“У мене немає розчарування і не буде”, – майданівець, який опікується Центром для учасників АТО, що розташовується під Франківськом (фото)

“У мене немає розчарування і не буде. Розумієте, багато різних джерел, знайомих, друзів, які служили й служать нині, підтверджують, що план розчленування України був би реалізований і без Майдану”, ‒ говорить 36-річний майданівець Ігор Чернецький.

Ігор Чернецький

Ми розмовляємо з ним дорогою на сесію міської ради Івано-Франківська. Він прямував туди пересвідчитися, чи розглянуть місцеві депутати його запит на виділення грошової допомоги для нового соціального центру учасників АТО, пише BBC.

BBC Україна розповідає історію людини, котра пережила клінічну смерть через тяжкі поранення, завдані “тітушками”, працювала в штабі АТО, а нині створила й опікується Центром для учасників АТО та їхніх сімей “Бандерівський схрон” в селі Клубівці під Івано-Франківськом.

Собака-терапевт для ветерана

“Це особлива собака – собака-терапевт”, – розповідає про біляву метку Урсу Руслан Косенко, один із мешканців центру. Він три роки служив в полку “Азов”, пройшов Іловайськ.

Показує подряпину на щоці: так ніжно Урса, собака-терапевт, собака-психолог, будить його зранку. Її завдання тут ‒ допомагати ветеранам впоратися з нападами агресії, гніву, страху. Її повна відкритість, проста доброта та любов до господарів компенсують часом те, чого люди, повертаючись з війни, не знаходять в своєму оточенні.

Бандерівський схрон" Ігоря Чернецького для учасників АТО
Image caption“Бандерівський схрон” Ігоря Чернецького для учасників АТО

“Іноді ти можеш хотіти, щоб твоя сім’я не бачила, що ти переживаєш. Тоді мають бути будинки, куди ти приходиш на певний час”, ‒ додає Руслан.

“Такий центр, як наш, потрібен для того, щоб допомагати учасникам АТО поміняти світогляд, вливатися в середовище тих ветеранів, які зуміли впоратися з постравматичним синдромом, іншими проблемами”, ‒ пояснює Ігор Чернецький.

Потребу в такому центрі він усвідомив після Дебальцівського котла в лютому 2015-го. Тоді побував у таборі військових, які звідти врятувалися: “Я був приголомшений, у якому тяжкому психологічному стані були хлопці. Ними ніхто не займався, а війна ще мала тривати не відомо, як довго”.

Створений ним центр почав діяти з 7 квітня 2017 року. Будинок для нього у Клубівцях виділила місцева греко-католицька церква. Раніше це був дім священика поруч із столітньою церквою Пресвятої Покрови Божої Матері.

поранений майданівець

Прямих державних коштів у цьому проекті немає. Ігор вклав у нього власні 700 тис гривень, які отримав від держави як разову виплату за тяжке поранення на Майдані. Далі допомагала діаспора.

Кухня, душові кабінки, туалети, мансарда ‒ це все робилося силами переважно самих же учасників.

Ремонтні роботи ‒ частина тутешньої трудотерапії.

“Ветеранам треба давати мільйон робіт, щоб голова переключалася”, ‒ кажуть у центрі.

“Алкоголізм, наркотики, ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), нервові зриви”, ‒ Ігор Чернецький спокійно перераховує типові проблеми своїх мешканців.

АТО

Він що п’ять хвилин відповідає на дзвінки. “У нього важкий запій, але каже мені, що він доросла людина, сам дасть собі раду… Він зібрав речі й прямо поїхав до лікарні ‒ оце вже добрий знак… “, ‒ це уривки з його розмов.

Нині, взимку, в центрі мешкає шестеро-семеро людей. В інші періоди тут перебувало по 10-11 людей, а влітку й по 20-30. Його постійний штат ‒ це лише дві людини. Ігор Чернецький і його дружина Наталя.

За освітою вона архітектор, художник, півтора року вчилася й працювала у Великій Британії. З Ігорем познайомилися й побралися на Майдані. У центрі Наталя і їсти готує щодня на всіх, і грантові заявки пише, і документи для депутатів готує, і річний бюджет складає.

“Нам би ще хоч дві людини на допомогу Наталі”, ‒ каже Ігор, дивлячись на свою молоду й вродливу дружину.

Ігор Чернецький із дружиною Наталею

“Ми шукали жінку з “тітушок”, яка нас врятувала, ‒ не знайшли”

На Майдані він очолював Михайлівську сотню. Увечері 18 лютого з побратимами опинився на барикаді біля Будинку профспілок.

“Було дуже страшно. Нас – чоловік 80, а їх (бійців “Беркуту” та внутрішніх військ МВС ‒ Ред.) ‒ кілька тисяч”, ‒ пригадує Ігор.

Тоді на цю барикаду приходив Олександр Турчинов.

“Я йому сказав, щоб ішов звідти, що йому там не було чого робити. Потім на його місце став один із моїх хлопців, його поранили. Турчинов знає про це”, ‒ пригадує майданівець.

Він пройшов Майдан від самого початку і до свого побиття й поранення на перетині Великої Житомирської і Володимирської “тітушками” в ніч проти 19 лютого.

“З-поміж “тітушок” були різні групи: кримінальники, яким було байдуже кого вбивати; ідейні, які насправді намагалися зупинити цих перших. Там була жінка, яка нас врятувала: вона побігла до наших і сказала, що ми ще живі й треба викликати швидку. Ми її потім шукали ‒ не знайшли”, ‒ пригадує Ігор.

Як він сам розповідає, після побиття й кульового поранення “на ньому не лишилося живого місця”. Тоді пережив клінічну смерть. “Лікарі в Київській міській лікарні ставилися до нас, майданівців, дуже добре. Потім травматологи звідти пішли на фронт”, ‒ додає.

На Майдані Ігор Чернецький командував Михайлівською сотнею

Не міг бігати, але міг думати

Далі Ігоря Чернецького чекала багатомісячна реабілітація в Україні та Чехії. Після Іловайська він почав рватися на Донбас будь-якою ціною.

“Коли там твій брат, усі твої близькі друзі ‒ як ти сам можеш там не бути?” ‒ запитує риторично.

До 2010 року він служив в управлінні СБУ в Хмельницькій області аналітиком. Розповідає, що після обрання президентом Віктора Януковича вимушений був піти зі спецслужби: “Їм не потрібні були в органах патріоти”.

Після поранення на Майдані Ігор отримав другу групу інвалідності. Він не міг більше бігати, стрибати, повзти, піднімати вантажі. Але, маючи досвід аналізу інформації в СБУ, спроможний був застосовувати ці знання й навички в реаліях війни. Так він опинився в штабі АТО в Краматорську.

Про війну Ігор розповідає так само, як і про Майдан: без жодних претензій до будь-кого, без нарікань, скарг, озлобленості.

АТО

“Я був, приміром, у селищі Красний Партизан за день до того, як його взяли сепаратисти з боку Горлівки (це селище захопили наприкінці січня 2015-го, загинуло четверо українських бійців). Хлопці розуміли, що вони смертники. Я подивився на них ‒ а там мало не в кожного по двоє маленьких дітей. Ми попереджали їхніх командирів, що може бути атака”, ‒ пригадує Ігор Чернецький.

“Здоровий внутрішній ритм”

Ми спілкуємося в “кавовій кімнаті” центру: Ігор з Наталею самі смажать смачну каву. Тут же домашня міні-бібліотека: на полицях стоять кілька примірників Біблії, книжки про Майдан, Революцію гідності, про Голодомор, “Пам’ятка учасника АТО”, “Принципи самоуправління для військового”.

У кухні центру стіна натомість завішана кольоровими малюнками. Перше, що спадає на думку, ‒ це дитячі подарунки. Але ні ‒ їх виводили пензлем дорослі чоловіки після війни: вони малювали зелені й коричневі гори, гірські річки, море, червоні небеса, темну ніч.

Малюнки атошників

Хтось тут малює, хтось теше ложки, розмальовує писанки, робить ляльки-мотанки, снує бісер, навіть вишиває. “Це допомагає випрацювати в собі здоровий внутрішній ритм”, ‒ зауважує Руслан Косенко. Один хлопець після своєї трудотерапії пішов вчитися на лісника.

Коли Ігор Чернецький виходить зі свого двору й має сідати в машину, аби їхати до Івано-Франківська вирішувати чергові бюрократичні проблеми, у його руках раптом з’являється паличка.

Куля “тітушок” розтрощила тазостегнову кістку однієї ноги. Півроку він пересувався лише у візку. Лікарі не давали жодних прогнозів: чи буде ходити сам, чи ні. Через пару місяців після життя на візку він уже був в АТО.

Сьогодні вдома пересувається без палички.

“І на одній нозі ми будемо йти вперед”, ‒ докидає Ігор Чернецький.

За чотири останні роки його життя повністю змінилося.

Його звернення про виділення допомоги на будівництво нового соціального центру для ветеранів в Івано-Франківську місцеві депутати таки розглянули.

Далі ‒ багато роботи.

Ігор Чернецький
(Visited 239 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:У Франківську колектив військового ліспромкомбінату не пускає очільника на роботу 15:44

На території ДП “Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат” пікетують працівники. Також до пікету приєдналися бійці та активісти, які підтримують колектив комбінату. Робітники ліспрокомбінату виступають проти призначеного т.в.о. директора 74-річного Михайла Кочетигова. Пікет...

Церква нагородила Руслана Марцінківа почесною ювілейною медаллю (фоторепортаж) 15:12

18 березня Архієпископ і Митрополит Володимир Війтишин очолив Божественну Літургію в Архікатедральному Соборі Воскресіння Христового. Опісля Митрополит нагородив медаллю міського голову. Роздумуючи над Божим Словом під час проповіді, Митрополит акцентував...

Прикарпатські правоохоронці розшукують викрадений «БМВ Х5» на "євробляхах" 14:58

17 березня близько 10:00 до поліції надійшло повідомлення про те, що в селі Бовшів Галицького району вночі невідома особа незаконно заволоділа авто «БМВ Х5» 2005 р.в. чорного кольору на литовській...

На одній із вуличок прикарпатського містечка, у снігу виявили труп чоловіка. Ймовірно він замерз на смерть (фото) 14:31

У місті Надвірна по вулиці Рамішвілі було виявлено тіло чоловіка. Про це у Facebook-спільноті повідомив та опублікував фото Віталій Разумний, інформує WestNews. Як повідомив чоловік, померлий проживав за адресою вулиця Рамішвілі 9....

В обідню пору по вулиці Бандери трапилася ДТП (фото) 14:07

В обідній час 20 березня в обласному центрі Прикарпаття сталася дорожньо-транспортна пригода. Про це повідомляє WestNews із посиланням на чат IF INFO в мережі в мережі Телеграм. Так, близько 13:30...

У Івано-Франківську міська організація партії “Самопоміч” обрали нового старого керівника 13:43

16 березня в Івано-Франківську члени партії “Самопоміч” обирали нового голову міського осередку.   Як вдалось з’ясувати журналістам WestNews, на посаду голови Івано-Франківської міської організації партії “Об’єднання “Самопоміч” претендували два кандидати: депутат...

В Івано-Франківській області розпочато роботу об’єднаних мобільних груп з ліквідації заборгованості по аліментах (фото) 13:11

У понеділок, 19 березня, управлінням державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області розпочато роботу об’єднаних мобільних груп з ліквідації заборгованості по аліментах. В складі груп  працівники управління...

Зловила удачу за хвіст: долинянка виграла новенький телефон від “Івано-Франківськгазу” 12:56

Власницею новенького телефону Samsung ПАТ «Івано-Франківськгаз» стала мешканка м. Долина п. Надія, інформує WestNews. Переваги Особистого кабінету вже оцінили майже 25% прикарпатців. Сьогодні онлайн-сервіс уже використовують близько 100 тисяч споживачів....

Кравчині з Івано-Франківська стали найкращими в Україні (відео) 11:43

У Києві майбутні кравчині представили десятки колекцій, змагаючись у конкурсі швейних училищ, інформує “Репортер”. З органзи, оксамиту, вовни, гіпюру, оздоблені пір’ям, рюшами, паєтками – майже три десятки колекцій представили конкурсантки ...

Непоправна втрата: загинув ще один боєць 10-ї коломийської гірсько-штурмової бригади 05:57 3 коментарі

Вчора, 19 березня, у госпіталі місті Харків помер волонтер, боєць 10-ї коломийської гірсько-штурмової бригади. Про це йдеться на сторінці Хмельницької міської ради у Facebook, передає WestNews. “У госпіталі м. Харків помер учасник...

Юні пластуни провели ніч в криївці у Підгірках (фото) 23:21 2 коментарі

Кілька днів тому пластунам з Калуша випила нагода провести ніч в історичному місці. Василь Фіцак, калуський активіст та краєзнавець, рятувальник Чорногірського гірського пошуково-рятувального поста пише у соцмережі про те, що з...

В Івано-Франківську виступив легендарний рок-гурт «Тінь Сонця» (фоторепортаж) 23:08 3 коментарі

18 березня до Івано-Франківська з концертом приїхав відомий рок-гурт “Тінь Сонця”, інформує “Галицький кореспондент”. Музиканти завітали на Прикарпаття в рамках туру, присвяченого 15-річчю від початку виступів на великій сцені. Послухати...

Франківський журналіст показав, як прикарпатські дорожники потерпіли фіаско у боротьбі зі сніговою негодою (відео) 22:13 5 коментарів

Франківський журналіст показав, як прикарпатські дорожники потерпіли фіаско у боротьбі зі сніговою негодою. фото ілюстративне Микола Грабовецький   показав неприбрані дороги та згадав, як головний дорожник Прикарпаття Василь Буджак не забуває...

Світанок у горах. Осмолода, що виблискує кольорами на снігу (фото) 22:06

Відомий серед туристів гірський провідник Віктор Худяк з Осмолоди оприлюднив у мережі неймовірні фото сходу сонця над засніженими Карпатами. Віктор Худяк пише у соцмережі, що фото зроблені на горі Овул...

Як на франківському вокзалі «банда» танцюристів відривається (веселе відео) 21:55

Як на франківському вокзалі «банда» танцюристів відривається.   Через снігові перемети деякі поїзди "Укрзалізниці" істотно спізнюються. Але якщо ви разом із веселою компанією, то це не приводом, щоб сумувати. "Що...

Марцінків анонсував мітинг медиків і освітян (фото) 21:46 1 коментар

Сьогодні міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків провів нараду з медиками та освітянами міста щодо недостатнього фінансування галузей державною субвенцією. Про це Руслан Марцінків написав на сторінці у соцмережі facebook. "Погодились...

Померла найстаріша мешканка Івано-Франківська, їй було 103 роки (фото) 20:51 4 коментарі

У грудні 2017 року Ганна Бойко відзначила своє 103-річчя. Найстаршу мешканку Івано-Франківська зі святом вітав міський голова. Та сьогодні життя жінки обірвалося. Про це Руслан Марцінків повідомив на своїй офіційній...

У снігопад та мороз Калушем пройшла Хресна хода (фото+відео) 20:35

У той час, як в інших містах через негоду скасували традиційну пішу Хресну ходу, калуська громада від ідеї не відмовилася.     Навіть найстарші калушани не пам'ятають, щоб у місті...

“Оцифрований Франківськ”: яким було наше місто майже 40 років тому (відео) 19:52 1 коментар

Пропонуємо вашій увазі новий випуск “Оцифрованого Франківськп” – програми ТРК “Вежа” про наше місто, яке збереглось на кіноплівці. Перший фрагмент чи не першого кольорового промо фільму про Івано-Франківськ “Город у...

На Франківщині автобус із пасажирами злетів у кювет (фото) 19:40

Сьогодні, 19 березня, у Калуші сталась дорожньо-транспортна пригода. У Підгірках, поблизу Калуської центральної районної лікарні, автобус з пасажирами з’їхав з дороги. Про це у соцмережі повідомили очевидці ДТП. В результаті...
  • ріел ІФ виринаюча