У франківських школах та садках заборонили збирати гроші з батьків але “благодійність ніхто не скасовував”

В Івано-Франківську працівникам шкіл та дитсадків заборонили збирати гроші з батьків. Відповідне рішення нещодавно прийняв виконавчий комітет міськради.

Чому батьки не повинні здавати гроші на ремонт шкіл

Процес збору цих коштів хочуть зробити цивілізованішим і прозорішим. Тож батькам пропонують перераховувати гроші на рахунки благодійних фондів, пише Галицький кореспондент.

Давно назріло

Збір коштів у школах і садках – болюча тема для багатьох батьків. Як відомо, у деяких містах, зокрема у Львові, Тернополі та Чернівцях, вже прийняті розпорядження про заборону збирання готівки в цих навчальних закладах. В Івано-Франківську батьки давно вже закликали мера зробити так само, і 1 березня виконком прийняв рішення «Про прозорість та відкритість діяльності закладів освіти міста».

Згідно з цим документом, працівникам закладів освіти заборонено збирати готівку з батьків. Також педагогам не можна надавати додаткові освітні послуги, які не передбачені чинним законодавством, у приміщеннях освітніх закладів. А представникам батьківських громад, рад, керівникам благодійних фондів рекомендовано вести чіткий облік надходження коштів та здійснювати контроль за їх використанням. Крім того, щомісячно на сайтах закладів освіти повинен оприлюднюватися звіт про обсяг надходження бюджетних коштів і їх використання, а також коштів, отриманих з інших джерел.

«Я думаю, що це хороше рішення, яке дозволить нам врегулювати ці всі відносини. Зрозуміло, що все має бути за тільки ініціативою батьків, без примусу», – прокоментував міський голова Руслан Марцінків.

Рішення викликало чималий резонанс, і його активно обговорювали батьки. Дехто вже навіть подумав, що тепер заборонено взагалі збір коштів. Тож через тиждень мер доручив керівникові департаменту освіти та науки пояснити суть рішення: готівку заборонили збирати вчителям і вихователям, але це зовсім не означає, що цього не можуть робити батьки. «Батьки можуть створювати різні благодійні організації та збирати гроші, але працівникам закладів освіти заборонено це робити. Ми засуджуємо такі речі з їхнього боку», – наголосив він.

Благодійність не скасована

Директор департаменту освіти та науки Ігор Смаль пояснює, що, незважаючи на велику роз’яснювальну роботу та усну заборону збору готівки, все одно з’являється інформація, що хтось намагається цю норму порушити. Особливо часто це відбувається на рівні класу. Мовляв, дуже часто батьки, через власні амбіції або щоб догодити вчителям, збирають гроші. Тож рішенням мали на меті ще раз нагадати освітянам, що вони не мають права збирати готівку, а батьки можуть лише перераховувати кошти на рахунки благодійних організацій, які створені при закладах.

«Лише перерахунок коштів є правильним і цивілізованим способом. Звичайно, благодійність ніхто не скасовував. Це нормальне і звичне явище для цивілізованого світу», – підкреслює Смаль.

За його словами, готівку заборонено збирати не тільки працівникам закладів освіти, а й батькам. Мовляв, яка різниця, чи батьки зібрали в конверт і передали комусь, чи це зробили вчителі? Тому піклувальна рада і благодійні фонди мають проводити з батьками роз’яснювальну роботу, адже перерахунок коштів – це виключно добровільне, а не примусове рішення. Тим паче, що зараз і так між батьками виникають конфліктні ситуації, оскільки одна частина справно здає гроші та ініціює їхній збір, а інша не може або ж не хоче цього робити.

Головний освітянин підкреслює, що таке рішення покликане захистити батьків від добровільно-примусового збору грошей. Також він наголошує, що таким чином можна буде вже відстежувати рух не тільки бюджетних коштів, а й благодійних внесків. Адже коли батьки здають готівку, то складно прослідкувати, як її витратили. За невиконання рішення в департаменті обіцяють застосовувати засоби дисциплінарного характеру до керівників та ініціаторів збору готівки.

Крім того, виконком заборонив вчителям надавати послуги з репетиторства у стінах навчальних закладів. «Якщо вчитель має бажання це робити, то повинен узаконити таку діяльність, платити податки, і це не має відбуватися в школі. На жаль, це масове явище, і вчитель замість того, щоб на сто відсотків викладати матеріал на уроці, створює штучні ситуації і змушує батьків йти платити їм за репетиторство», – пояснює Смаль.

Маленька перемога

Голова ГО «Мами Прикарпаття» Мар’яна Вершиніна каже, що батьки добивалися такого рішення вже давно. Воно також є відповіддю на останнє звернення від організації, яке адресували меру, в поліцію та прокуратуру.

Мова йде про ситуацію з садком №12. Мама дошкільняти оприлюднила у «Фейсбуці» скріншот повідомлення з «Вайбера», в якому йдеться про збір щомісячного внеску готівкою у сумі 25 грн. Це, звісно ж, не сподобалося адміністрації та батькам, тож жінку попросили прийти в садок, щоб обговорити її поведінку.

Як зазначає Вершиніна, за два дні пост набрав близько 500 коментарів, і дійшло до того, що батьки почали погрожувати один одному. У зверненні «Мами Прикарпаття» виступили на захист активістки та попросили також перевірити використання батьківських коштів у всіх школах та садках міста.

«Ми добивалися такого рішення давно, але подальша ситуація залежить не тільки від цього документа. Він дуже умовний. У рішенні мова йде лише про працівників закладів освіти, тому Смаль займається популізмом, коли каже, що це також стосується і батьків. Але я розумію, що впливати на батьків департамент не дуже може, а часто вони самі ініціюють збір грошей і чинять тиск на тих, хто не хоче здавати», – зазначає Вершиніна.

Вона пригадує, що нещодавно у ЗШ №13 був випадок, коли батьки збирали готівку і потім за вказівкою керівництва школи несли її у приймальню. Тож виходить, що такі ситуації не підпадають під це рішення, бо вчителі чи керівник школи не збирали гроші, але в кінцевому результаті вони потрапили до них у шухляду.

Активістка наголошує, що таке рішення допоможе частково врегулювати ситуацію. Проте тут уже багато залежить від батьків. Зокрема, від того, чи готові вони сплачувати офіційно благодійні внески та слідкувати за тим, як кошти використовуються. До того ж, в Україні є випадки, коли батьки звертаються до суду через примусовий збір коштів і тоді такий документ вони можуть прикріпляти до позовів.

Рівняння на Європу

Ігор Смаль стверджує, що на освіту зараз виділяють достатньо коштів для того, щоб вона нормально функціонувала, але разом з тим їх не вистачає, щоб вирішити всі проблеми, які довго накопичувались. Тому він каже, що навіть якщо спрямувати в освіту весь бюджет, то цих грошей все одно не вистачить. Відтак якщо батьки хочуть, щоб діти вчилися в кращих умовах, то здають благодійні внески.

Однак наша благодійність суттєво відрізняється від європейської. «Як правило, в Європі батьки не здають кошти в школах на такі потреби. Але є благодійні фонди, куди входять успішні випускники та вкладають кошти для розвитку закладу. Це є нормальним явищем», – наголошує Смаль, додаючи, що готівку в європейських школах ніхто не збирає.

Олена Костіна, жителька Естонії, яка має доньку-восьмикласницю, розповідає, що ще жодного разу не здавала гроші на штори, тюль чи ремонт. Якщо діти їдуть на екскурсію, то кошти перераховують одразу туристичній фірмі, а якщо потрібно здати гроші на якісь шкільні заходи, то їх переказують на рахунок батькам-організаторам. Разом з тим, якщо в нас підручниками школярів більш-менш забезпечує держава, а батькам доводиться купувати лише деякі, то в Естонії потрібно купувати абсолютно всі.

«У нас немає традиції збирати гроші на подарунки вчителям на 8 Березня, день народження чи 1 вересня. Але на 1 вересня батьки збирають гроші і влаштовують дітям свято», – зауважує жінка.

Схожа ситуація і в інших європейських країнах. Наприклад, у бельгійських школах батьки оплачують за весь навчальний рік близько 120 євро і також не мають жодного відношення до ремонтів чи меблів, адже за це відповідає держава. «Ніяких грошей ніхто не здає ні на що. Я купую дітям тільки уніформу та ранець, а решта все дає школа, навіть пенал з канцтоварами. Оплачую за місяць навчання 17 євро», – розповідає Катерина Токар, яка переїхала з Прикарпаття в Бельгію.

Якщо школі для якихось потреб необхідні кошти, то батьківські комітети влаштовують різноманітні свята, конкурси, ярмарки тощо. Наприклад, продають воду, сік, піцу, випічку чи влаштовують інші акції, на яких заробляють гроші. Наприклад, в одній із шкіл Бельгії батьки складали з євромонет мозаїку Діви Марії. «Тиждень усі охочі приносили монети і складали мозаїки, а також продавали їжу. Нам вдалось заробити 12 тис. євро, і за ці кошти школа купила крісло-ліфт, який піднімав ученицю на другий поверх, бо вона не могла ходити», – пригадує українка Гелена Гоузар, яка живе в Бельгії.

У Німеччині батьки влаштовують також забіги. Наприклад, кожен називає суму, яку готовий заплатити за одне коло, яке пробіжить його дитина. Відповідно, скільки кіл  пробіжить школяр, стільки й грошей перераховує його батько на якісь додаткові потреби школи.

«Те, що зробили в Івано-Франківську, – перший крок до цивілізації. Побори ці вже всім набридли до гикавки. Такого немає ніде в європейських країнах. Коли мій син навчався в молодшій школі, то на рік вчитель збирав 10 євро на шкільні потреби (виготовлення копій, інструменти для майстрування та інше), а також 2 євро на місяць на закупівлю питної води. За зібрані гроші на батьківських зборах був звіт до кожної копійчини», – зазначає мешканка Штутгарта Ольга Автушко.

Репетиторство у стінах європейських шкіл також суворо заборонене. Ним займаються спеціальні центри, і коштує це недешево. Наприклад, у Німеччині година такого індивідуального заняття може вартувати 15 євро. Однак для учнів, які не встигають за програмою, є спеціальні заняття.

 

Наталя ДЕРКЕВИЧ

(Visited 159 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4596

загрузка...

Дзвонарі зі всієї України з'їдуться на фестиваль до Гошева 23:16

У селі Гошів на Івано-Франківщині в середу, 28 серпня, відбудеться п’ятий Міжнародний фестиваль карильйонного і дзвонового мистецтва. Про це повідомляє 0342.ua. "28 серпня до Гошівського монастиря отців Василян, що на Долинщині...

Якість освіти на Прикарпатті контролюватиме новий орган 22:42

У 2018 році уряд ухвалив рішення про утворення 25 територіальних органів Державної служби якості освіти. Франківщина – одна з перших областей, де новий орган розпочинає свою роботу. Про це повідомили...

Уряд виділив 25 мільйонів для відновлення зруйнованого негодою мосту на Калущині 22:10 1 коментар

22 серпня, з робочим візитом у Калуському районі перебував голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль. Очільник Прикарпаття оглянув зруйнований внаслідок сильних опадів міст в селі Пійло, пише Правда.іф з посиланням на...

Поліція розшукує горе-туристів, які пошкодили громовідвід на горі Піп Іван (фотофакт) 21:43

22 серпня в Обсерваторії на горі Піп Іван невідомі вчинили акт вандалізму. Вони залізли на мідний дах будівлі і пошкодили систему громовідведення. «Туристи» поводили себе зухвало і по-хамськи, не звертали...

Увага, конкурс! Кращі музиканти Франківська мають змогу зіграти «Мелодію» під диригуванням відомого Маестро (відео) 21:21

Талановиті музиканти мають можливість зіграти «Мелодію» Мирослава Скорика під диригуванням самого Маестро, пише Правда.іф. 22 вересня у Івано-Франківську відбудеться концерт «Мирослав Скорик. Парад Концертів з присвятою», участь в якому візьмуть...

На День Незалежності у місті перекриють рух на кількох вулицях 21:13

Завтра, 24 серпня, з нагоди Дня Незалежності в Івано-Франківську на кількох вулицях перекриють рух транспорту. Про це стало відомо під час засідання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Так, перекриття руху...

На Надвірнянщині перекинулася вантажівка (фото+відео) 19:46 1 коментар

Сьогодні, 23 серпня, в селі Лоєва Надвірнянського району трапилася дорожньо-транспортна пригода, інформує Правда.іф. Про аварію повідомили очевидці ДТП. На місці працює поліція області. Вантажівку піднімали за допомогу крану. Рух транспорту...

У новому сезоні МФК "Прикарпаття" матиме жіночу команду 18:17

Відтепер до структури Івано-Франківського "Прикарпаття" увійшла і жіноча команда. У поточному сезоні вона виступатиме на Всеукраїнській арені, пише Правда.іф з посиланням на sport.if.ua. Зокрема, у Першій лізі чемпіонату України серед жінок під...

В Івано-Франківську триває встановлення огорожі вздовж залізниці (фотофакт) 17:49

В Івано-Франківську тривають ремонтні роботи біля залізниці. Огорожу, котру демонтували замінюють на нову. Про це повідомляє Правда.іф з посиланням на Голос-Інфо. Згідно поставленого проєкту, вждовж всієї залізниці має бути встановлено...

Навчальним закладам Прикарпаття потрібно придбати понад сотню шкільних автобусів 17:14

На Прикарпатті дітей до шкіл на навчання підводять 206 автобусів. Однак їх недостатньо. Про це у четвер, 22 серпня під час серпневої конференції освітян розповів директор департаменту освіти, науки та...

День прапора: найцікавіші факти про український стяг 16:54 1 коментар

23 серпня в Україні відзначають День державного прапора. І хоч це свято відносно нове (його почали святкувати з 2004 року), та історія українського прапора сягає сивої давнини. Легенди про зародження...

Ціна на газ для прикарпатців знову знизилась 16:43

Ціна на газ у серпні знизилася на 4,4%. Про це повідомили у ТОВ «Івано-ФранківськГаз Збут». Вартість 1 кубічного метра природного газу на територія ліцензованої діяльності: - АТ «Івано-Франківськгаз» становить 6,76821...

Замінить Супрун: стало відомо, хто очолить МОЗ 16:30

Новим міністром охорони здоров'я стане, швидше за все, глава Національної служби здоров'я України Олег Петренко. Як передає ZN.UА, його кандидатуру підтримало експертне співтовариство, американська сторона і Офіс президента. Петренко є висококваліфікованим...

В Івано-Франківську з'явиться ще одна пішохідна вулиця 16:29 4 коментарі

Як повідомлялось раніше, сьогодні, 23 серпня, у Івано-Франківську відбулося відкриття відреставрованих фасадів будинків на вулиці Курбаса. Реставрація обійшлася у близько мільйон гривень. Це не враховуючи ковані елементи та двері. Міський...

Стартував прокат української стрічки із знаменитим франківцем (відео) 16:20

В Україні з 22 серпня вийшов у прокат сімейний пригодницький фільм “Поліна і таємниця кіностудії”. Про це повідомляє пресслужба Держкіно, пише Правда.іф з посиланням на Фіртку. Одну з ролей у фільмі виконав Жан...

Гарно і стильно: у Івано-Франківську відреставрували фасади трьох будинків у центрі міста (фотофакт) 16:15 3 коментарі

Сьогодні, 23 серпня, у Івано-Франківську відбулося відкриття відреставрованих фасадів будинків на вулиці Курбаса, пише Правда.іф. Як зазначив начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Володимир Ідак, роботи тривали два роки. "Ми повністю...

У Франківську зіткнулися дві автівки: є потерпілі (фотофакт) 15:43

Сьогодні, 23 серпня, у Івано-Франківську трапилася дорожньо-транспортна пригода. Так, на вулиці Незалежності, поблизу Івано-Франківського драмтеатру стикнулися два автомобілі, пише Правда.іф з посиланням на ГК. Водій автомобіля “Део Сенс” допустив зіткнення...

Відома франківчанка виконає гімн на Зе-параді Бадоєва 15:38

Співачку Тіну Кароль призначили виконувати гімн України під час "Ходи гідності" у День Незалежності 24-го серпня. Про це повідомив pr-менеджер артистки Павло Орлов у Facebook, виклавши відео, на якому Тіна...

У Івано-Франківську покажуть виставу "Віденська Кава" 15:12

Вистава "Віденська Кава" вирушає у великий всеукраїнський тур. 20 вересня, вистава драматурга Дмитра Корчинського та режисера Ігоря Марусяка, завітає в Івано-Франківськ, інформує Правда.іф. Любовний п'ятикутник – Сталін, Гітлер, Троцький, Фройд...

У Коломиї обиратимуть найкрасивішу дівчину міста (відеосюжет) 14:52

У Коломиї обиратимуть найкрасивішу дівчину. Цієї суботи, 24 серпня, відбудеться конкурс краси «Міс Коломия 2019». Восьмеро дівчат змагатимуться за звання найкрасивішої та найрозумнішої. На учасниць конкурсу та всіх присутніх чекає...
  • ріел ІФ виринаюча