“У мене немає розчарування і не буде”, – майданівець, який опікується Центром для учасників АТО, що розташовується під Франківськом (фото)

“У мене немає розчарування і не буде. Розумієте, багато різних джерел, знайомих, друзів, які служили й служать нині, підтверджують, що план розчленування України був би реалізований і без Майдану”, ‒ говорить 36-річний майданівець Ігор Чернецький.

Ігор Чернецький

Ми розмовляємо з ним дорогою на сесію міської ради Івано-Франківська. Він прямував туди пересвідчитися, чи розглянуть місцеві депутати його запит на виділення грошової допомоги для нового соціального центру учасників АТО, пише BBC.

BBC Україна розповідає історію людини, котра пережила клінічну смерть через тяжкі поранення, завдані “тітушками”, працювала в штабі АТО, а нині створила й опікується Центром для учасників АТО та їхніх сімей “Бандерівський схрон” в селі Клубівці під Івано-Франківськом.

Собака-терапевт для ветерана

“Це особлива собака – собака-терапевт”, – розповідає про біляву метку Урсу Руслан Косенко, один із мешканців центру. Він три роки служив в полку “Азов”, пройшов Іловайськ.

Показує подряпину на щоці: так ніжно Урса, собака-терапевт, собака-психолог, будить його зранку. Її завдання тут ‒ допомагати ветеранам впоратися з нападами агресії, гніву, страху. Її повна відкритість, проста доброта та любов до господарів компенсують часом те, чого люди, повертаючись з війни, не знаходять в своєму оточенні.

Бандерівський схрон" Ігоря Чернецького для учасників АТО
Image caption“Бандерівський схрон” Ігоря Чернецького для учасників АТО

“Іноді ти можеш хотіти, щоб твоя сім’я не бачила, що ти переживаєш. Тоді мають бути будинки, куди ти приходиш на певний час”, ‒ додає Руслан.

“Такий центр, як наш, потрібен для того, щоб допомагати учасникам АТО поміняти світогляд, вливатися в середовище тих ветеранів, які зуміли впоратися з постравматичним синдромом, іншими проблемами”, ‒ пояснює Ігор Чернецький.

Потребу в такому центрі він усвідомив після Дебальцівського котла в лютому 2015-го. Тоді побував у таборі військових, які звідти врятувалися: “Я був приголомшений, у якому тяжкому психологічному стані були хлопці. Ними ніхто не займався, а війна ще мала тривати не відомо, як довго”.

Створений ним центр почав діяти з 7 квітня 2017 року. Будинок для нього у Клубівцях виділила місцева греко-католицька церква. Раніше це був дім священика поруч із столітньою церквою Пресвятої Покрови Божої Матері.

поранений майданівець

Прямих державних коштів у цьому проекті немає. Ігор вклав у нього власні 700 тис гривень, які отримав від держави як разову виплату за тяжке поранення на Майдані. Далі допомагала діаспора.

Кухня, душові кабінки, туалети, мансарда ‒ це все робилося силами переважно самих же учасників.

Ремонтні роботи ‒ частина тутешньої трудотерапії.

“Ветеранам треба давати мільйон робіт, щоб голова переключалася”, ‒ кажуть у центрі.

“Алкоголізм, наркотики, ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), нервові зриви”, ‒ Ігор Чернецький спокійно перераховує типові проблеми своїх мешканців.

АТО

Він що п’ять хвилин відповідає на дзвінки. “У нього важкий запій, але каже мені, що він доросла людина, сам дасть собі раду… Він зібрав речі й прямо поїхав до лікарні ‒ оце вже добрий знак… “, ‒ це уривки з його розмов.

Нині, взимку, в центрі мешкає шестеро-семеро людей. В інші періоди тут перебувало по 10-11 людей, а влітку й по 20-30. Його постійний штат ‒ це лише дві людини. Ігор Чернецький і його дружина Наталя.

За освітою вона архітектор, художник, півтора року вчилася й працювала у Великій Британії. З Ігорем познайомилися й побралися на Майдані. У центрі Наталя і їсти готує щодня на всіх, і грантові заявки пише, і документи для депутатів готує, і річний бюджет складає.

“Нам би ще хоч дві людини на допомогу Наталі”, ‒ каже Ігор, дивлячись на свою молоду й вродливу дружину.

Ігор Чернецький із дружиною Наталею

“Ми шукали жінку з “тітушок”, яка нас врятувала, ‒ не знайшли”

На Майдані він очолював Михайлівську сотню. Увечері 18 лютого з побратимами опинився на барикаді біля Будинку профспілок.

“Було дуже страшно. Нас – чоловік 80, а їх (бійців “Беркуту” та внутрішніх військ МВС ‒ Ред.) ‒ кілька тисяч”, ‒ пригадує Ігор.

Тоді на цю барикаду приходив Олександр Турчинов.

“Я йому сказав, щоб ішов звідти, що йому там не було чого робити. Потім на його місце став один із моїх хлопців, його поранили. Турчинов знає про це”, ‒ пригадує майданівець.

Він пройшов Майдан від самого початку і до свого побиття й поранення на перетині Великої Житомирської і Володимирської “тітушками” в ніч проти 19 лютого.

“З-поміж “тітушок” були різні групи: кримінальники, яким було байдуже кого вбивати; ідейні, які насправді намагалися зупинити цих перших. Там була жінка, яка нас врятувала: вона побігла до наших і сказала, що ми ще живі й треба викликати швидку. Ми її потім шукали ‒ не знайшли”, ‒ пригадує Ігор.

Як він сам розповідає, після побиття й кульового поранення “на ньому не лишилося живого місця”. Тоді пережив клінічну смерть. “Лікарі в Київській міській лікарні ставилися до нас, майданівців, дуже добре. Потім травматологи звідти пішли на фронт”, ‒ додає.

На Майдані Ігор Чернецький командував Михайлівською сотнею

Не міг бігати, але міг думати

Далі Ігоря Чернецького чекала багатомісячна реабілітація в Україні та Чехії. Після Іловайська він почав рватися на Донбас будь-якою ціною.

“Коли там твій брат, усі твої близькі друзі ‒ як ти сам можеш там не бути?” ‒ запитує риторично.

До 2010 року він служив в управлінні СБУ в Хмельницькій області аналітиком. Розповідає, що після обрання президентом Віктора Януковича вимушений був піти зі спецслужби: “Їм не потрібні були в органах патріоти”.

Після поранення на Майдані Ігор отримав другу групу інвалідності. Він не міг більше бігати, стрибати, повзти, піднімати вантажі. Але, маючи досвід аналізу інформації в СБУ, спроможний був застосовувати ці знання й навички в реаліях війни. Так він опинився в штабі АТО в Краматорську.

Про війну Ігор розповідає так само, як і про Майдан: без жодних претензій до будь-кого, без нарікань, скарг, озлобленості.

АТО

“Я був, приміром, у селищі Красний Партизан за день до того, як його взяли сепаратисти з боку Горлівки (це селище захопили наприкінці січня 2015-го, загинуло четверо українських бійців). Хлопці розуміли, що вони смертники. Я подивився на них ‒ а там мало не в кожного по двоє маленьких дітей. Ми попереджали їхніх командирів, що може бути атака”, ‒ пригадує Ігор Чернецький.

“Здоровий внутрішній ритм”

Ми спілкуємося в “кавовій кімнаті” центру: Ігор з Наталею самі смажать смачну каву. Тут же домашня міні-бібліотека: на полицях стоять кілька примірників Біблії, книжки про Майдан, Революцію гідності, про Голодомор, “Пам’ятка учасника АТО”, “Принципи самоуправління для військового”.

У кухні центру стіна натомість завішана кольоровими малюнками. Перше, що спадає на думку, ‒ це дитячі подарунки. Але ні ‒ їх виводили пензлем дорослі чоловіки після війни: вони малювали зелені й коричневі гори, гірські річки, море, червоні небеса, темну ніч.

Малюнки атошників

Хтось тут малює, хтось теше ложки, розмальовує писанки, робить ляльки-мотанки, снує бісер, навіть вишиває. “Це допомагає випрацювати в собі здоровий внутрішній ритм”, ‒ зауважує Руслан Косенко. Один хлопець після своєї трудотерапії пішов вчитися на лісника.

Коли Ігор Чернецький виходить зі свого двору й має сідати в машину, аби їхати до Івано-Франківська вирішувати чергові бюрократичні проблеми, у його руках раптом з’являється паличка.

Куля “тітушок” розтрощила тазостегнову кістку однієї ноги. Півроку він пересувався лише у візку. Лікарі не давали жодних прогнозів: чи буде ходити сам, чи ні. Через пару місяців після життя на візку він уже був в АТО.

Сьогодні вдома пересувається без палички.

“І на одній нозі ми будемо йти вперед”, ‒ докидає Ігор Чернецький.

За чотири останні роки його життя повністю змінилося.

Його звернення про виділення допомоги на будівництво нового соціального центру для ветеранів в Івано-Франківську місцеві депутати таки розглянули.

Далі ‒ багато роботи.

Ігор Чернецький
(Visited 278 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3730

загрузка...

Збройні сили отримали більше 100 модернізованих танків Т-64 (фото+відео) 07:51

Збройні сили України отримали понад сотню модернізованих на Харківському бронетанковому заводі танків Т-64. Про це повідомив Урядовий портал. "Українська армія отримала понад 100 модернізованих танків Т-64!", - йдется у повідомленні....

Стали відомими подробиці вчорашньої жахливої ДТП у Калуші: загинула водій одного із автомобілів, ще четверо осіб травмовані, серед них вагітна жінка і чоловік у вкрай важкому стані (фоторепортаж) 07:16

Стали відомими подробиці вчорашньої жахливої ДТП у Калуші: загинула водій одного із автомобілів, ще четверо осіб травмовані, серед них вагітна жінка і чоловік у вкрай важкому стані Вчора в обідню...

Онкохвора мати двох дітей з починає новий курс лікування: жінка просить про допомогу 00:16

В онкохворої Тетяни Кусенко починається новий курс лікування. Про це вона повідомила на своїй сторінці у Фейсбуці. Волинянка зазначає, що її єдиний шанс на життя залишається у таргентному препараті «Ібранс»....

У театрі навчають людяності. Як у Франківську діти від 6 до 16 відвідують театральну майстерню (фоторепортаж) 23:24

У Франківську з вересня діє Дитяча театральна майстерня при драмтеатрі. 90 дітей від 6 до 16 років вчаться презентувати себе, передавати емоції та вживаються в ролі. Дехто з них вже...

У Франківську затвердили нові правила бюджету участі – як мешканці розділять чотири мільйони на ідеї 20:13

У Франківську вже четвертий рік реалізовують бюджет участі. Цьогоріч мешканці можуть подати на голосування громади свої ініціативи і розділити на їх реалізацію 4 млн грн. Стільки грошей ще не виділяли, пише...

Міські легенди Франківська: Бійка у «Карпатах» 19:51

Ця історія описана у книзі Степана Пушика «Блискавиці б’ють у найвищі дерева». На початку 1970-х в Івано-Франківську жив Микола Сакадел, який дружив зі знаменитим композитором Володимиром Івасюком. Але тоді Івасюка ще...

Ганчірки та целофан: Франківці зробили з каналізації смітник (фотофакт) 19:22 1 коментар

Мешканці Івано-Франківська продовжують використовувати каналізаційну мережу як сміттєпровід та додавати роботи комунальникам. Інформують на сторінці "КП Івано-Франківськводоекотехпром". "Шановні мешканці міста. Ми уже не знаємо, як Вас просити щоб ви не...

Слідами останнього цісаря: майбутній імператор Австро-Угорщини Карл І жив у Коломиї і нагороджував героїв, які розбили росіян біля Тлумача (фоторепортаж) 18:04

Архикнязь (ерц-герцог) Карл Франц Йосиф із династії Габсбургів був останнім імператором Австро-Угорщини, королем Чехії, Угорщини, Галичини та Володимерії. Йому довелося очолити монархію у надскладний період – у розпал Першої світової...

В курортному Татарові трапилась курйозна ДТП - іномарка протаранила підводу із сіном. Місцеві жителі просять встановити світлофор на небезпечному перехресті (фотофакт) 17:21

В курортному Татарові трапилась курйозна ДТП - іномарка протаранила підводу із сіном. Місцеві жителі просять встановити світлофор на небезпечному перехресті. Про цю пригоду розповів у Фейсбук сільський голова Татарова Олег...

Як зимує Білий Слон. Один день з життя рятувальників на висоті 2028 метрів над рівнем моря (фоторепортаж) 17:16

«Дай Боже здоровля, ґаздики, до Шибеного їдете?» – окинула щирою посмішкою старенька бабуся. В автобусі, що виїхав з Верховини, до людей з важкими наплічниками давно звикли. З Шибеного, невеличкого прикордонного...

Маленька прикарпатка, у якої виявили рак, потребує допомоги 16:32

Мешканка Рожнятівщини Оксана Шпакович просить допомоги – їй потрібні кошти, щоб врятувати 11-річну дочку Діану. Все почалося із звичайного кашлю, на який не діяли антибіотики. Потім почав збільшуватись животик та...

Навесні на Прикарпатті відновлюватимуть дорогу, яку не ремонтували п’ять років (фотофакт) 15:23

Із настанням весни на Прикарпатті будуть продовжені роботи із відновлення дорожнього полотна на окремих ділянках дороги національного значення Н-09 Мукачево – Львів. Цю дорогу не ремонтували середнім поточним ремонтом протягом...

У мережі з’явився неймовірний знімок Говерли (фотофакт) 14:42

Закарпатець поширив красиве фото гори Говерли у соціальній мережі. Кадром у мережі Фейсбук поділився художник Вячеслав Попович, повідомляє Типовий Франківськ. «Хтось колись бачив таку Говерлу?» – запитує чоловік у читачів....

Global Village: франківцям показали культуру інших країн (фоторепортаж) 13:50

У Івано-Франківській фортечній галереї Бастіон відбувається традиційний фестиваль культур «Global Village». Сьогодні тут можна скуштувати національні страви, напої та поринути в танцювальне мистецтво, повідомляє Правда.іф. Своєю культурою та традиціями цьогоріч...

Прикарпатські військовослужбовці отримали бойові відзнаки (фотофакт) 13:45 13 коментарів

Сьогодні, під час відзначення річниці виходу з Дебальцевого бойові нагороди отримали учасники подій в Дебальцево, пише Правда.іф.

На Вічевому майдані розгорнули польову кухню (фотофакт) 13:41 1 коментар

Сьогодні в Івано-Франківську відзначають четверту річницю виходу з Дебальцевого. Зранку відбулася Літургія, хода та молитва в Меморіальному сквері, інформує Правда.іф. Також на Вічевому майдані для військовослужбовців розгорнули польову кухню. Для...

Мешканці дворів на Пулюя продовжують захищати двір від забудови (відео) 13:07 2 коментарі

Мешканці будинків на вулиці Пулюя та Галицькій, в Івано-Франківську, вимагають не розпочинати будівництво на Пулюя, 9. Там міська асоціація учасників АТО планує збудувати житло. З такою вимогою люди вранці 16...

Ходою та молитвою в Івано-Франківську відзначили річницю завершення битви за Дебальцеве (фоторепортаж) 12:50 8 коментарів

Сьогодні, 17 лютого, в Івано-Франківську відзначають четверту річницю виходу з Дебальцевого. Від 15 і до 18 лютого 2015 року на Дебальцівському плацдармі точилися найзапекліші бої. Тоді загинуло щонайменше 110 українських...

“Принеси радість іншим”: заповіді 104-річного карпатського мудреця для здоров’я душі і тіла 00:24 2 коментарі

Високо в Карпатах жив безжурний і працьовитий Андрій Ворон. Він не знав про існування мотивуючих тренінгів, не був лайф-коучем і не виступав на конференціях. Це був звичайний чоловік, який прожив...

“Це підприємство стане прикладом для України”, – Марцінків завітав на “Локомотиворемонтний завод” (фоторепортаж) 23:30 9 коментарів

Міський голова поділився інформацією про стан справ на Локомотиворемонтному заводі: Був неподалік на чорній п’ятниці й не міг не навідатись на Локомотиворемонтний завод. Нарощуємо виробництво. Почали ремонтувати дрезини, чого ще...
  • ріел ІФ виринаюча