“У мене немає розчарування і не буде”, – майданівець, який опікується Центром для учасників АТО, що розташовується під Франківськом (фото)

“У мене немає розчарування і не буде. Розумієте, багато різних джерел, знайомих, друзів, які служили й служать нині, підтверджують, що план розчленування України був би реалізований і без Майдану”, ‒ говорить 36-річний майданівець Ігор Чернецький.

Ігор Чернецький

Ми розмовляємо з ним дорогою на сесію міської ради Івано-Франківська. Він прямував туди пересвідчитися, чи розглянуть місцеві депутати його запит на виділення грошової допомоги для нового соціального центру учасників АТО, пише BBC.

BBC Україна розповідає історію людини, котра пережила клінічну смерть через тяжкі поранення, завдані “тітушками”, працювала в штабі АТО, а нині створила й опікується Центром для учасників АТО та їхніх сімей “Бандерівський схрон” в селі Клубівці під Івано-Франківськом.

Собака-терапевт для ветерана

“Це особлива собака – собака-терапевт”, – розповідає про біляву метку Урсу Руслан Косенко, один із мешканців центру. Він три роки служив в полку “Азов”, пройшов Іловайськ.

Показує подряпину на щоці: так ніжно Урса, собака-терапевт, собака-психолог, будить його зранку. Її завдання тут ‒ допомагати ветеранам впоратися з нападами агресії, гніву, страху. Її повна відкритість, проста доброта та любов до господарів компенсують часом те, чого люди, повертаючись з війни, не знаходять в своєму оточенні.

Бандерівський схрон" Ігоря Чернецького для учасників АТО
Image caption“Бандерівський схрон” Ігоря Чернецького для учасників АТО

“Іноді ти можеш хотіти, щоб твоя сім’я не бачила, що ти переживаєш. Тоді мають бути будинки, куди ти приходиш на певний час”, ‒ додає Руслан.

“Такий центр, як наш, потрібен для того, щоб допомагати учасникам АТО поміняти світогляд, вливатися в середовище тих ветеранів, які зуміли впоратися з постравматичним синдромом, іншими проблемами”, ‒ пояснює Ігор Чернецький.

Потребу в такому центрі він усвідомив після Дебальцівського котла в лютому 2015-го. Тоді побував у таборі військових, які звідти врятувалися: “Я був приголомшений, у якому тяжкому психологічному стані були хлопці. Ними ніхто не займався, а війна ще мала тривати не відомо, як довго”.

Створений ним центр почав діяти з 7 квітня 2017 року. Будинок для нього у Клубівцях виділила місцева греко-католицька церква. Раніше це був дім священика поруч із столітньою церквою Пресвятої Покрови Божої Матері.

поранений майданівець

Прямих державних коштів у цьому проекті немає. Ігор вклав у нього власні 700 тис гривень, які отримав від держави як разову виплату за тяжке поранення на Майдані. Далі допомагала діаспора.

Кухня, душові кабінки, туалети, мансарда ‒ це все робилося силами переважно самих же учасників.

Ремонтні роботи ‒ частина тутешньої трудотерапії.

“Ветеранам треба давати мільйон робіт, щоб голова переключалася”, ‒ кажуть у центрі.

“Алкоголізм, наркотики, ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), нервові зриви”, ‒ Ігор Чернецький спокійно перераховує типові проблеми своїх мешканців.

АТО

Він що п’ять хвилин відповідає на дзвінки. “У нього важкий запій, але каже мені, що він доросла людина, сам дасть собі раду… Він зібрав речі й прямо поїхав до лікарні ‒ оце вже добрий знак… “, ‒ це уривки з його розмов.

Нині, взимку, в центрі мешкає шестеро-семеро людей. В інші періоди тут перебувало по 10-11 людей, а влітку й по 20-30. Його постійний штат ‒ це лише дві людини. Ігор Чернецький і його дружина Наталя.

За освітою вона архітектор, художник, півтора року вчилася й працювала у Великій Британії. З Ігорем познайомилися й побралися на Майдані. У центрі Наталя і їсти готує щодня на всіх, і грантові заявки пише, і документи для депутатів готує, і річний бюджет складає.

“Нам би ще хоч дві людини на допомогу Наталі”, ‒ каже Ігор, дивлячись на свою молоду й вродливу дружину.

Ігор Чернецький із дружиною Наталею

“Ми шукали жінку з “тітушок”, яка нас врятувала, ‒ не знайшли”

На Майдані він очолював Михайлівську сотню. Увечері 18 лютого з побратимами опинився на барикаді біля Будинку профспілок.

“Було дуже страшно. Нас – чоловік 80, а їх (бійців “Беркуту” та внутрішніх військ МВС ‒ Ред.) ‒ кілька тисяч”, ‒ пригадує Ігор.

Тоді на цю барикаду приходив Олександр Турчинов.

“Я йому сказав, щоб ішов звідти, що йому там не було чого робити. Потім на його місце став один із моїх хлопців, його поранили. Турчинов знає про це”, ‒ пригадує майданівець.

Він пройшов Майдан від самого початку і до свого побиття й поранення на перетині Великої Житомирської і Володимирської “тітушками” в ніч проти 19 лютого.

“З-поміж “тітушок” були різні групи: кримінальники, яким було байдуже кого вбивати; ідейні, які насправді намагалися зупинити цих перших. Там була жінка, яка нас врятувала: вона побігла до наших і сказала, що ми ще живі й треба викликати швидку. Ми її потім шукали ‒ не знайшли”, ‒ пригадує Ігор.

Як він сам розповідає, після побиття й кульового поранення “на ньому не лишилося живого місця”. Тоді пережив клінічну смерть. “Лікарі в Київській міській лікарні ставилися до нас, майданівців, дуже добре. Потім травматологи звідти пішли на фронт”, ‒ додає.

На Майдані Ігор Чернецький командував Михайлівською сотнею

Не міг бігати, але міг думати

Далі Ігоря Чернецького чекала багатомісячна реабілітація в Україні та Чехії. Після Іловайська він почав рватися на Донбас будь-якою ціною.

“Коли там твій брат, усі твої близькі друзі ‒ як ти сам можеш там не бути?” ‒ запитує риторично.

До 2010 року він служив в управлінні СБУ в Хмельницькій області аналітиком. Розповідає, що після обрання президентом Віктора Януковича вимушений був піти зі спецслужби: “Їм не потрібні були в органах патріоти”.

Після поранення на Майдані Ігор отримав другу групу інвалідності. Він не міг більше бігати, стрибати, повзти, піднімати вантажі. Але, маючи досвід аналізу інформації в СБУ, спроможний був застосовувати ці знання й навички в реаліях війни. Так він опинився в штабі АТО в Краматорську.

Про війну Ігор розповідає так само, як і про Майдан: без жодних претензій до будь-кого, без нарікань, скарг, озлобленості.

АТО

“Я був, приміром, у селищі Красний Партизан за день до того, як його взяли сепаратисти з боку Горлівки (це селище захопили наприкінці січня 2015-го, загинуло четверо українських бійців). Хлопці розуміли, що вони смертники. Я подивився на них ‒ а там мало не в кожного по двоє маленьких дітей. Ми попереджали їхніх командирів, що може бути атака”, ‒ пригадує Ігор Чернецький.

“Здоровий внутрішній ритм”

Ми спілкуємося в “кавовій кімнаті” центру: Ігор з Наталею самі смажать смачну каву. Тут же домашня міні-бібліотека: на полицях стоять кілька примірників Біблії, книжки про Майдан, Революцію гідності, про Голодомор, “Пам’ятка учасника АТО”, “Принципи самоуправління для військового”.

У кухні центру стіна натомість завішана кольоровими малюнками. Перше, що спадає на думку, ‒ це дитячі подарунки. Але ні ‒ їх виводили пензлем дорослі чоловіки після війни: вони малювали зелені й коричневі гори, гірські річки, море, червоні небеса, темну ніч.

Малюнки атошників

Хтось тут малює, хтось теше ложки, розмальовує писанки, робить ляльки-мотанки, снує бісер, навіть вишиває. “Це допомагає випрацювати в собі здоровий внутрішній ритм”, ‒ зауважує Руслан Косенко. Один хлопець після своєї трудотерапії пішов вчитися на лісника.

Коли Ігор Чернецький виходить зі свого двору й має сідати в машину, аби їхати до Івано-Франківська вирішувати чергові бюрократичні проблеми, у його руках раптом з’являється паличка.

Куля “тітушок” розтрощила тазостегнову кістку однієї ноги. Півроку він пересувався лише у візку. Лікарі не давали жодних прогнозів: чи буде ходити сам, чи ні. Через пару місяців після життя на візку він уже був в АТО.

Сьогодні вдома пересувається без палички.

“І на одній нозі ми будемо йти вперед”, ‒ докидає Ігор Чернецький.

За чотири останні роки його життя повністю змінилося.

Його звернення про виділення допомоги на будівництво нового соціального центру для ветеранів в Івано-Франківську місцеві депутати таки розглянули.

Далі ‒ багато роботи.

Ігор Чернецький
(Visited 263 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4091

Наче марсіанські пейзажі: у мережі опублікували світлину світанку на горі Піп Іван (фотофакт) 22:06

"Червоний слон" - так охрестили світлину світанку на горі Піп Іван користувачі соцмережі Фейсбук. Фото опублікував гірський рятувальник з Калуша Vasyl Fitsak. Світанкове проміння, що потрапляє на стіни обсерваторії, дає...

Вечірня ДТП на "Братах": винуватець аварії імовірно сів п'яним за кермо (фоторепортаж) 21:25

Ввечері 17 жовтня на вулиці Хоткевича, в районі Паркової, сталася ДТП. Водій легковика “Черрі” в’їхав мікроавтобус “Пежо”. Його з травмами голови госпіталізували у лікарню. У патрульній поліції проінформували “Галку”, що...

На Верховинщині посаджено понад 36 тисяч молодих дерев 21:18

Про це повідомляють у соцмережі Фейсбук: Осіння посадка в ДП «Гринявський лісгосп» З приходом золотої осені перед лісівниками постає одне з найважливіших завдань – осіння посадка. Цього року погода, завдяки...

У середмісті Івано-Франківська горів один із найпопулярніших відпочинкових закладів міста (фоторепортаж) 21:07 2 коментарі

17 жовтня, близько 19:20, у центрі Франківська загорілася будівля відомого громадського закладу Pasage Gartenberg, по вулиці Незалежності, 3. За словами очевидців, пожежа тривала близько 15-20 хвилин. У патрульній поліції кажуть, що...

Катастрофа: новий та старий міст на Пасічну очима франківців (відеофакт) 19:52 4 коментарі

Ззакохана пара франківських блогерів зняла відеосюжет, у якому показала стан діючого мосту на Пасічну, а також майбутнього, який зараз перебуває у стані будівництва. Свою роботу вони розмістили в соціальній мережі...

У Франківську вандали нищать зупинки та крадуть камери спостереження 16:23 3 коментарі

Про це йшлося 16 жовтня на оперативній нараді міського голови. Начальник управління транспорту і зв’язку Олег Ганчак розповів про прибирання та вандалізм на зупинках в Івано-Франківську, пише “Галка”. На щоденне...

На велосипеді по Європі: Четверо франківців подолали 1200 кілометрів (відеосюжет) 16:02 2 коментарі

За 18 днів вони здолали майже дві тисячі кілометрів. На велосипедах через Німеччину, Швейцарію, Ліхтенштейн, Австрію та Італію. Маршрут завдовжки 1200 кілометрів любителі крутити педалі подолали за 18 днів. Складали...

Водія автобуса “Івано-Франківськ-Брно” спіймали на контрабанді бурштину (фотофакт) 14:58 1 коментар

Вранці 16 жовтня в пункт пропуску «Краківець», на виїзді з України, прибув рейсовий автобус «Neoplan», який здійснює перевезення на маршруті Івано-Франківськ-Брно. Під час проходження кордону у правохоронців виникли підозри щодо нелегального...

Кокетлива франківчанка Тіна Кароль похизувалася фігурою (фото) 14:37

На своїй сторінці у Instagram популярна українська співачка Тіна Кароль все частіше тішить шанувальників своїми знімками. Цього разу 33-річна Тіна похизувалася розкішним образом, викликавши захват у своїх шанувальників. Так, на...

На Долинщині соцслужби забрали малолітніх дітей у п'яних батьків (фоторепортаж) 14:33 1 коментар

У Долинському районі працівники ювенальної превенції з представниками служби у справах дітей РДА та районного центру соціальних служб для сімʼї, дітей та молоді забрали з батьківської оселі двох малолітніх діток....

В Івано-Франківську встановили оригінальний рекорд (фоторепортаж) 13:43

У Франківську встановлено рекорд України з найбільшою кількістю людей в одному місці з наголівниками під гаслом “Ми за здорове харчування”. Про це на своїй сторінці у Facebook розповів міський голова...

Оксана Марченко влаштувала вечірку після виходу з шоу "Танці з зірками 2018": фотофакт 13:04 3 коментарі

Скандальна Оксана Марченко, яка є дружиною Віктора Медведчука, вирішила відсвяткувати свій вихід з шоу "Танці з зірками 2018". Телеведуча влаштувала вечірку, фото з якої опублікувала в мережі. Напередодні 8 прямого...

Франківська перукарка про тренди у фарбуванні та стрижках (фоторепортаж) 12:57

15 жовтня, у рамках підготовки Star face of the season, учасницям провели майстер клас, присвячений тенденціям у сфері зачісок. Проводила лекцію перукар-колорист, технолог “LAKME” – Олена Михайлюк. Спікер розповіла дівчатам про нинішні...

У Франківську представили унікальний мультимедійний проект за участі Сергія Жадана (фоторепортаж) 12:26

У вівторок, 16 жовтня, на “Промприлад. Реновація” франківцям презентували мультимедійний проект “роздІлові” за участю письменника та музиканта Сергія Жадана. Проект поєднує поезію, музику та візуалізацію. Під час виступу “роздІлових” візуальна частина...

У Франківську утворилися величезні черги на отримання субсидії 11:41

Міський голова Руслан Марцінків наголосив, що потрібно організувати для людей кращі умови по оформленню заявок на отримання субсидії. Мера обурили фото, на яких люди стоять в черзі на отримання субсидії,...

Вагітна Меган Маркл вперше показала округлий живіт: фото 10:33

15 жовтня, Кенсінгтонський палац приголомшив цілий світ оголошенням про те, що дружина принца Гаррі Меган Маркл вагітна. Так, 16 жовтня герцогиня Сассекська вперше вийшла на публіку після новини про поповнення...

Спецоперація "Розкол" 09:47 1 коментар

Чим скоріше виникне Українська помісна церква, тим скоріше знизиться загроза кривавих провокацій. І збільшиться ймовірність ізоляції РПЦ 15 жовтня в Мінську пройшов синод РПЦ, який оголосив, що РПЦ розриває єдність...

Івано-Франківськ: у мережі розшукують чоловіка, який викрав автомобільні номера в районі вулиць Довга-Тичини (фотофакт) 09:39 2 коментарі

В автомобільній спільноті Прикарпаття в соцмережі Фейсбук просять опізнати чоловіка, який вкрав з автомобіля номерний знак: Любі друзі , можливо хтось опізнає дану особу? Ввечері 15.10.18 року викрав номера з...

Катастрофа Су-27: з'явилися перші фото і відео 09:13

ЗМІ публікують перші фото і відео з місця падіння винищувача Су-27 біля села Уланів, що на Вінничині На знімках видно, як військові, рятувальники і поліцейські працюють на місці падіння літака....

У Гошеві відбулася студентська проща (фотофакт) 09:08

У Гошеві на Ясній Горі відбулася ІІ Всеукраїнська проща для студентської молоді. 13 жовтня прочани мали змогу бути присутніми на Архиєрейській Божественній Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франкійський –...
  • ріел ІФ виринаюча