особливою популярністю користуються пряники кондитерки на дому.   -Як почали готувати солодощі...
  • ріел ІФ виринаюча