У франківських школах та садках заборонили збирати гроші з батьків але “благодійність ніхто не скасовував”

В Івано-Франківську працівникам шкіл та дитсадків заборонили збирати гроші з батьків. Відповідне рішення нещодавно прийняв виконавчий комітет міськради.

Чому батьки не повинні здавати гроші на ремонт шкіл

Процес збору цих коштів хочуть зробити цивілізованішим і прозорішим. Тож батькам пропонують перераховувати гроші на рахунки благодійних фондів, пише Галицький кореспондент.

Давно назріло

Збір коштів у школах і садках – болюча тема для багатьох батьків. Як відомо, у деяких містах, зокрема у Львові, Тернополі та Чернівцях, вже прийняті розпорядження про заборону збирання готівки в цих навчальних закладах. В Івано-Франківську батьки давно вже закликали мера зробити так само, і 1 березня виконком прийняв рішення «Про прозорість та відкритість діяльності закладів освіти міста».

Згідно з цим документом, працівникам закладів освіти заборонено збирати готівку з батьків. Також педагогам не можна надавати додаткові освітні послуги, які не передбачені чинним законодавством, у приміщеннях освітніх закладів. А представникам батьківських громад, рад, керівникам благодійних фондів рекомендовано вести чіткий облік надходження коштів та здійснювати контроль за їх використанням. Крім того, щомісячно на сайтах закладів освіти повинен оприлюднюватися звіт про обсяг надходження бюджетних коштів і їх використання, а також коштів, отриманих з інших джерел.

«Я думаю, що це хороше рішення, яке дозволить нам врегулювати ці всі відносини. Зрозуміло, що все має бути за тільки ініціативою батьків, без примусу», – прокоментував міський голова Руслан Марцінків.

Рішення викликало чималий резонанс, і його активно обговорювали батьки. Дехто вже навіть подумав, що тепер заборонено взагалі збір коштів. Тож через тиждень мер доручив керівникові департаменту освіти та науки пояснити суть рішення: готівку заборонили збирати вчителям і вихователям, але це зовсім не означає, що цього не можуть робити батьки. «Батьки можуть створювати різні благодійні організації та збирати гроші, але працівникам закладів освіти заборонено це робити. Ми засуджуємо такі речі з їхнього боку», – наголосив він.

Благодійність не скасована

Директор департаменту освіти та науки Ігор Смаль пояснює, що, незважаючи на велику роз’яснювальну роботу та усну заборону збору готівки, все одно з’являється інформація, що хтось намагається цю норму порушити. Особливо часто це відбувається на рівні класу. Мовляв, дуже часто батьки, через власні амбіції або щоб догодити вчителям, збирають гроші. Тож рішенням мали на меті ще раз нагадати освітянам, що вони не мають права збирати готівку, а батьки можуть лише перераховувати кошти на рахунки благодійних організацій, які створені при закладах.

«Лише перерахунок коштів є правильним і цивілізованим способом. Звичайно, благодійність ніхто не скасовував. Це нормальне і звичне явище для цивілізованого світу», – підкреслює Смаль.

За його словами, готівку заборонено збирати не тільки працівникам закладів освіти, а й батькам. Мовляв, яка різниця, чи батьки зібрали в конверт і передали комусь, чи це зробили вчителі? Тому піклувальна рада і благодійні фонди мають проводити з батьками роз’яснювальну роботу, адже перерахунок коштів – це виключно добровільне, а не примусове рішення. Тим паче, що зараз і так між батьками виникають конфліктні ситуації, оскільки одна частина справно здає гроші та ініціює їхній збір, а інша не може або ж не хоче цього робити.

Головний освітянин підкреслює, що таке рішення покликане захистити батьків від добровільно-примусового збору грошей. Також він наголошує, що таким чином можна буде вже відстежувати рух не тільки бюджетних коштів, а й благодійних внесків. Адже коли батьки здають готівку, то складно прослідкувати, як її витратили. За невиконання рішення в департаменті обіцяють застосовувати засоби дисциплінарного характеру до керівників та ініціаторів збору готівки.

Крім того, виконком заборонив вчителям надавати послуги з репетиторства у стінах навчальних закладів. «Якщо вчитель має бажання це робити, то повинен узаконити таку діяльність, платити податки, і це не має відбуватися в школі. На жаль, це масове явище, і вчитель замість того, щоб на сто відсотків викладати матеріал на уроці, створює штучні ситуації і змушує батьків йти платити їм за репетиторство», – пояснює Смаль.

Маленька перемога

Голова ГО «Мами Прикарпаття» Мар’яна Вершиніна каже, що батьки добивалися такого рішення вже давно. Воно також є відповіддю на останнє звернення від організації, яке адресували меру, в поліцію та прокуратуру.

Мова йде про ситуацію з садком №12. Мама дошкільняти оприлюднила у «Фейсбуці» скріншот повідомлення з «Вайбера», в якому йдеться про збір щомісячного внеску готівкою у сумі 25 грн. Це, звісно ж, не сподобалося адміністрації та батькам, тож жінку попросили прийти в садок, щоб обговорити її поведінку.

Як зазначає Вершиніна, за два дні пост набрав близько 500 коментарів, і дійшло до того, що батьки почали погрожувати один одному. У зверненні «Мами Прикарпаття» виступили на захист активістки та попросили також перевірити використання батьківських коштів у всіх школах та садках міста.

«Ми добивалися такого рішення давно, але подальша ситуація залежить не тільки від цього документа. Він дуже умовний. У рішенні мова йде лише про працівників закладів освіти, тому Смаль займається популізмом, коли каже, що це також стосується і батьків. Але я розумію, що впливати на батьків департамент не дуже може, а часто вони самі ініціюють збір грошей і чинять тиск на тих, хто не хоче здавати», – зазначає Вершиніна.

Вона пригадує, що нещодавно у ЗШ №13 був випадок, коли батьки збирали готівку і потім за вказівкою керівництва школи несли її у приймальню. Тож виходить, що такі ситуації не підпадають під це рішення, бо вчителі чи керівник школи не збирали гроші, але в кінцевому результаті вони потрапили до них у шухляду.

Активістка наголошує, що таке рішення допоможе частково врегулювати ситуацію. Проте тут уже багато залежить від батьків. Зокрема, від того, чи готові вони сплачувати офіційно благодійні внески та слідкувати за тим, як кошти використовуються. До того ж, в Україні є випадки, коли батьки звертаються до суду через примусовий збір коштів і тоді такий документ вони можуть прикріпляти до позовів.

Рівняння на Європу

Ігор Смаль стверджує, що на освіту зараз виділяють достатньо коштів для того, щоб вона нормально функціонувала, але разом з тим їх не вистачає, щоб вирішити всі проблеми, які довго накопичувались. Тому він каже, що навіть якщо спрямувати в освіту весь бюджет, то цих грошей все одно не вистачить. Відтак якщо батьки хочуть, щоб діти вчилися в кращих умовах, то здають благодійні внески.

Однак наша благодійність суттєво відрізняється від європейської. «Як правило, в Європі батьки не здають кошти в школах на такі потреби. Але є благодійні фонди, куди входять успішні випускники та вкладають кошти для розвитку закладу. Це є нормальним явищем», – наголошує Смаль, додаючи, що готівку в європейських школах ніхто не збирає.

Олена Костіна, жителька Естонії, яка має доньку-восьмикласницю, розповідає, що ще жодного разу не здавала гроші на штори, тюль чи ремонт. Якщо діти їдуть на екскурсію, то кошти перераховують одразу туристичній фірмі, а якщо потрібно здати гроші на якісь шкільні заходи, то їх переказують на рахунок батькам-організаторам. Разом з тим, якщо в нас підручниками школярів більш-менш забезпечує держава, а батькам доводиться купувати лише деякі, то в Естонії потрібно купувати абсолютно всі.

«У нас немає традиції збирати гроші на подарунки вчителям на 8 Березня, день народження чи 1 вересня. Але на 1 вересня батьки збирають гроші і влаштовують дітям свято», – зауважує жінка.

Схожа ситуація і в інших європейських країнах. Наприклад, у бельгійських школах батьки оплачують за весь навчальний рік близько 120 євро і також не мають жодного відношення до ремонтів чи меблів, адже за це відповідає держава. «Ніяких грошей ніхто не здає ні на що. Я купую дітям тільки уніформу та ранець, а решта все дає школа, навіть пенал з канцтоварами. Оплачую за місяць навчання 17 євро», – розповідає Катерина Токар, яка переїхала з Прикарпаття в Бельгію.

Якщо школі для якихось потреб необхідні кошти, то батьківські комітети влаштовують різноманітні свята, конкурси, ярмарки тощо. Наприклад, продають воду, сік, піцу, випічку чи влаштовують інші акції, на яких заробляють гроші. Наприклад, в одній із шкіл Бельгії батьки складали з євромонет мозаїку Діви Марії. «Тиждень усі охочі приносили монети і складали мозаїки, а також продавали їжу. Нам вдалось заробити 12 тис. євро, і за ці кошти школа купила крісло-ліфт, який піднімав ученицю на другий поверх, бо вона не могла ходити», – пригадує українка Гелена Гоузар, яка живе в Бельгії.

У Німеччині батьки влаштовують також забіги. Наприклад, кожен називає суму, яку готовий заплатити за одне коло, яке пробіжить його дитина. Відповідно, скільки кіл  пробіжить школяр, стільки й грошей перераховує його батько на якісь додаткові потреби школи.

«Те, що зробили в Івано-Франківську, – перший крок до цивілізації. Побори ці вже всім набридли до гикавки. Такого немає ніде в європейських країнах. Коли мій син навчався в молодшій школі, то на рік вчитель збирав 10 євро на шкільні потреби (виготовлення копій, інструменти для майстрування та інше), а також 2 євро на місяць на закупівлю питної води. За зібрані гроші на батьківських зборах був звіт до кожної копійчини», – зазначає мешканка Штутгарта Ольга Автушко.

Репетиторство у стінах європейських шкіл також суворо заборонене. Ним займаються спеціальні центри, і коштує це недешево. Наприклад, у Німеччині година такого індивідуального заняття може вартувати 15 євро. Однак для учнів, які не встигають за програмою, є спеціальні заняття.

 

Наталя ДЕРКЕВИЧ

(Visited 105 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3418

Голос соцмереж: що франківці думають про візит Юлії Тимошенко 23:08 10 коментарів

12 листопада до Івано-Франківська з візитом завітала лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко. Майбутня кандидатка в Президенти представила “Новий курс України”. Зустріч з франківцями відбувалась в обласній філармонії. В цей же час...

У Франківську поліцейські швидко розшукали водія, котрий під дією наркотиків наїхав на острівець безпеки і втік (фотофакт) 22:23 1 коментар

Надвечір 12 листопада до поліції надійшло повідомлення про ДТП на вулиці Івасюка. За словами очевидців, водій автомобіля Fiat Punto на іноземній реєстрації наїхав на острівець безпеки. Екіпаж патрульної поліції, який...

На Прикарпатті зафіксували «КамАЗи» із львівськими номерами, які вивантажували на сміттєзвалищі невідому речовину. Чоловіку, який все це відзняв, почали надходити погрози (фото+відео) 20:44 4 коментарі

На Прикарпатті зафіксували «КамАЗи» із львівськими номерами, які вивантажували на сміттєзвалищі невідому речовину. Чоловіку, який все це відзняв, почали надходити погрози Вантажівки із невідомим вантажем зафіксував прикарпатець Василь Пацалай. Невідому...

У Франківську FIAT зіткнувся з позашляховиком (відеорепортаж) 19:31

Щойно у Івано-Франківську трапилася ДТП за участю двох автомобілів. Про це у  спільноті Франківчани повідомив користувач Vova Omom. ДТП трапилося на перехресті Галицької-Василіянок-Північний бульвар.

Ні пройти, ні проїхати: у Франківську посеред тротуару велика купа сміття (фотофакт) 19:13 1 коментар

У Івано-Франківську на вулиці Лепкого 43 через купи сміття обмежений прохід на тротуарі.

На вулиці мороз, а на Прикарпатті люди 30 хвилин чекали на Юлію Тимошенко (фоторепортаж) 18:58 19 коментарів

Сьогодні, 12 листопада, Юлія Тимошенко відвідала з робочим візитом Івано-Франківську область, пише Правда.іф. Програма візиту передбачала зустріч із громадою міста Бурштин. Читайте також: На зустріч з Тимошенко прикарпатських медиків зганяли за...

Псевдовибори на Донбасі проходять "у кращих традиціях СРСР": промовисті фото 16:30 2 коментарі

Російські окупанти, які проводять псевдовибори ватажків бойовиків на окупованому Донбасі, організували продаж продуктів на "виборчих дільницях". Таким чином вони хочуть заманити побільше людей до незаконного голосування. Про це повідомляє прес-служба...

“Голосуй за Юлю, отримай дулю”: так Тимошенко зустріли мешканці Івано-Франківська (фото+відео) 16:05 23 коментарів

Як раніше інформували ЗМІ, в понеділок політикиня Юлія Тимошенко відвідала Івано-Франківськ і презентувала свій план досягнення миру та економічного розвитку країни. У рамках візиту Юлія Тимошенко має відвідати обласну філармонію, в якій зустрінеться...

У мережі висміяли поведінку Путіна в Парижі (фото) 15:06 6 коментарів

У мережі бурхливо обговорюють момент зустрічі Дональда Трампа та Володимира Путіна у Парижі на церемонії з нагоди ювілею завершення Першої світової війни. Користувачі висміяли жест російського лідера та напророкували майбутню...

На зустріч з Тимошенко прикарпатських медиків зганяли за вказівкою керівництва 14:51 11 коментарів

До нашої редакції звернувся працівник однієї з місцевих медичних установ. За його словами за вказівкою керівництва міста головні лікарі розпорядилися взяти участь у заході своїх працівників. Як стало відомо Правді.іф....

Коли в Україні настане справжня зима зі снігом і морозами 14:37

Погода в Україні у листопаді та грудні влаштує температурні "гойдалки" з середньодобовими позначками від 0 до +2 +3 градусів. А справжня зима в Україні зі снігом і морозами настане вже...

На Косівщині громадські активісти борються з незаконною масовою вирубкою лісу (відеосюжет) 14:15 6 коментарів

На Косівщині громадські активісти боряться з незаконною масовою вирубкою лісу. Небайдужі мешканці району неодноразово повідомляли правоохоронні органи про те, що з лісу вивозять численні партії деревини без необхідних дозволів на...

Франківці кепкують з перекладу назв вулиць на англійську 14:04 3 коментарі

В Івано-Франківську на громадських зупинках продовжують встановлювати назви вулиць не лише українською, а й англійською мовою. Мешканцям міста незрозуміло і навіть смішно з того, що слово вулиця пишуть не зовсім...

Чи справді з Нового Року в Україні скасують декретну відпустку? 13:36 3 коментарі

Сьогодні на сторінці «По той бік новин» соціальної мережі Фейсбук з’явилося роз’яснення, щодо скандальної інформації, яка шириться в інтернеті. Мова про скасування декретної відпустки уже з Нового року та виплата...

Україно, повернись: мешканці "ДНР" зненавиділи "республіку" 13:04 4 коментарі

Днями довелося мати не зовсім приємну розмову із ярою "ватницею", яка з початку війни залишилися жити в одному з окупованих міст, раділа приходу російських військ, ходила на "референдум" та всіляко...

Дружина генпрокурора Луценка виштовхала вагітну журналістку через незручне питання (відео) 12:03 5 коментарів

Дружина Юрія Луценка народна депутатка Ірина Луценко виштовхала журналістку 24 каналу через незручне питання щодо нецензурної лексики генпрокурора України. Скандал навколо лайки Юрія Луценка розгорівся 6 листопада під час його...

Скільки немовлят народилося в Івано-Франківську за минулий тиждень 11:10

За минулий тиждень  у міському клінічному перинатальному центрі народилася 39 дітей: 19 хлопчиків і 20 дівчаток, в тому числі - одна двійня, про це Правда.іф. повідомили в Управлінні охорони здоров’я Івано-Франківської міської...

Розмитнення євроблях: що змінює новий закон (відео) 11:02 1 коментар

Верховна Рада проголосувала за законопроект, що передбачає зменшення вартості розмитнення в Україні автомобілів на європейській реєстрації. Також він містить низку інших змін. Розмитнення євроблях: що змінює новий закон Цей закон...

Поліцейські Прикарпаття змагалися в легкоатлетичному кросі (фото+відео) 10:17 1 коментар

Змагання поділили на дві групи: спецпризначенці і поліцейські відділів і відділень. Боролися за перемогу по ґендеру: і жінки, і чоловіки. 9 листопада у м. Івано-Франківську  на міському озері відбулися змагання...

Усик увірвався до топ-3 рейтингу найкращих боксерів світу 09:13 1 коментар

Українець Олександр Усик увійшов до топ-3 рейтингу найкращих боксерів світу, незалежно від вагової категорії Усик займає третю позицію у оновленому рейтингу, який вчора оприлюднив BoxRec. Завдяки перемозі над британцем Тоні...
  • Вертикальні меблі
  • ріел ІФ виринаюча